Economische Zaken in behandeling De sprong omhoog naar het ideaal SANOSTOL BIJ DE OPEN SIEMBUS M0RTH STATE I I939DONDERDAG i6 MAART 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 Eerste Kamer-camera Voorstel tot wijziging van het Reglement van Orde ingediend Gisteren heeft de Eerste Kamer een aan vang gemaakt met de behandeling van de begrooting van Economische Zaken, een be grooting, die uit den aard der zaaknauw aansluit bij die van Sociale Zaken. Veelal zijn het gelijksoortige problemen, die hier ;de aandacht komen vragen. Dit bleek al da delijk uit de rede van den eersten spreker den heer De La Bella (s.d.), die een be toog hield over de werkloosheid, waarom trent hij opmerkte, dat de regeering niet m staat is, haar in belangrijke mate te vermin deren, een beschouwing, die weinig klopte met de cijfers, juist in de vorige dagpn door Minister Romme verschaft. De heer de la Bella meende in dit verband te moeten gewagen van een stijgende ontstemming in bepaalde deelen van de bevolking. Vaste lij nen in de werkloosheidsbestrijding ontbre ken, aldus meende deze afgevaardigde, m elk plan wordt afgewezen. Verwacht de re- geerir.g verruiming van den export en ver betering van de binnenlandsche markt? Tegenover de opvatting van dê Regeeririg verdedigde spreker eer toepassing van cle koopkrachtiheorie naar het bekende stelsel. Bij de al gem eene beschouwingen had de heer de Savornin Lohman er op gewezen, dat ook de socialistische Dr van den Tem pel hiervoor niet vee! bleek te gevoelen. De ze uitlating had bij den heer de la Bella blijkbaar diepen indruk gemaakt. Hij trachtte althans in een stroom van woor den en een serie van citaten aan te toonen, dat ook de heer van de Tempel wel dege lijk voorstander is van het doen uitvoeren yan groote werken. Alsof hiermede de te genstelling zou zijn overbrugd! Voorts heeft de heer de la Bella betoogd, dat hij de kloof tusschen het Plan van den Arbeid en het rapport-Westhoff niet zag. Ook de volgende socialistische spreker, de heer Hiemstra, betrok het rapport-West hoff in zijn beschouwingen en hij uitte ais zijn meening, dat niet die cultuurgronden .mogen worden gebezigd, waarvan de pro ducten slechts tegen lagen prijs kunnen worden uitgevoerd. De heer Heldring l(lib.) had mcj schrik gehoord van een voort- brengingsmiddel en fonds, dat ten bate van het tenuitvoerleggen van het rapport- Westhoff in het leven zal worden geroepen. Do ordeningspogingen Daarnaast is natuurlijk het een en and°r gezegd over de pogingen om in het maat schappelijk leven orde te brengen. De heer de la Belle vond, dat bij het verbindend- Verklaren van ondememersovereenkomstcn al te sterk het accent wordt gelegd op het belang van den ondernemer. Tevens zou hij graag zien, dat de Economische Raad vëel- zajdiger werd samengesteld en hierin rui mer plaats werd verleend aan arbeiders. Zooals te verwachten was, had de liberale .woordvoerder, dte heer H e 1 d e r in g voor de ordening niet veel lof. In den toegepaste:! vorm werkt zij maar verwarrend, betoogde hij; hij gaf de voorkeur aan'de betiteling van reglementeering. De fout van de huitii- ge situatie moet gezocht worden in de in breuken, welke gemaakt worden op de libe rale leer, inbreuken, waarvan de eerste reeds uit den tijd van Bismarck dateeren '(We mieenen ons overigens te herinneren, 'dat de toestanden op sociaal en economisch gebied ook in de zoogenaamde bloeiperiode van het liberalisme wel een en ander te wenschen overlieten, niet het minst in ver gelijking met hetgeen wij in onze dagen rondom ons mogen zienintussclien er kende de heer Heldring dat overheidshulp niet steeds uitgesloten kan blijven, aangezien anders het algemeen belang deze vage grenslijn van het liberalisme zou worden geschaad. Prof. Kranenburg (v.d.) sloot zich bij den heer Heldring aan in zijn critiek op te ver doorgevoerde industrialisatie. Langdu rig stond hp stil bij het feit, dat krachtens de ?edrijfsvecrunningenwet aan een alum.i- niumonderneming niet was toegestaan, een fabriek te vestigen, hetgeen door den spre ker zeer werd betreurd, terwijl hij tegen net standpunt van den Minister principieele be zwaren ontwikkelde. De heer Kranenburg ook was het, die het pleit voerde voor het bestaansrecht van den middenstand Deze nuttige stand heeft een zwaren strijd te voeren, aldus betoogde hij, tegen de wa renhuizen, die er op uit zijn, den consument misschien nog wel meer de consumente, in verzoeking te brengen m,et aanlokkelijke etalages en die behoeften scheppen, welke veelal fictief zijn. Hij wees er voorts op, dat de nieuwere economie vooral psychologisch is georienteerd. Het is goed, zoo ten bale van den middenstand maatregelen worden getroffen. Zwitserland is ons bij de regle- fneriteertng' van de warenhuizen voorge gaan. De heer Van Voorst tot Voorst (r.k.), die de gevoerde regeeringspolitirk waardeerde, zoowel de tariefsverhoogingen als de bevordering van den export, besprak nader de land en tuinbouwpolitiek. Even als de heer van Rappard (lib.), die mn. der geestdriftig was, handelde hij over liet overnemen van de crisismaatregelen door belanghebbenden, hetgeen hij toejuichte. Beide sprekers handelden ook over de rege lingen op het gebied van de varkenshoude rij. De pogingen om op dit terrein saneerend te werken werden door den heer Van Voorst tot Voorst met vreugde be groet, al is het doel nog niet geheel bereikt De heer van Rappard meende, dat de krulstaarten zoo betitelde hij de dieren; ook sprak hij van het „edel zwijn" tegen te lagen prijs en in onvoldoende mate uit de markt werden genomen. De positie van den kleinen boer is meer dan eens ter sprake gekomen. De maatregelen op dit gebied getroffen be schouwde de heer van Voorst tot Voorst als te behooren tot de best ge slaagde welke door de regeering getroffen waren. Inmiddels is hier nog veel te verbe teren, naar de heer van Rappard op merkte, die becijferde, dat een kleine boer vooral in het Oosten van ons land, gemid deld slechts f 1.80 en vaak niet onaanzien lijk minder per dag verdient. De heer Hiemstra bracht den toestand van cie landarbeiders ter sprake en vroég den Mi nister, of deze bereid is, een comimissie 111 te stellen, die maatregelen beraamt, waar door de agrarische arbeiders aan een mini mum bestaan worden geholpen Deze spre ker achtte voorts het moment nog niet aan gebroken om een oordeel te rechtvaardigen over de practijk van de Pachtwet en de werkzaamheden van de Pacbtkamers. De natuurbescherming vond een bescher mer in den heer Janssen (r.k.), die de verhouding besprak, waarin de regeering staat tot de vere-eniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Een ruimer siubsidiee- ririg ware op haar plaats. Mede namens den heer van Sasse van IJsselt, den nestor uit de Kamer, drong de afgevaardigde op oen bevredigender regeling aan. Ook de heer De sprong naar omhoog is voor ons en U, van het grootste belang. Elk duizendtal abonnees, stelt de redactie in staat meer te geven, dan tot nü toe het geval is. De Christelijke krant moet uitgebouwd, naar de behoefte van de streek, waarin we geroepen worden onze taak te vervullen. Die taak is groot. Ze mag gerust vergeleken worden bij den sprong, welken de koene ruiter doet, met in spanning van al zijn krachten, om de hindernis te nemen. Elke genomen hindernis brengt hem dichter bij het doel, waar de prijs hem lokt. Helpt ons. Neemt den sprong. De Zilveren lepel, die zooveel waardeering vindt, is de prijs, waarin wij onze vreugde voor Uw hulp tot uitdrukking brengen. Zoo vorderen we Heldring was van oordeel, dat de na tuurbescherming vaak in het gedrang komt het in het leven roeipen van een cornmis- e, die op dit gebied werkzaam moet zijn, erd door dezen spreker gaarne toegejuicht Uit het debat van den eersten dag stippen e nog aan, dat volgens den heer Van Voorst tot Voorst er meer menschen zijn, die van boschbouw moeten leven, da.i de Minister wel eens schijnt te denken. De fwirticuliere bosschen, aldus deze afgevaar digde, worden niet meer in die mate onder houden als vroeger wel het geval was. Hef feit. dat de houtprijzen niet meer rendabel zijn, oefent een nadeeligen invloed uit. De heer Van Voorst tot Voorst ook was het, die de transfer-regeling met Duitsch- land in het nadeel van ons land uitgevallen achtte. De onderhandelaars hadden zich sterker moeten verzetten. De heer Heldring, die ditmaal niet er ae handelspolitiek wilde spreken en uit wiens rede wij opteekenden dat de da ling van de werkloosheid niet overdreven mag worden, noemde het jaar 1938 als een jaar, dat niet slecht uitviel voor de scheep- aart, maar -de vooruitzichten zijn onbe- laaglijk. Zoowel de heer Van Voorst tot Voorst als de heer Van Rappard hebben voorts de aandacht van den Minis ter bepaald bij de regeling van den tarwe- prijs, waaromtrent oplettendheid geboden blijft. Het belangrijkste moment van deze vergadering lag waarschijnlijk in de eerste minuten Toen deelde namelijk de voorzitter mede, dat van de heeren van Linschot, de Zeeuw, Diepenhorst, de Savornin Lohman, Gelderman en v. Embden een voorstel was ingekomen tot wijziging van het Reglement van Orde voor de Eerste Kamer. Bij dit voorstel worden aan artikel 16 ze en artikelen toegevoegd ter versteviging van de Voorzitters positie. De oorzaak hier- moet wel gezocht worden in de omstan digheid, dat na de intrede van enkele N.fe.B.-leden in dit college het er met de ordp niet beter op geworden is. Het fc!t, dat Dinsdagmiddag tijdens de redevoering van een N.S.B.-'er en bij een reeks inter rupties van een dito-afgevaardigde de ver gadering geschorst moest worden, is hierbij tvpeerend Eenvoudig en klaar is dan pok de toelichting op dit voorstel: ,.De ervaring heeft geleerd, dat rle e versterking van de bevoegdheden van den Voorzitter noodig is". Gisteren heeft na de openbare vergade ring de Eerste Kamer in de afdeelingen over dit voorstel beraadslaagd. Wijziging van het reglement van orde der Eerste Kamer De N.S.B.-ei zijn t Aan het eindverslag der, Eerste Kamer óver het voorstel van den heer van Lan- schot c.s. tot wijziging van het reglement van orde is het volgende ontleend: Eenige leden achtten de toelichting: „De ervaring heeft geleerd, dat deze versterking van de bevoegdheden van den voorzitter noodig is" zeer onvoldoende. Zij betoogden dat dit voorstel is ingediend Zlenderoogen flinker! Dat is wat alle kinders worden, die Sanostol krijgen, het lékkere levertraan - product Sanostol, met het hooge vitaminengehalte A en D, maar tevens nog rijk aan vitamine C van het zoo heerlijk smakende toegevoegde sinaasappelsap en aan vitamine B van het diastase- houdend mout. Neemt de „famllleverpakking" f. 2.75, die 2y, x zooveel bevat als de bekende flacon f. 1.40. Want Sanostol is ook voor Uzelf 'n natuurlijke bron van gezondheid. „Het lekkere levertraan-product BROCADES STHEEMAN PHARMACIA (Reel.) WERKLOOSHEIDSPERCENTAGE AANMERKELIJK GEDAALD In de week 20 t.e.m. 25 Febr. was het 23.8 's GRAVENHAGE, 16 Maart. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte voorloopige gegevens n de week 20 t/m 25 Februari 1939 bij ge subsidieerde vereenigingen met werkloozen- kas waren aangesloten 576.073 personen (waaronder 75.561 landarbeiders). Van de 500.512 verzekerden, buiten de landarbeiders, was het werkloosheidsper centage 24,6 (in de vorige verslagweek, 6 t'm 11 Februari 1939, was dit percentage 27,2). Van de 576.073 verzekerden, met inbegrip van de landarbeiders, was 't werkloosheids percentage 23,8 (ivorige verslagweek 27,0). In de overeenkomstige verslagweek van Februari was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als olgt (tusschen haakjes zijn vermeld de per centages, indien de landarbeiders buiten be schouwing worden gelaten): 1932: 27,6 (26,7); 1933 33,4 (33,7); 1934: 26,9 (28,0); 1935: 32.6 (34,6); 1936: 33,3 (35,4); 1937 29,4 (30,9); 1938 27,8 (28,8); 1939: 23,8 (24,6). Op 25 Februari 1939 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschrc- 395,728 werkzoekenden, waarvan er 377.609 werkloos waren (nl. 362.995 mannen 14.614 vrouwen). uitsluitend door vertegenwoordigers van al le in de Eerste Kamer vertegenwoordigende democratische partijen en de conclusie ge wettigd is, dat het is gericht tegen de Na- tionaal-Socialistische beweging. De ontwor pen wijziging beoogt klaarblijkelijk den ver tegenwoordigers dier beweging te beletten vrijelijk het woord van het door hen inge volge de grondwet in de Kamer vertegen woordigend Nederlandsche volk in de Ka- mer te doen klinken. Zeer vele leden konden zich met de ge oefende critiek in geenen deele vereenigen. Zij betoogden dat uit dc gebeurtenissen van den laatsten tijd wel degelijk is gebleken, dat het reglement van orde aanvulling be hoeft Zij verklaarden dat elke bevoegdheid, met name die tot- bijwoning van een parlemen taire vergaderipg,. wordt gegeven ter ver wezenlijking van een bepaald doel. Wordt die bevoegdheid echter aangewend in strijd met dat doel, dan is ingrijpen daartegen alleszins gewettigd. Betoogd wordt hier, dus sprak men, 't nemen van ordemaatregelen; er moet orde zijn in het parlement om be- hoorlij'k te kunnen, beraadslagen. Resümeerend verklaarden zeer vele leden dat, ofschoon zij de noodzakelijkheid van 't voorstel betreurden, de aanneming ervan in de gegeven omstandigheden aanbeveling verdiende. Politieke redè van Jhr Mr - D. J. de Geer De onnationale houding van de N.S.B. Onverantwoordelijk fatalisme Jhr Mr de Geer ROTTERDAM, 16 Maart. Gisteravond heeft Z.Exc. Jhr Mr D. J. de Geer, Minis ter van Staat, oud Minister van Financiën, voor den Kamerkring Rotterdam van de Chr. Hist. Unie een politieke rede gehou den over het onderwerp: „Bij de open stem bus". De vergadering werd gehouden in de bovenzaal van Tivoli aan den Coolsingel en was goed bezocht. Na de gebruikelijke opening door den Voorzitter, mr F. A. Nelemaiis, was het woord aan Jhr Mr D. J. de Geer, die zijn rede begon met er op te wijzen, dat de verkiezin gen voor de Pro vinciale Staten van groote betee- kenis zijn. In verband daarmee is het noodzake lijk zich reken schap te geven van den politie- ken toestand en de voornaamste vragen, die daar mee verband hou den. Drie punten treden hierbij op den voor grond, ten aanzien waarvan het standpunt der Chr. Hist. Unie volkomen duidelijk is: 1. de internationale politiek; 2. de defen sie; 3. de werkloosheidsbestrijding. Wat de internationale politiek betreft, moeten wij, aldus spr., vasthouden aan de lijn, die wij sinds lange jaren heb ben gevolgd, n.l. het streven naar een vol strekte zelfstandigheidspolitiek. Deze poli tiek kan ons alleen ten zegen zijn, als het buitenland er volkomen zeker van is en daarin een vast vertrouwen heeft. Twijfel kan in dit opzicht noodlottig worden. Het vertrouwen in ons was er van 19141918. Dit zal er ook nu moeten zijn, willen we met rust gelaten worden. Daarom is het zoo diep te betreuren dat de N.S.B. in ons land stelselmatig bezig is onze zelfstandigheidspolitiek te onder mijnen zoowel in het parlement als in de pers. Gelukkig hecht men aan de overzijde van de grens nog geen geloof aan de be weringen van deze partij. Dit neemt niet weg, dat de houding van de N.S.B. erger lijk is. Haar anti-nationale houding is zoo wel een gevaar voor ons land als voor den vrede in het algemeen. Een volstrekt neu traal Nederland is een gewichtige vredes- factor en een Europeesch belang. Laat ons volk bij de a.s. verkiezingen toonen wars te zijn van dit gestook. Laat het zich scharen achter de zuivere consekwente neutraliteitspolitiek van onze Regeering. (applaus.) Ten aanzien van de defensiepoli tiek merkt spr. op, dat we schending van ons grondgebied moeten voorkomen. Goede defensiemaatregelen moeten tijdig (1914!) worden genomen. Zij vormen een noodzake lijk supplement van onze neutraliteitspoli tiek. Als men over onze grenzen niet vol komen zeker is van onze neutraliteit, zal er bij een dreigend conflict een wedloop ont staan naar onze spoorwegknooppunten, onze havens en onze vliegvelden. We zul len het slagveld van Europa worden. Uitvoerig betoogt spr., dat onder bepaal de omstandigheden een oorlog zou worden verhaast, als wij een militair „vacuum" waren. Een niet gewapend stuk land lokt in onze dagen uit tot geweldpleging en trekt aan tot oorlog. Daarom moet defensie goed verzorgd worden. Men denke niet dat een klein land niets kan doen. De gedachte, dat de oorlog toch on afwendbaar is, heeft bedenkelijk veel weg van fatalisme, en beteekent feite lijk een nieuwe oorlogsprikkel naast de vele, die er al zijn. Het geloof in de profetie werkt er al toe mee haar te vervullen. Gelukkig, dat Chamberlain en Daladier er in September niet zoo óver dachten. On der Gods zegen hebben zij hun plicht ge daan en den vrede gered. Het fatalisme maakt ook in ons land vele slachtoffers. Een oorlog is nooit onvermijdelijk, zegt spr. Het regiment in de wereld is in Gods hand. Als wij maar onze plicht doen, kun nen we veilig ons lot in Zijn handen stel len. Het fatalisme is een uiting van loof. Die om den vrede bidt, kan zich niet tegelijk overtuigd houden, dat de oorlog onvermijdelijk is. Moge Chamberlains vre despolitiek ook verder gezegend worden. Hem moreel steunen, is onze plicht. Vervolgens maakte spr. enkele opmerkin gen over de werkloosheidsbestrij- ding, waarbij het doel moet zijn den steun te vervangen door werk. Dit kan op twee manieren: 1. zooveel mogelijk werkloozen weer in het normal- bedrijfsleven terug voeren; 2. zoolang dit niet voldoende suc ces heeft, extra-werken uitvoeren van over- Voor het bereiken van het eerste punt (het meest natuurlijke) bestaan vier we gen: a. bevordering van den export; b. sti- muleeren van dén afzet op de binnenland sche markt; c. loontoeslagen; d. arbeids- spreiding. Wat punt 2 betreft, doet de Regeering reeds veel. Doch wij zijn, aldtus spr., nog niet voldaan. De moeilijkheid is voldoende productieve openbare werken te vinden, die de algemeene welvaart verhoogen en op den duur nieuwe werkgelegenheid schep pen. Men moet de werkloozen niet bezig houden met prutswerk. Dat werkt óók demoraliseerend. In dit verband behandel de spr. het plan-Westhoff, dat naast prach tige dingen, ook wel bezwaren heeft. Het laatste mag ons echter niet weerhouden, om te doen wat we kunnen. Wat de jeugdwerkloosheid betreft ten meer werkkampen en centrale werk plaatsen worden opengesteld. Vooral op dit punt moet krachtig worden voortge gaan. Maar we moeten hiervoor onzen eigen nationalen Weg volgen, geen vreem de methoden naapen en geen dwang door voeren. Tenslotte heeft spr. gewezen op de kracht van het, Chr. historisch beginsel. Hij wekte de aanwezigen op de volksvrijheden te be waren tegen hen die haar belagen en drong er op aan ons nationale erfgoed ongeschon den over te dragen aan het nageslacht (Applaus). Na de pauze heeft Jhr de Geer een groot aantal hem gestelde vragen beantwoord. Bond van Luthersche jongens Leidersconferentie te Amsterdam AMSTERDAM, 16 Maart. Dezer dagen werd te Amsterdam een Leiders-conferentie, uitgaande van den bond van Luthersrihe jongens, gehouden. De begroetingsavond werd door den waarnemenden voorzitter, Ds W. F. ten Rouwelaar uit Zwolle geopend met het lezen van Matth. 13 110 en :d. Hierna sprak Ds P. Kas te lijn uit Amsterdam over „Eenheid geboden in den arbeid voor en met onze Luth. jongens of verscheidendheid". De bondssecretaris, G. H. L. T i e s i n g a, uit Zwolle bracht vervolgens het jaarverslag uit, dat getuigde van een goed hondsjaar. De 1 eiders veigadering werd den volgen den dag op de gebruikelijke wijze heropend door den tweeden voorzitter, G. J. Hallen- was uit Den Haag. Tot voorzitter en admi nistrateur weroen onderscheidenlijk geko zen Ds. W. F. ten Rouwelaar te Zwolle en J. Gramberg te Amsterdam. Het financieel verslag werd uitgebracht door den bondspenningm. D.W.Marks uit Den Haag. De financieele toestand dwingt tot het zoeken van nieuwe bronnen ter .versterking. Het beleid van het bestuur over 1938 werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De uittreding van een tweetal groepen Luther- verkenners en de houding van het bestuur te dien opzichte had de volledige instem ming der vergadering. De plannen betref fende bondskamp, bondsdag enz. voor 1939 werden besproken en voorloopig vastgesteld. 's GRAVENHAGE. 16 Maart Donderdag 23 Maart a.s. zal het 125 jaar zijn geleden, dat de inspectie der artillerie werd opge richt Dit jubileum zal op feestelijke wijzo worden gevierd. Sproeten komen vroeg In het voorjaar, koopt tijdig een pot Sprutol. Bg alle Drogisten (Red.) Officieele berichten ONDERSCHEIDING Toegekend is de aan de C Nassau verbonden eere-medt N. Bohemen te Groningen. PENSIOENRAAD ïrleend uit hat RIJKSLANDBOUWCONSULENT dr ir M. tegenwoordige werkzaamheden en we gesteld te ParJJs. 1 [AMERICAN JCIGARETTÉS| J ROFFELRIJMEN LENTEWEER In Utrecht is het Lenteweer. Daar voel je van de kou niets meer En van de hagelvlagen. Daar is het louter zonneschijn, Daar is 't zoo fijn als het kan zijn Op vroege zomerdagen. Het is geen wonder dat op 't Sticht Een glans van spran,.,end leven ligt, Van blakend handelsleven: De Jaarbeurs heeft nu veertig maal De handel, in gespierde taal, Een schop vooruit gegeven. De Jaarbeurs bracht van jaar tot jaar. Meer koene kooplui bij elkaar En wist ze saam te binden In 't centrum van ons nijver land, Waar handelsman en fabrikant Elkander kunnen vinden. De Jaarbeurs heeft met wijs beleid Zich door de stormen van de tijd Zij stimuleert de durf, de moed Zij zet de handel in de gloed Van oude, gouden dagen. (Nadruk verboden) LEO L De Engelbracht van Nassau-kazerne te Roosendaal is door mevr. v. Aelst. echtgenoote van den commandant van het 3e Regiment Infanterie, officieel geopend. BURGEMEESTER VAN UBACH Met ingang van 1 April a,s. is benoemd tot burgemeseter van Ubach, over Worms, mr dr R. M. A. A. G e u 1 j a n s. De heer Geuljans is 20 Mei 1910 te Maas tricht geboren. BURGEMEESTER VAN PURMEREND Aan H, Cramwinckel is met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend &ls burgemeester van Purmerend. BURGEMEESTER VAN GELDROP Aan A. N. F1 e s k e n s is eervol ontslag verleend als burgemeester van Geldrop. BURGEMEESTER VAN RAVENSTEIN EN BATENBURG Aan F. G. Caners is eervol ontslag ver* leend als burgemeester van Ravenstein en Batenburg. HERBENOEMINGEN VAN BURGEMEESTERS Opnieuw zjjn benoemd: tot burgemeester van Appeltern, J. C. de Leeuw; idem van Brand wijk, Molen: van Beeck Es; Idem va van Waarde, J. C. v Burg; idem van lens en Vleuten J. A. Verder; idem 1 werderad-eel, G. W. H. Esselink; idem 1 kelo mr A. P. Korthals Altes. De brand in het kasteel Bergh te s-Heerenbecg. De nablussching van 't trappenhuis, gefoto grafeerd uit U: groote zaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5