MAANDAG 13 MAART 1939 EERSTE BLAD PAG. 3 BINNENLAND PROV. WERKVERGADERING VAN HET NJ.V. Nuttige samenspreking over den practischen arbeid DORDRECHT, 13 Maart. Zaterdag werd Jn het C.J.M.V.-gebouw alhier een der beide ^werkvergaderingen gehouden van het Ned. Jongelingsverbond in de provincie Zuid- Holland, die werd geleid door den secre tarie, den heer G. Pels Jan van Woerden, daar voorzitter en vice-voorzitter waren verhinderd. De heer Pels wee«s er in zijn openingswoord op, dat we voor ons werk verantwoording schuldig zijn aan God, aan de jongelui met wie we samenwerken, en ook jegens onszelf, on6 steeds stellend onder .Gods correctie. Het jaarverslag van den secretaris gaf aanleiding tot verschillende opmerkingen. De voorjaarsvergadering achtte men meer belangstelling waard. Laten de leden, die ze bijwoonden, er wat propaganda voor maken. 'Aangedrongen werd ook op het houdlen van een gebedsweek. De belangstelling voor de zendingsactie nam toe. want een verheugend feit is. Het ledental daalde iets. Dit nope lot meer. activiteit Aangedrongen werd op beter contact van de afdeelingen met de afdeeling in de garnizoensplaatsen, met het oog op de ledien die in dienst zijn. De heer G. J. K roe f van Gorkuim bracht Verslag uit over het jongenswerk, dat thans wordt geleid door een commissie, waarin vrijwel alle ringen zitting hebben. Het werk van d« jongens clubs had 'n gunstig verloop, hoewel er voor de ringen nog heel wat te doen valt Men brenge dit werk overal in .Verboindsverband. Pijn. 80 vam de jon gens gaat over naar de GJ.M.V. De heer 'A. J. Scheurkogel van Dordrecht be pleitte nauw oontact vanaf de Zondags school. .Wat ons bondswerk eischt De heer H. F. C. Musch, van Klaaswaal. Sprak over het onderwerp Wat ons bonds- .werk eischt Zeker, het geeft ons veel, maar er wordt ons tooh ook een moreede ver plichting door opgelegd, evengoed als bijv. .vriendschap en liefde dit doen. Het karakter ,van het bondswerk brengt mee, dat het ernstig wordt opgevat en niet in de eerste plaats wordt beschouwd als ontspanning. De ernst van het wenk wordt niet steeds Voldoende beleefd. Er is vaak te veel sleur en slapte. Het Verbond zou volgens spr. goed doen, de voorzittters opzettelijk op het gewidht van hun taak te wijaaen. Men bedenke voorts, dat ons werk is een arbeid rondom den Bijbel. Daarom, bestu deer de Bijbeü, -word er vertrouwd mee, tnaak hem tot gids in uw leven. E.chter piet louter individueel, maar in contact met Christus' gemeente. Maak den Bijbel ook tot gids in het leven van die jongens, concreet in het leven van alLen dag. Het licht van de Sdhrift beetrale allen verderen vereeni- gingsaj-utuu. Men moet z&dh bij zhï bondswerk met plaatselijk isoleeren, maar schakele zich in de algemeene beweging van het Verbond in. Het dragen van het bondsinsigne heeft al dus bijzondere beteekenos. Mien late ook niet na de bondspers te lezen. En ten slotte, en dat omvat, ails het belangrijkste, alles houde men zich ern stig den eisdh van Christus voor: gij zult Mijn getuigen zijn Hij wil dat we komen tot persoonlijke overgave aan Hem, waar door we pas waarlijk bondswerk kunnen Verrichten. Na een geanimeerde bespreking werd met Samenzang en gebed de zeer geslaagde en leerzame vergadering gesloten, die alle aan wezigen met nieuwen lust voor den arbeid haar huis deed terugkeeren. De Prov. bondsdag zal op den tweeden Paasohdag te Delft wordlen gehouden, om D.30 en 1 uur in de Stadsdoelen. Als sprekers treden op, 's morgens de heeren G. Ver schoor van Sassenheim, en de heer C. Tabak van Amsterdam, met het onder werp: Standvastigheid en beweging, en 's middags Ds G. Bos, van Den Haag, die spreekt over geestelijke en moreele herbe wapening, en Ds H. P. Brandt van Delft 's Morgens wordt de vergadering afgewis seld door zang van Con Amore, en 's mid dags door de opvoering door Onesimus van Rotterdam, van Vikings, door Dirk Vernèl, Uitbeeldend de overwinning van het Chris tendom over het heidendom, en verder door Zang van mevr. De Knegt—Ter Haar met Rie Beute aan den vleugel. Er zal een ex- fcureie worden gemaakt naar de gerestau reerde Nieuwe Kerk, waarbij de organist Üer kerk, Hendrik Storm, het opgei zal be spelen. Wielrijder aangereden en gedood Gecompliceerde aanrijding onder Abcoude ABCOUDE, 13 Maart Gistermorgen is op |Öen rijksstraatweg te Abcoude, ter hoogte .van de consumptieijsfabriek „Moba" een gecompliceerde aanrijding geschied, welke aan één persoon het leven heeft gekost Een auto, eigendom van en bestuurd door den chauffeur van het Statenlid ir Middelberg, komende uit Baambrugge en op weg naar Abcoude, reed met volle vaart toen hij voor een uit de tegenovergestelde richting komende motor, meer naar rechts wilde uithalen, op een voor hem rijdenden fietser. De wielrijder, de 37-jarige heer W., uit Utrecht, die op weg was naar Amster dam voor het afleggen van een familie bezoek, werd door de aanrijding tegen een ijzeren hek geslingerd. De auto kwam door de botsing in de langs den weg loopende rivier, de Amstel, terecht. De chauffeur van den heer Middelberg, die alleen in de auto zat, kon zich uit den wagen bevrijden en op den wal komen, hierbij geassisteerd door den bestuurder van den motor, een Amsterdams ah en arts. Nadat deze arts den chauffeur op den wal had geholpen, zag hij aan den kant van den weg den wielrijder liggen. Geassisteerd door dokter Geursen uit Baambrugge heeft deze den wielrijder de eerste hulp verleend. Dit mocht echter niet meer baten. Het slachtoffer moet op slag zijn gedood. De motorrijder, die de auto met zeer groote snelheid van de tegenovergestelde richting zag naderen en eveneens wilde uitwijken, reed den berm van den weg op en kwam met zijn voet in aanraking met een kilometerpaaltje, waardoor zijn been is geblesseerd. De chauffeur van de auto, die de aan- fijding veroorzaakt heeft, is gearresteerd. De generale staf 125 jaar Herdenkingsbijeenkomst diner en receptie Veel belangstelling Zaterdag was het 125 jaar geleden, dat de generale staf hij besluit van den souivereinen vorst werd opgerioht. De chef van den generalen staf, de officie ren en reserve-officieren van dien staf, alsmede de nog in actieven dienst zijnde oud-officieren van den generalen staf, hebben gemeend aan de herdenking van dit voor de weermacht zjoo belangrijke feit, een eenigszins feestelijke karakter te moeten geven. Dienovereenkomstig hebben zij s middags in Hotel Wittebrug een herdenkingsbijeen komst gehouden, waarin de herdenkings rede is uitgesproken door den luitenant- generaal der artillerie b.d. H. A F. G. van Ermel Scherer. Deze hijeonkomst was zeer druk bezocht O.a. waren aanwezig de ministers Colijn, v. Dijk, Weiter en Goseling. Voorts de oud chefs van den staf generaal G J. Snijders, oud-opperbevelhebber van land- en zee macht en de luitenant-generaal b. d. H. A. Seyffardt, generaal-majoor P. W. Best, com mandant van de luchtverdediging, verschil lende wapeninspecteurs, divisie-commandan ten, chefs van dienstvakken en corpscom mandanten, verschillende gep. opperofficie- ren, een vertegenwoordiger van het Kon. Ned. Indische Jeger en de militaire attachés' van Frankrijk,' Duitschland, Italië en België. Ook gaven van hun belangstelling blijk vertegenwoordigers van tal van vereenigin- gen, commissies enzu zooals het Nederland- sche Roode Kruis, de Nationale Landstorm- coinmissio, de vereeniging voor nationale veiligheid en de legercommissie. De chef van den generalen staf, luitenant- gemeraal L. H. Reynders, heette alle belang stellenden welkom. Spr. schetste verder in het kort de taak en werkzaamheden van den generalen staf, waarna hij het woord verleende aan generaal Van Ermel Scherer voor het houden van een herden kingsrede. De herdenkingsrede Deze schetste de historische ontwikkeling van den Staf en ging den arbeid na van de onderscheiden ohefs van den Staf. Aan het slot van zijn rede oonsta- stateerde spr. dat een toekomstige oor log alle krachten van het land in zijn sfeer zal trekken. Niet alleen alle de partementen, doch ook alle instellingen en alle particuliere personen worden er in betrokken. Hier zal coördinatie noodig zijn om te zor gen, dat aller energie gericht wordt op het hooge doel der landsverdediging. Naast het werk, dat de §taf thans reeds verricht, zal de generale staf ook nog de leiding dier coördinatie op zich moeten nemen. Na deze rede was er gelegenheid den chef van den generalen staf en den officieren en reserve-officieren vam dien staf, alsmede aan de nog in actieven dienst zijnde oud-officie ren van den generalen staf en hun dames geluk te wenschen met het jubileum van den staf, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. 's Avonds is een corpsmaaltijd gehouden, waarbij aanzaten alle officieren en reserve officieren van den Generalen Staf, de nog actieven dienst zijnde oud-officieren van dien stof en een groot aantal gepensionneer- de officieren, die tot den Generalen Staf hebben behoord. Eeregasten waren minister Van Dijk, de oud-ahefs nam. den Generalen Staf, generaal G J. Snijders en luit.-generaal H. A Seyf fardt, de chef van den Marinestaf, vice-admi- raal J. Th. Furstner, luit-generaal H. A. F. G. van Ermel Scherer en een vertegenwoor diger van dem Generalen Staf van 't K.N.I.L. Ook Prins Bernhard was voor dezen maal tijd uitgenoodigd, maar hij was door zijn verblijf buitenslands verhinderd. Nederlandsch-Belgische besprekingen De regeeringspersdienst meldt, dat op 8, 9 en 10 dezer te Brussel door een Neder- landsche delegatie onder voorzitterschap den heer A. Th. Lamping, directeur de handelsaccoorden, onderhandelingen zijn gevoerd over handelspolitieke aange legenheden. Naast incidenteele kwesties, voortvloeiende uit de tusschen Nederland en België bestaande regeling, heeft het regime dat zal gelden na afloop van de tegenwoor dige contingeniteerings overeenkomst, welke inert 1 Mei as. ten einde loopt, een onder werp van bespreking uitgemaakt. De be sprekingen zullen binnenkort worden voort gezet Overplaatsingen reserve-personeel Grotenh/uls van Onsteln, van TV R.I.. •kapiteins K. P. Innemée, van TV R.I.: W. A. M. Hodenpljl .van TV R.I.; W. J. Hllwlg, 15 R.I.. H. L. Terheöden. van I R.I.. Mr. H. E. Tenklnk. van XII R.L, C .G. van der Putten, van XV R.I., K. H. E. Lauitie nis lager, van XVII R.L. W. J. Moulijn, van IV R.I. en J. J. VUrthelm van IV R.I.; de res -eeovte-lultenants Ir. C. li M. Kerk hoven van XVI R.I.. R. J. L. Simons van XVII R.I., P. L. P. van Roijen van XVIII R.I.. P. J. van Kerkoerle, van XIII R.I., Dr. S. Dijkgraaf van XVI R.Ï.. J. W. R. Brueren. van II R.I. R. de RUk van TV R.I., J. M. A. M. Verbaken' van II R.I., J. M. Koksma van IX R.I.. W. C KeUzer van II R.I.. P. Froentjes van XII R.I., J. G. Eckhardt, van het XIV R.I. E. H. Schmidt, van het XTVe R.I., T. A. M. Heuts, van net XVII R.I., J. H. Stiemena, van het XV R.I., A- de Jong. van het XVIII R.I., F. J. Prause, van het XVIII R.I., A. Leutscher. van het XV1TI R.I., A. F. J. Schmltz du Moulin van het XIX R.I.. A. J. Voe, van het XIX R.f., H. Berends, van het XX R.I., J. Besaelink. van het XX R.I.. W. P. J. Breüer. van het XXI R.I.. A. A_ Dex- ker. van het XXI R.I.. G. J. Docters van Leeu wen. van het XXI R.I., H. Montagne. van ne' XVIII R.I.. B. Buschenhenke, van het XIX rt.1. H. J. S. Ellnk Schuurman, van het V R.I., Mr A. T. E. Kaateln, van het V R.I. W. v. d. Mast. van het XIV R.Ï., G. Oosterhof, van het XXII R.I., Mr J. A. Dunnewljk, van het XVI R.I.. W. A. v. Brekelen, van het XVIII R.I., J. v. Wijk. van het IV R.I., E. J. Hoppe, van het XVIII R.I.; de res.-2e-luits H. de Vries, van X R.I., C. M. Schilperoord, van XV R.I.. Mr A. A. H. Stolk, van IV R.I., L. N. Vernle, van TV R.I.. A. v. 0. Valk. van VIII R.I., G. C. Soelers van XV11I R.I., B. Faik. van TV R.I.; BU het reg. jagers: de res.-majoor M. Oos ters, van XVII R.Ï.; de raa-kaplteins Mr W. J. v. Dijk. van IV R.I., A. Buining, van IV R.I., H. P. L Lohbeck, van IV R.I.. J. Westerduin, van VII R.I., D. J. Karree, van VII R.I., G. H. Nlk- kels, ven XX R.I., A C. Bartel», van VI R.I., Interessante cijfers omtrent den loop der bevolking Geboorte-cijfers en wat daarmede annex is De meeste kinderen worden 's nachts geboren 's-GRAVENH A GE. 13 Maart Dezer dagen verschijnt bij de Rijksuitgeverij te 's-Graven- hage de jaargang 1937 van de statistiek van den loop der bevolking. De nieuwe uitgave wijkt in menig opzicht van de vorige af. De metto-vervangingsfactor der Nederland- sche bevolking, weergevende in hoeverre het aantal geborenen voldoende is om de bevol king op den duur in stand te houden, werd onder gebruikmaking van de nieuwe sterfte- tafels opnieuw berekend. Hij bedroeg in de jaren 1935-1937 resp. 1,14, 1,14 en 1,12. In de paragraaf, gewijd aan de geboorten, trekken o.a. de cijfers omtrent de meerling geboorten de aandacht. Per 1000 geboorten waren er 12,9 meerling-geboorten. In de plattelandsgemeenten komen meerling-ge boorten meer voor dan in de groote steden. Haar aantal neemt toe met den leeftijd der moeder (tot 40 jaren). Bij de eerste geboor ten komen zij het minst voor, bij de hoogere geboortenummers meer. Opmerkelijk zijn de cijfens omtrent de geboorten naar den duur van het huwelijk. Binnen 6 maanden werd 19,2 pet. der kin deren geboren, van 68 maanden 8.4 pet., 9 maanden 7.4 pot later 6.5 pet De huwelijksvruchtbaarheid is grooter op het platteland dan in de steden. Per 1000 gehuwde vrouwen beneden 50 jaar daalt het cijfer der wettig levendgeborenen regelmatig van de groep gemiddeld van 5000 en minder inwoners tot de groep gemiddeld met meer dan 100.000 inwoners. Het gemiddelde cijfer voor het rijk is 143, voor de groepen 5000 inwoners en minder bedraagt dit aantal 1S1, voor de groepen 500120.000 inwoners, 20.00150.000 inwoners. 50.001100.000' in woners en meer dan 100.000 inwoners resp. 167. 135, 141 en 100. De provincie Noord-Brabant en Limburg staan aan de spits met 215 en 189, de pro vincie Zuid-Holland en Noord-Holland heb ben de laagste cijfers met 124 en 110 wettig levendgeborenen per 1000 gehuwde vrouwen beneden 50 jaar. Naar de kerkelijke gezind heid der moeder gesplitst waren deze aan tallen als volgt: Roomsch-Katholiek 206, Protestant 129, Israëliet 77, geen kerkelijke gezindte 69. Er worden meer kinderen 's nachts gebo ren dan 's morgens, 's middags of 's avonds. Wat de huwelijken betreft, stippen wij aan, dat de gemiddelde huwelijksleeftijd voor voor het eerst gehuwde mannen 27,6 en voor voor het eerste gehuwde vrouwen 25,2 be droeg. Op het platteland huwen de mannen later dan in de steden. Wat de sterfte aangaat, de zuigelingen sterfte bedroeg in 1937 3.9 pet., n.l. 4.4 pet. voor jongens en 3.4 pet voor meisjes. Zij is grooter naarmate de gemeenten kleiner zijn. Bij de Roomsoh-Katholieken is zij 't hoogst. Hooge sterftecijfers zoowel voor zuigelingen als volwassenen vindt men in de eerste maanden des jaars. Per 100 gehuwde paren kwamen in 1937 2 echtscheidingen tot stand. Per 1000 in woners zijn er 51 van woonplaats veranderd Een leerzaam nummer „De Werkgever" van Maart Het Maartnummer van het orgaan van het Verbond van Protestantsch-Christelijke Werkgevers in Nederland geeft blijk van frisch leven in deze organisatie. Nieuwe ideeën en afwijkende meeningen worden niet teruggewezen, maar openhartig bespro ken. Er zit durf in. In een artikel over de Bedrijfsraden wordt zonder zweem van terughouding verklaard- dat de Chr. Werkgeversvereeniging nog maar enkele jaren geleden vrij gereser veerd stond tegenover Bedrijfsraden, waar- In m«n vooral overheidsorganen zag. Men was toen wel erg vreesachtig. Dat heeft de praktijk der laatste jaren wel geleerd. De resultaten der bedrijfsraden vallen tegen. Laten wij als voorbeeld nemen een der best georganiseerde bedrijfskringen in Nederland: het drukkersbedrijf, waarin ook de eerste bedrijfsraad werd ingesteld. Bladert men de jaarverslagen van dezen Raad door, dan is het resultaat pover en mager. Datgene, wat geschied is, had evengoed kunnen totstandkomen zonder bedrijfsraad, als vrucht van het reeds be staande georganiseerd overleg tusschen patroons en arbeiders. Hoe langer mien het georganiseerde so ciaal-economisch leven gadeslaat, des te sterker komt men tot de overtuiging, dat men met van bovenaf opgelegde orde ningsmaatregelen, in ons staatkun dig systeem althans, het aanschijn van het maatschappelijk leven niet we zenlijk kan veranderen. Veel meer ver wachten wij dan ook van de voortgezette (prediking der ohristelijk-sociale beginse len: hier ligt een taak voor de organisa ties, met t>ame voor de christelijke, waar onder ons Verbond. Ten bewijze, dat men in het verbond een afwijkende meening niet dood drukt, kan de beschouwing van Ir J. C Keiler over bestrijding der werkloosheid dienen. Hij concludeert in dit tweede artikel, dat, om bij het huidige peil der techniek de werkloosheid te doen verdwijnen en den verderen vooruitgang der techniek op te vangen, een 6teeds voortgaande vergrooting der consumptie noodza kelijk is. Wij zagen voorts, dat de daar mede verband houdende voortgaande verhooging van het levenspeil, mits in goede banen geleid, moreel voorshands in geen enkel opzicht bedenkelijk behoeft te zijn. Zoo men weet, stond bij de verdediging van deze denkbeelden op de onlangs ge houden Partij-conferentie aan de Witte Brug de heer Keiler vrijwel alleen; thans kan men ze eens rijipelijk overwegen: Als derde voorbeeld van frisch leven wil len we wijzen op het verslag der rede van E. L. v. Swleten. van XII R.I; de rea.-le lu T. J. H. Corm&n. van VIII R.I. J. H. M. Wal XI R.I.. H. G. C. Nan Inga, -R.I., A. d. Meer van XX R.I.. J. Kalf, van IV R.I. J. Hendrich. van XIX R.I.. A. J. Braun, van XVI R.I., J. J. Dikkers, van X R.I., Mr G. H. Douma. van V R.I., J. M. M. Tendijck. van XVII R.L; do re.«.-2e-luit.s T. A. Conradl. van XIV R.I.. D. J. de Jonge, van X R.I.. T. Jansen, v. XVIII R.I., M. G. J. Beets, van X R.L. J. W. A. H. M. Jaspers, van XTV R.I., T. M. Kardoes, van II R.I., I. J. Mulder van IV RA, J. B. Ai=®elbörgS, van VIII RA len heer J. Wilschut te Rotterdam, ge houden in den Haag voor de Haagsche en Rijnlandsche club. Hij vatte zijn voordracht samen in deze conclusie: in de oplossing van de opgave tot benut ting der groote productie-mogelijkheden zal de wereld niet slagen door vasthou den aan statische kostprijzen, door blij vende beperking der productie, door hoog houden der orijzen, en dus vermindering der consumptie. Isoleeringspolitiek beteekent op den duur: nivelleering in armoede. Open-deur-politiek beteekent op den duur: nivelleering in rijkdom. Het economische vraagstuk moet wel be nauwend zijn, waneer er in een kring van geestverwanten op onderscheiden wijze zóo naarstig gezocht wordt naar een oplossing van het schijnbaar onoplosbare probleem: hoe ovenvinnen we de werkloosheid? KUNST Chr. Auteurskring HILVERSUM, 13 Maart. In de „Kruis- kapel" is een avond gehouden vanwege den Chr. Auteurskring. De heer Jan H. de Gro ot sprak over zin en beteekenis van „Verzeild Bestek" Toen aldus spr., ongeveer tien jaar terug in Amsterdam op de kamer van den dichter G. Kamphuis 't eerste plan geopperd werd voor een intenser samenwer king tusschen auteurs, drong nog tot nie mand van dien vriendenkring het besef door van een historische gebeurtenis. Toch had het er iets. van. Het was zeker een belangrijk moment in het christelijk-cultureele leven in Nederland. Er waren: een tijdschrift, zekere groepsvorming, conferenties, er was groei en enthousiasme. Toen werd de Chr. Auteurskring opgericht uit behoefte aan sterkere saambindlng. Er werd hard ge werkt èn hard gekibbeld! Want nooit was er onderling een critiekloos aanvaarden van elkanders werk. Dat zou de dood zijn. Zoolang er onderling critièk is, zoolang is er een prikkel tot werken en bezinning. De auteurs gaan voort, zy leven. Telkens komen er jonge stemmen, telkens ook nieuwen zich oude. Naast het lyrische dat ons vertrouwd werd, kwam er een begin van epiek. Naast de streekroman de kolo niale. En het sprookje, toch eigenlijk bron van alle literatuur, het leeft weer op. Rie van Rossum las hierna de no velle trDe Kobold en het paradijs". Vervol- gaf de heer Karei van Dorp bewijs van zijn zeldzaam sterk geheugen en een groot declamatie-talent door boeiend en suggestief voor te dragen een fragment uit „Hilde", de nieuwe roman van Anne de Vries, die vol gende week zal verschijnen. Na de pauze las Anne de Vries (de geschiedenis van de doortocht door de Schelfzee uiit zijn, bij Kok verschijnend, „Groot vertelboek der Bijbelsche Geschiede nis". Hierna las Jan H. de Groot verzen uit eigen werk o.a. „Amos", Het ontslag", „Gesprek met den dood", „.Kelderdroom", „Vlaamsche gaai", „Joden" en eindigde met het geestig „Doornroosje's eerste ridder", waarop een spontaan applaus echode. Ten slotte las Anne de V ries nog een frag ment uit „Hilde", dat door z'n rake en os- telijke typeeringen eveneens menigen be grijpenden lach wékte. Economie en Financiën Het aanbod van de Alg. Friesche Mij voor gemeentecrediet verliest haar zelfstandigheid Moordende concurrentie op beleggingsgebied De Alg. Friesche Levensverzekering-Mij heeft naar wij reeds meldden mede namens de Vereen, van Levensverzekering en Lijfrente de Groot Noord-Hollandsche van 1945 het voorstel gedaan om de Maat schappij voor Gemeentecrediet over te ne men middels de aankoop van alle aandeeJen A en B. De geboden voorwaarden zijn van dien aard, diat de transactie wel tot stand zal komen. Daarmede zal dan wederom een maatschappij, welke op een fraai verleden kan terugzien, haar algeheel© zelfstandig heid verliezen. Deze transactie is niet anders dan een uitvloeisel van de' overgroot© geldruimte hier te lande, ten gevolge waarvan de rente stand tot een abnormaal peil is gedaald. Vooral de hypotheekbanken hebben dien tengevolge de laatste jaren met toenemen de moeilijkheden te kampen. Nog versah in het geheugen ligt o.a de overneming van de Arnhemsohe Hypotheekbank door de Nationale Levensverzekeringbank en van de 's Gravenhaagsche Hypotheekbank door „De Nederlanden van 1845". Nu is de Mij voor Gemeentecrediet wel niet direct een hypotheekbank, maar toch is zij een instelling, welke daarmee uiter lijk veel overeenkomst vertoont Eemerzijds wordt immers dioor uitgifte van obligaties kapitaal opgenomen, anderzijds wordt dit weer aan gemeenten uitgeleend. Het ver schil in rente vormt de winstbron der Mij. Het kon niet anders of de groote geld ruimte in ons land moest ook bedenkelijke oonsekwenities hebben voor een instelling als de Mij voor Gemeentecrediet In de laatste jaren was de directie in haar slagen aan ook somber gestemd., omdat zij de winstmarge van het bedrijf steeds meer zag ineenschrompelen. Door uiterst zuinig beheer en het druk ken van de onkosten wist men de netto winst nog aardig op peil te houden. De vooruitzichten zijn echter allerminst fraai en daarom is het te begrijpen, dat de direc tie het aanbod van de Alg Friesche met beide handen heeft aanvaard, wamt de si tie van aandeelhouders wordt er niet wei nig door verbeterd. Ook voor de .Alg. Frieeohe* zijn aan transactie groote voordeelen verbonden. Men mag veilig aannemen, dat dit groote verzekeringsbedrijf over aanzienlijke bedra gen onbelegde gelden beschikt. De Alg. Friesche zal in de toekomst van de in den loop der jaren opgebouwde organisatie van de Mij voor Gemeentecrediet gebruik kun nen maken om gelden bij gemeenten en andere semi-officieele organen te beleggen. Een indruk van den omvang van het be drijf der Mij voor Gemeentecrediet geven de volgende cijfers: Het aandeelenkapitaa/I serie A is groot ƒ200.000, dat van serie B ƒ2.400.000. De reservefondsen bedragen in totaal 1.153.862. Het aantal uitstaande leeningen bedroeg eind 1938 44.304.344 v. j. 48.528.223). De abligatieschuld was eind 1938 39.086.500 v. j. ƒ51.503.250). Over 1938 bedroeg de nettowinst 227.695, over 1937 222,903, over 1936 f 332.820 en over 1935 334.628. Sinds 1935 werd achtereenvolgens 8, 8. 6 en 6 dividend uitgekeerd. Het neeft er veel van weg. dat het proces, hetwelk zich thans in Nederland voltrekt, nog niet is afgewikkeld. Blijft de enorme geldruimte voortbestaan, dan is de kans groot dat ook andere ondernemingen, die voor regelrecht beheer door levensverzeke ringmaatschappijen in aanmerking komen, haar zelfstandigheid zullen moeten prijs geven. Furness Scheepvaart en Agentuur Winstsaldo f 601.698 (v.J. f 506.228) Aan het jaarverslag van Furness Scheep vaart en Agentuur Mij te Rotterdam ont- leenen we het volgende: De winsten van enkele afdeelingen bleven by die van het voorafgaande jaar ten achter; dat nochtans de winst- en verliesrekening, vergeleken bij 1937 mei een hooger batig saldo sluit, is te danken aan het feit dat thans ook de NaVa Zuid-Holl. Scheepvaart Mij tot de resultaten heeft bijgedragen. De winst over het boekjaar bedraagt 601,698 tegen f 506,228 over 1937, 296,994 over 1936 en 150,183 over 1935. Tot dit resultaat hebben al onze afdeelingen resp. ondernemingen bijgedragen met uitzonde ring van de N.V. Mij tot Exploitatie van Bruinkolenvelden „Carisborg". De stoomschepen der N.V. Zuid-HolL Scheepvaart Mij waren vrijwel heit geheel? jaar in de vaart; de schepen verkeeren in uitstekenden staat van onderhoud. Bij den nog steeds onzekeren economl- schen en politieken toestand, mogen de be haalde resultaten tot tevredenheid stemmen. De internationale spanningen op politiek ge bied, alsmede de kunstmatige belemmerin gen, die alom in het leven worden geroe pen, blijven een beletsel vormen voor eer. duurzame verbetering. Wij oordeelen het daarom gewenscht de positie onzer maat schappij verder te versterken en te dien einde wederom een bedrag aan de alge meene reserve toe te voegen. Voorgesteld wordt het winstsaldo ad f 601,698 (v.j. 506,228) verhoogd met het on verdeeld saldo van 1937 ad f 10,282 4206.994) als volgt aan te wenden: 12y2 (tegen 10 pet over 1937 en nihil over 1936) dividend aan aandeelhouders f 250 000 (200.000); alge meene reserverekening f 300.000 (492.940) reserve fonds belangen personeel f 10.000 (onv.); en het saldo ad f 51,981 (10,252) naar nieuwe rekening over te dragen. De hiervoor genoemde onzekere toe standen weerhouden ons over de voor uitzichten van het thans loopende boek jaar een meening uit te spreken; wij kunnen slchts mededeelen, dat de eerste maanden van het jaar 193» minder gun stig waren dan de overeenkomstige maanden van het vorig jaar. Groote Nivas-afdoening SOERABAJA 11 Maart 1939 (Aneta). De N I.V.A.S verkocht ivoor consumptie 4237 tons superieur en 455 tons bruine suikers. Voor export verkocht de N.I.VA.S. nog 48 245 tons superieur en 2738 tons bruine suikers. KALEIDOSCOOP De New Yorksche beurs had Za terdag een gedrukt verloop. Na onregelma tige opening brokkelden de koersen af. Over de geheele linie daalden de koersen 1 punt. De beurs sloot gedrukt. De omzet bedroeg 530.000 aandeelen. De N.V. Banjoewangien Rubber Mij Kali Telepak heeft over 1938 een saldo winst behaald van 138,322 (vj. 310,499). Er wordt onveranderd 5 pet. dividend uitge keerd benevens een extra dividend van 1 pet (vj. 10). KU ünici VVO—DOS ultg.. Zwart WitUnicum uits. "unloren B: CondorsVlteese b 42, Zw -VBW 1—0. Afd. Znollei Go Ahead 1Sportclub 1 33. MJV 1DOS 1 12—1. Be Quick 1—Rival 1 54, CSV 1Olympla 1 6—2 Kla afgek.. Blauw Wit 1—SOS 1 2—4, DDS I Dlndua 1 03 2a klas: Dlndua 2—VDW 1 uitg.. Ouderkerk 2—DW 2 0—14, SOS 2— S03 3 6—3. Afd. Friesland. Ie klas: Zwaluwen 1 Blauw Wit 1 ultg„ Stormvogels 1HW I' HW n. opg. 2e kits: Oranje Nassau 2— VC 1 2—2, Blauw Wit 2—Zwaluwen 2 uitg. Afd. Twente. Ie klaa: SportlustJuliana uitg.. Volharding—Achillas 2—7 Exoelaioi LICHAMELIJKE OEFENING VOETBAL DE C.N.VJ.-COMPETITIE Uitslagen van Zaterdag 11 Maart Pro Patria.Vitesse 00 KI B: WEOlympla uitg., TOGExcelsior Pernle 22. ZW—Zwart Wit 6—0, Steeds Hooger ASW 41 —Klasse C: ODSDOS 31 Klasse D: GeluksvogelsCondocts uitg. SDZSH uitg., Gr. LlndtRiJaoord 0—1 Res klasse A: DOS 2—Unicum 2 1—2. Vlteeee 1 Pro Patria 2 uitg., Excelalor Pernla 2Strom- vogela 2 1—1 Rei. Klasse B: ASW 2 VVO 2 1—10, Oranje Wit 2—Steeds Hooger 2 uitg., WIA 2—WE 2 1—2 Rea Klasse C: Zwaluwen 2Unicum 2 70. Zwaluwen H'illegensberg 1—HBS 2 8—0 Groen Wit 2— WK 1 62, Stormvogels 2Vitesse 3 11 Res. Klasse D: Oranje Wit 3ASW 8 30, Do to 2Goluktfvogels 2 12 Rea. 1 1—8, s&au afgek.. BCSVDES 2—3 2 DES 2—Volharding Excelsdor 2 Achillea 2—Sparta DES aVolharding DOS 1 02 - 2 0—3 Ju b 2—1. Afd. Apeldoorn. Ie klas: OW—Deto 1—3, DVSVolharding 1—3. Wezepor BoysElbur- ger Boys 02, de CJVeraHW 2—0 2e kla Afd. Zuid-Gelderland. Ie Klas: Juliana 1 eluwMoom 40. DVO 1Blauw Wit 1 2t. Mulo 1SKV 1 T, DTSExcelsior Sportlef 3—0. Afd. Groningen. Oranje Nassau 1—Progress 2 Sparta 1Oranje Nassau 2 T Afd. Utrecht. Ie Klasse: Z en SChr. Ly ceum 41, EDODesto 1—4 2e Klas: DW —Blauw Wit 8—S, Desto 2—Edo 2 0—6. Afd. Amsterdam. Junioren: Blauw Wit— Ex Luto 1—7. DW—HBS 0—1 A dap ie r a n t e n: DTS aFamos a 02. DE C.KJ3.-COMPETITIE Uitslagen van Zaterdag 11 Maart Znld-Holland-Noord. Klasse I: Ijsvogels— Tonego 43. PernixExcelsior 7—1. KVS—Fiks 4Klasse II: VEO—Ijsvogels 2 4—2. TOPNeerlandla 2—4, DESPernix 62 awen—DES 2 7—3. Zwaluwen—VES 2 lid-Hol land-Zuid. Klasse I: ODI—ZKC 3—2. Gr.W.-Holl.—Thor 4—2. Snel—TOP 3—Z Holl. 2 2—1. Klasse lila: BI.Wit—Gi Or. NassauMaassluis ultgcst. Klasse Hb: Or. Wit 2PKC PKC na opgek., Vrlendensch. Merwede 111. 's-Gravend.Snel 2 01 Klasse III: DIO 2—TOP 2 2—0, Thor 2—R.« Zuid 2 2—1. ODr 3—Or. Nassau 2 2I. AmstellandUtrecht. Klasse II: ZKC—Or. Nassau 14. DWDVS 21 Meervogels— Desto uitg. Klasse lila: DVS 2—Quick 8—0, ODI—DW 2 62, OWODesto 2 50 Klasse IHb: Or. Nassau 2—Animo 3—1. Gelderland. Klasse II: ZwWit—Mik den Bal 1—0 Klasse III: D a dido—Vitesse 2 21, FluksAnimo 10 „DE RUILBEURS" Goudsche Singel 105, Rotterdaaj CORR ESPONDENTIE J. P. V. te Den Haag. 105 Hag gen. T. H. P. te Oude Pekela. 78 DE gen.. O.G.R.- termljn verstreken. P. M. v. d. O. te R'dam. 19 Verk. Artls gen. B. v. d. B. te Maasdijk. 484 K wat ba gen. Mevr. N. te R'dam. W|j advlseeren u, de plaatjes op een andere manier te verkrijgen, daar wij u vermoedelijk ook niet kunnen hel pen. Heeft u geen interesse voor één der Ver» kade-albums 7 H. v. W. te Kaatsheuvel. Alles dus O.K. Zoo mogelijk binnen eenlgen tijd meer Scholtens, Over Patria volgt bericht. C. G. te Rozenburg. 186 Kwatta gen. F. G. G. te Barneveld. Dank voor uw oplet tendheid. 't was werkelijk een vergissing. U heeft thans 1367 pt. C. V. te Moerdijk. WU hebben de helft reeds ln ons bezit, dus nog ev engeduld. G. de Z., R'dam. U vergat postzegels In te J. P.* B. te Blelswljk. 298 Paula gen. L. J. v. S. te Leiderdorp. U zond 692 pt Hllle (artls), 12 pt Ver'cade. 4 pt q.q. D. E. gen. Mej. J. B. te Woubrugge. Totaal 76 Era gen. Ze komen sporadisch binnen. Joh. V. te H. L A. 166 D. E. gen. Wie een speciaal Rullformuller wil ontvan gen zendt ons even duidelijk >Un naam en adres aq ht) krtjgt het gratis en franco thuisgezonden Voorwaarden: 1 De Ruilbeurs bepaalt de waarde der bons en plaatjes. 2 Tot 600 pt betaalt O 16 ct. tot 1000 pt 20 Ct (aan postzegels). 3 Is het gevraagde niet In voorraad, dan leest U het antwoord In de Rullrubrlek. 4 Van één soort mag niet meer dan tot een waarde van 600 pt per maand aangevraagd 6 Teveel gestuurde punten kunnen geboekt bltjven tot een volgende zending. 6 Van bet puntenaantal, dat U stuurt, wordt door de Ruilbeurs 6 pet. afgetrokken. 7 Vraagt U van een album speciale nummers, dan betaalt O 1 pt per plaatje meer. 8 Oude Verkade tot en met Rivieren. Klaver blad. Waschollne, Coellngh plaatjes. Patria deel 1 en 2. Rademaker. Pette-, Hllle-, Dob- belman-. Haas-plaatjes en extra D.E.-bone Willen zt). die Hllle-bcna voor plaatjes wen schen. ook opgeven voor welk albumT Aanvragen van Era- en Ark-bons kunnen wij voorlooplg niet ln behandeling nemen. Wel ontvangen wU ze graag. De waarde der bons is ais volgt: Busslnk 10. Coellngh 8. D.E 7. v. Delft plaatjes 10. Dobhel- man 4. Droste 20. Hagzegels 9. Hllle S. Hllle Ar tls 12. Holl. Zw. Weegsch. 3. Paul Kalser 6. Klaver blad 5. Klokzeep 20. KwattaS, Lever's Zeep 20, Van Nolle 4. Patria 8 Pette 6. Plelnes Rade- maker 3. Slokesz I, Verkade 4. Rivieren 4, Ver kade Artls 8 Waschollne 2. Arks beschuitbons, winkelierebons van Kwatta? uitsluitend schrlfteltJk geschieden. 71. Kwiebus had vanuit de verte de ruzie gezien. En hij vermoedde wel zo'n beetje, dat het om de tekeningen op de koffer ging. Het was zo'n mooie geweest! Wie weet, aan wat voor deftig sinjeur die behoorde! Weg moest hij, weg! Vóór ze hem achterna kwamen! Op het dikke grint langs de rails liep het erg lastig 1 Wacht, daar kon hij op de weg komen. Maar één prikkel-draadje over. Wip! doarCoteaiL. Yèc Jieningea van Hein Krav 72. Krak-krak. O, wee, een grote winkelhaak in zyn broek. Nou, dat was lelijk aangekomen. Bij iedere stap zakte zijn hemd een eindje verder door het gat heen. Zo kon hy niet lopen! Had hij maar een bakerspeld! „Ha-ha-k.iI" schalde opeens een vrolyke stem. Uit het lange gras dook een hoofd op. Wat een tronie! Om bang voor te worden I 1?- I 1 f -

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5