JLCROOlcZ" MOLENAAR's KINDERMEEL KINDERJURKJE GRATIS „VAN EN VOOR DE VROUW" UITGAVE DER VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 2025 MAART 1939 A DOOR VIER GENERATIES GEDRAGENBij ie te Londen gehouden ontvangst door het Engelsche koningspaar verscheen de vrouw van den Hon- gaarschen gezant in nationale kleederdracht. De kant van dit costuum werd door vier generaties by het huwelijk gedragen. Een en ander over de Hongaarsche vrouw KüSS die Hand!" is de gebruikelijke begroeiing van den Hongaar, wan neer hij een dame begroet en op hoffelijke wijze buigt hij het hoofd om een kus op haar hand te drukken. 's Lands wijs - 's lands Onwillekeurig komt de gedachte op, dat de vrouwen in een land, waar dit gebruik niet alleen in de hoogere, doch ook in den mid denstand zoo ruim wordt toegepast en zich ondanks verouderde tijden handhaaft, wel een bijzondere positie moeten innemen. Inderdaad is dit het geval en de Hongaar sche vrouwen zijn niet alleen over 't al gemeen althans mooi, doah zij weten te boeien. Zij doen dit niet op kunstmatige wijze en met behulp van schoonheid midde len, doch zij bezitten een aangeboren gratie, Haar soepel, slank figuur, maakt dat zij datgene kan dragen, wat voor vele vrouwen tot het onbereikbare behoort. De meeste vrouwen hebben de ietwat donkere, matte teint, aan brunettes eigen, terwijl het licht golvende haar het aantrekkelijke van haar persoonlijkheid verhoogt. Haar gelaat bezit mooie trekken en de donkere, sprekende oogen worden omlijst door lange, dicht ge plante wimpers, terwijl de lachende mond gelijkmatige, witte tanden te zien geeft. Wij kunnen gerust zeggen, dat deze vrouwen een zonnigen en fri isdhen indruk maken, die aangenaam aandoet. Kinderen en stemrecht! De Hongaarsche is in de eerste plaats vrouw. Een vrouw, die tot taak heeft, aan de zijde van haar man een huiselijk en zoo mogelijk zorgeloos leven te leiden en de toegewijde moeder zijner kinderen te zijn. Het grootste geluk vindt zij in het huwelijk en daarom is het begrijpelijk, dat men in Hongarije wei nig hoort over de emancipatie der vrouw en haar eischen omtrent kiesrecht! Ook thans' nog krijgt de vrouw in dit land recht om te stemmen, wanneer er drie kinderen uit haar huwelijk geboren zijn. Zij denkt er niet aan te strijden voor meer rechten, maar is het met deze bepalingen volkomen eens. Slechts noodgedwongen zal het Hongaarsche meisje werken alnoewel er natuurlijk zoo wel in Boedapest als in andere steden in alle beroepen wouwen werkzaam zyn; o.a. dok ters en advocaten. Men bekwaamt zich in Hongarije voor een beroep om dit uit te 'oefenen, tot dat de „ware Jozef" zich meldt en men binnen afzienbaren tijd gaat trou wen. Kortom ,de jonge vrouwen beschou wen haar beroep slechts als iets tijdelijks, als een overgang van de studiejaren naar MODE VAN DEN DAG. Ee.. elegant voor- tparscostuum -net bijpassend stroo hoedje- het huwelijk. Een uitzondering hierop ma ken de beroepen, die verwant zijn aan de modebranche, waarin wel gehuwde vrouwen •werken, doch alleen indien dit noodzake lijk is In haar gezin ontplooit de Hongaarsche al haar goede eigenschappen en schept een ideaal- tehuis voor haar echtgenoot. Zij be reikt dit niet door de slaaf van haar werk zaamheden te zijn, doch door haar man het gevoel te geven, dat hij een bevoorrechte gast in zijn eigen hyis is .Steeds zal hij een vrouw aantreffen, die goed gekleed is hem gaarne op zijn wenken bedient, niet uit slaafsche onderdanigheid, doch gedreven door den wensch alles in het werk te stellen, wat hem het leven kan veraangenamen. De Hongaarsche wil haar man tot levenskame raad zijn, converseert op aangename wijze; en de echtgenoot op zijn beurt is ervan over tuigd, dat zijn vrouw de verstandigste, de beste is, die hij zich slechts denken kan! Waar de vrouw verwend wordt! Vele Hongaren verwennen hun vrouw dan ook maar al te gaarne, gaan veel met haar uit en lezen de wenschen van haar gelaat. Zij vertoonen zich gaarne met vrouw en kin deren in het openbaar; en de Zondagsche wandelingen worden met vrouw en kinde ren gemaakt, om de wereld te laten zien, hoe trotsch de mannen op hun gezin zijn. Alhoewel de Hongaarsche haar huishouding volkomen beheerscht, is het in verschillen de steden gebruik om den warmen middag maaltijd toebereid thuis te laten bezorgen, zoodat de huisvrouw alleen te zorgen heeft voor het avondeten, dat eveneens uit warme gerechten bestaat. Aangezien de Hongaarsche veel smaak heeft, weet zij zich steeds goed te kleeden, zij ontwerpt haar kleeren veelal zelf. Zorgvuldig worden de kleurencombina ties gekozen, die als versiering worden toe gepast op huis- en avondkleeding en naar- oud-Hongaarsche motieven in kunstnaald werk uitgevoerd zijn zoodat de nationale motieven gecombineerd worden met het in ternationale modebeeld. De straatkleeding pa-it zich echter aan de eischen der Fransche mode aan, is eenvoudig doch zeer elegant. Reizen behoort tot de grootste genoegens der Hongaarsche vrouwen en velen harer spreken vloeiend Fransch, Engelsdh en Duitsch, zoodat de conversatie met een in ternationaal reisgezelschap niet moeilijk valt. De plaats, die de Hongaarsche vrouw in haar gezin inneemt is wel een zeer bevoorrechte! STOOMWASSCHERIJAVERVERIJ ROTTERDAM DEN WAAO Vergelijkt men hiermede het lot van vele hard werkende vrouwen, aan wie het leven zeer weinig afwisseling biedt, dan komt dit de? te duidelijker uit. Het Hongaarsche jonge meisje ziet met opgeheven hoofd haar doel duidelijk voor oog. „Zij wil trouwen, en vrouw en moeder zijn!" waarvoor zij haar onafhankelijkheid als werkende jonge vrouw gaarne prijsgeeft. Zij vindt het immers héél gewoon ,dat de man voor haar zal zorgen, zoo goed als sdechts in zijn macht is! Zij is immers, de vrouw, die zijn eerzucht prikkelt en die zich iederen dag opnieuw begeerens- waardig weet te maken, zoodat de heer ge maal zelfs na een lang huwelijksleven er nog naar streeft alle heerlijkheden der we reld aan haar voeten te leggen! Wellicht zijn de Hongaarsche vrouwen wel de verstandigste onder al haar Europeesche zusters! Tusschen Hongarije en Nederland bestaan verschillende nauwe banden. Niet weinig heeft tot dit contact bijgedragen de zorg, door vele Nederlandschen aan den dag ge legd, toen het er kort na den wereldoorlog om ging, aan vele Hongaarsche kinderen, die dit zoo noodig hadden, een hartelijke ontvangst te bereiden. Maar er zijn nog andere betrekkingen. Zoo wel in Hongarije als in Nederland vond de Hervorming gereeden ingang en in beide landen moest herhaaldelijk voor de vrijheid eveneens de kamp worden aangebonden. Waar thans weer Hongarije in de interna tionale verwikkelingen deel uitmaakt van ons aller belangstelling, leek het ons van pas iets mee te deelen over het leven van onze sexegenooten in dat land. Is koude gezond WANNEER wij verscheidene tientallen jaren in gedachten teruggaan, dan herinneren de ouderen onder ons zich, hoe niet alleen de stedeling, doch ook de platte landsbewoners, zich met wollen doeken tegen de koude beschermden. De vrouwen droegen dikke hoofddoeken, die later plaats maakten voor capuchons of hoofdkappen, welke thans weer in het modebeeld zijn opgenomen! Mannen en vrouwen wikkelden doeken om den hals, die onder de jas of mantels gekruist en op den rug geknoopt werden. Geruimen tijd ge leden zag men 's winters zelfs nog met bont gevoerde hals- en borstdoeken dragen, die natuurlijk niet bevorderlijk waren voor de slanke lijn en weinig of geen lucht door lieten. De onderkleeding verschilde zeer veel van die, welke thans gedragen wordt en waarbij de noodige aandacht besteed wordt aan po reuze weefsels. Baaien hemden en broeken zullen grootendeels tot het verleden behoo- ren! Men was eertijds de meening toege daan, dat men keelontstekingen kon voor komen door te zorgen dat geen plekje van den hals onbedekt bleef. Epidemisch op tredende ziekten werden echter al evenmin voorkomen door al deze „warmte-apostelen" als ernstige verkoudheidsziekten! De laatste tientallen jaren heeft de overtuiging zich baan gebroken, dat de vele lagen goed func tioneering der huid tegenwerken, funest zijn voor de gezondheid en den mensch veel gevoeliger maken. Men leerde begrijpen, dat men zich langzaam aan koude moest gaan gewennen, aangezien deze gunstig werkt ten opzichte der circulatie van het bloed en den mensch minder vatbaar maakt. zei de dokier Zwakke en longzieke lieden werden angst vallig behoed voor frissche lucht en thans geldt deze juist als iets, dat de genezing be vordert. Men denke slechts aan de vele longzieken, die in het hooggebergte temid den van sneeuw en ijs kuren en hun ver loren levenskrachten herwinnen door de koude, frissche liicht. Natuurlijk willen wij geenszins beweren, dat alle winterweer, zonder eenig voorbe houd, gunstig op den mensch zal inwerken. Grauwe dagen met regen, wind, mist en natte sneeuw brengen een soort kou in ons Noordelijk klimaat, die hoogst onaangenaam inwerkt op menig gevoelig gestel en kou vatten in de hand werkt. Zijn de dagen helder en klaar, doch koud en windstil, dan hebben we ideaal vries weer, waarop het lichaam zeer gunstig rea geert. De werking van den grond wordt belemmerd, ziektekiemen komen niet tot ontwikkeling, terwijl het vallen van droge sneeuw voorkomt, dat er stof opgewaaid wordt. Begeeft men zich dan naar buiten, dan is de lucht, die men inademt zuiver frisch en werkt weldadig in op lichaam en geest. Niets heerlijker is denkbaar, dan op dergelijke winterdagen een wandeling in de vrije natuur te maken! Velen, die den zomer gaarne in eigen land doorbrengen, bewaren hun vacantieweken om te gaan wintersporten, om volop te kun nen genieten van de gezonde berglucht er de spieren te ontspannen door de beoefening der sport. Niet alle menschen, naar verhou ding zelfs slechts zeer enkelen, zullen zich de uitgaven voor een verblijf in de winter sportplaatsen kunnen veroorloven. Voor een ieder bestaat echter de mogelijk heid om zich te gewennen aan dagelijks uitgaan in den winter en althans op mooie heldere dagen een flinke wandeling in de omgeving van stad of dorp te maken. Zui vere, frissche lucht staalt de zenuwen en maakt, dat het lichaam gehard wordt tegen allerlei infectieziekten. Leeftijd i 3 j. Lengte 47 cm. 1 toer is 1 naald 10 c.M. is 30 steken BENOODIGDHEDEN 205 gr. Scheepjes Parelwol van de fa. D. S. v. Schuppen, Veenendaal, licht blauw, No. 996; 10 gr. donker blauw No. 987; 5 gram wit No. 951; 2 chroma breinaalden No. 3; 2 breinaalden No. 10/0. De rug Opzetten 138 steken op naalden No. 3 en 8 toeren steeds recht breien (4 ribbels). Verder gaan in recht breiwerk d.L 1 toer recht, 1 toer averecht. Na 8 toeren volgt de eerste mindert oer; hiervoor een mindering maken, aan het begin en eind van de naald. 7 toeren overbreien, daarna weer een mindertoer laten volgen. Zoo verder gaan, tot er 102 st overblijven. Doorbreien tot 35 c.M. hoogte en voor de armsgaten afkanten: 2 toeren, de toer beginnen met 5 steken af kanten. 10 toeren, de toer beginnen met 2 steken samenbreien (over 82 st.). Met de 82 steken breien tot 45 c.M. hoogte en de schouders schuin afkanten: 8 toeren, de toer beginnen met 5 steken af kanten. 2 toeren, de toer beginnen met 7 steken af- k anten. Daarna de 28 overige steken afkanten. De voorbaan Opzetten 168 steken en 8 toeren recht breien, daarna 1 toer averecht. In de voorbaan worden 2 baantjes gewerkt, die naar boven toe, smaller worden. In deze baantjes worden enkele steken averecht ge breid, met het oog op de siersteken, die hier- overheen gewerkt worden. De werkwijze van deze baantjes wordt tusschen haakjes aan gegeven. Na de averechte toer volgt de eer ste baantjes toer: lste toer, 34 st. recht (2 st. recht, 1 averecht 7 recht, 1 averecht 7 recht 1 averecht, 7 recht, 1 averecht, 2 recht), 42 st recht voor het middengedeelte, dan nog eenmaal herha len, wat tusschen haakjes staat en eindigen met 34 st. recht 2e, 4e en 6e toer, averecht 3e en 5e toer, recht 7de toer, 34 st. recht (6 st recht 1 averecht, 7 recht, 1 averecht 7 recht, 1 overecht 6 recht) 42 steken recht herhalen wat tusschen haakjes staat eindigen 34 st. recht Na de 7de toer weer 5 toeren overbreien, zooals is aangegeven, daarna de eerste toer herhalen. Men ziet dus, dat in deze baantjes de averechte steken verspringen, men kan dit nu verder zelf vinden; na 5 overbreitoe- ren weer een toer met averechte steken. Als o de 14e toer klaar is, beginnen met het af- minderen van de baantjes en zijkanten er om de 16 toeren een nieuwe mindertoer ma ken (1 mindertoer, 15 overbreitoeren). Van de baantjes, de steken voor de minderingen afnemen, niet van de tusschenstukken. lste mindertoer, 2 st. samenbreien, 32 st. recht, 1 overhaling, 25 st. recht, 2 st. samen- breien, 42 st. recht, 1 overhaling, 25 st. recht, 2 st. samenbreien, 32 st. recht, 2 st samen- breien (een overhaling is, 1 st. afhalen, 1 st. breien, afgehaalde over gebreide steek heenhalen). In deze toer zijn dus 6 steken geminderd. In de volgende mindertoer, ook aan beide zijden van het middenbaantje, 1 steek weg- minderen; in deze toer komen dus één i dering van het werkbaantje en één van het middenbaantje naast elkaar en in deze toer worden 8 steken weggeminderd. Om de 16 toeren, een middentoer maken en om de 32 toeren een mindertoer, waarbij ook vai middenbaan 2 st. worden weggeminderd. In totaal komen er 8 mindertoeren. Het split Na de 8ste mindertoer is de stand van steken dus: 26 13 34 13 26. mindertoer is op de rechte kant gebreid; de nu komende averechte toer breien tot 2 st voor het midden, 4 st recht breien, werk omdraaien en recht terugbreien. Zoo 16 naal den breien: de rechte toeren recht alleen in het baantje de figuursteken breien, averechte toeren eindigen met 4 steken recht Het armsgat De 17de toer van het split (averecht), toer beginnen met 5 st afkanten, daarna de 6 volgende averechte toeren telkens begin nen met 1 steek afkanten (totaal 11 steken). Als de 6e steek van het armsgat is afgekant, (19e toer) verandert het patroontje in het baantje. Op de rechte kant wordt nu gebreid: 19 st recht 1 st. averecht, 11 st recht 1 st. averecht naald recht uitbreien. 5 toeren overbreien; dan weer dezelfde toer herhalen. Dit werkje gaat door tot de schou der klaar is. Van de baantjes worden geer steken meer geminderd; wel denken om het afkanten voor het armsgat De hals Als het split 11 c.M. lang is, aan de halsron ding beginnen; bij het meten ermee reke nen, dat de ribbelrand iets intrekt De toer op de rechte kant beginnen met 6 steken af kanten, de naald uitbreien en averecht terug. Bij de volgende 2 rechte toeren, de toer beginnen met 2 st. afkanten, daarna één maal de rechte toer beginnen met 1 steek afkanten. De naald 6 toeren overbreien, daarna de schouder schuin afkanten. De averechte toeren telkens beginnen met 7 ACHTERBAAN C% *_i HET stadje ligt door- geurd van de bak luchtdie de oliebollen en poffertjeskramen versprei den. Jozientje moet ze alle voorbij als ze naar school gaatZe komt ook langs de nougatkramen, waar veel zilver schittert en verrukkelijke zuurstok ken lokken. En tegenover het fruitwinkeltje van haar grootmoeder staat een speelgoedkraam waar ver leidelijke Lijsbetten aan rissen bungelen met haar zwartharige houten kop pen, stijve houten atrmen en lange lappen beenen. En dan is er nog de draaimo len op het marktplein. Jo- zientjes schoolweg voert heelemaal niet over het marktplein. Toch wordt ze er deze dagen met een omwegje telkens weer langs gedreven. Het is ook zoo'n prachtig gezicht.' De nougatkraam kan ze met een onverschillig gezichtje voorbij loopen, poffertjes heeft moeder zelf gebak ken en oliebollen brengt vader mee uit een winkel- Maar die kleurige molen met het roodfluweelen bal dakijn, de zilveren bellen, de schommelende schuitjes en de steigerende paarden'. O vooral die paarden'. Wat zou Jozientje daar eens graag op zitten. Ali en Kees en Greetje en Trui tje en nog veel meer kin deren, die ze kent, offeren dagelijks hu., stuiver en klimmen voor Jozientjes hunkerende oogen op de vurige rossen. Triomfan telijk galoppeeren ze haar voorbij drie, vier keer, al vlugger en vlugger, tot het draaiorgel zwijgt en de molen langzaam uitdruilt. Dan komen de schoolmak kertjes er af gesprongen en rennen met schitterende oogen en verhitte gezicht jes naar school, waar ze te laat komen en straf krij gen. Jozientje rent mee en krijgt ook straf. Maar in den draaimolen heeft ze niet gezeten. Dat heft haar weer boven de schande van de straf uit. Ze mag niet van thuis en ze wil ook niet, hoe ze ook hunkert. Op de kermis woont de duivel. Daar is de „ijdele vreugd in 's boozen tenf'. Voor Jozientje staat hei vast, dat daarmee de draai molen bedoeld wordt. En toch Jozientje moet een keer na schooltijd bij haar groot moeder zijn, de grootmoe der, die in het fruitwinkel tje woont, waar tegenover de speelgoedkraam staat. Precies om den hoek van de deur is er een kraan in het winkeltje en de baas van de kraam mag daar water komen tappen. Daar is hij zeer erkentelijk voor en als hij Jozientje ziet, grijpt hij de kansdat te toonen. Zoo komt hij aan- al weer achter zijn geheim' zinnige gordijnen. Den heelen weg naar huis heeft Jozientje noodig, om het ongehoorde feit te ver werken. En als ze thuis komt is ze er nog lang niet mee klaar. Wonderlijk blij voelt ze zich om zoo'n on verwacht heerlijk bezit. Maar als ze aan de her komst denkt, bekruipt haar een vc.ge angst en een on- iJOZIENTJE en de Kermis gesneld met een goud- gazige Lijsbet, die hij Jo zientje voor grootmoeders oogen in de handen duwt: „Hier, piksie, hedde wat veur 't waoter. De eene dienst zij de oore woord, zulle." Jozientje staat geheel ver bouwereerd, maar groot moeder zegt, dat ze den haas maar netjes moet be danken en dat het veel te erg is. De baas wacht ech ter bedankjes noch com plimenten af en verdwijnt gelooflijke verbazing, hoe zoo iets mogelijk is. Zoo sterk leeft ze nog in deze verbazing, dat ze -moeder op haar vraag: Mmaar Jo zientje, hoe kom je aan die pop?", half schuldbewust, half zegevierend ten ant woord geeft: „van den duivel gekregen"On willekeurig klemt ze hao nop vaster in de armen Moeder zal hem misschien afpakken en wegslingeren foei, Jozentje, hoe durf je! Maar als ze voorz:~ht>p vorscht op moeders gezicht, ontdekt ze, hoe moeder met moeite een lach be dwingt. Er gebeurt niets verschrikkelijks en Jozien tje zucht verlicht. Zonder angst speelt ze daarna met haar pop. Maar er is een zonderlinge verwarring in haar zieltje gekomen. Hóórt de speelgoedkraam bij de kermis of nietZoo ja, dan doet ze nu mee aan de kermis en.moeder staat het toe, lacht er om. Dam zal het ook niet zoo vree- selijk zijn, als ze in den draaimolen gaat zitten.... Maar de draaimolen is geen speelgoedkraam, heel wat anders, veel ergerOf nietJozientje kan er niet uitkomen. Op den laatsten kermisdag staan de kinderen in drom men om den draaimolen. De spullebaas heeft goede zaken gemaakt en, lest heugt best, hij zal met een gul gebaar het stadje ver laten. Dus draait dezen 'aatsten middag de molen het laatste uur gratis. Deze •rijgevigheid doet Jozien tjes toch al verzwakte bol werk bezwijken. Op een gegeven oogenblik vindt ze zichzelf terug op een paard en als ze haajr roekeloos heid ongedaan wil maken, heeft de molen al te veel vaart. Eindelijk heeft ze haar wensch en het gaat fijn! Ze zweeft rond op haar hobbelend paard en gilt net zoo hard als Kees en Ali tn het schuitje van pleizierige bangheid. Maar dan.dan knettert naast haar de rauwe stem van den spullebaas een vreese- lijke vloek. Jozientje weet niet waarom hij dat doet, maar ze schrikt hevig. Haar hartje bonst in haar keel; „dam d' ijdle vreugd in 's boozen tent". Dus tóch..,, ze is tóch in 's boozen tent verzeild ge raakt. Het is toch wèl erg, om in den draaimolen te zitten'. Hoor die spullebaas eens vloeken'. Jozientje voelt zich duizelig en ziek. Als ze nu eens stierf! Vet koude zweet breekt haar uit. Ze bidt onophoudelijk. Al haar pleizier is weg. Als de molen stilstaat sluipt ze weg, schreiend, vernederd, schuldig. Nog weken lang pijnigt haar de wroeging. Maar mettertijd is dat gesleten. Echter z.l ze zich den angst van dat oogenblik blijven herinneren, zoolang ze leeft. steken afkanten, tot alle steken zijn opge bruikt. Voor de 2de helft van het split 6 nieuwe steken opzetten, daarna op de averechte kant met de overige steken beginnen te breien. Deze 6 steken dienen als onderslag voor het split en worden later even vastge hecht. De eerste toer van de halsronding op de averechte kant beginnen met 8 steken af kanten, verder kunnen alle aanwijzingen van de lste helft gebruikt worden De mouw Opzetten 8 steken op naalden No. 3 en één maal averecht breien. Verder 1 toer recht, 1 averecht breien en iedere toer beginnen met 2 steken bijopzetten, tot er 30 steken zjjn. 20 toeren, iedere toer beginnen met 1 steek bijmaken (50 st). 4 toeren, de toer beginnen met 3 steken b(J opzetten (62 st). 4 toeren, recht blijven, daarna volgt de lste mindertoer. In een mindertoer, 1 mindering maken aan het begin en eind van de naald. 8 toeren overbreien; deze laatste 9 toeren herhalen tot er 44 steken over zijn. De laat ste mindertoer. 12 toeren overbreien. Voor de manchet de dunne naalden nemen en 12 toeren 1 st. recht 1 st averecht breien. Weer de dikke naalden nemen, de toer recht breien en na iedere 4de steek, 1 steek meer deren (lus tusschen 2 steken opnemen en als steek breien). Deze meerdertoer, 9 maal recht overbreien (ribbels), daarna afkanten. De kraag Op de dunne naalden 108 st opzetten en 12 toeren 1 st recht, 1 st averecht breien. Naalden No. 3 nemen, de toer recht breien! 4 st. recht, 1 steek meerderen, herhalen vanaf 9 toeren recht breien, daarna zeer los af kanten. De afwerking Het werk opspelden en met een vochtige doek op de verkeerde zijde, opstrijken. Het voorpand volgens de teekening opwerken; de kruisjes van donkerblauwe wol maken, voor de witte puntjes, de averechte steek, wit overmazen. De 2 rijtjes averechte steken, boven de werk- baantjes, zoo tegen elkaar naaien, dat er nog 3 steken tusschen liggen. Over deze naad, van boven naar benden, met donkerblauwe wol een rij kettingsteken werken. De ave rechte steken, aan beide zijden met witte wol overmazen. Nu alle stukken in elkaar naaien. Voor de kraag, het 1 st. recht, 1 st. averecht gedeelte dubbel vouwen en met de dubbele naad te gen de hals naaien. Door het omgeslagen randje wordt een koord met balletjes ge haald. Het split kan met drukkertjes ge sloten worden. GENEESKRACHTIG HOESTWEREND BIJENHONING Zuivere Bijenhoning 0.37 p. pond; 3 ponds potten 1.Emmertjes inhoud, 9 pond, 3.50. Alléén emmertjes franco huis. Fa. K. J. HUIGEN, Raampoortstraat 21 Giro 279760 Tel. 43664 ROTTERDAM Ruwe honing is een echt natuurproduct, dat sterk maakt en kracht geeft aan Uw zenuw gestel in groote mate. Depót voor LEIDEN en Omstreken: Reformhuis Ligthart, Ter- weeweg 84, Oegstgeest, Telefoon 1610; Depót v. DEN HAAG: Westeinde 194, Tel. 336S9S. Huile-Anti-Ride Doet de rimpels verdwtjnen. Niemand «let gaarne een gerimpeld gezicht, het Beeft den Indruk ouder te ztJn dan men la. Iedere vrouw wil gaarne een Jeugdige huid behouden. De Antl-Rlde lotion helpt Uw huid Jong te blijven. WiUft enkele druppel» lotion goed op de gerimpelde en verslapte plekken, vooraf om oogen en voorhoofd, binnen enkele minuten «uit U tien. dat de huid glad wordt. Verkrllgbanr bU Kappers en schoonheids salons. 1 1.25—1.75. Indien niet te verkrijgen tegen Inzending van het bedrag aan den Importeur: H. HKSKER, Taamanatraat lftS, Den llaag ^tlw -furnxJeKan süjn dat op cfcAo&enA Jmojo! :vangt men bj| leder fleschje NECTAR ESSENCE scda NECTAR.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11