DINSDAG 14 MAART 1939 RONDBLIK DE TSJECHOSLOWAAKSCHE VERBROKKELING De woelingen in Slowakije welke een uit vloeisel zijn van de moeilijke manier, waar op Tsjechen en Slowaken elkander verdra gen, doch die ongetwijfeld ook sterk zijn beïnvloed door tendenzen der buitenlandsche politiek, hebben in een zeer snel tempo haar culminatie-punt bereikt. Het extreme Slo- waaksche nationalisme, hetwelk zijn expo nenten vindt in mannen als Dr Mach, Dr Durcansky en Moergatsj, den leider der Hlinka-garde, heeft niet berust in het ver zetten van de Slowaaksche regeering, gelijk deze op instigatie van Praag werd onder nomen. Enkele van deze leiders die hun separatistische verlangens niet onder stoelen of banken staken, namen onmiddellijk de wijk naar Weenen, waar zij de microfoon tot hun besahikking vonden om door opwinden de redevoeringen de revolte tegen het nieu we bewind gaande te houden. Het leek aanvankelijk, of dit de eenige daad van inmenging was, waartoe de Duit- sahe regeering zich wilde leenen; overigens leek men geheel en al afzijdig van de nieu we Tsjechoslowaaksche beroeringen te staan Gisteren is daarin echter als bij tooverslag een algemeene ommekeer gekomen. De Duitsche pers stond eensklaps vol met ver halen over verdrukkingen en geweldplegin gen, zooals men zich deze nog wel uit de ge vaarlijke September-periode voor den geest zal kunnen roepen. Blijkbaar had men „an höchster Stelle" het moment geschikt ge acht, om dit orkest van persstemmen een drachtig te laten invallen. Met deze dagblad-actie parallel viel •het bezoek van den gewezen Slo- waakschen premier Tiso aan Ber lijn. Hij was in gezelschap van oud- minister Durcansky, die daartoe blijkbaar zijn radio-actie even in deai steek had ge laten. Beide heeren werden officieel op de Rijkskanselarij door Adolf Hitler en minis ter Vom Ribbentrop ontvangen; bij hun aan komst bracht de wacht dezelfde eerbewijzen, die Tiso zou hebben moeten ontvangen zoo hij nog officieel in functie ware geweest, een detail, hetwelk in dit verband natuurlijk veelzeggend is. Naar verluidt heeft het Derde Rijk de regeling van de Tsjechoslowaaksche aange legenheden hiermede officieel ter hand ge nomen, zulks natuurlijk in volkomen over eenstemming met Italië, hetwelk sinds Tsjechen en Hongaren deze beide mogend heden als arbiters erkenden, ter gelegenheid van de conferentie van Weenen, zich ook zeer sterk voor het verder verloop van zaken in dit deel van Europa is blijven imteresseeren. Zooals de stand van zaken is op het mo ment, dat wij dit schrijven, lijkt niet anders ie voorzien dan een nieuwe regeling van de onderlinge verhouding tussohen Tsjechen, Slowaken en Karpatho-Oekrainers, in dezen geest, dat deze drie samenstellende deelen van de huidige Tsechojslowaaksche repu bliek elk voor zich een volslagen autonoom gebied zullen gaan vormen. Dit beteekent allereerst, dat de onderlinge samenhang, welke tot op heden met veel moeite werd gehandhaafd, wel volledig zal zoek raken. .Wat daarvan de consekwentie moet zijn is zonder meer duidelijk. Tsjechië, Slowakije en de Karpatho-Oekraine zullen als drie rijpe vruchten aan het Derde Rijk in den schoot vallen, schoon zij zich op de kaarten van Europa zullen handhaven en elk voor zich een eigen regeering zullen hebben. Doch het is duidelijk dat de drie zwakke staatjes, die zij zullen vormen en die omgeven zullen zijn, niet slechts geografisch doch evenzeer economisch, door de geweldige macht van het Groot-Duitsche Rijk, zoozeer den Duit- schen invloed zullen ondergaan, en van Duitsche tendenzen zullen worden door trokken, dat men gerust van een vazallen- verhouding zal mogen spreken. Voor de Tsjechen, die twintig jaar lang de leiding hebben gehad in het gemeenschappelijke zelfstandige volksbestaan, die ook in het internationale leven een belangrijke rol hebben gespeeld, en die in cultureel en tech nisch opzicht tot de zeer ontwikkelde, zelf bewuste naties behooren, moet dit een on gemeen harde waarheid zijn. Het werk der nationale verheffing, door Masarijk eertijds begonnen en onder Benesj' leiding met vol harding voortgezet, gaat thans uiteenvallen; het was een al te korte droom. Wij mogen thans gevoeglijk buiten beschouwing la-ten, in hoeverre het échec aan eigen tekort aam inzicht moge zijn te wij-ten; de dingen wor den daardoor zeker niet minder hard. De machtsverschuiving, im September begonnen, en sindsdien feitelijk nimmer tot stilstand gekomen, geraakt thans tot haar einde. Europa heeft geleidelijk, zonder dat zulks met oorlogsellende gepaard ging, een nieuw aanzicht gekegen. Of het beter is? Wij heb ben daaromtrent onze twijfels; slechts de toekomst zal zulks kunnen leeren. De Japansch-Chineesche oorlog CHINEESCHE OPMARSCH IN SJANSI De Japansche verliezen in Hoepe en Kwantoeng De Ghineezen hebben in het Weston van de provincie Sjansi een tegenoffensief tegen de Japanners ontketend. Met Li Sji als basis rukken zij in drie colonnes op. De eerste colonne dringt voorwaarts in de richting van King Lo Tsjeng, de tweede in de richting van Tsjan Ko en Li Tsja Wan, terwijl de derde naar Liang Sjia Hoei op trekt. Gemeld wordt, dat Tsjauko is veroverd en dat de Chineesche troepen verscheiden blok huizen ten Noord-Westen van Li Tsja Wan hebben bezet. Uit I-Tsjang wordt van Chineesche zijde gemeld, dat de Japanners bij de gevechten aan het centrale front in China, ten Noord- Mesten van Hankau in Midden-Hoepei, ten gevolge van tien hardnekkigen tegenstand der Chineezen, 6878 man hebben verloren. Hiervan zijn 3.6S9 officieren en minderen gesneuveld, terwijl 649 man werden gevan gen genomen. Tot de gewonden behoort de Japansche regimentscommandant Kindo. Tijdens het weekeinde was 't wat kalmer aan het front. Volgens uit Hongkong ontvangen berich ten uit Chineesche bron, zijn bij verschil lende campagnes in de provincie Kwantieng (Zuid-C'hina) op zijn minst 8000 Japansche officieren en minderen gesneuveld en 25.000 gewond. Van October j.l. tot Februari j.l. zijn 50 hospitaalschepen uit Kwantoeng naar For mosa vertrokken. Aan boord van ieder schip bevonden zich omstreeks 500 gewonde snl daten Voor Tsjoeng-King, de huidige Chineesche hoofdstad, liggen zeventig schepen gereed voorde evacueering der burgers. Het bureau voor politieke aangelegenheden van den na- tionaien militairen raad, is buiten de stad verplaatst uit voorzorg tegen eventueele luchtaanvallen. De Japanners gaan nog steeds voort met hun bombardementen. Lo-Yang, een belangrijke stad in Honan, werd door zestien Japansche bombarde mentsvliegtuigen hevig gebombardeerd. On geveer tachtig projectielen hebben vierhon derd huizen verwoest Er zijn meer dan vijftig dooden en gewonden. Zes-en-dertig vliegtuigen hebben aanval len gedaan op steden langs de Gele Rivier in Sjensi. waarbij Toeng-Kwang, Ho Yang en Ta Tsjing Kwan het hebben moeten ont gelden. Uit neutrale buitenlandsche bron wordt vernomen, dat te Tsjang meer dar. tweedui zend personen bij de luchtaanvallen in de afgeloopen week zijn gedood of gewond. De stad zelf is geheel verwoest. Minister Hoare verwacht nieuwe welvaart De Engelsohe minister Hoare heeft te Londen in een rede o.a. verklaard: „Ik geloof en mijn meening berust niet op theorie en ongegrond optimisme, maar op de teekenen van den tijd dat handel en nijverheid zich in stijgende lijn bevinden. Ik geloof ook, dat er gedurende de afge loopen zes weken een definitieve verbete ring is ingetreden. Als de wereld zicih slechts kan bevrijden van politieke onrust en avon turen. geloof ik, dat wij wellicht zijn geko men tot een der grootste hoofdstukken van welvaart voor de wereld, die wij ooit ge kend: hebben". Goering onderbreekt zijn vacantïe Goering die met zijn vrouw aan de Fransche Riviera vertoefde, heeft gisteren zijn vacantie onderbroken, en is naar Duitschland teruggekeerd. Vóór zijn vertrek verklaarde Goering bij het afscheid nemen van de autoriteiten, dat hij zeer voldaan was over zijn bezoek aan de Riviera en dat hij over enkele dagen zou terugkeeren. Te Rome is men, volgens Reuter, van meening, dat de „onverwachte terugkeer van Goering naar Duitschland kan woraen toe geschreven aan de gebeurtenissen in Tsje- cho-Slowakije en de hernieuwde spanning tusschen Berlijn en Praag". DUITSCHE ARBEIDERS GEBONDEN AAN HUN BEDRIJVEN De Duitsche minister van arbeid heeft een decreet uitgevaardigd ten einde de vaak voorkomende verplaatsingen en verhuizin gen van arbeidskrachten tegen te gaan. Hierin wordt vastgesteld, dat in landbouw bedrijven, boschbedrijven, mijnbedrijf, che mische industrie, bouwtechnische industrie, ijzer- en metaalindustrie bedrijfsleiders en arbeiders hun betrekking of hun dienstver band slechts kunnen opzeggen, wanneer het ministerie van arbeid goedkeuring ver leent. De nieuwe bepalingen, dienende voor de bescherming van den landbouw, betrek ken in den maatregel ook de gezinsleden, die regelmatig in de bedrijven meehelpen, ook wanneer zij daarin geen bepaalde aan stelling hebben. Gasmaskers voor kleine kinderen Binnenkort zullen in Engeland 1.4-00.000 gasmaskers voor kleine kinderen worden uitgereikt. In een verklaring in de pers heeft de mi nister voor openbare gezondheid, Walter Elliot, medegedeeld, dat de oproep van de regeering voor oe evacuatie van kinderen uit de gevaarlijke gebieden in geval van 1 nood, goed wordt beantwoord. Men heeft accomodatie verzocht voor 1.100.000 kinde ren en men heeft aanbiedingen gekregen voor 1.500.000. Duitsch vliegtuig gevallen Vijf slachtoffers Op 23 KM. ten zuidoosten van Ferrara in Italië is een Duitsch vliegtuig neergestort Er kwamen bij deze ramp vijf personen om het leven; twee der inzittenden bleven on gedeerd. Italiaansche Joden aan de Fransche grens LONDEN, 13 Maart (A.N.P.) De bladen melden, óat vijfduizend joden, die Italië hebben moeten verlaten, tevergeefs trach ten, over de Fransche grens te komen. Slechts een honderdtal is er in geslaagd, de waakzaamheid der Fransche grenswacht te verschalken en deze mensohen hebben ver lof gekregen in Frankrijk te blijven. De an deren worden echter niet toegelaten. De grenswacht is versterkt Een koe doet een trein ontsporen Gevolg: 12 dooden en 30 gewonden CHATEAU-ROUX, 14 Maart (Havas) Doordat een koe op de spoorbaan liep, is een wagon van een goederentrein ontspoor 1, juist op het oogenblik dat de sneltrein Pa rijsToulouse naderde. De sneltrein liep te gen den ontspoorden wagen, met het gevolg, dat de locomotief, dc postwagen, een wagon derde klasse en een wagon eerste en tweede klasse uit de rails vlogen. Tot nu toe waren twaalf dooden en dertig gewonden geborgen. HITLER GAAT NAAR WEENEN Naar verluidt zal Adolf Hitler morgen of overmorgen een bezoek aan Weenen bren gen. Het i9 mogelijk, dat daaraan een in spectiereis door Oostenrijk zal worden ver bonden. In verband met de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije verwacht men te Beriiin, dat-belangrijke besprekingen zullen worden gevoerd tusschen de regeering van Duitsch land cn Italië als garanten van de overeen komst van Weenen. KERK EN ZENDING GEREF. KERKEN Beroepen: Te Beïïimgwoide-N ieuwe- schans, camd. T. Lopers, hulippred. te Win schoten. te Krommende, O. van. Noort te Schoomrewoerd Bedankt: Voor Drachten (vac. Zandber gen), J. G. Adema te Zuidborn. NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Sprang (N.B.) en voor Noorden (Z.H.), H. A. Laibrie te Goedereede. Ideaal belijdenis geschenk Vraagt geïllustreerde prijscourant aan A. Jongbloed n.v. - Leeuwarden (Reel.) PAASCHBOODSCHAP Aan de reeks Paaschtractaten, welke de uitgever W. D. M e i n e m a te Delft de laatste jaren deed verschijnen, is een nieuwe toegevoegd, van Ds. C. Laarman, onder den titel „Een nieuw leven begin nen." Ook deze pakkend geschreven Paasch- boodschap zal haar weg wel weer vinden. Evangelisatie-Commissies zullen er in de komende weken uitnemend mee kunnen werken, ook, omdat de uitvoering frisch en de prijs laag is. Verder zijn er nog 8 Paasch tractaten van vorige jaren beschikbaar. VEREENIGING TOT CHRISTELIJKE VERZORGING VANGEESTESJN ZENUWZIEKEN PSYCHIATRISCHE- EN NEUROLOGISCHE KLINIEK. Valerluspleln, Amsterdam. Ie, 2e en 3e kl. OCKENBURGH-KLINIEK. Looidumen. SAN AT ORIUM-AFDEELIN G, Ie en 2e klasse, te Ermelo, (afzonderll|k Sanatorium In aanbouw, ook toot 3e klasse.) KLINIEK „NEDER-VELUWE" t. Woifh.xe. ie u. NOORDER-SANATORIUM te Zuldlaren. 3e kL SAN AT ORIUM-AFDEELIN G te Bennebroek. 3e klasse, tusscben-aideellng. Stichtingen: „VELDWIJK" te Ermelo, te. 2e en 3e klats*. „BLOEMENDAAL" te Loosduinen. 3e klasse „DENNENOORD" te Zuldlaren. 3e klaxs* „WOLFHEZE" te Wolfheie 3e klass* „VOGELENZANG" te Bennebroek. Se klass* Aanvragen te richten tot den Geneesheer-Directeur. Inzegening en afvaardiging Van Ds. C. Th. Steenstra ZWOLLE, 12 Maart. Zondagavond werd in de Jeruzalemkerk een bijzondere kerk dienst gehouden ter afvaardiging van Ds. C. Th. Steenstra, die, na een half jaar hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente te Zwolle geweest te rijn, beroepen is bij de Protestantsche Kerken in West-Indië (Em- mastad op Curasao). Prof. Dr. S. F. II. J. Berkelbacli van der Sprenkel leidde dezen dienst, terwijl de heer Bins, burgemeester van Weesper- karspel, als lid van de Indische commissie, de beide Indische kerken vertegenwoordigde Voor de plechtigheid 'bestond van üeu kant der gemeente een buitengewone be langstelling en de Jeruzalemkerk was dan ook tot de laatste plaats bezet. Met het zingen van Psalm 103 7 en 9 en het lezen van F.foze 3 8 t/m 21 werd het liturgische gedeelte begonnen, waarop de geloofsbelijdenis volgde; vervolgens zong de Gemeente Gezang 3 2 en 3. In de predicatie wees Prof. Dr. Berkelbacli v. d. Sprenkel er op, dat er een groote band bestaat tusschen onze Vaderlandsche Kerk en de Protestantsche Kerken in de beide Indien. Hier wordt een jonge predikant afgevaar digd en ingezegend, die daar als geordend predikant, na in Emmastad bevestigd te zijn. den dienst des Woords zal mogen bedienen Als tekst had Prof. Berkelbach gekozen Lucas 10 2: „De oogst is groot, maar cte arbeiders zijn weinige; bidt daarom len Hcere des oogstes dat Hij arbeiders in zijn oogst u its too te". Eenige bijzondere punten uit den tekst werden naar voren gebracht, zooals >ie oogst die groot is, het den Heere bidden en het uitstooten. Vervolgens maakte Prof. Berkelbach een vergelijking tusschen het uitzenden van de 70 en de uitzending van Ds. Steenstra met zijn eohtgenoote. Het eerste gedeelte van den dienst werd besloten met het Onze Vader. De Gemeente zong Psalm 135 1 cn 8. Daarna las Trof. Berkelbach het formulier ter bevestiging van predikanten voor en ant woordde Ds. Steenstra op de hem gestelde vragen. Aan de handoplegging namen deel Ds. Couvee, em.-pred. te Zwolle; Ds. van Noppen, Ds. de Jong, Ds. Smit, Ds. N i e b e n en Prof. Berkelbach v. d. Sprenkel. De Gemeente zong den zoo juist ingezogen den predikant Psalm 121 4 toe. Onder het zingen van Gezang 239 1 en 3 betrad de jonge predikant dert kansel. Met een kort woord gaf hij uiting aan zijn dank baarheid jegens de predikanten van Zwolle, die hem gedurende zijn hulppredikerstijil met raad en daad hadden bijgestaan. Boven dien richtte hij een speciaal woord tot zijn leermeester Tb-of. Berkelbach, door wiens colleges de werkelijkheid van 't predikambt angstig duidelijk voor oogen is gesteld. Ook sprak hij eenige persoonlijke woorden tot zijn ouders en de moeder van zijn vrouw. Ten slotte werd de dienst met het zingen van Gezang 50 4 beëindigd. Na den dienst werd er gelegenheid gegeven om den predikant en zijn familie-leden geluk te wenschen, waarvan velen gaarne gebruik maakten. Zoo merkten we o.a. op eenige le den van het Prounciaal Kerkbestuur en «ieii lieer J. v. d. Berg als vertegenwoordiger van bet Studenten-gezelschap „Excelsior Deo Iuvante", waarvan Ds. Steenstra gedurende zijn studie aan de Utrechtsche Universiteit It I is gewee--'. Ds. Steenstra en familie hoopt op 31 Maart naar West-Indië te vertrekken, teneinde zijn pastoraal werk in de West te kunnen op vatten. NED. ZONDAGSSCHOOL-VEREENIGING Het bestuur van de Ned. Zondiagsschoolver eeniging heeft, met ingang van 1 Ju ld a.s. tot Algemeen Secretaris benoemd den heer N. van Schouwenburg, ledien-seor. vatn de Amst. Maatschappij voor Jongemaininen (A.M. V.J.). De nieuwe secretaris vervamigt den heer H. A. de Boer A z n., dlie gedurende vele jaren deze functie heeft waargenomen en stuw kracht der N.Z.V. was. De heer De Boer blijft lid van het Bestuur. AEG VAMPYR-STOFZUIGER Het merk met wereldreputatie. Alleen in Nederland bijna 85.000 In gebruik. Drie uitvoeringen Prijzen van 44.- tot ƒ105.-. VERKRIJGBAAR BU EIKEN GOEDEN INSTALLATEUR l Emeritaat Ds G. G. J. Bleeker ABCOUDE, 12 Maart. Het Provinciaal Kerkbestuur van Utrecht heeft aan Ds. G. G. J. Bleeker, Ned. Herv. Pred. te Abcoude, op zijn verzoolt eervol emeritaat verleend met ingang van 16 Juni a.s. Gerhardus Ger- rit Jacob Bleeker werd op 28 Fe bruari 1871 te Vppingedam ge l>oren, waar zijr vader het pre dikamtot bekleed de. Na de open bare school t Appingedam mt goed gevolg t hebben doorloi pen ontving D Bleeker zijn o leiding aan h gymnasium te Schiedam. Na Schiedam het eindexamen t hebben behaf studeerde hij te Groningen aan de Rijl universiteit in de theologie. Door het P vinciaal Kerkbestuur van Friesland w< Ds Bleeker in 1895 toegelaten tot de Ev geliobediening in de Ned. Hen-. Kerk. in verschillende mlaatsen in Friesland candidfiat te hebben gepredikt kreeg een beroep te Mastenbroek. Op 12 A werd hij in deze gemeente door zijn va bevestigd. Tijdens zijn verblijf in Mas broek was Ds Bleeker scriba van den Kampen en lid van het Classicaal bes' terwijl hij voorts in tal van plaatselijke eenigingen verschillende functies bek de. In 1901 vertrok Ds. Bleeker van Ma broek naar Ouderkerk aan den Amstel. stond trad Ds Bleeker in deze gemeeni den voorgrond en werd spoedig hem tot lid van het classicaal bestuur van sterdam en lid van het Prov. Kerkbe van Noord-Holland. Op 31 Augustus werd Ouderkerk aan den Amstel venv met Uithuizermeden (Classis Winsurr deze gemeente-werd hij bevestigd doe broer Prof Dr. L. H. K. Bleeker var ningon. Op 18 Febr. 1923 vertrok Ds B van Uithuizermeden naar zijn tegenw ge standplaats Abcoude. Ds. Bleeker is lid van hot classics stuur van Utrecht. Kerkvisitator in vincie Utrecht, lid van het Prov. stuur; lid van het College van Toez de Provincie Utrecht; adviseerend 1 „Zonnegloren". Na enkele jaren vice-praetor te 5 weest werd hij spoedig benoemd tot van den ring Mijdrecht. Voorts is I ker bestuurslid geweest van Kinder de Provincie Utreoht en is thans n< zit ter van de Chr. School te Abcoud zifter van de Vëreeniging tot Inst ding van het Diaconesscnwerk tot ding van de Tuberculose in Abco' Baambrugge. Na eerst enkele jaren ba te zijn opgetreden werd hij hem voorzitter van de afdeeling Loener Vecht en Omstreken van het Nee genootschap. Ds Bleeker is Eere-i van- verschillende plaatselijke ve gen te Abcoude en voorzitter van Zangvcreeniging „Geeft Gode Lof", hand verschenen verschillende bijr hij publiceerde met name in ven kerkelijke tijdschriften. Zoowel Df als rijn echtgenoote. geboren Jk\ Vegelin van Claerbergen, genieter goede gezondheid en zullen zioh m gaan vestigen te Zeist aan de Lir Tijdens ons bezoek aan Ds. Ble de deze ons mede dat hij nog gaa jaren het predikambt zou hebbe maar hij gevoelde zich verplicht te maken voor de jongere gener reikhalzend uitziet naar een stan verwachten is dat Ds Bleeker, Zeist woonachtig zal zijn, niet vr zal vervreemden. Hij heeft Abco' kregen zooals de gemeentenarer der en leernar. Noode ziet me: trekken maar toch ook weer gu ouden predikant de rust welke heeft verdiend. BEROEPINGSWERK TE HARD) Door den Kericeread der Gere' een ledenvergadering met de g resultaat bespraken aangaande c verhoogde bijdragen, om te ko- beroepen van een tweeden pred Hoewel de kerkeraad geen def kon nemen, werd met darnkba; genomen van de activiteit en heiid iin dezen door de gemeerut •hoopt men -binnen afeienbaren - overgaan tot het beroepen van dienaar des Woords. Met de eerste sollicitanten kan Adriaan niet slagen. Ze zijn hem te slordig in de kleeren, te jong of te oud. te sullerig of te brutaal. Doch dan meldt zich op een middag een oolijke snuiter van een zestien, zeventien jaar: frisch, blozend ge richt, lachende blauwe oogen, en dik borstelig haar in di verse tinten blond. Het jongmensch luistert naar den naam Ap Cosijn. Getuigen heeft hij niet, maar zijn moeder is in het vak. Hij vertelt dit met een gezicht van: dat had je zeker niet achter me gezocht, hè Adriaan heeft direct schik in den jongen. Als een zonnestraal, die plotseling heenbreekt door een zwart wolkendek, zoo is 2ijn verschijning in de Bloeyende Amandelboom. Zonder dat hij dat zelf beseft, grijpt Adriaan in hem nog eens weer terug naar het leven en het geluk, naar de verwachtingen van de jeugd, die toch ook voor hem nog niet voorbij is. Vooral dat beroep van Ap op zijn moeder vindt Adriaan ïfiestelijkJEn dan te weten, hoe Vader altijd over dat win keltje van vrouw Cosijn heeft gedacht en gepraat 1 Of vader nog weer ooit zoover zal opknappen, dat hij de humor van 't geval zal kunnen vatten, betwijfelt Adriaan. 't Gaat heelemaal niet naar wensch met den ouden man. Het grootste deel van den dag ligt hij te bed, maar veel pijn schijnt hij niet te lijden, alleen zoo nu en dan eens een aanval van benauwdheid. Maar klagen doet hij niet, zelfs niet over zijn zonden. Met het zwakker worden van het lichaam schijnt de geest zich ook gemakkelijker over zijn twijfelingen en moeiten heen te kunnen zetten. Althans zoo tracht Adriaan den toestand te verklaren. Vast eiken dag loopt Gelisse even aan. Adriaan heeft toch niet den moed gehad hèm de deur te wijzen. Het wordt hem 9teeds duide lijker, dat deze grijsaard toch niet de dweper is, waarvoor hij hem 'even heeft aangezien. De enkele woorden, die Adriaan zoo nu en dan van hem ontvangt hebben niets overdrevens, integendeel, er spreekt wijsheid en liefde uit. In elk geval komt hij niet, om een zieltje voor het Paarden- pad te winnen, daarvan is Adriaan spoedig overtuigd. De andere vrienden houdt Adriaan echter stelselmatig uit de ziekenkamer: Halbertsma en Kamp en Meijers, en nog een paar, van wie hij de namen niet eens weet. „Vader kan voorloopig geen bedoek ontvanaen." zoo luidt telkens weer zijn afwijzing. De broeders kijken dan wel verre van vrien delijk, veelal schromen ze zelfs niiet Adriaan hun niet malsche „waarheden" en oordeelen aan te zeggen, doch deze komt daarvan in het minst niet onder den indruk. Hij blijft kalm en houdt voet bij stuk. De heeren kunnen dan niet veel anders doen, dan maar weer vertrekken en zich in enkele dagen niet laten zien. Het verwondert Adriaan intusschen wel, dat vader niet naar ze vraagt. Mist hij ze niet? Een soort geheugenzwakte, die meer voorkomt bij oude menschen? Of keert hij zich ten laatste nog bewust af van hun armzalige troostredenen? Op een avond, Ditje is naar laan, schijnt vader voor zijn doen bijzonder goed te wezen. Naar allerlei vraagt hij, en hij praat over de regeling van een aantal kleine zaken van straks, als hij er niet meer zijn zal. Over de groote din gen: den winkel, Adriaans toekomst, rept hij echter niet. Met opzet niet, zooals Adriaan, niet zonder ontroering, aan een paar kleine uitlatingen merkt. Heeft vader den strijd opgegeven? Ofheeft hij uit eindelijk de overwinning behaald Er is iets in zijn houding, dat op het laatste schijnt te wijzen. Adriaans vermoeden wordt tot zekerheid, als Vader later op den avond toch nog over de bijna pijnlijke onderwerpen begint. Hij dwingt Adriaan daarbij geen beloften af, zegt zelfs niet wat hèm het liefste zou zijn, alleen één goeden raad wil hij Adriaan nog geven, voor hij heengaat: Adriaan moet een goede vrouw zoeken. Niet overhaasten, maar nu ook niet al te lang meer wachten. Hij moet uitzien naar een vrouw van zijn jaren en zijn stand een goede, degelijke, godvruchtige vrouw, een vrouw die hij ook zal kunnen lief hebben. Het valt Adriaan op, dat wat naar z ij n idee het voor naamste is, door vader het allerlaatste wowiit genoemd. Daarom vraagt hij: „denkt U dat dit voldoende is voor een goed huwelijk?" Duidelijk spreekt de twijfel, ja, het protest bijna, uit Adriaans vraag. Dt „dat A een zou niet bezi bij met die wa' I tot die Di

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 4