STADSNIEUWS AMSTERDAMSCHE GRONDBRIEFBANK VRIJDAG 24 MAART 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK Jaarlijksche Algem. Vergadering Woensdagavond hield bovengenoemde bank haar 29ste algetneene jaarvergadering in „den Burcht" te Leiden. Dei voorzitter, de heer W. Bink, opende de goed bezochte vergadering met een ope ningswoord waarin hij in enkele trokken den algemeenem toestand der Bank soh'Vste. Voor af herdacht hij de heeren baron van ItUr- sum en A. Nengeitnan, die zoo vele jaren al hun krachten hebben besteed om de organi satie tot bloei te brengen, waarin zij on danks de crisistijden volkomen zijn ge slaagd. Verder is het jaar 1938 voor de Bank zon der schokken verloopen. De politieke crisis van September j.l. is vrijwel ongemerkt aan de Bank voorbijgegaan. Niettemin heeft 'het afgeloopen jaar teleurstelling gegeven, aan gezien de economische opleving van 1937 niet is doorgezet. Ondanks dat hebben de voorschot- en credietnemers in het zoo moei lijk tuinbouwbedrijf over 't algemeen be hoorlijk aan ihun verplichtingen voldaan. De geldruimte die in 1,937 was ingetreden breidde zioh in 1938 uit, wat zijn oorzaak ,vond in de nog steeds voortdurende depres- sieu hierdoor moest ook betreffende de onna tuurlijke aantrekking van spaargelden rem mend worden gewerkt en werd tot verla ging der rente overgegaan. Met den wensch dat wij gespaard mogen blijven voor meer dere depressie, opdat verdere verlaging der spaarbankrente kan uitblijven, besloot de voorzitter zijn openingswoord. Na lezing der notulen en behandeling der ingekomen stukken bracht de heer Tj. Kuy- pers als kassier financieel verslag uit Hieruit bleek, dat de omzet der Bank voort durend toenam en dit jaar ongeveer 10 mil" lioen gulden bedroeg. Tweemaal moest tot renteverlaging worden overgegaan om te groote toevloeiing van spaargelden tegen, te gaan. Per 1 April a.s. is de rente vastgesteld op 2,64 pet. tot f 3000, van f 3000 tot f 5000 iy2 pet. cn boven de f 5000 1 pet., per halve maand ingaande. Ook zal het noodig zijn de deposito-rente nog meer in overeenstemming te brengen met de thans geldende rente-ta rieven. Ondanks deze maatregelen breidde de spaarbank zich meer uit en werden vele nieuwe spaarders ingeschreven. Dei voorschot- en credietnemers hebben, hoewel de toestand in den land- en tuin bouw nog niet verbeterd is en zij dus rnet groote moeilijkheden te kampen hebben, al les in 'het werk gesteld om aan hun verplich tingen te voldoen, zoodat er hoegenaamd geen achterstallige rente op de balans voor komt. In verband met de verlaging der spaarbankrente werd de rente van voor schotten en credieten in het afgelopen jaar weer verlaagd. De werkzaamheden namen in verband met de grootere omzet en toemame van leden tal belangrijk toe, terwijl.ook door de ver schillende crisismaatregelen, vaste-lasten- commissie en andere omstandigheden meer arbeid moest worden verzet Dankbaar werd erkend dat de Bank haar goeden naam vol komen heeft gehandhaafd en dat zij haar relaties steeds kon uitbreiden. Een woord van lof werd gebracht aan Bestuur en Raad Nan Toezicht voor de wijze waarop zij hun belangrijke taak in het financieel belang \an den Land- en Tuinbouw verrichtten. Hierna kwam de> rekening en de balans over 1938 in behandeling, welke na eenige bespreking ongewijzigd werd goedgekeurd. Besloten werd de winst bij dei reserve te voegen. De aftredende leden van het bestuur en raad van Toezicht, de heeren P. Stuifzand, P. J. Koldcixnan en T van Egmond, werden alle herkozen. De heer P. Stuifzand moest nog een hulde in ontvangst nemen voor het feit, dat hij 25 jaar in het bestuur zitting heeft gehad en hieraan zijn beste krachten heeft besteed. Op hartelijke wijze werd hij toegesproken en hem werd een bloemen mand en een blijvend aandenken aangebo den. Nadat nog medegedeeld werd, dat heit be stuur zal voortgaan ook aan andere perso nen die 'buiten oen land- en tuinbouw staan en welke hiervoor voldoende zekerheid kunnen verschaffen, credieten of voorschot ten te verleenen, waarvan het a/fgeloopen jaar gezien de rentestandaard en de werk wijze der Bank een dankbaar gebruik werd gemaakt, werd de vergadering' gesloten. Leidsche Reddingsbrigade Jaarvergadering In „Royal" hield de Leidsohe Reddingsbri gade haar jaarlijksche algeimeene ledenver gadering. Met een kort welkomstwoord opende de voorzitter, de heer F. v. d. M ark, de verga dering. Hij wierp een terugblik op het afge loopen jaar dat voor de L.R.B. alleszins gun stig is geweest. Het ledental groeide met ca. 50 personen. Voorts deelde spr. mede dat de heer van In- gen Sohenau wegens zijn drukke werkzaam heden genoodzaakt was als hestuurelid te bedanken. De voorz. stelde voor hem tot eerelid tei benoemen, waaraan de vergade ring met applaus haar goedkeuring gaf. Vervolgens was het woord aan den secre taris, den heer de K r am er, die verslag uitbracht over het jaar 1938. De penningmeester, de heer H. Treur, deed verantwoording van de door hem be heerde gelden. Er was een klein batig saldo. Hierna ging men over tot het verkiezen van 2 bestuursleden. Uit een vrije stemming werden gekozen mevr. Plug en de heer Gr. Janssen. HET RESIDENTIE-ORKEST Donderdag 30 Maart a.s. zal het zesde A'bonnementsorkest, het laatste' in dit sei zoen, in de Stadsgehoorzaal o.l.v. Prof. eorg Szell plaats hebben. Vóór de pauze wordt uitgevoerd: Sympho nic No. 1 C dur van Beethoven; na de pauze Symphonie No. 9 D moll met slotkoor en vo caal kwartet, eveneens van Beethoven. Solisten zijn: Ankie van Wickevoort— Crommelin, Suze I.uger, T.ntiis van Tulder, Willem Ravelli. Koor: hot koor van de Mij. tot Bevordering der Toonkunst, ufdeeling 's-Gravenhage. WNKELDIEVEGGE Door do politie is aangehouden mcj. C. v. d. J. uit Uithoorn, die uit een groot winkel- magazijn hier 'er cic-'n rn i L ietal japonnen heeft weggenomen. HET RESIDENTIE-ORKEST Vijfde abonnementsconcert Er was maar één roem over dit con cert: schitterend! En ik vermoed dan ook zeer stellig, dat alle luisteraars uit de stampvolle Gehoorzaal zeer tevreden en in hooge mate dankbaar naar huis zijn gegaan en in stilte nog eens hebben nagenoten van de wondere wereld van rhythme, melodie, en harmonie, waarin wij een paar uur vertoefden. Vóór de pauze de Symphonie Pathétique (No. 6) in C-moll van Tschaikowsky. We hebben reeds meerdere malen een overzicht van dit zeldzaam schoone werk gegeven en mogen het dus kort maken. Het is het laat ste werk van den grooten Rus. Den 16en Oc tober 1893 leidde hij zelf de première van dit werk. Elf dagen later stierf hij tengevolge van cholera, die hij te wijten had aan het drinken van een glas water uit Newa. „Zelf moord" he ift men gezegd. Misschien! Doch zeker is dat niet. In ieder geval was Tschaikowsky over velerlei miskenning een innerlijk verscheur de persoonlijkheid, hetwelk zich vooral in zijn latére werken en bij name in zijn „Pa thétique" openbaart. Over het geheele werk hangt een wolk van weemoed, waaraan hij zich niet ontworstelen kan. Niettemin een werk vol romantiek, geniaal geschreven, een werk vol melodie, al is de melodische schoonheid meest aan den droefgeestigen kant. Een werk vol bi'illante klankeffecten en dat van het begin tot het donkere einde u in zijn donkereu ban gevangen houdt. Niet temin een der treffendste en ontroerendste werken die ik ken. En wanneer het dan zoo gespeeld wordt als dat gisteravond het geval was, onder een directie die zich om zoo te zeggen van elke noot rekenschap heeft gegeven, elk detail in zijn schoonheid openbaart en tevens de groote bindende lijn strak vast houdt, dan beleeft men een uur van muzikaal genot, dat nog lang wat te zeggen heeift. Het droevig inleidend Adagio met zijn sombere klanken, waaruit zich het hartstochtelijk allegro ontwikkelt, het kla gende Andante, alles nog van het eerste deel, grijpt u aan. In het Allegro con grazia licht het morgenrood eener overwinning, doch het is het morgenrood, dat zich niet verder verklaart. Dan krijgen we het rhyth- misch zoo prachtige Allegro molto vivace, waarin Tcshaikowsky technisch en muzi kaal een d<:<r hoogtepunten van zijn schep pend genie heeft bereikt en dat van een glans en schittering is als men zelden hoort en ziet en waarvan Prof. Szell ons op schier niet te overtreffen wijze de muzikale schoon heid openbaarde en eindelijk het adembene mend slot, zonder troost, zonder uitzicht, zonder hoop> Een aangrijpende melancholie spreekt uit dit slot, een diepe neerslachtig heid, die juist de Slavische ziel kenmerkt, wanneer deze zonder uitzicht, zonder hoop is. Wie zal uitmaten, of deze ^realiseering der vertwijfeling voor Tschaikowsky ten slotte nog niet'de bevrijding is geweest? Nog onder den diepen indruk van Tschai- kowsky's atfsdheidshymne van het bloeiende leven zetten we ons tot luisteren naar Beet- hovens Vioolconcert, dat in zijn serene schoonheid ons bracht naar de toppen der bergen waar het licht is. Over de geniale samenstelling van deze vioolsymphonie geen woord. Wij 'hebben ze reeds meermalen be sproken en zoo dikwijls gehoord, dat we ze met een populair woord „wiel kunnen droo- men". Doch we hooren ze nooit te dik- w ij 1 s en komen bij elke nieuwe uitvoering die aan bekwame handen is toevertrouwd steeds weer onder dien magischen indruk. De violiste, Guila Bustabo, zooals zij op het podium verscheen en zooals zij tijdens het lange orkestrale voorspel in afwachting stond, geleek ons een figuurtje, dat zóó weg- geloopen kon zijn van een fresco van Fra Angelico, of van de „Magnificat" van Botti celli,' een indruk, die toen zij eenmaal met haar spel bezig was, nog in hevige mate werd versterkt. We hebben dit allerschoon ste der vioolconcerten van allerlei beroemd heden gehoord: Carl Flesoh, Huberman, Noëla Cousin, en ik weet niet, wie al meer. Telkens was de indruk even schoon en toch ook telkens anders. En nu was het wéér anders. Wij hebben het nooit zoo puur en kinderlijk hoonen spelen, zoo intens zuiver van kinderlijk-religieuze expressie. Dit frêle jonge meisje met baar Caecilia-kopje be- heerscht 'het technisch volkomen, beheersdht het eveneens muzikaal zoo intens als men het wenschen kan, doch zij geeft er een wij ding en geluk aan, die we zoo nog niet on dervonden. Men zou kunnen opmerken, dat de toon in enkele passages iets krachtiger kon zijn en dat zal zij op dein duur ook wel bereiken. Doch bet is voor mij de vraag, of er dan niet iets van de kinderlijke charme verloren zou kunnen gaan. Dit fijne, intens doorleefde spel zonder een spoor van uiter lijk effectbejag, hebben wij met ontroerde bewogenheid aangeboord. Ik moet even denilcen aan de cadenzen uit het eerste deel. Zij werden niet alleen tech nisch meesterlijk voorgedragen, zij waren muziek, die boeide door sentiment. En nog nimmer heb ik zoo ontroerend schoon tegen het slot der cadenzen, het melodisch motief daaruit hooren te voorschijn komen, zoo in getogen al6 een fluisterend gebod dat ten hemel stijgt. Ik moet ook even denken aan het midden deel, wanneer het geheele orkest con sordine gonst en neuriet en de viool haar ernstige gedragen melodie zingt als een weemoedig verhaal. Welk een gratie, welk een charme, doch vooral welk een puurheid in dit spel. En dan komt tenslotte de finale, die uit de hoogste spanning van mijmerende klanken plotseling als een waterval tc voorschijn komt, prikkelende melodieën in bruisende rhythmen. Het samenspel van het orkest met de violiste voldeed aan alle eischen, om het schoone werk tot zijn recht te doen komen. Het was geen wonder, dat de menschen na afloop opgetogen waren en dit door lang durige ovaties uitten. De kleine Caecilia ont ving een prachtige bouquet bloemen. Ds G. R. Harder neemt beroep aan Ds. C. R. Harder to Bandoeng (met verlof hier te lande) heeft liet beroep naar de Geref. Kerk van Leiden (vacature-Ds. Ver- kuyl) aangenomen). 4 Obligation than* 100 (Reel) ZILVEREN JUBILEUM Donderdag 1 April a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer M. N. Kamerman, conducteur bij de Haagsche Tramweg Mij. Den Haag—Leiden, bij genoemde maatschap pij in dienst trad. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Nieuwe inschrijving, „N.V. Scholpkalkfa- brieken Valkenburg". Valkenburg (Z.-H.), Valkenburgerstraatweg. (Ned. Staatscrt.* 16 Maart 1939, Bijvoegsel nr. 329). Dir.: J. T. Th Stuij, Utrecht. Pres. com.: S. Prins, Bloe- mendaal. Comm.: Mr. J Woltman, Den Haag; J Doeksen, Terschelling en B. Hofeak, Alfen a. d. Rijn. Maatsch. kap.: f 100.000, waarvan geplaatst en gestort f 59.700. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: F H M Bcltjens 33 jr en S M Bergers 30 Jr C Schoemans 23 Jr en S E Kuiper 18 Jr J v d MeU 21 jr en C d WetJ- den 22 Jr BEVALLEN: Th de Laaf—RljadtJk dr P C Griffioen—Schellingerhout dr P C Louwerse —De Geus zn OVERLEDEN: J Laterveer m. 64 jr M W Verboon vrouw van J C JJansen 43 Jr C J L l'lasmeljer m. 38 Jr UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN Vereeniging voor Ziekenhuis- verpleging De vereeniging tot voorziening in do on kosten van zickcnhuisverpleging hield onder leiding van den voorzitter, den heer C. J. v. d. Bijl A.zn., gisteravond haar jaarvergade ring. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat 1938, wat het ledental betreft, een ongunstig jaar geweest is. Het ledental liep van 9591 op 1 Jan. 1938 terug tot 8907 op 31 Deec ember. Voor het speciale tarief waren de cijfers op 1 Jan. '38 1804, per 1 Dec. '3S 1602. In het ziekenhuis werden verpleegd 244 patiënten met 4408 ligdagen. Uit de jaarrekening van den penningmees ter bleek dat de balans sloot met een eind cijfer van f 16.369.01. De jaarrekening van het gewoon tarief sloot met een eindcijfer van f 18.018.05, met een batig saldo van f 745.91. Het speciale tarief had een eindcij fer van I 450.31, met een batig saldo van f 683.18. De reserve bedraagt trans f 14.181.28. De heer W. B. Kroon werd met 59 van de 85 stemmen herkozen als bestuurslid. Vervolgens kwamen aan de orde de re organisatievoorstellen van het hestuur, be lichaamd in de voorstellen tot wijziging van de artikelen 5, 9 en 10 van het huishoudelijk reglement. Deze reonganisatie-gedachte i6 al enkele jaren achtereen een onderwerp van bespre king geweest, waarvoor in het bijzonder de heer Vos zich interesseert. De vereeniging was eertijds een fondö, opgericht onder leiding van wijlen Ds. Mr. N. G. Veldhoen, om de bezwaren op te vangen voor de mindergegoeden, verbonden aan de bepaling van den toemnaligen mi nister van Onderwijs, dat voor de verpleging in het Acad. Ziekenhuis moest worden be taald. De diaconieën en armbesturen stort ten daarin een bepaald bedrag als aanvangs- kapitaal. Dit is later gerestitueerd. Het be stuur van het fonds werd gevormd uit ver tegenwoordigers van diaconieën en armbe sturen en bestond uit 10 leden. Dit is ver scheidene jaren goed gegaan en het fonds is onder de leiding van het bestuur tot grooten bloei gekomen. Totdat voor een aantal jaren terug de gedachte gelanceerd werd dat het bestuur de gelden van het fonds aanwendde voor armlastige leden hunner gemeenten, die ziekenhuisvorpleging behoefden. Het be stuur ontkende, maar kon de gedachte niet wegnemen. Daarom besloot het bestuur uit en door de leden 5 bestuursleden aan het bestuur toe te voegen. Toen is ten vorige jare door de nieuwe bestuursleden naar hun opgedane ervaring, pertinent tegengespro ken bovengenoemde gedachte en verklaard datde gelden alleen werden aangewend ten bate van de leden van het fonds. Men was evenwel nog niet tevreden. Men wilde den hand met de armbesturen geheel losmaken, verbreken het histo risch gewordene. Het bestuur heeft toen in het aJfgeloopen jaar de zaak opnieuw bekeken en kwam nu met het voorstel om naast de tien vertegenwoordigers van de armbesturen tien bestuursleden uit de leden daaraan toe te voegen en de leden van de armbesturen ook door de vergadering te laten aanwijzen, uit een voordracht van 3 personen, aangeboden door de resp. armbesturen. Het bestuursvoorstel werd in de ver gadering van gisteravond ingeleid door den heer Tolk, die 2 jaar terug uit en door de leden gekozen was. Ook dit voor" stel kon geen bevrediging vinden bij de heeren Vos en de Hertog, die nog maals aandrongen op losmaking van den band aan de diaconie. Krachtig werd dit evenwel bestreden door den voorzitter en de heeren Tolk, Dom burg en Pon sio en, die niet wilden ver breken het historisch gegroeide, hetwelk te vens de beste waarborg is voor een bestuur waarin alle kringen en richtingen der ge meente tot gelding komen. De heeren Vos ïn de Hertog wilden evenwel een uitspraak can de vergadering, of de vergadering het met hen eons was of niet. Bleken zij in de minderheid dan zouden ze het zwaard in de schede steken, bleek de vergadering het met eens dan kon het bestuur daaruit de leering trekken die het gewenscht voor kwam. Terwijl deze gedachte in een voorstel werd belichaamd, kwam een onver wachte wending in het debat. Want na dat de voorzitter het schriftelijke voor stel had voorgelezen, vroeg de heer Vos het woord, om mede te deelen, dat het voorstel door hem werd ingetrokken, omdat in een persoonlijk gesprek de penningmeester, de heer W. J. Sprey, hem had meegedeeld, dat, mocht het voorstel worden aangenomen, hij als zoo danig zou bedanken, omdat hij zich er niet mee kon vereenigen dat het his torisch gegroeide werd stukgeslagen. De heer Sprey, daarna het woord verkrijgende, verduidelijkte nader zijn bedoeling. De voorstellen van het bestuur worden daarna zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Na rondvraag werd de vergadering door den voorzitter gesloten. JAARVERGADERNG J.V. „SAMUEL" In het gebouw „Concordia", dat voor deze gelegenheid was opgesierd, werd gister avond de 52ste jaarvergadering gehouden van de Geref. J.V. „Samuel", afd. A en B. De uitstekend geslaagde avond werd ge opend door den algemeen voorzitter, den heer P. Belt. Hij sprak een openingswoord naar aanleiding van den tekst uit Prediker: Verblijdt u, o jongeling, in de dagen uwer jeugd". Hij wees erop hoe blijdschap ook in onze dagen nog mogelijk is, maar dat God ons om alle werken zal doen komen in het gericht en hoe de diepste grond van onze blijd schap moet rusten in onzen Schepper, dien wij moeten gedenken. Hierna heette hij de aanwezigen welkom, speciaal de predikanten, eerelid en afgevaar digden. Daarna volgden de gecombineerde jaar verslagen, welke uitgebracht werden door den alg. adjunct, den heer W. Bosch, daar de algemeen secretaris door ongesteldheid verhinderd was. Hierin werd herdacht het overlijden van het lid G. J. J. Leene. De verschillende be stuurswijzigingen passeerden de revtie. Het ledental liep totaal met een tiental terug, waarvan de afd. B de zwaarste klap kreeg. De oorzaak is het bedanken van oudere le den terwijl toevloeiing van jeugdige leden niet noemenswaard plaats had. De bibliotheek werd weer belangrijk uit gebreid. Financieel is de toestand niet on gunstig te noemen. Op voorstel van den voorzitter werd een schrijven van deelneming gezonden aan het lid A. Boerefijn, die reeds geruimen tijd te Leiden wordt verpleegd. De hoofdschotels van den avond werden gevormd door een tweetal inleidingen. De heer G. Spruijt van afd. B behandelde het Schriftstudie-onderwerp „Christendom en wereld". Met aandacht werd naar dit mooie stuk werk geluisterd. Na de pauze werd door Jac. van Luinen van afd. A ingeleid: A.R. Beginselen Art. 1 „Onze naam". Ook deze inleider beheerschte zijn stof uitstekend. Verschillende varia, door voordrachten en propagandastukje, dat best insloeg, een luis terwedstrijd, enz. wisselden het geheel af. Verschillende afgevaardigden voerden het woord namens kerkeraad en jeugdcentrale. De uitstekend geslaagde avond werd be ëindigd door het eere-lid den heer J. W. Hoornenborg. Huldiging van den heer H. Kapteijn Donderdagavond werd in de trouwzaal van het Raadhuis een algemeene ledenver gadering gehouden van de Vrijwillige Bur genvacht alhier. In deze vergadering had een huldiging plaats van den heer H. Kap teijn, die 20 jaar onafgebroken met groote ijver en toewijding lid van deze instelling is geweest. Met een toespraak van den burge meester werd hem de bronzen medaille van den Ned. Bond van Vrijw. Burgenvachten aangeboden. Na uitbrenging der jaarversla gen en afdoening van enkele andere huis houdelijke zaken volgde verkiezing van een bestuurslid, waarbij de heer W. A. Lam werd herkozen. Tenslotte had de beëediging van verschillende nieuwe leden plaats. VOETBAL A.R.C. 1 kan Zaterdag kampioen worden door te winnen van Rijnsburgsche Boys I. Daar de wedstrijd op het A.R.C."terrein is zal men vermoedelijk de kampioensvlag wel kunnen hijschen. A.R.C. 3 speelt te Noordwijkerhout tegen C.N.V. 2. Het 3de speelt tegen Koudekerk 2 en de adspiranten tegen L.R.C. te Lisse. BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURGER RAADHUISSTRAAT 7 5 ALPHEN AAN DEN RIJN - Telef. 44 Beveelt zich beleefd aan v. d. levering van EERSTE KWALITEIT BRANDSTOFFEN HAZERSWOUDE PROPAGANDA-AVOND B.V.L. Gisterenavond had in het Gymnastiek lokaal der Chr. School op het dorp een groote propaganda-samenkomst plaats van de afdeelingen Hazerswoude-Dorp en Rijn dijk van den Bijzondcren Vrijwilligen Land storm. De voorzitter, Burgemeester War na ar, gaf een overzicht van de geschiedenis van den B.V.L. gedurende de twintig jaren na de oprichting. Na de revolutiepogingen nog eens geme moreerd te hebben, die in 1918 van de he 5- ren Troelstra en Heykoop uitgingen, schet ste spr. verschillende voorvallen uit die veel bewogen dagen. Hierna had de installatie plaats van een drietai nieuwe leden der plaatselijke com missie, nl. Dr Zoete en de heeren Kort en Voets. Deze installatie had plaats door den heer D. J. Karres, secr. der Gew. Land stormcommissie Zuid-Holland West. Door Overste J. P. Boots, commandant van het Landstormcorps Zuid-Holland West werden met eenige toepasselijke woorden de prijzen uitgereikt en de brevetten van scherpschutter. Voor de pauze werd door den ondercom mandant der Burgerwacht van Hazers- woude, den heer A. Th. de R u y t e r, ds filrn vertoond van de plaatselijke jubiloum- ifeesten. Hierna werd een rede gehouden door Ds II. S t o 1 k van Scheveningen, res.-veld- prediker van de Kon. Landmacht. Spr. be handelde het rampjaar 1672 en wees op de verbondenheid en verknochtheid van Ne derland en Oranje. Door het geniale en krachtvolle beleid en voorbeeld van den 21-jarigen Prins van Oranje werd in 1672 de zelfstandigheid van Nederland behou den. Evenzoo werd en wordt Nederland geleid door onze geëerbiedigde Koningin, Na de pauze hield Pastoor H. H. Vaes- e n van den Groenendijk, een rede over geestelijke en morcele herbewapening. Na gewezen te hebben op het Koninklijk voor beeld van Hare Majesteit, die openlijk ge loof en trouw aan Christus beleed, wees spr. op dat de redding alleen te verwachten van den terugkeer naar God. Naast den strijd om onze rechten en vrijheden moet ko men de naastenliefde en het gebed. Tot slot werd de film „Je Maintiendrai" vertoond. DAMMEN De Hazerswoudsche Damclub „H.D.C." speelde alhier een iz.g. nederlaagwedstrijd tegen „Excelsior" uit Waddinxveen, die H.D.C. een 119-oveirovinning bracht. HILLEGOM Gemeenteraad De Raad der gemeente kwam in vergade ring bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester, O. van Nispen tot Pan ne r den. Afwezig waren de heeren v. d. Aar/Pijnakker en Goemans. Medegedeeld werd dat B. en W. thans beschikken over 5 typen Landarbeiders plaatsjes. In de vorige raadsvergadering wa ren 2 verzoeken om goedkeuring daarvoor binnengekomen, deze konden toen echter niet worden verleend, daar er nog een en kele wijziging aangebracht moest worden. Daar dit thans gedaan is werd aan de aan vrager A. Kool en G. Rikkers thans vergun ning verleend. Hernieuwde vaststelling van de begrooting Sohoolartsendienst 1939, werd met alge meene stemmen vastgesteld. Aan mej. Brons werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de Openbare Lagere School. De heer J. Th. M. Punt, ambtenaar ter secretarie, werd benoemd in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. H. M. Huth- ner, tot lid van het stembureau VI. De voorstellen tot het verleenen van voor schotten op de vergoeding, ingevolge art. lOlbis, der Lager Onderwijswet-1920, over 1939, werden met algemeene stemmen aan genomen. Evenzoo het worstel tot wijziging cler verordening op de heffing van besmette lijke zicht engel cLon. Bij de behandeling van het voorstel tot vaststelling van een regle ment van orde voor de vergaderingen van den Raad, zag de heer Van Lierop arti kel 6 (ojie.ning met gebed) gaarne aange vuld, zoodat de vergadering ook gesloten werd met gebed. De heer S p i 1 k e r deed een vraag van gelijke strekking. Dit punt werd aangehouden tot de volgende Raads vergadering. Verder waren er geen bezwaren geopperd. Over het voorstel tot overname van d buitenplaats „Treslong" ging de Raad ii geheime zitting over. Bij het bekend maken van het genomen besluit bleek, dat dit voor stel was aangenomen. De heer van Dam had tegengestemd. Do gemeente is dus nu eigenaar van de buitenplaats „Treslong" ge worden en er zal een straat worden aange legd. loopende in Noordelijke riohting vanaf de Mariastraat. De gelden hiervoor zijn door den Raad beschikbaar gesteld. De buiten plaats zal-.echter voor het grootste gedeelte wandelpark worden. De vragen van het Raadslid P. H. F ij m a, inzake uitvoering van de steunregeling voor kleine kweekers, waren volgens B, en W. in behandeling en al het mogelijke wordt ge daan om een betere regeling te verkrijgen. De rondvraag leverde niets bijzonders op, waarna de voorzitter de vergadering sloot BLOEMBOLLENBEURS Deze week werd de bloembollenbeurs door 154 personen bezocht. Er was weinig handel. WIJDINGSAVOND Donderdagavond werdl in de Geref. Kerk een wijdingsavond gehouden, welke maar matig bezocht was. Door Ds. A. K. Krabbe werden iverschillende SchriiMgedeelten gele zen, terwijl door de aanwezigen enkele ge zangen werden gezongen. De heer J. C. d e Koning dToeg een 6-tal gedichten voor van Willem de Mérode, J. A. Rispens, A. Wapenaar e. a.. alle betrekking hebbende op het lijden van Christus. De Chr. Zangveree- niging „Asaf" bracht op zeer verdienstelijke wijze een 3-tal liederen ten gehoore, n.l. „O Hoofd, bedekt met wonden", van H. L. Hassler; „Het is volbracht", van J. S. Bach; en „Wie tot aan het einde volhardt, die wordt zalig", een koorzang uit het oratorium „Elias" van F. Mendelssohn-Bartholdy, ter wijl de heer W. v. d. B e 1 d op uitnemende wijze enkele orgelsoli verzorgde. Deze avond werd door Ds. Krabbe met gebed geoDend KATWIJK a. d. RIJN TUINBOUWOVERZICHT Van het hoofdproduct van dezen tijd, de waschpeen, wordt nog een flink kwantum aangevoerd en de prijs is, mede als gevolg van eenige vraag voor export, vrij goed. De beste kwaliteit gaat thans voor f 1.20 tot f2 per kist van 20 K g. en grovere wasch peen bracht van 0 60 tot f 0.95 per kist op. Ook het artikel Kroten blijft goed ge vraagd en wordt gekocht voor f 0.50 tot f 0.70 per kist van 20 K.g. Een goeden prijs. Met uien wil het niet moer. Dat valt tegen. De verwachting was geheel anders. De no teering was van f3.50 tot f 150 per 100 k.g. Witlof, waarvan maar weinig voorraad is, noteerde van f 17 tot f22.20 per 100 k.g. Ook goed loonend. En knolselderij gaat met den vrijs aan de spits. De A-soort brengt den on geleenden prijs van f 15.10 tot f 17.90 per 100 stuks op; de B.-kwaliteit ging voor f6.90 tot f 11.60 per 100. De koude*grond-produc- ten, met name Radijs en Spinazie zullen, nu het zulk koud weer blijft, nog wel even op zich laten wachten. Maar alle winterpro- ducten, ook de koolsoorten, al is daarvan maar weinig meer, brachten den laatsten tijd redelijke prijzen op, en de aanvoerders profiteerden van de strenge koude in Maart. VERKOOP VAN TEELGROND Vier poroeelen in „de Mient". groot 5.13.70 H.A. verkocht ten overstaan van Notaris Mnlthijs brachten in combinatie op f 12.395, kooper de heer Hub. v. Paridon. Perceel 5» 6. 7 en 8 in bod gebracht op resp. f4200, f 2900, f 2200 en f 2S00 werden niet gemijnd. KATWIJK AAN ZEE A. R. P. C. „I7DENBURG" Hedenavond om 8 uur hoopt in Du Rhin te spreken Mr. G. A. Diepenhorst, van Zeist, over het onderwerp: „De Staten-Stembus m het licht van den huirligen politieleen toe stand". Er is gelegenheid tot debat. JAARVERGADERING NEB. BIJBEL GENOOTSCHAP Bovengenoemde afdeeling kwam onder lei ding van Ds P. Bras in „Casa Cara" bij een. Ds. W. C Veltkamp bracht zijn jaarverslag uit, waaruit bleek, dat in 1938, 3S1 bijbels zijn verkocht of gedeelten daar van, 4 bijbelroosters werden uitgegeven tot een bedrag yan f317.31. Aan contributie Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf Of div., 10.— Parus R.. 10 40 fcadlo PTT N. of div, 11.20 Keulen. 12 20 Brussel VI.. 2 20 dlver- 2.45 Radio PTT N. of div., 3.20 Keulen, 20 sel VI.. 6 25 Keulen. 7.20 Brussel VI.. 7.50 :sen. 8 35'Keulen. 10.2o Brussocl VI.. 10 30 Keulen. 11.20Radlo Danmark of div. Programma 4: 8Brussel VI. 9.20 diversen, i.35 Londen Reg.', '.20 Droltwlch, 6.50 Brussoi r., 7.20 Droltwlch, 8 20 GRD of div., 10.05 Droltwlch. ZATERDAG 25 MAART Programma 3: 8.Keulen. 9.20 Radio PTT of div., 10.Parijs R., 12 05 Radio PTT N of div, 12.2 0 Brussel VI., 1.3q Keulen, 2.50 Lond'en Rog, 4.20 Keulen. 5.20 Brussel VI., 5.35 Brussel Fr, 6.20 Brussel VI7.20 Keulen. 9.20 Brussel VI., 1.30 Keulen Programma 4: 8— Brussel VI., 9.20 diversen, 10.35 Londen Reg..' 11.20 Droltwlch, 3.55 Brussel Fr., 5.20 Droltwlch. HOUANsocieteit A° 1807 Heerengracht 475 Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN^ (Reel) werd ontvangen f202,44. De heeren J. Holt* rust en Ds. Veil kamp hadden boeken en be scheiden in orde bevonden. Ds. H. Ph. Ingwersen bracht een uitgebreid jaar verslag uit. De aftredende bestuursleden Ds< Ingwersen en de heer .1. Holtrust werden herkozen. Ds. Pras richtte aan het einde der vergadering hartelijke woorden tot Ds. Veltkamp, die in October naar Suriname vertrekt. In zijn plaats werd gekozen mej. Mr. M. Veltkamp. JAARVERGADERING CHR. SCHOOL VOOR L.O. en U.L.O. De heer C. v. Tongeren opende deze vergadering waarna hij een welkomst' woord sprak. Ingekomen was een schrijven van den heer C. A. Kruijt die zich niet meer als bestuurslid herkiesbaar stolde. De heer C. J. Lughthart bracht thans het jaar» verslag uit, waaruit bleek dat in 1940 zal worden overgegaan tot het aanstellen van een nieuwe leerkracht op de U.L.O. De v warming op de scholen liet nog wat te wenschen over. Aan het verslag van den penningmeester, den heer D. Parlevliet ontleenen wij het volgende. De winst- eit verliesrekening over 1938 geeft aan eei taal bedrag van 2121.77; de balans op 31 December 1938 f 35.177.38. De kas-commissie bracht een gunstig verslag uit. Bij de et u urs verkiezing werden de aftredende heeren J. Houwaart, D. Schoonenlberg en A. Verloop, herkozen. Inplaats van den heer C. A. Kruijt, werd gekozen de heer B. J, Thijssen. Tot slot gaf het hoofd der U.L.O.- school de heer T. W. S. Eikerbout, nog e>n duidelijke toelichting op he.t financieel verslag, meer in het bijzonder over de ver goeding der leerlingen, welke momenteel f 8.50 bedraagt. Voor de opleidingschool moest dit minstens f 10 woren. Hierover zal door het bestuur gereclameerd worden. GESLAAFD Onze plaatsgcnooten Jac. Haasnoot en v. d. Niet, slaagden te Den Haag voor het diploma stuurman op stoomzeevisschers* vaartuigen. BAZAR-THEEMIDDAG De gehouden bazar met de'daaraan ver» honden theemiddag, uitgaande van da Geref.Evangelisatie „Dorcas" heeft mooi resultaat opgeleverd. Er was hiervoor veel belangstelling. De netto-opbrengst be» droeg ruim f 300. JAARVERGADERING Onder leiding van den heer L. Dom pe- ling, hield de Geref. Knapenvereeniging „Samuël" haar jaarvergadering. Na de ge bruikelijke opening werden de jaarversla gen voorgelezen, die van een frisch vereeni- gingsleven gewaagden. De avond werd ver» der gevuld met een serie goede voordrach- ten en samenspraken. Aan het einde der vergadering reikte de voorzitter de diplo ma's uit aan de jongens welke den 16- jarigen leeftijd bereikt hebben en> nu over gaan naar de Jongelingsverecniging. Het slotwoord werd gesproken door den. eere voorzitter Ds. Ingwersen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN CHR. NAT. WERKMANSBOND Woensdagavond vergaderde do afd. van den Chr. Nat Werkmansbond in de Koop zaal der Ned. Herv. Kerk, onder leiding van den voorzitter, den heer A. van der Ent. De heer G. van Rijsdam hield een Bijbel inleiding over Joh. 3 121, waarop een leerzame gedacht en wisse ling volgde. Vervol gens was aan de orde het benoemen van een tweetal afgevaardigden naar de verga ring van het Prov. Comité die te Rotterdam zal gehouden worden. Benoemd werden de heeren J. van der Sterre en D. Vergunst ZANG- EN MUZIEKAVOND VOOR BLINDEN Maandag 27 Maart a.s. des avonds om half acht, zal in de Geref. Kerk een zang en muziekavond gehouden worden ten bate van dei Hulp-vereoniging „Blinden Penning" uit Amsterdam. In de pauze zullen beelden uit den arbeid der blinden worden vertoond en toegelicht. Ds. Haspers zal een openingswoord en Ds. van B;nsbcrgcn een slotwoord spreken. LEIDSGHENDAM ARM GEBROKEN Woensdagnamiddag was de wagenlichter Verbaten van de Ned. Spoorwegen, in de werkplaatsen alhier bezig aan een wagen re paratie te verrichten. Tot dat doel bevond de man zich onder de wagen in de put. Opeens kwam door onverklaarbare oorzaak beweging in den wagen, waardoor Verbaten in de knel geraakte en een arm brak. De man is naar St. Antonius Hove vervoerd. OPRICHTINGSVERGADERING Wij herinneren eraan, dat de oprichtings vergadering van de afd. der Ned. Vereen, voor Luchtbescherming, welke hedenavond in hotel „De Zwaan" wordt gehouden, om 8 aanvangt. Iedereen is op deze vergade ring hartelijk welkom. ing HET BLKSSE PA ARD -.n. besteedde voor: Kipeieren 3.30—3.90, Eendeieren 2 25—2.50, Ganseieren 6—7 per Aanvoer en prijzen: 7817 Kipeleren 3.40- 3.90. Eendeleren f 3—3 35 per 100 stuks. Kip pen 358o et; Eendon 20—55 ct: Duiven 9—37 ct.^ Konijnen t 0.25—1.95 per stuk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6