Geen sprong in het duister... maar naar het licht Half schip op den Nieuwen Waterweg NORTH STATE MAANDAG 13 MAART 1939 DERDE 3LAD PAG. q kan het heeten, als ge trouw lezer gaat worden van ons Christelijk Dagblad Bedenkt eens. wat het zeggen wil, als iederen dag opnieuw de invloed van het verkeerde beginsel in Uw gezin komt. In den meest verfijnden vorm gegoten, doet het zijn onweerstaanbare werking. Het is niet te stuiten. Doet een sprong omhoog en denkt er niet langer overl Een sprong naar het licht. Werkers voor ons blad, trouwe lezers en vrienden van heinde en ver, doet met ons den sprong naar den nieuwen abonné. 't Is nu de tijd. De nummers, die voor 1 April verschijnen, geven we gratis. Het juiste moment om te slagen. Dat wij Uw werk waardeeren zal straks blijken als we hen. die ons een jaarlezer aanbrengen, als premie onzen zwaren zilveren lepel toezenden. Helpt ons mee. We doen geen sprong in het duister HOEK VAN HOLLAND, Zaterdagmiddag. Bij prachtig voorjaarsweer is hedenmiddag een even merkwaardig als ongewoon transport den Nieuwen Waterwee binnengevallen. Men heeft in den loop der jaren in Den Hoek al heel wat meegemaakt, maar nog nimmer zal het voorgekomen zijn, dat men een half schip den Wa terweg vanuit zee heeft zien binnensleep en! De sleepbooten „Thames" van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst en „Seefalke" van de Hamburger Bugsier A.G. hebben dit zeldzame kunststukje klaarge speeld, na een uiterst moeilijke sleepreis van enkele weken. Het gesleepte wrak was het overgebleven achterschip van het op den Atlantischen Oceaan doormidden gebroken Noorsche motortank schip „Jaguar". Een dag vroeger dan verwacht, arriveerde het convooi voor den Nieuwen Waterweg. Het wachten was nu op den vloed om binnen te komen, 's Middags om half drie lag het transport buitengaats vlak voor den Waterweg. Om kwart voor drie was men behouden tusschen de pieren. Twee uur later meerde men veilig in het haventje van „Wilton-Fijenoord" te Schiedam. Moeilijk en nooitgezien transport met succes bekroond Tankschip „Jaguar" brak op den oceaan middendoor Het achterschip behouden binnen gesleept BINNENLAND Minister Steenberghe terug uit Duitschland Steenberghe in Den liaag terugge keerd. Met den nachttrein uit Berlijn kwam de minister enkele minuten voor JO Uur aan het Staatsspoorstation aan, waar mevrouw Steenberghe met een zoon en een 'dochter op het perron wachtten. Dr H. M. Hirschfeld, directeur-generaal Van handel en nijverheid en dr F. L Rut gers van het departement van Koloni6n, die Dinsdagavond J.l. met den minister haar Leipzig zijn gereisd en hem ook naar Berlijn hebben vergezeld, zijn in de Duit- sche hoofdstad achtergebleven wegens het hervatten van de besprekingen over het Duitsch-Nederlandsche handelsverdrag. Waarschuwing In verband' met de reeds geplaatste waar schuwing tegen den Belgischen Zaacühandel „Sogea" geeft de commissaris van politie te Groningen in overweging dezelfde voor zichtigheid te betrachten ten aanzien van andere Belgische ondernemingen, die hier te lande per advertentie in de bladen ver tegenwoordigers zoeken voor den verkoop rvan zaden, zooals de Agrona te Gentbrugge, Peter Benoitlaan 103, ae Belgische Oogst te Dries, Melle, en de Selecta te Gent, St. Joris- ikaai 7. EXCELS I OR Heeren- of Damesrijwielen ïaet origineele Torpedonaaf, f 36«" kettingkast, enz. Nikkelen deelen zwaar verchroomd, moffel- werk geheel roestvrij. De allerbeste Engl< banden. Het kan niet beter. Drie jaar sc telijke garantie. Franco levering. VRAAGT PRIJSCOURANT. RIJWIELFABRIEK EXCELSIOR VLAARDINGEN - Telefoon 632 (Reel.) A.N.W.B. tegen een vluchtelingen kamp op de Veluwe GRAVENHAGE, IS Maart De A.N.W.B. heeft tot den minister van binnenlandsche zaken een schrijven gericht, waarin deze bond den minister met aandrang verzoekt, alsnog te willen afzien van de Veluwe als plaats voor vestiging van een vluchtelingen kamp. Dit verzoek wordt daarmede gemoti veerd, dat de aanwezigheid van een vluch telingenkamp,, afgescheiden van de ontsie ring van de natuur, de landelijke sfeer in den omtrek ongunstig zal beïnvloeden. Naar de bond vernam zijp de grootgrondbezitters in deze streek van plan, ingeval het kamp op de Veluwe wordt gevestigd, hun land goederen voor het publiek te sluiten. De Nederlandsche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer stemt hiermede volkomen in ONTHULLING GEDENKSTEEN WIJLEN I. GANS AMSTERDAM, 13 Maart Zondagmiddag is op de begraafplaats te Mulderherg. onder groote belangstelling de onthulling geschied van een gedenksteen op het graf van den heer I. Gans, in leven directeur van de Vereeniging „De Joodsche Invalide". ROST VAN TONNINGEN IN VERZET DEN HAAG, 13 Maart Naar wij ver nemen zal mr Rost van Tonningen in verzet gaan van het tegen hem door den politie rechter te Maastricht gewezen vonnis, waar bij hij is veroordeeld tot een geldboete van f 75 of drie maanden hechtenis. KATTENBROOD met vlees oi met vis, is het voedsel voor Uw poes. 11 cent per pak VRAAGT UW WINKELIER (Reel) Door de goede zorgen van L. Smit en Co.'s Intern. Sleepdienst zijn wij in de gelegenheid geweest aan boord van het directiebootie van de Mij. „Diana" het binnensleepen van hei wrak bij den Hoek van Holland gade te slaan. Het was een zeldzaam mooie voor jaarsmiddag. Er stond een kalme zee en het was bijna windstil. De zon speelde schalks met witte wolkengevaarten. Meer naar het binnenland toe scheen zij het spel te verlie zen. De lucht werd caar grauwer, alsof gure Maartsche buien overtrokken. Boven de zee welfde zich een diep-blauwe lucht. In- en uitgaande schepen trokken zilverwitte stre pen in het blikkerende water. Het was een kleurrijk schouwspel om nooit te vergeten. Betere omstandigheden om een lastig transport den Waterweg binnen te sleepen had men zich moeilijk kunnen denken. Ter wijl wij bij opkomend getij met de „Diana" tusschen de pieren in den mond van den Waterweg lagen, met vlak voor ons de „Jol les", het bootje van den Rijkshavenmeester, naderde langzaam, met een snelheid van ca. vier mijl per uur het convooi. Voorop de monumentale sleepboot „Thames" met den hoog-uitgebouwden voorsteven, terzijde de „Blankenburg", eveneens van L. Smit en Co., die om twaalf uur uitgevaren was om te as- sisteeren Meer naar achteren lag de „See- of beschadigd zou worden. Het wrak zelf werd gesleept met het ach terschip naar voren. Duidelijk was te zien hoe het schip ter hoogte van de pompkamer langs enkele waterdichte schotten was afge knapt. Men kon er zich slechts over verba zen hoe het mogelijk was, dat dit achter schip zooveel dagen drijvend op den Oceaan kon rondzwerven zonder te zinken. Het schip lag mooi hoog, omdat men de lading er zoo veel mogelijk uit had gehaald. De schoor- steen en de achtermast stonden er nog op... Hoe de ramp Allereerst moeten we nu iets vertellen over de scheepsramp, die op 17 Januari j.l. op den Atlantischen Oceaan plaats vond. Het Noorsche tankschip „Jaguar" van de reederij A. Jahre te Sandefjord was gebouwd in 1938 en 9827 tons bruto groot. Het schip was met een lading olie onderweg van Mi- natitlan in Mexico naar Duitschland. Mid den op' den Oceaan geraakte het schip in een vliegenden storm, zooals men in geen jaren had meegemaakt Tijdens dit noodweer ge schiedde op 34.23 N. en 45.09 W. de ramp. 's Avonds om elf uur brak het schip ter hoogte van de pompkamer midden door en beide deelen dreven onmiddellijk van elkaar af. Het voorschip begon spoe dig te zinken en de zeven man, die zich op dit gedeelte bevonden, werden gered door het Noorsche s.s .„Duala" een paar uur na de ramp. Dit schip bleef in de buurt met dit gelukkige resultaat, dat den volgenden morgen ook de dertig andere schepelingen, die zich nog op het achterschip bevonden, konden worden gered. Daarna is het achterschip zijn zwerftocht over den Atlantischen Oceaan begonnen- Twintig dagen dreef het wrak hulpeloos rond en in deze periode werd een afstand van ca. 700 mijl afgelegdl Van tijd tot tijd, soms zelfs met lange tusschenpoozen, werd het schip door passeerende schepen gerap porteerd. Reddingspogingen Intusschen was de Duitsche sleepboot „See falke" van Quaenstown vertrokken on trachten het wrak alsnog behouden binnen te brengen. Toen het schip vertrok bevond de „Seefalke" zich nog ca. 2000 mijl van Queenstown. Aanvankelijk werd de „See falke" door een zware storm overvallen, ge durende welke nog hulpdiensten moesten worden verleend aan het Grieksche ss. „Sthamos" aan den ingang van het Engel- sche Kanaal. Na afloop daarvan zette de „Seefalke" opnieuw koers naar de „Jaguar* Hoe is nu de „Thames" bij het wrak te recht gekomen? Dat is wel heel wonderlijk geloopenl Aanvankelijk kon de Thames zich namelijk van de Jaguar in het geheel niets aantrekken. Dat zit zóó: Op het moment van de ramp van de Jaguar was de „Thames' onderweg van zijn Bergingsstation St, Johns (New-Foundland) naar het Engelsche ss. „Teakwood", dat op 570 mijl Oost van de Bermuda's in moeilijkheden verkeerae. Aan boord van de Teakwood waren menschen- levens in gevaar en daarom moest eerst wor den gezorgd, dat dit schip veilig te Bermuda werd binnengebracht, hoewel de „Jaguar"" vrij dicht in de buurt was. Doch na aan komst te Bermuda was de „Jaguar" nog niét aan de orde, omdat het SjS. King City met kolentekort te kampen had. Op 30 Januari werd ook dit schip op de Bermuda's binnen gebracht Eerst nu kon de Thames zich met de Ja guar gaan bemoeien. Het wrak was intus schen ver om de Oost gedreven. Op 3 Fe bruari waren zoowel de „Seefalke" als de „Thames" ongeveer ter plaatse waar de „Ja guar" het laatst gezien was. In de vier da gen die nu volgden kon zij echter geen spoor van het wrak ontdekken. Op 7 Februari rapporteerde evenwel het Engelsche „Lowther Castle" het wrak op 35.25 N. 31.44 W. En wat bleek nu? Dat de beide ber gingsbooten op 100 mijl van deze positie aan het zoeken waren! Nieuwe teleurstelling Op verzoek van beide bergingsbooten bleef het Engelsche schip in de nabijheid van het wrak, zoodat de booten met hun richtingzoe ker in staat zouden zijn het achterschip te vinden. Groot was echter de teleurstelling, toen de Duitsche tankboot „Paul Harneit' kort voor de aankomst van de beide booten ter plaatse verscheen en van het goede weer profiteerde om eenige leden van zijn beman ning aan boord te zetten, waarna dit schip trachtte de „Jaguar" op sleeptouw te nemen. Dit was om negen uur 's avonds, terwijl de Thames en Seefalke om tien uur ter plaatse kwamen! De „Paul Harneit" heeft eenige malen ge tracht het wrak op sleeptouw te nemen, doch telkens werd de sleepverbinding verbroken. Drie dagen lang hield oe Duitsche tankboot vol. Daarna gaf zij de pogingen op. Met be hulp van de „Seefalke" werd de bemanning van boord gehaald, waarna het wrak aan de hoede van de beide sleepbooten werd over gegeven Het was inmiddels zeer ongunstig weer ge worden. Vandaar dat de Thames eerst op 11 Februari 's middags 12 uur het schip kon vastmaken op ongeveer 120 mijl Zuid van Fayal. De reis was dus nu eindelijk met succes bekroond, nadat de Seefalke een afstand van 1800 mijl en de Thames van 1500 mijl had den moeten afleggen om het wrak te be reiken! Er werd nu koers gezet naar Horta op de Azoren, waar de sleep op 14 Februari aan kwam. Eerst daar kon een nauwkeurig on derzoek worden ingesteld aan boord van het wrak, terwijl tevens goede voorzieningen konden worden getroffen voor het bevestigen van óe sleeptrossen. Het bleek dat de middelste tank bij de breuk vol water stond en een tweede tank gedeeltelijk nog gevuld was met olie. Op weg naar Rotterdam Het werd noodig geoordeeld een deel van de lading uit te pompen. Toevalligerwijze was de Duitsche tanker Rudolf Albrecht op Horta aanwezig en deze heeft 1100 ton la- Ging overgenomen. Bovendien werd nog 350 ton water uitgepomnt Door deze maatrege len heeft het wrak aanmerkelijk minder diepgang gekregen. Nadat het roer was vast gezet en nog verdere voorzieningen waren getroffen, zijn de „Seefalke" en de „Thames" op 22 Februari van Fayal vertrokken met het wrak op sleeptouw. Dag en nacht werd door gevaren. De berekening was. dat men Zon dag 12 Maart te Rotterdam zou arriveeren. Doch de aankomst werd een dag vervroegd, omdat alles erg meeliep. De reis verliep zon der bijzondere voorvallen, waarbij een ee- miodelde voortgang van 100 mijl per etmaal kon worden bereikt Zooals hierboven reeds werd vermeld, heeft ook het binnensleepen van den Nieuwen Waterweg geen moeilijkheden opgeleverd. Toen het wrak met de beide trekkende sleepbooten eenmaal binnen de pieren was, is de „Seefalke" langszij van het wrak gaan liggen, waarna langzaam naar de werf van Wilton werd gevaren. Daarmee ging natuur lijk nog wel een paar uur heen. De bemanning huistoe! Wat gaat er nu gebeuren? Het antwoord op deze vraag Is nog niet te geven, want dat is nog niet zeker. Waarschijnlijk zal het wrak op de werf van Wilton in een croog- dok worden geplaatst om te zien of het ge heel het aanbouwen van een nieuw schip rechtvaardigt Aangezien dit geheel een kwestie tusschen reedprs en assuradeuren is is hiervan thans moeilijk iets te zeggen, 't Is best mogelijk, dat het karwei op een Zweedsche werf zal worden verricht, in welk geval de sleepreis nog niet ten einde is. Onmiddellijk na aankomst te Schiedam ts oe bemanning van de ..Thames", waarvan de kapitein is de heer B. 't Hart uit Maas sluis. „huistoe" gegaan. Dat mocht wel eens. want sinds September j.l. is men aan een stuk van ..honk" geweest en as. Woensdag wacht nieuwe arbeid Drie kostbare dagen rust dus. die men wel zal weten te waardeeren, en ook ten volle heeft verdiend. Met het volbrengen van deze merkwaar- go sleepreis is de roemvolle reputatie van onze zeesleepers weer ten volle gehandhaafd. En daarom tot besluit: Bravo, kapitein, dat heb je kranig ge daan! PORTEFEUILLE MET 500— ONTROLD AMSTERDAM, 13 Maart. Op het politie bureau Spaarndammerstraat heeft een Am sterdammer Zondagavond aangifte gedaan, dat hem op het balcon van een tramrijtuig van lijn 5 een portefeuille inhoudende een bedrag van ongeveer 500,— is ontrold. De gebruikelijke methode van opensnijding van de kleeren met een scherp mes was hierbij toegepast. TWEEJARIG JONGETJE VERDRONKEN FIJNAART, 13 Maart Een tweejarig zoontje van de landbouwersfamilie H. Lau- rense. hier ter plaatse, is Zaterdagmiddag in een onbewaakt oogenblik, in het water van een vijvertje nabij de woning gevallen en verdronken. IBeFtine 1001G /AODERN STANDGROEN- gegap, 5jaar standhoudend Ed. SchaepmaruCgzwou-E I H AMERICAN «^CIGARETTES DINSDAG. 14 SLAAKT 1939 HILVERSUM I. 1S75 en 301.5 M. AVRO-UHi «Uns. 6.307.00 RVU. 8.00 Gram.muzlek i 8.15 Berichten). 9.00 OrgelspeL S.16 Gi muziek. 10.00 Morgenwijdini ilek (g-r.pl.). 10."" 10.15 Ge- vrouw. 10.36 AVRO-Amusementsork&st. 11.00 u. WenkeD voor de hulshouding. 11.30 Omroeporkest. 12.16 Berichten, gr&m.muslek. 12.30 Omroep orkest. 1.15 .to roeporkest, AVRO-Operette- koor en solisten, (opn.) 2.05 Renova-kwln- tet 2.15 Knlples. 3.45 Disco-variété. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Voor de klederen. 6.30 Het AVRO-Salonorknst (Om 6.25 Berichten). 6.30 Psychologische causerie 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Gr&m.muziek. 7.15 Causerie „De 40ste Jaarbeurs te Ütrecht". 7.30 En gelsche les. 8.00 Berichten ANP. Radiojour naal en mededeel Ingen. 8 20 Causerie „De Indische lectuur-week." 8.30 Bonte Dlnsdag- avondtreln. 10.00 RadlotooneeL 10.20 Zang met pianobegeleiding (met een Inleiding). 10.40 ram.muziek. 11.00 Berichten ANP, Grom.muziek. 11.30—12.00 De AVRO-Danee- HII.VEKSUM II. 415.5 M. KRO-ITUzen-dlnr. 8.00—9.15 Gram.muziek (ca. 8.15 Berichten). 10.00 Gram.muziek. 11.30 Godsdienstig half- 8.00 Modecursus. 4.00 Gram.muziek. 5.00 KRO-Melodisten en solist. (6.45—6.05 Fellcitatiebezoek). 6 35 Berichten. Sport- praatje. 7.00 Berichten. 7.16 Cyclus „Naar de nieuwe gemeenschap" 7.46 Gram.muzlek 8.00 Berichten ANP, gtaTmm' WM muziek. DROITWIOB 1500 M. 12.20 Verslag vliegtocht over Noord-Amerika. 12.50 Band. 4.15 Orgel. 4.40 Strbkkwartet 5.40 Orkest. 6.45 Plano, 7.00 Radlotooneel. 7.20 Orkest. 7.50 Causerie. 8.20 Operette. 9.45 Discussie. 10.20 Viool, 10.45 3e acte Madonna Oretta", opera. 11.15 Orkest. REI I.EN 456 M. 7.20 Ensemble. 11.20 Orkest, en koor. 1.30 Concert 3.20 Orkest. 6.30 Win terhuiprogramma. 7.30 Orkest RADIO—PARIS 164b M. 12 36 Zang. 1.06 Staf- musiek. 8.35 Zang. 3 35 Plano. 4.40 Zang. 5.05 Viool. 5.25 Orkest. 6.35 Gitaar. 7.20 Orkest. 8.35 Kamermuziek. 9.50 RadlotooneeL BRUSSEL 322 eo 484 Ui 311 Hi 12.50 eD 1.80 6.20 Orkest 8.20 Orkest 9.20 Sym- rkest 12.56 en en 9.35" Orkest. DEUTSOHLANDSBNDER. 1571 M. 7.30 Politiek dagbladoverzicht 7.45 Bonte avond. 9.50 Plano. 10.20 Orkest. Schoonmaak geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig- gaaf, zacht en blank door Purol. (Red) Het regelmatig kauwen van de gezon de, verfriaschende WRIGLEY'S P.K, kalmeert en sterkt de i K. verdobbelt Uw energie bü Uw dage- ksche bezigheden en bU sportieve pres- ties. Het hondt de tanden schoon en gaaf. ivendien bevordert het de spijsvertering. >opt vandaag nog enkele pakjes en houdt steeds een paar b(J de band. eel genot voor weinig geld: S cent. /DeZLotm uU de - I I I Ö&TÏ1 DOOR MARTHA V15SER (46 Ditje heeft méér dan tweehonderd gulden op haar boekje. Och heden, heel wat meer dan tweehonderd gulden Maar tweehonderd gulden, dat is haar huur over twee volle jaren Twee jaren heeft ze daarvoor moeten werken, van den vroegen morgen tot den laten avond, tot 's Zondags toe en 'daar heeft ze de nukken en humeuren van twee lastige mannen voor verdragen, twee jaren lang Maar Jaan zit er nu toch wel erg mee Ook valt het niet te ontkennen, dat er in Ditje, naast op recht medelijden met Jaan, ook iets van voldoening wakker Svordt. Tenslotte is het dan tóch Jaan niet, die aan het langste eind getrokken heeft, maar z ij. Een mensch ziet zoo maar weer: Gods molens malen wel langzaam, maar fijn. Daar kon ook geen zegen op rusten, zoo maar het geloof van je vader en je moeder over boord te gooien voor een Room- 6chen groentenman. Het doet Ditje werkelijk goed te bedenken, dat z ij nooit ïn zulke strikken gevallen is, hoe door haér op den eerlijken toaam vain haar ouders nooit een sanet is geworpen. Dat is geen zelfverheffing, och heden neen, maar een mensch mag toch wel dankbaar zijn, dat hij voor de zonde bewaard is gebleven? O, Heere ik dank U, dat ik niet ben gelijk deze... Ditje is werkelijk diep onder den indruk. Zelfs wellen er tranen uit haar ooghoeken. En dat is iets heel bijzonders, want Ditje huilt niet gauw. In geen jaren heeft ze gehuild, sinds den dood van haar moeder niet meer, en die stierf veertig jaar geleden. Maar nü huilt Ditje. En ze verzekert aan Jaan, dat ze niet bezorgd hoeft te zijn. Z ij zal zorgen, dat het geld er nog vóór den eersten is. „Maar Ditje „Geen maar's, je k r ij g t ze en 'daarmee uit." „Maar ik weet niet, of ik ze je ooit kan terug betalen en je moet er toch ook nog hard voor werken op je ouden dag. Het is je me nog al wat voor ons soort menschen: twee honderd gulden „Mensch, hou nou op, je k r ij g t ze, versta je. je k r ij g t Die avond wordt een van de allerschoonste in Ditjes leven. Als ze naar huis loopt, zou ze wil willen hulppelen. Stel je voor, een vrouw van bij de zeventig: huppelen! Her innert ze zich nog niet van de catechisatie een verhaal, dat koning David huppelde voor de ark? Hoe dat precies was, weet ze niet meer. Het is vijftig jaar geleden, dat ze op de catechisatie ging. Maar dat maakt ook niets uit: David huppelde en z ij zou willen huppelen Als ze, stel dat ze een dertig, veertig jaar jonger was. door een goede partij ten huwelijk gevraagi was, had ze zich niet gelukkiger kunnen voelen. Ditje gaat laat naar bed, dien avond; voor ze zich uit kleedt, bekijkt ze eerst haar spaarboekje nog eens. Met een zekere teederheid glijden haar oogen langs de vele kleine bijschrijvingen, telkens als ze haar huur ontving, die te zamen geworden zijn tot één groot bedrag, meer dan duizend gulden en dan heeft ze nog een paar stukjes Nederlandsche Wer kelijke Schuld Eenmaal in bed, kan ze vooreerst den slaap nog niet vatten, en als ze dan eindelijk indommelt, droomt ze ver warde droomen: de stiefkinderen van Jaan omsingelen haar huisje. Hoe kan dat? Ja, nu ziet ze het. Alle huisjes op den Jan Jorishof zijn aaneen gebouwd om een groot vierkant grasveld heen. doch het huisje van Jaan staat alleen en haar stiefkinderen omsingelen het. Ze willen het afbreken. Straks zal Jaan op straat staan. Daar komt ook nog de pastoor aan, en achter hem aan nog wel tien andere Roomsche geeste lijken, allemaal om het huisje van Jaan af te breken. Er zullen geen twee steenen op elkander blijven, als dat nog lang duurt. Maar dat kan zij. Ditje, toch niet gedoogen. Jaan zelf ziet ze niet, maar die moet toch in het bedreigde huisje zijn. En dan roept Ditje: Jaan. Jaan, kom er toch uit. Je krijgt van mij een nog veel mooier huisje terug! Wat zeg ik: een huisje? Een huis'krijg je. M'n heele spaarboekje span- deer ik er aan en m'n stukjes Nederlandsche Werkelijke Schuld Maar de pastoors willen niet, dat Jaan haar huisje verlaat. Ze houden de wacht bij de deur, om haar tegen te houden. Dan zal Ditje om hulp roepen, en ze roept, en roepten wordt meteen wakker doodop en met een droge keel Eerst in den loop van den volgenden dag wordt ze wat rustiger, en verwondert ze er zich over. dat een oud hart nog zóó van de wijs kan raken- Die tweehonderd gulden, •die heeft ze aan Jaan beloofd, daar niet van, die zal Jaan hebben. Maar ze had toch niet zoo ineens van dat geld moeten spreken. Haar vader zaliger zei altijd: kind, denk er om, dat je altijd eerst bezint eer je begint. En dat had ze nou net niet gedaan. Ze weet op stuk van zaken toch ook maar niet, wat haar zelf boven het hoofd hangt, als de oude heer vandaag of morgen komt te vallen. Want dat mijnheer Adriaan dan op zijn eentje in de zaak zal blijven, daar gelooft ze niets van. En wie zal héér dan helpen, als z ij tweehonderd gulden tekort komt? XXXIV. Sedert een dag of wat is op een briefje tegen de glasruit van Adriaans winkeldeur te lezen, dat in de Bloeyende Amandelboom een nette jongen geplaatst kan worden voor loop- en winkelwerk. Toen voor een goed jaar de oude pakhuisknecht ziek werd en stierf heeft Adriaan er op aangedrongen voor- Ioopig geen nieuwe volledige hu!p te nemen. Hij zelf was immers jong en sterk, en had tijd in overvloed? Waar zoo n ouwe baas een dag voor noodig had. deed hij gemakkelijk in een paar uur! Met een jongetje van een jaar of veertien voor de boodschappen zoud en ze ruimschoots geholpen zijn. Ofschoon niet geheel overtuigd, is de oude Wiechers ten laatste voor de argumenten gezwicht. En het is goed gegaan, een jaar lang tot het jongetje, Tinus heette hij. ontdekte, dat hij bij de coöperatie twee kwartjes per week meer verdienen kon en zijn beide bazen gedaan gaf Het vorige jaar, bij het in dienst nemen van Tinus. heeft de keuze van ^en ouden Wiechers nog den doorslag gegeven, nü zal Adriaan alleen hebben te beslissen. Vader c*?at «mei achteruit, en weet nauwelijks, dat Tinus verdwenen is. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11