Het communisme in Madrid wankelt.... Plechtige kroning van Paus Pius XII MAANDAG 13 MAART 1939 EERSTE BLAD PAG. a SCHOONMAAKBEDRIJF GLAZENWASSCHERIJ AMSTERDAM ROTTERDAM VELSEN HAARLEM <0 LEIDEN DEN HAAG DELFT Dagelijks Inwendig schoonhoud* DORDRECHT UTRECHT HILVERSUM GRONINGEN BRUSSEL en gebouwen (Reel) rondblik DUITSCHLANDS MOEILIJKHEDEN De moeilijkheden van het Derde Rijk, zoo- !wel in binnen- als buitenlandsch opzicht, .worden er met het vordeiren van den tijd niet gemakkelijker op. Dit springt al aan stonds in het oog, zoo men er op let, welk een moeite Duitschland heeft, door een kunstmatig ten top gevoerde industrieele productie aan de deviezen te geraken, welke ibet voor znjn aankoopen in het buitenland noodig heeft. De Duitsche fabrieken schreeu wen als het ware om geschoolde arbeiders, teneinde hun opdrachten binnen den ge stelden termijn tot uitvoering te kunnen brengen. De toestand is thans reeds zoo, dat men door het heimelijk toekennen van bonussen personeel tracht over te halen, de cene onderneming in den steek te laten, om bij de ander in dienst te treden. Door deze Uiterste industrialisatie heeft men overigens op het gebied der arbeidsverdeeling en der sociale voorzieningen bijzonder scheef ge trokken verhoudingen bereikt, welke recht" Btreeks indruischen tegen wat de NSDAP als idealen en plannen op haar programma Jiceft staan. Men zal zich zeer goed herinneren, dat jeen dier programmapunten was het her stellen van het aanzien van den boeren stand, omdat men op deze manier de voed selvoorziening hoopte te kunnen veilig stellen, en tevens de zoogenaamde vlucht haar de stad tegen te gaan. Wat daarvan terecht is gekomen? Leger en industrie hebben heden ten dage als het ware het platteland leeg gezogen, en menigvuldig zijn dan ook de klachten over boerderijen ;van 30 tot 40 H.A. groot, welke door een man en een vrouw, of door een vrouw en een jongen gezamenlijk moeten worden in stand gehouden. Men verneemt tevens van een terugloopen van den Duitschen vee stapel, daar de handen ontbreken om de beesten nog langer te verzorgen. De binnen- landsche toestand is dus, van economisch standpunt gezien, wel bijzonder ernstig. „Duitschland moet leven!", heeft onlangs een zeer bekend nazi-spreker uitgeroepen, en niets, is minder waar, doch het heeft ei iets van of men doolt op den weg, waar langs men dit doel wenscht te bereiken. In buitenlandsch politiek opzicht schijnt ër voor het Rijk eveneens een keer gekomen te zijn. De hechte Britsch-Fransche vriend schap, Van verre geruggesteund door Roosevelt, en geschraagd door een wassen- 'de, thans reeds formidabele bewapening, lijkt een einde te hebben gemaakt aan een periode, waarvan Munchen de laatste iétappe was, n.l. die der autoritaire intimi- ,'datie. Berlijn noch Rome laten in dit tpzicht thans veel van zich hooren. Musso lini's vorderingen aan het adres van Frankrijk zijn zelfs nog nimmer officieel geformuleerd. Bezien wij den toestand In overig Europa ïn ditzelfde verband, dan bemerken wij, 'dat ook het vertrouwen der verschillende Oost- en Zuid-Oost-Europeesche staten zich Van de as-mogendheden schijnt te hebben afgewend. Een oud plan van den Poolschen minister van buitenlandsche zaken Beek, n.l. om een barrière van neutrale kleine staten te leggen tusschen Rusland en Duitschland, een bond, strekkende van Oost- tot Zwarte Zee, schijnt tijdens het bezoek van den Roemeenschen minister van buitenlandsche zaken Gafencu aan War schau opnieuw ter sprake te zijn gebracht Een tijdlang is het naar den achtergrond geschoven geweest met name omdat Roemenië en Polen een geschil van mee ting hadden over Roethenië, alias Kar- patho-Oekraine. Polen zou deze landstreek gaarne aan Hongarije hebben toegewezen gezien, teneinde met dit land een gezamen lijke grens te kunnen verkrijgen. Zulk een Hongaarsch-Poolsche aaneensluiting im mers zou het Derde Rijk den voet dwars kunnen zetten, bij de expansie naar het Oosten. Koning Carol was 'destijds een heftig ïegenstander van deze plannen. Hij vreesde, dat een aanzwellen van de Hongaarsche macht een aan kracht winnen van het Hongaarsche irredentisme zou medebren gen, n.l. van de strooming, welke de na den Wereldoorlog verloren gegane gebieden herwinnen wil. En Roemenië heeft veel Van dit voormalig Hongaarsch territoir in bezit! Naar verluidt zou Boekarest echter thans in principe over deze bezwaren zijn heengestapt, omdat het den Duitschen drang naar economische politieke expansie als een nog grooter gevaar heeft leeren be schouwen. De nazi's immers kijken ver langend uit naar Roemeensch graan. Roert.eensche petroleum. Zoo gaat zich thans weder, nu de eerste vrees voor de Duitsche aanvalskracht voor bij is, een combinatie van mogendheden .vormen, die het parool huldigen, dat een- draent macht is. De rol der groote Wester- sche democratieën bij deze coalitie-neigingen behoeft men niet te onderschatten Het Derde Rijk geraakt zoo opnieuw, ge leidelijk aan, in een fase van innerlijke en uiterlijke beklemming. Hoe daarvoor een uitweg te vinden in een tijd, dat de aan wending van krachtsmiddelen hoogst on zeker resultaat zou geven? Binnenkort komen de Britsche handels-experts naar Berlijn voor het voeren van breede be sprekingen. Wellicht is daar thans de lust tot het vinden van overeenstemmingen grooter dan ooitl STALIN PRIJST DEN VREDES WIL DER SOVJETS Bitse woorden tegen Engeland en Frankrijk Ook uitvallen tegen Duitschland, Italië en Japan ,De Sovjet-Unie is niet bang. Voor het communistische partijcongres te Moskou heeft Stalin een rede gehouden, aarin hij o.a. den communistischen kijk op de wereldpolitiek heeft uiteengezet. Daarbij fulmineerde hij in het bizonder tegen Engeland en Frankrijk. Deze landen zouden alleen daarom niet tegen aanval lers zijn opgetreden, omdat zij een oorlog tusschen andere landen willen, teneinde dan zelf als overwinnaars te voorschijn te komen en handel te drijven, zoowel met overwinnaars als met overwonnenen. Hij verweet de Fransch-Britsch-Amerikaansche pers een conflict te hebben willen uitlokken tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie de Oekraïne, alleen met het doel de atmosfeer te vergiftigen en een strijd tus schen deze twee rijken uit te lokken. Over deze politiek van, zooals Stalin het noem- anderen de kastanjes uit het vuur te laten halen, wijdde de Sovjet-dictator lang durig uit De schepping van de as RomeBerlijn en daarnaast van den driehoek van het anti-Kominternpact noemde Stalin een „uitstapje in de geometrie", waarmede de staatslieden van Europa zich z.i. thans bezighouden. Deze geometrische figuren achtte hij evenwel voor de zwaarbewapen- Sovjet-Unie ongevaarlijk. Als zij gevaar lijk zijn, zijn zij het meer voor de democra tieën dan voor de Sovjets. Onder uitbarstingen van hilariteit sprak Stalin over de „droom van eenige dwazen om de Sovjet-Ockraïne te willen hechten aan de Karpatho-Oekraïne. Als deze dwazen hun droom eens In werkelijkheid mochten willen omzetten, zullen wij wel dwangbui zen voor hen gereedhouden, zeide Stalin. Voorhands echter lijkt het meer op een moderne fabel, waarin een mug tot een oli fant zou zeggen: „Stakker, wat ben je een- 1; je hebt geen leven, kom In mijn armen; daar zul je het goed hebben". Ruslands „offlcleele doeleinden" De Sovjet-politiek resumeerde Stalin als volgt: De Sovjet-Unie wil vrede; zij wil de han delsbetrekkingen versterken met alle lan den, die hetzelfde wenschen en geen pogin gen doen om de belangen der Unie aan te tasten. De Sovjet-Unie wil vreedzame, nauwe en aangename relaties met alle aangrenzende landen, zoolang zij niet direct of indirect Degrelle, de leider der Belgische Rex-beweging, is te Brussel tot acht dagen gevangen is ftraf veroordeeld wegens belee- digingen, tijdens een vergadering aan het ladres van oud-minister J asp ar geuit. trachten de integriteit of de veiligheid van het land te schaden. De Sovjet-Unie wil steun verleenen aan landen, die het slachtoffer zijn van agres- ïn die vechten voor hun onafhankelijk heid. De Sovjet-Unie is niet bang voor bedrei gingen en is bereid de oorlogsdrijvers, die pogen de integriteit der Sovjet-grenzen aan te tasten, voor eiken klap er twee terug te geven. Italië en het koloniale vraagstuk Een officieuze beschouwing Het Italiaansdhe orgaan Relazione inter- nazionaLe publiceert een artikel, waarin de koloniale eischen van Duitschland en Italië worden besproken. „Ondanks de fatsoenlijke pogingen", zoo wordt daarin geschreven, „welke de regeering van Chamberlain in de laatste paar maanden heeft ondernomen om een toenadering tot de totalitaire staten 'tot stand te brengen, hebben in Groot-Brit- tannië eenige onderstroomen de effecten van een dergelijke politiek geannuleerd. Wij moeten zeggen, dat het uur heeft om de koloniale wereldkaart in over eenstemming met den tijd te brengen. An deren kunnen een vrede met geweld wen schen, Italië en Duitschland wenschen een vrede raat rechtvaardigheid. Indien zij geen vrede met rechtvaardig heid kunnen krijgen, zullen zij rechtvaardig heid verkrijgen door geweld van wapenen. De mandaten moeten teruggegeven wor den volgens de beginselen van de recht vaardigheid, die de toenemende annuleering van de vredesverdragen mogelijk hebben gemaakt. De protectoraten kunnen niet beschouwd worden als het bezit der beschermende mo gendheden. Bestuur der Praagsche Persvereeniging afgezet Nederlandscb lid was te democratisch De regeering te Praag heeft het bestuur van de buitenlandsche persvereeniging af gezet en een commissaris voor de controle en een commissie voor de behandeling der vereenigingszaken benoemd. Eenige maanden geleden had Duitschland het aftreden geëischt van 't bestuurslid, den Nederlander L. Aletrino, die waar schijnlijk te democratisch werd geacht. Praag had Aletrino vergeefs verzocht zich terug te trekken, in het belang der goede betrekkingen tusschen Duitschland en Tsje cho-Slowakije. De Duitschers eischten toen van Praag de toepassing op de buitenlandsche persvereeni ging van een wet, welke de regeering mach tigt een commissaris te benoemen voor alle dn Tsjecho-Slowakije bestaande vereenigiin- igen, indien zij dat nuttig acht. Thans traden tezelfder tijd de Duitsche en Italiaansdhe leden uit het bestuur, waar- tna het bestuur voor ontbonden werd ver klaard. Chamberlains conferentieplannen Doel: politieke en economische vrede Volgens de „Sunday Dispatch' zou Cham berlain voornemens zijn te Londen een in ternationale vredesconferentie bijeen te roe pen, in de hoop tot een definitieve regeling van alle hangende internationale kwesties te geraken. Venvacht wordt, dat op deze conferentie een tweede zal kunnen volgen, waarop dan een voorstel tot algeheele ontwapening in gediend zou worden. Men meent te weten, dat Roosevelt langs officieuzen weg zijn meest volstrekten steun aan de plannen van Chamberlain toegezegd zou hebben. Deze zouden zich niet tot de politiek beperken, maar tevens den economischen vrede en het uit dien weg ruimen der handelsbelemme ringen omvatten. De wegen, langs welke Chamberlain tot dezen algemeenen vrede hoopt te komen, rijn volgens het blad in de eerste plaats regeling van de Fransoh-Italiaansdhe ge schillen, nadat eerst normale betrekkingen met Spanje gevestigd zijn, voorts een lucht- Locarno, waaraan alle mogendheden van West-Europa zouden deelnemen, omdat t bombardementen op de burgerbevolking zou verbieden en een einde zou maken aan den bewapeningswedloop in de lucht Ten derde de reeds genoemde wereldconferentie, •deDuitsche koloniale eischen geregeld zouden worden, alsmede de andere vraag stukken, die een bedreiging voor den vrede vormen; hierop zou dan de ontwapenings conferentie moeten volgen. De „TemDs" wijdt aan deze berichten in de Engelsche pers, omtrent aan Chamber lain toegeschreven voornemens, een hoofd artikel. Het blad merkt daarin op: „nldien het al noodzakelijk is om de uiterste terughou ding in acht te nemen omtrent dergelijke berichten, toch is het stellig niet uitgeslo ten, dat Chamberlain het een of ander be perkt initiatief neemt in den geest en bin nen het kader van het accoord van Mün- ohen en de daarop gevolgde Engelsch-Duit- sche en Fransch Duitsche verklaringen, die in geval van een ernstige crisis den weg van overleg aangeven. Maar geheel iets anders zou het bijeen roepen van een internationale conferentie zijn om tot een algeiheele regeling te ge raken, terwijl er alle aanleiding bestaat voor de opvatting, dat de voorwaarden, welke onontbeerlijk zijn voor het succes van zulk een onderneming, nog niet ver vuld zijn. De toestand in Spanje Met vliegtuig- en tankaanvallen bedwongen Nog enkele haarden van verzet Naar Havas uit Madrid meldt, heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een groot deel van de opstandige com munisten zich overgegeven, nadat zij vier uur achtereen met vliegtuigen en tanks waren bestookt Toch zouden nog verscheiden afdeelingen stand houden, zij het ook, dat deze niet langer onder ling contact hebben. Volgens Burgos zijn de communisten in de hoofdsW nog talrijker, dan de republikeinsdhe verdedigingsraad wil erkennen, en zouden zij zich in de bui tenwijken handhaven, on. in de Casa de Campo, bij de renbaan en op het vlieg veld Zondag was de toestand in het centrum van Madrid weder betrekkelijk rustig. Het optimisme nam toe, toen men vernam, dat in den loop van den morgen het Prado be vrijd was en alle gijzelaars 500 in getal die daar door de communisten gevangen gehouden waren, ontzet werden. Tot deze gevangenen behoorde ook de gouverneur van Madrid, kolonel Gomez Ossorio. De gijzelaars verklaarden, dat zij bij verrassing door de communisten gevangen genomen waren, onmiddellijk nadat de opstand was uitgebroken. Bolsjewistische hamsteraarsl Twee uur nadat het Retiro-park van com munisten gezuiverd was, bracht een verslag gever van Havas een bezoek aan een ver overd gebouw, waar republikeinsohe solda ten druk in de weer waren. Zij vernietigden alle communistische affiches en droegen groote pakken en kisten naar buiten. Het bleek, dat in dit gebouw groote hoeveel heden levensmiddelen en munitie opgesla gen waren. De luitenant, die de werkzaam heden leidde, verklaarde: „Dit is nu al de vijfde vrachtauto, die wij vullen. Wij heb ben hier een belangrijke wapenopslagplaats gevonden en vele kisten met munitie. We zijn nu bezig met de levensmiddelen over te brengen. Die hebben de communisten hier en masse opgeslagen, terwijl de bevol king aan alles gebrek heeft. Wij hebben kisten gevonden met vleesch, sardines, ge condenseerde melk en een grooten voorraad 5ep". Groote voorraden levensmiddelen werden ook gevonden in het communistische partij gebouw, waar men behalve een aantal docu menten nog een millioen peseta's ontdekte. Voor den verdedigingsraad van Madrid zijn deze vondsten zeer welkom, omdat men ii deze dagen, nog meer dan vroeger, met levensmiddelengebrek te kampen heeft, vooral sinds de ravitailleering van de stad spaak liep, toen de communisten de ver binding met Valencia bezet hielden. De bak kers krijgen thans weer meelvoorraden en men hoopt, dat het ergste leed over twee dagen weer geleden zal zijn. De gebouwen, waar de communisten zich verschansten, zijn zwaar gehavend, vooral het interieur. Het blijkt echter, dat de rebel len de gebouwen van de legaties, ook die waar politieke vluohtelingen hun toevlucht hadden gezocht, geëerbiedigd hebben. In een belangrijke zóne, waar de communisten zes dagen lang heer en meester waren, wer den de legatiegebouwen van Brazilië en Roemenië volkomen intact gelaten. Tegen den avond werd bejeend, dat twee leiders van de opstandelingen, de kolonels Barcelo en Bueno, die resp^ het eerste en tweede legercorps van het centrale leger commandeerden, zich onvoorwaardelijk heb ben overgegeven. Binnen tien dagen rechtsch offensief? Do hoofdredacteur van het „Giornale d'Italia", Virginio G a y d a, venvacht, dat generaal Franco over een dag of tien een nieuw offensief zal ontketenen, zoodat hij zrijn politieke overwinning met een mili tairen triomf zal kunnen bezegelen. Na het échec der republikeinen te hebben aangestipt, die met behulp van Frankrijk en Engeland een vrede door onderhandelin gen trachtten te verkrijgen, stelt Gayda vast, dat niettemin nog onziohtbare banden tusschen Londen en Parijs en den rooden weerstand moeten bestaan. Hoe anders te verklaren, zoo zegt hij, dat Lord Halifax de blokkade van de Spaansche kust door gene raal Franco als onwettig beschouwt Deze huiten de ex-territoriale wateren toegepaste blokkade, gaat hij voort, is volkomen wettig en de Britsche oppositie is op geen enkel internationaal principe gegrondvest. Overi gens moet iedere poging om deze nationale blokkade te breken, worden beschouwd als een openlijke inmenging, die nog ernstiger wordt door het feit, dat zij niet ten gunste is van een oorlogvoerende mogendheid er bestaat immers geen roode Spaansche regeering meer doch in het voordeel van buiten de wet staande rebellen. Doch over enkele weken, zoo besluit Gayda, zal de toe stand door kracht van wapenen opgehelderd zijn. Gevechten bij het meer van Tiberias Arabieren halen een vliegtuig neer Een vijftigtal dooden Zaterdag hebben Britsdhe troepen, ge steund door vijftien legervliegtuigen, een urenlangen strijd gevoerd tegen een groote groep uit Palestina naar Trans- jordanië uitgeweken Arabieren, die zich ten Zuidoosten van het meer van Tibe rias verschanst hadden. Tijdens dit ge vecht, dat tot het vallen van de duister nis duurde, vonden 45 rebellen den dood, terwijl het aantal gewonden, dat zij achterlieten, zeer groot is. De Brit sche troepen hebben vijf dooden te be treuren, onder wie een officier, Het luchtwapen heeft bij deze zuive ringsactie een belangrijke rol gespeeld: vijftien maohines vlogen voortdurend boven de schuilplaatsen der rebellen cn bestookten dezen met mitrailleur- yuur. Langzaam maar zeker moesten de opstan delingen ten slotte in Noordelijke richting terugtrekken, waarbij zij achtervolgd en om singeld werden door een afdeeling Britsche troepen. In het verloop van den strijd had den de Arabieren intusschen kans gezien met hun geschut een drietal vliegtuigen te treffen. Een daarvan moest een noodlan ding maken, aangezien de piloot door een kogel in de hartstreek getroffen was. De machine was op een tiental plaatsen met kogels doorboord. In dit vliegtuig had o.a. plaats genomen kolonel Chrystal, die met de leiding der operaties belast was. Men heeft hem en de andere inzittenden evenwel in veiligheid kunnen brengen. Ook op andere plaatsen in Transjordanië is het tot botsingen met de rebellen ge komen, waarbij dooden en gewonden vielen. Volgens de laatste berichten zijn de opstan delingen thans echter verslagen en heeft de regeering de situatie in handen. Nabij den spoorweg JeruzalemJaffa heb ben Britsche troepen, in samenwerking mei de luchtmacht 58 terroristen kunnen arres teeren. Zij waren in het bezit van explo sieve stoffen, waarmede zij klaarblijkelijk den spoorweg hadden willen opblazen. Joodsch emigratieschip vergaan Zevenhonderd landverhuizers i i boord WARSCHAU, 13 Maart (Pal). De Pool- sche pers verneemt uit Boekarest, dat gisteravond in de haven van Constanza in lichtingen waren ontvangen, volgens welke het onder Panameesche vlag varende schip ..Kiepo" bij het eiland Kreta zou zijn ver gaan. De „Kiepo" is enkele dagen geleden uit Constanza vertrokken, met 700 Joodsche emigranten uit Polen en Tsjecho-Slowakije aan boord, die zich naar Palestina begaven. DUITSCHE HELDENGEDENKDAG Ter gelegenheid van den Duitschen Hel dengedenkdag, waarop tevens de aanhech ting van Oostenrijk werd gevierd, heeft gister in het geheele Derde Rijk de haken- kruisvlag gewapperd. In de rijkshoofdstad heeft admiraal Raeder een rede gehouden waarin hjj hulde bracht aan het werk van den Fuehrer, die het Duitsche volk het ver trouwen in zichzelf heeft weergegeven. Hij wees op de noodzakelijkheid van strijd tegen het bolsjewisme, en herinnerde aan de voorstellen van den Fuehrer tot beperking van de bewapening. Zich richtende tot de soldaten van de overige mogendheden zeide admiraal Raeder, Grootsche plechtigheid Thans weer in het openbaar plechtige kroning van Paus Pius XII heeft zich gistermorgen met allen luister en ceremoniën der R.-K. Kerk temidden van het voltallige college van kardinalen, van bis schoppen, prelaten, vorstelijke personen, of- ficieele vertegenwoordigers en een geestdrif tige menschenmenigte voltrokken. Ditmaal was het niet alleen een feest van een pauskroning, het was ook de be kroning van de door Paus Pius XI geslo ten verzoening met het Quirinaal. Voor het eerst sinds 1846 heeft een paus zich in het openbaar laten kronen voor het eerst sinds 93 jaren werd in den nieuw-gekroonden paus ook de erkende vorst van den kerkdijken staat toege juicht, Reeds vroeg in den morgen begon de toe loop naar het n eidsche Sint Pietersplein, dat zich onder den bijzonder helderen hemel, waaraan de maan nog zichtbaar wus, scherp afteekende. Zestigduizend mensohen waren erin geslaagd t« egangskaarten te verkrijgen voor de basiliek van Sint Pieter, waarin ie Paus den mis zou opdragen. De fascistische militie en de car;binierl hudden voor een uitgebreideu ordedienst zorg gedragen. In de basiliek Tegen 8 uur is de enorme basiliek reeds geheel gevuld. Het interieur van het kerk gebouw is rijk versierd en geheel verlicht. Allen verkeeren in afwachting van dc komst van den pauselijken stoet, waarmede de his torische plechtigheid zal beginnen. Zwaar beieren de klokken van de basiliek over het Sint Pietersplein en over de stad Rome. Even na 8 uur kondigen zilveren trompet ten de komst van den Paus aan. Een indruk wekkende stoet verschijnt, komende uit het Vaticaan, in het voorportaal van de basiliek. Het is een imponeerend schouwspel. Voor aan den stoet ziet men, op een kussen ge dragen, de gouden, met edelstee-nen bezette kroon, waarmede de Paus straks op de Loggia van den Sint Pieter gekroond zal worden, Het is dezelfde tiara, welke ge diend heeft voor de kroning van Paus Plus IX in 1846 on die van de talrijke tiara's die in de schatkamer van den Sint Pieter be waard worden, den huldigen Paus het beste past Scherp teekent zich het purper en het hermelijnwit der kardinalen in den stoef af. In het midden der processie, ach ter de kardinalen, volgt Pius XII, de mijter op het hoofd, gekleed in het wijde goudbe- stikte gewaad, en gezeten op de „Sede Gesta- toria", welke getorst wordt op de schouders van twaalf roodgekleede dragers, die om ringd worden door de leden van de Zwitser- rhe Garde in hun gala-uniform en de leden an de Palatijnsche wacht, officieren met getrokken degens. In het voorportaal ontvangt de Paus eerst de hulde van de geestelijkheid en daarna doet hij zijn triomfalen Intocht ln de basi liek. Zilveren trompetten weerklinken en het koor zet het „Tu es Petrus" (Gij zijt Pe trus") in. De Paus verlaat dan zijn draag stoel om een oogenblik te bidden en zich ver volgens te begeven naar de Gregorius-kapel. waar hij zich op zijn troon zet en de hulde der kardinalen, aartsbisschoppen en bis schoppen in ontvangst neemt Op de voor de buitenlandsche vertegen woordigers gereserveerde tribune ziet men den Italiaanschen kroonprins, den minister san Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, den Hertog van Norfolk als vertegenwoordiger van den Koning van Engeland, ex-koning Ferdinand van Bulgarije, Prins Karei van Vlaanderen, de Koningin-Moeder van België, de familie der Spaansche Bourbons en tal-» rijke andere prinselijke personen. Tijdens de processie van de Gregorius-ka* pel naar het altaar van de confessie, nam da ceremoniemeester, die voor den Paus liep, drie keer een dot ^'las van een zilveren schotel, en, neerknielend verbrandde hij dit, zingend: „Pater Sancta, sic transit gloria mundi" (Heilige Vader, zoo vergaat de glo rie der wereld). Bulten den Sint Pieter Intusschen stroomde de menigte buiten op, het plein voor den Sint Pieter te zamen om door middel van de aangebrachte luidspr©* kers de pleahtigheden te volgen. Na het einde van de Pausmis verliet de Paus, wederom gezeten op de Sedia Gesta- toria, den Sint Pieter, toegejuicht door de menigte. De stoet begaf zich via de ko ninklijke trap naar de zaal van de zegening, achter de loggia, waar de kroning zou ge schieden. Op het plein stond opgesteld een brigade van het Italiaansche leger, met vertegen* woordigers van alle wapens. Meer dan 500.000 menschen stonden op 't plein samen gepakt Terwijl op de speciaal opgerichte tribunes de veriegenwoordigers van dp veertig buitenlandsche mogendheden en an dere genoodigdien hadden plaatsgenomen. De kroning De klokken van den Sint Pieter lieten him bronzen stem hooren over het plein en de geheele stad. Aan beide zijden van den; troon, welke in de Loggia was opgericht, zoodat allen op het plein deze konden zien, namen officieren van de edelgarde plaats. De pauselijke vlag werd geheschen en de troepen presenteerden het geweer. Te vijf minuten over een weerklonken de bazuinen en verscheen de Paus. De menigte pp het Klein barstte uit in een luid gejubel en andgeklap. Nadat de paus plaats had genomen op den troon nam de tweede kardinaaldiaken hem den myter van het hoofd en de eerste kardinaal-diaken plaatste hem de tiara op, onder het uitspreken van de oude formulej „Ontvang de tiara, versierd met drie kronen en weet, dat gij zijt de vader van vorsten en koningen, de herder der mensohen op aar* de, de plaatsvervanger van onze Verleen ser Jezus Christus, Wien eer zij en glorie in alle eeuwen der eeuwen." Na deze korte plechtigheid barstte de menigte opnieuw in gejuich los. Vervolgen! gaf de paus den zegen urbi et orbL Ten teeken van het einde der plechtigheid werden wederom de zilveren bazuinen ge* stoken. J Huldiging door de Italiaansche vertegenwoordiging -mSB Toen de Paus, voor de H. Mis, op d<| sedia gestatoria den Sint Pieter binnen werd gedragen, verlieten de Prins en de Prinses van Piemont, die op de tribune voor de buitenlandsche vertegenwoordigin* gen de plechtigheid bijwoonden, de tribune en knielden voor den Paus neer, die bun zijn zegen gaf. i De Prins was gekleed ln groot tenue vad het Italiaanse he leger en de Prinses droeg, in tegenstelling met de andere dames, die in het zwart waren gekleed, een zalverkleu» rig kleed, met witten sluier. HET WERK DER NED. VEREEN. VOOR LUCHTBESCHERMING Rapport der commissie Quarles van Ufford verschenen Taak der organisatie De Commissie Quarles van Ufford, welke door den Minister van Binnen- landsche Zaken werd ingesteld, om een onderzoek in te stellen op welke wijze de arbeid van de Nederlandsdhe Veree- niging voor Lucht/bescherming het mees te nut voor de Luchtbescherming In het algemeen kan afwerpen, heeft thans haar conclusies in een Rapport aan den be trokken Minister overhandigd. Na gewezen te hebben op de moreele plicht van zelfbescherming bespreekt de commissie de samenwerking tusschon Overheid en N. V L., die zoo groot mogelijk moet zijn. Daar toe worden eenige aanvullingen vaa wette lijke voorschriften voorgesteld. De taak „In overeenstemming met hetgeen van de zijdo van de overheidsorganen op het gebied van luchtbescherming noodig of gewensoht wordt geacht: „1. het verspreiden van juist begrip bij de bevolking omtrent luchtbescherming; „2. het geven van voorlichting en instruc tie op het gebied der zelfbescherming; JJ. het geven van medewerking bij het leg gen van verhand tusschen de werkzaamhe den van de burgerij en de overheidsdiensten; een en ander door middel van organisatie van de burgerij in alle geledingen en groe- pcerlngen". De leden worden afdeelingsgewijzo veree- ntgd, welke afdeelingen weder territoriaal tn een verband worden ondergebracht. Het ressort van zulk een verband wordt in over leg met den betrokken Commissaris van de Koningin vastgesteld. De ^Igcmeene Verga dering, welke gevormd wordt door de voor zitters en secretarissen der respectievelijk Territoriale Verhanden, kiest het Hoofdbe stuur. Het Dagelijksch Bestuur, hetwelk (evenals de te benoemen directeur van het Bureau) voor de daadwerkelijke aanvaarding van haar functie het placet van den Minister van Binneniandsche Zaken behoeft; 1. is belast met de leiding van de propa ganda en instructie; 2. houdt toezicht op de besturen van af deelingen en territoriale verbanden; 3. zorgt voor de instandhouding van het bureau van de Vereeniging; dat Duitschland voor alles den vrede wil, doch het denkt aan zijn veilighid. Tenslotte bracht spreker hulde aan de gevallenen uit den grooten oorlog, de ge sneuvelden van de vrijkorpsen, dooden van de nationaal-socialiriische bewegnig en de gesneuvelden in fipanie. 4. bezorgt de middelen voor individueel! en massale propaganda en instructie; 5. beheert de geldmiddelen van de Veree* nlging en houdt de controle op de geldmid*| delen van de afdeelings- en territoriale ver»; banden. 1 's-GRAVENHAGE, 13 Maart. Te dezefl stede hebben eenige kenners en vrienden van onze West-Indische gebiedsdeelen heli voornemen opgevat, zich te vereenigen tot een economische commissie Nederland— West-Indië, met het doel om de practischë uitbreiding van het wederzijdsche handels» verkeer te bevorderen en ook zelf ter hand te nemen. Als initiatiefnemers fungeeren mr dr L N. Deckers, oud-minister van landbouw en van defensie, mr S. M. Reitsma, oud-directeur-president van d! Surinaamsche Bank, jhr F. W. L. de Beau* fort, mr dr L. J. L. van Haaren, burgemees» ter van Schiedam ,dr ir W. C. Kijein, mijn* ingenieur, mr F. G. van Schalkwijk, rech* ter bij de arrondissements-rechtbank t! Rotterdam en mr N. E. Rost Onnes, hoofd» directeur van de Hollandsche Bank-Unie. Binnenkort mag worden verwacht, dat dit zevental zal worden uitgebreid met eenige verdere persoonlijkheden uit ver» schillende bedrijfskringen, waarna tot defl» nitieve oprichting zal worden overgegaan* ONTVANGEN BOEKEN „Practisch handelstekenen voor de mid denstand" door K. K. Rovers, deel 1, 5de en 6de druk. „Practische handelskennis voor de mld* den stand" door K. K. Rovers, 5de en 6de druk. „Inleiding tot de Duitse handelscorres* pondentie", door Mr. Drs. J. L. Sanders. „Belasting en sociale wetgeving", voor candidaten Practijk-examen boekhouden, door A. J. L. Muller. „Sociale, en belastingwetgeving" voor H.B.S. 5-j. c. A, beknopte aanvulling op „Handelsrecht" door Mr Dr. M. Spaander* „Beknopte rekenkunde" voor M. O. ert Voorber. H. O., door P. Wij denes, 3de ver eenvoudigde druk. „Driehoeksmeting" voor M. O. en Voorber. H. O., door C. J. Alders, 2de druk. „Beschrijvende meetkundedeel 1, door J. Versluys, 11de druk, verzorgd door P. Wij* denes. „Cinquante versions faciles" l'usage des classes moyennes des Lycées classiques et modemes et des écoles normales, (met af* zonderlijke woordenlijst), door P. M. Maasi aile uitgaven van de N.V. Uitgevers Mij. P* Noordhoff N.V„ Groningen. ONTVANGEN DRUKWERKEN Van Adm. Geref. Kerk Amsterdam-W» (Sloterdijk): Jaarboekje 1939, samengesteld door J. J. Hageman, Ds.J. B. v. d. S ij s en Ds. TJ v. d. Zee. Van Adm. Chr. Periodieken te Djocja, Toegoe 52: Uit de Levensbron. Wekel pree» ken, uitgegeven door de Geref. Kerken in Ned. Indië, 20e jaargang nrs. 1, 2, S en 4, resp. van Ds E. de Jong, Ds M. v. d, Bosch, Ds J. G. Fernhout en Ds. Th* Kuififix*

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 4