Reglement van Orde aangevuld DAM PO Sport en geestelijke ontwikkeling brengt arbeidskracht pifsntf TL. IRIJKEN h LANGE VRIJDAG 17 MAART 1939 DERDE BLAD PAG. 9 Eerste Kamer-camera „Geen enkel ordelijk lid zal van de nieuwe bepalingen last ondervinden' „Geen beter Reglement is mogelijk dan het gezond verstand der leden". Al dus luidde de treffend juiste opmer king, gemaakt door de heeren de Savor- nin Lohman en Schaepman toen zij in 1888 voorstelden, het Reglement van Or de voor de Tweede Kamer te wijzigen. Daarbij werd gesiproken over de al dan niet bestaande wenschelijkheid, het recht -lot interrumpeeren in te voeren. Dezelfde woorden kunnen eigenlijk gezegd worden ivan het geheele Reglement van Orde, zoo wel voor de Tweede als voor de Eerste Ka mer, en het is zeiier geen reden tot onver deelde verheuging, zoo tot verscherping en aanvulling van de bepalingen in het Regle ment moet worden overgegaan. Evenals op zoo velerlei gebied geldt ook hier het ada gium, dat goede zeden beter zijn dan goede wetten. Typeerend is, dat vele tientallen jaren te rug, hij de opkomst van het eigenlijke par lementaire stelsel ten onzent, bepalingen niet in het Reglement van Orde voorkomen, waarvan wij het bestaan zonder al te veel verbazing vaststellen. Zoo kwam in het Reglement van 1842 b.v. geen bepaling voor. die den voorzitter het reoiit geeft, te ver manen en tot de orde te roepen, den spre ker, die zich beleedigende uitdrukkingen veroorlooft of de orde stoort. En toen de Commissie, die dit Reglement van 1842 ont wierp, een artikel voorstelde, luidende: „In dien een spreker zich beleedigende uitdruk kingen jegens zijne medeleden of 's Konings Ministers of Commissarissen mogt veroor- love, wordt hij door den voorzitter ver maand en tot de orde geroepen", werd bij de beraadslaging de onderstelling, dat be leedigende uitdrukkingen zouden kunnen Worden gebruikt voor een Nederlandscne Statenvergadering op zichzelf reeds beleedi gend geacht Het betreffende voorstel werd ïnet 34 tegen 10 stemmen verworpen. Goede zeden zijn beter dan goede wet ten, evenzeer als goede wetten weinig baten zonder goede zeden. Maar de om standigheden kunnen dwingen tot ver scherping van de voorschriften, een ver scherping, welke op zichzelf dient te worden betreurd. Zoo is het ook met de wijzigingen, die de Eerste Kamer gistermorgen heeft aange bracht in haar Reglement van Orde, wijzi gingen met het doel, de positie van den .Voorzitter te verstevigen. In haar Regle ment vertoonde de Eerste Kamer tot nu toe een gelukkigen achterstand met de Tweede. Dit college immers had voor een aantal ja ren enkele bepalingen aangenomen, die haar aanleiding hadden gevonden in het op treden van communistische afgevaardigden, dcch die in de practijk meer toepassing bler ken te moeten vinden op de Nationaal-So- clalisten. Gelijke bepalingen heeft thans ook de fierste Kamer in haar Reglement opge nomen. De kern van deze wijzigingen is, dat de Voorzitter een lid, hetwelk van het on derwerp in beraadslaging afwijkt, tot de be ihandeling van het onderwerp kan worden teruggeroepen; dat een lid, hetwelk de orde verstoort, door den Voorzitter, vermaand kan worden, terwijl bij voortgaande overtre ding aan dat lid het woord ontnomen kan worden en ook uitsluiting van de verdere bijwoning van dezelfde of van de volgende .Vergaderingen kan worden toegepast. Woensdagmorgen is het betreffende voor stel ingediend en reeds in den middag van dien dag is het in de afdeelingen behan deld. Geheel beantwoordde aan dien spoed het feit. dat het voorstel gistermorgen reeds in openbare vergadering is behandeld. De heer Van Lanschot (r.k.) heeft 'daarbij ook namens de andere onderteeke naars het woord gevoerd en gezegd, dat het in hooge mate betreurd moest worden, nu het Reglement van Orde diende te worden aangevuld. Hij wilde niet treden in de Vraag, of het voorstel noodig was. De feiten spreken dienaangaande voor zichzelf. De aanvulling is overgenomen uit het ment voor de Tweede Kamer, waar zij goec werkt. Geen enkel lid, dat zich ordelijk ge- UW KINDJE VERKOUDEN Wrijf dan keel, rug en bontje in met Dempo.Wonderlijk *ooab dèt helpt! Pot 50 et. Tube 40 ct Doo» 30 ct draagt, zal van de nieuwe bepalingen ook maar eenigen last ondervinden. Voorts betoogde de heer Van Lanschot, dat de bevoegdheid om een Kamerlid var de vergaderingen uit te sluiten, niet n strijd is met de Grondwet Merkwaardig is in dit opzicht, dat we gelijke bepalingen aantreffen in Engeland sinds 18S0 en in Frankrijk sinds 1849. We moeten de zaak zoo zien, dat de Ka mer na de aanvulling beter haar functie kan uitoefenen in overeenstemming met de Grondwet Hier gaat het om de vraag of deze aanvulling noodig is, en deze vraag wordt door de voorstellers bevestigend be antwoord. Voorts deelde de heer v. Lanschot mede, dat de heer van Vessem op het senio renconvent, waarop deze aangelegenheid is besproken, ook is uitgenoodigd. maar dat hij iet is verschenen. Spreker voelde zich de tolk van alle on derteekenaars te zijn, als hij de hoop uit spreekt, dat de bepalingen zoodanige pre ventieve werking zullen uitoefenen, dat ze nimmer zullen moeten wordpn toegepast Weinig voldaan was de heer V a n V e em (n.s.b.). die van oordeel was dat het. seniorenconvent niet op behoorlijke wijze was samengeroepen. Spr. meende, dat de huidige voorzitter ook aan de besprekingen over het voorstel moest kunnen deelnemen, in verband waarmede hij het oudste lid vroeg, de plaats van den voorzitter zoolang te willen innemen. (Zooals verwacht mocht worden, werd aan dit merkwaardige voor stel geen gevolg gegeven). De heer Van Vessem betoogde verder, dat de noodzaak van versterking van des voor zitters positie niet gebleken is. Integendeel kan het bestaande Reglement aanleiding Op 83-jarigen leeftijd vrij van rheumatische pijn Na jaren vreeselijke pijnen te hebben geleden Deze oude dame kreeg in 1931 rheumat:ek en langzamerhand breidde dit zich over haar geheele lichaam uit. Toen begon zij Kruschen Salts te nemen en nu zendt zij ons dezen eigenhandig geschreven brief: „Sinds 1931 lijd ik aan rheumatische pijnen. Eerst kwam het in mijn beide armen en het werd steeds erger, tot het in de toppen van mijn vingers gekomen was. Toen kwam het in mijn enkels en knieën en dat maakte mij langen tijd hulpeloos. Een vriendin raadde mij aan, Kruschen te gaan gebruiken en 'k vind. dat het mij me.er goed doet, dan eenig ander middel Ik schrijf dit zelf, hoewel ik bijna 84 jaar ben." Mevr. H. De pijnen en stijfheid door rheumatiek worden bijna altijd veroorzaakt door een overmaat van urinezuur in het lichaam Kruschen Salts spoort Uw organen aan tot regelmatige, krachtige werking en helpt ze, het urinezuur en andere schadelijke afval stoffen volkomen te verwijderen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bii alle apothekers en drogisten. (Reel.) geven tot een interpretatie, die den voorzit ter teveel invloed geeft. Spr. was van deel, dat door het aanhangige voorstel de parlementaire democratie wordt uitgehold en elementen van dictatuur daarin worden ingevoegd. De vooreestelde artikelen be sprekend meende de heer van Vessem, dat enkele in strijd zijn met de Grondwet Hij beweerde onder meer. dat het uitgesloten lid een civiele actie heeft tot het opvorderen van gederfde presentiegelden. Deze bestrijding ten spilt is het voorstel met 34 tegen 4 stemmen (die van de N.S.B.) aangenomen. gen, maar die desondanks allerminst ach terblijven en bijdragen tweede onmisken bare voorwaarde voor wezenlijk welslagen mei hun beurs. Landelijk Comité Ik heb een aantal mannen in den lande bereid gevonden zich te vereenigen tot een landelijk comité, waarvan de samenstelling dezer dagen bekend zal worden gemaakt en de zetel gevestigd is ten departemente van sociale zaken, dat als werkcommissie hel centrale punt tot bevordering van de uit breiding van dit werk over het geheele land zal vormen. Dat werk b 1 ij f t staan in het teekon. waarin het is opgezet, zijn deugdelijkheid bereids bewezen heeft en ook alleen tot zijn volle zegenrijke recht kan komen: het tee ken van gezamenlijk zelf-doen. Zelf-doen van werkloozen. Zelf-doen van werkenden. Zelf-doen ook geheel voor wat betreft den nervus rerum, het geven der gelden, die onafwijsbaar noodzakelijk zijn voor de func tioneering van de gansche organisatie. Al leen zoo heeft het zijn volle waarde. Al leen zoo heeft men het recht, het te plaatsen in een kader, waarin het wezenlij ke beteekenis heeft voor de onderlinge ver bondenheid der natie, het kader der geeste lijke en moreele herbewapening. Moge men plaatselijk en gewestelijk het initiatief nemen, dit werk aan te pakken en zich tot het departement van Sociale Zaken, waar het landelijk comité zetelt, wenden om inlichtingen en voor zooveel noodig, leiding. Ik vraag U om uw medewerking, die, voor wie vanavond reeds ermee begin nen wil, terstond gegeven kan worden door een eerste bijdrage op postgiro-rekening 301.000 van het landelijk comité voor geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van werkloozen, Den Haag, medewerking voorts, die in de komende maanden moge uit bloeien, doordat over het geheele land een groot een heel groot, percentage der werk loozen Segoba-werk beoefent in de plaats van het stempelen. Zoo zij het, in practische opvolging van het koninklijk woord onzer Landsvrouwe, zegen van het vaderland. Invoering van „SegobaJ werk" inplaafs van stempelen Minister Romme vraagt steun en medewerking De Minister van Sociale Zakeai, Prof Mr. C. P. M. Romme heeft gister avond' door de radio een rede uitgespro ken over de organisatie der geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van werk loozen ter vervanging van het z.g.n. „stempelen", Het is nu ongeveer een jaar geleden, zoo zeide spr. o.a., dat we, eerst in een enkele gemeente en toen het daar geslaagd was, is het uitgebreid tot enkele andere be gonnen zijn met een proef, óm het controle middel op den steun van den werklooze, het stempelen, die dagelijksche gang naar het stempellokaal waarvan een mensch in nood niet beter wordt, te vervangen door wat anders en door .wat beters. Zoolang en voorzoover er niet die eenig werkelijke uitkomst is, werk, werk waarop de eerste en voornaamste aandaoht ook van de overheid is en blijft gericht en waarvoor zij het uiterste van haar krachten als lei ding-gevend orgaan der samenleving in spant, zoolang gij in den steun loopt, moet er controle zijn, maar is die niet te vervan gen door wat anders en wat beters, is die niet om te bouwen tot een kracht in uw moeilijke omstandigheden, tot een impuls om den strijd niet op te geven, maar gees telijk en lichamelijk u, tegen alles in, toch sterk te houden, ook om gereed te zjjn wan neer straits, ook voor u, de eenig werke lijke uitkomst daagt? Het Segoba-werk We hebben, nu een jaar lang, een proef genomen met wat anders en wat - beters. Laat ik de pionier-gemeente met eer© mogen noemen: Breda, waar 60 pCt. van de werkloozen nu niet meer stempelen, maar deelnemen aan wat als resultaat van een prijsvraag, die ze daar gehouden hebben, gedoopt is het Sego- bawerk, Sport En Geestelijke Ontwikke ling Brengt Arbeidskracht. En van Bre da uit ls het overgeslagen naar ettelij ke andere plaatsen. En het moet over slaan naar het heele land. Daar wordt sport beoefend, gevoetbald geloopen, athletiek beoefend en gezwommen in de plaats van het stempelen. Daar wordt aan huisvlijt gedaan, aan figuurzaagwerk, fineerwerk e.d. door wordt ontspanning ge geven, muziek, tooneel enz., daar worden rsies gehouden, bezoeken gebracht aan fabrieken, kweekerijen, musea, natuurmo numenten. Daar worden cursussen gegeven algemeene ontwikkeling, eerste hulp bij on gelukken, luchtbescherming, enz. enz. Daar wordt gewerkt in de volkstuintjes aan het kweeken van gewassen. Dat alles, en nog veel meer, in de plaats van het stempelen. Anderhalf twee uren per dag is men daar bezig, om den geest te verfrisschen, het li chaam te sterken, zich „fit" te houden, de plaats van het stempelen. En dat alles geschiedt natuurlijk onder leiding. Onder leiding van werkloozen zeH, waar de geschikte krachten daarvoor aan wezig zijn. Onder leiding en met medewer king van hen, die wel werk hebben, inzoo- verre de krachten, die noodig zijn, onder ce werkloozen ontbreken of medewerking, die noodig is, slechts en juist van de andere zijde kan komen. Belangelooze medewerking Zoo zien we, ik doe wederom alleen maar een greep een botanicus, die gere geld verschillende excursies leidt. Onderwij zers die zich beschikbaar stellen voor het ge. ven van onderricht Middenstandszaken die voor een sportdag de prijzen geven: klee ding, huishoudelijke voorwerpen. En naast al dezen, en reeds zoovele anderen wier belangelooze medewerking noodzakelijke voorwaarde is voor dit werk van nationale versteviging de velen, die niet in de ge legenheid zijn met hun persoon bij te dra Minister Romme Vijf-jarig kind door auto aangereden STEENWIJK, 17 Maart Het vijf-jarig zoontje van den heer J. Oosterhof te Steen- wijk is gistermiddag op den Eesveenschen- weg bij de ouderlijke woning door een per sonenauto aangereden en levenszevaarlijk gewond. Het kind zat achter op een melk 'agen en sprong eraf, juist toen de auto, bestuurd door den heer V. uit Steenwijk. passeerde en het kind aanreed. Het jongetje werd twintig meter wegge slingerd en kwam in een sloot terecht waaruit het bewusteloos en met zeer ernsti ge verwondingen werd opgehaald. Het kind is in hopeloozen toestand de ouderlijke wo ning binnengedragen. Den bestuurder treft geen schuld. MOTORFIETSRIJDER OVER DEN KOP GESLAGEN EGMOND AAN ZEE, 17 Maart Gistermid dag is op den 's Heerenweg te Egmond-bin- nen een motorfietsrijder, doordat de band van zijn voorwipl sprong, over den kop ge slagen. In zorgwekkenden toestand is de man naar het St Elisabeth-ziekenhuis ie Alkmaar overgebracht VEEHANDELAAR VERDRONKEN SCHEEMDA. 17 Maart. Gistermiddag om streeks half een is de 50-jarige gehuwd' veehandelaar M. Cohen, wonende te Win schoten, niet zijn rijwiel in het Termunter- zeilsterdiep alhier geraakt en verdronken. Het stoffelijk overschot is eenige uren later opgehaald. BRANDSTICHTER VEROORDEELD AMSTERDAM, 17 Maart De rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de taak tegen een caféhouder en een schilder, die terecht hebben gestaan, omdat één van hen in overleg en op verzoek met den twee de het café „Het Hoekje" aan hef zevenend te Laren, op 7 Nov. j.l in brand heeft stoken. De bovenverdieping van het café brandde geheel uit Tegen den caféhouder, had de rechtbank drie jaar gerequireerd gens uitlokking tot brandstichting. De rechtbank echter achtte het onderzoek niet volledig en verwees de zaak naar den rech tercommissaris om te onderzoeken of de caféhouder of diens vrouw de brandlamo, waarmede de schilder den brand heeft ge sticht heeft gegeven. De schilder, die den brand gesticht had, werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Tegen hem had de officier van justitie veertien maanden gerequireerd. VIER MILLIOEN K. G. STROO VERLOREN OUDE PEKELA, 17 Maart Gisteravond is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de groote strooschuur van de stroocarton- fabriek „Ceres" alhier. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. Ongeveer vier millioen k.g. stroo werden een prooi der vlammen. Door de gunstige windrichting liep de fabriek zelf geen gevaar. In het orkest Speel ik zoo best, En daarbij heb ik ook 'n Bijzonderheid: Gelijkertijd Te blazen en te rooken. Eükr M IK voorde pijp Dobbelmannlekker, man RUBRIEK^, ZATERDAG. 18 Maart 1030 HILVERSUM 1. 187.1 cn 301.5 M. VAJtA-Ult»«B- dlng. 7.308.00 VPItO. 8.00 Gram.muzielE. (Om 8.16 Beriohten) 10.00 MorgonwtJdlng. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12 00 Gram.muziek. (Om 12.15 Berichten). 1.15 VARA-Orkest 2.00 Causerie: ..De t*- brieksarbeidersbond gisteren, vandaag en morgen". 2.20 Pianoduetten. 2.50 Gram.mux, 3.00 Reportage. 3.30 Residentie-orkest, de Stem dee Volks, en solisten (Opn.). 4.36— 4.50 Esperanto-uitzending. 4.55 Residentie orkest. 5.30 Filmland. 6.00 Orgelspel (Opn.1. 6.28 Berichten. 6.30 Gronlngsch programma. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Gram.muziek. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 „Nederlanders in Amerika"', muzikaal programma 8.00 Herhaling SOS-Bertohten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varla 8 20 VARA-Orkest 9.10 Toespraak: „En nu doorzetten!" 9.15 „En nuOké". 10.30 Berichten ANP. 10.40 Community-singing (Opn.). 11.00 De Ram blers 11.30—12.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 415.5 M. KRO-Utte©Bdtii|r. g.oo—9 15 Gram.muziek. (Om 8.15 Berichtend 10.00 Gram.muziek 11.30 Godsdienstig half uurtje. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.muziefc 12.30 Het Peregrlnos-orkest (1.00—1.20 Gt.- muzlek). 2.00 Voor de rijpere Jeugd. 2.80 De Amsterdamsche kantonrechter denkt er anders over Wilde busondernemer door hem veroordeeld AMSTERDAM, 17 Maart De kanton rechter Mr. I. van Creveld heeft giste ren in een schriftelijk vonnis met uit voerige motiveering f 300 boete ge- ëischt tegen den autobus-exploitant -I. B. Pool, die als directeur van de N.V. „Nederlandsche Unie" terecht heeft ge staan, omdat hij na 15 Febr. zonder ver gunning een autobusdienst had geëx ploiteerd tusschen Amsterdam en de Belgische grens. Voorts had hij 'n bus dienst geëxploiteerd van Amsterdam naar Bussum en Hilversum. De ambte naar van het O. M. had f 500 boete ge- eischt. Als gemachtigde van verdachte trad op Mr. G. de Grooth uit Rotterdam. De kantonrechter was in tegenstelling met zijn Haagschen collega, van meening dat het nieuwe R.A.P. wèl verbindend is. In de zaak tegen den ondernemer Koch werd f 500 boete geëischt. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van artikel eerste lid, van het Burgerlijk Wetboek. Blijkens de memorie van toelichting wordt met dit wetsontwerp beoogd op te heffen de verbodsbepaling met dispensatie mogelijkheid van den koning voor het sluiten van een huwelijk tusschen schoon broeder en schoonzuster, wanneer de echt genoot, die de zwagerschap deed ontstaan is overleden. iziek. 2.45 KUideruurtje. 4.i muziek. 6 30 Espera Nachtegaaltjes 6.15 6.45 De KRO» muziek. 6.20 Jour- .45 Gram.muziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: ,.De goedkoop* apotheek". 7 35 Actueele a etherflitsen. 8.00 Berichten ANP. mededeellngen. 8.16 Medlta- izlkal Jsting. 8.35 Gram.- De KRO-New Style Artists. 11 n Honga&rsch orkest. „The Minstrels"', en solisten. 10.2» „Wat nu?". 10 30 Berichten ANP. 10.40 Film praatje. 10.55 10.00 Orkeet. 11.06 Decla- ADIO-PARÏS 1648 M. 12.30 Zang. 1.05 Orkest» 2.50 en 3.35 Zang. 4.05 Zang. 5.05 Cello. 6.SS Koor. 7.20 Orkest. 8.35 Piano. 8.50 Opera. KEULEN 456 M. 6.30 Orkest. 7.50 Orkast» 11.20 Orkest en koor. 3.20 Orkest 6.30 Win terhulp-programma. 7.30 Gevar. BRUSSEL 322 en 4S4 M. 322 M.: 12.50 ©n 1.80 Orkest 2.25 Piano. 4.20 Orkest en Ocllla- koor. 6.20 Orkest. 8.40 Zie Hilversum IL 484 M - 12.55 en 1.30 Orkest 2.55 Ensemble. 3.30 Kamermuziek. 5.35 en 5.55 Orkest 6.20 Concert 10.80 T PRACHT IQ VAN TOON IS DE KLEINE HOFMANN PIANO ^BINNENROTTE 154 ROTTERDAM 75. Kwiebus bleef stokstijf staan. „Nou graag of niet. Hè je soms liever een boterham? Tc Heb er zat. De mense ware zo rejaal vandaag." Een beetje onzeker liep Kwiebus naar de gestalte in het gras. Plotseling.stond de man rechtop. t Was een reus van een kerel. Eén greep! En Kwiebus slingerde hoog boven z'n hoofd in de lucht. Een handige zwaai en.de man legde den jongen héél zacht in het gras neer. Kwiebus was glad beduusd. „Nou hap maar 'es voor de schrik, dan zal ik een deuntje voor je zingen." dcorjOotcau- ngefi wa Tein Kras/ 76. De man haalde een doedelzak to voorschijn. Blies de zak vol lucht en galmde met de zonderlingste draaien en uithalen: ,,Klompertjen en zijn wijfje, Die zouwen vroeg opstaan, Om eiertjes te verkopen En na' de markt te gaan. Ze waren halleverwege, Halleverwege de dijk, Daar braken al der eiertjes, En 't bottertje viel in 't slijk. Het speet'er niet om de eiertjes, Maar om 'er mooie doek, Die ze gisteren nog gemaakt had. Van Klompertjes beste broek. (50 Dan wordt het weer stil in huis en Adriaan verstaat, dat nu voor hem en ook voor Ditje het ergste komen gaat. Hij denkt Maandag de zaak maar weer te openen, dat geeft wat afleiding, al zal de belangstelling der klanten in de eerste dagen wel hinderlijk zijn. Moedig, uiterlijk onbewogen, wor stelt Adriaan ook deze dagen door. En vreemd, meermalen betrapt hij er zichzelf op, dat hij een maat of een gewicht in den winkel, een baal of kist in het pakhuis, verlegt of neer zet, precies op dezelfde wijze als vader dat altijd heeft gedaan. Een kleine voldoening geeft hem dit gehoorzamen aan een innerlijken drang. Zoo zou vader het immers gewild hebben? Veel meer dan toen vader nog leefde, voelt Adriaan zich in dezen tijd de zaakwaarnemer in De Bloeyende Aman delboom, alsof hij verwacht, dat vader straks weer zal keeren van een groote reis, om hem de teugels weer uit de handen te nemen met een „welgedaan, mijn zoon." Een dwaze ge dachte, die Adriaan toch niet ruwweg kan uitbannen. Inte gendeel, hi; beleeft een kleine vreugde aan dit zich willens en wetens laten drijven op wat toch niet anders is dan zelf bedrog. De werkelijkheid is op d'it moment nog te zwaar om te dragen. Veel meer dan hij dit zelf ook maar vermoedt, is de opgewekte, kerngezonde Ap Cosijn, die herhaaldelijk bewijst naast een schrander hoofd ook een trouw, gevoelig hart te bezitten, Adriaan tot troost en opbeuring. Doch één maal is Adriaan serieus ontstemd op den jongen: dat is, als hij eigenmachtig een paar stijfselkistjes een naar zijn inzicht betere plaats in het pakhuis heeft gegeven. Het neerzetten van die kistjes is vaders laatste werk geweest in de zaak. Adriaan had onderwijl alweer nieuwe stijfsel besteld. Maar hoe kan Ap dat allemaal weten en begrijpen? Den dag daarop stuurt Adriaan Arons, den reiziger in verpakte thee en koffie, met een hardnekkige afwijzing van de deur. De arme kerel heeft in het laatste jaar voor Wie- chers' dood zeker wel tienmaal geprobeerd een aantal van zijn onsjes en halfpondjes in De Bloeyende Amandelboom te slijten. Doch de ouwe baas moest van die nieuwigheden niets hebben. Die hield niet van pakjes dit en doosjes dat, die wilde zien wat hij kocht, en laten zien wat hij vèrkocht. Maar Arons zou geen Arons zijn, als hij al niet lang door had, dat die jonge snuiter wel degelijk zin in zijn artikel had. Daarom waagt hij het, nu de oude alweer een poosje dood is, nog eens met een offerte en hij begrijpt maar niet, wat hij gezegd of niet-gezegd, gedaan of niet-gedaan kan hebben waardoor de stemming van dien jonkman tegenover hem zoo is verkeerd. Adriaan weet dit zelf ook niet, tenminste redelijkerwijs niet. Het is waar, hij heeft altijd wel idee in die pakjes gehad. Het is iets van den nieuwen tijd, de klanten vragen er naar. Maar vader wilde er niet aanVader wilde dit niet en vader wilde dat nietvader deed zus en vader deed zooToen het juk hem opgelegd was. drukte het Adriaan loodzwaar; nu het van hem afgenomen is, zoeken zijn schou ders den vertrouwden last XXXVI Langzaam, heel langzaam keert de rust weder in Adriaans gemoed. En vader is alweer bijna een jaar dood, als op een dag het gevoel van vrij, volkomen vrij te zijn, hem op een oogenblik als in een andere wereld zet. Heel even maar duurt deze beroering, doch in haar gevolgen is ze zoo direct niet te overzien. Immers, van dien dag af ziet Adriaan den hemel en de aarde als veranderd, de sterren aan het firma ment, de scheepjes in de haven, de steenen van de straat, de kinderen langs den weg, den inventaris van De Bloeyende Amandelboom en de rood-pluche stoelen van het achterka mertje. Zelfs de oude Ditje ziet hij als in een nieuw licht. Tot dezen dag heeft het leven hèm in zijn macht gehad; nu op eens (vanwaar en hoe?) waagt hij het er op, het léven aan te grijpen. Ap weet niet, of hij waakt dan wel droomt, als hij plotse ling de order krijgt het pakhuis netjes aan kant te maken: al die ouwe rommel eruit en dan dit hier en dat daar... Zou de baas gaan trouwen? Z'n moeder heeft al zoo vaak gezegd: „dat zoo'n man geen vrouw néémt." Als het pakhuis op orde is. komt de winkel aan de beurt. Een radicale omwenteling. Zelfs de timmerman en de schil der komen er aan te pas. Ontegenzeggelijk ziet het er na Adriaans hervormingen in De Bloeyende Amandelboom veel alledaagscher en inder daad ook beter uit: meer licht, meer ruimte, een aantrekkelij ker étalage en een heele serie nieuwe artikelen; ook ver pakte koffie en thee, die al meer gevraagd wordt den laatsten tijd. Aan zijn omzet ziet Adriaan duidelijk, dat zijn ommezwaai door de clientèle vvordt geapprecieerd. De propagandist van „Waterdam-Vooruit", die van een en ander hoort, grijpt moed en weet Adriaan inderdaad te bewegen, lid van zijn organisatie te worden. De jonge vereeniging met haar groot- sche plannen moet het van mannen als Wiechers hebben, niet waar? Allereerst in het belang van den middenstand zelf. De arbeiders organiseeren zich, en de grooten zorgen voor zichzelf en hun vriendjes. De middenman zou in de verdrukking komen. Het is eisch des tijds, dat hij zich doet gelden. Allereerst met dit doel namen eenige vooruitstreven de middenstanders het initiatief tot oprichting van „Water dam-Vooruit" Heeft Wiechers inderdaad trouwplannen? Nu, eerlijk gezegd, hij kijkt zoo hier en daar wel eens uit naar een passende echtgenoote, doch komt daarbij alras tot de ont dekking, dat een vrouw „zoeken" een onbegonnen werk is. Staat het oude ideaal hem wellicht nog te veel voor oogen? Maar hij kan toch de eerste de beste vrouw van zijn stand, zijn geloof en zijn jaren, die hij toevallig ontmoet, niet lastig vallen met een huwelijksaanzoek? Dat zou toch al te dwaas zijn? „De vrouw, van wie je weet. dat de Heere haar op je weg heeft geplaatst, de vrouw die Hij je toewijst, de vrouw die je ook zult kunnen Hef hebben TJ'amisschien volkomen duidelijk voor mystiek aan gelegde naturen als Vader en Gelissemaar hij, Adriaan is van een andere structuur, h ij ziet in den regel eerst in de uitkomst van zijn leven de leiding Gods Dominéé Oosters heeft ook al gezinspeeld op Adriaans toekomstige echtgenoote. Ook hij ziet de verandering in den winkel aan voor een klaarmaken van het nest (Wordt vervolgd)]

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9