TRIUMPH A ;H* V Hongaarsche troepen in Slowakije 'N TRIOMF VAN SMAAK TUNGSRAM 3 /4ujicêuS ftwast VRIJDAG 24 MAART 1939 EERSTE BLAD PAG. a Nieuwe verklaring van Chamberlain „Wij kunnen ons niet onderwerpen aan pressie onder dreiging van geweld" In het Lagerhuis heeft minister-pre- dent Chamberlain gisteren ver klaard: „De regeering heeft reeds uit eengezet, dat de jongste actie van de Duitsche regeering niet door opeenvol gende daden wil trachten Europa te overheerschen en misschien zelfs nog .verder te gaan. Indien deze uitlegging .van de bedoelingen der Duitsche regee ring zou blijken juist te zijn, dan acht de Britsche regeering zich verplicht te Verklaren, dat een dergelijk optreden, zooals ook in het verleden is gebeurd, den succesvollen tegenstand van Enge land en andere landen, die prijs stellen op hun vrijheid, tot gevolg zou hebben. Ik kan nog geen mededeelingen doen over de beraadslagingen, die met an dere regeeringen gehouden zijn in ver-j band met de jongste ontwikkeling. Ik wensch duidelijk te maken, aldus ver volgde Chamberlain, dat bij de regecring ,van Groot-Britïannië geenszins de wensch bestaat redelijke pogingen van de zijde van Duitschland ,zijn uitvoerhandel uit te brei den, in den weg te staan. Evenmin is deze regeering er op belust jn Europa twee tcigenover elkander staan de blokken van landen met verschillende opvattingen over de vormen van hun in terne bestuur in het leven te roepen. Onze zorg hier betreft het voorstel, dat Wij ons niet kunnen onderwerpen aan een procedure, op grond waarvan onafhanke lijke landen onderhevig zijn aan een zoo danige pressie, onder dreiging met geweld, dat zij er toe verplicht worden hun onaf hankelijkheid prijs te geven en wij zijn vastbesloten met alle middelen, waarover wij beschikken, indien pogin^n zouden .worden gedaan een dergelijke procedure in werking te stellen, ons daartegen te ver zetten. In antwoord op de door het conservatieve lagerhuislid Beit gestelde vraag, of hij ten einde de Duitsche agressie in Europa te be antwoorden, overleg wil plegen met de re geeringen van Frankrijk, België, Australië en Zuid-Afrika, met het oog op een inlijving onderscheidenlijk bij de koloniale rijken van Frankrijk, België en Groot-Britttfhnië, van vroeger Duitsch koloniaal bezit, dat thans onder mandaat staat van deze landen en Groót-Brittannië, zeide Chamberlain: neen, ik geloof niet, dat het voorstel van Belt de uitwerking zou hebben, welke hij er zich van voorstelt .Weinig diplomatieke vordering Er is nog weinig terecht gekomen van de zeer drukke diplomatieke gedachtenwisse- lingen tusschen Groot-Brittannië, Frank rijk, Sovjet-Busland en Polen. Maisky, Ruslands vertegenwoordiger, heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Foreign Office. Het verluidt, dat het ant woord der sovjets onderweg is. Het stemt toe in een onderteekening der Britsche .verklaring. Vernomen wordt, dat Polen nog steeds aarzelt. Het zou kunnen, dat het niet zal onderteekenen, ondanks de sterke sympa thieën met de democratieën, daar de preli minaire voorwaarde nog steeds is, dat het van Frankrijk en Groot-Brittannië de ver plichting eischt steun te verleenen, indien het in vijandelijkheden met Duitschland betrokken zou worden. Engelands nationale hulpdiensten 60.000 vrijwilligers ln één week Minister Sir John Anderson heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de spanning in den internationalen toestand de recrutee- ring voor de nationale hulpdiensten de laat ste week ten zeerste bevorderd had, zoodat ruim 60.000 mannen en vrouwen zich voor een of anderen tak van dienst hadden op gegeven. Het totaal in de zeven weken, in welke nu allerwegen voor deelneming werd gepropageerd, was tot 550.000 gestegen en 't algemeen totaal bedroeg nu 1.600.000. Toch waren er vooral bij de brandweerdiensten, de eerste hulp en den luchtbeschermings dienst nog ongoveereen half millioen recru-j ten noodig voordat alle .plaatselijke afdce- lingen vol bezet zouden zijn, De voorzitter van de immigratie-oommis sie uit het Amerikaansdhe Huis van Afge vaardigden, Samuel Dickstein, heeft mede gedeeld, dat voortdurend talrijke buitenlan ders in die Vereen. Staten worden binnen gesmokkeld. De commissie is voornemens een streng onderzoek in te stellen en vooral het oog te houden op de practijken van zekere scheepvaartmaatschappijen en ge zagvoerders, die de gewoonte hebben een overgroot© „bemanning" aan te werven. Een schip, dat aan een bemanning van 700 kop pen genoeg heeft, komt soms in de Vereen. Staten met 950 man. Het overschot aldus Dickstein deserteert dan. Dat zijn geen zeelieden, maar menschen, die tegen beta ling worden binnengesmokkeld. Er zijn véle gezagvoerder^, die 25 tot 50 dollars ontvan gen voor iederen binnengesmokkelde. GARANTIE-STANDGR O EN GARANTIE.STANDB R U I N GARANTIE-STAND R O OD GARANTIE.STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf. werken bovenstaande merken Worden 5 jaar gegarandeerd Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 U en Uw rheumatiek liggen samen onder één deken Wanneer U onder de dekens kruipt, blijft Uw rheumatiek niet aan Uw bed staan, al hebt U er 4, 5 of 6. Dacht U nu werkelijk alleen met een groot aantal dekens Uw rheumatische pijnen te kunnen verdrijven? U, als leek, weet niet beter. U denkt: „Warm te za] mij goed doen". Maar bij de minste afkoeling is de pijn er weer met verdubbel de hevigheid en te meer, omdat rheumatiek- lijders door de bij rheumatische aandoenin gen optredende storing in de huidfunctie, xtra gevoelig zijn voor koude, tocht en vocht Pak de koe bij de horens en gebruik niet langer lapmiddelen! Ge moet de oor zaak bestrijden en die ligt in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Wat ge noo dig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, dat bet urinezuur radicaal doet verdwijnen door aansporende wer king op lever, nieren en ingewanden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten ƒ0.40, 0.75 en ƒ1.60 (extra groot pak). (Adv.) HONGARIJE EN ROEMENIE Hongaarsche minister over de aansluiting C s a k y, de Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft in de beide parlementscommissies voor buitenland sche zaken, rapport uitgebracht over de aansluiting van de Karpathische Oekraine bij Hongarije. Hij verklaarde o.m»: De betrekkingen van Hongarije met het Duitsche rijk zijn hartelijker dan ooit. Hongarije zou zonder vérgaan de welwillendheid van Duitschland op den weg der versterking niet staan, waar 't thans staat. Terwijl de houding van Zuid-Slavië tegenover Hongarije corrfctr is geweest, heeft Roemenië helaas gedraald en eerst tóén meer be grip getoond, toen men er uit Boedapest opmerkzaam op gemaakt had, dat Hon garije de Karpathische Oekraine met alle middelen en zonder rekening te houden met anderen, in bezit zou nemen. Tegelijkertijd is aan de Roemeenschc regeering de verzekering gegeven, dat de opmarsch van het Hongaarsche leger niet tegen Roemenië gericht was. De Hongaarsche regeering heeft daarbij niet verheeld, oat een aanval op Hongarije zonder provocatie, oorlog zou beteekenen. De Hongaarsche regeering houdt vast aan haar belofte, om zelfs den schajn te vermij den van militaire acties, die de veiligheid van de Roemeensdhe grenzen in gevaar zou- brengen. Het valt te betreuren, dat de Roemeen- sche regeering zonder reden ze®r ernstige militaire maatregelen heeft genomen tn daarmede de mogelijkheid heeft verspeeld om een gelijk vriendschappelijk gebaar ie maken als Zuid-Slavië, waaruit de Hon ga - ren zouden hebben kunnen begrijpen, oat Roemenië eerlijk den door Gafenco opgeno men draad wil verder spinnen. Roemenië heeft eerst het oostelijk deel van de Karpathische Oekraine willen heb ben. Toen deze met verborgen dreigement bekend gemaakte wensch van Roemenië was afgewezen, heeft Roemenië zich tevre den gesteld met de spoorlijn LonkaKoe- en met eenige Roemeensche dor- HITLER SPREEKT TE MEMEL Het Duitsche leed thans „in hoofdzaak" hersteld Op het Theaterplein te Memel heeft Hitier gistermiddag de volgende toespraak tot de Memeilanders gehouden: „Gij vormt een gr em land en zult ervaren, wat het beteekent niet verlaten te zijn, maar een geweldig rijk achter zich te hebben. Uit nood en leed is uw gemeenschap gegroeid. Dat zij nooit meer verbroken zal worden, zij onze wil, en dat geon andere macht haar ooit zal breken of sohendeu, zweren wij. Duritsdhland weet, wat het van de wereld te verwachten heeft. De Duitschers hebben niet de bedoeling, de rest van de wereld kwaad te berokkenen. Maar het leed, dat de anderen den Duitschers hebben veroorzaakt, moest hersteld worden. Ik geloof, dat men thans in hoofdzaak aan het slot van dat weergalooze herstel geko men is." De Führer bracht den Memeilanders dank voor hun houding. Hij meende daarvoor niet beter zijn erkentelijkheid te kunnen toonen dan door hun laid er Neumann het éere- teeken te verleenen, dat de beste strijders van het nieuwe Duitsche rijk op de borst dragen. Memel is eens in den steek gelaten door een Duitschland, dat zich aan smaad en schande had overgegeven. Het is thans teruggekeerd tot een nieuw, geweldig Duitschland, dat vastbesloten is, zijn lot zelf te bepalen, ook ad bevalt dat de rest van de wereld niet. Tegen vier uur begaf de Führer ziah aan boord yan de torpediöboot Leopard, waar mede hij de haven van Memel verliet. pen. De Hongaarsche regeering heeft ook ver der het voornemen, de goede nabuurschap- pelijke betrekkingen met Roemenië te ont wikkelen. Duitsche oorlogsbodems te Memel De aankomst van een aanzienlijk aantal Duitsche oorlogsschepen te Memel wordt te Kaunas beschouwd als een demonstratie van Duitschlands kracht in het Noord-Oos ten van Europa In politieke kringen acht men het waar schijnlijk, dat de Duitsche invloed in Li- tauen zal toenemen en het non-agressiepact zou wellicht in dien zin kunnen worden uitgelegd. Gemeld wordt, dat vele Litauers te Memel gearresteerd zijn. Ook Daukantas, oud minister van Oorlog, zou in hechtenis ge nomen zijn. Duitschland zendt Engelsche nieuwsberichten uit Het D.N.B. meldt uit Berlijn: „Het is nood zakelijk gebleken, dat de Duitsche radio overeenkomstig haar verstrekkende betee- kenis thans ook nieuwsberidhtendiensten in vreemde talen op de middelmatige golfleng ten uitzendt. In verband hiermede worden voorloopig de volgende uitzendingen ingeschakeld: Van 22 Maart af geven de rijkszenders Hamburg en Keulen dagelijks, ook des Zondags, van 20.15 tot 20.30 uur berichten in de Engelsche taal. Al naar gelang van de behoeften zullen nog meer nieuwsberichtendiensten in vreemde talen verzorgd worden'. Duitschers willen luchtbasis op IJsland Pogingen van de hand gewezen De correspondent van „National Tidende" te Reykjavik, seint aan zijn blad: Maandag zijn hier Duitsche gedelegeerden aangeko men om met de regeering te onderhande len over rechten, welke Duitschland zou hebben om op IJsland een luchtbasis te vestigen, nadat het zoo vele jaren op het gebied der luchtvaart op IJsland het recht van meestbegunstigde natie heeft genoten. De regeering heeft den vertegenwoordi gers der „Lufthansa" medegedeeld, dat IJs land aan geen buitenlandsche maatschappij het recht zal geven naar of via IJsland te vliegen, eerstens op grond van den interna tionalen toestand, tweedens, daar IJsland geen enkel land wij voortrekken hoven een ander land en ten derde, omdat IJsland een eigen luehtdienst hoopt te openen naar andere landen. De „Lufthansa" heeft ook voorgesteld oei luchtlijn te openen Lübeck—IJsland, doch ook dit ia afgewezen. I CENT VIRGINIA NEW-YORK, 23 Maart (Havas). Indiende noodige vergunningen van de regeeringen van Frankrijk, Engeland en Portugal op tijd binnenkomen, zal de groote Amerikaan sche vliegboot „Yankee Clipper" morgen middag om drie uur g.m.t. voor de eerste vlucht over den Atlantischen Oceaan opstij gen. Het toestel vertrekt uit Baltimore zal over de Azoren, Lissabon en Marseille naar Southampton vliegen. Aan boord zul len zich negen waarnemers en een uit twaalf personen bestaande bemanning be vinden. Napoleons vloot nabij Aboekir Gezonken schepen worden onderzocht ALEXANDRIE, 23 Maart (A.NP.) Bin nenkort hoopt men geheimen te onthullen, welke 140 jaren lang niet aan het licht ge bracht konden worden, nl. die over de over blijfselen van Napoleons vloot na de over winning van Nelson in den slag bij Aboekir in 1798. Over het algemeen is men van oordeel, dat de gezonken schepen een groote hoeveel heid goud en juweelen aan boord moeten hebben en binnenkort zal een nieuw ge vormde Egyptische maatschappij den bodem der Middel! andsche Zee gaan afzoeken. Naar men beweert, rusten niet alleen de brokstukken van het Napoleontische vlagige- ichip „Oriënt" en drie andere fregatton op den 'bodem der zee, maar bevinden zich ook twee oude steden uit den Grieksch-Romein- schen tijd onder het wateroppervlak. Deze steden heetten Menouthis en Heracleum. Reeds talrijke personen, als vliegtuigbe- stuunders, fotografen, duikers en visschers, hebben meMamig gemaakt vain de aanwezig heid der overblijfselen. Een lezing van den ondergang dezer ste den is dat zij verrast werden door vloedgolf en met inwoners en al verloren gingen. Gisteren zijn in de ondergrondsche kabels van den telefoondienst te Coventry vier bom aanslagen gepleegd, die aanmerkelijke scha de hebben veroorzaakt en ruim duizc-nd abonné's van de telefoon van alle verbindin gen hebben verstoken. In één geval werd een mangatdeksel mo-u dan 20 meter de lucht ingeslingerd en duizenden ruiten zijn in de betrokken straten gesprongen. Een man werd door rondvliegend puin getroffen en is naar een ziekenhuis vervoerd. Volgens de politie heeft men, evenals den vorigen avond te Birmingham, onmiskenbaar te doen met het werk van Iersche terroristen. VOOR IEDERS SMAAK r Er zouden gevechten hebben plaats gehad De rust thans weergekeerd Volgens Havas zouden in den nacht van Woensdag op Donderdag Hongaarsche troe pen de grens tusschen Slowakije en de Karpatho-Oekraine hebben overschreden, en enkele dorpen hebben bezet. Gistermiddag echter zouden zij ploiscling zijn begonnen zich terug te trekken, en het bezette Slo- waaksohe gebied te ontruimen. Volgens een te Bratislava gepubliceerd bericht zouden de Slowaaksclie troepen aan de Hongaren krachtig tegenstand geboden hebben. Slowaaksche vliegers hebben hoven de Hongaarsche troepen gevlogen en deze met hu» mitrailleurs bestookt. In het gebied van Oelic hebben Slowaaksche vliegtuigen twee Hongaarsche infanteriebataljons op de vlucht gedreven. De vliegers verklaren, dat zij lijken hebben kunnen waarnemen en voorts gewonden, die zich moeizaam voort sleepten. Do officieele Hongaarsche verklaring Officieel wordt te Boedapest medegedeeld: De Hongaarsche troepen in Roethenië heb ben, om de noodige veiligheid van de spoor lijn in het Ungdal te verzekeren, gisteren versoheiden punten ten Westen van dit dal bezet. Er wordt aan herinnerd, dat de grens lijn tusschen Slowakije en Roethenië nooit is afgebakend, hetgeen, zelfs in het verleden voortdurend tot wrijving aanleiding heeft gegeven. De rust is volledig weergekeerd. Om echter in de toekomst allen eventueelen woordenstrijd te vermijden, zal een gemeng de Hongaarsoh-Slowaaksche commissie de definitieve grenslijn vaststellen. Tot dit doel zoekt de Hongaarsche regeering contact met de regeering te Bratislava. De bezetting door Hongarije van eenige Oost-Oekrainsche gemeenten in Oost'Slowa- kije beschouwt men in welingelichte poli tieke kringen te Berlijn, zoo meldt Havas, als een uitvloeisel van de arbitrage van Weenen, waarbij deze gebieden, die meeren- deels door Oekrainers bevolkt zouden zijn, aan Hongarije zouden zijn beloofd. Men schijnt hier het Hongaarsohe standpunt te deelen, volgens hetwelk men nog niet van een Slowaaksche Oostgrens zou kunnen spreken, aangezien de tot dusverre bestaan de grens door de Tsjechische bewindhebbers is vastgesteld, zonder met het ethnische 6tandpunt rekening te houden. Onder deze omstandigheden is er, zoo zegt men te Ber lijn, alle aanleiding aan te nemen, dat het Hongaarsohe optreden, dat in zijn objectief zeer beperkt is, to- geenerlei verwikkelingen tiussohen Hongarije eenerzijds en Slowakije en Duitschland anderzijds zal leiden. Slowaaksch protest te Boedapest De Slowaaksche regeering heeft een for- meele nota aan Boedapest gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen de schending van Slowaaksch gebied door Hongaarsche troe-- KWALITEIT en LIJN harmonieeren volkomen in de W. L. D. Schoen Heeren die het ge noegen kennen van het beste te dragen kie zen daarom steeds W.L.D. SCHOENEN ffteckj pen. Een bevredigend antwoord wordt bin nen enkele uren geëischt. In zijn antwoord aan den Slowaakschen minister van buitenlandsche zaken heeft de Hongaarsche minister graaf C s a k y beloofd direct een onderzoek te zullen laten instel len, waarvan hij het resultaat aan de Slo waaksche regeering zal mededeelen. Tegelijkertijd heeft de minister er de re geering te Bratislava opmerkzaam op ge maakt, dat de Oostelijke grens van Slowa kije nimmer was vastgesteld en dat het der halve mogelijk is, dat uit deze omstandig heid een eventueel plaatselijk geschil tus schen Hongaarsche en Slowaaksche troepen ontstond. Van militaire operaties kan echter geen sprake zijn. 25 jaar. De beide regeeringen zullen zich voor den afloop van dezen termijn tij dig met elkander verstaan voor een ver lenging. President Lebrun bezoekt de Westminster Hall Het gebouw was voor do gelegenheid verwarmd Ter gelegenheid van het bezoek van den Fransohen president Lebrun was het koud ste gebouw van Londen, de Westminster Hall, welke nooit verwarmd is, zelfs niet bezoeken van koningen en andere leden de koninklijke familie, verwannct Ge durende drie weken hadden monteurs ge werkt om een verwarmingsinstallatie aan te brengen. Reeds lang voor de aankomst van den president en zijn echtgenoote kwamen de leden van Hooger- en Lagerhuis met hun dames aan. De leden van het Hoogerhuis namen ter linkerzijde plaats, de leden van het Lagerhuis aan de rechterzijde. Klokslag elf uur arriveerde de president. Buiten het gebouw werd de president luide toegejuicht door de vele belangstellenden, die zich hier hadden verzameld. Toen de president de zaal binnentrad, stonden alle aanwezigen onmiddellijk op en riepen „Vive le président", „Vive la France", waarna de Marseillaise werd gezongen. Bij het vertrek van de Fransche gasten werd wederom de Marseillaise gezongen, gevolgd door het Britsche volkslied. Na de beide huizen van het parlement te hebben bezichtigd, legde president Lebrun nog een krans op het graf van den onbeken den soldaat in Westminster Albbey, waarna hij zich naar Windsor begaf, waar hij met den Koning en de Koningin zou lunchen. De Japansche vrouw moet haar hoed afnemen Een speciale commissie van 't Japansche ministerie van onderwijs en opvoeding heeft een nieuwe étiquette opgesteld, vol gens welke Japansche vrouwen, die volgens de Westersche mode gekleed gaan, voortaan haar hoed zullen moeten afnemen, in de gevallen waarin men van mannen hetzelf de verwacht. Binnenkort zal deze étiquette een offi cieel karakter verkrijgen door regeerings- instructics aan de gouverneurs der provin ciën en aan de hoofden van meisjesscholen. Vrouwen, die volgens de Japansche tra ditie gekleed gaan, dragen geen hoeden. Mannen zullen het hoofd hebben te ont- blooten alvorens zij politie-agenten aan spreken. Tegen rijksontvanger 9 maanden geëischt Ruim 21.000 niet verantwoord ZWOLLE, 24 Maart. Gisteren heeft voor da Rechtbank te Zwolle terechtgestaan een Rijksontvanger te El burg, wegens het meermalen zich opzettelijk toeëigenen van gelden ten nadecle van het Rijk. De overtre dingen bleken te zijn gepleegd tusschen 1932 en 1939. 11 Verdachte bekende. Als eenige getuige trad op de inspecteur der directe belastin gen, de heer J. Willigen, te Harderwijk, Deze verklaarde, dat in verdachte's admu nist.ratie niet verantwoord was geweest een ba drag van f 21.5S9.S5. Het O. M., waargenomen door Mr. J. G .an Hasselt, eischte negen maanden gevan genisstraf, met aftrek van de preventieve hechterfis. De verdediger, Mr. Schut, uit Am- terdam, drong aan op uiterste dementia ook verdachte zelf verzodit daarom. Uitspraak over 14 dagen. j Duitschland als beschermer van Slowakije Het „Schutzvertrag" gepubliceerd Het beschermingsverdrag, dat Duitsch land en Slowakije tezamen hebben geslo ten, is thans gepubliceerd. In de inleiding wordt gezegd, dat de Duitsche Rijksregee- ring nadat de Slowaaksche staat zich on der bescherming van het rijk had gesteld, met Slowakije is overeengekomen de daaruit voortvloeiende gevolgen in een verdrag vast te leggen. Te dien einde zijn de volgende bepalingen overeengekomen: Artikel 1. Het Duitsche rijk neemt de be scherming op zich van de politieke onaf hankelijkheid van den Slowaakschen staat en de onschendbaarheid van zijn gebied. Artikel 2. Voor de tenuitvoerlegging van de door het Duitscihe rijk overgenomen be scherming heeft de Duitsche weermacht te allen tijde het recht in een zone, begrensd ten Westen door de grens van den Slowaak schen staat en ton Oosten door de algemeene lijn: Oostrand van de Kleine Karpathen, de Witte Karpathen en den Oostraord van het Javornik-gebergte, militaire posities in te richten en in de door haar noodig geachte sterkte bezet te houden. De Slowaaksche regeering zal er voor zorgen, dat de voor deze stellingen noodige grond ter besahikking zal worden gesteld van de Duitsche weermacht. Voorts zal de Slowaaksche regeoiïng toe stemmen in een regeling, welke noodig is om den Duitsdhen troepen vrijstelling te ver leenen van douanerechten voor hun appro viandeering. zoomede voor de leveringen uit Duitsohland ten behoeve van de militaire inrichtingen. Tn de bovenomschreven zone worden de militaire souvereiniteitsrechten uitgeoefend door de Duitsche weermacht. Personen van Duitsch staatsburgerschap, die op grond van een particuliere overeenkomst te werk gesteld zijn aan de inrichting der militaire stellingen in genoemde zone, staan op dat punt onder Duitsche rechtspraak. Artikel 3. De Slowaaksche regoering zal haar eigen militaire kraohten in nauw over leg met de Duitsche weermacht organi seer en. Artikel 3. Overeenkomstig de aangegane beschermingsover eenkomst zal de Slowaaksche sche regeering haar buiten landsche politiek steeds voe ren i,n overeenstemming met de Duitsche regeering. Artikel 5. Deze overeenkomst treedt bij de «aéerteekeeÏDS <ür«€t ia werking en geldt LAND- EN TUINBOU1A, Chr. Land- en Tuinbouwonderwijs Op de dezer dagen gehouden vergadering van het Hoofdibesbuur van den Chrisitelrijken Boeren- en Tuiindersbood werd besloten de AiLgemeene Vergadering van den Bond te houden op Dinsdag 23 Mei a.s. te Breda. Op den avond daaraan voonaiflgaande zal D.V. de Huishoudelijke Vergadering worden gehou den., terwijl voor den volgenden dlag een cuirsie zal worden georganiseerd. Ten aanzien van de bevordering van het Chir. Landbouwonderwijs wend! het stand punt ingenomen dait de C.B.T.B. de aange wezen organisatie is om het Christelijk Land bouwonderwijs te verzorgen. Indien aan Chr. Landbouwonderwijs groote behoefte bestaat, dan is het noodzakelijk dat het aantel scho en. dat jaarlijks aan den C.B.T.B. wordit toe gewezen, wordt vergroot. Op dnjt terrein kan met de neutrale land bouworganisaties niet warden samengewerkt. oris wend het toewijzen van Chr. scholen aan neutrale organisaties principieel onjuist geacht. Met betrekking tot het Chr. Landbouw- huiishouriionderwijs werd hetzelfde standpunt ingenomen. Zeker kan onze Organisatie niet medewerken aan de oprichting van neutrale Landbouwhuishoudsoholen of cursussen. Kent U de bloedzuiverende ONTLASTINGPILLEN VAN Dr. J. B. MEENK7 VERBAZEND, zooah die het lichaam zulverenl 40 ct p. doosje. Verkrijgb. bij apothekers en drogisten (Reel.) Zijn slem Is een stem die alle bewonderaars van het bel canto in geest drift brengt Hoor hem op z'n mooist I Ontvang hem dus met RADIOLAMPEN (Red.) ZATERDAG, 25 31 AART 1030. HILVERSUM I. 1875 en 301.5 31. VARA-Uit- zending. 10.0010.20 v.m. Cn 7.308.00 mi V.P.R.O. 8.00 G-ram.muziek. (Om 8.16 Be richten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uitzen ding voor Arbeiders in de Continubedrijven) 12.00 Graip.muziek. (Om 12.15 Berichten.) 2.00 Fllmpraatje. 2.15 Vara-Orkest. 3.00 Re portage. 3.30 Residentieorkest (opn.). 4.11' Graim.muziek. 4.30 Sohaakles. 4.60 Residen tieorkest en solisten. 5.35 Filmland. 6.00 <v| Uit de Roode Jeugdbeweging. 6.28 Berichten Orgel g i-Kalenderil 7.05 Gram.muziek. 7.10 Politiek Radiojour naal. 7.30 Cunsvs „Nederlanders ln Amerika1* 8.00 Herhaling S.O.S.-berlchten. 8.03 Be-, richten ANP. VARA-Varla. 8.20 Gram.mu-i ziek. 8.30 Puzzle-ultzendlng. 8.45 Gram.mu ziek. 9.00 „En nudoorzetten.11 toe spraak. 9.15 „En nuOkè". 10.30 Be- richten ANP. 10.40 Gram-muzlek. 11.00 Sou- venlrorkest en solist. 11.3012.00 De Ram blers. HII-VERSUM n. 4.15,5 M. KRO-Ultzendlng, 8.009.15 Gram.muziek. (Om 8.15 Berichten), 10.00 Gram.muziek. 11.30 Religieuze causerie, 12.00 Berichten. 12.16 De KRO-Melodleten,, m.m.v. solist. (1.00—1.20 Graim.muziek). 2.011, Voor de rllpere jeugd, 2.30 Graan.muziek. 2.4S Kinderuurtje. 4.00 Gram.muzlek. 5.00 De KRO-Melodlsten. m.m.v. soils*. 5.46 De KRO Nachtegaaltjes. 6.15 Gram.muzlek. 6.20 Jour nalistiek weekoverzloht. 6.45 Berichten, gr, muziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „D< ondergang der bokaerwlnkels". 7.35 Actueel» aetherflltsen. 8 00 Berichten ANP. mededee lingen. 8 15 Meditatie met muzikale omlijs ting. 8.35 Gram.muzlek. 8.40 KRO-Orkest 9.00 Russisch Orkest „Slawa", m.m.v. eo- listen. 9.15 Declamatie. 9.39 Vervolg KRO- Orkest. 9.45 Vervolg Russisch Orkest. 10.01» „Wat nu?" 10.10 Vervolg KRO-Orkest. 10.3? Berichten ANP. 10.40 Internationale sport- revue. 10.55 Gram.muzlek. 11.00 Declamatie met muzikale omlijsting. 11.3012.90 Gram;, muziek. DROITWICH 1500 31. 11.20 Orgel. 11.50 Orkest I.20 Orkest. 2.20 Orgel. 2.50 Mandollneorkasl 3.20 Harmonieorkest. 5.20 Orkest. 7.05 Or kest. 7.50 Actueele uitzending. 8.20 Music- hall-programma. 9.45 Amejrlkaensiclh over zicht. 19.00 Orkest en planoduo. 10.50 Zang II.20 Band. RADIO—PARIS 1648 M. 10.00 Orkest. 12.30 tt Zang. 1.30 Orkest. 2.50 Zang. 3.35 Zang. 3.5? Plano. 4.05 en 5.05 Zang. 7.25 Orkest. 8.37 Viool. 8.50 Concert. 10.60 Zang. 11.29 Or-| kest. BRUSSEL 322 cn 484 BI: 322 Mt 12.50 en 1.30 Orkest. 2.25 Orgel. 5.95 en 6.20 Plano. 6.20 Orke-t. 8.20 Plano en Zang. 9.05 Cabaret 10.30 Concert 4 84 Mi 12 50 en 1.30 Orkest. 4.30 Piano «8 Zang. 5.35 Orkest 8.20 Symphonleorkest 8.35 Radl !l. 10.30 Orkest. 7.50 Orkest ont Programma 30 Winterhulp- 456 M. 6.30 Orkesl sn 12.35 Orkest. 3.20 81. De uitgelaten meisjes vielen in en... de slimme speelman had aller harten ver overd! Even nog wat geprngel met de Naaivrouw. Maar het kwam in orde Voor twee pietjes (twee keer 0.32y2zou de reus vóór de jonge meisjes aanlopen en haar gezang met zijn doedelzak begeleiden. ,,En hy", de speelman wees met z'n vinger naar Kwiebus, >tzail straks alle juffers por tretteren voor één stuiver elk." Kwiebus wist niet wat hij hoorde! Wat een slimmerik was die nieuwe vriend van hem! doorCoieaiD YceJieningea van 82. Nou zou hij zelf geld verdienen! En nog wel met tékenen, waar hij andefl altijd standjes voor opliep. Hoeveel meisjes waren er wél? Even de neuzen tellen. Dertig. Dat werd dius dertig stuiver; Dan was hij al mooi op weg naar zij: vurig begeerde knakie rijksdaalder). Zo': mooi groot glanzend zilverstuk, dat dit jaa' Maart pas in omloop was gjebracht. In een roes liep Kwiebus met de dptoctó mee. De éne straat in, de andere uit. De hele stad door. Eindelijk daar was de „Hout"!

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2