'Burgen Berlijn bejubelt den Führer M0RTH CTATE n Meuwe fiets?? MAANDAG to MAART 1939 EERSTE BLAD PAG. a Ver. Staten treffen represaille-maat regelen Extra-heffing op dèn Duitschen invoer van 25 pet Het Amerikaansche departement van financiën heeft aangekondigd dat de Duit- sche invoer waarop invoerrechten ver schuldigd is, als represaille-maatregel met een extra-heffing zal worden belast. Het ministerie heeft tot dezen maatre gel besloten met medeweten van het de partement van Buitenlandsche Zaken. Het directe gevolg van dit besluit is, dat de Duitsche goederen behalve met de gewone invoerrechten, met een extra-hef fing van 25 pCt. zullen worden belast Nader wordt gemeld, dat de represaille tarieven op 24 April van kracht zullen worden, tenzij te voren mocht zijn geble ken, dat de Duitsche praktijken geen sub- sidieering van den export beteekenen. DUITSCHLAND AANVAARDT GEEN PROTESTEN Ambassadeur uit Londen teruggeroepen Naar Reuter uit Berlijn verneemt, heb ben de protesten, door den Britschen en den Franschen ambassadeur aldaar inge diend tegen de annexatie van Tsjecho- slowakije, geen enkel resultaat geboekt. Aan de ambassadeurs werd eenvoudig of ficieel medegedeeld, dat ,,de Rijksregee- ring niet in staat was, zulke protesten te aanvaarden, daar zij elke politieke, wet telijke of moreele basis ontberen." Von Dirksen, de Duitsche ambas sadeur te Londen, is naar Berlijn terug geroepen „om rapport uit te brengen". Naar wordt vernomen, is dat besluit te beschouwen als een antwoord op het be sluit der Britsche regeering om haar ge zant met hetzelfde doel naar Londen te ontbieden. „Neutrale landen hebben niets te vreezen" In Duitschland tracht men, aldus Havas, de beroering, die in de Kleine Europeesche landen gewekt Is door de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije, te sussen. In een offici- er.se nota, welke is gepubliceerd door de „Danziger Vorposten", wordt gezegd: „De volken, die een politiek van strikte neutra liteit handhaven en zich niet laten opne men in een coalitie van mogendheden, heb ben werkelijk niets te vreezen." Ook Moskou wijst de annexatie af De Russische regeering heeft haar minis ter van Buitenlandsche Zaken, L i t w i n o f, den Duitschen ambassadeur te Moskou, von der Sdhulenburg, doen mededeelen, dat zij de toevoeging van Bohemen en Moravië aan het Duitsche rijk niet kan erkennen. Zij besohouwt Duitschlands optreden als een daad van agressie en de beslissing van den president H a c h a en den minister van Bui tenlandsche Zaken van Tsjecho-Slcxwakije als ongrondwettig. De Engelsche handels besprekingen Hudson thans te Warschau D'e Engelsahe onderminister vap handel Hudson die te Berlijn en elders econo mische besprekingen zou voeren, is thans daartoe rechtstreeks naar Warschau vertrok ken, waardoor het Derde Rijk blijft uitge schakeld. Hudson wordt vergezeld van lAshton-Gwatkin, den chef van de econo mische afdeefling van het departement van Buitenlandsche Zaken. Quenton Hill, den Chef van de afdeeling overzeesche handel, Li al, adviseur van deze afdeeling, en drie andere medewerkers, De Britsche minister aldus Havas zal niet slechts met economische deskundigen Overleg plegen, doch ook met den Poolschen minister van buitenlandsche zaken, kolonel Beek; hieruit blijkt dat zijn reis niet uit sluitend een economisch, doch ook een poli tiek karakter draagt. Reuter meldt nog, dat o.a. gesproken zal worden over exportcredietgaranties en over een regeling, waardoor Polen gemakkelijker toegang verkrijgt tot koloniale grondstoffen. „Een ten volle beveiligd Duitschland" Zondagavond is Adolf Hitler, na zijn reis door het geannexeerde Tsjecho-Slowa kije, te Berlijn teruggekeerd, alwaar de spe ciale trein des avonds om half acht lang zaam het versierde station binnenreed. Toen de twee zware locomotieven voor het per ron stilhielden, steeg er een orkaan van ge juich op, niet alleen op het station, maar in geheel Berlijn, overal waar maar luid sprekers waren aangebracht, die de menigte in staat stelden, Hitiers triomftocht van den beginne af mede te maken. De Führer steeg langzaam uit zijn wagon en gaf aan de ver tegenwoordigers van partij en regeering de hand. Inmiddels besteeg maarschalk Göring een spreekgestoelte en hield, toen de stilte as weergekeerd, de volgende toespraak: „Mijn Führer! Een jaar geleden begroet te de hoofdstad van het Rijk u met groot gejubel, omdat er een groote gebeurtenis was geschied. Gij, mijn Führer, hebt toen uw eigen land aan het rijk teruggegeven. Gij hadt toen uw troepen naar uw vader land gezonden, niet als veroveraars, maar als bevrijders. En de eerste, die met de troepen naar dit bevrijde land trok, waart gij. Toen gij daarop naar de hoofdstad van het rijk terugkeerde, hebt gij waarschijnlijk het gelukkigste oogenblik van uw leven be leefd. Slechts weinige maanden zijn er voor bijgegaan en opnieuw klopte hét lot en gij, mijn Führer, hebt dien roep verstaan. Gij hebt uw troepen ten tweeden male gezonden om een Duitsch gebied te bevrijden. Deze troepen gingen als bevrijders en wederom waart gij de eerste onder hen. Gij zijt toto teruggekeerd onder 't gejubel van de hoofd stad des rijks. Dat was een trotsche dag voor u. Slechts weinige maanden scheiden ons van die gebeurtenis. Wederom heeft het lot geroepen en wederom hebt gij dien roep verstaan. Deze drie besluiten, mijn Führer, kwamen voort ik weet het uit een moedig en loyaal hart. En thans zijt gij wederom terug gekeerd. Gij hebt niet alleen de Duitsche broeders in het Rijk teruggebracht: gij hebt nu aan een geheele natie de veiligheid, den vrede, den roem en macht van het Duitsche rijk gegeven. Dit, mijn Führer, is tot dusverre 't fierste oogenblik van uw leven. Opnieuw zijt gij de perste van de troepen geweest en toen uw standaard in den ijzigen wind boven het Hradsjin wapperde, rees er een ten volle be veiligd Duitschland op. Voor de derde maal ontvangen wij u in de hoofdstad van het rijk. Maar in plaats van dank ontvangt gij vandaag van het ge heele Duitsche volk een belofte, die voor ons geen holle phrase is: nl. wat er ook kome, nimmer voor geweld de grootheid prijs te geven, die gij met unieken moed verworven hebt. Indien nijd en afgunst thans voor ons staan, dan zullen wij daar aan zonder meer het hoofd weten te bieden. Want het is onmogelijk, dat een mogend hcid, die achter zulk een heldhaftigen sol daat staat, zelf niet heldhaftig zou zijn. Zoo de leider, zoo het volk. Gij, mijn Führer, hebt dit volk opnieuw vrij. eervol, moedig en groot gemaakt. En in dit uur leggen alle Duitschers den eed af, dit alles te handhaven en te bewaren". Onder een orkaan van gejuich nam Hitier daarna plaats In een auto en reed door de feestelijk versierde fel geïllumineerde stra ten naar de rijkskanselarij. Zoodra hij 00 't plein voor het station verscheen, schoten er vuurpijlen omhoog <>n werden kanonscho ten gelost Minutenlang dreunde het „Sieg heil" over Berlijns straten en pleinen. De stoet reed ook langs het Tsjecho-Slo- waaksche reisbureau, dat, evenals tal van gebouwen, met groene guirlandes was ver sierd. In de étalage zag men een groot por tret van Hi tier. Toen de Führer in zijn paleis was aangekomen, bleef de menigte nog lang juichen, zoodat Hitier nog eenige malen op het balkon moest komen om het volk te groeten. De Duitsche minister van Onderwijs, Iedereen wil natuurlijk graag krach tig en gezond bltyven - het dagelfjk- sche kauwen van WRIGLEY'S P.K. is hlerbjj <>P de meest natuurlijke wijze behulpzaam. Bovendien bevor dert het de spijsvertering. P.K. kauwen sterkt de senuwen en neemt dat drukkende gevoel na den maaltijd weg. Hot schept nieuwe levenslust en verhoogt de werkkracht. Houdt steeds enkele pakjes bü de hand. n.r.s. Veel genot voor weinig geldt 5 cent, AAAAAAAAtAAAAA Rust, heeft 's avonds, toen men de aan komst van Hitier afwachtte, voor de radio nog een korte uiteenzetting gegeven over 't Duitsche standpunt inzake de bezetting van Tsjecho-Slowakije. Noch Hitier, noch het nationaal-socialisme, zoo betoogde de minis ter, heeft de grondbeginselen ipriisgegeven. Daarentegen heeft Hitler, al-dus deze minis ter, Duitslchland en de wereld van een groot gevaar bevrijd. Toen Slowakije zich onafhankelijk verklaarde, heeft de Führer, ziende, dat Duitschland en de wereld op nieuw bedreigd werden, ingegrepen en aan deze landen een nieuw politiek statuut ge geven. DUITSCHE LEGERDAG TE PRAAG Parade der troepen op Wenceslasplein Ter viering van den Duitschen legerdag hebben Zondagmorgen te Praag de Duit sche troepen een groote parade gehouden op het Wenceslasplein. Volgens Havas wilden de Tsjechische inwoners deze plechtigheid niet bijwonen en hadden zij ten teeken van protest weer de vlaggen ingehaald, die zij op bevel der Duitsche autoriteiten moesten laten hangen. Twee uur achtereen marcheerden de leger- afdeelingen over het breede plein. Aan het hoofd van de troepen ging de militaire gou- eur van Praag, generaal von Ga- mz, met zjjn generalen staf. Daarna volgden de verschillende legerafdeelingen, de infanterie, de genie de artillerie, het Hermann Göring-regiment van de lucht macht met eenige secties parachutisten, vliegtuigafweersoldaten, vervolgens de motoriseerde troepen onder commando generaal Geyer en ten slotte twee regimen ten uitgerust met zware en lichte tanks. Tijdens de parade vlogen eenige vliegtuig escadrilles op geringe hoogte boven het plein. De leden van de Tsjechische regeering kregen een plaats toegewezen op de eere tribune, die op het plein was opgericht. Men zag o.a. den oudminister-president Beran m minister Chvalkowsky, ---oorts generaal Sy- rovy en generaal Fiala. Op de eeretribune hadden eveneens plaats genomen de staats secretaris van den rijksprotector, Karl Her mann Frank, de Duitsche zaakgelastigde Hencke met het geheele personeel der Duit sche legatie alsmede de Hongaarsche mili taire attaché in groot uniform. Baanbrekend anti-semltisme Naar Havas uit Praag bericht, zijn alle bankrekeningen van Joden geblokkeerd. Uit Moravisch Ostrawa wordt gemeld dat terstond na de aankomst der Duitsche auto riteiten anti-Joodsche maatregelen genomen zijn. De winkels moeten een opschrift aan brengen met „Tsjechische onderneming", „Duitsche onderneming" of „Joodsche zaak". De meeste café's hebben een opschrift aange bracht met „Joden zijn hier niet gewenscht". Te Brno is de voornaamste synagoge to taal afgebrand. De oorzaak van den brand i9 „onbekend", zegt de pers. Hoewel de stad een goed ingerichte brandweer bezit, slaagde deze er niet in ook maar een klein deel van 't gebouw te redden. Wel zijn de omliggende huizen alle volkomen gespaard gebleven. Bij verordening van den prefect van politie zijn alle politieke en niet-politieke vergade ringen en bijeenkomsten te Praag verobden. Het eerste concentratiekamp De militaire autoriteiten van Moravlé heb ben een bevel uitgevaardigd tot inlevering van alle wapens en munitievoorraden. Hiei> onder zijn ook souvenirs uit den wereldoor log begrepen. De wapens moeten te Brno aan dc politie-autoriteiten, in de andere plaatsen op het gemeentehuis worden ingeleverd. Zij, die jachtgeweren bezitten, mogen die behouden, evenals de officieren hun revol vers. De Gestapo zet haar „opruiming" onder de politieke tegenstanders van het régime met kracht voort, meldt een speciale correspon dent van de „Times" te Praag. Reeds is een concentratiekamp ingericht te Milowice, op ongeveer 25 K.M. van Praag; de eerste ge vangenen zijn daar reed9 aangekomen. Onder de gearresteerden bevinden zich 47 Tsjechische sociale werkers die sinds Oct. samengewerkt hadden met de verschillende Britsche en Amerikaansche vluchtelingen organisaties. Ada Smolkova, de die leiding had van dit werk, is gearresteerd en het ge heele vluchtelingenwerk is gestaakt. De or ganisatie, die op initiatief -van een groep En gelsche vrouwen gedurende de laatste maand duizenden behoeftige vluchtelingen naar het buitenland heeft gezonden, is eveneens op geheven. Onder de andere slachtoffers van de Gestapo is mej. Peroutka, een der bekendste Tsjechische journalisten, die de invloedrijke „Pritomnost" uitgaf, en die een trouw aan hangster van Dr. Benesj was. Het dagblad A. Zet is door de geheime politie verboden wegens het plaatsen .an een niet flatteerende foto van Hitier. De redacteur van het blad is gearresteerd, het geheele personeel is ontslagen en de bu reaux zijn verzegeld. Praag gaat het gerucht, dat niet beves tigd kon worden, dat 250 Tsjechische officie ren zelfmoord gepleegd zouden hebben. Het gerucht voegt er aan toe, dat deze daad in druk op Hitler gemaakt heeft, die heeft be volen dat de officieren met speciale eerbe wijzen moeten worden begraven. DE DUITSCH-ROEMEENSCHE HANDELSBESPREKINGEN Morgen een accoord verwacht Te Boekarest is men zeer over de geruchten, dat Duitschland aan Roemenië een soort van economisch ulti matum zou hebben gesteld. Deze geruch ten zijn officieel tegengesproken. Vol gens Reuter worden de handelsbespre kingen met Duitschland voortgezet en bestaat de verwachting, dat men Dinsdag tot een accoord zal geraken. Men ziet de situatie thans aldus: Door de jongste uitbreiding van het groot-Duitsche rijk is Roemenië in sterker mate dan voor heen onder de economische en politieke in vloedsfeer van Duitschland gekomen. Roe menië heeft reeds een omyangrijken import en exporthandel met Duitschland en lie wordt, nu ook Cechië en Slovakije Duitsch zijn geworden, nog grooter. Door de jongste gebeurtenissen is Roemenië's positie ook po litiek verzwakt; de Duitsche troepen komen dichterbij en Hongarije is sterker geworden. Gezien het feit, dat Roemenië groote Duit sche en Hongaarsche minderheden bezit is het zaak voor dat land, zich terdege over zijn positie te beraden. Roemenië wil gaarne zijn politieke en eco nomische zelfstandigheid bewaren, maar meent dat alleen te kunen doen als het ~eker is van den volledigen en eventueel snellen steun van zijn bondgenooten en vrienden. Vandaar dat het zich tot de Westersche lan den heeft gewend. In een artikel in het blad „Curentul". dat vermoedelijk is gepubliceerd met medeweten van de regeering, wordt gezegd: „Duitschland wil nauwe, economische sa menwerking en hartelijke, politieke betrek kingen met Roemenië. Gespannen betrekkin gen met Duitschland brengen voor Roemenië groote gevaren mee, terwijl vriendschap geen economisch protectoraat of afhankelijkheid behoeft de impliceeren. Indien Roemenië op voet van gelijkheid wil kunnen onderhan- len, moet het daarom zeker zijn van de on voorwaardelijke hulp zijner vrienden". Groote troepenmassa's worden naar de grenzen van Hongarije en Karpatho-Rusland gezonden. Van officieele zijde wordt ver klaard, dat men niet met een algemeene mobilisatie te doen heeft, doch het aantal extra-manschappen, dat naar de grens gezon den is, wordt toch op 100 000 man geraamd. HOEST VERKOUDHEID BRONCHITIS Sedert meer dan 30 jaar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd al9 een betrouw baar geneesmiddel ter bestrij ding van aandoeningen der ademhalingsorganen. SIROOP FAMEL Kleine flacon f 1.15 Groote flacon f 1.90 De Engelsche minister-president Chamberlain tijdens zijn groote rede betreffende den internationalen poli tieleen toestand, welke hij te Birning- ham hield en waarin hij de jongste stappen van Hitier zoo krachtig ver oordeelde. ER WORDT NOG GESTREDEN IN ROETHENIE Grenzen echter geheel in Hongaarsche handen Dank aan Von Ribbentrop I V AMERICAN «✓CIGARETTES CIRCUSBRAND TE TOKIO Wilde dieren komen in het vuur om Tijdens een circusvoorstelling, te Tokio, welke door ruim 700 toeschouwers werd bijgewoond, is brand uitgebroken. Tip verband met de aanwezigheid van wilde dieren, ontstond groote verwarring onder het publiek Onmiddellijk werd echten hulp geboden en voor zoover bekend is, bleven alle toeschouwers ongedeerd. Onder de wilde dieren heeft het vuur echter hevig huisgehouden. Niet minder dan vier leeuwen, twee luipaarden, een kameel, tien honden, acht apen en een kan garoe hebben den dood in de vlammen ge vonden. Bovendien hebben vier olifanten en een kameel ernstige brandwonden DRIE MOORDENAARS GESTEENIGD Nabij Carnpo Grande (Brazili6) zijn drie mannen, die een taxi-chauffeur hadden vermoord, door de woedenie menigte ge lyncht. De dtrie mannen hadden een taxi gehuurd en buiten de stad den chauffeur doodge schoten, waarna zij met de taxi wegreden. Zij werden evenwel gearresteerd, toen zij wegens gebrek aan benzine niet verder konden, Een militair escorte bracht hen naar Campo Grande terug, doch toen zij voorbij de plaats van hun misdaad kwamen, be vond zich daar een woedende menigte, die de drie misdadigers aan de soldaten ont- Fukte en hen steenigde. Volgens berichten van Poolche zijde is op het oogenblik de geheele Poolsch-Oekrain sche gren9 in handen van de Hongaarsche troepen. De laatste heuvel, die in dit ge deelte van Roethenië (Karpatho-Oekraine) nog niet bezet was. is in den afgeloopen nacht, door de Hongaarsche voorhoede ver overd. Ook aan-de Roemeensche grens heb ben de Hongaren nu alle stellingen bezet. Niettemin bieden de Roethenen in ver scheiden deelen van het land nog hardnek- kigen tegenstand. In de omgeving van Chust b.v. (de hoofdstad, die dezer dagen door de Hongaren bezet werd) hebben Roetheensche guerilla-troepen behoorende tot de Sich- garde, Hongaarsche legerafdeelingen aange vallen. De Hongaarsche militaire autoriteiten zouden verorcend hebben, elk lid van de Sich-garde, dat wapens draagt, te fusillee- ren. Havas verneemt voorts van Roemeen sche zijde, dat de Hongaren represaille maatregelen genomen moeten hebben jegens eenige vooraanstaande Roethenen. Theodoor Revay, een broer van den oud-minister van Buitenlandsche Zaken, en een der Roetheen sche parlementsleden zouden van deze maatregelen het slachtoffer geworden zijn. Inmidcels nemen nog tal van Roetheensche vluchtelingen de wijk naar Roemenië. Circa 3000 Roethenen en Tsjechen, zoo meldt Havas. zijn Zaterdag over de grens getrok ken. Zij werden ontwapend, waarna men hun een onderdak bezorgde en levensmid delen verstrekte. Van den anderen kant ver neemt United Press, dat 300 Roethenen, die naar Roempnië gevlucht zijn. aan de Hon gaarsche autoriteiten zijn uitgeleverd'. De aanvoerder van de Tsjechische troepen in Roethenië generaal P r c h a 1 a, is naar Reuter van Roetheensche zijde verneemt, met eenige leden van zijn generalen staf over de Poolsche grens gevlucht. Een telegram van Telekl De Hongaarsche ministerpresident, graaf Teleki, heeft, naar het D.N.B. meldt, aan den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, het volgende telegram gezonden: „Nu een gebied, dat dui zend jaar lang tot ons rijk behoord he»ft tot Hongarije terugkeert, wensch ik Uwe Excellentie mijn oprechten dank te betuigen voor het steeds ten opzichte van Hongarije betoonde begrip en voor de herhaalde mede werking aan het herstel van een onrecht, dat ons twintig jaar geleden werd aange daan. Tegelijkertijd wensrh ik uitdrnkk;.""T te geven aan mijn vaste overtuiging, dat deze gebeurtenis een nieuwe belangrijke stap zal zijn in het belang van de vreedzame samenwerking van de volken in Midden- Europa." Door Dieseltrein gegrepen Motorrijder ernstig gewond OISTERWIJK. 20 Maart. Op een onbe- waakten overweg in de spoorlijn Oisterwijk Boxtel nabij blokpost 29 is Zaterdagmid dag de 31-jarige N. de L. met zijn motor door een ddeseltrein, welke om 15.43 uit Ois- terwijk naar Boxtel vertrekt, gegreipen. Het slachtoffer, wiens ouders in genoemde blok post wonen en die vader ie van vier kind» t, werd naast de spoorbaan geslingerd, waar hij ernstig gewond en in bewustelo» zen toestand door het treinpersoneel werd aangetroffen. Een dokter .lit Rotterdam, dis ch In dezen trein bevond, verleemde d« eerste hulp. Met ernstige wonden aan het hoofd, terwijl het linkerbeen voor een groot gedeelte werd verbrijzeld, is de man, die nog maar sinds 14 dagen motor reed, in zee* ernstigen toestand naar het St Elisabeth' gasthuis te Tilburg vervoerd BOERDERIJ AFGEBRAND TE HUMMELO HUMMELO, 20 Maart. Gisternacht is doof onbekende oorzaak brand uitgebroken in de landbouwerswoning van H. H. Steyntjes, in de buurtschap Eldrik, gemeente Hummelo en Keppel. De boerderij brandde tot den grond toe af. De bewoners, man, vrouw en vijf kinderen, konden zich ternauwernood redden. Speculeer niet! Beleg Uw geld veilig. Koop 'n Burgers! DEVENTER ROERMOND wié x DOOR MARTHA V155ER (52 En als dan de laatste wilde jongensharen uitgevallen en vergeten zijn, wel. dan zal het tijd worden een van zijn zonen, bij voorkeur den oudste, ter opleiding te nemen in het voorvaderlijk bedrijf. Goedschiks of kwaadschiks zal hij den jongen dwingen de voetsporen te drukken van zijn vader, zijn grootvader en overgrootvader. Zonder gewetenswroe ging zal hij zijn eigen jeugd vergeten en een jong leven binden aan iets, wat in zijn tijd goed en schoon geweest kan zijn, doch in den loop der jaren verworden is tot een vorm, een sleur, een traditie, die nog slechts lééft in de generatie, die de middaghoogte des levens reeds achter zich heeft. Het honderdvijftig-jarig bestaan der zaak zal hij nog wel meemaken en den feestelijken aanschaf van spiegelruiten en een modern weegapparaat. Dat is de cene weg. De andere buigt reeds bij zijn begin naar een geheel pndere richting af: een volkomen en onherroepelijke breuk met het verleden. Een bewust loslaten van alles, wat to<t op dit oogenblik zijn leven, voor wat deze aarde betreft, is geweest. Een nieuw begin, een nieuwe jeugd, een toekomst, die hem geheel zal opeischen, doch daarbij wijde en schoone perspectieven biedt. Gewoon niets overijld te doen, heeft Adriaan reeds nauw keurig berekend, hoever hij zal kunnen springen met den stok, welke hem ten dienste staat. Ziet hij kans de zaak niet al te onvoordeelig van de hand te doen, dan heeft hij, alles en alles bij elkaar, buiten het benoodigde studiegeld en een kleine reserve voor de inrichting van de pastorie, juist genoeg om een acht, ten hoogste negen jaar zuinigjes te leven. Wat heeft bij meer noodig! Zijn hart hangt immers niet aan de grootscbheid des levens? Hij is het zijn leven lang eenvoudig gewend geweest. Een vrouw kan hij nu ook nog weg eenige jaren ontberenwat belet hem dan de kans, die hij nü nog heeft, met beide handen aan te grijpen? Wat hem ten slotte belet? Dat is de algeheele vrijheid, die hem drukt als een looden last. In hooge mate onzeker voelt hij zich. Het rustige, veilige weten, geborgen te zijn in Gods hand, is hij kwijt, totaal kwijt. Geen geval, geen zorg, geen listHoe lang is het geleden, dat deze woorden hem een hart onder den riem stakenIn zijn eigen hand ligt immers zijn leven? Hijzelf moet immers kiezen: dezen weg of genen. En dan gelooven, dat het de Heere is. Die achter dit alles staat en zoo de eigen keuze tenslotte de wil Gods over hem is. Jamaar hij moet kiezenVrjjen niet-vrjj zwaar drukt hem de verantwoordelijkheidze overwel digt hem bijkans En wonderlijkof vanzelfsprekendhoe meer hij neigt naar het nemen van een kloek besluit, een vastberaden zich omkeeren op den levensweg, des te sterker schijnt de band met het verleden te gaan trekken. Angstig duidelijk staan hem de voordeelen voor oogen, van wat hij op het punt staat te verlaten. Aan deze zijde de rust, het gemak, de welvaart, de nagenoeg honderd-procents zekerheden aan dien anderen kant het risico, de vraagteekens, het avontuur, de waaghalzerij bijna. Dunne draden worden in dezen tijd van beraad tot sterke koorden. Nooit heeft Adriaan zelfs maar vermoed ten diepste nog zóó gehecht te zijn tot zelfs aan de kleinste dingen van zijn ouderlijk huis: een scheur in den muur, het geknars van een deur, de oude opschriften op bussen en laden, de stoel, waarin zijn vader gewoonlijk zat Is dat nerveusiteitof een aanwijzing om zich toch vooral niet té ruw van het oude los te scheuren? Of het sprekend bewijs, hoe een mensch zich geleidelijk aanpast, en de traditie een mensch binden kan met duizend banden, hem afhoudend van een schoone levensroeping Zoo vajt Adriaan in de eerste groote crisis van zijn leven. Onttrekken kan hij zich niet. Hij moet er dooren hij kómt er door. Wat hij er aan winst uit meedraagt, is aller eerst de zekerheid van zijn roeping tot het wondere ambt. Daarenboven dankt hij aan zijn worsteling een tweetal in zichten, die op zijn verdere léven hun stempel zullen drukken. In de eerste plaats komt.hem de voosheid en oppervlakkig heid van velerlei geroep om vrijheid duidelijk voor oogen te staan. Wien de Heere ook maar één oogenblik de draag wijdte van dit woord ontdekt, siddert immers? Wat moeten wij, zwakke kortzichtige menschen aanvangen met een vrij heid, die wij niet aankunnen, een vrijheid, die een verant woordelijkheid op ons legt, waaronder wij bezwijken moeten Nü eindelijk zou hij een man als Rogier Blommendael van antwoord kunnen dienen Het tweede inzicht, onmiddellijk uit het eerste voort vloeiend, is de troostvolle zekerheid, dat geen mensch, zelfs maar een honderdste deel van een seconde, werkelijk vrij i s. Achter zijn wilsbesluit staat immers de alwijze raad des Heeren. waardoor dit gedragen en geleid wordt? Zoo is het de Heere Zelf, Die Zijn jongen dienstknecht door de crisis heenleidt en als dan Adriaans besluit eenmaal vaststaat, weet hij ook, wat hij opgeeft. Terugkrabbelen is voor altijd uitgesloten. Voor een ,,och, hadde ik maar," zal later geen plaats zijn. Doch hij weet eveneens, dat hij ten laatste niet zélf gekozen heeft, doch dat hij slechts de vrij heid, die hij niet dragen kon, gelegd heeft in des Heeren handen en in dat weten kan hij rustig en vol vertrouwen de betrekkelijk onzekere toekomst tegemoet gaan. (Wordt vervolgdf

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2