Hitier overzee naar Memel Nederlandsche Meubelfabriek Wageningen N.V. Het bevrijde Memeiland Eischt Ned. Fabrikaat KNUTSELAARS Koning Bienfail ASBEST I RUBBER DONDERDAG 23 MAART 1939 EERSTE BLAD PAG. a RONDBLIK DE VIERMOGENDHEDEN- VERKLARING Hoewel men niet gering moet denken over Öen voorbereidenden arbeid, welke er noo- 'dig is; eer men voor welk onderwerp van internationaal staatkundig belang dan ook een voor alle partijen passende formule kan vinden, valt het toch op dat de viermogend- heden-verklaring tegen verdere Duiitsbhe agressie opmerkelijk lang uitblijft. Hoe eer der zij gelanceerd zou zijn, na de gebeurte nissen in T-rjechoslowakije, des te meer overtuigingskracht en preventie men daar aan zou hebben mogen toeschrijven. Thans schemert weder zeer duidelijk door, dat men in Londen en Parijs wel met zorgen over de Duitsohe expansie vervuld is, en bezield door den wensch, daaraan in de toe komst paal en pehk te stellen, doch dat men de eendracht tussohen de overige betrokken partijen nog ver moet zoeken. In dit verband verkrijgt de vreedzame in bezitname van "Memel bijna het karakter van een ironische Duitsehe reactie op het EngeLcch-Fransche initiatief, al mag worden aangenomen, dat deze niet zoo bedoeld zal zijn. Want in "Berlijn en elders was reeds van overlang be kend, dat de Westersche democratieën Me mel, evenals trouwens Danzig, hébben af- geiTchreiven, Het Derde Rijk kan deze posi ties op zijn Oostgrens rustig hernemen, zon der daarbij één oogenbük de mogelijkheid van complicaties te overwegen. Het uitblijven van een gemeenschappelijke verklaring door Engeland. Frankrijk. Rus land en Polen schijnt vast te zitten aan het verschil aan doelstrekkdng. hetwelk twee der participanten daaraan willen verleenen. Engeland en Frankrijk nemen het standpunt in, dat het voorloopig voldoende is, de an nexatie van Bohemen en Moravië af te keu ren, en daaraan de waarschuwing te verbin den. dat een nieuwe, soortgelijke Duitsehe stap door de vier onderhavige mogendheden desnoods met de wapens zal worden gekeerd; Polen en Rusland achten zulk een declara tie, die het bij woorden laat en daaraan geen nauwere onderlinge afspraken verbindt, beslist onvoldoende. Indien men Polens positie beschouwt wordt het aanstonds duidelijk, waarom War schau op deze manier niet met zijn vrienden in zee kan gaan. Polen wordt thans door Duitschland op een gevaarlijke wijze inge sloten, het ziet zelfs door den overgang van het Memelgebied zijn contact met de meer noordelijke Baltische staten verbroken. Zou het in een tijdsgewricht, waarin het Derde Rijk zijn natuurlijke vijand dreigt te wor den, zich aansluiten by een verklaring, welke door de nazi-politici als een uitdaging moet worden beschouwd, dan loopt het daardoor het groofce risico, de gebeurlijk heden, waarvoor het vreest en waarop het zich voorbereidt, o.a. het opnieuw aan de orde stellen van de Corridor-kwestie, Bis het ware zelf uit te lokken. Wat kan het Hand echter tegenover deze bedreiging stel len? Niet veel anders dan een politieke ver klaring, welke door geen militaire afspra ken of voorbereidingen wordt gesteund, en die deriialve wel eens in de lucht zou kun nen hangen, gelijk zulks ook met den Brit- echen steun aan Praag het geval bleek. De Poolsche republiek, die zich er zoo levendig van bewust is, meer en meer in het gedrang 4e geraken, zou derhalve een verdrag willen, waarbij Engeland zich evenals Frankrijk tot onmiddellijken militairen steun verplicht, zoodra de Duitsehe tang zou worden dicht- genepen. Het Foreign Office echter aarzelt, cich al te zeer in deze wespennesten te steken; het wil wel leiding geven, doch zich liefst niet al te zeer binden. Wat de Sovjet-Unie aai ./gaat, ook deze zou garanties verlangen voor den bijstand, dien zij eventueel aan een aangevallen Polen of Roemenië zou gaan verstrekken. In Moskou weet men, dat men in zulk een geval op een oorlog aan twee fronten moet rekenen, want dat Japan zich in dagen van oorlogstroebe len met graagte op Siberië zou werpen, daarvan is men ten volle overtuigd. De Rus sen stellen hun politieke vrienden derhalve voor een gevaarlijk alternatief, door aan de gedachte van Russischen steun in het Wes ten den eiaah van Britsahen steun in het Verre Oosten te verbinden. Met andere woorden, zij willen de as Rome-Berlijn zien uitgespeeld tegen den befaamden driehoek Berlijn-Rome-Tokio. Intusschen heeft Italië de zaak nog verder bemoeilijkt door zidh 'hans ten volle met Duitschland solidair te verklaren. Zoo het aankondigen van een democratische decla ratie mede ten doel had, Rome van Berlijn te verwijderen, kan men constateeren, dat deze manoeuvre althans heeft gefaald. Het zal uiterst moeilijk zijn voor de groote democratieën om zich nu met eere uit het ontstane dilemma te bevrijden. Hongarije verwijdert Havas- correspondent BOEDAPEST, 22 Maart (Havas). De auto riteiten hebben gisteren den permanenten correspondent van het Havasbureau ver- zocht, binnen 24 uur Hongarije te verlaten. Een reden werd niet opgegeven, doch uit een mededeeling van het Hongaarsch tele- graafagentschap kan worden opgemaakt, dat het besluit is genomen naar aanleiding van de berichten van den correspondent over de in Hongarije gedecreteerde mobili- sati emaatregel en. BETIMMERINGEN - MEUBELEN WAGENINGEN - TELEFOON 2613 Duitsehe gemotoriseerde troepen in het afgestane gebied Een Lifausche delegatie te Berlijn Gistermiddag is Adolf Hitler per trein uit Berlijn vertrokken naar de Oostzee haven Swinemünde, alwaar hij zich op de „Deutschland'' heeft ingescheept om over- naar Memel te gaan. Door deze route te verkiezen, schijnt de Führer duidelijk te willen doen uitkomen, dat thans vpor de eerste maal bij het rijk een gebied wordt gevoegd, dat aan de zee is gelegen. .Intusschen is de Litausche delegatie, die onderhandelingen zal voeren over een for- meele overeenkomst met de Duitsehe regee ring ten opzichte van den afstand van het Memelgebied, per vliegtuig te Berlijn aan gekomen. De delegatie bestaat uit den Ll- tauschen minister van buitenlandsche za ken, Urbsys, en twee juridische adviseurs. Volgens Reuter heeft hedenmorgen in He vroegte een machtige gemotoriseerde Duitsehe militaire colonne bij Tilsit de grensbrug naar het Memelgebied gepas seerd. Verwacht wordt dat deze den af stand van zestig mijlen vlak land tusschen Tilsit en Memel in iets meer dan twee uur zal kunnen afleggen, sn dat Memel een Duitsch garnizoen zal bezitten nog vóór de aankomst van Hitier. Sedert gistermiddag is in Litauen de uit zonderingstoestand afgekondigd. De regee ring heeft in een oproep de bevolking aan gespoord, de orde en rust te bewaren. Een aantal reservisten is opgeroepen. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat het hier geenszins ook zelfs maar een ge deeltelijke mobilisatie betreft. De bedoeling is alleen de legereffectieven weder aan te vullen, nu ongeveer duizend Memelland- sche soldaten zijn ontslagen. De Litausche minister van financiën heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij alle bankbetalingen van loopende rekenin gen voorloopig geschorst worden. Over het verloop der beraadslagingen van e Litausche regeering, en van de daarop gevolgde diplomatieke actie deelt het D. N. B. nog het volgende mede: Dinsdagavond om 10 uur verschenen minister-president M i r o n a s en de minis ter van buitenlandsche zaken Urbsys in den Litauschen landdag, alwaar zij uitvoe rig verslag uitbrachten over den toestand. Terzelfder tijd had de uitgebreide minister raad zijn standpunt in beginsel reeds be paald. Intusschen waren ook de mogend heden, die de conventie van Memel getee- kend hadden, van het standpunt der Litau sche regeering in kennis gesteld: naar haar oordeel werd gevraagd. Beide mogendheden Engeland en Frankrijk verklaarden, dat zii indien Litauen zich met de Duitsehe eischen accoord verklaarde, geen maatregelen zou den nemen ten aanzien van het scheppen juridischen grondslag en dus het Litausche standpunt tot het hare maakten. Ook de andere groote mogendheden, zooals Sovjet-Rusland en Polen, werden op de hoogte gesteld. Sovjet-Rusland en Polen zouden een verklaring hebben afgelegd met de strekking, dat de actie slechts 'op het Memelgebied betrekking mocht hebben. De bespreking in de geheime zitting van den landdag moet nu en dan een drama tisch verloop gehad hebben. Tenslotte werd een formuleering aangenomen, die om 0.20 als communiqué gepubliceerd werd. De beraadslagingen der regeering en het op de hoogte stellen van de diplomatieke verte genwoordigers der andere mogendheden duurden tot in de ochtenduren voort. Reeds den nacht kwam men in verbinding met de Litausche autoriteiten in het Memel gebied. De militairen begonnen toen reeds met de ontruiming van het gebied. Het Duitsch-Litausch verdrag over het teruggeven van Memel luidt als volgt: De Duitsehe Rijkskanselier en de Presi dent van de republiek Litauen hebben be sloten door middel van een verdrag de her- eeniging van het Memelgebied met Duitsch land te regelen, hiermede de hangende vraagstukken tusschen Duitschland en Li tauen op te lossen en zoo den weg te effenen voor vriendschappelijke betrekkingen tus schen heide landen. Te dien einde zijn tot gevolmachtigden benoemd: Voor den Rijkskanselier de Duitsehe mi nister van Buitenlandsche Zaken, Freiherr von Ribbentrop en voor den President der Litausche republiek de Litausche minis ter van Buitenlandsche Zaken Urbsys en de Litausche gezant te Berlijn S k i r p a. die, nadat de volmachten in goede orde bevonden aren, het volgende avereen zijn gekomen: Artikel 1. Het door het Verdrag van Ver sailles van Duitschland afgescheiden Memelgebied wordt met het Duitsehe rijk hereenigd. Artikel 2: Het Memelgebied zal onmiddel lijk door de Litausche militaire- en poli tiemacht worden ontruimd. De regeering van I.itauen zal er zorg voor dragen, dat het gebied bij de ontruiming in orde lijken toestand wordt achtergelaten Beide contractanten zullen, voor zoover noodig .commissarissen benoemen, die Vier-mogend heden- verklaring laat op zich wachten Rusland en Polen aarzelen Naar Reuter uit Londen meldt, is aldaar nog geen antwoord ontvangen van de re geeringen van Rusland en Polen op het Britsche voorstel inzake een vier-mogend- heden-verklaring, dat zij in geval van een verderen coup van de zijde van Duitsch land een gemeenschappelijke lijn zullen volgen. De verklaring werd pas Maandag opge steld en daarom kunnen pas over eenige dagen antwoorden worden verwacht van alle belanghebbende regeeringen. De hachelijkheid der positie van Polen wordt te Londen ten volle ingezien. Men hoopt er aan de bezwaren van Polen te kunnen tegemoet komen. Het verluidt, dat de voorgestelde verkla ring de verplichting inhoudt, bij eenige dreiging door Duitschland om den inter nationalen toestand te verstoren direct overleg te plegen. Zij zou ook moeten worden beschouwd als een voorbereidende maatregel, waaraan later een meer concrete vorm zou kunnen worden gegeven, wanneer de er bij betrok ken mogendheden gelegenheid zullen heb ben practische bijzonderheden uit te wer ken. Men voorziet een bespreking tusschen de generale staven van deze vier landen voor het geval er in de toekomst een agressie dreigt ergehs, waar dan ook, behalve in Danzig, dat, naar de mogendheden stilzwij gend toegeven, binnenkort wel door het Duitsehe rijk geannexeerd zal worden. Polens hachelijke positie De Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beek heeft te Warschau besprekin gen gevoerd met de vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitschland, Roemenië en Hongarije. Men is van meening, dat Polen zich in een uiterst moeilijke positie be vindt, want, terwijl het gevoel van omsin geld te worden door Duitschland, dat ge wekt is door de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije, vergroot is door de Duitsehe p- slorping van Memel, is men zich er toch van bewust, dat een verklaring, gericht te gen de Duitsehe politiek, onaangename ge volgen zou kunnen hebben. Alen heeft den indruk, dat Duitschland de Poolsche positie in Danzig en Bogumin (het spoorwegknooppunt voor Moravisch Ostrava) geëerbiedigd heeft, omdat Polen zich weerhouden heeft van te nauwe aan sluiting bij een politiek, die potentieel vij andig is jegens Duitschland. Een aansluiting van Polen bij de voorge stelde verklaring zou, zoo wordt gevreesd. Hitier kunnen provoceeren tot een daad van agressie, die Polen, wanneer het zijn tegenwoordige positie wil handhaven in Europa, met de wapenen moet Beantwoor den. zorg zullen dragen voor het overnemen van die overheidsorganen, welke niet in handen van de autonome autoriteiten van het Memelgebied liggen. Artikel 3: Teneinde rekening te houden met de economische belangen van Litauen zal te Memel voor Litauen een vrijhaven- zóne worden bepaald. De bijzonderheden worden geregeld in een bijlage van dit verdrag. Artikel 4: Ter bekrachtiging van nun be sluit een vriendschappelijke ontwikke ling der betrekkingen tusschen Duitsch land en Litauen te waarljorgen, nemen beide partijen de verplichting op zien, noch wederzijds over te gaan trt r'adni van geweld, noch een, tegen een <1. r beide partijen gerichte daad van geweld door derden, te steunen. Artikel 5: Dit verdrag treedt in werking met de orfderteekening. Ter bekrachtiging hebben de gevolmach tigden van beide partijen dit verdrag onder teekend. opgesteld in de Duitsehe en Litau sche taal. w.g. JOACHIM VON RIBBENTROP URBSYS SKIRPA B e r 1 ij n, 22 Maart 1939. Het nieuwe havenstatuut In Memel zal een haivenmaatschappij met overwegend Litausch kapitaal worden ge sticht, waaraan havenwerken, terreinen en watervlakte zullen worden verpacht De pacht zal, in verband met de door Litauen in Memel geïnvesteerde gelden, als voldaan worden beschouwd. Het verkeer van de vrije zóne met Litauen zal worden geregeld door een spoorwegver binding met Krottingen, waarover gesloten treinen zonder het betalen van douanerech ten kunnen verkeeren tegen een nauer te bepalen tarief. Ook het verkeer over land en waterwegen zal zooveel mogelijk erge- makkelijkt worden. De geschillen, vooral wat rechten en be lasting betreft, welke kunnen ontstaan voor Litausche schepen in de haven van Memel, zullen worden geregeld tusschen de desbe treffende Duitsehe en Litausche autorit iten, op tegemoetkomende wijze. Duitsehe troepen rukken Memel binnen MEMEL, 23 Maart. Hedenmorgen even na 8 uur zijn de Duitsehe troepen onder stra lend weer in de stad Memel aangekomen, waar zij door de bevolking met groote geest drift verwelkomd werden. Gemotoriseerde formaties van de politie en de S.S-eenherlen waren reeds gisteravond in Memel aange komen. (Van onzen Duitschen correspondent) „Het tijdperk der verrassingen zal pas voorbij zijn zoo lieten we ons door qen vooraanstaand Duitscher, die meestal goed op de hoogte blijkt te zijn van streng ge heim gehouden plannen der regeering, ver tellen wanneer alles weer goedgemaakt is, wat men door den zoogenaamden Vrede van Versailles heeft bedorven." Wij dachten toen bij onszelf maar dat zeiden we na tuurlijk niet .,Dan kunnen we nog heel wat sensationeels tegemoetzien!" En ziedaar dan al dadelijk de juistheid van deze consequentie: nog zijn we niet heclemaal op ons verhaal van wat er in het voormalige Tsjecho-Slowakije gaande is, of we worden overrompeld met de mededee ling, dat het Memelland weer in Duitsch bezit is overgegaan. Nu is dat stellig niet zulk een wereldschokkende gebeurtenis als de opmarsch naar Praag, maar niettemin wordt ook door deze zwenking in de Duit sehe geschiedenis bewezen, dat men zich door dreigementen van de overige wereld niet al te zeer laat beïnvloeden, want ter wijl de Duitsehe bladen nog kolommenlange artikelen wijden aan de ..hetze" in de En- gelsche en Amerikaansche pers tegen het politiek beleid in de Wilhelmstrasse, be raadslaagden dr Urbsys, Litauens Minis ter van Buitenlandsche Zaken en von Ribbentrop, zijn Duitsehe collega, te Berlijn alweer over de meest verstandige wijze, waarop dit kleine landje een gebied kan afstaan, hetwelk in 1923 inderdaad op een niet zeer gerechtvaardigde wijze aan Duitschland is ontnomen. Gaat 't zoo ver der, dan zal er van het door Amerika en Engeland nagestreefde isolement van het Derde Rijk wel niet veel terecht komen. En al keuren we de methode af, welke thans in den nationaal-socialistischen een heidsstaat wordt gevolgd, toch zijn we ver plicht eraan te herinneren, dat Hitier, toen hij door Hindenburg tot Rijkskanselier was benoemd, met groote duidelijkheid aan de overige wereld bepaalde eischen heeft ge steld, welke nog steeds niet in vervulling zijn gegaan. Het is nu eenmaal mode geworden, om Duitschland en vooral het huidige Duitschland als het enfant terrible on der de volken van Europa te beschouwen en... te behandelen. Daar is men gewend aan geraakt, maar men ziet over 't hoofd, dat datzelfde enfant terrible zijn macht heeft heroverd, althans druk doende is, zijn vroegere positie terug te winnen. En hier mede zullen alle andere landen rekening dienen te houden, ook al vinden ze dat niet bepaald prettigl De teruggave van het Memelgebied is daar weer een duidelijk bewijs van. En reeds hoort men op den gebruikelijk gewor den fluistertoon voorspellen, dat nu wel spoedig Dantzig en de Poolsche corridor zullen volgen. In vragenden vorm tast men dan ook nog het deel van Sleeswijk-Hol- stein aan, dat afgegeven moest woeden en tenslotte laat men doorschemeren, dat nu eindelijk de koloniale kwestie wel in be handeling genomen zal worden! En dan natuurlijk zoo, dat deze redelijk geachte eisch in vervulling gaat. Want onmetelijk groot is nu eenmaal het vertrouwen, dat heel het Duitsehe volk in het beleid van zijn Führer stelt De kwestie met Litauen is een geheel an dere dan die van het land der Tsjechpn en Slowaken. Het gaat hier immers om een door en door Duitsch stukje land, hetwelk onder den druk der geallieerden door Duitschland moest worden afgestaan zon der dat ook maar een sterveling wist, wat men er moe var. plan was. Op 10 Januari 1920 werd dit zoogenaamde „Territoire de Memel" met zijn 110.000 Duitsehe inwoners en 2500 KM2 oppervlakte onteigend en men zal zich de anecdote herinneren dat Wil son, Clemenceau noch Lloyd George eigen lijk precies wisten, waar het lag. Eerst wil de men aan 't Polen schenken, maar daar had Parijs bezwaar tegen en het duurde tot 1923, voordat Litausche soldaten er hun tocht mochten houden. De toenmalige Fransche commissaris, Petisne, liet op zijn dienstgebouw in de Grabenstrasse 1 de witte vlag als teeken der overgave hijschen ep daarmede was de zaak afgedaan. De conferentie der gezanten schikte zich naar den wil van Litauen en voor Poolsche concurrentie behoefde men niet meer te vreezen. Het officieele Memel statuut dateert van 14 Maart 1924 en voor de Duitschers begon toen een moeilijke tijd. De huidige staatspresident Smetona fungeerde als gouverneur en al beteeken- den de verkiezingen van 1925 voor den landdag een overwinning voor de Duit schers, toch stelde men overal Litauers als bewindvoerders aan. Duitsehe redacteuren werden 't land uitgejaagd, Duitsehe bur gers werden tot hooge geldstraffen of zware gevangenisstraffen veroordeeld als ze aan betoogingen deelnamen en ten slotte be leefde men meerdere sensationeele proces sen wegens landverraad, waarbij de dood straf werd geëischt. Sedert 1938 we herinneren nog aan een fel protest van Hitler in de Rijksdagzitting van 1935 tegen het onrecht, dat de Duitsehe bevolking in Litauen werd aangedaan kwam er verandering in de tactiak, en de verkiezingen, die dat jaar op 11 December plaatsvonden bewezen opnieuw, dat men hier nu werkelijk met een door cn door Duitsch gebied te maken heeft. Dr Neu mann, de leider der Memelduitschers, mocht de gevangenis verlaten, een Duitsch directorium nam het beleid over en in de Grobenstrasse 1 heesch men de groen-wit- roode Memelvlag als het symbool der be vrijding. Thans is het zoover gekomen, dat ook deze weer plaats mag maken voor de roode vlag met het zwarte hakenkruis! Parijs hoopt nog op vergelijk met Rome Gayda over het „demo cratisch blok" Italië roept 300.000 man onder de wapens Niettegenstaande de groote fascistische raad gisteren een resolutie heeft aange- en, waarin de volledige trouw as RomeBerlijn wordt uitgedrukt, heeft men in Frankrijk nog altijd hoop, dat bin nenkort onderhandelingen met Musso lini gevoerd zullen kunnen worden, om te komen tot een directe regeling. Er is niet langer sprake van, dat Laval persoonlijk naar Rome zou terugkeeren een definitieve overeenkomst met Mussolini te sluiten, daar D a 1 a d i e r dit niet wensch- te, ongetwijfeld wegens het wantrouwen cn den haat van het volksfront tegen Laval, tengevolge van diens accoord met den duce kort voor den Abessijnschen oorlog. Het is echter bekend, dat Daladier een plan van drie punten heeft voor een over eenkomst met Rome, dat nog altijd de basis is voor de moeilijke onderhandelingen, die weliswaar nog altijd indirect, maar niet minder actueel zijn. In weerwil van de berichten uit Rome, dat Mussolini in zijn rede van Zondag zijn eischen niet zal definieeren en ondanks het oproepen van nog drie afdeelingen lichtin gen reserve-personeel in Italië, zoekt Dala dier, nu Bonnet afwezig is, met groote acti viteit naar een redelijke overeenkomst met Rome. De Italiaansch-Duitsche solidariteit fn het „Giornale d'Italia" schrijft Gayda, dat de bekrachtiging van de solidariteit van Italië met de as-politiek niet alleen betrek king heeft op de diplomatieke, doch even tueel ook op de militaire verwikkelingen van een Europeesch conflict. Italië blijft getrouw aan de as, omdat zijn /politieke oriënteering niet verandert, omdat de solidariteit van Rome en Berlijn de soli dariteit is van twee revoluties en nieuwe beschavingen, omdat alle Italianen begrij pen, dat het blok der groote democratieën ln werkelijkheid niet alleen gericht is tegen 't nationaal-socialistische Duitschland, doch ook tegen het fascistische Italië. Het blok van imperialisten, militaristen en bankiers der democratieën zou moeten worden gecompleteerd door sovjet-Rusland, d.i. door verklaarde vijanden van kapitalis me en imperialisme. Doch om zich aan te sluiten bij het blok zal Rusland in het Westen en Oosten ge waarborgd willen zijn tegen Europa cn tegen Japan, met een wederkeerigheid van verplichtingen en gevaren, welke de Fran sche en Britsche voorstellen kan omver werpen. Overigens kan men bij voorbaat betoogen, dat nóch Polen, nóch Roemenië, nóch Zuid- Slavië, nóch Turkije, die zich ook bij het democratische blok zouden moeten aanslui ten, volgens het stoute plan van Frankrijk, zich zullen willen rangschikken onder de vijanden van Duitschland, alleen om Fran sche belangen te dienen. Hoe het ook zij, Italië is gereed de uitdaging te ontvangen. De oproeping van militairen In de komende week zullen in Italië on geveer 300.000 man onder de wapenen wor den geroepen. Het zijn mannen van de lich ting 1918, het eerste kwartaal van 1919 en van de lichtingen 1915, 1916 en 1917. en de mannen, die niet hun normalen diensttijd hebben verricht wegens ongeschiktheid, naar schatting ongeveer 60.000 man. De normale lichting, welke ieder jaar wordt opgeroepen, bedraagt omstreeks 200.000 man. Men verwacht, dat een gelijk aantal manschappen, die hun diensttijd heb ben volbracht, op 1 April met groot verlof zullen gaan, zooals gewoonlijk. In militaire kringen verklaart men hier in geen teekenen te zien van een voorbe reiding tot onmiddellijke vijandelijkheden. Velen, die opgeroepen zijn en konden aan- toonen, geregeld werk te hebben, zijn weer naar huis gezonden en Jpet schijnt, dat de militaire maatregel vooral ten doel heeft, werkloozcn te absorbeeren, welke vooral in Zuid-Italië en Sicilië talrijk zijn. De Roemeensche troepen bewegingen „Een zuiver preventief karakter" De Roemeensche minister Calinescu heeft tegenover de Roemeensche pers ver klaard, dat de Roemeensche troepenbewe gingen een zuiver preventief karakter dra gen. Wanneer over tien of veertien dagen de internationale atmorfeer kalmer wordt, al dus Calinescu, zullen de reservisten on middellijk naar hun haardsteden terugge zonden worden. Tot dat oogenbük zijn maatregelen geno men, opdat deze concentraties het economi sche leven niet hinderen. Zij, die een rol ver vullen in dat leven, zullen dus niet onder de wapenen worden gehouden. Evenzoo zal de voorziening van het leger niet geschieden op de detailmarkt In het gewone treinverkeer is geen enkele wijziging gebracht. De regeering hepft geen enkelen buitengewonen economischen ot financieelen maatregel genomen, want de bovengenoemde operaties moeten zich in een normaal kader ontwikkelen .Daarom moeten de omstandigheden met volstrekte k nte worden beschouwd. LONDEN. 22 Maart (Reuter). Een geheim zinnige ontploffing heeft, vanavond te Bir mingham een kleine auto nan stukken go- reten. de ruiten van de in den omtrek staan de huizen vernield en epn dertig centimeter diep gat in de straat gpslngen. Men gelooft, dat de ontploffing heeft plaats gevonden ln het achterste deel van dc auto, die op dat oogenhlik reed, doch de politie kan niet zez- gen. of zich iemand in het voertuig bevond Men meent te weten, dat reeds vijf arresta ties verricht zijn, 1 WORTH CTATE I I M 1 AMERICAN CIGARETTES[ J De positie van Nederland, België en Zwitserland Naar de Londensche correspondent der N.R.Crt. bericht zou Bonnet gisteren I aan Chamberlain te Londen een uit- drukkelijke verklaring hebben gegeven, dat Frankrijk bereid is deel te nemen aan alle maatregelen voor de verdediging van Nederland, België, Zwitserland. Hij heeft voorts verklaard, dat het van essen tieel belang was eenzelfde verdedigings-. stelsel voor Oost-Europa uit te werken. j De beteekenis van deze verklaring schijnt te zijn, dat Frankrijk door Engeland zijn onvoorwaardelijken steun toe te zeggen voor de verdediging van Zwitserland en de Lage Landen, wier onschendbaarheid in de eerste plaats een Engelsch levensbelang is, Engeland's onvoorwaardelijken steun hoopt te verkrijgen voor de verdediging van Frankrijks vrienden in Zuid-Oost-Europa, Daladiers verzoeningspoging Weer arbeid voor vroegere stakers De Fransche minister-president Dala« dier heeft in een verklaring tegenover de pers o.a. gezegd: „De moeilijke uren eischen een verzoe ning der Franschen. Ik richt mij dan ook vandaag tot de werkgevers en de arbeiders, Ik vraag den werkgevers er voor te zorgen, dat de groote meerderheid der stakers van 30 November hun plaats hervinden in de nationale productie De staat zelf zal zijn arbeiders, die hij heeft moeten ontslaan ip verband met de staking, breede aanbiedin» gen doen voor betrekkingen. Ik stel ven trouwen in de weer aangenomen arbeiders, dat zij al hun krachten zullen wijden aan de nationale productie." De controle op Spanje opgeheven Doordat de vertegenwoordigers van Duitschland en Italië hebben doen weten, dat hun landen niet langeir bereid zijn, hun bijdragen voor het niet-inmengingsplan te storten, heeft de controle op dit plan opge houden te bestaan. Onder deze omstandig-1 heden moest de secretaris de organisatie det commissie wel sluiten, waarvan aan alle leden gisteren mededeeling is gedaan. De diplomatieke redacteur van Reutet schrijft, dat er intusschen de nadruk op ge legd wordt, dat de commksie voor de niet- inmenging en de overeenkomst van kracht blijven tot de oorlog in Spanje geëindigd is, Alle staten, die tot de overeenkomst zijn toe getreden, hebben nog den moreelen plicht zich te onthouden van het zenden van men- sohen en materiaal naar Spanje. De com missie zal nog bijeenkomen, om de leden formeel van hun verplichtingen te ontslaan, Nu Tsjechoslowakije Duitsch is. De Poolsche generaal Sikorski heeft een artikel gepubliceerd, waarin hij o.a. con stateert: „Het bezit van Tsj'echo-Slowakije verzekert Duitschland de ontegenzeggelijke superiori teit in geheel centraal- en Oost-Europa. Deze toestand is allerdreigendst voor alle landen, die in de nabijheid van Duitschland liggen. De landihouwrijkdommen van Roe menië, zijn petroleumteireinen, vormen reeds het voorwerp der openlijk beleden Duitsehe begeerte. Wanneer Duitschland er in zou slagen den enormen buit van Tsjecho-Slowakije aan te vullen met de uitgestrekte natuurlijke rijk dommen van Roemenië, zou Hitier niet meer dralen een oorlog van langen duur te onder nemen en aldus zijn droom van verovering van Furopa te venvezen lij ken en van oprich ting van het „heilige Duitsehe rijk". Ongelukkig voor Duitschland, vergeet het, dat in den modernen oorlog „de moreele factor" van kapitaal belang is en van dit standpunt gezien heeft de roof van Tsjecho- Slowakije het geweten der geheele wereld tegen Duitschland in opstand gebracht". Sikorski besluit met de volgende over wegingen over de houding van Polen: „Het hangt van Polen af. of de bladzijde der ge schiedenis, die opengeslagen wordt, somber zal zijn. dan wel of daarop zijn ware groot heid geschreven worden zal. Optredende uit naam van eitren onaan tastbaarheid, zal het volk van Polen zich, wanneer het oogenblik gekomen is, scharen aan de zijde van hen. die zullen strijden voor de vrijheid". Wat zal Turkije doen Naar het D.N.B. verneemt zou in Ankara een Engelsche stap zijn ondernomen, betref fende een toetreding van Turkije tot een bijstandsaccnord tegen aanvallen ten behoe ve van Roemenië en andere eventueel door Duitschland aangevallen staten. Van betrouwhare zijde vernoemt het D N. P.. echter, dat Turkije niet het voornemen heeft in te gaan op verplichtingen, die boven 1 het Balkanipact uitgaan. Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenootenen Uzelve GEMENGD VOEDER voor VAKKEN3. MELK? EE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Algemeens H an del sv oor w aarden DCDTCI C' OLIEFABRIEKEN DCKICLd AMSTERDAM N.V. FORTO-KOUDLIJM IS HET IDEAAL Steeds gereed, geen wachten, geen geknoei mei stoffig poeder, geen resten, uiterst zuinig, enorm* blndkracht, vlekvri) op eiken. Vr.ze Uw winkelier of anders ons. onder adresopg. v. Uw leverancier FRENKEN'S FABRIEKEN WEERT PROEFSTATION VOOR BOUWMATERIALEN EN BUREAU VOOR CHEMISCH ONDERZOEK AMSTERDAM, DACOSTA KADE 104, TELEFOON 83047 TRANSPORTBANDEN DRIJFWERKEN 0RAAGR0LLEK A I I 1 6R0NIN6D A.U.doekhölt= J. Koster Hzn. Scheepswerf „Gideon' Groningen Holland Voorwaarde voor loonende exploitatie it een economisch schip. Hiervan bent U zeker met een KOSTER-COASTER vanoerIINDEMehVELDHUIS AMSTERDAM'ROT T E RDAM-GRONINGEN VOOR AlLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN N.V, KEMPENSGHE ZINK MIJ. (Zlnca.de la Camplne) BLOK ZINK KETELZINK - ZWAVELZUUR SUPERFOSFAAT. Eenige fabrikante ln Nederland van MAAGDELIJK BLOKZINK TELEFOON 69 WEERT

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2