GtieP.' SCHUDT UW LEVER WAKKER LUCHTBESCHERMING Begrooting van Sociale Zaken aangenomen AKKERTJES WOENSDAG 15 MAART 1939 DERDE 3LAD PAG. 9 Eerste Kamer-c In Februari j.l. 72.000 menschen in de werkverschaffing Bij de replieken op de begrooting var Sociale Zaken, waarvan liet leeuwen aandeel de vorige week reeds was be handeld, dooh waarvan het restant gis teren aan de orde kwam, is nog een on aangenaam incident voorgevallen, in aansluiting waarop de voorzitter de ver gadering voor ongeveer twintig minu ten heeft geschorst. Vrijdag had de heer Von Bönning- h a us en (n.s.b.) in een van staatsabsolu- tisme doordrenkt betoog de maatregelen op gesomd, waarmee zijn partij de werkloos heid zou willen bestrijden. Met was het be kende stelsel met verschillende verplichte dit-en-dat's. Daarbij had de voorzitter zich de opmerking veroorloofd: „Kunt U niet ernstig blijven?", kennelijk niet de bedoe ling, den spreker iets dichter bij de bestaan de orde te voeren. Misschien was bet hier iets minder op zijn plaats, e«n dergelijke on derbreking in het midden te brengen, waar in het parlementaire stelsel elke partij het recht heeft, binnen de perken van het reg lement van orde van haar inzichten bhjk te geven door haar vertegenwoordigers. We zullen het urogram van de N.S.B. ten aan zien van de werkloosheid zeker niet verde digen, tc zeer als wij in twijfel verkeeren over zijn redelijke waarde, maar voor een tusschenwerpsel, als de voorzitter te berde bracht, was op dat moment wellicht minder -plaats. Intusschen valt het ons niet moei'.nk t° begrijpen, dat liet lastig is, in het parle ment den hamer te hanteeren over lieden, die zich geroepen achten in datzelfde par lement arbeid te verrichten, welken men kwalijk als van opbouwenden aard kan ba- stempelen. - Hoe het zij. de N.S.B. heeft des voorzit ters uitroep gebezigd als een punt. waarop z:j terug kon komen. De heer Von Bömunz- liausen, gisteren wederom het woord loe rend, gispte de uitlating van den voorzitter. Deze' beschouwde zijn woord blijkbaar als beboerende tot zijn terrein van president; vandaar dat liij den afgevaardigde verzocht zioh niet mot de leiding te willen bemoeien. Toen de heer Von Bönninghausen vooit- ging en de heer Van Vessem, zijn partij genoot, intusschen onder voortdurend ge hamer van den voorzitter stond te Inter- rumpeeren, is tie vergadering voor den Uja van twintig minuten geschorst. e betreu ren dit incident, dat gelukkig tot de zeer hoogc uitzonderingen behoort. Nadat de ONS FEUILLETON Korte inhoud van het voorafgaande Tusschen twee groote moderne gebouwen van een manufacturenmagazijn en een filiaal van de Provinciale Bank, staat in het dorp Waterdam het kleine antieke pandje De Bloeyende Amandelboom, eigendom van den ouden heer Wiechers. Adriaan, eenig zoontje van den heer Wie chers, bekijkt zijn vader en tante Ditje, de huishoudster, op zijn eigen wijze. Na de lagere school gaat hij naar de H.B.S. van een naburig stadje. Na het eindexamen komt Adriaan in den kruidenierswinkel van zijn vader. Op aan dringen van Brinkman, zijn vroeger en onder wijzer, wordt hij tevens voorzitter van de Jongelingsvereeniging. Toch bevredigt hem dit leven niet. In een vertrouwelijk gesprek met Sander Witkop, een onderwijzer, vertelt hij dezen iets van zijn moeilijkheden. Sander vraagt of Adriaan er nooit aan gedacht heeft predikant te worden. Als Adriaan er eens terloops met zijn vader over spreekt ontmoet hy zooveel tegenstand, dat hij besluit er voorloopig maar over te zwijgen. Op zekeren nacht worden Piet van Berckel en Gelisse, twee ouderlingen van den sec- tarist Olivier, geroepen bij Rika Koning, een oude vrouw die stervende is. Na het overlijden van deze vrouw blijkt zy 1000 aan Adriaan Wiechers te hebben nagelaten. Dit houdt verband met een teleur gestelde liefde van Rika Koning voor den oude heer Wiechers. In den winkel heeft een jongen voor loop - en winkelwerk. Ap Cosijn genaamd, zijn in trede gedaan. Overigens is het winkelwerk 'geheel voor Adriaans rekening, want met Vader gaat het steeds achteruit. Op een avond, als vader en zoon alleen zijn, begint de oude heer te spreken over wat de groote strijd in zijn leven is geweest. (Zie vervolg hieronder) vergadering heropend was, werden de werk zaamheden kalm hervat. Uit de replieken zelve, die door de ver schillende spiekers werden benut als een gelegenheid, waardoor ze hun stanclpunt nader konden uiteenzetten, stippen we nog aan, dat volgens dén heer Hiemstra (s.d.) de Minister den werkloozen te weinig perspectief had gogevien, waarna de heer Van Embden (v.d.) een betoog uitsprak, dat hierop neerkwam, dat volgens hem de regeering te weinig oor had voor suggesties, Ike niet dadelijk de plannen van de re geering dekken, maar die toch overweging verdienen. Zoo handelde hij over een I0011- bijslag aan particuliere bedrijven, opdat meoe hierdoor de werkloosheid kon worden tegengegaan. Ook de heer De B r u ij n (r.k.) ging in op het probleem van de werkloos heid en verdedigde een sociale inventarisa tie. Voorts was deze sprejker teleurgesteld door de afwijzing, welke zijn verzoek, ook im de werkverschaffing een kinderbijslag te verschaffen, had ondergaan-. De heer von Bönninghausen gaf het bekende betoog ten beste van de orde, die organisch moet worden opgebouwd, alsof in het stelsel van 't nationaal-soeialisme daar van iets terecht kon komen en alles niet be staat bij de gratie van vadertje Staat. Minister Romme heeft eerst geant woord op een opmerking van den heer Hiemstra in verband met het werken var Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Di heer Hiemstra had hierbij afschaffing van eiken dwang gevraagd, maar de Minist; handhaafde zijn standpunt, dat. zoo de a beid Inderdaad -passend is, degene, die wei gert hem te accepteeren, niet voor steun aanmerking komen kan. Bij de bestaande werkloosheid is dit middel niet te mi: (We aanvaarden dit. al nemen we aan. met. individueel© bezwaren van wezenlijken aard ernstig rekening zal worden gehou den). Voorts betoogde de Minister ook nu, dat de werkloosheid niet onbelangrij-k daalt, ook als men in aanmerking neemt de toe name van het bevolkingsaantal. Daarbij kon de bewindsman thans nog meedeelen dat blijkens hem gister verschafte cijfers in Februari niet minder dan ruim 72 000 men schen in de werkverschaffing waren onder gebracht. Van zelfvoldaanheid, zooals de heer Van Embden gemeend had, is echter bij de regeering geen sprake. Het voorstel van dezen spreker inzake de loonbijslag aan particuliere bedrijven achtte de minister zonder dwang niet mogelijk te zijn. Aan de regeling van den huisarbeid wordt bijzondere aandacht besteed. Vooris hield de Minister ook nu vol, dat, hoezeer zulks hem ook spijt, toekenning van kinder bijslag in de werkverschaffing niet wel mo gelijk is. Nadat de N.S.B.-'ers aanteekening van te genstemmen hadden verzocht, is daarop de begrooting aangenomen. Eveneens werd aanvaard e«n achttiental invoerbesluaten van allerlei aard. Hetzelfde geschiedde met enkele nieuwe bepalingen tot regeling van de' paardenfokkerij, zulks na eonige opmer kingen van den heer Maarsingh (n.s.b.) over den invoer en in verband met de de fensie, die door Minister Steenberghe werden beantwoord. Vrij uitvoerig is nog gesproken ovei ontwerp, waarbij goedkeuring werd zocht voor het tweede deel van de kosten van deelneming aan de Wereldtentoonstelling te New-York in dit jaar. Reeds was goedkeuring verleend door f 500.000, thans was een tweede half millioen aan de orde. De heer Wiardi Beekman (s.d.) was over het verloop van zaken niet erg tevre den. Zooals men weet, zijn in het nabije ver leden enkele strubbelingen voorgevallen over de wijze, waarop Nederland op artis tiek gebied op deze tentoonstelling verte genwoordigd zou worden. Het is goed, al- de heer Wiardi Beekman, dat we voor den dag komen, maar dan moeten we ook behoorlijk figuur slaan. Veel over het geld te zeggen, had thans geen zin meer, aangezien het feitelijk reeds was uitgege ven. Maar de inzending van ons land kan volgens spreker niet als representatief wór d-en beschouwd. Voorts was deze afgevaar digde van oordeel, dat de Tentoonstellings raad niet juist was behandeld. En in de der de plaats is er geen zekerheid, dat het in de toekomst beter zal gaan. Het program nagaande van de tentoon stelling, waarin eerst wordt gesproken over veten schap en kunst en daarna over indu lt rie enz., zeide de beer Wiardi Beekman daarop als zijn oordeel, dat regeling had moeten uitgaan van het departement van onderwijs, en meit van dat van Economi sche Zaken, zooals nu het geval is. Bij de nding van thans was volgens spreker de oppervlakkigheid tot beginsel verheven. De lieer Van Vessem verklaarde, dat de N.S.B. zou tegenstemmen. De heer Van Voorst tot Voorst (r.k.) betreurde het onder meer, dat ons land Zondag niet in Rome vertegenwoordigd was geweest. Minister Steenberghe heeft daarop het verloop ten aanzien van de New-York- sche tentoonstelling verdedigd en ontkend, ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en O zult 'b morgéns „kiplekker" uit bed springen, lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze Sf» onvoldoende Is. verteert Uw voedsel niet. het bederft U voelt U opgeblazen. U raakt J Uw J1??8?,™ 'f vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, t 0.75. (Reel.) dat Nederland slecht te voorschijn komen De geleverde critiek is in alle opzich ten overdreven. Voorts beoogde de Minister dat de tentoonstellingen op één na steeds bij Economische Zaken zijn ondergebracht geweest. Het program maakt zelf geen on derscheid van beteekenis tusschen kunst, ene., integendeel, het wil algemeen van strekking zijn. Ook deelde de bewindsman no» mee. dat de regeering doende is, 'n centraal lichaam in het leven te roepen voor tentoonstellin gen. maar het is niet in het belang, ook van het bedrijfsleven, thans reeds te zeggen, dat de Nederlandsche inzien-ding te New-York mislukt zou zijn. MIJNeheeren. Wilt U mij a.u.b. omgaand 2 ons „BLADGROENTE-NAMENIA" zenden, daar ik de bakken er voor klaar heb. Deze nieuwe groente heeft mij vorig jaar uitste kend voldaan en groeit zeer vlug. Ik kan het ieder aanraden. V. G. te W. Van Namens Zaden Dordrecht (ReclJ rieele Commissie voor luchtbescherming op scholen is de N.V.L. vertegenwoordigd. Na dat de geering haar standpunt in deze zal hebben bepaald, zal zoo noodig de samen werking met organisaties op onderwijsge bied worden gezocht. Dat alles gaat dus in de goede richting: mobilisatie van Nederland voor de Lucht bescherming. Maar er moet nog heel wat gebeuren eer we van een volksbeweging llen kunnen spreken. Hoe ver het daaraan nog af is. wordt o.a. geïllustreerd door de mededeeling. dat de Regeering 5.250 gasmaskers voor verstrek king aan de leden der N.V.L. heeft beschik- g-e6teld. Ze zijn hoewel ze slechts 4.80 kosten nog niet eens geheel ge plaatst. Verwacht mag echter, dat de intensieve actie der propaganda der vereeniging ii naaste toekomst veel ten goede zal veran deren. Propaganda en instruc tie is volksbelang De Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming ziet zich in ons land geplaatst voor een geweldige en moei lijke taak. Ze ziet zich geroepen om bij het Nederliandsche volk het besef te doen doordringen, dat de bescherming van eigen huis en haard, een zedelijke plicht is van de geheele bevolking. In deze vereeniging dienen zadh de be langstelling en dadendrang van de bur gerij ten aanzien van dc zelfbescher ming te kanaliseeren en ook te mani- festeeren. Hoe tot dit doel te geraken? Het werk daartoe is ondernomen met me dewerking en steun van den Minister var Binnenlandsche Zaken, Volk en Overheid In de eerste plaats moet vaststaan de af bakening van de taak der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, terwijl daarnaast de samenwerking tusschien N.V.L: en de Overheid, die noodzakelijk is, behoort te worden vastgelegd. De massa van pns volk moet worden opgevoed tót zelfbescherming, opdat in de ure des gevaars paniek en demoralf-^ satie worden voorkomen. Ieder behoort te weten wat hem dan te doen staat en tegen welke gevaren hij zich kan be schermen. De gemeentebesturen moeten hun eigen technische luchtbeschermingsdienst organl- seeren en outilleeren. De burgemeesters len een hoofd voor den plaatselijken lucht besdhermingsdienst aanwijzen. Met dezen kant van de zaak heeft de N.VX. evenwel niet te maken maar wel met de propaganda voor de luchtbescherming en de instructie van degenen, die er bij betrokken worden en met de afweermaatregelen tegen allerlei gevaren vertrouwd moeten worden gemaakt Daarvan is 't gasgevaar nog niet het ergste in dit opzicht is en wordt sterk over dreven maar wel zijn van groote betee kenis het beveiligen tegen brand- en inslag- gevaar. Het is onnoodig te zeggen, dat op dit ge bied nog vrijwel alles moet geschieden. Maar de N.V.L. is tot den arbeid gereed. Aan de propaganda werken regelmatig 20 behoorlijk opgeleide propagandisten. De vereeniging beschikt daarvoor over 11 Philips-projectoren met filmstrooken. Behalve in Noord-Holland het industriegebied van Overijssel, waar nog geen voldoende voedingsbodem is ont staan, wordt de propaganda in het geheele land systematisch opgevoerd. Tentoonstellingen Cursussen tot vorming van instructeurs van plaatselijke cursussen in zelfbescher ming zijn of worden onder de centrale lei ding van het Hoofdbestuur gehouden. aandacht wordt ook besteed bedrijfsbeschermlng In samenwerking met het verbond van Ned. Werkgevers, Algem. Katholieke Werk- geversvereeniging, Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland, Vereeniging van de Ned. Chemische Industrie; Vereeniging Metaalindustrieelen en den Metaal- bond, zijn cursussen voor bedrijfsbesdher- ming georganiseerd. Door deze organisaties is reeds de grond slag gelegd voor een Tecüinisch Bu reau voor bed rij fsbescherming. Hét is ge vestigd Laan Copes van Gatteniburgh 16, te Den Haag. ie documentatie behoeft omtrent alge- mieene industrieele of bedrijfsbesohemung, kan hier terecht. In deze lectuur wordt re kening gehouden met de onderscheidenheid der bedrijven. Iets geheel nieuws en bijzonders is eer lang nog te wachten, n.l. een rapport over de Pla ttel andsbesch erm ing Het is al gereed, maar publicatie wacht op het rapport van de Veterinaire Com- Samenwerking wordt gezocht met groote organisaties in Nederland, teneinde langs dien weg grootere deelen van de bevolking te bereiken. Deze samenwerking wei principe reeds verkregen met de Ned. Ver. voor Huisvrouwen, den Ned. Christen-Vrou" wenbond, de Federatie van R. K. Vrouwen bonden in Nederland, de Graal. Aanraking wordt gezocht met vakvereenl- gingen, jeugdorganisaties. In de Ministe- Gisteravond heeft de afd. Den Haag van de Nederl. Vereen, voor Lucht- bescherming een propaganda-avond met fitmvertooning gehouden uitslui tend voor genoodigden welke nog niet bij de afdeeling zijn aangesloten. V.l.n.r. de kamerheer van H.M. de Koningin Jhr. A. G. Sickinghe, Mi nister van Boeyen, Jhr. Dr. van Kar- nebeek, mevr. Snoeck Henkemans Het bouwen van vliegtuigen in Nederland Vragen van den heer Bongaerts Het Tweede Kamerlid Bongaerts heeft aan de Ministers van Defensie, van Water- li en van Koloniën de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat de besprekingen va commissie-van Duim inzake de bestelling van voorloopig ongeveer veertig vliegtuigen in Amerika door de regeering zijrn opge schort, in afwachting van den uitslag van een commissoriaal onderzoek naar de mo gelijkheid om die vliegtuigen in Nederiand te bouwen? Is den Ministers bekend, dat de Ngder- landsche vliegtuignijverheid uitgerust en onderlegd is om in de Nederlandsche be hoeften aan vliegtuigen te voorzien, alsmede dat zij gereed staat om zich uit te breiden naarmate die behoeften dat, bij uitzetting, zouden vorderen, mits zij tijdig daartoe tot overleg wordt genoodigd? Is het waar, dat geen voldoende of doel matig contact bestaat tusschen de instanties die voor de dekking van de Nederlandsche behoeften aan vliegtuigen besprekingen voe ren en bestellingen doen eenerzijds en d< in Nederland gevestigde vliegtuignijverheid anderzijds? Zoo ja, is dan de regeering bereid onver wijld een officieele permanente instantie in 't leven te roepen ter overbrugging van die leemte, zoowel in 't belang van de dekking van vliegtuigbehoeften in eigen land als in 't belang van de uitbreiding van werkge legenheid in Nederland? De voorgestelde wijziging tarief- wet en statistiekrecht AMSTERDAM, 15 Maart. In de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam is besloten een adres te zenden aan de Tweede Kamer inzake het door de regee ring aanhangig gemaakte wetsontwerp tot wijziging van de Tariefwet 1934 en van de wet op het Statistiekrecht, Aanvaarding van dit wetsontwerp zal, naar de regeering verklaart, beteekenen een gedeeltelijke herziening van ons tarief van invoerrechten in, zij het matig, be schermenden zin. Naar de meening van dc Kamer van Koophandel zal daarmede ech ter een verhooging van het tarief van voerrechten worden doorgevoerd, welke al lerminst van ondergeschikte beteekenis of omvang kan worden geacht, in het bijzon der wanneer men de wijziging ziet in het kader van de opvolgende veranderingen, welke de Tariefwet, te beginnen met 1924, heeft ondergaan. ROFFELRIJMEN MAKKELIJK GENOEG Historisch De spanning was verslapt: Greet was door het tentamen Voor Ulo-A gerold, tenminste: officiéüs, Zoover ze nu en dan van leeraren vernamen Die eens een cijfertje vertelden langs hun neus. Greet had een knauw gehad aan twee of drie der vakken Waarin ze matig ivas, vooral „geschiedenis"i Ze had er dan toch nog een vijfje voor te pakken En voor zoo'n monstervak vond ze dat lang niet mis! Toen informeerde Mies of 't waar was, dat Dit Jansen Voor haar geschiedenis een tién gekregen had. 't Was waar, beweerde Greet, maar Dit had réüzekansen Omdat ze in de klas van Pietje Stilnou" zat Jij had toch maar een vijf dat is: de helft!" kwam vader, „Tien voor geschiedenis lijkt mij gewéldig, Greet" „Welnee, papa!" zei Greet, en repliceerde nader A ,,'t Is makkelijk genoeg wanneer je alles weet!" (Nadruk verboden) LEO LEN Si MiddagsOnprettig, hangerig, koomM Avonds'n AKKERTJE" en naar badi 's Morgens: Meestal zij! Ge dan weer Zoo niet, blijf er dan in en neem 's mor* gens, 's middags en 's avonds nog een AKKERTJE" en de GRIEP wordt verdreveoJ Griep-bestrijden wil zeggen: AKKERTJES nemen. Géén imitaties, géén namaak, maar werkelijk* "AKKERTJES" nemen. Let op bet AKKER-merk. "AKKERTJES" zijn het goedkoopste mlddeL «ut e helpen sneller en afdoender, dan allee wat ap AKKERTJES Lijkt, maar geen AKKERTJES sftn. Laat U niets anders Hèt GRIEP-middel bij Volgens recept un Apotheker Dumonf\ Officieele berichten RIJKSARCHIVARISSEN Ie; tot rfikMirchlvi ouwer thans hooft lef ln die provl archief in die provincie. ONDERSCHEJDINGEN ssao: G. C. J. van Wi< -.sterdam. ïenoemd is tot officier ?sau de heer Ir. J. Ad! ivlnclalen waterstaatse tot ridder ln de orde >r Ir. E. W. H. Clason. RECHTSWEZEN Door het gerechtshof 1 vervulling van de vacatu ztin college opgemaakt de tische liist van aanbevelir stra, rechter in de arr.-r< RIJKSVERKEERSINSPECTIE Benoemd Is tot adjunct-commies In vasten dienst by de rijksverkeersinspectie H. D. Allnk, ter standplaats Arnhem, thans werkzaam als admlnistratief-ambtenaar op arbeldsovereon- RAAD VAN ARBEID Benoemd is tot plaatsvervan lid van den Raad van Arbeia t H. Groeneveld te Winschoten. SLAKKENDOOD „RADICAAL" een beslist afdoend middel en goedkoop: p. k.g. 0.75; p. y2 k.g. 0.40; p. kg. 0.25; per ons 0.15. Van Namens Z ad en Dordrecht. (Reel.) „Zoo'n man" zegt Wiechers, „kampt zijn leven lang tégen den Heere; een hopelooze strijd. En als hij zich dan eindelijk nog gewonnen geeft. (O, gezegende nederlaag, zegt Gelisse), dan gaat hij door Gods onbegrijpelijke genade de hemelpoort nog wel binnen, maar zijn leven was een ver loren leven De erfenis van zeven geslachten heb ik ver speeld, Adriaan. Je vaders nagedachtenis zal niet tot zege ning zijn.. Al tijdens mijn leven heeft de Heere over mij -je- ridht: één vrouw heeft haar verbintenis met mij met een vroegen dood bekocht. Dat was jouw moeder, Adriaan. Een andere vrouw heb ik het leven vergald; met haar haat is zij de eeuwigheid ingegaan. In het geri-.h: za! rij opstaan, en tegen mij getuigen. Dat was Rika Koning. En jou heb ik kwaad gedaan, veel kwaad heb ik jou gedaan, mijn eeniaen zoon He' komt Adriaan voor, dat vader de dingen wat door el kaar haalt. Vader heeft zijn fouten gemaakt, als ieder ander, paar hij heeft toch naar zijn beste weten gehandeld. Veel nad anders gekund, dat is waar, maar daar moet vader nu niet meer over tobben. Dat is nu allemaal voorbij. „Het is vergeven, Adriaan, de spijkers van de zonde zijn er uit, maar de spijkergaten, die blijven". Adriaan probeert zijn vader te bewegen, nu eerst weer eens wat te gaan rusten, hij heeft al zoo veel gepraat van avond. Maar daar wil Wiechers niet van weten. Hij wil nu uitzeggen, wat hij nog op het hart heeft. En zoo vertelt hij dan ook van zijn verhouding tot Rika Koning, nu lang geleden. Had vader haar beloften gedaan? Neen, en ja. Niets had hij haar beloofd, en tegelijkertijd alles- Hij en zij, ze waren voor elkaar bestemd, dat wisten zij, en dat aanvaardden zij. Maar hield vad-er dan misschien niet van haar? Als hij haar getrouwd had, dan had hij haar lief kunnen hebben. Naar het woord van den Apostel: gij mannen hebt uwe eigene vrouwen lief. Maar dat was hem in die dagen niet genoeg. Hij aarzelde, en hij wachttetot hij een andere vrouw ontmoette, voor wie hij alles opzij zette, alles wederstond. „Als een koorts is dat. Adriaan, als een brand. Nog maar één vrees heb ik jongen, en dat is, dat het jou gaan zal, als mij. Je bent mijn zoon, we hebben hetzelfde bloed." Adriaan veronderstelt, dat die vrouwen ook wel schuld gehad zullen hebben, maar vader spreekt dit ten stelligste tegen. Adriaans moeder was een vrouw uit duizend, en Rika Koning was ook een deugdzame vrouw. Er zijn inderdaad vrouwen, die de mannen tot een valstrik zijn, maar zoo waren deze vrouwen niet. Haar treft geen schuld; hij alleen is het, die gevallen is, in de strik van zijn eigen begeerten. De Heere gaf hem Lea, maar hij weigerde haar uit Zijn Hand aan te nemen. Hij ging zijn eigen weg, en nam Rachel. Zeker, zijn huwelijk is gelukkig geweest, maar na enkele jaren werd het reeds verbroken. Toen was alles voorbij. Sinds dien tijd heeft hij niet anders gezien dan afbraak: in zijn eigen leven, in zijn geslacht, in de wereld...... Adriaan weet op dit alles maar weinig te antwoorden. Het is hem allemaal zoo ver en zoo vreemd: de ontgoochelingen vain een oud man. H ij staat nog aan het begin van het leven. Het is hem tot nog toe wel niet zoo erg meegeloopen, maar naar menschelijke berekening heeft hij nog tijd, nog toe komst. Vader ziet terug, h ij ziet vooruit. In dat eene wil hij vader intusschen wel gerust stellen: als hij de vrouw vindt, van wie hij weet, dat de Heere haar voor hem bestemde, dan zal hij haar nemen. Ook zal hij in het bijzonder op het stuk van de vrouwen uitzien en waakzaam zijn. Vader kan daar gerust zijn hoofd op neerleggen. Toch is de oude Wiechers niet heelemaal gerust. Adriaan neemt het zoo licht. Hij twijfelt eraan, of de jongen hem wel begrepen heeft. Adriaan is ook zoo eigenaardig in die dingen, anders dan een ander. Onnatuurlijk. Hij is toch ook geen kind meer: een man van in de twintig. Menigeen heeft op zijn leeftijd een gezin. Adriaan is ook gesloten, als hijzelf. Daar gaat in zulke menschen altijd meer om, dan zij zeggen. Maar wat gaat er in ze om? De jongen neemt ook niet ge makkelijk iets aan. Als kind al niet. Altijd eigengereid ge weesten dat is een groot kwaad XXXV Precies een week later wordt Ap Cosijn de deur ui! ge stuurd om Gelisse te halen. Adriaan vreest namelijk, dat het met vader wel zal afloopen. Dat gesprek op dien avond, toen Ditje niet thuis was. is wel zoowat het laatste geweest, dat tusschen vader en zoon is gesproken. Het is van dat oog en- blik af al minder en minder geworden. Alleen met Gelisse heeft vader van dag tot dag nog enkele woorden gewisseld. Die schijnt vader door en door te begrijpen, en de woorJen te weten, die hij noodig heeft. Het hindert Adriaan, dat hij zelfs nü nog zoo weinig voor zijn vader zijn kan. Maar hij kan iai diens tobberijen eenvoudig niet inkomen. Hij heeft dat nooit gekund. Dat een ongeloovige tobben kan, dèt verstaat hij, al leert de praktijk, dat die het doorgaans niet doen. Maar waarom iemand, die zijn leven lang bij de Schrift aeeft trachten te leven, aan het „Ik ben de Heere uw Gcd" niet genoeg heeft, ontgaat hem. Van zijn kinderjareu af heeft hij moeite gehad, om bij het eindelooze „och mocht ik" en „och konde ik" zijn geduld niet te verliezen. Wat liefs zou hij willen geven, als hij nu, bij het sterfbed van zijn vader, zichzelf los zou kunnen maken van de bijna harde levensin stelling, waarmede hij in den loop der jaren als vergroeid is. Maar hij kan dit niet. Zoovele jaren lang heeft hij zich ge oefend in het beheerschen van zijn gevoelens, dat deze niet meer spontaan willen reageeren. Gevangen voelt Adriaan zich als in een harnas van hard, koud staal. Daarbinnen schreit het, doch elk woord, dat over zijn lippen komt, klinkt zakelijk en nuchter. Ditje loopt rond met roodibehuilde oogen. Lang heeft ze dit alles zien aankomen, maar nu de slag te vallen dreigt, komt iedere snaar van haar ziel in trilling. Zooveel jaren is ze in dit huis geweest. Lief en leed met mekaar gedeeld. Het is waar. de oude baas had zijn eigen aardigheden. maar als de dood op den drempel staat, wil een mensch daar niet meer aan denkenhij had toch ook veel goeds.en een moeilijk leven gehad Adriaan benijdt Ditje haar tranen...»^ .(Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9