STADSNIEUWS EEN GOEDE RAAD KOOPT KIEMKRACHTZAAD WOENSDAG 15 MAART 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 DE HEER J. SPLINTER LEGT HET WETHOUDERSCHAP NEET» Veel belangrijk werk in dienst der gemeente Heden, 15 Maart, juist op den dag, waarop hij, 12 jaar geleden, tot dit ambt werd geroe pen, heeft de heer J. Splinter Gzn. aan het gemeente bestuur bericht ge zonden, dal hij het Wethouderschap van Fabricage wenecht neer te leggen. Hoewel hij van zijn zeer ernstige ziekte van enkele maanden geleden weer gedeeltelijk is hersteld, laat zijn gezondheidstoestand toch niet meer toe, dat hij zijn drukke en verantwoordelijke wethoudersfunctie weer hervat. De heer Splinter, die op 19 December 18S0 is geboren en in Leiden een aannemersbe drijf heeft gesticht, dat te goeder naam en faam bekend staat, nam in den Leidschen gemeenteraad zitting op 2 September ..919, als afgevaardigde van de C.H. Unie. Op 15 Maart 1927 werd hij in de plaats van den heer Mulder tot tijdelijk wethouder benoemd en na de verkiezingen van 1927 kwam hij definitief in deze functie. Hij werd belast -met de zaken van Fabricage, Reinigings dienst, Volkshuisvesting, Grondbedrijf, Bouw- en Woningtoezicht en Brandweer. .Joen de brandweer werd gereorganiseerd en een politie-hrandweer werd, kwamen de zaken daarvan in handen van den burge meester, maar overigens deden zich, wat de portefeuille van den lieer Splinter betreft, in de twaalf jaren van zijn wethouderschap geen wijzigingen voor. Uit hoofde van zijn functie was de heer Splinter ook al dien tijd voorzitter van de belangrijke Commissie van Fabricage. Het wethouderschap van Publieke Werken is in zooverre een dankbaar ambt dat men de resultaten van zijn arbeid in de stad kan aanwijzen. Het is waarlijk verbazingwekkend wat er in de laatste twaalf jaar op het gebied van stadsverbetering en verfraaiing is tot stand gekomen. Wanneer men dat alles in zijn herinnering terug gaat roepen komt men tot een respectabele lijst. Heele nieuwe stadswijken zijn verrezen men denke aan het Morschkwartier en aan de wijk bij de Petruskerk vele tientallen arbeiderswoningen zijn ge bouwd plantsoens werden aangelegd bruggen verbeterd of vernieuwd ver keersobstakels uit den weg geruimd, speelterreinen aangelegd. In het bijzonder mogen wij wijzen op de demping van het Levendaal, waarmede een giroote verkeersverbetering tot stand kwam. op het saneeringsplan Bouwelouwensteeg- Paradijssteeg, waarbij een groot aantal on gure krotwoningen plaats maakte voor fris- sche arbeiderswoningen, op het enoime be drag, dat is uitgegeven voor den aanleg .van de centrale rioleering, op de afbraak van de Katoenfabriek en de nieuwe verbin ding van den Zijlsingel, op de demping van de Middelstegracht, op de vernieuwing van de Haagbrug, de verbetering van de singels, de uitbreiding) van de veemarkt, den bouw van het nieuwe Gymnasium, de uitbreiding van het Slachthuis, den bouw van het Zuide lijk rioolgemaal. Deze opsomming is nog met vele grootere en kleinere werken uit te breiden, maar wij kunnen er mee volstaan om aan te toonen welk een omvangrijke arbeid de heer Splin ter tijdens zijn wefchouderschatp in het be lang van de gemeente heeft verricht. Hij heeft dat gedaan met groote voortvarend heid en een uitnemende kennis van zaken. Voor een bijzonder werk moeten wij nog de aandacht vragen nl. voor den Stadhuis bouw. Ruim tien jaar geleden brandde het Leidsche Stadhuis af en ruim tien jaar lang, lean men dus zeggen, heeft de heer Splinter zich eerst met het Stadhuisvraagstuk en la ter met de oplossing daarvan moeten bezig houden. Wat daarvoor aan conferenties en bestudeering van cijfers, feiten, rapporten enz. is noodigi geweest kan de buitenstaan der moeilijk begrijpen. Het Stadhuis nadert thans zijn voltooiing. 'Wij weten, dat het een lieve wensch van den heer Splinter Is ge weest om het gereed komen aLs wethouder mee te maken. Dit zal niet zoo mogen zijn, maar wij hopen hartelijk, dat hij als ambte loos burger deze zijn gloriedag nog in goede gezondheid zal mogen beleven. In den raad is de heer Splinter nooit een groot spreker geweest, maar hij beheerschte zijn zaken volkomen, was met alle finesses op de hoogte en verdedigde zijn beleid met gezag. Men zal hem noode zien heengaan. Het schrijven aan den raad waarbij de heer Splinter als wethouder bedankt luidt als volgt: „Tot mijn leedwezen zie ik mij om ge zondheidsredenen genoodzaakt, met ingang van 15 Maart a.s. het ambt van wethouder dezer gemeente neer te leggen tot welk ambt ik op 14 Maart 1927 voor het eerst werd be- hoemd. Het is mijn behoefte Uw Raad mijn hartelijken dank te betuigen voor het ver trouwen, gedurende dat twaalfjarig tijdnerk in mij gesteld en daarbij den wensch uit te spreken, dat onze goede stad Leid«n onder Gods ziegen bij voortduring in prooi en bloei moge toenemen", w.g. J. SPLINTER Gzn. Candidaatstelling voor de Prov. Staten Bevalve de gisteren reeds vermelde zijn nog vier lijsten ingediend bij de candi daatstelling voor de Provinciale Staten in den Staten kieskring Leiden, n.l. R. S. A. P.1. A .Menist; 2. W. F. Dolle man; 3. W. Smid; 4. J. Hooftman; 5. P. A. G. v. Beek; 6. J. C. Siemerink; 7. C. M. de Jong—v Gerdinge; 8. J. v. Ruitenberg; 9. H. Th. Langenberg; 10. D. Groeneveld; 11. S. M. Visser—v. d. Wiel; 12. C. W. Vrins; 13. A. Hoagendoorn; 14. R .de Roode; 15. K. v. Essen; 16. D. W. v. d. Bos. Herv. Ger. Staatspartij: 1. Ir. J. J. Har- denberg; 2. A. J. Mast; 3. K. Eelderink; 4. J. Lamens; 5. W. Spaans; 6. C. Hegi. Comm. Partij Holland: 1. L. L. H. de Vis ser; 2. D. Kloet; 3. B. Kegge; 4. J. J. Geluk; 5. J. W. Hoek; 6. M. Lugterulmrg; 7. R. J. Houtepen; 8. mej. J. Ie Noble; 9. W. Me ver; 10. A. van Eist, Bolsjewiki Leninisten: 1. H. M. Peters; 2. E. Groen; 3. C. Oosterwijk; 4. C. Veenendeel; 5. J. J. Kramer. Van het Stadhuis Verkiezing Provinciale Staten De Voorzitter van het Hoofdstemhureau in kieskring III (Leiden) maakt bekend, dat in een openbare zitting, te houden op Don derdag 16 Maart a.s., des voormiddags te 10 uur, in het Gemeentehuis (Rapenburg 12), zal worden beslist over de geldigheid van de op 14 Maart j.l. ingeleverde lijsten van candidaten en over de handhaving van de op die lijsten voorkomende candidaten voor de verkiezing van de leden van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland. De Voorzitter voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN Leiden. 15 Maart 1939. Rechtsvordering tegen de gemeente Door Amerikaansche Maatschappij De Dorr Company te New-York heeft te gen de gemeente bij de Arrondissements rechtbank te 's-Grav enhage een rechtsvor dering ingesteld betreffende een beweerden inbreuk op haar patentrecht bij den bouw van de noolwatex-zuiverings-inrichting aan de Stinksloot. Het betreft hier een onderdeel van een installatie, die ten behoeve van deze in richting werd geleverd door het Ingenieurs bureau F. W. Helmers en Co. te Wassenaar, ingevolge par. 10 van het op dit werk be trekking hebbende bestek heeft dit bureau verklaard de gemeente te vrijwaren tegen alle aanspraken ten aanzien van op de ge leverde installatie ev. rustende patenten of patentrechten. Onder verwijzing naar het advies van den rechtsgeleerden raadsman der gemeen te dieelen B. en W. den Raad, in overeen stemming met de Commissie van Fabricage mede, dat naar het hun voorkomt tegen de ingestelde vordering verweer behoort te worden gevoerd en dat het bovengenoem de Ingenieursbureau zoo noodig in dit pro ces behoort te worden gedagvaard tot vrij waring der gemeente. Uitbreiding van de Ambachtsschool aanbesteed Door architect Bern. Buurman is heden morgen namens het bestuur van de Am bachtsschool aanbesteed: het verbouwen van het schoolgebouw en het aanbouwen vou een nieuwen vleugel, bevattende twaalf leslokalen, diverse bergplaatsen, hoofdin gang met nieuw trappenhuis, garage, loods eruz. aan den Haagweg nr. 4 alhier. Ingeko men waren 74 biljetten waarop als volgt was ingeschreven: Fa. Splinter en Zn., Leiden f 209.985; N.V. Padox, Warmond f 204.960; P. Burger, Den Haag f 201.900,A. Keyzer, Ridderkerk f 199.900,—; Hubers Dordrecht f 199.800,-; ran Weelde, Nieuwerkerk a d. IJssel f 199.500,—; H. Arens, Dronrijp f 199.500,—; TL C. Geveke, Leeuwarden f 198.800.J. Bontebal, Zevenhuizen f 198.794; H. Zwels, Dubbeldam f 198.776,J. Schutte, Zaan dam f 198.000,—; Fa. Schreuder en Dillen, Wassenaar f 197.800,Fa. Maaten, Moor drecht f 197.000; Panders, Rijswijk f 197.000; Gebrs. Geveke, Leeuwarden f 196.500,C. d. Vliet, Den Haag f 195.247,De Vries Kortezwaag f 195.200,Th. L. J. Zitman, Zoeterwoude f 195.000,—; C. Koppen, Al phen f 194.000,—; J. Dubbeldam, Voorburg f 194.000,H. C. Heemskerk en W. Ouds hoorn, Leiden f 193.8S3,fa. Bik en derveld, Leiden f f 192.800,Jac. van Riet, Leiden f 192.300,J. Warnoar en Co., Den Haag f 191.000,Paul en Karman, Hille ge rsberg f 191.000.P. van de Schoot, Til burg f 190.100,—; I. Th Cornet, Leiden f 189.981; A. H. H. Simons, Breda, f189.950; S. de Vries, Zaandam, f 189.900; Z. Gelens en Zn, Den Haag, f 1S9.750; A. Driessen, Dreu- mel, f 189.000; R. Fokkens, Arnhem, f 1S9.000; Reiger en Kog, R'dam, f 188.800; G. F. Mul der, R'dam, f 188.300- N. Reefman, Hengelo, .000; A. J. Lubbe, Enschedé, f187.520; Gebrs J. H. en Simon Benes, Mussellcananl, f187.500; A Rood, Deventer, f187.000; Gebrs Smits, Schiedam, f 186.400; fa Roelofs, Haase en Markvoort, Rijssen, f 186.200; Gebrs Wilbrink, Hoogezand, fa Evers, Bloemen- daal, f 1S6.100: fa Brandsma en Bakker, Haarlem, f186.000; fa Achterbos, ter Apel, .000; F. Paul, Apeldoorn, f185.700; J. Oort, Vriezeveen, f185.200; fa Kuipers en Kloppers, Schiedam, f 185.200; Gebrs de Vries, Purmerend en Haarlem, f184.800; P. G, de Jong, Oegstgeest, f184.700; Arbeiders Coöperatie, R'dam, f 184.072; fa Groeneweg, R'dam, f184.000; Com, Boel. Voorburg, f 184.000: firma Voordauw, Zoeterwoude, f 183.S00; firma Schippers en Zn, Wierden, f182.700; Gehrs Breuring, Stadskanaal en Aipeldoom, f182.500; Gebrs Schreuder. Zuid broek, f181.700; firma Geerdink, Usselo, f180.948; Gebr. Bergshoef, Alfen a. d Rijn, f180.000; J. de Boer, Delfziil. f179.900; J. de Vink Jr, Groningen f 178.800: A v Doorn, Den Haag, f178.735; J. Noodelijk, Dordrecht. f178.800; C. v d Wiel, Noordwijk. f 178.600; F. de Bruin. Amsterdam, f 178.300: Kelder man, Enschede, f177.485; fa Gesman en Zoe- termeyer, Alfen a. d. Riin. f 177.390: Gebrs. Oosterom, Warmond f176.000- Gehrs Kwaai- taal. R'dam. f174.700; fn J. IT. de Wilde. Gouda, f 173.900: G. C. Blanken, Bussum, f173.600; fa Gebrs A. en J. den Ouden, Alfen a. d. Rijn en Oegstgeest, f172.800; fa v d Bent, Wassenaar» 172.665; A. Buur, Alk maar, f169.900. De gunning is aangehouden. Restauratie Pieterskerk en Marekerk Gemeente wil medewerken Om praeadvies werden in handen van B. en W. gesteld verzoeken van de Gemeente- Commissie van het Nederduitsch Hervormd Kerkgenootschap tot toekenning van een subsidie van 10 pet. in de kosten vai eind-restauratie van de Pieterskerk en in de kosten van de restauratie van de Marekerk. Ten aanzien van de Pieterskerk werd, bij raadsbesluit van 30 Mei 193S ten behoeve van de afwerking van het toen in uitvoe ring zijnde 10-jarig re6taurattev\verkplan. een subsidie verleend van 10 pCt., tot een maximum van f2.730, over de in i938 te venverlcen som. Er werd echter reeds de aandacht op ge vestigd, dat na het gereedkomen van dit 10-jarig plan nog verdere werken noodig zouden zijn ter algeheele voltooiing van de restauratie. Met het oog daarop werd, in afwachting van de t. z. t. te nemen beslissing, ook weer op de gemeentebegrooting voor 1939 een «uhsidie van f2700 uitgetrokken. De door de Gemeente-Commissie opge maakte begrooting van de laatste etappe der restauratie werd goedgekeurd tot wn totaal bedrag van f 157.6-40, waarvan dan, naar de verhouding, gelijk die tot nog toe gold, zou komen voor rekening van het Rijk 57 pet., van de Provincie 18 pet., van gemeente 10 pet. en van het Kerkgenoot schap c.a. 15 pet. Aangezien de werkzaamheden over een periode van 7 jaren, aanvangende met het jaar 1939, worden verdeeld, kunnent de bij dragen van de verschillende lichamen dien overeenkomstig in 7 jaartermijnent worden gesplitst. Het Rijk heeft de toekenning van e*.n subsidie tot het genoemde percentage in middels toegezegd, terwijl van de Provincie nog een gunstige beslissing wordt tegemoet gezien. De aan de gemeente gevraagde bijdrage van 10 pet bedraagt in totaal 10 pet. van f157.644) f15.764 of, verdeeld over 7 ja ren f2252 per jaar. Wat de restauratie van de Marekerk be treft, deze is blijkens de stukken noodzake lijk, doordat dit monument op verschillende plaatsen sporen van ernstige slijtatge ver toont, die op korten termijn voorziening vereischt. Ook ten behoeve van deze restauratie heeft het Kerkgenootschap zich, behalve tot de gemeente, tot het Rijk en de Provin cie om subsidie gewend. Het werk zal over een tijdvak van 3 jaren worden verdeeld, terwijl de kosten, volgens de overgelegde begrooting op f108.060 worden geraamd. De Minister van Onderwijs, Kunsten- en Wetenschappen heeft zich bereids met de raming vereenigd en een subsidie toege zegd van 50 pet. tot een maximum-bedrag van f55.000 in totaal. Aan de Provincie is een subsidie van 20 pet. gevraagd. Aangezien het Kerkge nootschap zich voorstelt eveneens 20 pCt. voor zijn rekening te nemen, verzoekt het aan de gemeente de resteerende 10 pet. bij te dragen, welk percentage derhalve over eenstemt met dat betreffende de Pieters kerk. Met betrekking tot de Marekerk komt mitsdien, op de basi6 van de begrooting, in totaal f 10.806, of, verdeeld over 3 jaren. f3602 per jaar ten laste van de gemeente. Mede gelet op de medewerking, die Rijk en Provincie voor de restauratie van mo numentale gebouwen verleenen, zijn B. en W. vant oordeel, dat de bijdragen van de gemeente ter zake als een noodzakelijke uitgaaf moeten worden aangemerkt. Met de Commissie van Fabricage zijn zij dan ook van meening dat hoezeer beperking van de uitgaven der gemeente in deze tijden is ge boden, de gevraagde financiëele steun voor de restauratie van die. Pieterskerk en Marekerk niet mag worden onthouden. Museum „De Lakenhal" De Commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal" heeft verzocht te bevorderen, dat de verordening regelende de voorwaar den voor het bezoek van het Stedelijk Mu seum „de Lakenhal" op een drietal punten wordt gewijzigd. In de eerste plaats wenscht de Commissie, dat in de verordering wordt bepaald, dat het museum op den dag, waarop Leidens ontzet wordt gevierd, voor bezichtiging wordt opengesteld des voormiddags van 10 uur tot 12 uur, in de tweede plaats, dat het museum op Goeden Vrijdag wordt openge steld van des namiddags 1 uur tot het slui tingsuur voor werkdagen en in de de-de plaats, dat het museum op Nieuwjaarsdag gesloten is. B. en W. stellen voor deze wijzi gingen aan te brengen. „Een uur muziek" In de Chr. H.B.S. te Leiden Gisterenmiddag om 4 uur gaf „Een uur muziek" in samenwerking met de afd. Lei den van de „Vereeniging voor de Muzikale ontwikkeling der schooljeugd" weer een jeugdconcert in de Aula der Chr. H B.S. Me dewerkenden waren Mej. Betty van den Bosch, sopraan, en Johannes Röntgen, piano. De laatste gaf hij dit concert enkele verkla rende toelichtingen. Het prrgramma was zeer deskundig samengesteld. Wij hoorden het voornaamste gedeelte ervan, fp begin nen met een paar liederen van Schubert: „Ave Maria" en „Die Forelle". Vervolgens zong de zangeres de schoon© „Berceuse" van Diepenbrock, „Traume" van Wagner en eindelijk een zeer bakende passage uit „Der Freischütz" van Weber. Zij beschikt owr een zeer mooie, uitstekend geschoolde so praan, is zeer muzikaal en weet door haar uitmuntende voordracht allerlei stemmings* registers bij de toehoorenden open ie zeLen. Inderdaad een voortreffelijke zangeres. Zij werd daarbij uitmuntend begeleid d-or Röntgen, van wien we als solist zeer mooie 'oordrachten hoorden van een viertal „Lie- der o(hne Worte" van Mendelssohn. Er was dat concert weer groote en warme be langstelling. VEERTIGJARIG JUBILEUM Vandaag was het 40 jaar geleden, dat de heer P. B i n k als letterzetter in dienst trad bij de N.V.' Boek-, Courant- en Handels drukkerij v.h. J. J. Groen en Zn. in de Pie- terskerkkoorsteeg. De jubilaris werd des morgens op 'het privé-kantoor ontvangen en door den directeur gecomplimenteerd, waar bij hem de gebruikelijke envelop met inhoud werd overhandigd, terwijl hij ook liet ver- eerend getuigenis van de Maatschappij van Handel en Nijverheid met den gouden draag- penning ontving. De chef van het bedrijf, de heer G. J. Jonk, sprak hem toe namens hei peraoneel en bood hem eveneens een gelde lijk geschenk aan. Den verderen dag heeft de heer Rink in den huiselijken kring door gebracht. Kamer van Koophandel voor Rijnland Handelsregister Wijziging. Firma J. P. van Berge He negouwen, Electrotechnisch Bureau, Leiden, Aalmarkt 12. Vest. fil.: Leiden, Hoogewoe.rd 9. dd. 4 Maart 1939. HOE KWAM HIJ AAN DE KWARTJES Door de politie is aangehouden een 12-ja- rige jongen, die in het bezit bleek te zijn van een rolletje kwartjes, dat hij beweerde gevonden te hebben. Dit komt de politie vrij ongeloofwaardig voor en zij verzoekt dege nen die inlichtingen kunnen verschaffen, zich op de afdeeling recherche te melden. BURGERLIKE STAND BEVALLENT v Drlel—Do Nooijer dr T HomburgJonkera dr OVERLEDEN: J W Gerrlta dr 7 jr D /room m. 64 Jr H Koene gesch. m. 81 Jr UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN JAARVERGADERING Voetbalvereeniging A.R.C. In de zaal van Kemp hield de voetbalver eeniging A.R.C. een geanimeerde en goed bezochte jaarvergadering. Na opening door den voorzitter den heer M. Bezemer volgde allereerst verkiezing van diverse commissies. Voor de terrein-commissie werden weder om benoemd de heeren v. d. Neut en v. d. Plas en als nieuw lid de heer J. Nkmeijer Als leden van de kascommissie werden be noemd de heeren G. Bergshoeff en J. v. d. Linden en als plaatsvervangers de heeren Noomen en Vonk. Als leden van de elJmlcommissie zijn her kozen de heeren v. d. Neut en Noomen. In de plaats van den heer G. van Wilgen, die bedankt*?., werd gekozen de heer J. Rijswijk. Na verschillende stemmingen werd als be stuurslid gekozen de heer J. v. d. Linden. Hierna bracht de 2de secretaris, de heer W. J. Bergshoeff het jaarverslag uit. Deze memoreerde de geringe successen van het seizoen 19371938. Tot nu toe verloopt het seizoen 1938'39 voorspoediger. Drie van de vijf elftallen vervullen een leidende rol. De twee andere huizen in de middenmoot. H<--t afgeloopen vereemgingsjaar kenmerkte zich door veel ledenvergaderingen voornamelijk door verschillende mutaties in het bestuur. Hierna was het woord aan den penning meester, den heer J. v. d. Horst. Diens ver slag was optimistisch gesteld. Wel blijft zuinigheid geboden maar de toestand der vereeniging is momenteel financieel beter dan die in langen tijd is geweest. Een uitgebreide rondvraag volgde nog waarna de voorzitter opwekte om ook het resteerende deel der competitie met ambitie en sportiviteit af te werken. ALPHENSCHE SCHAAKCLUB Wedstrijden om het kampioenschap van Alphen Het bestuur van de Alphensche Schaak club heeft besloten wedstrijden te organi- seeren om het persoonlijk Schaakkampioen schap van Alphen. Hieraan kan iedere scha ker, dus ook niet leden van de club meedoen Opgave tot deelname kan geschieden bij de heeren A. Post, Rozenstraat 9 en H. Verha gen, Bloemstraat 6. De gelegenheid tot in schrijving is open tot uiterlijk a.s. Maandag avond van 811 uur in het IJsclubgebouw. De uitslagen van de onderlinge borden wedstrijden zijn: le tiental: D BruntR. Posfchuma 01, A. PostJ. Kempen 10. 2e tiental: A. H. BalkH. Verhagen 10; H. Verschuur—H. Verhagen 10; G. Schui- lemburg—Jac. den Hoed 1—0 3e tiental: Joh. BasieJ. M. S. Stehouwer 10; Joh. BasieJ. Blijleven 10; J. Blijle- venJ. M. Stehouwer 10. NED. CHR. VROUWENBOND De afdeeling van den Ned. Chr. Vrouwen bond houdt Don dei-dagavond in Concordia een openbare vergadering waarin als spre ker op zal treden, Ds G. Ph. Scheens, Ned. Herv. Pred., alhier met het onderwerp: „Zondagsheiliging". HAZERSWOUDE JAARVERGADERING CHR. ORANJEVEREENIGING De Chr. Oranjevereeniginjg heeft in het Oude Raadhuis een ledenvergadering ge houden, die slechts matig was bezocht. De voorzitter, de heer B. Offringa, opende de vergadering en sprak een wel komstwoord, waarin er bij stilgestaan werd hoe ons Nederlandsche volk eeuwen lang bekend is geweest om zijn gastvrijheid en 'jn naam in dit opzicht ook thans nog er aandoet. De secretaris, de heer M. Jansen, las de uitgebreide notulen en bracht een keu rig verzorgd jaarverslag uit, waarin een dankbare toon werd beluisterd. De rekening van den penningmeester, den heer H. Pels, gaf als inkomsten f 407.8U4, en als uitgaven f 459.47*4 aan, zoodat er een nadeelig saldo van f 51.66 is. De financieele commissie, bestaande uit de heeren J. van Hoff en J. Blijleven, ver klaarde bij monde van laatstgenoemde, dat alles in volmaakte orde was bevonden. Van den heer C. Patijn, die het vorige jaar tot eere-lid der vereeniging is be noemd, was een dankbetuiging ingekomen m van den heer D. de Br u ij n Yzn., die •an de oprichting af bestuurslid is geweest een bericht, dat hij wegens zijn hoogen leeftijd zich niet meer herkiesbaar kan stellen. Op voorstel van het bestuur werd ook hij onder applaus tot Eere-lid benoemd. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heeren G. Weijen- berg en H. Pels met bijna algemeene stem- herkozen, terwijl in de vacature D. de Bruijn Yzn., gekozen werd de heer G. Drexlhage. Als afgevaardigden naar den bondsdag, die te Gouda zal gehouden wor den, werden benoemd de heeren W. J. Dekker en A. Böhmer en tot plaatsver vangers de heeren N. v. d. Bosch Azn. en J. de Bruin. De heer H. Pels gaf een keurig verslag van de Bondsvergadering die te Hilver sum gehouden is. Bij de bespreking betreffende de feest viering op 30 April, werd besloten een samenkomst met de leden te houden, al waar de eigen film zal worden vertoond en de beide plaatselijke predikanten ver zocht zullen worden het woord te voeren. Bij de rondvraag sprak de heer W. loot we g de wenschelijkheid uit, dait inplaats van twee avonden, één avond in het gymnastieklokaal een samenkomst zal plaats hebben. Dit plan kan echter de goedkeuring der vergadering niet weg dragen, omdat de opkomst in één vergade ring veel te groot is en daarvoor twee vergaderingen hoogst noodig zijn. Op den verjaar lag van H.M. de Konin gin op 31 Augustus a.s.. zullen de heeren G. Drcxhage en A. Böhmer enkele feest avonden orgamseeren. De heer J. C. Gaarkeuken, die als vaan drig was benoemd, heeft bedankt. In zijn plaats werd benoemd de heer A. Sikma. A.R. PROP. CLUB Vrijdagavond half 8 hoopt de Anti-Rev. Prop. Club „Schrift en Historie" op de wone plaats te vergaderen. In verband met de politieke situatie in België zal de heer C. Bogaards spreken over het „Vlaamsch Activisme." De heer G. de Wilde zal politieke be schouwingen houden. SCHAKEN In het Oude Raedthuys alhier, speelden gisteravond voor de 4de klasse B Hazers- woude II en Leithen II hun laatsten wed strijd in dit seizoen. Hazerswoude behaal de een geweldige overwinning, n.l. 8*/2 x— Vz x. wat waarschijnlijk 9y2~y2 zal worden. Het oVerzicht luidt als volgt: Hazerswoude II Leithen II M. KroonJ. v. d. Burg 10 N. CokJ. Dekker io Jacs. CokJ. Boom io P. v. Veen—H. Klein A. C. Hoogendoorn—H. Hoogervorst 1—0 A. Ravensberg C. Baart lo Jac. Raaphorst—J. Koelewijn 1—0 A. HelmusG. v. Strien 1o P. VerheulE. E. Ulilich y2—y„ C. van VeenJ. Krekelaar o HILLEGOM PATRIMONIUM De plaatselijke afdeeling kwam gister avond in vergadering bijeen ohder voorzit" terschap van den heer J. O. Vermeer. Na de gebruikelijke opening kreeg de heer H. R i k k e r s gelegenheid om het onderwerp „De Chr. Vakbeweging en Coöperatie" te be handelen. Spr. behandelt de opkomst en doelstelling van de vakorganisatie. In het einde der 18e eeuw was de toestand der ar beiders zoo betreurenswaardig in Engeland dat dit de opkomst van de vakbeweging heeft bespoedigd. Vervolgens behandelt hij de maatregelen die door de regeering tegen de organisatie werden getroffen. Hierna be spreekt hij het ontstaan van de coöperatie. De onsociale toestanden, de woekerprijzen in de particuliere bedrijven, zijn de oorza ken van het ontstaan der coöperaties. Het eerst kwam de Coöperatie voor in Engeland en in Nederland in 1876. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd een dankbaar ge/bruik gemaakt. OVERPLAATSING INGETROKKEN De heer P. Stallinga, Commies hij de Belastingen, die overgeplaatst was naar Rotterdam, gaat onze woonplaats echter niet verlaten, daar deze overplaatsing inmiddels is ingetrokken. Tevens is het aantal Com miezen met een uitgebreid. KATWIJK AAN ZEE OPENING C.J.O. BAZAR Door den voorzitter der C.J.O. den heer A. Haasnoot werd gisteravond onder zeer groote belangstelling de Bazar der C.J.O. welke in de Oranje Zaal werd gehouden ge opend. In zijn openingswoord merkte de voorzitter op, dat men tegenwoordig veel van het publiek vraagt. Voor allerlei wordt onze belangstelling gevraagd. Toch durft spreker deze bazar van harte aan een ieder aanbevelen. Het werk waarvoor wordt ge vraagd, is geen liefhebberij van een of an der het is werk dat gedaan wordt zij het dan in zwakheid in den dienst van God. In korte trekken schetste 6pr. het ontstaan der Organisatie welke binnenkort haar 15- jarig bestaan hoopt te herdenken. Dank werd gebracht aan de heeren Gerritsen en Hoeve, die de leiding van dezen bazar op zich hebben genomen. Een mannenkoor zong vervolgens nog en kele liederen, waarna een clubje meisje,» propaganda maakten voor de Hollandsehe producten. Wij kunnen van harte een be zoek aan dezen bazar aanbevelen. Er zijn verschillende attracties aan verbonden. DAM NIEUWS De einduitslag vajn den gehouden onder- lingen bordeniwedstrijd is als volgt: Gesp. Gew. Rem. Verl. Pnt. G. Guyt S 6 2 0 14 D. Meij vogel 8 3 4 1 10 P. Meij vogel 8 3 2 3 S G. Pluimgraaff 8 2 4 2 8 C. J. Bouwmeester 8 3 14 7 J. Dubbelaar 8 2 3 3 7 Jac. Pluimgraaff 8 15 2 7 J. G. Snel 8 3 0 5 6 Y. de Witt 8 2 15 5 Groep II: Gesp. Gew. Rem. Verl. Pnt. C. v. d. Spek 9 5 3 1 13 A v Duyvenvoorde 9 3 6 0 12 C. Heemskerk 9 5 2 2 12 A. v. d. Plas 9 4 3 2 11 M. Zuyderduyn 9 3 3 3 9 A. Rijsdam 9 2 4 3 8 D. Zuyderduyn 9 16 2 8 A. van Duyn 9 2 3 4 7 L. Vlieland 9 15 3 7 W. Berkhey 9 117 3 KOUDEKERK AAN DEN RIJN KOSTELOOZE INENTING Donderdag 23 Maart a.s., des nam. om 2 uur, zal aan de dokterswoning alhier de gelegenheid gegeven worden tot kostelonze inenting en herinenting. Men vergete vooral niet om trouwlboekjes der ouders of geboorte bewijzen der kinderen mede te brengen. EIERENVEILING KOUDEKERK-RIJNDIJK Aanvoer 4S76 stuks eieren en 51 pond boter. Prijizen: kipeieren f 3f 3.50, eendeneieren f 2.70—f 3, boter f 0.62—f 0.6S, kaas f 0.29— f 0.30 per pond, kippen f 0.20— f 0.7fl. hanen f 0.90 per stuk. JAARFEEST „MARTHA" De Herv. Meisjesvereen. „Martha" heeft gisteravond in de Koorzaal der Ned. Herv. kerk haar jaarfeest gehouden. De zaal was tot in alle hoeken bezet. Mevr. van Binsber- gen leidde dezen avond. Hierna werd verslag uitgebracht door de penningmeesteresse en secretaresse. De avond werd vervolgens doorgebracht met zang, voordrachten en samenspraken. Gelukwensehen werden uitgebrahet door Ds. van Binsbergen namens den Kerkeraad. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf WOENSDAG 15 Maart Programma 3: 8.00 Keulen. 9.2-0 Radio PTT N. of dlv., 10.00 ParUs Radio, 10.40 RadloPTT N. ot div., 11 20 Keulen. 12.20 Brussel (VI.). 2.20 Radio Danmark of dlv 2.40 Radio PTT N. of div., 3.20 Keulen, 4.20 Radio PTT N. of div., 4.45 Londen Reg., 5.20 Brussel (VI.). 6 05 Brussei (Fr., 6.35 Keulen. 8.20 Londen Reg., 9.50 Praag of dlv. 10.20 Brussel (VI 11.20 Radio Danmark of div. Programma 4: 8.00 Brussel (VI.). 9 20 Gram., muz. Gem. Radio Distr of dlv., 10.3o Londen Reg., 12.10 D/-n\vleh. 1.40 Londen Reg., 3.2s DroKwich. 5.45 Brussel (Fr). 6.00 Droitwich, DONDERDAG 16 MAART Programma 3: 8— Keulen, 9.50 Radio PTT K.. 11,20 I-'arUs R„ 12.35 Rrusel VI., 2.20 R. Danmark of dlv, 2.40 Radio PTT N. of div., 3.25 Keulen, 4.20 diversen, 4.35 Londen Reg., 5.20 Brussel VI.. 6 Keulen, 6.20 Radio PTTN. of div., 6.40 Keu, len. 7.30 diversen, 8.10 Londen R„ 8.55 diversen. 9.10 Londen Reg.. 9 45 Keulen, 11.20 Brussel VL 10 30 Keulen, 11.20 R. Danmark of diversen. Programma 4: 8— Brussel VI., 9.20 Parijs B, 9.30 diversen, 10.35 Londen Reg-, 12.30 Droit, wich, 2.20 Londen Reg., 3 35 Droitwich, 6.40 Brui sel Fr.. 7.20 Droitwich, 7.30 Sportpraatje door den heer J. G a Janssen (journ.), 8.— GRd ol div.. 8.20 Droitwich, 8.35 Brussel Fr., 9.20 Droit wlch. Agenda Donderdag 16 Maart, Stadsgehoorzaal, J uur. Opvoering van het Bijbelsch tooneel. spel „Amos", voor de Chr. Wijkver. Staal- wijk. De avond nacht- en Zondagdienst der apotheken Leiden, wordt van 11 Maart tm. 17 Maart waargenomen door de apo» theken: G. II Herdingh en Blanken, Hoog: Woerd 171, tel. 502 en Apotheek Reyst, Steen» straat 35. Te Oegstgeest mej. J. Doedens, tel, no 136; Oegstgeestsche Apotheek, Wilhel- minapark 8, telef. 274. 7 NEDERLANDSCH-QOST-FRIESCHE HYPOTHEEKBANK Emmaplein 1 - Tel. 190 - Groningen Administreert vermogens (huizen, hypotheken e.d.) en regelt belasting en transferaangelegenheden in Duitschland Reel.) NOORDWIJK AAN ZEE „WEES EEN ZEGEN" Maandagavond hield de vrouwenvereeni- ging „Wees een zegen", die beoogt het werk der Geref. diaconie te steunen een gezellige jaarvergadering in intiemen kring. Mevc. Bouma, de presidente, opende del bijeenkomst. Deze arond werd niet, zooals anders, besteed voor de behoeftigen der ge meente, doch was als ontspanning bedoeld, Doordat elk zich beijverde om 't hare bij té dragen tot de algemeene gezelligheid, werd het een aangename avond. De belangstel ling was zeer goed. WAARDELOOS GELD Naar wij vernemen legde de politie be slag op een valschen gulden. Men zij dus op zijn hoede, daar zulke muntstukken hun wandeling door de wereld zelden alleen be< ginnen. OEGSTGEEST LANTAARNPAAL GESNEUVELD Een lantaarnpaal, staande op het kruis» purnt Terwee wegAnna van Burenlaan, i3 het slachtoffer geworden van een autobei stuurder die na de vernieling is doorgei reden. De politie wist echter den dader, G. V. alhier, op te sporen, die nu de straf niet zal ontgaan. TWAALFJARIGE JONGEN LEDIGT OFFERBLOKKEN In den nacht tusschen Zondag en Dinsi dag hebben onbevoegden zich toegang ven schaft tot het gebouw „Irene" aan den Endegecsterstraatweg. waarvan gisteren aangifte gedaan werd bij de politie. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat dé kasten en deuren waren opengebroken en de aanwezige offerblokken geledigd. Spoedig mocht het gelukken den dader» den 12-jarigen H. G., wonende in Poeh geest, op te sporen en te arresteeren. Delftsche Zaadhandel Geverstr. 65, Oegstgeest TELEFOON 549 RIJNSBURG JAARVERGADERING „CALVIJN" De Geref. Mannenvereen. „Calvijn" hield haar jaarvergadering in „Concordia", De voorzitter verwelkomt alle aanwezigen hartelijk, inzonderheid afgevaardigden van zustervereen. kerkeraad en jeugdvereen. Naar aanleiding van een gedeelte van Jesaja 40 spreekt hij een kort openings woord. De secretaris, de heer C v. d. Gug- ten brengt dan het jaarverslag uit. 3e vereen, telt thans 41 leden. De penning-1 meester C. v. Kla\eren deelt mede, dat er een batig saldo is van ruim f 20. Ook de bibliothecaris, de heer De Hoog brengt ver slag uit. Van mej. L. P. v. Egmond mocht een spaarpot-pop met inhoud in ontvangst genomen worden voor de bibliotheek. De in houd bleek een waarde te 'hebben van f4.02. De heer C. v. Egmond leest dan een stukje voor getiteld „Het buitenhuisje". Afgevaardigden van de J. V. en van de Centenvereen. uit de omgeving voeren het wcord. Vervolgens houdt de heer A. Noort een inleiding over: De Christelijke opvoeding» Hij bespreekt voornamelijk het doel van de Christelijke opvoeding: nl. het vormen van mcnschen God3, tot alle goed werk bekwa- mclijk toegerust. Daartoe moet het kind al- lero rot gezegd worden, dat God het in Zijn verbond heeft willen opnemen. Dit moet voorop staan: de mensch is voor de eeuwigheid geschapen. Daar komt bij als tweede doel dat d6 mensch toegerust moet worden mede door de opvoeding tot alle goed werk. Ook voor het aardsche leven moet het Woord Gods het centrale punt zijn. Daarnaast moeten de historie en de natuur voor deze opvoeding gebruikt worden. Van groote beteekenis hiervoor is de christelijke school. Spr. be«

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6