VLUCHTIGE RONDBLIK KENCICAK1EZELKALK STIKSTOFMESTSTOFFEN VOOR lEOEREN GROND EN IEDER GEWAS! KALKAMMONSALPETER ZWAVELZURE AMMONIAK De geluw - groene weiden ee zien zoo afgemat eoo moe van 't lange beiden naar 't malsche zomerblad, 't en komt nog niet, te koud is de zonne, en 't kranke jaar, dat nauw drie maanden onid is, 't en weet van winteren maarl GEZELLE. Amerika wil onze bollen weren. Bloemenvervoer per K.L.M. geremd. Concurrentie door volkstuinders. Melkende boek houders. De Amerikaansche kweekers laten het er toch maar niet bij zitten. Ze willen met alle geweld de Hollandsche bloembollen uit Amerika weren. Verleden jaar (of was het al eerder?) hebben ze narcisbollen- invoer door dwaze eischen trachten tegen te gaan. Dat is eindelijk op niets uitge- loopeq, maar daar is eerst heel wat voor gedaan moeten worden. Nu hebben ze weer wat gevonden. De wet die den invoer van bloemen en planten regelt dateert van 1912 en het werd tijd vond men om deze te herzien. Daar is ook wat voor te zeggen, want in ruim een kwarteeuw verandert er heel wat. Maar nu kregen de Amerikaansche kweekers gele genheid amendementen in te dienen op deze nieuw ingediende wet. Dit was een mooie gelegenheid om de wet in hun geest te wijzigen. Zoo zelfs dat het geen qua- rantainewet meer is, doch een uit- sluitingswet. De iris- en narcisbollen wil men weer trachten te doen onderwer pen aan de warmwatermethode. Dat heet tegen de aaltjesziekte te zijn, doch vruch ten en groenten voor de consumptie be stemd zijn vrij. Alsof daar geen aaltjes mee binnen gebracht worden. Maar hoe mooi de Amerikaansche kweekers zich in de kaart laten zien blijkt uit de bepaling in Sectie 16 van dit wetsontwerp, dat luidt: voor hyacinthen en Japansche le lies treedt de wet in werking... 1 Januari 1950. Tien jaren lang dus trotseeren het gevaar van aaltjesinvoer! En tulpen, crocussen, chionodoxa's, galanthus, scil- la's enz. enz. zijn nog vrij tot 1945 en rozenonderlagen tot 1942. Waarom toch? Omdat dan de Amerikaansche kweekers zelf voldoende voorraad hopen te hebben. Zoolang hebben ze onze producten nog wel noodig, maar dan Zoo eenigszins gaat het ook bij het bloemenvervoer per K.L.M. Wij herinne ren ons nog heel goed de geregelde adver tenties in ons Praatuurtje geplaatst: Ver zendt uw bloemen per K.L.M. Op bloe mententoonstellingen kwamen heel mooie stands en werd gewezen op de groote voordeelen van het verzenden per vlieg tuig. En nu gaat de directie van de K.L.M. de bloemenkweekers, die met groote moei te en veel kosten een buitenlandsch afzet gebied hebben veroverd, dupeeren door deze kweekers en handelaars niet meer op korten termijn vervoerruimte per vliegtuig te garandeeren voor vervoer naar Egypte. En juist hier had b.v. Aalsmeer zich een afzetgebied verworven. En dat afzetgebied, met zooveel moeite verkregen dreigt weer verloren te gaan, terwijl het bij eenige medewerking nog uitgebreid zou kunnen worden. Het bruids bouquet voor de zuster van koning Faroek was bijna te laat gekomen, omdat de K.L. M. eerst weigerde het mede te nemen. Al leen tegen dubbel tarief wil men nog wel wat medenemen, doch ook dan nog niet yast. Zooals de tuinders niet te spreken zijn over de concurrentie van volkstuintjes on dervonden. De veilingvereeniging den Helder heeft zelfs een voorstel ingediend voor de e.v. vergadering van het Centraal Bureau voor de veilingen, om te bevorde ren, dat den volkstuinhouders een bepaal de heffing per are opgelegd zal worden. Dat wordt een moeilijke zaak. Want zoo als het Hoofdbestuur terecht opmerkt: een geringe heffing geeft niet en een bedui dende zou de werkelijke volkstuinders, die enkel voor zich zelf verbouwen, te zeer treffen. Daarom acht het Hoofdbestuur een strenge controle beter. Want er zijn uitwassen. Er zijn winstgevende volks tuintjes. En dat is niet de bedoeling. Zooals het ook wel niet de bedoeling zal zijn dat elke boekhouder moet kunnen melken. Maar in de Leeuwarder Courant werd toch een boekhouder gevraagd voor wie melken vereischt was terwijl het diplo ma boekhouder tot aanbeveling strekte, 't Was bij een fouragehandel annex vee houderij. Dat zegt iets. Doch waarom zou dan de kruidenier geen bediende vragen, die de pot kan koken, en een huuropha- ler ook niet piano's moeten kunnen stem men, of een fondsbode pillen kunnen draaien, of een bakkersknecht de wasch kunnen doen en sokken stoppen, vraagt een blad. En wij vinden die vraag zeer ad rem. Tot kijk! PRAATJESMAKER MAANDAG 20 MAART 1939 No. 456 aardappelkweekbedrijf v.h. G. VEENHUIZEN SAPPEMEER - Telef. 248 Biedt aan DIVERSE SOORTEN POOT AARDAPPELEN van Kiel- en Veenkoloniale grond. VRAAGT PRIJSLIJST Schieters bij bieten Bodemtemperatuur een voor name factor Laat zaaien verdient aanbeveling Het vraag6tuk van schietersvorming bij suikerbieten is zeer belangrijk. Juist omdat schieters nog zooveel optreden en den oogst soms met 'n belangrijk percentage drukken. Over deze schietei'svorming i6 dan ook reeds heel wat studie gemaakt, 0.m. door den bekenden kweeker van de Nederland- sche suikerbiet Kuhn P. den heer J. P. Du- dak van Heel, die reeds in 1927 daarover een artikel schreef in Genetica. Thane komt in de Mededeelingen van de Kon. Beetwortel- zaadcultuur Kuhn en Ca „Van Zaad en Suiker" van zijn hand weer een belangrijk artikel voor. Daarin wordt er op gewezen, dat men bij het vraagstuk der schietors moet onder scheiden den erfelijk en aanleg en de uitwendige omstandig'heden. Waarschijnlijk is, dat de temp'e- ratuur gedurende langeren of kor ten t ij d na het zaaien de belang- ijkete factoris. Tot deze conclusie kwam de schrijver na nauwkeurige waarnemingen. De temperatuur van de buitenlucht wijkt af van die in den bodem. En juist die bodem temperatuur op de diepte waarop het zaad ligt, dat is ongeveer 3 c.m. diep, is van de grootste beteekenis zooale de laatste onder zoekingen deden zien. Deze temperatuur mag niet beneden de 5o C dalen gedurende de kieming van 't zaad, omdat beneden die temperatuur het bietenzaad niet ontkiemt Daalt de bodemtemperatuur kort na het zaaien toch beneden de 5° C. dan treedt schietersvorming op en dit te vroeger en te sterker naarmate de daling van de tem peratuur sterker en vaker plaats had. Men redeneert wel eens: „de grond .'aat het toe om te zaaien, het zaaibed is welis waar nog koud, maar dat doet minder ter zake, want 't zaad kiemt toch niet bij die lage temperatuur en als nu gezaaid wordt, dan ligt het maar vast klaar om te begin nen als de temperatuur den groei mogelijk maakt". Die opvatting kan dus onjuist ge acht worden. Men dient te zaaien, als het zaad in een voldoend warm zaaibed komt te liggen en de kans klein ie, dat de grond den eersten tijdnogsterkin tempe ratuur zal kunnen dalen. Laat zaaien heeft dus de voorkeur boven vroeg zaaien. Maar sommige bie/tensoorten hebben nu eenmaal een lange groeiperiode. Dan is laat zaaien due een nadeel, wat den groei aangaat Men kan dan ook met meer kans op succes een zich aan Nederlandschë om standigheden aangepaste suikerbiet als Kuhn P. nemen, die nog laat gezaaid kan worden, snel groeit en vlug afrijpt. De heer Dudok van Heel eindigt zijn in teressant artikel met de opmerking, dat heel vroeg zaaien, o'at juist in alle opzich ten zooveel risico's kan meebrengen, bij Kuhn P. volstrekt geen voorwaarde voor den besten oogst is. De practisohe beteekenis van deze factor kan z.i. moeilijk onderschat worden. 7/a/i oJckar on. ttMzixXa, T/ovr /cantor etttuLti, Kencica als kalkbemestïng In de laatste tien jaar is meer dan ge wone aandacht besteed aan den kalk toe stand van den bodem noodig voor een goede opbrengst. Vooral door het onvermoeid werken var ir. Cleveringa zijn velen de oogen open ge gaan voor de belangrijkheid' van kalk, die vroeger maar als bijzaak werd aangemerkt in het bemestingsplan. Wij weten nu dat kalk een belangrijke, onmisbare stof is voor den bodem. Niet alle kalk is echter geschikt voor den bouwgrond. Op een kalkmeststof die wel bijzondere voordeelen biedt, willen we even de aan dacht vestigen. Dat is Kencica, een heel fijne stof, die niet alleen kalk doch ook nog een weinig, 40 goed werkzame kali bevat. Vooral voor bieten, die veel kali noo dig hebben en niet tegen een zuren grond kunnen, is deze Kencica een uitnemend product. Proeven te Wageningen geno men wezen een meer-opbrengst aan bie ten van 21 pet. en aan suiker van 26 pet. aan, terwijl die bemesting veel goedkooper was (ongeveer 30 pet) dan een overeenkomstige bemesting met poe- derkalk en kalizout. Maar niet alleen voor bieten ook voor andere gewassen is Kencica heel goed Zoo wel gras als erwten, zoowel tuinbouw als fruitteeltgewassen zijn dankbaar voor een gift Kencica. Men moet hierbij waarschijnlijk ook een deel van de gunstige werking gaan toe schrijven aan de z.g. bijstoffen, aluminuim en kiezelzuur. Uit en voor den Nederlandschen bodem Dolemietmergel bevat kalk en magnesia Wij zijn door de houding der vroeger veel van onzen land- en tuinbouw afnemende landen wel gedwongen om ook meer naar eigen product te zien dan vroeger wel het geval was. Vooral als dit eigen product den toets met andere buitenlandsche, producten wel kan doorstaan. Zoo'n product is b.v. de Winterswijksche Dolomietmergel, die naast kalk ook mag nesia bevat en daardoor voor onzen land- en tuinbouw van groote beteekenis is. Want de Neaerlandsche cultuurgrond is voor groot deel nog zeer kalkbehoevend. Ook is in tegenstelling met hetgeen ger wel beweerd werd. een extra magnesia- gift in vele gevallen heilzaam voor den goeden groei der gewassen. Zooals men zal weten is de gevreesde Hooghalensche ziekte mede een gevolg een gebrek aan Magnesia. Do bij Winterswijk gedolven Dolomjet- mcrgel kan dus vow onzen bodegt gen i heilzame werking hebben. Kleine boerenbedrijven Bedrijfsuitkomsten over 1937'38 Bij de Algemeene Landsdrukkerij ver scheen dezer dagen in druk het in October uitgebracht rapport van de Commissie van Advies voor de Kleine Boerenbedrijven, over debedrijfsuitkomsten der voor bceldbedrij fjesin 19371933. Deze voorbeeldbedrijfjes dienen om naast intensieve voorlichting en steun-in-natura hulp te verleenen aan de kleine boertjes door ze te laten zien hoe gewerkt kan wor den en hun de moderne methoden en inzich ten bij te brengen. Reeds na een jaar, zoo rapporteert de com missie, is mwn tot mooie resultaten geko men niet alleen te velde, doch ook door de bedrij fsuitkomsten. De voorbeeldbedrijfjes zijn geen model- bedrijven in de algemeene beteekenis van het woord, doch doorsnee-bedrijven, zoodat niet altijd de beste werden uitgezocht, doch wel die waar de bedrijfsleider een man was met gezond verstand in staat om de leiding van den Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst te aanvaarden en op te volgen. De belangstelling voor de voorbeeldbe- drijifjes was groot, niet alleen bij kleine boe reu dooh ook bij groote, die de toegepaste methodes ook wilden leeren kennen. De silo- bouw trok veel belangstelling. Van de 80 ingerichte voorbeeldbedrijfjes zijn van 44 nauwkeurige financieele en tech nische' gegevens verkregen. De grootte va rieerde van 8 tot 2.12 ha en was gemiddeld ca. 4.5 ha. Overwegend akkerbouw hadden 12; overwegend weide ook 12 en een ge mengd bedrijf 20 dezer bedrijven. De veevoederrekening kwam voor 44 per cent ten laste van de pluimveestapel, voor 30 percent van het rundvee en 25 percent van de varkens. De post vaste lasten was gemiddeld f 70 87 per ha, hiervan was voor pacht f 33.28, voor rente f 25.15, voor onderhoud en afschrijving f 9.31 en voor andere lasten f 3.13 fe boeken. Het gemiddeld netto-hedrijfsinkomen be droeg f 177.82 per ha. Bij de overwegende akkerbouwbedrijfjes was dit f 132.78 en bij de weidebedrijfjes f 218.73 per ha. De landbouwopbrengst vertoont een uiter mate gunstig beeld, aldus het rapport, de ondernemer geniet 37 percent, de grondbezit ter 15 pércent er van. De commissie is dan ook voor de volgende jareu hoopvol gestemd. Gewaarschuwd wordt echter voor verkeer de conclusies. Immers, zoo wordt zeer te recht opgemerkt, het gaat maar niet aan de gevonden gemiddelden met- een bepaald aan tal ha te vermenigvuldigen en te zeggen: zoo en zooveel ha leveren een gezinsbestaan. Ten eerste daalt de opbrengst per ha bij grooter oppervlakte en ten tweede zullen de uitgaven, vnl. die van arbeidsloon, aanmer kelijk stijgen. Kalium voor fruitgewassen In het bijzonder voor roode bessen In de fruitteelt staat men steeds weer voor de moeilijkheid hoeveel meststoffen men aan den boomgaard moet geven. Men hoeft al. nog niet voldoende gegevens om daaruit te concludeeren tot de meest juiste voeding van de hoornen. Daarom is het goed allerlei gegevens te verzamelen en aan de hand daarvan, con clusies te trekken. Vooral ook wat de hoeveelheid en de soort der kalimeststoffen aangaat gelden bedoelde moeilijkheden. Elke poging om meer de aan dacht op dit probleem te vestigen is toe te juichen. Dus ook het werk., dat ir B. Bosma, rijkstuinbouwconsulent te Goes deed door een geschrift samen te stellen over de betee- het bijzonder voor de roode bessen. Dit ge schrift is uitgegeven door het Ministerie van Economische zaken en verscheen als deel 8 de serie: Mededeelingen van den Tuln- bouwvoorlichtingsdienst en is verkrijgbaar bij de algemeene Landsdrukkerij. De schrijver gaat na, wat het kalium in het plantenlichaam doet en. hoe het werkt Maar eerlijkheidshalve wordt vermeld, dat de rol van het kalium bij de stofwisseling nog niet opgehelderd is, al weet men dan wel, dat het inivloed heeft op de assimilatie en dat bij verhooglng van het kaligehalte van den bodem de hoeveelheid droge stof van den oogst stijgt. Kaligebrek uit zich op verschillende wij zen. De bloei is bij kaligebruik soms wel overvloedig, doch de vruchtzetting laat te wenscihen over, de kwaliteit is veel minder. Bessen en vrij zeker ook appels vragen ook kali, misschien juist omdat deze gewassen de kali moeilijk opnamen. Zwavelzure kali is de beste meststof bij bessen, terwijl kalizout- 40 niet deugt. Stal mest werkt zeer gunstig bij de kalivoorzie ning. Voorjaarsbeeld op de markt. Groote aanvoer van nuchtere kalveren. WSJAHTWOÖRDEH Hoe moet een groenten tuin bemest wor den? Stalmest is bekend; welke soorten kunstmest? 'k Heb veel last van knolvoet bij de koolplanten, terwijl de planten vorig jaar ook veel last hadden van aardvlooien. Wat is hier tegen te doen? 't Is hier hooge zandgrond Antwoord. Voor een particulieren tuin lijkt mij de meeste geschikte kunstmest de bekende A.S.F.-korrels, in dén kunstmest handel wel verkrijgbaar. Knol voet is een lastige en hardnekkige kwaal, die in den grond zit. De eenige wei. is enkele jaren aaneen geen kool of andere kruisbloemige planten als radijs, rapen, raapstelen enz. te verbouwen. Tegen aardvlooien is een heel"goed mid del: het dadelijk bij 't opkomen uitstrooien van superfosfaat, ook bij den kunstmest handel te verkrijgen. Men strooie dan ge lijkmatig uit een ipond super op 10 M2, per M2 dus een half ons. Uw andere vraag die niet in deze rubriek thuis behoort en dos niet opgenomen is be antwoorden we met: zulks is niet noodig. Ingezonden HET KWEEKEN VAN WITLOF Verleden jaar las ik een artikel over het kweeken van witlof, volgens de methode van den heer Van Beest, te Maassluis, waarin deze zijn nieuwe methode meedeel de. Thans kan ik U mededoelen, dat wij deze proef hebben genomen, die zeer goed geslaagd mag heeten. Het is altijd verblii dend, dat er nog monschen in de wereld gevonden worden, die huin krachten en ga ven voor het gemecne be<=t willen aanwen den. goh pel belangeloos. Daarom plaats ik deze dankbetuiging in Uw geëerd blad. Hoogachtend, Moerkapelle D. VAN VOORST Prachtexemplaren op de eerste voor- jaarspaardenmarkt, welke in de vee- markthallen te Den Bosch werd ge houden. De Pepermuntteelt Een loonende teelt lijkt het niet I Men zoekt in den tuinbouw steeds weer naar nieuwe teelten, omdat de oude geen goede financieele uitkomsten meen-geven en ook intensiveering der bedrijven niet het gewenschte resultaat had. Kort geleden is men te Ter Aar begonnen met de teelt van pepermunt, ook wel munt of ment genoemd. Deze teelt zal misschien in de streken met intensieve cultuur niet de gewenschte op lossing der moeilijkheden geven, omdat ze niet zoo'n hooge bruto-opbrengst geeft, doch in andere gedeelten van ons land zal ze wel licht op grooter of kleiner schaal toegepast kunnen worden. Hoewel het onderzoek te Ter Aar nog niet is afgeloopen, achtte men het tocli goed, de verkregen gegevens te publiceeren. Dit is gedaan door ir G. W. v. d. Ilelm, Rijkstuinbouwconsulent te Amstelveen, in overleg met den specialist op het gebied Van de kruidenteelt, ir C .M. v. d. SI ikke, Rijkstuinbouwconsulent te Leeuwarden. Deze (publicatie verscheen als deel 9 van de Mede deelingen van den Tuinbouwvoorlichtings- dienst. Men meent te weten, dat de pepermimt- teelt al oud is, althans reeds ongeveer 1009 jaar vóór Chr. in Egypte bekend was. In het Nieuwe Testament wordt pepermunt ook reeds genoemd als tuinplant. Ook de Romeinen kenden munt reeds voor keuken gebruik. Of deze soorten echter dezelfde waren als welke thans gebruikt wordt, nl. de Mentha piperita, is nog de vraag. Voor destillatie sohijnt men pas in het be gin van de 18de eeuw de pepermunt ge bruikt te hebben. In Japan moet de peper munt al voor onze jaartelling voor medi sche doeleinden verbouwd zijn. De sporadisch in ons land voorkomende wilde exemplaren, zullen waarschijnlijk ver wilderde soorten zijn, afkomstig uit kloos tertuinen, waar ze als geneesplanten ge houden werden. De producten van de pepermuntplant, die handelswaarde hebben, zijn: het gedroogde kruid, de uit de plant gewonnen ipepermunt- olie (oleum menthae piperitae) en menthol (Menthrolum), 't hoofdbestanddeel uit peper muntolie. Het kruid komt als enkel gedroogd of als gedroogd en fijn gesneden, of als verpoe- derd kruid in den handel. De pepermuntolie wordt gebruikt voor pepermuntbereiding in de geneeskunde, be reiding van mondwaters, kauwgom, par fums en likeuren. De menthol, een kristallyne stof, wordt gebruikt in medicijnen .tegen keelpijn en verkoudheid, voor migraine-stiften (wegens de afkoelende werking) en bij de bereiding van mentholsigaretten. Andere menthasoorten: kruizemunt, herts- munt, -watermunt, akkermunt e.a. worden, al bevatten ze alle een aetherische olie; niét- veel geteeld, met uitzondering van kroize: munt. De wereldproductie van pepermuntolie is volgens schatting van Strausz (in 193C) 1.272.000 kg ruwolie, waarvan Japan 600.000 kg, Amerika 400.000 kg, Sovjet-Rusland 130.000 kg levert. Het aandeel van Neder land is maar heel gering. Een ander onder zoeker, De Graupey, kwam in 1933 tot heel andere cijfers, nl. tot een totaal van 725.000 k 850.000 kg, waarvan Amerika het meest leverde, nl. 350 k 400.000 kg, Japan 250 300.000 kg en Rusland slechts 10 a 20.000 kg. De invoer in Nederland is nogal van be teekenis. In 1935 en 1936 bedroeg de®e circa 37.000 kg en in 1937 zelfs 43.682 kg met een waarde van f 173.595 (in 1937). In ons land is de teelt al oud. Maar tot voor kort was deze teelt geheel in verval geraakt De proeven, de laatste jaren genomen, heb ben de belangstelling weer verlevendigd. Daarom werd in Ter Aar getracht na te gaan of deze teelt in het algemeen voor ons land rendabel zou zijn en of deze de teelt in de venen voor een deel zou kunnen ver vangen. De laatste vraag moet ontkennend beant woord worden. Op duren grond, met over- heerschend klein bedrijf, zal ze om economi sche redenen niet slagen. De eerste vraag kan nog niet beantwoord worden. Het resultaat in 1937 was niet bemoedi gend, maar toch hebben de proeven doen zien, dat de kans op een rendabele teelt niet i uitgesloten mag worden geacht. Voorjaarsbeeld op het land Maaninvloed op plantengroei De maan heeft volgens sommige tuinders en boeren 'n niet onbelangrijken invloed op "het groeien van de planten. In verschilleni de deelen van ons land hoort men daar ver schillende bewijzen voor. Is al weer een heele tijd geleden, hoe lang weten we niet, dat onze Praatjesma ker daar eens op wees in zijn wekelijksch praatuurtje. Verschillende gevallen werden j hem nadien nog medegedeeld, en thans is er weer een lozer, die onze aandacht daar voor vraagt. In een van de plaatselijke bladen op do j Zuid-Hollandsche eilanden, had iemand, die zich oud-tuinder noemde, mededeeling ge daan over den invloed, dien dc maan zou hébben op den aard van den groei der bie ten. Beweerd wordt nl. dat als de bieten bij afnemende maan gezaaid worden, er geen I „schieters'' zouden optreden. Daar hij dit als tuinder bij kroten had toegepast en volgens hem met succes, adviseerde hij boe- i ren uit zijn omgeving, bij het zaaien van j suikerbieten denzelfden regel. Iemand in de Hoeksche Waard die met bietenzaaien wachtte tot het afnemende maan was, had enkele schieter, terwijl de geheele Hoeksche Waard naar schatting 35 schie ters vertoonde, dus 35 van onwaarde voor fabriek of vee. Dit was de inhoud van bedoelde medo- deeling. Twee dagen nadien bevestigde een ander het. Hij en zijn vader hadden reeds 40 jaren steeds met succes, steeds bij afnemende maan bieten gezaaid. Deze waarschuwt de landbouwers de vaak groote schade, die I door schieters veroorzaakt wordt, niet op het j 2aad te werpen, doch op het feit dat ze niet bij afnemende maan zaaiden. Op verzoek van een onzer lezers schreven I wij'het bovenstaande. We zouden het zeer. I op prijs stellen als andere lezers, die zich voor deze aangelegenheid interesseerden ons hum bevindingen wilden medeaeelen. Niet alleen bij bieten, dooh ook bij andere i gewassen. Ontvangen geschriften A.S.F.-NIEUWS. Gratis uitgave van N.V. Amsterdamsche Supers fosfaatfabr. Maliebaan 81 Utrecht, Van deze fraai uitgevoerde periodiek vers scheen No. 10. Het bevat, zooals in den regel het geval is, zeer interessante artikes len. We noemen thans: De keuze van proefvelden, waarin de schrijver tot do conclusie komt, dat deze keuze met de grootste zorg moet geschieden en dat het ter controle van de gelijkmatigheid van het perceel gewènscht of zelfs noodzakelijk is van elke parallel afzonderlijk een grond monster te nemen als gemiddelde van een niet te klein aantal steken. Een tweede artikel handelt over: „Bemes- tingsproeven en conclusies". Verder volgt i een artikel over: Bemestingsproeven op voes der- en suikerbieten, dat tot de slotsom komt.i dat bij het vergelijken van A.S.F.s korrels en enkelvoudige meststoffen op bies j ten zoowel als op elk ander gewas de vorm waarin de stikstof, het fosforzuur en de kali \yorden toegediend, steens dezelfde moet Alleen voor goed ontwikkelden lijkt ons leesbaar het artikel van drs A. L. Schuffes len over heb Fosfaat-ion. Toch een interes- sant artikel. Als men ze niet ontvangt vrage men deze periodiek eens aan. RAAMLIJSTEN SYSTEEM „NYHOI— 5 punten waar het om gaat' Speciale ruitenhouder. Stalen hoeken. Koperen nagels. Langere levensduur. Goedkooper ia 't gebruik. Wie ze gebruikt bestelt na. Vraagt VriJ« blijvend inlichtingen. J. BAK, H. BAK DE JONG HENDRIK-IDO-AMBACHT - Tele'. 8 Ook alle andere soorten van raam lijsten. Tuinderglas, L.O.B. en kasglas D VAN DEN BOSCH Telefoon 28 NAALDWIJK Tuinbouw gereedschappen KASSENBOUW IN IJZER VERWARMING - WATERLEIDING STALEN WAGENS en BURRIES DE silicatische meststoffen vooi Uwen grond Goed, goedkoop en grondverbeterend verpakt tn papieren zakken van 50 KG. N.V. Handel- Scheepv. Onderneming v.h. Fa. N. DAENEN MAASTRICHT (TeL 30413042) salpeterstikstof KALKSALPETERI 15,5 stikstof f y2 salpeter-, y2 ammoniakstikstof 20,5 stikstof ammoniakstikstof 20,6 stikstof Inlichtingen en brochures over deze meststoffen worden op aanvrage gratis verstrekt door het LANDBOUWKUNDIG BUREAU VAN DE STAATSMIJNEN IN LIMBURG en N.V. MEK0G te HEERLEN en hel Land- en Tuinbouwbureau der I. G. Farbenindustrie A.G., Amsteldijk 37, te AMSTERDAM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10