Rinso -MINUTEN- KOOKMETHODE LAATSTE NIEUWS KOOPT KIEMKRACHTZAAP !N DE WETENSCHAP DIENST VAN DE HUISVRDUW GROTE WASPROEF BEWIJST HET 2 ENORME VOORDEEL VAN VRIJDAG 24 MAART 1939 TWEEDE BLAD PAG. 7 LISSE Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur Donderdagavond werd op de groote bo venzaal van „De Witte Zwaan'' de Alg. verg. gehouden door de afd. Lisse van Bloembollencultuur. Wegens buitenlandsch verblijf van den voorzitter werd de verga dering gepresideerd door den heer J. H. ten Hagen. Deze sprak een openingswoord. In ver band met het 60-jarig bestaan herdacht de voorzitter het werk van alle bestuursleden die in den loop dezer 60 jaren met hun krachten de vereeniging hebben gediend, alsmede den arbeid van hen die de afdefr ling hebben vertegenwoordigd op de Alge- jneene Vergaderingen. Mededeeling werd gedaan van een felici- tatieschrijven van de N.V. Incassobank in .verband met het jubileum, welke felicitatie vergezeld ging van een prachtig bloemstuk betgeen met applaus werd ontvangen. De secretaris W. Onderwater las de no tulen welke onveranderd werden vastge steld. Het kasverslag van den penningmeester den heer Z. van den Burg maakte melding van een eind-saldo van 780.79. De beschei den werden nagezien door de heeren C. G. Sogers en D. W. Lefeber, welke na onder zoek verklaarden dat alles in orde werd bevonden, waarop den penningmeester dé charge werd verleend. Mededeeling werd gedaan van een schrij ven van het Hoofdbestuur behelzende het voorstel tot het houden van een groote Broeitentoonstelling in 1940 ter gelegen heid van het 80-jarig bestaan der Alge- meene Vereeniging. De heer D. C. Nieuwenhuis verzoekt po gingen aan te wenden om deze te houden tentoonstelling niet op Zondag open te stel len, waarmede enkelen instemming betuig- Hierna was aan de orde voorlezing van het overzicht van den secretaris over de nu voorbije 60 jaren. Hierna gaf hij de verga dering een juist beeld van het wel en wee der afdeeling. Hij liet de rij van voorzitters de revue passeeren. Een bijzonder woord werd gewijd aan den oud-voorzitter den heer A. Verduyn Jr. die in de oorlogsjaren en de crisisjaren, waarin het bollenvak zulk een moeilijke periode doormaakte, op zoo voorbeeldige wijze de vaak moeilijke en gewichtvolle vergaderingen wist te presi- deeren. Aangezien de heer Verduyn juist Donderdag zijn 65sten verjaardag vierde werd besloten hem, als blijk van erkente. lijkheid, een mooie bloemenmand Hyacin then aan te bieden. Een deputatie, bestaan de uit de hoeren J. H. ten Hagen, J. P. Se- gers en P. Warmerdam Cz., gingen staan- de de vergadering, den heer Verduyn na mens de afdeeling de gelukwenschen en het bloemstuk aanbieden. Den heer M. Veldhuyzen van Zanten Sr. werd als den eenigen tegenwoordigen oud- voorzitter eveneens een bloemstuk aangebo- den. De heer Veldh. van Zanten dankte harte lijk voor deze erkentelijkheid en sprak woorden van gelukwensch voor de afdee ling, welke steeds de liefde van zijn hart heeft gehad, Intusschen kwam de deputatie weer ter vergadering welke den dank van den heer iVerduyn overbracht Een "woord van dank werd gebracht aan den ecretaris voor zijn keurig overwicht der 60 jaren. Interessante momenten deed hij aan het geestesoog voorbijtrekken. Hierna werd bestuursverkiezing gehou den voor een voortdurende vacature-Jac. Th. de Vroome Met meerderheid van stem men werd gekozen J. W. Pijnacker. Als afgevaardigden naar de Alg. Verg. Werden benoemd de heeren W. Onderwater en D. C. Nieuwenhuis. De beschrijvingsbrief werd behandeld. Vragen werden gesteld en beantwoord. Dei vergadering zou het betreuren Wanneer de uitspraken van het scheidsge recht niet meer in het Weekblad van Bloembollencultuur zouden worden gepu bliceerd. Bij de rondvraag vond de heer P. War merdam Cz. gelegenheid om de kwaliteiten van den oud-voorzitter den heer A. Ver duyn voor de geheele gemeente en het bloembollenvak in het licht te stellen en bracht nog de gelukwenschen over van het 'Gemeentebestuur van Lisse met het jubi leum der afdeeling. De heer J. P. Segers bracht een woord van bijzonderen dank .voor de enorme prestatie van den secreta ris door de samenstelling van zijn prachtig 60-jarig overzicht, hetgeen voor de historie der afdeeling van groote beteekenis is. De secretaris dankte voor deze waardeerende Woorden. Hierna volgde sluiting. Jubileum-uitvoering van het Kinderkoor „Klein Excelsior" Het was voor het Kinderkoor Klein Excel sior Woensdagavond een gewichtige avond. Het tien-jarig bestaan werd immers ge vierd met een groote jubileum-uitvoering in gebouw „Rehoboth". De ruime zaal was flink bezet met belangstellenden, die naar .deze jubileum-uitvoering kwamen luisteren. De eere-voorzitter, Dr. Th. R u y s Jr., sprak een openingswoord. Allereerst wend de Dr. Ruys zich tot het jubileerende koor, hetwelk hij hartelijk gelukwensch te. Spr. wenschte het koor ook voor de toekomst het beste toe en hoopte, dat de leden van Klein Excelsior zich mogen ontwikkelen tot nachtegalen, die straks in het groote koor „Excelsior" het hoogste lied zullen zingen Ook den eminenten en onvermoeiden diri gent den heer Theo Westerdaal, wenschte ï)r. Ruys geluk met het behaalde succes. Er is zeer veel meed noodig geweest om met een kinderkoor steeds weer nieuwe en vaak moeilijke stukken in te studeeren. Een moeilijkheid is het steeds weer wisse len van leden, doordat zij overgaan naar het groote koor. Den medewerkenden, den heeren Schans man, van Amsterdam, tenor en Klaas Huls bos, Lisse, bariton, werd eveneens een wel kom toegeroepen. Dr. Ruys gaf vervolgens den dirigent ge legenheid om een aanvang te maken met de uitvoering. Voor deze jubileum-uitvoering was inge studeerd het mooie werk: „De geschiedenis van Jozef', kindercantate voor koor en soli, door S. M. Breimanvan Thertolen. De cantate bestaat uit drie stukken, nl.: 1. Jozef verkocht; 2. Jozelf in Egypte; 3. Jo- zelfs verheffing. Ilct tekstboekje beslaat niet minder dan 15 bladzijden druks, eer. kindercantate dus van respectabelen om- Vang. Groote bewondering dwingt het af, dat dc dirigent dit koorwerk den jeugdigen zangers on zangeresjes zoo wist in te pren ten, dat het geheele stuk uit het hoofd g zongen kon worden. Wat de uitvoering zelve betreft, hiervoor bebbon wij groote lof en bewondering. De stille aandacht, die in de zaal lieerschte, bewees wel met welk een groote bewonde ring koor en solisten in hun zang werden BQYolgd, De geschiedenis, die altijd weer aantrekkelijk is, Averkte hieraan zeer zeker ook mede. Klein Excelsior heeft een groot succes ge boekt met deze zoo schitterend geslaagde jubileum-uitvoering. GEITENFOKVEREENIGING De Geitenfokverecniging „De Werkmans koe" hield haar jaarvergadering onder lei ding van den voorzitter, den heer C. J. van Tol. Er was een goede opkomst. Na het jaarverslag van den heer H. Sie- belt volgde het financieel verslag van den penningmeester. De ontvangsten bedragen 183.98, uitgaven 174.19, saldo 9.79. De voorzitter gaf enkele mededeelingen over de melkcontrole. Voorts Averd de kring-beAveging van Voorhout besproken welke aanvaardbaar is a'oor deze vereeni ging. De heer J. v. d. Laan heeft zitting in dat Bestuur. Besprekingen werden gehouden over een te houden Kringtentoonstelling. Als nieuAve bestuursleden aa'erden toege- oegd de heeren G. v. Tol en A. Jansen. Na rondvraag volgde sluiting. NOORDWIJK HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN Maandag 27 Maart a.s. van 10 tot 12.30 uur en van 1.30 tot 4.30 uur zal te Noordwijk aan Zee in het stempelbureau aan de School straat zitting worden gehouden voor den tweejaarlijkschen herijk van maten en ge- wichten. (Hetzelfde geschiedt crp Dinsdag 28 en Woensdaig 29 Maart telkens van 10 tot 12 uur en van 1 tot 4 uur te Noordwijk-Binnen de a'oormalige openbare school aan den St Jeroensweg. ARBEIDSBEURS Het aantal ter arbeidsbeurs ingeschreven Averkzoekenden bedraagt momenteel 570, hetgeen 26 minder is dan twee weken ge leden. maar 36 meer dan verleden jaar op dit tijdstip. Van deze 570 Averkzoekenden zijn 288 landarbeiders, 90 visschere, 42 losse arbeiders, 18 chauffeurs, 18 opperlieden, 12 schilders en de overigen verdeeld over ver schillende andere beroepen. Voorts staan er 41 vrouwelijke werkzoe kenden ingeschreven, Avaarvan 20 dienstbo* B OUWEN en W. hebben aan den heer G. van Rhijn, aannemer, te Noordwijk aan Zee, ver gunning verleend voor het houAven van 9 woningen met garages en schuurtjes aan de Quarles van Uf fordstraat, aldaar (nos. 3 t/m 19). Zoo langzaam aan wordt deze straat aardig volgebouAvd! OEGSTGEEST m ROFOF RU[] Delftsche Zaadhandel Geverstr. 65, Oegstgeest TELEFOON 549 RIJNSBURG Rede Dr Beekenkamp Voor de A.R. KiesvereenigLng Voor de A.R. Kiesvereen. heeft de A.R. lijstaanvoerder in den kieskring Leiden ge sproken in „Concordia", "Na gebruikelijke opening door den heer T. Kralt bepaalt spr. zijn gehoor bij het centrale punt Avaarom het ook nu ten slotte gaat: het koning schap van Jezus Christus. Ook nu gaat bin nen en buiten de grenzen de kreet op: we willen niet dat deze koning over ons zij. Het leA'en naar het levensbeginsel eischt een atmosfeer waarin het gedijen kan: geestelijke vrijheid. Hier dreigt gevaar ook van rechts, getuige Kerstens streven. Het is ook 't streven geAveest, van Dr Co- lijn van deze atmosfeer van geestelijke vrij heid te bewaren. Naar binnen door 't hand haven van een krachtig gezag naar buiten door de defensie zoo krachtig mogelijk te maken. Van 't grootste belang is hierbij dat de geesten in 't volk niet vergiftigd Avorden. Gevaar dreigt hier door den economischen socialen nood. Deze Avekt zoo licht een onte vreden stemming, die opgezAveept aa'ordt door verschillende partijen zooals S.D.A.P. en C.D.U. Speciale aandacht schenkt hij aan deze laatste partij, Avant deze is snel toegeno men. Bij 't huisbezoek moet hieraan bijzon der gelet worden. Nu wordt er gezegd dat onze regeering niets ter verbetering van de economischen toestand doet, gezien het werkloozencijfer. Dit is niet zoo. Nergens ter wereld is de toestand in 't algemeen en voor de arbei ders in 't bijzonder zoo goed als in ons land In 't tAveede deel van zijn rede bespreekt hij de politieke gesteldheid van Rijnsburg. Opmerkelijk is dan 't steimmenaantal van de H.G.S. nl. 12%. Hij hoopt dat dit zeer zal verminderen. Voorts de C.H. Unie. Spr. wil naar aan leiding van een brochure van Ds v. Niftrik hier iets over zeggen: Deze schrijver hoe wel theologisch Barthiaan, Avijkt in politiek opzicht hiervan af. Immers hij voert het pleit voor een christelijke politiek, Avat vol« gens Barth en zijn volgelingen niet gaat. Ds a'. N. stelt in zijn brochure het nu voor alsof de A.R. partij voorstander zou zijn van den neutralen staat, zulks in tegen stelling met de C.H. Unie. Juist is 't dat Dr Kuyper gezegd heeft: baat groeien wat groeien wil. Dit is echter fiiver schriftuurlijk. De overheid heeft niet de taak tot schifting, tot zuivering. Ze is daartoe onbevoegd. Evenwel daarom staat de A.R. partij geen neutrale staat voor Haar beginselprogram zegt het anders. Er is en moet zijn een band die de A.R. bindt aan het Woord. Voorts wordt zeer sterk gepropageerd de leuze van Hoedemaker. Heel de kerk en heel 't volk. Het oordeel aran den grondv ter der C.H. Unie de Savornin Lobman hiervan is volstrekt afwijzend. Ook aan de brochure van den heer Schmal wijdt spr. nog de noodige aandacht Ook deze wijkt af van de lijn van Lohman, getuige wat hij schrijft over de antithese. De poging van de jongpre christelijke historischen om de tegenstelling met de A.R. te verscherpen is volstrekt niet noodig en zeer bedroevend. Er moet juist eenheid -ijn, hetgeen leiders als de Geer en de Sa vornin Lohman uit Utrecht ook propagee- ren. Spr. eindigt met een bespreking van de verkiezingsplaat der A.R. met 't anker waarop vertrouwd kan worden mits het een goeden ankergrond heeft, het onfeilbaar Woord van Onzen God. Naar aanleiding van gestelde vragen zet Spr. nog eenige dingen nader uiteen. Het is zijn bedoeling geweest het praatje uit de wereld te helpen, dat Hervormd, Christelijk Historisch moet zijn. Immers de lijstaan- Het vluchtelingenkamp komt te Westerbork WESTERBORK, 24 Maart. Het staat thans vast, dat het vluchtelingenkamp, dat eerst op de VeluA\re zou komen, wordt ingericht in de gemeente Wester bork bij Beilen in de provincie Drente. De keus is gevallen op een complex grond van het staatsboschbehcer, gelegen tusschen Hooghalen, Amen en het Oranjekanaal in het ZAviggellerveld. Deze grond is reeds ten deele in cultuur. Het is de bedoeling, een weg naar het kamp aan te leggen, vanal den weg Hooghalen Amen langs de bosch- ."achterswoning achter de bezitting Oost- Er zal zoo spoedig mogelijk worden be gonnen met den bouAV van ongeveer vijftig barakwoningen, terwijl ook de stichting van een Katholieke kerk, een Evangelische kerk en een Synagoge in de plannen is opgeno men, HET SPECIALISTEN-CONFLICT TE AMSTERDAM AMSTERDAM, 24 Maart. De Amsterdam- sohe specialisten vereeniging heeft in haar vergadering op 23 Maart jl. besloten de ar bitrage vam den burgemeester van Amster dam, Dr W. de Vlugt, in het conflict met de ziekenfondsen te aanvaarden. In verband hiermede Avordt de samenwerking met de Amsterdamsche Ziekenfondsen op den be- staanaen voet tot 1 Mei 1939 voortgezet. ALPHEN (N.B.), 24 Maart. Gisteravond het driejarig dochtertje van de familie Van der Vloed te Alp hen (N.B.) door een vrachtauto uit Tilburg gegrepen. Het kind kAvam onder het reohter achtenviel van Avagen en liep ernstige ver\A'ondingen op. Hedenmorgen is het mei6je in de ouderlijke woning overleden. VOORZITTER MIDDENSTANDSBOND In de dezer dagen te 'sGravenhage gehouden vergadering van den Bonosraad van den Kon. Ned. Middenstandsbond is tot bondsvoorzitter gekozen de heer L. d e Groot uit Rotterdam. AANBESTEDING HAARLEM, 24 Maart. Heden is aanbesteed het maken van de onderbouwen voor twee eg-inrichtingen ten behoeve van dt stoompont-veerverbinding over het Noord zeekanaal te Velsen met bijkomende werken De hoogste inschrijver Avas Ir A. A. Gnir- rep te Amsterdam voor f 113.000 en de laag ste W. B a k k e r Tz te Gouda voor f 96.800. Dr Schacht niet teruggeroepen BERLIJN, 24 Maart (Havas). Te Berlijn wordt formeel ontkend, dat Dr Schacht tij delijk zou Avorden herstela in zijn functie van president van de rijksbank, zooals bij geruchte in het buitenland verluidde. (Zie pag. 1) Het vertrek van President Lebrun LONDEN,24 Maart (Reuter). Een kAvartier voor het vertrek van den trein van president Lebrun hadden alle leden van de Fransche ambassade te Londen zioh op het perron verzameld. Lord Halifax en Bonnet stonden eenigen tijo met elkaar te praten. Minister president Chamberlain kwam te kwart voor tien op het station en ook hij onderhield zich eenigen tijd met Bonnet. Ongeveer vijf minuten later arriveerden de Fransche Pre sident met zijn echtgenoote en het Britsohe Koninklijke gezin. Nadat voor het laatst de handen waren geschud, stapten de Fransohe gasten in den trein. Vooral het afscheid van President Lebrun en minister-president Chamberlain Avas zeer hartelijk, Chamberlain legde zijn hand op ce sohoudeir van den president en zoo spra ken beiden eenigen tijd met elkaar. voerder der C.H. Unie is niet Hervormd maar H. V.-er, de lijstaanvoerder der A.R. is juist Hervormd. Wel een bewijs dat deze onderscheiding niet deugt. Ook ouderdoms verzorging en defensie worden nog nader besproken. Tenslotte wijst spr. nog op het groot be lang van de Provinciale Staten in ons staatsleven. Ds Broekstra eindigt met dankzegging. BENOEMING Aan de Julianaschool, hoofd de heer A. Bouman is benoemd tot kweekelinge met akte Mej. Knecht uit Schiedam. GEITENFOKVEREEN. Met aanvankelijk 38 leden is hier een geitepfokvereeniging opgericht. Als be stuursleden treden op: C. HogeAvoning Czn. voorz., C. de Hoog secretaris, M. Zijlstra penningmeester, J. de Mooy 2e voorz., S Mooy 2e secretaris, WOUBRUGGB NIET BIJ ROELOFARENSVEEN Op het adres van inwoners aan den Zuid hoek om bij Roelofarendsveen te Avorden geA'oegd, is door de daartoe bevoegde auto riteiten afwijzend beslist. HET 75-JARIG BESTAAN DER CHR. SCHOOL De herdenking van het 75-jarig bestaan van de school met den Bijbel is op een Avaardige Avijze in de afgeloopen week ge vierd. Na de samenkomst in de Ned. Herv. kerk, waai*van reeds een overzicht werd gegeven, wierden den volgenden dag de leer lingen feestelijk onthaald. De overige avon den van de Aveek zijn besteed voor samen komsten in de school voor de ouders, leden oud-leerlingen en voorstanders van bijzon der onderwijs. Het was goed gezien van het bestuur om hiervoor meerdere avonden be schikbaar te stellen. De deelname was over weldigend. Drie avonden aaneen bleef geen plaats onbezet Het programma vermeldde velerlei en werd keurig uitgevoerd. Beelden uit het verleden brachten bij velen wee- ~«ide her inneringen voor den geest. Meerdere toe spraken werden gehouden, afgeAvisseld door tableaux, samenspraken, zangnummers, Vermelden we nog, dat de schoollokalen uiterst gezellig waren versierd en dat het geheel door eigen krachten werd uitge- voerd. Het Duitsch-Slowaaksche verdrag BRATISLAVA, 24 Maart In Slowaaksche regeeringskringen wordt medegedeeld, dat onmiddellijk na het publiceeren van het Duitsoh-SloAvaaksch verdrag, waarbij de grenzen van SloAvakije door Duitschlaaid worden gegarandeerd, Radio-Boedapest de Slowaaksche regeering verontschuldigingen aanbood en beloofde dat de Hongaarsche troepen binnen 24 uur teruggetrokken zul len worden uit het Slowaaksche gebied, eat gieteren werd bezet Dit terugtrekken is van ochtend begonnen en verloopt zonder strijd. Sobrance en Kalna Roztoka werden ont ruimd en onmiddellijk door Slowaaksche troepen bezet De Slowaaksche minister van buitenland- sche zaken is overtuigd, dat het geheele gisteren door de Hongaren bezette gebied, voor den avond zal zijn ontruimd. Algemeen weerbericht De depressie ten zuidoosten van IJsland neemt steeds verder in diepte af. Een lang gerekte vórm van lagen luchtdruk strekt zich nog steeds uit van dit centrum over de Noorozee en onze omgeving naar Duitsch- land. In deze vore zijn de luchtdruk verschil len overal zeer gering, zoodat de windkrach ten klein zijn. In Scandinavië steeg de lucht druk gisteren regelmatig. Tengevolge hier van dringen bij oostelijke winden koudere luchtmassa's naar onze omgeving door. Op den Oceaan ontwikkelen zich voortdurend nieuwe storingen, welke met groote snel heid over ae Golf van Biscaye en Frankrijk naar de Middellanösche Zee trekken. Zij brengen in West- en Zuid-Frankrijk zeer sleoht weer, met krachtige tot stormachtige winden en veel neerslag, Pau (ten zuid oosten van Biarritz) had 81 m.m. Ook in het Balkangebied ontwikkelde zich een storing. Deze bewoog zich noordAvaarts naar Polen. Zij doet hedenmorgen den luchtdruk in de Randstaten en rond de Oostzee dalen, zoodat het gebied van hoogen luchtdruk in Scandinavië aan zijn zuidzijde weer in be teekenis afneemt De oohtendtemperaturen zijn over het algemeen nog \*erder gedaald. Izi Duitschland komt lichte, in Scandinavië plaatselijk zeer strenge vonst voor. Alleen op IJsland en Janmayen is de temperatuur boven normaal. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK jroepen: Te Waigeningen, H. G. Groe- newoud te Volllenlhiove. GIFTEN EN LEGATEN De heer J. D. van Kuyk te Zeist heeft gelegateerd aan de afd. Zeist-Driebergen van de Ned. Protestanten Bond f 1000. SCHOOLNIEUWS UNIVERSITEIT VAN LEIDEN De heer Ph. A. N. Houwing. die bevorderd erd tot doctor ln de Rechtsgeleerdheid, lerf dien graad cum laude. Gesl Geneeskunde: doet. ex, de heeren J A. Tlggele, Rotterdam: H. AV. Casteren van Cat- inbburch, Noordwijk; artsex. Ie ged, mej. E. de Jong. Schiedam: de heeren T. v. d. Wielen. Den Haag; J. R. Flohil. Loosduinen: artsex.. de heeren M. J. A. Lorlé. Schevenlngen; J. S. Bedet, Goes; J. C. Dunlop, Den Haag. ONTDEKKING IN HET LABORATORIUM Groot nieuws uit het laboratorium 1 Er is een nieuwe kracht ontdekt, die Rinso tot het ideaalste wasmiddel heeft gemaakt. Onze scheikundigen hebben week in week uit gezocht naar de snelste en veiligste methode om de gezinswas te doen en ontdekten ten slotte de ,,2-Minuten-Kookmethode GROTE TIJD- EN WERK- BESPAR1NG Slechts 2 minuten koken voor een hagelwitte was! Dit betekent, dat de nieuwe Rinso slechts 2 minuten nodig heeft om al het vuil uit het goed te verwijderen. Geen uren meer staan boenen in een benauwde atmosfeer, wat U dus werk en tijd bespaart! LAGERE GASREKENINGEN Gebruik de eerstvolgende wasdag de nieuwe Rinso en bereken eens, hoeveel minder gas U dan verbruikt Als U het bedrag, dat U in een jaar aan gas bespaart berekent, zal U ver baasd staan over het grote voordeel. ONGEKENDE HELDERHEID „Wat een heldere wasl", roepen de huisvrouwen, als ze met Rinso gewas sen hebben. En het is blijvende helderheid! Het goed kan onmogelijk geel worden, want het Rinso-sop maakt het weefsel schoon. De nieuwe, verbeterde Rinso maakt Uw goed witter dan toen U het nog boende! RINSO DOET DE WAS ALLEEN Met Rinso heeft U geen andere was middelen nodig. De nieuwe, werkzame kracht doet alles alleen en U heeft meer vrije tijd voor ontspanning. 9 DE NIEUWE WAST ZONDER VERDERE HULP KALEIDOSCOOP De New Yorksche beU-ra opende gister in vaste stemming. Men bleef echter de voorzichtigheid in acht nemen. De koers winsten bedroegen aanvankelijk 2 k 3 pun ten, doch daarna stagneerde de handel. Langzaam trad een lichte koersafbrokkeling ECONOMIE EN FINANCIEN Conversiebedrijvigheid in 1938 Van Rijk, Provincies en Gemeenten Blijkens mededeelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek is de kaspositie van lieit Rijk in 1938 gunstiger geworden en Avel van een bedrag van f 57 millioen. Voor de gezamenlijke provinciën werd de kaspositie f 6 millioen gunstiger, terwijl zij voor de gezamenlijke gemeenten f 12 mil lioen ongunstiger werd. Door het Rijk werden bijna alle 4 pCt.- leeniingen geconverteerd in één 33Vi leeming groot f 1672 millioen. Door de gezamenlijke provinciën werd in 1938 opgenomen in totaal f 19C millioen. Van dit bedrag was f 177 millioen of 93 pCt voor conver- söedoeleinden bestemd. Door de geza menlijke gemeenten ward opgenomen f 618 millioen, waarvan f 522 millioen of 84% voor conversiedoeleinden be stemd was. Intercommunale Hypotheekbank Saldowinst I 15.307.— (v.J. I 3747.—) Aan het verslag over 1938 van de Inter communale Hypotheekbank te Amsterdam ontleenen we het volgende: Op 31 December stonden uit 432 (457) lee ningen. groot 5.034.684 (5.459.104). Op 31 December was in omloop f 5.354.200 (5.779.000) aan pandbrieven. De gemiddelde pandbrief rente bedroeg op 31 Dec. j.l. 3.912%; tusschen hypotheek- en pandbrief rente was een marge van 0.93? (1.001) pCt Het saldo van de winst en verliesreke ning bedraagt f 15.307.— (3747.—). Het winstsaldo zou in staat stellen, over het afgeloopen jaar een dividend uit te keeren. Aangezien echter geen grond be staat voor de verwachting, dat de waarde van onroerende goederen weldra zal stijgen, acht men het beter de winst te bestemmen voor afschrijving op ingekocht onderpand en versterking van de statutaire reserve, welke door afsohrijvingen en overdracht naar reserve voor bijzondere risico's in de laatste jaren een vermindering heeft onder gaan. De Landbouwbank Blijkens het verslag over 1938 van De Landbouwbank te Utrecht was op 31 Dec. j. 1. aanwezig aan accepten f £287.510,— (v.j. f 2.414.685). De depositorekening geeft op ultimo De comber 1938 een saldo aan van f 1.809,464 (1.878.833). Het reservefonds bedroeg per 31 Decem ber f 202.038 (203.639). do reserve voor diver se doeleinden f 75.724 (65.637). Uit de verlies- en winstrekening blijkt, dat de bedrijfswinst over 1938 heeft bedra gen f 43.729 (45.228). Na afschrijving en reserveering resteert een nettowinst van f 20.942.(21.127.Het dividend is vastgesteld op 8% (als vj.). in, welke tot in het laatste beursuur aan hield. Tegen het slot trad weeT een licht koersherstel in. De omzet bedroeg 830.000 aandeelen. SCHAKEN FLOHR NAAR NEDERLAND? AMSTERDAM, 24 Maart Van de zijde van den K.N.S.B. worden pogingen in het werk gesteld om den winnaar van het Mos kovische tornooi. Salo Flohr, naar Neder land to doen komen om deel te nemen aan een meerkamp, waarvan de details even tueel nog moeten worden uitgewerkt. Flohr bevindt zich op het oogenblik in Estland en zal zich binnenkort naar Engeland be geven, waai hij zal uitkomen in het Paaschtornooi te Margate. De bedoeling Is, dat Flohr via Nederland naar Margate zai paan en van zijn verblijf in ons land wi' men iprofiteeren om een wedstrijd met Flohr als deelnemer te doen houden. LICHAMELIJKE OEFENING De G.K.B.-Bondsdag Op Tweeden Paaschdag in Rotterdam ROTTERDAM. 24 Maart. Het is lang zamerhand een bekend feit geworden, dat de Christelijke Korfbalbond in Nederland zijn jaarlijkschen Bondsdag op Tweeden Paaschdag orpanisee-t. Op die dagen waren Immer oud-leden der bij dien Bond aange sloten clubs in prooien getale aanwezig Deze dag is daardoor behalve een Korfbal dag eveneens een reünie der oud-leden geworden. Dit jaar wordt de Bondsdag georgani seerd te Rotterdam op de sportterreinen aan den Abraham van Stolkweg. 85 twaalf tallen schreven in. Dit beteekent dat op dien dag 164 wedstrijden gespeeld moeten worden. Hoewel de wedstrijden van be trekkelijk korten duur zijn, immers zij duren slechts 20 minuten, geven zij toch wel een zuiver beeld van de speelsterkte van de clubs. Immers zoowel vorig jaar als in 1937 kwamen die clubs aan de finish welke ook in het normale competitie-"cr band als no. 1 de eindstreep bereikten. Het belooft ook ditmaal een aantrekke lijke dag te worden, niet alleen voor de ingewijden, doch ook voor buitenstaanders De aanvang van den Bondsdag is bepaald op 9.45 uur, terwijl de eindstrijd der eerste klasse ca. half vier zal aanvangen. De C.K.B.-competitie Wedstrijdprogramma voor Zaterdag 25 Maart Zuid-Holland-Noord. Klasse II: Pornlx KVS 2; Klasse III a: Ijsvogels S— Fik. KVS 3TOP 2: Klasse III h: VES 2—Ton 2. VEO 2—Excelsior 2 Knld-llolland-Zi Klasse II a: BI. Wit— Maassluis, K.-Zuld— DIO; Klasse II b: HKC 2—Or. Wit 2. Snel 2- Or. Wit 3: Klasse III TOP 2—ODI 3. DIO 2 Or Nassau 2 Am.K-IInn.l-ltrc.l.i KI ars II: ZKC_aMeervogels. Klasse III a: OWO— Quick. DVS 3PW 2. DW 3DVS 3. ODI— Deato 2: K 1 a s s e III b: Animo—ZKC 2. Cr Nassau 3—Or. Nassau 1 Gelderland. Klasse II: Zw. Wit—SSS. Ned. Vereeniging. voor Fruit- Groenten- en Aardappelen exporteurs Drukbezochte receptie ROTTERDAM, 23 Maart Zooals we reeds mededeelden heeft de Nederlandsche Ver eeniging van fruit-, groenten- en aardappe lenexporteurs gisteren receptie gehouden in „Bristol". Deze receptie is zeer druk be zocht geworden. Een zeer groot aantal bloemstukken was van verschillende kan ten gezonden. De zaal was aan alle zijden dicht bezet met de mooiste bloemenman den. De Zwijndrechtsche veiling had een heel aardige attentie gezonden, n.l. een taart waarop in marsepein verschillende tuinbouwproducten prijkten: tomaten, wor telen, een komkommer, bloemkool, sa\oye- kool enz. Deze taart werd door het bestuur bestemd voor het Sofiakinderziekenhuis, ondanks het feit, dat de ondervoorzitter van den zuidvruchtenbond, de heer J. v. d. Linden aanbood haar te koopen, mits zoo voegde hij er ondeugend bij, de heer P. H. W. Klamer, directeur van het U.C.B., die ook aanwezig was, zijn certificaat van goed keuring had gegeven (hilariteit). Vele telegrammen en brieven van geluk wenschen waren ingekomen uit alle doe len van ons land en ook uit het buitenland. Zoo van den Vereenigingscommissaris ir S. L. Louwcs, van den dir.-gen. van den landbouw, ir Alph. Roebroek, van den in specteur van den tuinbouw ir A. W. v. d. Plassche, den secr.-gen. van econ. zaken, mr dr A. A. v. Rhijn. De voorzitter van het Centraal Bureau van Veilingen F. V. Valstar tevens regce- ringscommissaris voor den tuinbouw en mr J. Niemöller, secr. van het Centr. Bur. van Veilingen zouden wel deelnemen aan het diner, doch konden de receptie niet bezoe- Onder de vele aanwezigen merkten we op verschillende bestuursleden en directeu ren van veilingen, verder noemen we: no taris Vink, schoonzoon van den eersten voorzitter der jubileerende vereeniging. W. C. Hu dig, A. N. Vaandrager, J. J. Vliegen, chef Maasstation, Lazonder inspec. S S.. N. Klaassen. dir. markten en beurzen te Rot terdam, T. W. J. Brandstetter, handelsagent Spoorwegen, C. v. d. Beukei, M. v. Rijn en B. A. Boon voor do Westlandsche veilin gen. N. van Spronsen en A. v. Dorp voor do Delftsche veilingen, Mr H. Willem*, G. \an Nas. J L. C. Dijkers en T. W Kuyper voor de Havenvereen. Rotterdam, Mr Pb. Mees Jr., L. W. van Koetsveld voor de Rata vier lijn, A. C. v. d. T.inden voorz. veiling Z.- Holl. eilanden, W. v. d. Lugt, C. W. Lecnt- vaar voorz. en A. 't Hart secr. Rotterd. Coöp. Veiling. Acht-jarig meisje doodgereden Op den Bcnoordcnhoutschenweg DEN HAAG, 23 Maart. Vanmiddag om streeks kwart voor twee is op den Renooi^ denhoutschenweg een ernsiig ongeluk ge beurd, dat aan het achtjarige meisje J. C- troen. woonachtig Benoordenhouts'heweg 270, het leven heeft gekn«t. Het kind whs nan het spelen en stak op een gegeven oogenblik voor het perceel 261 plotseling den rijweg over, zonder op hel drukke ver keer te letten. Zij wer dnor_«en personenauto bestuurd d 'hui 48 jarigen M. S uit Wavsrnnnr ei 1 cmnd ge smakt Het kind hloeiM" hrvie nnn 'iet hoofd en was bewusteloos m-rlimtn zij /no spoedig mogelijk door den G.D naar liet Diaconessenhuis Bronovo werd vervoerd, overleed zij reeds voor aankomst. Vermoedelijk is het slachtoffer aan een gecompliceerde srhedelba«isfrartuur over leden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7