De opmarsch der Duitsche troepen De onafhankelijkheidsverklaring der Slowaken WOENSDAG 15 MAART 1939 EERSTE BLAD PAG t Hacha en Chvalkovski confereeren te Berlijn De woordvoerder van de Hongaarsc-he regeering heeft verklaard, dat Hongarije slechts de orde aan de Roetheensche grens wil herstellen. „In Roethenië", aldus spre ker, „heerscht sinds December een volkomen anarchie. In de laatste vier maanden zijn er niet minder dan 45 incidenten aan de grens geweest, veroorzaakt door Tsjechische .troepen of gardisten. Hongarije huldigt nog steeds het recht [van zelfbestemming. Hongarije's belangen loopen in alle kwesties betreffende het Tsjecho-Slowaaksche grondgebied met dio Non Duitschland parallel". „Hongaarsch-Poolsche grens politieke noodzakelijkheid" De pi'oclamatie der onafhankelijkheidvan Slowakije werd te Warschau door de 1 ool sche politici zonder groote verrassing ver nomen. Toch doet men hier uitkomen, zoo als men dat ook deed na Miinchen, dat Póleh moeilijk kan zien, dat de stichting yan den onafhankelijken Slowaakschen staat een definitieve oplossing zal brengen voor het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk. De oogen van Polen zijn gericht op de Karpa- then-Oekraine. In kringen, welke m relatie staan met de Poolsche regeering. wordt verklaard, dat deze met aandacht de ont wikkeling van den toestand gadeslaat Te zelfdertijd geeft men te verstaan, dat het oogenblik voor Hongarije gekomen is om de gelegenheid, welke zich thans biedt, te baat te nemen, om e©n gemeenschappelijke grens met Polen te verwezenlijken, welke een politieke noodzakelijkheid van de eer ste orde is voor Hongarije én voor Polen. De ongerustheid der openbare meening tegenover de dreiging van een volkomen omsingeling door Duitschland of zijn vazal staten. vindt haar uitdrukking in «et vol gend commentaar van „Gonies Wars- zwaski": De toeneming van den Duitschen invloed aan onze Zuidelijke grenzen, is geen aan genaam vooruitzicht voor Polen, te meer daar er in Duitscihland stroomingen z.qn, 'die beoogen het Oekrainsche separatisme ie bezielen. Wij weten nu in 't geval Tsjecho Slowakije, hoe handig de Duitschers gebruik maken van de separatistische politiek van kleine naties, om hun buren te verzwakken. Er moet ook gewezen worden op de tac tiek, welke de Duitsche pers volgt bij situa ties van dezen aard. Zij valt eerst een land in West-Europa aan en brengt dan eemge weken later zijn Oosterbuurman een slag toe Laten wij deze tactiek van de diploma tie 'van het Derde Rijk niet vergeten, besluit bet blad. De status van Slowakije Gister-namiddag is te Praag officieel mede- Öeeling gedaan van de onafhankel'jkheid yan Slowakije. In het communiqué wordt gezegd, dat de wettige eenheid tusschen Tsjechen en Slo wakije verbroken is. Voortaan zal ieder Jdezer groepen een eigen afzonderlijk bestaan gaan voeren. „Wij kunnen oprecht verklaren aldus deze officieele bekendmaking, „dat de Tsje chen nimmer jegens de Slowaken onvrien delijke gevoelens hebben gekoesterd. Wij hopen van harte, dat hun onafhan kelijkheid gelukkig zal zijn en succesrijk en dat de Slowaken in staat zullen zijn, alle noodzakelijke economische voorwaarden te scheppen, om te voorzien in de behoeften der Slowaaksche bevolking. Wij zullen ons steeds onze vriendschappe lijke betrekking met de Slowaken herinne ren. De nieuwe politieke scheiding kan niet de harten verdeelen van een bevolking, welke twintig jaren heeft samengeleefd", 'Een proclamatie van Tiso De minister-president van bet onafhan kelijke Slowakije, dr Tiso, heeft den vol genden oproep tot de bevolking gericht: Slowaken! Op dit zoo ernstige oogenblik wen den wij ons, als rechtmatige vertegenwoordigers van het Slowaaksche volk, tot u en tot alle vol keren der wereld, die vrij zijn en daarom volksvrijheid het best te waardeeren weten. Wat zich de laatste dagen op den bodem Van ons vaderland onder den druk der ge wapende Tsjechische macht heeft aff speeld, is in strijd met de natuurlijkste menschen- en volksrechten. Dit alles gebeurde, om ons volk datgene te ontnemen, wat het met zoo groote offers veroverd heeft Opnieuw wil mien ons doen bukken onder een juk, dat niets lichter zou zijn, dan dat, hetwelk wij tot dusverre heb ben gedragen. Wij hebben alles gedaan, om een oplos sing tot stand te brengen, die voor ons en tevens voor het Tsjechische volk aanvaard baar is. W,;j waren bereid afstand te doen Van veel, waarop wij recht gehad zouden hebben, omdat wij met de Tsjechen tot over eenstemming wilden komen. Al onze pogin gen waren intusschen vergeefsch. De poli tieke vertegenwoordigers van het Tsjechi sche volk hebben gemeend, door tal van maatregelen, ons te kunnen dwingen tot .capitulatie. De president der republiek heeft in den haeht op 10 Maart de'Slowaaksche lands- regeering op een wijze, die in strijd met dc grondwet was, van haar functie ontheven. Dit optreden is zoowel politiek als jurid.' onduldbaar, want de Slowaaksche landdag heeft de landsregeering nog op 23 Februari zijn vertrouwen geschonken. Ook geeft de grondwettelijke bepaling betreffende de autonomie van Slowakije den president der republiek geenszins het recht, om op grond van een eenzijdige beslissing de Slowaak sche landsregeering af te zetten of een nieu we te benoemen. De autonomie van Slowakije, die ons sinds lane beloofd was en in den vorigen herfst eindelijk wettelijk geregeld werd. is vernie tigd. Daarmede erhler hebben de betrekkin gen tusschen het Slowaaksche en het Tsje chisehe volk baar rechtsgrondslag verloren. De Praag°'tee regeering heeft naar de Svapens gegrepen en een toestand in 't leven geroepen, die in strijd is met de normale betrekkingen van twee rechtsgelijkheid be zittende volkeren, ©en toestand van dwinge landij van het Tsjechische volk, dat ons zijn wil wil opdringen. De geschiedenis zal bewijzen, dat ons ge weten zuiver is en God zij onze getuige, dat wij het goede hebben gewild: de verant woordelijke leiders van het Tsjechische volk echter hebben op dezen goeden wil geant woord, met geweld. Wij hebben niets tegen het Tsjechische volk, maar dat volk staat onder heerschap pij van menschen, die uit het verleden niets hehben geleerd. De vijand van ons volksbestaan is groot maar God en Zijn gerechtigheid zijn grooter en Hij zal ons op dit uiterst ernstige oogen blik van ons volksleven niet verlaten. De dag is gekomen, waarop wij het ;ot van ons volk in eigen handen moeten nemen, wanneer wij als volk den politieken dood willen ontgaan. Willen wij die toe komst van ons volk verzekeren, dan moeten wij het gemeenschappelijke politieke leven met het Tsjechische volk beëindigen en dus hebben wij besloten, het zelfbeschikkings recht voor ons Slowaaksche volk in vollen omvang op te eischen. Wij zijn er van overtuigd, dat deze stap in liet belang van een vreedzaam samen leven tusschen het Tsjechische en het Slo waaksche volk, in het belang van de rust in Midden-Europa en Slowakije, in het bij zonder echter in 't belang van de toekomst van ons eigen, vurig geliefde Slowaaksche volk noodzakelijk is geweest. Terwijl wij dus als wettige vertegenwoor digers van het Slowaaksche volk onze sou- vereine volksrechten opeischen en doen gel den, verklaren wij Slowakije hiermede onaf hankelijk. Ten slotte roept Tiso op tot orde en rust. Hij eindigt zijn on roep met de woorden; .Zoo lielpe ons God". Het besluit der onafhankelijkheid Over het besluit tot afkondiging der onaf hankelijkheid wordt nog gemeld, dat drie afgevaardigden de vergadering van den landdag niet hebben bijgewoond, evenmin als de leider der Hongaren in Slowakije, graaf Esterhazy, die zich overigens wel in de stad bevond. Bij het begin der vergadering deelde Sidor mede, dat de regeering was afgetreden, waarna Tiso verslag uitbracht over zijn reis naar Berlijn. Men had hem daar ven zekerd, dat de Slowaken op den steun der Duitschers zouden kunnen rekenen, indien zij zj,ch aanpasten bij de beginselen van het „Volkstum". „Indien zij zouden aarzelen: zooveel te erger voor hen". Na een korte pauze werd gestemd over de volgende vraag: Wilt gij een onafhankelijken Slowaakschen staat, ja of neen? Er werd gestemd bij zitten en opstaan en alle afge vaardigden verhieven zich van hun zeteL Daarna werd het volleslied gezongen. De nieuwe regeering legde onmiddellijk den eed af. Men verwacht, dat binnen twee weken een president der Slowaaksche -©pu bliek gekozen zal worden. Tiso seint aan Hitier Tiso heeft gisteren aan Hi tl er het volgende telegram gezonden: „Ik heib de eer Uwe Excellentie mede te deelen, dat het Slowaaksche volk heden het Tsjechische juk heeft afgeschud en dat de Slowaaksche onafhankelijkheid is uitgeroe pen volgens den wil der verpletterende meer derheid van de Slowaaksche bëvolking. Door deze daad heeft het Slowaaksche volk een nieuwen toestand geschapen, die onont beerlijk was voor de kalmeering van cen traal Europa. Wij willen in vrede en vriend schap leven met alle naburen. In mijn kwali teit van minister-president van het nieuwe Slowakije verzoek ik u, als Fuehrer van het machtige Duitschland, dat altijd gestreden heeft voor de vrijheid en het zelfbeschik kingsrecht der volken, uw onmiddellijke hulp te geven aan den onafhankelijken staat der Slowaken". Hacha en Chvalkovsky naar Berlijn Hacha, de president der Tsjechische re publiek en Chvalkovsky, zijn minister van buitenlandsche zaken, zijn gisteravond te Berlijn aangekomen om Hitler te ont moeten. In Tsjechische politieke kringen gelooft men dat de reconstructie der Praagsche re geering zal worden uitgesteld, tot het resul taat van Hacha's besprekingen te Berlijn bekend zal zijn. Verondersteld wordt, dat Ha cha met voorstellen naar de Duitsdhe hoofdstad is gekomen. De besprekingen zullen echter slechts betrekking hebben op de regeling van de toekomstige betrekkingen tusschen de Tsjechische provincies en Duitschland. Hacha zou voorstellen, een Duitschen mi nister aan te stollen, als vertegenwoordiger der belangen der Duitsche minderheid bij de Praagsche regeert mg. Het is intusschen nog niet mogelijk, zich oen oordeel te vormen over de oplossing, die de Duitsche leiders onder dc oogen zien voor de Tsjechische provincies. Sommigen den ken. dat Duitschland een Praagsche regee ring onder voorzitterschap van generaal G a j d a. die onlangs gerehabiliteerd werd, zou willen zien. De wijze, waarop in Duitschland reeds over de Tsjechische provincies Moravie en Bohemen gesproken wordt, vindt men ge ïllustreerd in de „Deutsche Allgemeine Zei- tuing", die gisteren een foto publiceerde van de stad Brno, de hoofdstad van Moravië, met het onderschrift: „Panorama van de Duitsche stad Bruenn". De Duitsche troepen binnengerukt BEBLIJN, 15 Maart (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat vanochtend om 6 uur de Duitsche troepen Tsjecho-Slo- wakije zijn binnengerukt. Reeds gisteravond wist Havas uit Berlijn te berichten, dat de Duitsche troepen de stad Mistek, ten zuiden van Morawska, zouden hebbep bezet. Gemeld werd toen, dat Duit sche gemotoriseerde kolonnes zouden gereed staan om op te rukken in de richting van de Duitsche taaleilanden Iglau, Olmutz, Brno en Pilsen. De voor deze kolonnes be stemde order om de grens over te trekken, zou in verband met de te Berlijn gevoerde besprekingen voorloopig zijn opgeschort. Havas meldt uit Praag, dat dc Duitschers achtereenvolgens Silezisch Ostrava, Vitko- rice. Marianske Ory, Privoz en Mistek be zetten. De Tsjechische gemeentebesturen en ambtenaren vluchtten in allerijl voor de binnenrukkende troepen. In Moravisch Ostrava heeft de Duitsche generaal een proclamatie doen aanplakken, waarin hij bevel geeft tot onmiddellijke in levering van wapens, ontplofbare stoffen en radiotoestellen. Het is de bevolking verbo den om zonder speciale machtiging tusschen negen uur des avonds en zes uur des mor gens het huis te verlaten. De café's zijn gesloten om acht uur des avonds. Strenge straffen bedreigen overtreders. De Duilsche troepen zij geconcentreerd in Noord-Bohemen, op 60 K.M. afstand van Praag, te Jaromer Liberac en Lovosice. De indruk te Rome, Parijs en Washington Het uiteenvallen van den Tsjecho-Slo- waaksrhen staat is blijkbaar met bevredi ging te Rome ontvangen, waar men de hou ding van Slowakije, Duitschland en Honga rije in deze kwestie volledig goedkeurt. De pers steunt Duitschland en de „Tribuno" schrijft, dat de interventie van dit land meer dan gerechtvaardigd wordt door de omstan digheden, waarvan zij vergezeld ging. Het blad zegt verder, dat een nieuwe herziening van de kaart van Europa aanstaande is, en wijst erop. dat Hongarije en Polen daarbij niet vergeten zullen worden, hetgeen waar schijnlijk een zinspeling is op de mogelijk heid van het scheppen van een gemeen schappelijke grens voor Polen en Hongarije, door de annexatie van de Karpatihische Oekraine door Hongarije. Te Washington heeft het gebeurde een pijnlijken indruk gemaakt. Deze nieuwe crisi9 .zoo schrijft de „Washington Star", wordt beschouwd als de voorbode, van nog ergere, die voor het einde der maand ver wacht worden, want de Amerikaansche di plomaten in Midden-Europa laten uitkomen, dat de regeeringen van Duitschland en Italië voorbereidingen treffen om de dingen op de spits te drijven. Officieele kringen te Washington zien in deze gebeurtenissen het onmiskenbare be wijs van het voornemen der totalitaire .sta ten, zich in den komenden strijd met Frank rijk en Engeland te verzekeren van de ge hoorzaamheid der overblijvende kleine de mocratieën. De Parijsche „Intransigeant" schrijft: „Wij bevinden ons tegenover een ingewikkelde operatie, waarbij Duitschers, Polen, Honga ren en in zekere mate ook Roemenen zijn betrokken. De Duitschers exploiteeren den toestand te hunnen gunste, met het oog op hun expansiepolitiek naar het Oosten, die hen onophoudelijk nader brengt tot de rijke graanschuren der Oekraïne en de Roemeen- sche petroleumbronnen. Frankrijk en Enge land kunnen door deze nieuwe gebeurtenis sen slechts gesterkt worden in hun politiek, hun militaire macht tot een nog hooger punt te brengen en een steeds nauwer solidari teit, de essentieele waarborg voor vrede toe te passen. De diplomatieke correspondent van Reu ter verklaart, dat de houding van Engeland ten aanzien van de gebeurtenissen in Tsje- cho-Slowakije nog niet is vastgesteld. In of ficieele kringen is men terughoudend en zegt men, dat de ontwikkeling nauwkeurig wordt gadegeslagen en dat de woordvoerder van de regeering te gelegener tijd m het parle ment een verklaring zal afleggen over de Britsche politiek. Reutér verneemt verder, dat de moelijk- heid is, dat er geen garantie inzake Tsjeclio- Slowakije bestaat, aangezien Duitschland en Italië een garantie niet wilden teekenen, „omdat de grenzen nog niet vaststonden". NVv.h. J. GILTAY 8. ZN BOEKBINDERIJ DORDRECHT TEIEP. 4991 Het drama te Koedijk Een man, die zijn gezin trachtte te verdrinken Drie kinderen daardoor om het leven gekomen Treurige verhoudingen komen bij behandeling voor de Rechtbank aan het licht Levenslange gevangenisstraf tegen verdachte geëischt ALKMAAR, 15 Maart. De Alkmaar- sche rechtbank heeft gisteren in open bare zitting de strafzaak behandeld tegen een arbeider uit Bergen, die ervan beschuldigd wordt op 2 Januari van het vorige jaar opzettelijk met een auto in het Noord-Hollandsch Kanaal onder Koedijk te zijn gereden met het doel zich op deze wijze van zijn gezin vrouw en vier kinderen te ontdoen. Zooals men zich zal herinneren kwamen bij deze vreeselijke gebeurtenis drie dochter van dezen man om het leven. Zij waren onderscheidenlijk vijf, vier en drie jaar oud. De vrouw kwam er goed af. terwijl jongste kind een baby nog later in het ziekenhuis herstelde. Aanvankelijk dacht men. dat hier sprake was van een ongeluk, doch later doken vreemdsoortige geruchten op: de man zou .een verhouding hebben met een dochter van zijn buren en deze vertelde later dat de man zich terwille van haar van zijn ge zin had willen ontdoen. Een onderzoek le verde zooveel aanwijzingen op, dat de arbei der in verzekerde bewaring werd gesteld. Het vooronderzoek vorderde geruimen tijd, omdat o.a. een rapport, van twee psychiaters werd noodig geoordeeld. De behandeling Voor de behandeling van deze zaak be stond zeer groote belangstelling. De officier van Justitie heeft 21 getuigen gedagvaard, o.w. zes deskundigen. Als eerste getuige wordt gehoord de psy chiater dr C. Hoeneveld, die den verdachte toerekeningsvatbaar acht. Twee auto-experts, vervolgens als gelui- gen gehoord, handhaven hun verklaringen zooals die in hun rapporten zijn neergelegd. Dan wordt de verdachte door den presi dent, mr A. M. L e d e b o e r, aan een uit voerig verhoor onderworpen. Verdachte verhaalt dan van het drama, dat zich op dien 2den Januari van 't vorige jaar onder Koedijk heeft afgespeeld. Hij zou de macht over het stuur zijn kwijtgeraakt, omdat hij moest uitwijken voor een hondje. De weg was glad en de situatie dus gevaar lijk. President: „Toen u daar reed en be sefte, dat het gevaarlijk rijden was, waar dacht u toen aan?" Verdachte: „Aan mijn gezin. Ik dacht aan een ongeluk, dat mij zou kunnen over komen en dat ik dan zou hebben beschouwd als een straf voor wat ik achter den rug had". President: „Wat- had u achter den rug?" Verdachte: ,.De verhouding met het meisje, met Marie". De woorden, waarmede mr Ledeboer den verdachte toespreekt, zijn ernstig en worden zeer langzaam uitgesproken. In de zaal heerscht een nerveuze spanning, welke bijna ondragelijk wordt, wanneer de presi dent den verdachte de vraag stelt of de ge dachte aan verdrinking wel eens is geuit. Verd.: „Ja". Pres.: „Door u of door het meisje?" Verd.: „Dat zal ik wel geweest zijn,maar ik deed het niet met een bedoeling". Vervolgens komt de verhouding met het meisje ter sprake. De President wil alles weten: hoe de verhouding is ontstaan, wie met de liefdesaffaire is begonnen, enz. De toedracht De President wilde nog eens precies weten, hoe de toedraoht van het ongeluk is geweest. O.m. vraagt hij den verdachte de wijze, waarop hij uit den wagen is ge kropen en hoe hij het heeft klaargespeeld, om maar voor een gedeelte nat te worden. De verdachte demonstreert dan op welke manier hem dat is gelukt. Terwijl de wielen boven het water waren, zou hij uit de auto zijn gekanteld. Hij had toen de walbe- schoeiing kunnen grijpen en was alleen met de beenen in het wat.er geweest Pres ident tot den expert Schleurholts Tichelaar uit Amsterdam: „Is dat moge lijk?" Getuige: „Hoogst onwaarschijnlijk Ook de tweede expert, ir Zoetelief Nor man, uit Oosterbeek, twijfelt aan de juist heid van verdachte's uiteenzetting. Officier, rechters, experts, verdediger en ook de verdachte, buigen zich langdurig over het aanwezige fotomateriaal en er ont spint zich een breedvoerige gedaohtenwis- seling. Dokter H. W. J. M Poot, eveneens uit Bergen, en huisarts van het gezin, heeft verdachte later in het ziekenhuis behan deld. Zijn toestand, zoo verklaarde deze ge tuige, was in den nacht na het ongeluk z< verward en overspapnen. Hij moest voort durend worden vastgehouden. Deze reactie acht getuige volkomen normaal. Verdachte was voortdurend met zijn gedachten bij vrouw en kinderen en bij het ongeluk. Hij dacht, dat de verplegers hem wilden belet ten de kinderen te redden. Getuige be schouwde den verdachte als een goed huis vader en vond de verhouding met M. D. n- begrijpelijk. Requisitoir Nadat gepauzeerd was, is de zaak ver der zeer uitvoerig behandeld. Tenslotte heeft de officier van justitie in zijn requisitoir 's avonds om half tien tegen den verdachte wegens poging tot moord op zijn vrouw en wegens moord op drie van zijn kinderen, levenslange ge vangenisstraf geëischt. Treurige verhoudingen Na do pauze wordt de kroongetuige in deze droeve zaak, Maria Dekker, gehoord Over haar verhouding met den verdachte wordt met gesloten deuren gehandeld. Na heropening wordt de journalist Kolk man uit Schagen, gehoord. Bij dezen getuige is het meisje langen tijd in dienst geweest en hij is het ook geweest, die deze zaak aan1 het rollen heeft gebracht. 17 Mei zou het meisje hem hebben ver teld, dat de verd. haar had opgezocht en toen had het meisje hem tevens gezegd, wat er op dien bewusten dag in Januari eigen lijk gebeurd was. Er gingen reeds geruchten zoo zeide getuige dat het ongeluk geen ongeluk zou zijn geweest, welke geruchten 17 Mei door het meisje werden bevestigd. Getuige had het meisje beloofd er met niemand over te spreken; maar later had hij sympathie voor haar opgevat en had hij haar vrijheid gevraagd. Getuige had een priester geraadpleegd. Deze had hem gead viseerd de zaak voor zich te houden, maar later hoorde getuige, dat dit strafbaar was. To©n is hij gaan spreken. Op verzoek van den verdediger vraagt ce president den getuige vervolgens van wie de verhouding tusschen hem en het meisje is uitgegaan. Getuige: Van mij. Nog eens het meisje Het meisje, dat hierna weer voor 't hekje verschijnt, verklaart op vragen van den pre sident, dat zij de verhouding op zekeren dag heeft willen verbreken. Verd zou zich daar tegen hebben verzet. Eind September zou hij haar hehben verteld, met het gezin het kanaal te zullen rijden. Verdachte: Dat heb ik nooit gezegd, het is nooit in mijn gedachten opgekomen, wel heb ik gezegd, dat als je geen verstand en geen geweten had, je de boel zou kunnen verdrinken. President: Tijdens een wandeling in het bosch te Bergen, hebt u toch eens tegen het meisje gezegd: Het gaat in Januari ge beuren. Verdachte* Dat is niet mogelijk. Verder blijkt, dat het meisje den verdach te tweemaal in het ziekenhuis heeft opge zocht. De pene keer in gezelschap van ver daehte's vrouw, de andere keer alleen. President: Is toen nog over het drama gesproken Getuige: Ja, hij noemde het een mis lukking. Verder wordt een priester gph'/v)rd, die geen nieuwe gezichtspunten opent Op verzoek van den officier wordt de zit ting ecnigen tijd geschorst en wordt zij om noht uur 's avonds voortgezet. Nog steeds staan op de tribune drommion belangstelten den. Op de vraag van den president of hij bij zijn ontkentenis blijft, antwoordt de verd.: fk ben absoluut onschuldig. De verdediger wil nog even van 't meisie weten of ze een verhouding met Kolkman heeft gehad. Getuige: Ja. sinds ik in Heemstede hij mijn zuster woon. niet meer. Mijn familie wil niet hebben, dat ik me met hem hemoer Verdediger- U ontkent dus, dat er thans nog een verhouding tusschen u en kolkman is. Getuige: ja. Verdediger- Waarom Hep u dan tien minuten geteden gearmd dnor Alkmaar. Waarom hebt u dan samen ergens gegeten? Getuige: Dat is een leugen. We liepen niet gearmd. Wel hebben we samen ge geten. DONDERDAG, 16 Mnnrt 1039 HILVERSUM I. 1873 en 301.3 M. AVRO-Elt, zcmllng. 8.00 Orgelspel. 8.16 Berichten, gr., muziek. 10.00 Morgenwiiding. 10.15 Gewijfc muziek (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10,3i Omroeporkest en soliste. (In de pauze: Modt< praatje. Om 12.20 Berichten). 12.30 Gram. muziek. 12.50 AVRO-Amusementsorkest soliste. 1.30 Gram.muziek. 2.00 Voor d« vrouw 2.40 Gram. muziek. 3.00 Cursuswn voor de vrouw. 3.45 Gram.muzlek. 4.00 oVoi zieken en thuiszlttenden. 4,30 Viool en plano, 5 00 Voor de kinderen. 5.25 Gelukwenschen, 5.30 AVRO-Aeolian-orkest en soliste. (Oa 6.25 Berichten). 6 30 Sportuitzendlng. 7.M de kinderen. 7.05 De AVRO-Dance Band „The Four Stuarts- 7.30 Engelsche les. 8.0) Berichten ANP. Radiojournaal, mededeelt gen, 8.20 Concertgebouw-orkest en soliste, (Om 9 10 Vocale duetten). 10.30 Grammofoon, muziek met toelichting. 11.00 Berichten ANP, gram.muzlek. 11.3012.00 Leden van d« AVRO-Dance Band. ILVERSUM II. 4X3.5 M. 8.00—0.15 KRO. 10.0) muziek. 10.15'Morgendienst. 10.45 Gr.. 4, 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.0) ten. j.2.15 KRO-orkest. 1001.2) muziek). 2.00 Hahdwerkuurtje. 3.0) •voordracht en gram.muzlek. 3.45 BIJ, ng. 4.45 Gram.muzlek. 5.00 Handen. Jeugd. 5 30 Orgelspel. 7Ca\ Volkenbond niet opgeheven?" 8.00 Be- ANP, Herhaling SOS-Ber!ehten. 8.11 NCRV-c ANP. actueel halfui (10.45—11.00 Gymni 1-9.00 Berichten 10.30 Kernlanden es). 11.25 Gram.» 1L5017.00 Schriftlezing. RorrwiCH 1500 M. 12.05 Orgel. 12.30 Cabaret 12 50 Trio. 1.30 Orkest. 3.IE 3 35 Orkest. 5.05 Voor de vro le-orkest. 6.40 Voor de boe 7.20 ]>eclai 5.40 Har- i. 7.00—7,1! '1. 7.50 Gevat ;ht 8.50 Causerie, 10.20 Korte Avondwljdlng. 10,1) LI.30 auserle. 10.55 Orgelspel. KEULEN 450 M. 6.30 en 7,30 Orkest. 9.20 Volkl. liederen. 11.20 Ork-est. 1.30 Concert 3,1) Orkest. 6.00 Plano. 6.40 Winterhulpprogram. 7 30 Hoorberlcht. 9.50 Orkest. RA 11 5.05 Radlotooneel. 7.20 Orkeet 8.35 Viool. 8.50 Orkest en koor, BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.12.59 en 1,3) sst. 8.20 Syrnphonle-orkast. M.: 12.55 en 1.30 Orkest. 6.35 Orkest 8.50 iphonie-orkest en koor. 10.45 Plano. Schuldig of onschuldig? Na dit sensationeel moment is dan einde lijk het woord aan den officier. Een-antwoord wordt gevraagd, aldus spr.. op het alternatief: schuldig of onschuldig? Daar is in de eerste iplaats het getuigen i= van het meisje. Verdachte zat in haar net ten verstrikt. Het werd van kwaad tot er ger. Het huiselijk geluk kwam op losse schroeven te staan Zoo kon het niet langer. Er moest iets gebeuren. „Iets verschrikkelijks" zei hef meisje. Inderdaad Toen heeft verdachte gezegd „ik ga ze verdrinken". Dat is per slot van rekening ook gebeurd. Later in het ziekenhuis zégt verd.: „het is mislukt." Dat duidt op voorbedachten rade en opzet. Spr. meent als bewezen te moeten aanne men -poging tot moord op de vrouw de baby iaat hij buiten beschouwing en moord op de drie kinderen. Spr. heeft gezocht naar lichtpunten, maar hij kan ze helaas niet vinden. Daarom eischt 9preker het maximum-. levenslange gevangenisstraf. De verdediger, Mr. de Grooth, drong bij het slot van zijn pleidooi op vrijspraak aan. Volgens spr. is het bewijs voor verdachtM schuld niet geleverd. Na re- en dupliek be paalde de president de uitspraak op 25 Maart a.s. Te half twaalf werd de zitting gesloten. UITSLAANDE BRAND TE OISTERWIJK OISTERWIJK, 15 Maart. Gisteren heeft alhier een uitslaande brand gewoed in het woonhuis van de familie E in do Hoog straat alhier. In minder dan geen tijd iloe- gen de vlammen hoog boven het dak uit De brandweer van Oisterwijk wist door krachtig optreden het gevaar voor uitbrei ding te keeren en de beneden geiegen win kelruimte voor het vuur te vrijwaren. Het woonhuis brandde totaal uit, terwijl de inboedel verloren ging. Aan de in den winkel opgeslagen kruidenierswaren, siga ren en sigaretten werd groote waterschade aangericht. De oorzaak van den brand is niet bekend 73. Hei; eerste, wat Kwiebus zag we de roet-zwart-e ogen, die hem brutaal en spotziek opnamen. Een doorgroefde bruin-getinte kop met - neus vol rode en paarse vlekken. Lang-harige wenkbrauwen die helemaal over de neus heen naar elkaar toegegroeid waren. Een lange zwarte hangsnor bedekte de lippen. En in de open lachende mond stonden een rjj grote sterke tanden. Op zijn krullekop troonde een tikje scheef een geweldige grote slappe hoed! 74. Kwiebus was niet bang uitgevallen, maar nou kneep'ie hem wel een beetje. Hu.het kon wel een inbreker of moor' den aar zijn. Met grote angst-ogen staarde Kwiebus den kerel aan. „Kom 'es hier piepzak. Heb je je ten? verloren. Mot je soms wat spreekwater van me hebbe?" De landloper diepte een flesje op. Klok-klok-klok. Een paar fikse teugen joeg hij door het keelgat. Toen wilde hij Kwiebus wat geven. „Da's om de mot uit je lijf te houwen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2