STADSNIEUWS Dr.Dushkind MAANDAG 30 MAART 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 Noord-Nederland- Vlaanderen Dr Rob van Roosbroeck en Antoon Coolen over Hendrik Conscience De vereeniging Noord-Nederland Vlaanderen had voor Zaterdagavond een Hendrik-Ccnscience herdenkings avond belegd, waarvoor het bovenzaal tje van ,,'t Schuttershof' was gereser veerd. Dit bleek voor de zeer groote be langstelling, welke die van de vorige maal ver overtrof, veel te klein met het gevolg, dat met veel goeden wil de be langstellenden opeengepakt zaten als vliegen op een vliegenvanger. Succes sievelijk verdwenen de tafeltjes en lie ten allen zich gewillig op elkaar duwen. Het was in ieder geval een belangstel lend gezelschap, dat kwam luisteren naar hetgeen Dr Rob van Roosbroeck en Antoon Coolen zouden zeggen over de figuur van Hendrik Conscience. Na een openingswoord van den voorzitter Dr B u r s c h, die zei de dat deze avond werd gegeven in samenwerking met de afd. Leiden van het Algem. Ned. Verbond ter herdenking van het 100-jarig bestaan van Hendrik Conscience's „De Leeuw van Vlaanderen", was het woord aan dr van Roosbroeck, die sprak over de histori sche beteekenis van „De Leeuw van Vlaan deren". Spr. vangt aan met te zeggen, dat in de 100 jaren, die volgden op „De Leeuw ,van Vlaanderen", die leeuw werkelijk ge klauwd heeft. De beteekenis van Conscien ce's roman is, dat hij in het gemoed van den kleinen man het gevoel van eenheid met Nederland heeft kunnen wakkerroe pen. Met historische gronden betoogt spr. dat op dit boek gewacht is als op een ma nifest. Een historisch monument is het niet, maar het heeft meer gedaan dan alle historische geschriften. Conscience's werk is meer een litterair commentaar bij het gebeuren en wel naar de regels der romantiek. De historie heeft critiek op zijn werk, maar goed is dat hij den strijd heeft gezien als een nationalen strijd tegen de Fransche overhecrsching. Spr. behandelt dan de vraag hoe Con science na jaren van zwijgen plotseling aan drit gegeven komt en antwoordt daarop Jhoe jonge studenten zich groepeerden om door Willem I naar België gezonden Neder- landsche professoren en de geest van het verleden door geschiedvorsching deden herleven. Daarin past Conscience's roman, welke Spr. vervolgens historisch ontleedt. Conscience heeft daar vooral gefantaseerd, waar de bronnen der historie 'zwijgen. Niet alle figuren zijn, al meende Conscience dit, historisch, wat spr. aantoont en er zijn in details vele historische fouten, maar dat wist Conscience. Dit kan alleen worden verklaard door het feit, dat Conscience zijn boek bedoelde als een politiek manifest tegen Frankrijk. Daarbij komt de identiteit: taal en volk, en waar Conscience België schrijft, bedoelt hij Vlaanderen. Den persoon van Conscience besprekend, zette spr. uiteen, dat hij niet vrij was van eigenliefde, maar het eerste succes was niet \vat hij mocht verwachten. Maar zijn boek is geweest een signaal voor Vlaanderen en Spr. verklaart aan de hand van interessante documenten, dat dit signaal gehoord is. Wat Vlaanderen gewor den is, is het geworden door den geest, die Conscience's werk bezielde. Conscience is geweest de vader der Vlaamsche beweging, door zijn werk heeft het Vlaamsche volk zich zelf teruggevonden. Na de pauze sprak Antoon Coolen over de literaire waarde van Conscience's .werk. Voor de letterkundige critiek, aldus spr., is het niet moeilijk de litteraire fouten in Conscience's werk te ontdekken, maar hij wist het Vlaamsche volk te doen weenen en zingen. Hij schreef slecht proza, maar hij had geen voorbeeld, hij was het begin .van een nieuwe Vlaamsche litteratuur, en hij verstond de ziel van het Vlaamsche volk. Spr. vertelt van den invloed, die Con science had op hem, den Brabantschen volksjongen Conscience, de man, die het volk leerde lezen ook dót was een hel dendom. En Spr. vertelde van de vreugde in hem bij de Conscience-herdenking in Antwerpen, het Antwerpen, waar Conscien- j ce droomde. Conscience was do verteller, dé verhaler die tot luisteren dwong. De Leeuw van Vlaanderen, aldus Spr., geschreven op 25-, 26-jarigen leeftijd is niet zijn eerste boek. Hij doet de werkelijkheid geweld aan, maar het is het meest geëigende boek voor een festijn zijner nagedachtenis, Conscien ce's eerste roman bracht het volk terug tot zijn historische bestemming. Zij vonden traag den weg naar de harten van een nieuw geslacht, naar een nieuw volksbe wustzijn, dat Vlaanderen een groot Vlaan deren was. De Conscience van de roman- tisch-realistische verhalen is dezelfde Con science als de eerste, het gaat om den Vlaamschen grond en het Vlaamsche volk. Hij schreef het eene boek na het andere en bezielde de Vlamingen. Het was een uit storting van gevoel. Conscience is een roe rend voorbeeld van de verbondenheid tus- schen schrijver en volk, maar ook tusschen de Kempische menschen, tusschen Braban ders en Vlamingen aan weerszijden van den grens. Bij de viering van dit eeuwfeest hebben Noord en Zuid elkaar in waarheid gevonden. Met een dankwoord aan beide sprekers door den voorzitter van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond werd de avond gesloten DE MELKPRIJS Met ingang van heden is de melkprijs met een cent verlaagd en dius gebracht op 12 ct. per liter. AUTO TE WATER Op den Haarlemmerweg is Zaterdagnacht te 1 uur een auto, toebehoorende aan J. v. D te De Bilt en bestuurd door den Utrechtschen student H. B. A., waarschijnlijk tengevolge van onbekendheid met den weg, in de naast den weg gelogen sloot gereden. Persoonlijke ongelukkon dieden zich niet voor. Dc auto ie met een kraanwagen weer op het droge go- bracht V erhuurder sbond voor Leiden en Omstreken De jaarvergadering De Verhuurdersbond voor Leiden en Om streken heeft in Hotel „Den Burght" de voorjaarsledenvergadering gehouden, welke i plaats vond onder leiding van den voor- zit ter, clcn heer J. Zitman. In zijn openingswoord gaf deze een klei nen terugblik op hetgeen in het vorige jaar door den Bond is geschied en releveerde hij de gunstige resultaten. Het jaarverslag van den Bond oogstte de goedkeuring van de vergadering. Uit dit door den secretaris, den heer P. T. de Jong samengesteld jaarverslag ontleenen we, dat de voor de huiseigenaren ongunstige exploitatie-mogelijkheden heb ben voortgeduurd en dat voornamelijk voor winkelhuizen het risico-percentage belang rijk is gestegen. De zorg die vele leden had den voor het betalen van hypotheekrente, resp. voor de aflossingen op deze leeniu- gen, deed meerderen zich tot het bestuur wenden en met genoegen werd geconsta teerd, dat in alle toevertrouwde zaken meer of minder gunstige resultaten werden be reikt. Aan den Raad van Leiden werd inzake de straatbelasting een verzoek gezonden om verlichting, wanneer eigendommen eenige maanden onverhuurd of ongebruikt rijn gebleven. Hierop werd gunstig beschikt, zoodat in het vervolg de helft van de jaar lijks verschulidgde straatbelasting voor eigendommen, welke gedurende zes of meer doch minder dan twaalf' achtereenvolgen de maanden ongebruikt of onverhuurd zijn gebleven, kan worden terugbetaald. Eien verzoek aan de directie der N.V. Leidsche Duinwater Maatschapp;j om aan hen, die het verschuldigde wegens waterge bruik automatisch van hun postgiroreke ning laten afschrijven, onmiddellijk na de meteropname een nota te willen zenden, werd ingewilligd. Het bestuur heeft een openbare vergade ring belegd, waarin de heeren Drs. A. W. Hermse en L. Klawer de leden hebben in gelicht, over de huurbelastingplannen van de Regeering en hare moeilijkheden voor de huiseigenaren. Met algemeene stemmen werd besloten aan de Regcering een motie te richten, waarin, gezien de moeilijkheden waarin de woning-exploitatie verkeert, werd aangedrongen op het niet doorvoeren van deze belastingplannen. Het ledental van den Bond bedraagt 712 met 7612 woningen. De Commissie van Advies ekwam iederen Vrijdagavond bijeen en heeft over 232 vraagstukken advies of bemiddeling ver leend. Het te Groningefi gehouden Nationaal Congres van den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers werd ddor twee bestuursleden bijgewoond. Het behandelde onderwerp „Onbewoonbaar ver klaring van woningen" is wel zeer urgent, nu overal in den lande op steeds groot er schaal door de gemeenteraden op voorstel len van de Inspecteurs voor de Volkshuis vesting, onbewoonbaarheid van woningen wordt uitgespronen. Waar dit te Leiden of in de omstreken woningen van leden be trof, heeft het bestuur, voor zoover dit met zijn bevoegdheid vereenigbaar was, aedvies of steun verleend. Aan huurders of onderhuurders werden 1273 toestemmingsbriefjes om een woning te kunnen huren, uitgereikt. Aan achter stallige huurschuld, soms reeds jaren oud, werd 4610,80 ontvangen. Aan huurders, werden 141 huuropzeggingen gezonden, be nevens 3 die per exploit gingen en 6 die ge lijktijdig met de ontruim,ings dagvaarding werden uitgebracht. Hiervan verlieten 40 huurders onmiddellijk de woning. Voor tot ontruiming werd gedagvaard werden 70 opzeggingen wegens schikking of anders zins ingetrokken. Nadat vonnis was gewe zen. verlieten 21 huurders vrijwillig de wo ningen en werd met 10 huurders eerst na het uitspreken van het vonnis geschikt, maar van 4 huurders moesten de woningen gerechtelijk worden ontruimd. In behande ling zijn nog 5 zaken. De balans met de verlies- en winstreke ning over 1938 werden na uitvoerige toe lichting door den penningmeester, den heer J. van der Steen en nadat enkele vragen waren beantwoord, goedgekeurd en na lezing van het rapport van de kascommis- sie, uitgebracht door de heeren Mr. H. B. Goudsmit en P. Oudshoorn, den penning meester decharge verleend voor rijn gehou den beheer. Voor de bestuursverkiezing waren van de zijde der leden geen candidaten gesteld, waardoor de bestuurscandidaten hij enkele candidaatstelling benoemd werden ver klaard. De benoemden waren do heeren: J. Zitman als voorzitter, J. de Lange als 2de secretaris, J. 't Hart als 2de penningmees ter en Ph. Rosdorff en II. C. Bouter als commissieleden. Een bespreking werd gehouden naar aan leiding van gepubliceerde persmededeel in- gen van den Minister van Binnenlandsche Zaken over de verhouding tusschen huur en het inkomen van -bewoners van woning wet-woningen. Geconstateerd werd dat de in vorige ledenvergaderingen geuite klachten over bewoning in deze woningen door per sonen die krachtens hun inkomen in deze woningen niet thuis hooren, juist zijn geble ken. De belangen van de particuliere huis eigenaren achtte men door dezen onjuisten toestand ernstig geschaad en er werd op gewezen, clat vele bouwvereenigingen met verliezen exploiteeren, hetgeen uit Rijks- en Gemeentekassen wordt aangezuiverd. Wan neer door de spoedig in te voeren huurbe lasting deze verliezen grooter zullen wor den, zal de burgerij op haar belastingbiljet de kosten hiervan te dragen krijgen. Aan het bestuur werd verzocht toezicht te willen houden, dat in Leiden de onrechtmatige be woning in deze woningen niet zal toe- Een ander lid wees er op, dat namens de lichtfabrieken in verschillende wonirtgen opmeiingen werden gedaan, vermoedelijk om te komen tot een oppervlakte-tarief, waartegen bezwaren werden aangevoerd. De klacht werd herhaald, dat de Leidsche Duinwater Mij. voor perceelen waarin zij watermeters heeft doen plaatsen, naast be taling voor het waterverbruik volgens de meteraanwijzing, een minimum tarief handhaaft volgens de woningindeeling. Hiervan worden o.m. de dupe, verhuurders van woningen, waarvan een gedeelte tijde lijk onverhuurd en ongebruikt blijft. Inlichtingen werden gevraagd over de medewerking van het gemeentebestuur in zake de premieregeling voor het verbeteren Demonstratie voor Dames In ons blad staat een advertentie van het Modevakschool-Instituut „E.N.S.A.I.D.", (Eerste Nederlandsche Snelapparaten Indus trie) waarvan de hoofddirectie te Utrecht Dit instituut beoogt het les geven in knippen en naaien van alle kledingstuk ken, enz. alsmede het toepassen van kunst nijverheid in het modevak, omvattende: kunstweven, borduren, batikken, relief- schilderen, kunstlederbewerking, applica tie, metaal drijven, open naaldkant, ajour, kantklossen, enz. Gaarne wekken wij alle dames op tot be zoeken der demonstratie ter gelegenheid van de opening der 706e school te Leiden. Vereen, van Mathesianen Excursie naar de Jaarbeurs Onder leiding van den heer M. van Zwie- ten de Blom maakte Zaterdag j.l. een 60- tal Mathesianen een excursie naar de Jaar beurs en de instrumentenfabriek de Nieaf te Utrecht. Des morgens 7.30 werd van de school van het Kon. Gen. M.S.G. vertrokken met een 2 tal autobussen. In Utrecht aangekomen werd het gezel schap verdeeld in 2 groepen, waarvan de eene zich eerst naar de Nieaf begaf en de andere naar de Jaarbeurs. Met groote belangstelling werd het al daar tentoongestelde bezichtigd en het was ruim 6.30 n.m. toen men weer naar de Sleu telstad terugkeerde. Jaarlij ksche ledenvergadering van ae „Vebo" Vorige week had hier ter stede de jaar- Jijksche ledenvergadering van de „Vebo" (Tentoonstelling Bodemproducten) plaats. De voorzitter, de heer J. W. B o n d a, al- bier, wees er in rijn openingswoord op, dat, ondanks het' feit, dat de tentoonstelling van het vorige jaar ernstig te lijden had gehad van het mond- en klauwzeer, er toch rede nen tot optimisme zijn. De marktaanvoer le Leiden is, in tegenstelling met vele andere markten, vooruitgegaan, zoowel quantitatief als qualitatief. Qualitatief vooral door de fok- en contröle-vereeniigingen en door de vereenigingen ter bestrijding van de rund- vee-t.b.c., die hier in de omgeving op insti gatie van de „Vebo" werden opgericht De veefondsen zijn "verlaagd. Er is allerwege medewerking en waardeering. Vervolgens werden de verslagen over het afgeloopen jaar uitgebracht door den Den ningmeesfer, door de kascommissie en door den secretaris. Alle aftredende bestuursleden werden her kozen, teajwijl nog een nieuwe kascommissie werd benoemd. De ingediende begrooting werd na eenige kleine wijzigingen goedgekeurd. Uitvoerig werd besproken de tentoonstel ling, die dit jaar zal plaats hebben. Overwo gen wordt om aan deze ten-toonstelling een ruiterfeest, een openluchtfeest of een andere dergelijke attractie te verbinden. Besloten werd de tentoonstelling te hou den op Woensdag 13 September a.s. Leidsche Districts Dambond De stand der competitie Hieronder volgt de stand der gehouden competitie 1938—1939, le klasse LDD.B. on der den Ned. Dambond, 2e en 3e klasse, ge speeld onder den L.D.D.B. en afgebroken standen le klasse ND-B. door arbitrage commissie gearbitreerd. Afgebroken partijen le klasse N.D.B. als volgt beslist: K.D.C.—L.D.V. H 6—12 wordt 7—13; L.D.V.—D.C.L. 10—i wordt 11—9; W. D.G.—K.D.C. 9—9 wordt 9—11; D.C.LWDG 126 wordt 13—7; LDV II—WDG 8—6 wordt 9—11; Katwijk—ADC ld—4 wordt 10—10; LDV II—Katwijk 5-11 wordt 7—13; PDLV— LDV II 79 wordt 10—10; KatwijkWDG 88 wordt 128. Zoodat de stand van de 1ste N.D.B. als volgt luidt: gesp. gew. rem. verl. pt. bdpt. D.C. L. I Katwijk I L.D.V. II K.D.C. I P.D.L.V. I AD.C. I W.D.G. I L.D.C. I 1 9 78 9 76 58 Hieruit blijkt dat D.C.L. I kampioen is ge worden met een klein verschil op Katwijk en L.D.V. II. Degradatic-candidaat is L.D.C I. De stand van de 2e klasse L.D.D.B. luidt als volgt: gesp. gew. rem. verl. pt bdpt. 14 116 S.D.V. I Katwijk II R.D.C. I D.C.L. II A.D.C. II L.D.V. III W.W.D. 1 K.D.C. II W.D.G. II 2 12 95 2 12 91 42 De Sassenheimsche Damvereen., die dit jaar voor het eerst gespeeld heeft in den L.D D.B., heeft getoond voor de toekomst een sterke vereeniging te worden en speelt dan een promotiewedstrijd tegen de degradatie- candidaat van de le klasse N.D.B. en wel te gen L.D.C. 1. De stand van de 3e klasse L.D.D.B. luidt als volg: gesp. gew. rem. verl. pt. bdpt. L.D.C. H S.D.V. II W.D.G. III R.D.C. II S.P.H. I Katwijk III L.D.V. IV W.W.D. 2 3 0 11 83 1 1 11 77 44 De Leidendorpsche Damclub is hierdoor kampioen 3e klasse L.D.D.B. en speelt een promotiewedstrijd tegen de degradatiecan- didaat van de 2e klasse L.D.D.B. en wel te gen W.D.G II uit Wassenaar. Bijzondere vermelding verdient LD.C. II, dat geen wedstrijd in zijn klasse verloor en zoodoende ongeslagen uit den strijd kwam. BIJTIJDS GESNAPT In den afgelloopen nacht trof een nacht waker van de N.V. Leidsche Nachtiveihg- heidsdienst en Controle bij het doen van zijn ronde op een boerderij, gelegen aan den Hoo- van arbeiderswoningen. Het bestuur zegeleden Rijndijk, onder de gemeente Zoeterwou- toe, dit nader in studie te zullen nemen j de, twee personen aan, die. uit de schuur Aan het einde van de vergadering be- kwamen. Een van ben wist tc ontsnappen, dankte een lid het bestuur voor verleende terwijl de ander door den waker aan de in- bemiddeling in een conflict met een huur- middels door den eigenaar der boerderij ont- der, waarbij een resultaat werd bereikt het- boden politie werd overgeleverd. De man welk zonder den Verhuurdersbond zeker I is in arrest gesteld. De politie atelt een onder- niet tot stand zou zijn gekomen* I zoek in. AMERICAN CIGARETTE MOEDIGE REDDING Zaterdagmiddag te half drie is de 7-jarige C. R., uit de Weverstraat, in den Nieuwen Rijn gevallen, toen hij probeerde over een ijzeren bint van het werk aan de nieuwe brug bij het Gangetje te loopen. A. Rol, uit de Verlengde Nassaustraat, lid-instructeur van de Leidsche Reddingsbrigade, sprong gekleed te water en wist den jongen rnei behulp van een politie-agent op het droge te brengen. De drenkeling had waarschijnlijk geen letsel bekomen. BURGERLIJKE STAND J W Snik 30 jr LH Visser 13 Nieh< i M Chi Leei 19 *n J H P Massaar 22 jr I F H Tuinhof de Moed 26 jr C v Egmond 28 jr en AH Gommans 19 jr BEVALLEN: M J Vis—Breeevld zo A V kestijn—De Buiter dr OVERLEDEN: P I Vaalburg m 73 jr 1 de Grtis zn 6 Jr M Bernard wouw van S R.eek 41 jr M v Schagen vr. 81 jr UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN De beteekenis van den landbouw Voor onze vokswelvaart Vrijdagavond werd in de Landbouwschool een vergadering gehouden van de Chr. Jon ge Boeren- en Tuindersv'ereeniging „Een dracht maakt macht". Die avond stond onder leiding van den voorzitter, den heer C. V o e t s, die op ge bruikelijke wijze opende en naar aanleiding van het gelezen Schriftgedeelte Joh. 15 een openingswoord sprak. Na de notulen hield de heer J. H. B e 1 - graver, hoofd van de Chr. Lagere Land bouwschool, en adviseerend lid der vereeni ging, een rede over het onderwerp: „De be teekenis van den landbouw voor de volks welvaart". Spr. begon met erop te wijzen dat het niet gemakkelijk is dat onderwerp in kort tijds bestek te behandelen. Het-gaat niet over een vraagstuk voor een enkele groep maar voor heel onze bevolking. Bovendien wordt het voor een belangrijk deel bepaald door de positie van ons land temidden van de overige volken. Behandeling zonder veel cijfermateriaal is niet mogelijk. Daarvan moet men den juis- ten kijk op het onderwerp krijgen. Spr. toont dan met cijfers aan dat een belangrijk deel van het Nederlandsch grondgebied in ge bruik is bij de verschillende takken van landbouw. Ondanks dit kan Nederland niet voorzien in voldoende producten voor de eigen bevol king. Koren, speciaal broodkoren, moet voor het grootste gedeelte ingevoerd van buiten. Dit is ook het geval met een groot gedeelte van de veevoeders. Bij een event, mobilisatie zou de landbouw speciaal de weidebedrijven en fokbedrijven direct zwaar getroffen wor den. Toch moeten we over de opbrengst van den landbouw weer niet gering denken. Van verschillende dingen hebben we oen over schot. Vooral sinds 1929 is enorme vooruit gang in de productie van voedingsstoffen te constateeren. Men kan zeer veel zelf voort brengen. Dit heeft tot gevolg gehad dat de eigen industrie ook belangrijk is uitgebreid. Spr. wijst op de fabrieken voor vervaardi ging van de benucstingsstoffen, als stikstof fen, superfosfaat enz. Voor en door de ver zending is er weer handel en verkeer noo- dig. Kassen en warenhuizen worden ge bouwd, nieuwe landbouwwerktuigen zijn noodig. De landbouw en de industrie staan niet tegenover elkaar, maar hebben elkaar noodig. Als de buitenstaander niet weet wat de landbouw produceert en voor die productie noodig heeft, is men allicht geneigd te zeg gen: het moet den landbouw wel goed gaan. Spr. is het er mee eens dat het zou kunnen, maar het is niet zoo. Het verdwaasde volke- ren-egoïeme dat door het optrekken van tolmuren en verbieden van invoer de wereld vol onrust maakt, treft hen. En op de plaats waar te kort is, wil men van die over heb ben, geen productie betrekken of ze niet be talen. Het vrije ruilverkeer is een illusie. Dit drukt op heel het volk. Allen moeten we naar lager levensniveau. Had de regeering geen teeltregelingen getroffen dan was er van den landbouw niets overgebleven. Vervolgens toont spr. aan hoe de verschil lende bedrijven nog wel verschil in uitkom sten hebben. Voor den een is de toestand nog wel minder slecht als voor den ander. Er is zeker nog verschil tusschen de ge mengde- en uitsluitend weidebedrijven. Met instemming citeert spr. dan ;en ge deelte van een rede door den heer Louwerse gehouden voor het Nat. Jongeren Verbond, waarin deze er op gewezen heeft hoe die landbouw door krachtige organisatie moet trachten een groot deel van de moeilijkhe den op te vangen. Aan het slot van zijn interessante rede ge komen, wees spr. er op hoe de wereldpro ductie door Gods algemeene genade voldoen de is voor alle menschen en er ook ruimte is voor alle menschen. De zondige mensch meent echter Gods wetten te kunnen ver staan. Door den terugkeer tot Gods Woord is het mogelijk, dat ar ook voor den land bouw weer betere tijden komietn. Dan zal er rust en vrede komen onder de volkeren, in het belang der geheele maatschappij. Op deze rede volgde een leerzame bespre king, waarna nog enkele mededeel "rigen voor den a.s. zomer volgden. „DE HEERE IS ONZE BANIER" Jaarvergadering Vrijdagavond werd door de Ned. Herv. J. V. op G. G. „De Heere is onze Banier" in ge bouw Rehoboth haar 29e jaarvergadering gehouden, waarvoor een goede belangstel ling bestond. De eerè-voorzitter, de heer A. J. Dekker, sprak een kort openingswoord. Door den heer J. T. Laugelaar werd vervol gens een keurige bijbelinleiding gehouden over Markus 10 46, waarop een bespreking volgde. Een bijzonder en zeer interessant nummer der agenda was wel een interview tusschen den voorzitter en het bestuur om trent het vereenigingsjaar 19381939. Afwis selend werden de velschillende vragen door de bestuursleden beantwoord. Hieruit bleek, dat het ledental vrijwel gelijk is gebleven het afgeloopen jaar met een batig saldo kon worden gesloten. Door droeve familie omstandigheden was de secretaris, de heer Goedhart, verhinderd zijn referaat te houden over ,Suid-Afrilca neem sy plek in diei State-Ry", hetwelk nu werd voorgelezen door den voorzitter. De avond werd verder afgewisseld met memorisatie en zang van een dubbel kwartet. TUINBOUW-WINTERCURSUS Dezer dagen werd de officieele eindles ge houden van de twee-jaarlijkscho Tuinbouw- wintercursus. Het diploma met aanteekening „zeer veel vrucht" werd toegekend aan de heeren M. Belt, J. Stapper, E. W. A. Hemelop en A. den Daas; met aanteekening „veel vrucht" aan de heeren M. Gorter, W. P. van Beek te Hazerswoude, D. van Donk; „met vrucht" aan IT. Vinke, J. A. Verhoef en D. van Soe pen; aan twee leerlingen kon geen diploma worden uitgereikt. De Rijikstuinbouwcons'i- lent van Boskoop reikte met een toepasse lijk woord de diploma's uit. Dp voorzitter van het. bestuur, de heer B. Lemkes, memoreerde in zijn toespraak het aandeel, dat de heer Moerlands in de orga nisatie van deze tuinbouwcursussen heeft gehad. Thans sloot deze hier den laatst en cursus, omdat hij dit jaar rijn werk aan een oovolger zal overgeven. De leider van den cursus, de lieer J. de Groot stipte in zijn toespraak nog aan, dat de leerlingen in het behaalde diploma den grondslag bezitten voor yerdere mogelijkhe den, waaronder ook die voor de Vestigings wet vallen. ONTSLAG GEVRAAGD Wegens uittreding uit de rechterlijke macht heeft de heer Mr. R. Regensburg, ambtenaar van het O. M. bij het Kantonge recht alhier, als zoodanig ontslag ge vraagd. ALFENSCHE SCHAAKCLUB Het tweede tientalvan de A.S.C. speelde voor de competitie tegen k. A S.C. II te Lei den en won met niet mindei dan 7V2—%Vi. STRAFZITTING KANTONGERECHT Gevolgen van den broodoorlog Ter strafzitting van het Kantongerecht kwam allereerst aan de orde de zaak tegen den bakker K. uit Nieuwveen, die zich had le verantwoorden wegens overtreding der Vestigingswet. Als getuige werd gehoord de neer W. V., directeur van de N.V., waarvan verdachte het brood betrok, dat hij ver kocht. Allereerst ontstond m.et dezen getuige een discussie over het begrip Bakker-Di recteur ol Directeur van de N.V. Deze ge tuige was bovendien zeer recalcitrant en weigerde inlichtingen te geven over de verhouding die tusschen de N.V. en verd. bestond, n.l of hij in dienst dezer N.V. op was of op provisie werkte. Nadat de kantonrechter hem met afzon dering en gijzeling had bedreigd, verklaar de hij tenslotte dat verdachte vcor zijn N.V. op provisie werkt en bet overgehouden brood kan teruggeven. De ambtenaar, die het ten laste gelegde bewezen achtte, vor derde een geldboete van f 20,subs. 10 da gen hechtenis. De kantonrechter bepaalde daarna zijn schriftelijk vonnis op 29 Maart a.s. HOE DE VOETBAL ROLDE A.R.C. I heeft Zaterdag de eerste beker ronde overleefd door met 42 te Leiden te winnen van L.D.W.S. 3. Dit is een goed re sultaat als men bedenkt dat verschillende invallers van het 4e elftal meespeelden. A.R.C. 3 had te Sassenheim veel moeite met Ter Lee de 3, maar wist toch door een 21-overwinning de puntjes mee naar huis te brengen. Het A.R.C.-terrein werd afgekeurd. HILLEGOM Gemeenteraad De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Donderdag 23 Maart a.s., des nam. 2 uur. Agenda: 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen Stukken. 3. Reclames plaatselijke belastingen. 4. Comptabiliteitslbesluiten. 5. Hernieuwde vaststelling van de be- grooting voor den Sahoolartsendienst, dienst 1939. 6. Verzoek van Mej. M. H. Brons om eer vol ontslag als onderwijzeres aan de Open bare lagere school. 7. Voorstel tot benoeming van een lid van het stembureau VI ter voorziening in de vacature, ontstaan door het 9 verl ij den van den heer J. TI. M. Huttner. 8. Voorstel tot het verlecnen van een voor schot op de vergoeding ingevolge artikel 101 bis der Lager Onderwijswet 1920, over 1939 9. Voorstel tot het verleenen van voor schotten op de vergoedingen ingevolge arti kel 103 der Lager Onderwijswet 1920, o\er 1939. 10. Voorstel tot wijziging der verordening op do heffing van besmettelijke ziekten- ge.lden. 11. Voorstel tot vaststelling van een regie- men! van ordie voor de vergaderingen van den Raad. 12. Voorstel tot wijziging van de verorde ning op de heffing van schoolgelden. 13. Voorstel tot het aangaan van een over eenkomst met don eigenaar vian de buiten plaats „Treslong". 14. Mededeelingen. a. Hernieuwde voorloopige vaststelling ge meente-rekeningen, diensten 1936 en 1937. b. Vragen van het raadslid P. H. Fijma, namens de Raadsfractie der S.D.A.P., inzake uitvoering van de steunregeling voor kleine tuinders. BOUWWERKEN De verbouwing van winkel en smederij van den heer P. de Boer is gegund aan den heer C. v. d. Wilden voor f 2791. Hij was de laagste inschrijver. KOSTELOOZE INENTING Woensdagmiddag zal er van half vier tot vier uur in de openbare school de gelegen heid zijn opengesteld tot kostelooze inen ting of herinenting tegen pokken. COLLECTE VERSPREIDING VAN DE HEILIGE SCHRIFT Woensdag a.s. wordt een collecte gehou den voor de Vereen, voor verspreiding van do TToilie-ft Schrift Wil" Knvnlnn collecte IN HET HOL VAN DEN LEEUW Op het politiebureau vervoegde zich een 20-jarige Haarlemmer, die zeide zijn rijwicl- belastingmerk even van te voren op de Hoofd straat te hebben verloren en vroeg of be- Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf MAANDAG 20 MAART 3: 8 Keulen; 9.20 Radio PTT N of 10 Parijs R; 10.20 Radio PTT N of div; 11 20 12.20 Brussel 2.45 Radio PTT N .15 Droitwich; 5.20 Brussel VI; 6.05 Radio PTT; N of div; 6 20 Keulen; 7.20 Brussel Fr; 7.50 ibudg'; 8.20 Brussel VI; 9.50 Keulen; 10.20 Brussel VI; 11.20 Parijs Radio aroma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen: nden Reg; 120 Droitwich; 1.35 London I 20 Droitwich 8.20 London Rg; 8.40 .50 Landen Reg; 11 30 Droitwich Droitwich; 1. 20 Parijs Radio; 12.35 Brussel VI: 2 20 R. Danmarlc of div; 2.45 Radio PTT N of div; 3 2-9 Keulen;-5.20 Brussel VI; 7.0 Keulen; 9 20 Brussel Fr; 10.20 Brussel VI; 11.20 R. Danmark of diversen Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen: 10-3 Londen Reg; 1.2o Droitwich; 2.20 London Reg; 4.15 Droitwich; 7 London Reg: 7.20 Droit, wioh7.50 Straatsburg of div; 8.20 Droitwich: 10 50 London Reg; 11.10 Droitwich Agenda Woensdag 22 Maart, Openb. Leeszaal en! Bibliotheek, Reuvens, 4.30 uur, Ledenverga-1 dering. N.V. ADMINISTRATIEKANTOOR H. WINS Jan van Nassaustr. 99, 's-Gravenhage Telefoon 774577 Administratie en Beheer v. Vermogens EFFECTEN COUPONS ASSURANTIëN HYPOTHEKEN (Reel.) doeld plaatje misschien als gevonden was gedeponeerd. Inderdaad was een plaatje, overeenkomende met het door den Haarlem- j mer opgegeven signalement op het Politie bureau gedeponeerd. Toen het plaatje daarop aan dezen persoon werd getoond, verklaarde hij spontaan, dat dit rijn plaatje was. Op de vraag, welke naam en adres op het plaatje voorkwamen, moest hij echter het antiwoord schuldig blijven. Hij beweerde bedoeld plaatje van een neef te hebben „geleend:". Bij een verder ingesteld onderzoek bleek het plaatje te Amsterdam te zijn ontvreemd. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, is hij naar Amsterdam overgebracht en ter ba- schikking van de politie gesteld. KATWIJK a. d. RIJN „VAN KNOP TOT BLOEM" Jaarvergadering Woensdag 22 Maart a.s. des avonds te half S zal de meisjesvergadering „Van knop tot bloem" haar' jaarvergadering houden in de zaal achter de Geref. Kerk. JAARFEEST CHR. JONGELINGSVEREEN. De Chr. Jong. Ver. „Jer. 13 16a" hield in de zaal op het Kerkplein onder leiding van haar eere-voorritter, Ds E. Warmolts. haar 59ste jaarvergadering. De jaarverslagen gei tuigden van een opgewekt vereenigingsle- ven. Het verdere van den avond, die een feestelijk karakter droeg, werd gevuld met enkele onderwerpen, voordrachten en sa menspraken. Het was reeds laat, toen de voorzitter dit goedgeslaagde jaarfeest met dankgebed sloot. GEMEENTERAADSVERKIEZING Naar we uit goede bron vernemen zal dd heer J. v. d. Perk, die met een onderbreking van één zittingsperiode, gedurende 24 jaar voor de A.R. partij zitting had in den Raad, geen nieuwe candidatuur aanvaarden. KATWIJK AAN ZEE VISSCHERIJSCHOOL Geslaagd voor het certificaat: Jan Klaas A. v. d. Plas, M. de Niet, J. Houwaard, H< v. d. Marei, Corn, van Duyvienbode, W, Hoek, allen van hier en M. de Niet, M. v. d, Boon, P. Vink en A. v. d. Berg van Noord- wijk aan Zee. BAZAR C. J. V. PREDIKBEURT Voor den Geref. Bond hoopt Woensdag 22 Maart as. 's avonds om half acht in Casa Cara voor te gaan Ds. Kruijt van Diemem. COLLECTE De collecte j.l. Zondag in de Herv. Kerk gehouden ten bate voor de kerktelefoon, heeft opgebracht f 189.05. GESLAAGD Voor het te 's-Gravenhage gehouden exa men voor radio-telegrafist slaagde onze plaatsgenoot de heer Corn. Haasnoot Jzn. KOUDEKERK AAN DEN RIJN C.H. KIES VEREENIGING Donderdag 23 Maart a.s. des avonds om half 8 zal in de Herv. school alhier een le denvergadering worden gehouden van do Chr. Hist. Kiesvereeniging, waarin o.m. de candidaatstelling voor den gemeenteraad zal plaats hebben. VOETBAL Zaterdagmiddag speelde op eigen terrein Koudekerk tegen Katwijk II van Katwijk aan Zee. Direct na den aftrap ontwikkelde zich aan beide zijden een goed spel, totdat Koudekerks mid-half met een hard schot het eerste doelpunt maakte (10). Na de rust was het een .spannende strijd en Koude kerk I wist nog driemaal te scoren, zoodat deze wedstrijd gewonnen is met, 4d. Hier door maakt Koudekerk I nog een mooie kans voor de derde plaats in de competitie* LEIDERDORP KOSTELOOZEINENTING Donderdag 30 Maart a.s. des n.m. 1—2 uur zal gelegenheid zijn opengesteld tot koste- looze inenting of herinenting van hen, die j zich alsdan daartoe ten huize van dr J. J. Persant Snoep aanmelden. STEMMING De stemming voor den gemeenteraad is nader bepaald op 14 Juni a.s.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6