STADSNIEUWS WOENSDAG 22 MAART 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 Prof. Dr Karl Barth te Leiden Zeer velen onder zijn gehoor Prof. Dr. Karl Barth, d« verdediger nan de dialectische theologie, die thans op tournée is door Nederland, bracht gis ter een bezoek aan Leiden, tot het hou den van een tweotal lezingen. Zeer ve len, waaronder een groot aantal profes soren, predikanten en studenten, hebben de®e gelegenheid aangegrepen om per soonlijk met prof. Barth, over wiens denkbeelden men al zoo veel gelezen en gehoord had, nader kennis te maken. Prof. Barth, die 's middags in het Univer siteitsgebouw een aantal hem schriftelijk gestelde vragen behandelde, werd ingeleid door prof. dr. L. J. van Holk. Prof. Barth heeft hier een exegese van Bom. I <n II gegeven. Uitvoerig gaf spr. zijn denkbeelden over de in deze hoofdstukken behandelde stof weer. 's Avonds heeft prof. Barth in de groote zaal van „Den Burcht" zijn ook Maandag- a\ond te Utrecht uilgesproken rede over „De souvereiniteit van het Woord Gods en de beslissing van heit gelodf" gehouden. Onder het groot aantal aanwezigen, dat wij op ruim 350 personen schatten, merkten wij om. op het lid van den Raad van State, oir. dr. J. Schokking, vele hoogleeraren, w.o. prof. dr. J. de Zwaan, prof. L. J. van Holk, prof. J. N. Bakhuizen van den Brink, prof. G. Sevenster, den ouxHegerpredikant ds. Nauta, de predikanten dr. J. C. S. Locher. M. Ottevanger, Makkink, H. A. Wiersinga, Ten Kate, allen te Leidien, da Eringa te Oegst- geest en da. Van Niftrik te Rijnsburg; voorts liet lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, mr. J. J. R. Schmal en vele leden van Stu- dcntenveireenigingen en disputen. Na een kort inleidend woord van den pracses van de Theol. Fac. Ver., den heer Van Dongen, hield prdf. Barth zijn door ons gister reeds gepubliceerde rede. Hedenavond spreekt de Baaelache hoog leeraar te Kam pen. Uitbreiding van Peek en Cloppenburg Do zaak van de firma Peek en Cloppen- burg op de Breestraat heeft weer een belang rijke uitbreiding gekregen door bijtrekking van het groote pand op den hoek van de Mandenmakerssteeg, dat thans met de be staande zaak een geheel geworden is. Hier- made is weer een nieuwe faze in de ontwik keling van de zaak in Leiden ingeluid. Ne- gen-en-vijiftig jaar geleden werd de zaak ge sticht in een pand aan de andere zijde van het café restaurant „In den Vergulden Turk' Daarna is zij verhuisd naar den hoek van ce Mandenmakerssteeg, welik gebouw in den loop van den tijd belangrijke modemisee- ringen heeft ondergaan. Een jaar of tien ge leden volgde de verhuizing naar het naast gelegen perceel, de voormalige sociëteit ..Amicitia", die geheel werd verbouwd tot een modern winkelmagazijn. Langzamer hand heeft men toen ook Ihet pand op den lioek van de Mandenmakerssteeg weer ln gebruik genomen en thans is dit door een grondige verbouwing aan de voorzijde, defi- niitef 'bij de zaak getrokken. Door het ma ken van een luifel heeft men een gelukkige oplossing gevonden voor de aaneensluiting ,van de beide panden, welke intusschen nog meer tot haar reaht komt door de eenheid die men dn het aspect der etalages heeft gebracht De oude gang is verdwenen en over de heele breedte der beide panden heeft men thans een prachtige etalage-ruimte. Tegen den lichten en smaakvol versierden achter grond komen de artikelen der firma bijzon der goed tot hun recht. De verlichting van deze expositie-ruimte helpt er toe mede om haar aantrekkelijk te maken. In de etalage vindt men een viertal fraaie foto's, die de ontwikkeling van de zaak weergeven. De neon-ver lichting is doorgetrokken en zoo ■werkt alles er toe mede om de prominente fdaats, die de firma op de Breestraat reeds imam. nog te versterken. Het inwendige van het bijgetrokken pand wordt gebezigd nis magazijn-ruimte. Een bijzonderheid is nog, dat in den kelder van (het pand een electrisch geïnstalleerd spoorweg-emplace ment is geplaatst orn de kinderen der klan ten eenige genoeglijke oagenblikken te be zorgen. De verbouwing is uitgevoerd door Leidsohe firma's. AANBESTEDINGEN Gisteren is op het Bureau van Gemeente werken aanbesteed het leveren van hout ten behoeve der Gemeente. De inschrijving geschiedde in 4 perceelen. Laagste inschrij vers waren: voor vuren- en grenenhout Geb. v. Hacken's Houthandel I 2763.60, voor ge creosoteerd dennenhout fa. Ambagtsheer en v- d Meulen, Amsterdam, f 4806,75; gecreo soteerd inlandsch eikenhout P. v. d. Eerden, Boxtel, f 195; gecreosoteerd inlandsch beu kenhout N.V. Houtzagerij en houthandel Felix Clercx. Helmond, f 223,90. Voorts werd aanbesteed het leveren van magazijn voorraden enz. in 7 perceelen. Laag ste inschrijvers waren: voor kramerijen, ge reedschappen enz. N.V. IJzerliandel Gobr. f\\ Campen. Nijmegen, f 2418,05; voor loodgie- tersbenoodigdheden Handelsmij „„Imenex- co", Loiden, f 493.75; voor kachelfoenoodigd- heden M. Kiel, Leiden, f 619,98; touwwerk J. de la Bije, Leiden, f 113,95; metselmateria, len S. Bennink, Leiderdorp, f 4364,25; schoon- mn&kgereedsehappen G. C. Bleys, Leiden, 1 227,31; machinekamerbenoodigdheden N.V. •.Technisch Bur. v-h. v. Duuren, Leiden, 1 170,65. NAAR OLDEBROEK Maandag 27 Maart vertrekt per trein te 6.56 uur een d-itachement van het 6e Regi ment Veldartillerie, bestaande uit 1 subal terne officier, 16 onderofficieren en 40 kor poraals en manschappen, naar de Leger plaats hij Oldebroek, voor het houden van schietoefeningen. Dit detachement keert op Zaterdag 1 April per trein naar Leiden terug. ZILVFr *"EA Op S io en de heer -n W. F. Serlie en P, den dag te herdenken waarop tij 25 Jaar gleden in dienst der gemeente ft^den als straatmaker. Kantteekeningen bij het Raadsverslag Hartelijke woorden van afsoheid heeft de burgemeester gesproken tot den scheiden den wethouder van Fabricage, den heer Splinter en met een welgemeend applaus heeft de Raad deze woorden onderstreept Bewogen en met nog zwakke stem sprak de heer Splinter zijn dankwoord uit Het was een moment waarop ieder weer even voelde de tragiek, die er in schuilt, wanneer met liefde verrichte arbeid door lichamelijken nooa gedwongen, wordt afgesloten. De heer Splinter hoopt het einde van zijn laatste vierjarige periode nog als raadslid mee te maken. Over zijn vervanging als wethouder bestond geen oneenigheid. Het lag voor de hand, dat de heer Wilbrink zijn plaats nu definitief zou innemen. Over de zaak-Uges is nu eindelijk een be slissing gevallen al kan die beslissing moei lijk bevredigen. Aan den bioscoop-exploi tant werd met 17 tegen 16 stemmen de ge vraagde restitutie voor electriciteitsgelden, die hij te veel zou hebben betaald, ver leend. Wij kunnen over de billijkheid daar- geen oordeel vellen, omdat de zaak een zeer verward karakter draagt, maar wanneer wij al eens veronderstellen dat deze restitutie billijik cn recht zou zijn, dan had o.i. nog de Raad zijn beslissing in een anderen vorm moeten gieten, n.l. zoo, dat duidelijk vast was komen te staan, dat het hier een incidenteel geval betrof, waar aan voor andere gevallen geen consequen ties konden worden verbonden. Thans is niet alleen het gevaar niet denkbeeldig, dat men meer aanspraken op restitutie te behandelen zal krijgen, die men de soortgelijkheid misschien dan niet zou kunnen weigeren, maar bovendien is voor de directie der Lichtfabrieken een toe stand van onzekerheid geschapen, wat be treft haar contracten-politiek. Men kan moeilijk van haar vergen, dat zij, bij het afsluiten van een contract met een paald bedrijf, alle gelijksoortige bedrijven (wie zal uitmaken wat gelijksoortig is) die meer betalen gaat waarschuwen, dat voordeeliger klaar kunnen komen. En toen Is dit eigenlijk de consequentie van het ge nomen besluit Mogelijk hadden B. en W. dit gevaar zelf kunnen bezweren door in het voorstel van de heeren Van Eek en Coster een redactie wijziging in overweging te geven, maar waarschijnlijk durfden zij dit niet aan, om dat daaruit misschien weer de conclusie zou zijn getrokken, dat zflj in het geval- Uges een onjuist standpunt hadden geko zen. Het was een ingewikkelde en netelig, kwestie, die door de Raadsmeerderheid niet zeer breed is bezien. Bij het voorstel om bij de omscholing van werkloozen tot wollendeken-wever bij de fa. Zaalberg de gevraagde medewerking te ver lenen, in samenwerking met het Rijk, kwa men eenige bedenkingen los. De heer Eiker bout vreesde bevoordeeling van een be; de firma en opperde o.a. de meening, dat een bedrijf toch zelf voor de opleiding van zijn arbeiders heeft te zorgen. Deze beden kingen hebben ongetwijfeld theoretische waarde, maar mochten o.i. in de gegeven practlsche omstandigheden geen groot ge- wiöht in de schaal leggen. Het mangelt in de textielstad Leiden aan geschoolde tex tielarbeiders, i.e. aan dokenwevers. De firma Zaalberg kan er flink wat ge bruiken en wil de Leidsche arbeidsbeurs van een aantal werkloozen ontlasten, wan neer Rijk en gemeente in de kosten van omscholing bijdragen. Mag m«n zulk een kans ongebruikt laten voorbijgaan met het risico, dat de firma haar menschen van el ders betrekt en de Leidsche werkloozen werkloos laar, terwijl bovendien nog de mogelijkheid open komt, dat die vreemd, arbeiders, bij een dalende bedrijviglheid in de deken-industrie het aantal Leidsche werkloozen komen versterken? De vraag stellen is haar beantwoorden. Een abnor male tijd kan abnormale maatregelen ge- wenscht maken. De laatste dagen van een eiland De Ned. Ghr. Filmcentrale, die sinds 1934 als stichting van een 15-tal groote Christe lijke organisaties reeds meer dan 1000 film voorstellingen voor het Christ, vereenigings- leven verzorgde, heeft den laatsten tijd nieuwe wegen betroden. Dit was mogelijk, doordat de hoer G. B. H. Niestadt, die vorig jaar om. de Dik Trom-film bracht, als direc teur optrad. Onder zijn leiding is vervaar digd de groote geluidsfilm „De laatste dagen van een eiland", naar de roman „Aan dood water" van K. Norel, waarin de droogleg ging van de Zuiderzee wordt weergegeven in de lotgevallen van een Unker familie. De film beeldt een oer-Hollandsch bedrijf uit, ze geeft een stuk Christelijk familiele ven, een Calvinistische volksgemeenschap de entourage van de zee en het eiland met zijn havens, z'n straatjes en z'n menschen in Urker kleederdracht is zeer schilderach tig; de film is nationaal, omdat ze het groote werk van de droogmaking der Zuiderzee van alle kanten belicht. Deze film zal op Dinslag 28 Maart in de Stadsgehoorzaal vertoond worden. Men zie de advertentie in dit nummer. Kamer van Koophandel voor Rijnland Handelsregister W ij z i g i n g. Incasso-Bank N.V. Leiden, Breestraat 19, hoofdtz.: Amsterdam. Heeren gracht 531-537. Uittr. alg. proc. met den titel van dir. bijk. Leiden: E. W. Wicchers Rol landet, Leiden. F. P. van Dijk, Leiden, Noordeinde 43. han del in galanterieën en procelein; manufactu ren; pharm. artikelen, eniz. Tevens wordt ge handeld onder den naam: Inkoop en Ver- brulksorpanisatie de Samenwerking (geves tigd: Haagweg 188, Leiden), Baldadigheid Gistermiddag is de 11-jarige de G. door een onbekend gebleven 13-jarigen jongen in de Niouwe Rijn geduwd, waardoor hij twee me ter uit den wal kwam te liggen. Een voorbij ganger sprong gekleed te water en wist den jongen op het droge te brengen. Steiger ingestort Gistermiddag te omstreeks 3 uur is van een bouwwerk aan de Trompstraat een twee-en-een-halve meter hooge steiger over een lengte van 10 meter ingestort, toen werk lieden bezig waren een ijzeren bint op te hijsohein. Op de steiger bevonden zich de 17-jarige metselaar H. J. D., de 30-jarige tim merman W. O. en de 23-jarige metselaar A. J. Ze vielen alle drie met de steiger omlaag. J. kreeg geen letsel, terwijl D. en O. niet ern stige snij- en schaafwonden opliepen. 0. is meegenomen naar het Acad. Ziekenhuis om verbonden te worden, maar kon vandaar naar zijn woning worden gebracht. BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN Ned. Bond van Kaasproducenten In hotel Gent raai werd een uitstekend be zochte vergadering gehouden van de afdee- ling Alfen a. d. Rijn van den Ned. Bond van Kaasproducenten. AU spreker trad op de heer Van Wij nen uit Gouda, voorzitter van genoemden Bond, met als onderwerp: „De groote strijd voor de toekomst van onze bedrijven. Recht op een zelfstandig bestaan voor de vee houderij". De avond werd geopend door den voorzit ter, den heer J. D. v. d. Akker, die in de voorafgaande ledenvergadering in die func tie was herkozen. De heer van Wijnen wees er eerst op dat höj het niet zou hebben over de crisismaat regelen alleen. Hoe belangrijk kalverschet- een en biggemerken ook zijn, het is niet goed alleen daaraan onze aandacht te beste den. Want er zijn dingen die meer van be lang zijn. Spr. wees erop hoe we leven in een wereld van ontzaglijke spanning. Alleen het l\it, dat we zeer veel gewend zijn houdt de men- sohen rustig. Men neemt van een en ander wel met belangstelling kennis uit de bladen, maar overigens is men reeds gewend aan het internationaal wantrouwen. Ook nationaal is de zaak echter niet voor elkaar. Op politiek, godsdienstig, econo misch gebied, overal verdeeldheid en men vraagt zich aif of inen onwillig is het met elkaar eens te zijn, terwijl eenheid juist nu zoo noodig ie. Nu is hier wel eenige reden voor aan te wijzen. De ellende van de werkloosheid geeselt de wereld, ook ons land. En daarom en daardoor zijn er duizenden die zich vast klampen aan leuzen. De werklooze verliest het zelfvertrouwen. Vooral voor de jeugd ie do invloed funest. Spr. noemt de werkloos heid een gevaar voor elk land en als het lang duurt een absoluut noodlot. Na op den nood in diezen van landbouwers en middenstanders gewezen te hebben waarschuwt spr. toch vooral niet te critisch te zijn op de jeugd, die onder zoo zwaardere omstandigheden aan het begin van het le ven staan als degenen die van 1900—1914 een boerderij begonnen, toen de toestand zoo gunstig was, dat een boom nog groeide al plantte men hem op den kop. De plaats van de agrariërs in dit geheel Na zoo het gebeele leven met al zijn scha- keeringien onder de loupe genomen te heb ben kwam spr. tot de plaats van de agrariërs in dit geheel. Spr. wilde eeirst een onjuiste opvatting .bestrijden en maakte ernstig be zwaar tegen de theorie dat de landbouw zou zijn de grondslag van het economisch leven. De industrie zou dan de bovenbouw zijn. Deze theorie wil er wel in bij de agrariërs, maar gaat niet op. Erwordt gezegd: maakt den landbouw gezond en de gehecle wereld is gtKond. Men verwijt de Regeering dat zij het niet zien wil. Daar is absoluut geen rede voor. De theo rie is fout. Enkele eeoiwen terug, toen was er enkel behoefte aan buikvulling. Thans I brengt de industrici zeker net zoo veel dingen I voort,die de mensCh niet meer missen wil of missen kan- In geval van oorlog dan zou het weer zoo kunnen worden dat de landbouw primair werd. Maar thans vinden naast den land bouw meer menschen werk in de industrie. De landibomv is wel belangrijk maar niet meer het belangrijkste, zooals ihet vroeger was. Doch de landbouw kan niet gemist worden Doch ook de stemmen vanuit de industrie, n den landbouw aan haar lot over te .aten zijn niet juist. De aandrang op de regeering om den steun meer richting te geven naar de industrie, omdat het buitenland ons de agrarische producten toch goedkooper kan leveren, is economisch niet verantwoord. Bijna de helft van ons inwonertal vindt work in agrarische en aanverwante bedrij ven. En zou men dan kunnen zeggen: ruimt die maar op? De waarheid ln het midden De werkelijkheid is dat landl/juw en in dustrie elkaar noodig hebben. Elkander de plaats gunnen die elk toekomt. Een innige wisselwerking is noodig en zal beide ten goede komen. Met cijfers toont spr. dan aan dat van de agrarische bedrijven de veehouderij het meest winstgevend is voor Nederland. De producten voor export staan heel goed be kend in het buitenland. Maar de Nederlandsche veehouderij moet kunnen blijven conourreeren. Prijsverschil met het buitenland kan de doodsteek geven aan de veehouderij. Hier kwamen ter sprake de handelsonder handelingen en c 1 eari n gs v er d ragen Spr. wees erop, hoe de export de basis is waarop de veehouderij rust. Die basis wordt steeds smaller. Dit komt doordat de aan dacht van de Hollandsche vertegenwoordi gers vaak op verkeerde basis gericht is. De landbouw moet vachten voor zijn toekomst. Spr. wees erop hoe op de exportbalans van over de 400.000.000 gulden nog geen 100.00.000 gulden voor agrarische producten voorkomt. Dit is verkeerd. Dat het buitenland zich niet onafhankelijk kan stellen van onze agrari sche producten bewijst D-uitschland, dat in 1919 direct is begonnen om te trachten zich economisch onafhankelijk te maken, en hier in, speciaal voor voedselvoorziening, niet is En toch, ondanks den gunstigen tijd, schijnt het spr. toe dat de landbouw voor de regcering sluitpost is. De basis wordt smaller. De landbouw is zoo in de levens ader getroffen. Haar positie is heel moeilijk. Hier kwam spr. tot het plan-Westhoff, dat z.i. in het belang van werkloosheidsbestrij ding uitgevoerd moet worden. Maar de re geering moet waarborg geven dat de gevol gen er va» niet op den landbouw neerkomen. Er komt dan veel weidegronl bij. Zegt de regeering nu dat het in Nederland beschik bare vee ook over die gronden verdeeld moet worden zoodat de veehouder die nu 20, dan 15 koeien mag houden, dan is het plan voor de agrariërs niet te aanvaarden. De regeering doet door de crisismaatrege len zeer veel goed. Maar door meer dan tot nu toe de aandacht op export ook voor land- bouwartikelen te vestigen kan zij bewerken dat den landbouw zijn basis hergeven wordt, en weer wat zon gebracht wordt op de er ver Aan het slot van het zeer interessant be toog wees spr. er op dat mopperen hier niet helpt. Met heit voorbeeld van het succes der goed-georga niseerde arbeidersklasse voor oogen, wees spr. op de noodzakelijkheid van goede organisaties en eendrachtige samen werking, opdat langs den goordenden meer voor den landbouw verkregen zal wor den dan tot nu toe het geval is. (Applaus). Een geanimeerde bespreking volgde nog op dit onderwerp, waarna sluiting. SPREEKUUR WETHOUDER Vanaf heden zal de wethouder W. J. Sprey eiken 2cn en 4en Woensdag in de maand 's avonds van 7.30—8.30 uur in het Raadhuis te sproken zijn voor aangelegenheden be treffende het grondbedrijif. HAZERSWOUDE JAARVERG/WDERING H.S.C. Giste ra rond hield de Hazerswoudsche Schaakclub „H.S.C." haar jaarvergadering in hotel „Het Oude Raadhuis". De voorzitter, de heer Joh. van Vc kon in zijn openingswoord zijn tevreden heid uiten over het afgelooipen schaaksei zoen, vooral wat betreft den vooruitgang van het ledental. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Jac. Cok, bleek, dat het winter seizoen vol spanning was geweest door gehouden competitie-wedstrijden van den Leidschcn Schaakhond. In klasse I behaalde in de onderlinge competitie de heer G. Ruys 11% punt uit de 14 partij'en, terwijl de heer Joh. Zwaan in klasse II 17 punten uit 17 be haalde. Verder werd medegedeeld dat een nieuwe competitie-wedstrijd zal aanvangen inge deeld in 3 groepen van 7 spelers. Voorts werd het Tijdschrift besproken, waarbij voor de leden een nieuwe regeling ivcrd aangenomen. Na sluiting werd een gongwedstrijd ge houden met de volgende uitslag: le klasse: le pr. Joh. van Veen; 2e pr.: G. Ruys; 2e klasse le pr. Joh, v. d. Zwaan; 2e pr.- Jac. Raaphorst. HILLEGOM A. R. Kiesvereeniging De A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje' hield gisteravond een goed bezochte vergadering in gebouw Patrimonium, onder leiding van haar voorzitter den heer G. Troost. Na een kort openingswoord door den voorzitter gaf hij den spreker van dezen avond, dr. C. B e e k e n k a m p, van Leiden, gelegenheid tot het uitspreken van zijn rede, getiteld „Een veilig anker". Volgens spr. leven wij thans niet alleen in een spannenden tijd, door den interna tionalen toestand, maar ook de spanning in ons eigen land is groot en speciaal betreft het dan de vraag: wordt Jezus Christus als Koning erkend, ja dan neen. De uitslag van de stemming op 19 April a s. zal het ons leeren. Om de erkenning van dit Koning schap mogelijk te maken, is een sfeer van geestelijke vrijheid noodig, en er zijn in Nederland groepen die deze vrijheid be ëindigd Avillen zien. Dit rijn niet alleen de communisten en de N.S.B., maar ook üi Staatkundig Gereformeerden. De handha ving van deze vrijheid is het streven van het kabinet-Colijn. Doch ook de handhaving van het gezag, waarbij het defensiebeleid ons aller steun eisoht. Wij moeten ons zelf bewustzijn hoog houden en niet voor den vijand vreezen, want al zijn wij klein, wij zijn zeer zeker in staat om met ons leger den vijand een oponthoud te bezorgen, tot dat de hulp van anderen aanwezig is. De regcering werkt ook hard om de toestanden, ontstaan door de crisis, te verbeteren. Dage lijks wordt ongeveer een m.illioen voor de werkloozen uitgegeven. Vervolgens spreekt spr. nog de politiek van den Vrij heidsbond, S.D.A.P., N.S.B. en de Chr. Hist. Unie. Tot slot wijst spr. er op dat het onz; plicht is om te doen, wat onze hand vindt om te doen. Christus is Koning, ook in het politieke leven. Er is geen land waar het thans beter is dan in ons land, en dat Gods gunst en daar moeten wij Hem dank baar voor zijn en dit toonen bij de a.s. ver kiezingen. Van de gelegenheid om vragen te stellen •erd door verschillende personen gebruik gemaakt en zij werden tot volle tevreden heid beantwoord, waarna dr. Beekenkamp voorging in dankgebed. CONCERT SOU DEO GLORIA De Chr. Mannenzangvereen. „Soli Deo Gloria", die gisteravond in hotel Sister mans concerteerde, mag met voldoening op een goed geslaagden avond terugzien. Het koor, dat in aantal wederom vooruit is gegaan, voerde a capella en met piano begeleiding een 9-tal lederen uit en over hei algemeen mag gezegd worden dat deze lie deren zeer goeci werden gezongen. Alleen de tenoren moeten hier en daar even worden herzien; zoo was b.v. de inzet van „Heer, ik hoor van rijken zegen" telkens zeer zwak, terwijl het koor in „Bruidsvaart in I-Iardan- ger" telkens te ruw was. Zeer fraai waren het „Agnus Dei" van Bizet, „Kom tot l Heiland" en „Boven de starren', de beide laatste in een (bewerking van den heer S. P. Visser, die het koor op eminente wijze dirigeerde. Op welkome wijze werd de mannenzang fgewisseld door het optreden van mevr. Roosje, sopraan-zangeres uit Haarlem, met een drietal liederen van Bach en drie van Joh. Brahms. De kennismaking was een prettige. WIJDING SA VOND Donderdagavond zal er in de Geref. Kerk een wijdingsavond gehouden worden, welke om 8 uur zal aanvangen. Ds. Krabbe zal erschillende gedeelten uit het lijdensevan gelie lezen, terwijl de heer J. G de K o n i n g zal declameeren en de Chr. Zangver- „Asafenkele liederen ten gehoore zal bren gen. WEEKDIENST Donderdagavond 8 uur: Chr. Geref. Kerk Ds. C. Smits van Sliedrecht. KATWIJK a. d. RIJN AFDEELNG CHR. ROEREN EN TUINDERSBOND OPGERICHT Gisteravond werd in het gebouw van de C.J.V. aan de Voorstraat de oprichtingsver gadering gehouden van de afd. Katwijk- Valkenburg van den Chr. Booren- en Tuin- drrsbond. De tijdelijke voorzitter de heer G. v. d. Perk opende deze vergadering met gebed en sprok een kort openingswoord, waarna de tijd. secretaris een verslag gaf van het ont staan van het comité en zijn wekzaamheden. Bij de bethandeling en vaststelling van een plaatselijk reglement werden verschillende vragen gesteld en door den voorz. beant woord. Hierna volgde bestuursverkiezing. Tot voorz. werd met op één na alg. stem men gekozen de heer G. v. d. Perk en tot bestuursleden de heeren M. Brussee, C. v. d. D. C. v. Leeiuwen, W. Star, J Vooys en W. H. B. Koelewijn. Vijf-en-twintig personen zijn thans als lid tot de afd toegetreden. KOUDEKERK AAN DEN RIJN EEN FRISCH BAD Gistermorgen had de fabrieksarbeider KL Seh., wonende in de Hoogewaard alhier, het ongeluk van de kleibok in den Rijn te vallen. Gelukkig was hij de zwemkunst machtig, en al zwemmende wist hij den te bereiken om vervolgens met den meesten spoed zich te begeven naar zijn nabij gele gen woning om zich van droge kleeren le voorzien. Inmiddels was het een frisc-h bad in dit koude en gure weer. NOORDWIJK A. R. Kiesvereeniging De heer van den Heuvel spreekt Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf .dlo PTT N. of dlv., 3.20 Keulen, 4.20 Radio PTT N. of dlv.. 4.00 Lon den Reg. 5.20 Brussel Fr., 6.20 Londen R-. 6.45 Keulen. 9 20 Brussel VI., 10.30 Keulen, 11.20 R. anmark of dlv. Programma 4: 8.— Brussel VI.. 9.20 GRD of v.. 10.35 Londen Reg.. 12 lo Droltwlch, 1.40 anden Reg.. 4.20 Droitwlch. 6.45 Londen Rog., 7.20 Droltwlch, 7.60 Straatsburg of dlv., 8 20 wich 11.20 Pax Ijs R. 12.35 Brussel VI., 2.2.) R. Danmark of div2.40 Radio PTT N. of div.. 3.20 Keulen. 4.20 diversen. 4.35 Londen R,, 5.20 ;1 VI.. 6.05 Radio PTT N. g T'~ '.30 Brussel VI.. iel Fr, iel Fr 7.50 Straatsburg of div 9.2o Boedapest of dlv., 9.5 -ussel VI., 10.30 Keulen, 11.5 8.Brussel VI., 9.20 Parüs R., diversen. 10.35 Londen R., 12,06 Droitwich, 2 20 Londen R., 3.25 Droltwlch. 6.40 Brussel Fr., Y.Droltwlch, 8.35 Londen R-, 8.50 Droltwlch, j 9.45 Londen R.. 10.20 Droltwlch, 10.40 Brussel Fr, 11.10 Londen Reg. Agenda Woensdag 22 Maart, Openb. Leeszaal en Bibliotheek, Reuvens, 4.30 uur, Ledenverga dering. Donderdag 23 Maart Stadsgehoorzaal, 8 ar, 5e Concert Residentie-orkest. vincies krijgt het particulier initiatief meer ruimte. Voorts kiezen de Prov. Staten de Gedepu teerden, die het toezicht hebben op de ge meentebesturen. Het is van groot belang hoe dit wordt uitgeoefend. Dan zijn ze kies- college voor de leden der Eerste Kamer. Maar van nog meer belang is dat elke verkiezing een gelegenheid is om ons volk in aanraking te brengen met de beginse len, die wij belijden. Het gaat tenslotte om dezelfde overwegingen, die gelden bij de Tweede Kamerverkiezingen. Daarna gaat spr. over tot de algemeene politieke problemen, waarover veel misver- stand bestaat. Zoo b.v. de buitenlandsche politiek. Met verschillende voorbeelden wordt aangetoond van hoeveel belang het is welke regeerders een volk heeft. Tsjecho- slowaikije cn ook België kunnen ons worden voorgehouden. Wij vperden tot 1918 een strikte neutraliteitspolitiek. Daarna onder-i gingen wij den invloed van de volken- bondsgedaohte, doch zajn thans weer, wat dat punt betreft, gerechtigd onze onzijdig heid te handhaven. Oijs streven blijft het oplossen van conflicten door overleg. In nauw verband staat de defensiepoli tiek. Onder invloed van verkeerd pacifismè zijn we te veel achter geraakt met onze weermacht, vandaar dat thans belangrijke financieele offers op dit terrein moeten worden gebracht. Is dat gemotiveerd? wa re dat geld niet beter voor „cultureele" doeleinden te gebruiken. Maar als wij onze onafhankelijkheid verloren, zouden immers alle cultuurgoederen mede verloren zijn. Dan wordt op de waarde van onze weer macht gewezen. Daarna worden de argumenten der een- zijdige ontwapenaars besproken. De bizon- dere taak der overheid om het gezag ta handhaven en recht te herstellen wordt hier uit het oog verloren. Vrede is tenslotte niet het grootste goed en oorlog niet het grootste kwaad. Gods kwaad is het on-, recht en grooter goed is Het recht. Ook over de financieele politiek heerscht veel misverstand. Men meent vaak dat de overheid het in zijn macht heeft de wel vaart op te voeren door flink geld in het verkeer te brengen. Aldus d.z.g. koopkracht theorie. Heeft alleen de veel-bezitter belang bij goede financieele politiek? Ook, ja, vooral de niet bezitters. Zoo profiteeren b.v. do werkloozen van de voorzichtige politiek op geldelijk terrein onzer regeering. Onze regeering deed zeer veel op dit ter rein, wat men in geen enkel ander land kon bereiken. Vergete men tenslotte niet, dat er dage lijks tientallen beslissingen moeten worden genomen, waarbij het van groot belang is in welke beginselen het denken en hande len der regeerders doordringt. Daarna werden nog verschillende vragen gesteld door de aanwezigen, die door den spreker in den breede werden besproken. Nadat de spreker den hartelijken dank oor zijn rede en vragenbeantwoording van den voorzitter in ontvangst had genomen ging de heer J. Hoekstra voor in dankgebed NOORDWIJK AAN ZEE JUBILEUM Dr. H. RIBBINK De heer Dr. H. C. G. L. Ribbink, alhier, hoopt morgen 23 dezer den dag te herdenken •waarop hij voor 50 jaar geleden te A raster" dam bevorderd werd tot arts. Nadat hij 2 jaar als assistent werkzaam was geweest bij Prof. Hertz in het Binnengasthuis te Am sterdam, vestigde hij zich te Rotterdam; Daar was hij tevens 36 jaar (verbonden aan de ziekenhiuisinriohting „Bethesda". In het voorjaar van 1935 trok hij ziah uit de prak tijk terug eu vestigde zich in onze ge meente. Gisteravond hield de a.r. kiesvereeniging een openbare Vergadering in het vergader lokaal aan de Vinkenlaan, onder leiding van den heer J. E. Kok. De heer v. d. Heuvel sprak dezen avond over „Wegneming van misverstand". Het eerste misverstand betreft de betee ken is van de verkiezing voor de provin ciale staten. Zij wordt achtergesteld bij die voor de Tweede Kamer. Maar het gaat hier toch ook om de beginselen. Let maar op de lijn hij het vraagstuk der krankzinnigen verpleging gevolgde Ir-do rechtsche pro. OEGSTGEEST SCHIETWEDSTRIJD B.V.L. In de v.m. Gemeenteschool is gisteravond de jaarlijksche schietwedstrijd gehouden j van de afdeeling Oegstgeest van den Bijz. Vrijw. Landstorm, waaraan door een groot aantal leden is deelgenomen. Tijdens een korte pauze riep de comnian- 1 dant de heer D. G. Sanders een hartelijk welkom tot den burgemeester, den heer A. J( van Gerrevink en Overste M. H. A. Juta. Inzonderheid dankte Spr. den Burge-1 meester voor zijn betoonde medeleven in d<a B.V.L. en zijn actief werkzaam aandeel in de B.V.L. belangen waarvoor hij hem een prachtige fruitmand aanbood. De Burgemeester dankte daarop voor do tot hem gerichte woorden en het hem aan geboden geschenk. Het verheugde Spr. dat voor dezen avond zoo vele belangstellenden waren opgekomen. Al is de B.V.L. niet een direct gemeenschappelijke instelling toch dwingt zij ons allen belangstelling af als zijnde een instituut dat in zoo belangrijke mate medewerkt aan de handhaving van het gezag. Uit de vele uitgestalde prijzen blijkt ook j nu weer dat hier niet alleen een goede or- ganisatié is te vinden, maar crook een hech te kameraadschap heerscht waarover hij zeer verheugd is. Ook daarom vertoef ik j zoo gaarne in Uw midden aldus Spr. Hij hoopte dat heide nog langen tijd mogen be stendigd blijven. Later op den avond arriveerden Ovcrsto J. P. Boots, Kap. D. J. Karros en Kap. H. Koning, de laatste als Adjudant van deö

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6