neem De bezetting van Karpatho-Oekraïne TRIUMPH Engelands krachtige vlootuitbreiding Neville Chamberlain 70 jaar 'N TRIOMF VAN SMAAK VRIJDAG 17 MAART 1939 EERSTE BEAD PAG. j Poolsch-Hongaarsche betooging aan de nieuwe grens Ook Slowakije zal Duitsch protectoraat worden Huiszoekingen en arrestaties te Praag De Hongaarsohe troepen hebben gisteren Chust, de hoofdstad der Karpatho-Oekraïne, bezet. Gistermiddag heeft zich volgens het Poolsche Tel.-Agentschap in het plaatsje Kli- miec een „ontroerende betooging" van Poolsch-Hongaarsche broederschap voorga- daan, ter gelegenheid van het herstel der gemeenschappelijke grens tusschen de beide staten, na een onderbreking gedurende 166 jaar. De eerste Hongaarsche patrouille, welke Sen grenspaal naderde, riep in het Poolsch „Leve Polen", waarop een eerecompagnie .van het Poolsche leger, onder leiding van generaal Boruta Spiechowicz antwoordde met den kreet: „Leve Hongarije". •De Poolsche generaal drukte den com mandant der patrouille stevig de hand en gaf hem een accolade. Er werden door de commandanten harte lijke toespraken gehouden, waarin uiting werd gegeven aan vreugde over de verwe zenlijking van een eeuwenouden wensch der beide landen, een gemeenschappelijke grens te krijgen. De president van den Poolschen senaat Miedzinsky deelde in de zitting van gis ter mede, dat de Hongaarsohe troepen aan de Poolsche grens waren aangekomen. Ziju verklaring werd met een hartstochtelijke ovatie ontvangen. Uit Warschau seint Un. Press berichten, .volgens welke aan de Poolsch-Karpatho- Oekraïnische grens gisternamiddag nog ge vechten aan den gang waren tusschen Oekraïnische Sitch-garden en Hongaarsche troepen. Een dezer gevechten 'duurde drie uur. Aan de grens kon men het machine geweervuur en het ontploffen vain handgra naten duidelijk hooren. Na de Sitchgarden teruggedrongen te heb ben konden de Hongaarsche troepen weer een ander stuk van de Poolsche grens be zetten. die zij in den laten namiddag reeds over de helft van haar lengte üeheerschten. Ook Slowakije wordt bezet Het verzoek der Slowaaksche regeering om de bescherming van Duitschland heeft ln Duitsche politieke kringen weinig verwon dering gewekt. Men scheen dezen stap te .verwachten. Het staat nog niet geheel vast, welke maatregelen ingevolge het verzoek van Tiso genomen zullen worden. Het is eohter waarschijnlijk, dat de Duitsche troepen zeer binnenkort het Slowaaksche gebied zullen bezetten. Gisteren reeds heeft de comman dant der Hlinka-wacht de leden hitgenoo- digd, zich ter beschiking van het Duitsche militaire commando te stellen. Bovendien werd de bevolking aangemaand haar kalm te te beware.i. daar de Duitsche troepen niet als aanvallende troepen beschouwd werden. Zeer waarschijnlijk zal Slowakije een pro tectoraat naar het model van Bohemen en Moravië vormen. De ellende der vluchtelingen Uit de Karpatho-Oekraine stroomen de vluchtelingen over de Roemeensche en Pool sche grens. Een duizend-tal mannen, vrou wen en kinderen kwam gisteren aan in de Boemeensohe plaats Sighet, waar men hun nauwelijks onderdak weet te bezorgen. De GARANTIE-STANDGRO EN GARANTIE.STANDBRU 1 N GARANTIE-STAND R O O D GARANTIE-STANDZWART GARANTIE-STANDBLA UW ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken Worden 5 jaar gegarandeerd Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 (Re cl.) Bovenstaand kaartje geeft zeer aanschou welijk weer, hoe de feitelijke grenzen van het opnieuw vergroote Groot-Duitsche Rijk eruit zien. De bevolking is met 6.800.000 inwoners der beide protectoraten Bohemen en Moravië toegenomen en telt thans 86 millioen zielen. Men ziet op de kaart eveneens den nieu wen staat Slowakije, welke nu ook bescher ming gevraagd heeft bij Duitschland, om eveneens als protectoraat opgenomen te worden: op deze onbesliste aangelegenheid heeft het kaartje echter nog geen betrek king. De dunne lijn, in het Duitsche gebied getrokken, geeft de grens weer van 1935. Het Duitsche Rijk vormt nu, nè Rusland, het grootste rijk in Europa. vluchtelingen hadden geen bagage bij zich; zij zeiden door de Oekrainers mishandeld en uitgeschud te zijn. Bij Tecan is een Tsje chisch regiment over de grens gekomen en ontwapend. Ook over de Poolsche grens brachten de treinen ongeveer 1000 Tsjechische militairen en ambtenaren met hun huisgezinnen. Slechts enkelen wisten, wat met hen gebeurd was. Mannen, vrouwen en kinderen, die niets te eten hadden gehad, bestormden het stationsbuffet. Zij zagen er verwilderd en koud uit en zij boden Tjechisch bankpapier aan om vat heete thee te krijgen, zelfs probeerden zij hun zilvergeld bij het gewicht te verkoopen. Warme dranken waren echter niet te krij gen. Er waren alleen maar wat lekkernijen te koop. In den eersten trein bevonden zich -400 vluchtelingen, o.m. douaneambtenaren, grensbewakers, burgerambtenaren, school meesters met kinderen, vrouwen met klei ne kinderen, terwijl veel families ook de honden hadden meegenomen. Een oude douane-ambtenaar huilde, toen hij verklaarde, dat de menschen niet wisten, wat met hen zou gebeuren nu zij geen land meer hebben. Te Lwow (Lemberg) is een commissie gevormd, welke de verzorging op zich zal nemen voor de vluchtelingen, voor deze met speciale treinen weer naar Bohemen zullen worden teruggezonden. Reeds 5000 arrestaties te Praag In Praag verrichten de Duitschers huis zoekingen naar verborgen wapens, in het bijzonder in door communisten bewoonde huizen« j Volgens de laatste schatting bedraagt het aantal arrestaties reeds ongeveer 5000. Naar intusschen verluidt, heeft de1 leider van de Gestapo bij aankomst in de Tsjechische hoofdstad verklaard, dat tienduizenden arrestaties moesten worden verricht. Het is voor ieder, zelfs voor diploma ten. onmogelijk Praag zonder visum van de geheime politie te verlaten. Buiten landsche visa zijn zeer moeilijk te ver krijgen en de consulaten worden over stroomd met aanvragen. De achterblijvende joden, die geen hoop hebben, het land onmiddellijk te verlaten, wachten hulpeloos en gelaten af, dat de Neurenbergsche Jodenwetten in werking zullen treden. Er komen reeds veel berichten binnen over zelfmoorden van Joden en ook van Tsjechen. Tal van Tsjechische Joden bestormen de vreem delingen, om hun juweelen tegen belache- lijken prijs te koop aan te bieden. Ook boden zij alles wat zij maar geven konden voor paspoorten, zich niet realiseerende, dat deze door de strenge controle op ieder, die het land wil verlaten, waarde loos zouden zijn. Naar Havas meldt, heeft de Gestapo ook verscheiden arrestaties verricht onder de journalisten. De gewezen perschef van Benesj, Hajek, is door twee agenten van 1 CENT VIRGINIA Engelsch en Fransch protest te Berlijn? Gezanten zouden worden teruggeroepen In gewoonlijk goed ingelichte bronnen te Londen verluidt, dat de Engelsche en Fransche regeeringen overeengekomen zijn, hun ambassadeurs uit Berlijn terug te roepen, om, zooals men dat officieel noemt, „rapport uit te brengen", maar in werkelijkheid als protest tegen de actie van Duitschland. De diplomatieke redacteur van Reuter verneemt, dat binnenkort ongetwijfeld een verder Britsch diplomatiek contact met de Duitsche regeering tot stand zal komen in verband met den nieuwen toe stand in Tsjecho Slowakije. Verklaard wordt, dat de Britsche re geering op vollediger inlichtingen wacht, alvorens zij eenige beslissing zal 'nemen over erkenning of sluiting van gezant schappen. Het wordt roerig in Memel Te K o w n o doet hardnekkig het gerucht de ronde, dat Dr Neumann, de leider van de Memel-Duitechers, gisteren een nota aan de Litausche regeering heeft gezonden, waarin hij verzoekt, het autonome Memel- gebied te veranderen in een onafhankelijken staat. Men weet nog niets omtrent den juis- de Gestapo weggevoerd en ook een der correspondenten van Reuter, die de Tsje chische nationaliteit had, is in hechtenis Proclamatie van Gajda Generaal Gajda, de Tsjechische fascis tenleider, heeft in een proclamatie het volk aangespoord de orde te handhaven. „Iedere burger kan zijn taak voortzetten". Hij kon digde aan, dat hij later de bijzonderheden van de nieuwe protectoraatsrsgeering zou hekend maken. Gajda is 16 jaar geleden ce- arresteerd wegens verraad en hem zijn toen zijn militaire decoraties ontnomen. Tot dus ver was hij hij de Tsjechische bevolking niet bijzonder gezien. Gisterenmiddag verscheen aan bijna ieder gebouw op het Wenceslasplein de vlag van den ontbonden Tsjechischen staat, met in stemming of op bevel van de regeering, blijkbaar om te bewijzen, dat het volk nog steeds onafhankelijk is. Vele Tsjechische sokols dragen op straat nog hun uniform. Horthy naar Hitier? Volgens te Londen ontvangen in lichtingen uit goede bron, zou Hitier den Hongaarschen rijksbestuurder Horthy tot een bezoek hebben uit- genoodigd. Ook Fransch-Duitsche handelsbesprekingen verdaagd De eenige dagen geleden te Berlijn begon nen Fransch-Duitsche economische bespre kingen zjjn met het oog op de politieke ge beurtenissen uitgesteld. De Fransche gedele geerden wachten thans op nieuwe instructies. NEEM GEEN -vRISICO, AVoXUMP/A M^MTRIUMPH ten inhoud van de nota, doch het zou nie<t uitgesloten zijn, dat zij in den vorm van een ultimatum is gegoten. Voorts wordt vernomen, dat Urbsyd, de Litausche minister van buitenlandsche zaken uit Rome waar bij de kroning van den paus heeft bijgewoond, te Berlijn zal aankomen. Tenslotte is de Duitsche gezant te Kowno twee dagen geleden naar Berlijn vertrokken. Het Litausche agentschap bevestigt, dat de Landdag voor 25 Maart bijeengeroepen is. Men verwacht, dat de Landdag van Memel een wet zal aannemen, waarbij de macht wordt overgedragen aan den leider der na- tionaal-socialisten in Memel, Neumann. Gisteren zag men te Memel op straat tal- •looze nationaal-socialistische uniformen ei hakenkruisvlaggen. Neumann heeft gisteren verklaard den tegenwoordigen toestand niet met geweld te willen veranderen. ook voor Uw soep MAGGI* JULIENNE-SOEP Is een heerlijke, volledige soep. Bevat het beste wat Holland's groentetuin ons biedt MAGGI JULIENNE-SOEP I tablet voor 2-3 borden 8 cent.f pak 4-6 15 VICTORIA WATER natuurlijk gezondheids^ bronwater Chamberlain, de leider der Britsche wereldpolitiek, zal zoo God het wil, Zater dag den leeftijd der sterken mogen be reiken, immers, hij zal alsdan zijn zeven tigsten verjaardag vieren. Het is niet onze gewoonte, aan dergelijke zeer persoonlijke levensdetails, waar het buitenlandsche staatslieden aangaat, veel aandacht te besteden. Uit hoofde hunner functie kent men hen beter in rok en witte das, dan ,yen pantouffles". Doch met dezen jubilaris is zulks in stricten zin niet het geval; het heeft er iets van of hij niet slechts van eigen kleinzoon, doch min of meer een grootvader van ons allen is. Komt dit, om dat hij op eigen manier, tijdens zijn intieme contactname met Hitier, een persoonlijke noot in zijn ambtsleven van Britsch premier heeft gebracht? Zijn uiterlijke verschijning en kleeding, met als onmisbaar element de vermaarde parapluie, zijn ons even ver trouwd geworden als van onze naaste ken nissen, en was er onder de luisteraars aan de radio in Nederlandsche huiskamers in die spannende dagen, toen hij op zoo echt menschelijke manier voor eigen landge- nooten, maar ook voor heel de ontruste westersche menschheid, het woord voerde, niet menigeen, die bij dit vaderlijke op treden aan onzen eigen premier moest denken? Chamberlain is in ons aller voor stelling geworden de rustige, bezadigde staatsman, die tijdens schier ondraaglijke uren de eigen persoonlijkheid inzette, om de wereld voor de nachtmerrie van een nieuw en catastrofaal bloedbad te behoeden. Het hart van een staatsman moge naar het bekende woord van een Napoleon in zijn hoofd zetelen, het hart van een volk zit op zijn natuurlijke plaats, en in vele harten, de wereld over, is een geheel apart hoekje gereserveerd voor dezen derde uit de trits van een groot politiek geslacht, die den moed heeft gehad, een man des vreaes te durven zijn. en tot op heden het door zicht, dit met eere te kunnen blijven. De geschiedenis eerst zal over zijn mérites. - ook over zijn zwakheden. een juisi oordeel kunnen vellen. Wij althans gevoe- Neville Chamberlain met Sir Horace Wilson op weg naar het Lagerhuis, waar de inter nationale situatie na de jongste gebeurte nissen in Tsjecho Slowakije behandeld werd. len daaraan nog geen behoefte, doch sluiten ons aan bij wat uit menig Engelschen mond met betrekking tot hem zal woruen herhaald: „God zegene hem!" Hij bereike eveneens den leeftijd der zéér sterken! Wij laten hieronder in kort resumé de voornaamste feiten uit het leven van den jarige volgen: Arthur Neville Chamberlain werd geboren op 18 Maart 1869., als zoon van den beken den Joe Chamberlain, die in den tijd van den Boerenoorlog minister van Koloniën was in Engeland. Neville is niet bepaald op jeugdigen leeftijd in de politiek gegaan, zulks in tegenstelling met zijn halfbroer Austen, den later bekenden minister van Buitenlandsche Zaken. Zijn vader bestem de hem voor den handel en in die richting kreeg Neville dan ook zijn opleiding. Na afloop van zijn studies werd hij naar de Bahama-eilanden (West-Indië) gezonden en daar leidde hij zeven jaar lang een sisalplantage. Teruggekeerd in Engeland leidde hij. na zijns vaders dood, de schroeven fabriek van de Chamberlains te Birmingham. In het eerste oorlogsjaar werd hij benoemd tot burgemeester van die stad en in 1916 be noemde Lloyd George hem tot directeur van de „National Service", een regeerings- dienst, die de verdeeling van de arbeids krachten voor militaire en burgerlijke doel einden moest regelen. Lang hield Neville het in deze functie niet vol: reeds een jaar later keerde hij naar Birmingham terug. In 1918 liet hij zich eindelijk ovérhalen om een candidatuur voor een Parlements zetel te aanvaarden en hij werd ook als zoodanig gekozen. Het was voornamelijk de traditie, dat een conservatieve Chamber lain een Lagerhuiszetel bezette, die hem dit succes bracht. Hij was veel meer een man van cijfers en getallen, dan een vlot diplomaat Toch trad hij al spoedig op den voorgrond. In 1922 werd Neville Chamber lain minister van Posterijen, een jaar later minister van Volksgezondheid, welke post hij tot 1929 bekleedde. Doch eerst in 1931 kwam hij op de plaats, waar hij èigenlijk hoorde, toen hij in het kabinet Mac-Donald minister van Financiën werd. welke functie gecontinueerd werd in het kabinet Bald win. In deze functie kon hij zich pas goed uitleven en vanuit conservatief oogpunt bezien was hij een goed beheerder van de schatkist Op 28 Mei 1937 trad Baldwin af als minister-president en Chamberlain volgde hem al9 zoodanig op. Als minister presi dent bemoeit hij zich veel met de mi nisteries van Buitenlandsche Zaken en Koloniën. Wat hij in zijn tegenwoordige functie heeft verricht, daarover behoeven we niet in bijzonderheden te treden: Neville Chamberlain heeft den laatsten tijd genoeg van zich doen spreken! In twee jaar meer dan honderd nieuwe bodems De Engelsche minister Shake speare heelt in het Lagerhuis meegedeeld dat gedurende dit financieele jaar niet minder dan 43 oorlogsschepen aan de Engelsche vloot zijn toegevoegd: in 1939 zul len bovendien nog 60 schepen ge reed komen. Shakespeare verklaarde verder nog dat in het nieuwe program zijn opgenomen twee snelvarende slag schepen van 40.000 ton, gewapend met 16 duims kanons. Thans be schikt men over vijftien slagschepen waarvan slechts drie dateeren uit de jaren na den oorlog. Einde 1943 zal het aantal slagschepen 21 be dragen. In den loop van het jaar zullen de werven ongeveer 200 schepen moe ten bouwen, in het geheel 870.000 ton. Hieronder zijn begrepen negen slagschepen, zes vliegkampschepen, 25 kruisers, 43 torpedojagers, 19 duiikbooten en ettelijke kleinere vaar tuigen. In de Jaren na den oorlog, toen ontwapend werd, hebben eenige groote wapenfabrieken de productie stopgezet. Men is echter de moei lijkheden te boven gekomen en thans komt een nieuwe groote on derneming volledig in bedrijf. In drie jaren is de productie van zwaar geschut vertwintigvoudigd, kuchtw aipen der marine simde het raai fcej ministerie van luchtvaart is overgegaan na* het ministerie van marine zeide Shakespeen dat de marine in de naaste toekomst ai vliegtuigen der eerste linde, met de driieci reserves en het noodige geschut, zal ove nemen voor een gespecialiseerde opleidig voor de miarine. Het personeel van het mairinelnchtwatie; met inbegrip van hen, die in opleiding aj van ongeveer 3000 koppen in 1937 toegt >men tot ongeveer 6900. Contracten voor vliegtuigen en voor z* _euwe vliegkaimpsohepein, welke fchams ttc den gebouwd en na 1940 in dienst worde gesteld, zijn afgesloten en de productie i in vollen gang. Wat het personeel aangaat, in het laats! jaar heeft de recruteering tot resultaat gehsc dat uit de 70.000 aanbiedingen 18.000 officie ren en minderen zijn uitgekozen. Slechts op een punt bestaat eei tekort, nJ. wat betreft de geschooi de arbeiders. De minister weidde uit over de beide linit schepen van de 40.000 ton klasse die in 1» wapening en perfectie alles overtroffen wi tot nu toe was gepresteerd. Hij vertelde de geschuttoren van de nieuwe Nelson eve:- veel woog als een torpeddboot en dat be geschut een draagwijdte had van Wesbmins!e tot de voorstad St. Albams, d.w.z. omstreek 35 K.M. Het geschut voor de beide kapitai schepen diie in 1942 gereed zouden zijn zc. naar verhouding nog machtiger uitweitó* bezitten. (Reel.) Voor zoover de productie betreft, van mijnen, torpedo's, dieptebom men verklaarde spreker, dat, wan neer hij het Huis zou verzekeren, dat voorzien is in de geschatte be hoefte voor een eerste oorlogsjaar, hij te weinig zou zeggen. De bedreigingen uit de lucht hebben nieu we defensie-problemen opgeworpen, doch de ondervinding heeft geleerd', dat 'n lucht aanval op zichzelf niet een natie tot onder werping kan brengen. Indien wij ooit, aldus Shakespeare, de heerschappij ter zee zouden verliezen, zou den wij den hongerdood onder oogen moeten zien. Wij gelooven, dat de Britsche vloot thans zoo sterk is, dat wij met vertrouwen directe uitdaging ran elke waarschijnlijke combinatie van strijdkrachten onder oogen kunnen zien. In de toekomst zal een dreiging met duik- booten niet zoo doeltreffend zijn als in den laa'-sten oorlog. Met cijfers illustreerde spre ker het succes van het convooistelsel, dat tegen het einde van den oorlog werd toe gepast. Hij deelde mede, dat als resultaat van een nauwe samenwerking gedurende twee jaren tusschen de admiraliteit en de scheepsbouw- industrie, Groot Brittamnië gereed zou zijn een convooi-organisatie direct na het uit breken van een oorlog te kunnen inrichten op alle scheepvaartroutes, waar zulks noodlg zou zijn. Wij hebben voldoende anti-duikbootge- sch-ut in voorraad om aan alle te verwach ten eischen het hoofd te kunnen bieden. Meer dian 2000 stuks kunnen direct gereed worden gemaakt en binnen een redelijken tijd kunnen verdere groote aantallen daar aan worden toegevoegd. Verwacht wordt, dat tegen het einde van het jaar ongeveer 1000 koopvaarders versterkte dekken zullen heb ben, waar kanonnen op zullen kunnen wor den geplaatst. 9000 officieren ter koopvaardij hebben reeds cursussen gevolgd in convooibescher- ming. Bij het uitbreken van een oorlog zal een groot aantal schepen direct worden over genomen om dienst te doen tegen duikbooten Er is reeds voldoende voorraad oorlogs materiaal voor gereed. Shakespeare zeide te gelooven, dat d« Britsche methoden voor de opsporing, ver jaging en vernietiging van duikbooten de beste ter wereld zijn. Hij herinnerde er aan, dat Ln Januari 1938 werd medegedeeld, dat, teneinde een einde te maken aan de zeerooverij in de Middel- landsche Zee, werd medegedeeld, dat iedere duikboot, welke in zekere gebieden zou dui ken, tot zinken zou worden gebracht. „Sindsdien heeft zich geen geval van rooverij meer voorgedaan en ik laat den le den van het Huis over hieruit hun gevolg trekkingen te maken". De derde bedreiging, waartegenover de marine zich geplaatst ziet, zijn de aanvallen uit de lucht, doch moderne schepen kunnen een defensief vuur in zoodanigen omvang produceeren, zoowel op langen als op korten afstand, dat vliegtuigen tot zulk een hoogte zouden worden gedwongen, dat de tref- mogelijkheid ernstig verminderd zou worden De politiek was in de Britsche schepen het meest moderne luchtafweergeschut te con- cen'.reeren, zoo mogelijk verdragend en min der verdragend geschut. Bovendien gaven de defensieve wapeningen der moderne oorlogs schepen bescherming tegen grapaatvuur- bommen. Ten aanzien van torpedo's en mijnen zeide Shakespeare, dat verbeterde methoden voor de bescherming onder water zijn uitgewerkt om te voorkomen, dat een vitale slag zou worden toegebracht onder den waterspiegel. Sprekende over den vooruitg?^" fcet De reactie in het buitenland Scherpe uitlatingen van Duff Cooper In Het Engelsche Lagerhuis heeft Dut Cooper, met het oog op het gebeurde it Tsjechoslowaikije verklaard, het uiterë twijfelachtig te vinden of er eenlg voord» is, met Duitschland een verdrag va: eiken aard ook te hebbent Nu een dria werf meineedige verrader en woordbreker, zoo zeide hij, aan het hoofd van het Derdi Rijk staat, acht ik iedere overeenkomst welke hij onderteekent, niet het papier waard, waarop zij geschreven is. De oud minister voegde daaraan nog toe: „ona overvvichtsmarge is gering, en daarbij koml nog, het groote nadeel, dat wij niet laa ger de vriendschap hebben van den voop naamsten Middellandsche-zoestaat, nod een Britsch-Japansch verdrag, dat ons g& durende den wereldoorlog volledige veilig heid in het Verre Oosten verzekerde. De „Washington Daily News" schrijn dat „Mussolini de dupe is van Hitier". Volgens dit Amerikaansche blad wares de Itaiiaansche belangen nimmer verboa den met die van Berlijn, zij zijn verbondes met Parijs en Londen. Vandaag is de voor naamsto vraag te weten of de Fransch. Engelsche diplomatie de vergissingen vat het verleden kan herstellen. Evenals voor den oorlog wordt Italië weer een belangrijk! sleutel der situatie. Na de Duitsche gewelddaad, zoo schrijft de Temps, „zijn andere verrassingen niü uitgesloten. De eerste gedachte, die opkom! is die van den terugkeer van Memel en Danzig, naar Duitschland, en misschien hel onder een indirecte voogdij plaatsen van Baltische landen, hetgeen tot gevolg zot hebben, een blokkeering van Polen in hei Noord-Westen, evenals in het Westen eï het Zuiden. Men moet zich echter niet het werkelijk! doel verhelen van de uitgebreide planner van het Duitschland van Hitier, dat di drang „nach Osten" via den Donau blijft Aannemende, dat Polen en Hongarije er it slagen rich een gemeenschappelijke grem te verzekeren, is het niet zeker, dat ee: aldus geïmproviseerd bolwerk voldoend! zal zijn om den druk van Duitschland tl verzachten en practisoh een hinderpaal o; te werpen tegen de hegemonie, die heit on. afhankelijk bestaan van alle landen ii Midden- en Oost-Europa bedreigt", De Paris Soir schrijft: „Men zegt, dal Hitier de wederoprichting van het heilig! keizerrijk zal gaan afkondigen. Wat denkei daarvan alle volkeren, die het gekend hel ben en zijn laars hebben gevoeld? De Polen, de Hongaren, de Kroaten? Zij zullen spoedig begrijpen, dat he „dynamisme" thans „roof beteekenL Mat voelt het reeds in Memel en Danrig. Mor gen het vervolg.... de inneming van Bo hemen moet dus de reveille blazen voor alle volkeren, die nog ;n de vrijheid gelooven Engeland moet begrijpen dat Duitschland geslaagd is omdat het eeD talrijk leg« heef. Om e<ene „neen" te kunnen antwoop den aan Duitschland, moet Frankrijk vol do.nide materiaal en Engeland voldoend! troepen hebben. Ieder ziju plicht". Gallus schrijft onder het opschrift „de wel vaD de jungle" in de Intransigeant: „Wat rampspoedig is, is juist, dat „Müff chen" niet meer bestaat. Alle regelen deï beschaving storten in, alles wat internatio naai recht was, verdwijnt. Hitier doet wat hem belieft en dat is al Tot hoe lang? Het is niet mogelijk, dat de wereld buigt voor het brutale geweld en lang de wet van de jungle aanvaardt. Onze plicht is duidelijk: niet terugvallen in onze twisten en dagelijks sterker worden Zonder dat zou onze beurt eerder komen, dan men denkt" Een Itaiiaansche persstem In een commentaar op de gebeurtenisje! in Midden-Europa schrijft de „Lavoro Fa* cista", dat de ontleding van Tsjecho-Slowa- kije de as Rome-Berlijn in politiek, militair en economisch opzicht versterkt. Terecht, aldus het blad, npemt Parijs rouw aan; te recht triomfeert Rome. De Italianen val Mussolini hebben de eeuw voor zich en ri vreezen de successen hunner vrienden niet Zij verheugen zich oprecht en wachten huil beurt af.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2