THEE doet je goed! Halifax over de Midden Europeesche tragedie DINSDAG ai MAART 1939 EERSTE BI AD PAG De Duitsche kracht als hoogste arbiter Schending van de elemen taire regels van inter nationaal gedrag Al het toenaderings initiatief is verijdeld In het Engelsche Hoogerhuis hebben lord Snell en lord Crewe hun sympathie voor de Tsjechen betuigd en critiek geoefend op Chamberlains ipolitiek. Lord Halifax, die namens de Regeering daarna het woord nam, zeide, dat tegenover de ernstige pro blemen, waarvoor men thans staat, de partij verschillen schijnen weg te vallen. Hij was het met beide sprekers eens, dat de jongste gebeurtenissen een diepen schok hebben toe gebracht aan alle dcrukende mensohen, in Engeland en zeer ver daarbuiten. Voortgaande herinnerde lord Halifax aan 'de bezetting van Slowakije en Roethemë, zeggende, dat de ontwrichting van Tsjecho- Slowakije thans gezegd kan worden vol komen te zijn. Ten aanzien van het motief, waarmede de Duitsche regeering haar actie rechtvaardig de, herinnerde Halifax er aan, dat er altijd in Slowakije een partij is geweest, die voor autonomie was. Deze werd in feite na Mun- johen bereikt Extremistische elementen .waren niet voldaan over deze regeling. Op grond van alle voor mij beschikbaar mate riaal, aldus spr., acht ik het onmogelijk te gelooven, dat het plotselinge besluit van sommige Slowaakschc leiders, om zich los te maken van Praag, waarop zoo spoedig hun verzoek om bescherming volgde aan t Duitsche rijk, tot stand gekomen is onaf hankelijk van invloed van buiten af. Omtrent de beweringen, volgens welke de interventie te .wijten was aan verdrukking der Duitsche minderheid door de Tsjechen, zcide Halifax: In feite begon de Duitsclie pers eerst kort voor het ultimatum van Hit Ier aan den Tsjechischen president, de campagno van vorigen zomer te hervatten betreffende zgn. Tsjechische brutaliteiten jegens Duitsche burgers. De positie van de Duitsche minderheid m ,Ts J echo-S Iowa k ij e sedert München, scheen er een te zijn van uitzonderlijke voorreen- ten, omdat, ondanks het recht van optie vol gens artikel 7 de minderheid aangemoedigd werd in Tsjecho-Slowakije te blijven, opdat zij nuttige centra zou kunnen vormen voor Duitsche activiteit en propaganda. H e t i s m o e 11 ij k, aldus spr. verder, d e conclusie te vermijden, dat het meerendeel der incidenten, die voorvielen vóór de Duitsche in vasie, opzettelijk uitgelokt ls en !dat de gevolgen er van ten zeer ste zijn opgeblazen. Hieraan moot uit overwegingen van billijkheid jegens de Tsjechische autoritei ten worden toegevoegd, dat zij met groote terughoudendheid optraden tegenover die P HeWsniet noodlg veel te zeggen over de bewering, dat de Tsjechische president vrije lijk heeft toegestemd in de onderwerping van zijn volk. Met het oog op de omstan digheden, waaronder hij naar Berlijn ging en de bezetting van deelen van Tsjcho-Slo- wakjje, welke reeds geschied was, moeten 'de verstandigste mensohen concludeeren, 'dat er weinig zoogenaamde onderhandelin gen zijn gevoerd en het waarschijnlijker is, 'dat de Tsjechen voor een ultimatum gesteld werden onder bedreiging met geweld en dat zij capituleerden om hun volk te sparen Voor de verschrikkingen van een vernieti gend luchtbombardement Tenslotte werd gezegd, dat Dultschland in een of ander gevaar verkeerde van den kant van Tsjecho-Slowakije. Voorwaar, aldus lord Halifax, de Duitsche regeering zelf kan nauwelijks verwacht hebben, dat ergens die bewering ernstig staande zou kunnen worden gehouden. Wanneer ik mdjn eigen gedachten mag resumeeren ten ojszlchte van deze verschil lende verklaringen, zoo voegde de minister van Buitenlandsehe Zaken hieraan toe, zou ik kunnen wenschen, dat in plaats van de mededeelingen en verklaringen, die uitgege ven zijn en die weinig overtuigend zijn, de grootere Duitsche kracht openhartig toege geven was als de hoogste arbiter, welke zij in feite was, De actie der Britsche regeering Onder 'deze omstandigheden achtte de Britsche regeering het gepast een zekere actie te ondernemen. Lord Halifax wees In dit verband op de Onmiddellijke opschorting van de reis van Stanley en Hudson naar Berlijn,door middel waarvan men gehoopt had, dat de Britsohe regcering direct had kunnen tus- schenbeide komen in die inofficieele con tacten van industrieeie vertegenwoordigers, die juist op dat oogenblik plaats vonden. Wij waren van gevoelen, en zijn dat nog, aldus spr., dat onder de ont stane omstandigheden van iedere ont wikkeling van ons streven in die rich ting in het geheel geen sprake kon zijn en dat dit en vele andere zaken definitief uitgesteld moesten worden en moeten blijven. Voorts herinnerde spr. aan het naar Londen ontbieden van den Britschen ambassadeur, teneinde rapport te kun nen uitbrengen en aan het formeele protest bij de Duitsche regeering. be nevens aan de verklaring, dat de wij zigingen iedere basis van legaliteit ontbeerden. „Ik denk", aldus vervolgde hij, „dat wij er aanspraak op kunnen ma ken. dat wij de Duitsche regeering niet in twijfel hebben gelaten ten op zichte van de houding der Britsche regeering en, ofschoon ik geen over dreven vzr-'-chtingen heb van wat de uitwerking daarvan kan zijn, was het toch meer dan juist, dat protesten zouden worden aangeteekend." De positie van Z.O. Europa Sprekende over de Duitsche redeneering. volgens welke hetgeen in Tsjecho-Slowakije geschiedde Groot-Brittannië niet aanging, zeide Halifax, dat terwijl het volstrekt juist is, dat „wij altijd erkend hebben, dat om geografische zoo al niet om andere redenen Duitschland in sommige opzichten meer ge ïnteresseerd moest zijn in Tsjecho-Slowakije en Zuid-Europa dan wij zelf, de positie ge heel veranderde, toen wij kwamen te staan tegenover een willekeurige opheffing van een onafhankelijken souvereinen staat door gewapend geweld en schending van wat ik moet beschouwen als de elementaire regels van internationaal gedrag. (Toejuichingen). Het échec van München Betreffende de beschuldiging van lord Snell, dat de Münchenpolitiek van Cham berlain een persoonlijke politiek was, zeide Halifax: „Wanneer Lord Snell de gedachte oppert, dat het een politiek was, die gevoerd werd zonder de meest volledige medewer king van mijzelf als minister van Buiten landsehe Zaken, en van ieder ander lid der Britsohe regeering, moet ik de vrijheid nemen de meest nadrukkelijke tegenspraak daartegenover te stellen (luide toejuichin gen). Ten opzichte van de regeling van Mün chen zeide Halifax: „Ik zou willen zeggen, gelijk ik reeds eerder deed, dat ik er niet in het minst aan twijfel, dat de regeering gelijk had in het licht van alle voor haar beschikbare inlichtingen, om den koers te slaan, welken zij koos". (Toejuichingen). „De politiek op langen termijn van de Münchensche overeenkomst, welke ten doel had meer veiligheid te brengen aan de be volking van Enropa, op een grondslag van vrijelijk aanvaarde raadplegingen ten aan zien van de middelen, waarmee alle toe komstige geschillen gereregeld zouden wor den, is, gelijk wij allen kunnen waarnemen, op rampspoedige wijze verloochend door de gebeurtenissen." Ten opzichte van de beschuldiging, dat te vlug geloof geslagen ls aan de verzeke ringen van Hitier, zeide Halifax, dat noch de eerste minister, noch spr. zelf in gebreke gebleven waren rich scherp bewust te rijn van de verschillen tnsschen geloof en hoop. Wij rijn steeds opgetreden met de weten schap, dat alleen door tijd hoop omgezet kan worden ln hecht geloof. Vervolgens overgaande tot Hitiers optre den, zeide Halifax: „Tot na München kon men het standpunt verdedigen, dat Hitier trouw was geweest aan zijn eigen beginse len, n.l. uitsluiting van niet-Duitschers uit het rijk etc., welke beginselen hij thans zoo overboord geworpen heeft. Door acht xnd* lioen Tsjechen in te sluiten in het Duitsche^ rijk is hij stellig ontrouw geweest aan zijn vroegere philosophie. De wereld zal niet vergeten, dat in Sep tember j.l. Hitier een beroep deed op het beginsel van zelfbeschikking ten behoeve van ttvee millioen Sudeten-Duitschers. Dat beginsel is thans ruw tegengesproken door het vervolg der daden, die het recht zelf. waarop de Duitsche houding toen was ge baseerd, ontkennen. Wat ook de waarheid moge zijn geweest omtrent de behandeling van een kwart mil lioen Duitschers, voor mij is het onmogelijk te gelooven, dat hierin alleen verbetering kon worden gebracht door de onderwerping van acht millioen Tsjechen." Welke conclusies moeten wij trekken? „Welke conclusies moeten wij trekken uit deze verovering van Tsjecho-Slowakije? zoo vroqg Lord Halifax. Moeten wij gelooven, dat de Duitsche politiek zooeven een nieu we phase is ingetreden? Zal de Duitsche poiltiek niet langer beperkt blijven tot de consolidatie van gebied, dat overheer- schend bewoond wordt door personen van Duitsch ras? Of wordt zij gericht naar de overheersching van niet-Duitsche volke ren?" Dat zijn zeer zwaar wegende vragen, al dus Halifax, die thans in alle deelen der wereld gesteld worden. De wereld heeft den laatsten tijd meer dan eens gezien, dat op het terrein van de internationale techniek een nieuwe richting werd ingeslagen. Thans staan de landen tegenover een aan moediging van separatisme, niet alleen in de belangen van de separatistische elemen ten, maar in de imperiale belangen van Duitschland. Deze methoden zijn eenvoudig en met toenemende ervaring volstrekt onmisken baar. Hebben wij, zoo vroeg Halifax, eenige zekerheid, dat zij elders niet zullen worden toegepast? Ieder land, dat een naEuur van Duitschland is, is thans onze ker van den dag van morgen en ieder land, d.at zijn eigen natio nale identiteit en souvereini- teit op waarde schat, is gewaar schuwd tegen het gevaar, dat van buiten af wordt geïnspi reerd. De geruchten over Roemenië Geruchten hebben de ronde gedaan, vol gens welke de Duitsche regeering een ruwe houding aanneemt in de ondehandelingen met de Roemeensche regeering over econo mische zaken. Het verheugt mij te kunnen verklaren, dat de Roemeensche regeering zelf het bericht tegengesproken heeft, dat het zoo ver ging, dat over een ultimatum werd gesproken. Maar zelfs, wanneer er geen bedreiging voor Roemenië thans bestond of zelfs wan neer die bedreiging thans niet ontwikkeld werd en misschien niet tot ontwikkeling zal komen, is het niet verrassend, dat de re geering te Boekarest, evenals andere re geeringen met de ernstigste afkeuring de gebeurtenissen der laatste paar dagen be schouwt Ten aanzien van de vluchtelingen zeide Halifax, dat de Britsche ambassadeur te Berlijn instructie had' gekregen, dringende stappen te doen bij de Duitsche regeering om geen hinderpalen in den weg te leggen aan het vertrek van vluchtelingen, die op de Britsche lijst staan. Bij de regelingen voor financieelen bij stand aan Tsjechoslowakije waren voor dit doel v^er millioen pond sterling uitgetrokken Wij zijn van opvatting, dat, wanneer be hoorlijke waarborgen kunnen worden opge steld, dit geld, zoo mogelijk, nog beschik baar gehouaen moet worden voor het doel, waarvoor het bestemd was. Ik ben op het oogenblik echter niet in staat, het huis mede te deelen, hoe en of met behoorlijke waarborgen dat doel in feite bereikt zou kunnen worden. De regeering pleegt overleg met andere regeeringen, doch er zullen thans nog ver dere vluohtelingen bij komen uit Tsjecho slowakije. De regeering doet wat zij kan en zal daar mede doorgaan, om de gevolgen van de re cente gebeurtenissen te verzachten, maar het is volstrekt duidelijk, dat succes bij al les wat wij ondernemen afhankelijk is van de houding der Duitsche regeering. „Alffc initiatief isverijdeld" In de afgeloopen j'aren, zoo voegde lord Halifax hier aan toe, heeft 't Britsche volk voortdurend den wensch gehad om op vriend schappelijken voet te staan met het Duitsche volk (toejuichingen). Er is geen krachtiger instict in ons volk dan het instinct, aat de menschen er toe brengt om elkander na een conflict de hand te schudden en het goed te maken. Ons volk is niet achtergebleven met de erkenning, dat er eenige fouten bestonden in het verdrag van Versailles, die hersteld moesten worden, maar telkens als er in de laatste paar jaar eetn kans bestaan heeft om vorderingen te maken in overeenstemming heeft de Duitsche regeering een actie onder nomen, die de vorderingen onmogelijk heeft gemaakt Meer in het bijzonder is dat het geval ge weest in de afgeloopen maanden. Zeer kort na München werden zekere maatregelen ge nomen door de Duitsche regeering, die een diepen 6chok toebrachten aan de wereld- meening en onlangs kon gehoopt worden, dat, ofschoon er nog vele wolken boven en beneden den horizon hingen wij een nau were economische samenwerking konden verwachten. In de hoop die te ontwikke len tot iets breeders, besloten wij tot de bezoeken, waarover ik reeds ge sproken Bi eb. Al dat initiatief is verijdeld door het optreden der Duitsche regee ring van de vorige week en het is moeilijk te zeggen, wan neer het goreedelijk weer ter hand zou kunne a worden Chamberlain beantwoordt vragen Het nieuwe Internationaal overleg In antwoord op desbetreffende vragen heeft Chamberlain in het Lagerhuis gezegd, dat de tekst van de op 15 Maart door Hitier en Hacha geteekende overeenkomst is rondgezonden. Hij voegde hieraan toe: „Voor zoover ik weet, heeft Hacha tevoren geen ultimatum ontvangen. De Britsche ambassa deur te Berlijn heeft op 17 Maart opdracht gekregen de Duitsche regeering mede te deelen, dat de Engelsche regeering wensch- te te verklaren, dat zij de gebeurtenissen van de afgeloopen dagen slechts kon beschouwen als een volledige verwerping van de overeen komst van München en verloochening van den geest, waarin de onderhandelaars te München zich hadden verplicht voor een vreedzame regeling samen te werken. De ambassadeur kreeg verder opdract te verklaren, dat de Britsche regeering moest protesteeren tegen de veranderingen, in Tsjecho-Slowakije aangebracht door de Duit sche militaire actie, die volgens haar eiken wettelijken grondslag mist De ambassadeur is thans naar Londen ge roepen om verslag uit te brengen". Henderson vestigde de aandacht op het bericht, dat Hitler met een bombarde ment van Praag gedreigd zou hebben voor 't geval Hacha zijn eischen niet aanvaardde. Chamberlain zeide hierop, dat hij dit be richt had gezien. Toen Henderson vroeg of de regeering voornemens was overleg te plegen met de andere regeeringen, die de Volkenbonds beginselen en het Kellogpact aanhangen, teneinde een gemeenschappelijke verdedi ging tegen niet-uitgelokte aanvallen te ver zekeren, antwoordde Chamberlain, dat de regeering thans de geheele kwestie bestu deert. Naar aanleiding van verdere vragen ver klaarde de premier, dat, zooals hij ook 1n zijn rede van Vrijdag gezegd heeft, thans elk aspect van het nationale leven moet worden gezien in het licht der nationale veiligheid, waarbij natuurlijk het defensieprogramma is inbegrepen. Chamberlain zeide nog. dat het Lagerhuis uit zijn te Birmingham gehouden rede zal hebben kunnen afleiden, dat de regeering de gebeurtenissen van de vorige week ernstig acht. De door die gebeurtnissen geschapen toestand heeft de dringende aandacht der regeering, die ook met andere regeeringen in contact staat. Chamberlain zegde toe een uitvoeriger verklaring zoo spoedig mogelijk te zullen afleggen. Bonnet houdt diplomatieke besprekingen De Duitsche gezant naar Berlijn Gisteren heeft Bonnet, de Fransche minister van buitenlandsehe zaken, den Fran schep ambassadeur te Berlijn, Coulon- dre, ontvangen, alsmede den Britschen zaakgelastigde Campbell en den ambassa deair van de Sovjet-Unie, Soeritsj. Gister- middag ontving hij den Amerikaanschen ambassadeur. De Duitsche ambassadeur te Parijs, die door zijn regeering ontboden is om verslag uit te brengen over den toestand, is gister avond om kwart over zes uit Parijs trokken. LITAUEN EN HET MEMELGEBIED Een meegaande houding Omtrent het onderhoud, dat de Lltausche minister van Buitenlandsehe Zaken, Urbsys te Berlijn met Von Ribbentrop heeft gehad, is officieel aan Havas niets bekend. Volgens de gisteravond uit goede bron verkregen aanwijzingen echter, schijnt het, dat Litauei) zich niet zou verzetten tegen het „recht der Duitschers om vrijelijk over zichzelf te be schikken". Het is niet bekend of Litauen ln ruil ga ranties voor do rest van rijn grondgebied heeft verkregen» j WORTH CTATE I 1 U [AMERICAN «/CICARETTESI J (Reel.) Eén Duitscher op elke zes Europeanen De bond van in het buitenland wonende Duitschers heeft op 17 Maart een bijeenkomst gehouden, waar de Slowaaksche staatssecre taris Karmasin het woord zou voeren over den toestand van het Duitsche volksdeel tn Slowakije. Daar de spreker verhinderd was, werd een verslag voorgelezen van Dr. Bert- hold, die over de numerieke sterkte der Duit sche minderheden in Zuid-Oost Europa verbazingwekkende cijfers verschafte. Hij be toogde bijv., aldus Havas. dat de officieele cijfers te laag waren en dat de Duitschers in Zuid-Slavië 750.000. in Roemenië 800.000 en in Hongarije zelfs drie millioen in aantal zijn, indien men rekening houdt met het ras. Zich baseerende op Duitsche statistieken zeide hij vervolgens, dat er op de 20 bewo ners der wereld één Duitscher voorkomt en op de zes Europeanen één Duitscher. Twintig millioen Duitschers. d. i. een vijfde deel. leven buiten het Duitsche rijk. Het staatsburgerschap speelt geen enkele rol voor wat betreft de Duitschers in het buitenland, verklaarde hij. Sprekende over Zwitserland vroeg spr. zich af, waarom Zwitserland nog een demo cratie was. Dit kwam, naar zijn meening, uit sluitend door het feit. dat de Duitschers die er in de meerderheid zijn, te bescheiden zijn Gedurende de bijeenkomst werden werken van handwerkerskunst van Duitschers in het buitenland tentoongesteld. Zoo werden kaarten verkocht, waarop o.m. een Elzaa- serin uit Straatsburg en een boer uit Zuid- Tirol afgebeeld stonden. Het huwelijk van den kroonprins van Irak met prinses Fawzia van Egypte. V.l.n.r.: koningin Farida en koning Farouk van Egypte, het bruidspaar en koningin-moeder Nazli. De bruid draagt de bruidsbouquet, waarvan de bloemen door de Aalsmeerder kwee kers geleverd werden. „Bremen" en „Europa" gaan op Zuid-Amerika varen Huidige omstandigheden aanleiding daartoe BERLIJN, 21 Maart (Havas). De schepen ..Bremen" en „Europa", die tot nu toe op Noord-Amerika hebben gevaren, zullen thans op Zuid-Amerika gaan varen. In de Vereen. Staten zegt men, dat deze maatregel is geno men om de volgende redenen: Teneerste is het aantal passagiers afge nomen. Ten tweede is de vracht op de Ver eenigde Staten sterk verminderd tengevolge van de verhooging met 25 procent van de invoerrechten op de Duitsohe goederen door de Vereen. Staten. Ten derde vreest men, dat de schepen in geval van een conflict in Europa in beslag genomen zullen worden en ten vierde wenscht men de Zuid-Amerikaan- sche Staten, waarmede Duitschland meer dan ooit de economische betrekkingen wenscht te versterken, te vleien. ANTI-SEMIETISME IN SLOWAKIJE BRATISLAVA, 20 Maart (Hava3). In Ma- lacky, het hoofdkwartier van de militaire autoriteiten, werd de synagoge omgevormd in een garage. Joodsche mannen en vrouwen werden gedwongen de straat te schrobben. Te Tarnava zijn wegens het ontplolfen van een hom voor het huis van den „Ortsleiter" 54 Joden gearresteerd. De chef van den staf van de Hliokagarde heeft allen Joden gelast hun auto's in te leveren, indien zij deze niet absoluut voor hun zaken noociig hebben. Deze wagens zul* len ter beschikking van de Hlinkagarde wor den gesteld. DE POLITIEKE ONRUST IN SYRIË In Syrië, waar het den laatsten tijd zeer woelig is, hebben troepen van de Fransche mandaatregeering de yoornaamste punten van de stad Damascus bezet, en wachten voor de officieele gebouwen geplaatst Tij dens politieke betoogingen, waaraan hon derden personen deelnamen, heeft de poli tie van de vuurwapenen moeten gebruik maken. De gemachtigde van den hoogen commis saris heeft door plakkaten laten bekend maken, dat betoogingen en optochten ver boden zijn. Hij deed een beroep op het ver stand en de vaderlandsliefde der Syriërs en herinnerde hen er aan, dat alleen Frankrijk als traditioneele vriend van den Islam de eenheid en onafhankelijkheid van Syrië kan verzekeren. FRANCO WENSCHT HITLER GELUK Franco heeft Hitier een telegram gezon» den, waarin bij dezen gelukwenscht met do „vreedzame wederopneming van oud rijks gebied binnen de grenzen van Duitschland", De Führer heeft hiervoor telegrafisch rijn dank betuigd. OPHEFFING DER NON-INTERVENTIE-COMMISSIE? LONDEN 20 Maart. (Havas). De Duit sche en de Italiaansohe regeering hebben Lord Plymouth door middel van haar zaakgelastigde doen weten, dat rij het nut- t teloos achten, de non-interventie-commissie te laten voortbestaan. DUITSCHLAND KREEG GEEN ITALTAANSCHE GELUKWENSCH BERLIJN. 20 Maart. (R.O.). Buitenland sehe waarnemers merken op, dat geen ge- lukwensch met Duitschlands „successen" is ontvangen uit Rome, terwijl reeds Zaterdag de gelukwenschen van Japan zijn gepubli ceerd. GOERING WEER MET VACANTIE Naar Reuter verneemt, zal Goering van daag naar Italië terugkeeren, om zijn onder broken vacantie te hervatten. Dit beteekent, aat niet wordt overwogen, onmiddellijk den Rijksdag bijeen te roepen. Men verwacht, dat Goering ook een onder, houd zal hebben met Mussolini, teneinde hem het optreden van Hitler ten aanzien van Tsjecho-Slowakije uiteen te zetten. BINNENLAND Begrafenis Mr Dr R. Koppe GRONINGEN, 21 Maart. Talloos vel»n hebben gistermiddag den heer mr dr K. Koppe, in leven lid van Gedep. Staten van Groningen, geleid naar zijn laatste rust plaats. Het bleek, dat deze man, wiens har telijkheid en eenvoud hem zulk een ruime plaats in het A.R. Partij-leven deden inne men, een grooten kring van vrienden had. Onder de talrijke aanwezigen, die op de Noorderbegraafpaats blijken van hun be langstelling gaven, merkten we o.a. op den Commissaris der Koningin in Groningpn mr J. Linthorst Homan, den oud-commissa ris in Groningen, dr J. P. Fockema An- dreae, nu te Bilthoven, de leden van Gedep. Staten, den burgemeester van Groningen, tal van Staatsleden, hoofdambtenaren ter prov. griffie, en hoofden van takken van Prov. dienst. Voorts waren er de heeren G. Oprei, bur gemeester van Hardenberg en G. Buning, wethouder van Assen, namens het Centraal Comité van A.R. Klesvereenigingen, alle leden van het Prov. Comité van A.R. Kies- vereeniging, vele Statenleden, de besturen en leeraren van het Willem Lodewijk Gym nasium en de Kweekschool met den Bijbel, de directeuren van de Gron. Hypotheekbank en de Boazbank, mr Goedbloed te Middel burg, voorz. van den Raad van Commissa rissen der Centr. Boazbank, mr K. v. Hin- loopen, voorz. van de Vereen, van Directeu ren der Hypotheekbanken, mr T. de Jong, kantonrechter te Rotterdam, oud-wethouder van Financiën te Groningen, en vele an deren. Op verzoek van de familie werd aan het graf niet gesproken. Ds D. van D ij k, Geref. pred. te Gronin gen, sprak alleen een kort woord, waarin hij er op wees, dat, indien ook aan dit graf- zou worden gesproken, dit zoo licht tot gevolg kon hebben, dat de mensch werd groot ge maakt. Toch is de sprake van dit graf: De mensch is niets, wat hij is, dat is van God. Wat hij doet, doet hij door God En alles moet het zijn tot God Zoo was 't met den ontslapene. Hij mocht veel weven en veel doen. Maar het was uit God en hij bedoelde het. in alle zwakheid, tot Gods eer. Daarom, geen eer aan men schen. maar aan Hem. die zooveel gaf Daarom ook geen moedeloosheid, maar een vast vertrouwen op den Eeuwige, Die nooit verandert. Gezongen werd daarna Psalm 6810, waarna Ds E. J. Koope, em. pred. van Westeremden. nu te Heemstede, als broeder van den overledene, dankte voor de betoon de belangstelling. Herdenklngssnimenkomst In een des morgens gehouden vergade ring van het Prov, Comité van A.R. Kles vereenigingen in de prov. Groningen, hee't de voorzitter, de heer A. Z ij 1 s t r a, lid der Tweede Kamer, den velen arbeid van den overledene herdacht. God gaf, Hij nam, de naam des Heeren zij geloofd, aldus spr. Het specialisten-conflict te Amsterdam Verklaring der specialisten AMSTERDAM, 21 Maart. Naar aanlei ding van het conflict tusschen de specialis ten te Amsterdam en de Amsterdamsfbe Ziekenfondsen, dat ertoe geleid heeft, dat de medewerking der specialisten aan de ziekenfondsen op 1 April a.s. zal eindigen, deelt de Amsterdamsche Specialisten Ver- eeniging ó.a. het volgende mede: Ieder zal het bekend zijn. dat de medische wetenschap de laatste jaren op belangrijke wijze, zoowel wat betreft het herkennen van ziekten, als ook wat aangaat het be handelen er van, zeer is vooruitgegaan. Deze groote toename van onderxoekings- en behandelingsmethoden is voor het ovtr- groote deel op de schouders der specialisten gekomen. Het gevolg hiervan is een veel langduriger en tijdroovender onderzoek en behandeling dan vroeger, terwijl voor tal rijke specialisten do noodzakelijkheid be staat tot het aanschaffen van kostbare in strumenten. zoowel voor onderroek als voor behandeling. Niettegenstaande Ut alles bekend is en zeker verondersteld mag worden bekend te zijn bij de besturen der Amsterdamsche ziekenfondsen, is het bij de talrijke bespre kingen in den loop der jaren niet mogen gelukken, een behoorlijke financicele com pensatie hiervoor te verkrijgen. Een nadere uiteenzetting hiervan wordt gegeven, waarbij de verschillende voorstel len. die van de zijde der specialisten gedaan werden om tot verbetering te komen wor den opgesomd. Daar geen enkel voorstel billijk geacht werd en de specialisten op de tegenwoordige overeenkomst niet ver Ier wenschen samen te werken, Is tot opzeg ging per 1 April besloten. De specialisten in Amsterdam wenschen hun patiënten niet in den steek te laten. Zij voelen zich verantwoordelijk door hun roeping en het vertrouwen, dat rij in den loop der jaren van hun patiënten mochten ontvangen, om hun hulp op dezelfde uren en op dezelfde plaatsen te hunner beschik king te stellen. De ziekenfondsleden zuller. echter een Itulg particulier tarief moeten betalen, waarvoor zij kwitanties ontvan gen, die door de ziekenfondsen, waarbij zij voor spcialistische hulp verzekerd rijn, be- vaald zullen moeten wordf -è Jubilarissen op de Jaarbeurs UTRECHT, 21 Maart Gistermiddag werd in de zaal van de Industrieeie Club m het Jaarbeursgebouw te Utrecht aan elf deelnemers aan de Jaarbeurs, in verband met het feit, dat zij aan alle veertig jaar» beurzen hebben deelgenomen, een oorkonde uitgereikt. De uitreiking geschiedde door den voorzitter van den Raad van Beheer, Dr. F. H. Fentener van Vlissingen aan de volgende firma's: N.V. Utrechtsche As* phaltfabriek v.h. firma Stein en Takken, Den Haag; firma H. Buter. Amsterdam; NV Gerofabriek. Zeist; Kousenfabriek Hin N.V., Haarlem; N.V. Metaalgieterij „Holland", Amsterdam: Afd. Handelsmuseum van het Koloniaal Instituut, Amsterdam; N.V. Vee» nendaalsche Sajet- en Vijfschachtfabrielc, v.h. Wed. D. S. v. Schuppen en Zn, Veo» nendaal; N.V. Société Cerantique, Maas» tricht; Firma S. Weinberg, Amsterdam eö de N.V. Koninklijke Platteelbakkerij „Zuid- Holland" te Gouda. NIEUW RAADHUIS TE BEUSICHEM BEUSICHEM, 21 Maart. De Raad der gemeente Beusichem besloot in de laatst gehouden vergadering tot den bouw vari een nieuw raadhuis. Als plaats voor dit ge bouw werd aangewezen da Zuid-Oostzii ie van het marktterrein. Behoudens nadere goedkeuring var Gedep. Staten in de pro vincie Gelderland, werd aan B. en W. voor dekking van de kosten van bouw en eerstfl inrichting, een crediet verleend van J 25.000,—. De uitvoering zal worden opgedragen aad het Architectenbureau Lookhorst en Over- eijnder te Rotterdam. AANKOMST NEDERLAND EXPRESS AMSTERDAM, 21 Maart De N.V, Stoomvaart Maatschappij Ned^tand meldt, dat de speciale trein met passagiers en pest in aansluiting op het s.s Johan de Witt, onvoorziene omstandigheden voorbehouden. Woensdagmorgen 22 Maart, om 10.20 van Genua zal vertrekken. Aankomst Donderdagmorgen 23 Maart onl 6.15 uur te Zevenaar, 7.29 uur te Arnhem, 8.14 uur te Utrecht C.S., 9.16 uur te Defl Haag S.S., 9 02 uur te Amsterdam W.P., 923 uur te Amsterdam C.S. en 9.03 uur te Rot terdam-Maas. treeks drie uur is do if^torrijder J. Vc« nemans, kleermaker te Nijverdal, op defl Rijksweg Wierden—Nijverdal ln volle vaart tegen een boom gereden. De man liep eefl schedelhasisfractuur op en was op sla? dood. Het motorrijwiel werd licht bescha digd. Het stoffelijk overschot is naar zijil woning vervoerd. Het slachtoffer was g# huwd en had geen kinderen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2