R&D BEHANGSELS Inspiratie... Guilonard en von Baumhauer verongelukt De „aether-geuzen" zijn gearresteerd Dames- en Meisjeshanden m PUROL MAANDAG 20 MAART 1939 TWEEDE BLAD PAG. g Boeing Stratoliner nabij Seattle neergestort Mislukte proefvlucht kostte twee voor aanstaande luchtvaarttechnici het leven Zaterdagmiddag is te Alder (V. S.) een geweldig vier-motorig Boeing-vliegtuig neergestort en vernield. In het toestel, dat speciaal voor stratosfeervluchten bestemd was, bevonden zich tien menschen, die allen om het leven kwamen. Onder hen bevonden zich twee op luchtvaartgebied wel zeer bekende Nederlanders, namelijk de heer Guilonard, onderdirecteur van de K.L.M. en Ir. von Baum hauer, ingenieur van den Rijksluchtvaartdienst van Nederland. Het verongelukte Boeing-toestel was een passagiersvliegtuig, dat voor stratosfeervluchten bestemd was. Het maakte een proefvlucht, waaraan verscheidene luchtvaartdeskundigen, onder wie de Neder* landsche experts, deelnamen. De ramp geschiedde nabij Alder in den Staat Washington. Het toestel kwam in een ravijn terecht en werd totaal vernield. Het was het eerste Boeing-vliegtuig van dit soort. Het had vijfhonderdduizend dollars gekost. Volgens een verklaring van een ooggetuige is de staart van het vliegtuig los geraakt en is het toestel in een vrille naar beneden gestort. Totaal 10 dooden te betreuren 's-GRAVENHAGE, 20 Maart. Het onverwachte verlies van de heeren Guilonard en von Baumhauer, die bij het ongeluk van de Stratoliner, een dei- nieuwste machines van Boeing om het leven zijn gekomen, beteekent 'n zware slag voor de Nederlandsche luchtvaart. Als onderdirecteur van de K.L.M. was de heer Guilonard een der onbe twiste leiders van het technisch gedeel te van dit bedrijf en als zoodanig schier onvervangbaar. Ir von Baumhauer trad in 1921 in dienst bij den rijksstudiedienst voor de luchtvaart en heeft als zoodanig, even als de heer Guilonard, de geheele ont wikkeling van den vliegtuigbouw, van de nog primitieve toestellen en moto ren uit die dagen tot de geperfectio neerde luchtreuzen van thans, meege maakt en gevolgd en als begaafd inge nieur en deskundige zelf een belangrijk aandeel in deze ontwikkeling gehad. Zwaar is dan ook het verlies voor de K.L.M. zoowel als voor den rijkslucht vaartdienst. Het leven van P. Guilonard Pieter Guilonard werd op 11 Juni 1895 te B r i e 11 e geboren, waar hij de H. B. S. bezocht en vervolgens de marine- ïnachinisten-school te Hellevoetsluis, welke inrichting hij in 1913 verliet als adjunct machinist bij de Koninklijke Marine. Nog ,voor het uitbreken van den oorlog werd hij in Indië gedetacheerd, vanwaar hij in 1917 naar Nederland terugkeerde en den rang bereikte van officier-machinist der tweede klasse bij den marine-stoomvaartdienst. Na afloop der mobilisatie werd hij vooral ook op eigen verzoek, aangezien de nog jonge luchtvaart hem ten zeerste aantrok, over geplaatst naar den marine luchtvaartdienst, Waar hij speciaal met technisch werk werd belast en geruimen tijd als technicus op de Mok en de Kooi werkte, en vervolgens ge plaatst werd bij de afdeeling vliegtuig bouw. In die dagen werden in de fabrieken .van van Berkels Patent nog vliegtuigen .voor de marine gebouwd en de heer Guilo nard werd belast mot de controle op de af levering van deze vliegtuigen. Tijdens de E.L.T.A. te Amsterdam kwam de heer Guilonard in contact met den heer Plesman en toen in 1921 de K.L.M. een aan tal Fokkers kocht en de heer Plesman be sloot, onderhoud en technische voorziening in eigen beheer te nemen, zocht hij den heer Guilonard aan om de leiding op zich te nemen van den technischen dienst. De technische dienst der K.L.M. begon zijn werkzaamheden met 20 man in een militaire loods op Schiphol, breidde zich Uit en ging in 1922 naar Waalhaven. Toen eenige jaren geleden de gemeente Amster dam eenige hangars op Schiphol bouwde, die een ideale werkruimte boden voor den technischen dienst, werd deze in zijn ge heel naar Schiphol overgebracht. Onder leiding van den heer Guilonard had deze dienst, die verscheiden honderden man personeel telt, zich in alle richtingen uit gebreid. In Juni 1935 werd de heer Guilonard be noemd tot onder-directeur der K.L.M., waardoor hij zoo mogelijk nog nauwer kwam samen te werken met den heer Ples man, die in hem een van zijn oudste en .vertrouwdste medewerkers verliest. Een voortreffelijk leider Behalve medewerker was Guilonard ook een trouwe vriend van den heer Plesman, die over den thans overledene o.a, zeide: Zijn goed verstand, zijn scherpe opmer kingsgave, zijn standvastig karakter, zijn groote liefde tot 't bedrijft, maakten hem tot een voortreffelijk leider van onze technische afdeeling, bemind, bewonderd en gewaar deerd door al diegenen, die met of o nd e r hem werkten. De K.L.M. dankt aam zijn kunde onbeschrijfelijk veel, daar hij van het be^in af aan de geheele technische zijde van het bedrijf bekwaam en krachtig leidde, ter wijl zijn inzichten met die van de directie in belangrijke technische aangelegenheden bijna voortdurend parallel gingen. Onvermoeid, vol ijver, welhaast meer ge vend dan men mogelijk zou achten, heeft hij gedurende 18 jaren zijn allerbeste krachten gewijd aan de K.L.M. Sterk en sportief als hij was kon hij dan ook. dank zij den jeug digen leeftijd waarop hij de verantwoorde lijke taak op zich nam. zoo veel geven. Hij ls nu op den leeftijd van 42 jaren van ons heen gegaan. toen hij bij een vlucht nabij Seattle om het leven kwam. Ook in internationale luchtvaartkringen werd de kunde van den heer Guilonard op hoogen prijs gesteld, vooral ook zijn werk ln de International Air Traffic Association, waarvan de technische commissie herhaal delijk onder zijn leiding bijeenkwam, ter bestudeering van belangrijke technische pro blemen. In 1924 was het de heer Guilonard, die het eerste Indi.ë-vliegtuig, onder Va-n der Hoop, dat in Philipopel gestrand was. ter plaatse wist te repareeren, zoodat dit ongestoord de reis tot het einddoel, Batavia, kon voorlzet- ten. De heer Guilonard werd daarvoor on derscheiden door de benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Ir. A. G. von Baumhauer Albert Gillis von Baumhauer werd op 10 October 1891 te Amsterdam ge boren en bezocht daar de H.B.S., waarna hij studeerde aan de Techn. Hoogeschool te Delft. Reeds daar toonde hij veel belangstel ling voor den vliegtuigbouw, die toen nog in een zeer jong stadium verkeerde, en na in 1916 zijn studie als werktuigkundig inge nieur beëindigd te hebben, studeerde hij nog een jaar te Zürich. Van 1919 tot 1921 was hij werkzaam in de fabrieken van Van Ber kels Patent, die in die dagen vliegtuigen voor de Kon. Marine bouwden, nadat hij eerst in dienst was geweest bij de N.V. Trompenburgs Vliegtuigenfabriek, waar hij zijn eerste practische ervaring op dit gebied opdeed. In 1921 werd hij benoemd tot ingenieur bij den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart en hier vond hij het werk, waarin hij zijn levensroeping zag en waardoor hij thans, helaas, om het leven is gekomen. Het toe zicht houden op de luchtvaart, zooals die zich sedert 1921 ontwikkelde, het beproeven en keuren van nieuwe vliegtuigen, 't. voort durend waken voor de veiligheid van het vliegen en het ontwerpen van maatregelen ter vergrooting van deze veiligheid, vorm den de werkzaamheden van den Rijksstu diedienst en vooral van den Rijksluchtvaart dienst, waarin genoemde studiedienst in 1936 werd omgezet en waaraan ir von Baum hauer verbonden bleef. Gedurende al die jaren toonde hij zich niet alleen een bekwaam practicus, maar ook een theoreticus van beteekenis. Vele artikelen verschenen van zijn hand in de technische ipers, terwijl hij practisch ook op constructief gebied werkzaam was en het eerste autogirotoestel, dat in Nederland ge bouwd werd, door hem ontworpen was. Bij de instelling van den Rijksluchtvaart dienst van het Departement van Water staat,in 1936 werd ir von Baumhauer ge detacheerd op Schiphol en werd hij speciaal belast met de keuring van nieuwe vliegtuig typen. Hij beschikte zelf over een groote vliegvaardigheid en heeft tal van machines, die hij moest keuren, zelf gevlogen. Van den aanvang af had de zweefvlieg- aport zijn groote belangstelling en gebruik te hij geestdriftig een groot deel van zijn vrijen tijd om ook de jongere generatie be langstelling voor en kennis van de lucht vaart bij te brengen. Op grond van zijn ervaring bij het keuren van nieuwe vliegtuigtypen had hem het verzoek bereikt, deel te nemen aan de stu diereis naar Amerika, waar zich op het oogenhlik nog een aantal andere Nederland sche deskundigen bevindt, voor het bestu- deeren van de vele nieuwe producten, die de Amerikaansche vliegtuigindustrie op het oogenblik in aanbouw of op de markt brengt Een groote ideeënrijkdom Zijn plaats in Nederland was uniek. Zijn ideeënrijkdom was buitengewoon groot en zeer oorspronkelijk. In vakkringen werd aan zijn oordeel een zeer groote waarde toe gekend. Hij was o.a. secretaris van de com missie „Prijsvraag Holland-Indië". Voorts was hij secertaris van de wetenschappelijke commissie van het Nationale Luchtvaartla boratorium en voorzitter van de Commissie voor bestrijding van mistgevaren bij de luchtvaart Als mensch laat ir. Von Baumhauer een leemte open, welke niet of bijna niet te vullen zal zijn Hij stond bekend om zijn goede karaktereigenschappen en buitenge woon groote eerlijkheid. Hij was zeer een voudig en voor iedereen toegankelijk. Hij if steeds met volle handen. Ieder onderdeel van het vliegwezen in Nederland had zijn belangstelling. Hij had zitting in tallooze besturen van vereeni- gingen op luchtvaartgebied. Hij was in het bezit van het sportzweefvlieg-brevet C. het motorvliegbrevet A. Guilonard Er is al veel geschreven o»ver deze nieuwe Boeing, waarvan de twee eerste hesteind zouden zijn voor Pan American Airways en uitgerust zouden worden met een systeem van door compressors op de motoren samen geperste lucht, waardoor ook tot op zeer groote hoogte binnen de romp een luchtdruk zou blijven heerschen als op ca. 3000 meter, zoodat alle na'deelen van het op groote hoogte vliegen ondervangen konden worden, met behoud van alle voordeelen, n.l. een grootere snelheid en het vliegen in luchtlagen, waar meestal een gunstige weersgesteldheid heerscht, zoodat de Amerikanen deze toe stellen, juister dan de uitdrukking „stra- losfeervliegtuigen. karakteristiek „overwea- ther"-vliegtuigen noemen. De Boeing 307 biedt plaats aan 33 passa giers. des nachts, met slaapacoomodatie, aan 25 passagiers, en heeft een ruime keuken en twee kleed- en toiletkamers aan boord. Ze is uitgerust met vier Wright Cyclone G. 102 motoren van 1100 P.K. elk en heeft een maxi mumsnelheid van ca. 390 K.M. per uur. Naar wij vernemen bestond bij dc K.L.M., die, naar men weet, voornemens is proeven te nemen met een nieuwe Douglas D.C. -4 in den Iïidië-dienet, wanneer deze versneld vordt door eventueel ook des nachts door te liegen, ook groote helanestelling voor deze Stratoliner, waarin men eveneens groote mogelijkheden meende te zien voor versnel- ng van den ïndië-dienst De Stratoliner Boeing 307 Een der interessantste nieuwe toestel len, die op het oogenblik in de Vereenig de Staten in het middelpunt der belang stelling staan, is ongetwijfeld de vier motorige Boeing 307, met hermetisch gesloten cabine, die het mogelijk maakt op zeer groote hoogte, tusschen 6000 en 7000 meter, te vliegen zonder de ge bruikelijke nadeelige gevolgen voor de inzittenden, waardoor dit vliegtuig den naam „Stratoliner"' verwierf. Het verongelukte toestel Het vliegtuig, waarmede de heeren Guilo nard en von Baumhauer om het leven zijn gekomen is neergestort nabij O 1 d e r, in den slaat Washington, een verlaten streek op een afstand van ca. 100 K.M. ten Zuid-Oosten van Seattle, waar de Boeine-fahrieken geves zijn Een onderzoek zal moeten uitmaken wat de oorzaak van de ramp was. Het betreft hier waarschijnlijk de eerste Boeing 307 van de bestel-serie. die later ge- repd is gekomen dan men aanvankelijk had gehoopt. Op 31 December j.l. ging het proto type voor de eerste maal de lucht in. Sedert dien zijn er tal van proefvluchten mee ge'-" houden en in Februari had het toestel al meer dan 30 vluchten gemaakt en had m elk opzicht aan de gestelde eischen en de- hooggespannen verwachtingen voldaan. Bartimeüs De plannen voor den bouw van een nieuw internaat van het Chr. Blinden-instituut „Bartimeüs" te Zeist zijn thans zoover ge vorderd, dat opdracht is gegeven aan den heer Kn e v e 1, architect te Ermelo, om ontwerp te maken. 1 Nieuwe ideeën, steeds weer nieuwe vondsten, geboren uit kunstenaars-inspiratie en door hem persoonlijk toevertrouwd aan de papier- stof, die al dit schoons tot leven brengt 3.en ziehiereen kunstenaarscollectie staat te Uwer beschikking tegen zulke lage prijzen als alleen de innige samenwerking tusschen kunst en moderne techniek mogelijk maakt! 2.heerlijke wanddecoraties, weergaloos- getrouw overgebracht in de fij ne, transparante „Fixa Color"-kleuren, die alleen R&D druk ken kan met haar supermoderne techniek Dit merk! Sedert vele jaren het symbool f van Licht en Kleur in de Nederlandsche woning! Alleen in stalenboeken met dit R D-merk vindt U de echte R D-behangsels Een collectie nu weer, zóó schoon, zóó kunst zinnig en veelzijdig als U tevoren nimmer zag En tot in de populairste prijzen is er nu „wanden- fleur" voor iedereen. Vraag omgaand Uw be hanger de nieuwe R&D-series 47, 48, 49, die extra laaggeprijsd zijn en vooral ook serie 50, de keurverzameling. 'n KunstenaarscollectieNieuw behangen behoeft niet langer te worden uitge steld: maar neem dan het echte R&D-behang! Behangstlpapterfabriekin van Rath Doodthttfver N.V., Amsterdam. Toonzalen in negentien steden des lands. In uitzendingen werden grove aanvallen op de regeering gedaan Zeven verdachten, voor het mee rendeel N.S.B.-ers, gearresteerd Mooi werk van de politie AMSTERDAM, 20 Maart In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Lisse de geheime zendinstallatie, die op de golflengte van Hilversum uit zond, door de politie en ambtenaren van den radio-controledienst het zwijgen opgelegd. De apparaten zijn in beslag genomen, de daders, die zich met deze brutale en ongeoor loofde uitzendingen bezig hielden, zijn op heeterdaad betrapt en gear resteerd. Dit is in enkele woorden 't groote succes van een wekenlang zoeken naar dit zendstation, dat zich gedu rende een maand ieder en Woens dag- en Zaterdagnacht van 12 uur tot 12.15 uur liet hooren op een golf lengte van 311 Meter. Direct nadat Hilversum gesloten was, viel de zender in. Meestal werd een korte redevoering gehouden en do onbekende spreker ontzag zich niet om verscholen achter zijn anonimiteit op de meest grove en beleedigende wijze aanvallen ie doen op de regeering, publiekrechtelijke instellingen en overheidspersonen. Direct nadat de eerste uitzending, die gehoord de geluidssterkte vanuit Am sterdam kwam, stelden zoowel de radio- controlecommissie als het bureau van den commissaris van de rijkspolitie K. H. Broekhoff een uitgebreid onderzoek in, een onderzoek, dat gezien de gemakkelijke verplaatsbaarheid van het zendstation groote moeilijkheden opleverde. Gezien de politieke strekking van de uitzendingen ver moedde men in welke richting men moest zoeken. Een groot aantal personen, die voor eventueele medewerking aan deze on geoorloofde en krenkende uitzendingen in aanmerking kwamen, werd nader onder de loupe genomen. 't was een werk, dat zeer veel tijd kost- - aldus vertelde commissaris Broekhoff en dat met de meest mogelijke voor zichtigheid moest geschieden om eventueele daders niet „kopschuw" te maken. Ten slotte was het duidelijk, dat van alle ge volgden, slechts één man. een 28-jarige Am sterdamsche koopman, ernstig in aanmer king kwam, bij de zaak betrokken te zijn. Intusschen had de geheime zender reeds spoedig de uitzendingen vanuit de hoofd stad gestaakt. Soms wezen de peilingen van den radiocontroledienst uit dat vanuit Amstelveen werd gezonden, dan weer hadden de „aethergeuzen" zooals zij zich pleegden te noemen, hun tenten aan den rand van het Gooi, onder W e e s p opge slagen. In beide gevallen stelden twee in specteurs, die nacht in nacht uit op zoek waren naar den zender, een onderzoek in die buurten in, waarbij zij op uitstekende wijze werden geholpen door de gemeente politie te Weesp en de marechassee te Wa tergraafsmeer. Resultaten leverden deze ex pedities echter niet op. Succes in het vooruitzicht De rechercheurs Knol en Dobbe volg den echter in hun politieauto, bestuurd door den politiechauffeur B e y harnekkig het spoor van den Amsterdamschen koop man T. en Zaterdag zou dit tot het betrap pen op heeterdaad leiden. Zaterdagavond reed T. met zijn auto in de richting Haar lem. Hij reed zeer snel, daarbij toch de noodige maatregelen treffende om eventu eele vervolgers het spoor bijster te doen worden. Het was geen gemakkelijk werk om den man op de duistere wegen niet kwijt te raken, maar het gehikte. Even buiten de kom van het dorp, ten zuiden van Lisse, sloeg de geheimzinnige auto, die door de Amsterdamsche rechercheurs zoo hardnekkig gevolgd was. een duister, dood loopend laantje in. dat naar de terreinen van een bloembollenkweeker voerde Re- halve een woning stond op het terrein een ruime schuur. De rechercheurs vatten bij het laantje post en waarschuwden telefo nisch de inspecteurs Kallenborn en van Boxtel en de ambtenaren van den radio controledienst De aanval vindt plaats De Amsterdamsche inspecteurs stonden gereed om uit te rukken en alle maatrege len om met succes een inval te doen waren genomen. Thans was spoed geboden, ten eerste omdat de mogelijkheid bestond, dat de „aethergeuzenontijdig lont zouden rui ken en zij hun uitzending niet zouden la ten doorgaan en in de tweede plaats om met voldoende manschappen aanwezig te zijn om alle betrokkenen op heeterdaad te betrappen. Weldra suisde de politieauto met de beide inspecteurs over de donkere wegen naar Lisse, waar met groote om zichtigheid eerst een bezoek aan het politie bureau werd gebracht De plaatselijke in specteur. de heer J. Warmenhoven had in middels zijn mannetjes, gemobiliseerd en ook P.T.T.-ambtenaren van der controle dienst waren gearriveerd. Tegen midder nacht, het tijdstip waarop de uitzendingen begonnen, was alles voor een verrassendon overval gereed. Afgesproken was, dat precies vijf minuten over twaalf de aanval zou plaats hebben. Van alle kanten renden de politiemannen met de revolver in de vuist naar de schuur. De deur werd opengerukt en de aethergeuzen waren en flagrant delit betrapt, juist was een spreker bezig met een aanval op de re geeringzyn mond klapte midden in een zin dicht toen hg de politie zoo plotseling en onverwachts vctor zich zag. In de schuur bevonden zich vyf mannen tusschen de 20 en SO jaar. Buiten bevond zich noy een zesde man, die blijkbaar als wachtpost had dienst gedaan. Ook hij werd ingerekend cn later bleek, dat in zijn woning twee uitzendingen hebben plaats gehad. In de schuur, die door een petroleum lamp spaarzaam werd verlicht trof de po litie een volledige zendinstallatie aan van uitstekende kwaliteit. Een groot deel van de toestellen was ingebouwd in koffers, de kleine microfoon was gemonteerd op een statief van een fototoestel. Na een kort verhoor zijn de verdachten, meerendeels leden van de N S B naar Am sterdam overgebracht, evenals de inbeslag- genomen zender. De arrestanten zijn tot diep in den nacht verhoord. Gistermorgen vroeg is nog een Amster damsche sigarenwinkelier van zijn hed ge licht, verdacht van medeplichtigheid Ook hij is aan een verhoor onderworpen Nadat de zeven mannen, waaronder vier Amster dammers cn drie inwoners van Lisse'hun verklaringen hadden afgelegd, zijn zij in den loop van den Zondag op vrije voeten gesteld, daar voorarrest voor dit mkdriif niet is toegelaten. Reclame-vlieger als hoofddader Het bleek uit de verhooren, dat de hoofd* dader de reclamevlieger en technicus van G. is. Het zendtoestel was zijn eigendom. Hij is echter geen lid van de N.S.B. en waarschijnlijk was het zijn bedoeling om winst te maken met de uitzendingen, waar voor door het publiek geld kon worden ge stort De verdachten hebben een volledige be kentenis afgelegd. Ontkennen zou gezien de betrapping op heeterdaad niet veel hebben gebaat Op het oogenblik staat nog niet vast of deze verdachten ook zullen worden vervolgd op grond van den in houd van hun uitzendingen, b.v. wegens beleediging. smaad, beleediging van het openhaar gezag e.d. Nader vernemen wij nog. dat de reclame vlieger G. in België al eens met de justitie had kennis gemaakt hij heeft te Gent te recht gestaan wegens het veroorzaken van dood door schuld, hij raakte op het strand te Oostende met zijn vliegtuig een dame. blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid Jaaaf, zocht en blonk door VRACHTAUTO TE AMSTEL VEEN DOOR TREIN VERPLETTERD De eenige inzittende ongedeerd AMSTELVEEN, 20 Maart Gisterenmiddag om tien minuten voor zes heeft een trein, op weg van Aalsmeer naar Amsterdam, op don on bewaak ten overweg bij Schinkeldijk, tusschen Aalsmeer en Nieuwer Amstel, een van den Legmeerdijk komende melkautó ge grepen. De wagen werd geheel aan stukken gereden. De alleen in de auto zittende be stuurder, de heer Jongeneelen, int Bad hoevedorp, bleef, doordat de cabine intact was geble\en ongedeerd. Hij moet zich m den afstand van don naderenden trein bob ben vergist, hetgeen verklaarbaar is uit de situatie ter plaatse. De trein kwam met twintig minuten vertraging te Amsterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5