DE VROUW, Stekeligheden MOLENAAR's KINDERMEEL Wal eten we volgende week K MELLONA en ADELSHOEVE HONING KUYPER'S STOFFENHUIS „VAN EN VOOR DE VROUW" UITGAVE DER VIJF SAME WERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 6—n MAART 1939 B haar VAN tyd tot tijd ziet men geschriften verschijnen, waarin gehandeld -wordt over de plaats van de vrouw in het leven. De meeste bekendheid heeft wellicht ver worven de studie van Dr. A. Kuyper: „De eerepositie der vrouw", in 1914 in het licht gegeven. Zoo schreef Ds. J. P. Tazelaar reeds in 1901: „De emancipatie der vrouw, beschouwd in het licht van Gods Woord". En in 1918 publiceerde Dr. H. Bavinck zijn „De vrouw in de hedendaagsche maatschap pij". Gememoreerd kunnen ook worden werkjes als „De christenvrouw in den nieu wen tijd", van den Ned. Herv. predikant J. C. V. van Bemmel en bijv. „De opvoeding der vrouwelijke jeugd op de lagere school" van mevr. E. M. F. BuysKléin, welke studies in 1921 bij Libertas het licht zagen. De serie zou met vele boeken aangevuld kunnen worden, maar het is er ons slechts om te doen, dat we laten zien, hoe sinds lang ook in onze kringen getracht is, aan de plaats van de vrouw in het leven om lijning te geven. En waar in den laatsten tijd door allerhande sociale vraagstukken en van hoogerhand getroffen maatregelen deze plaats wederom in hpt. geding is ge komen tengevolge waarvan verscheidene publicaties van de persen kwamen, is het een vreugde, melding te mogen maken van een geschrift, waarin aan de hand van exegese van de Heilige Schrift plaats en roeping van de vrouw worden nagegaan. We doelen hierbij op het werkje van Ds. A. J. R ask er: „De vrouw, haar plaats en roeping onder de verkondiging van het Evangelie", dat als nummer 8 in de serie „Onze tijd" bij C. F. Callenbach N.V. te Nijkerk werd uitgegeven. In deze studie, die oorspronkelijk een refe raat was voor een practische theologencon ferentie, wordt het vrouwenvraagstuk be handeld als een onderdeel van de ethiek. De titel wordt als volgt gerechtvaardigd: „Dp verkondiging van de genade die in Christus is, die is immers het hart van den Bijbel, van waaruit wij hem als Gods Woord verstaan. Alleen van daaruit weten wij ook raad met de vele Bijbelsche gegevens waar mede ons „vrouwenvraagstuk" te maken heeft; anders zijn zij verward en tegenstrij dig, en vindt ieder gemakkelijk bewijs plaatsen voor zijn conservatisme of voor uitstrevendheid". Begonnen wordt daarbij met den zondeval an het paradijs waar de vrouw bemiddelaar ster wordt voor de toekomstverwachting: „De vrouw is de zondige hulpe voor den zondigen mensoh, en in die hulpe ligt de verwachting van het leven, het heil voor het nageslacht, besloten". De vrouw staat op een eereplaats in het begin en daaraan aansluitend in het geheel van de Oudtesta mentische Evangelieverkondiging. En in het Oudtestamentisch getuigenis heeft de liefde tot vrouw en kinderen haar diepste funda ment gevonden in de verwachting van het beloofde heil. Als dan ook de toekomstver wachting in de vrouw wordt vergeten, wordt zjj spoedig tot een slavin van den man. De moeder van Jezus is de laatste vrouw, wier moederschap tegelyk het voorrecht had, heilswerktuig te mogen zijn. Zij is een moeder des levens in geheel bijzonderen zin. Jezus maakt in Zijn heilsverkondiging geen onderscheid. Er is voor vrouwen evengoed als voor mannen ontferming. Weliswaar i! de gelijkheid van man en vrouw voor Hem geen doctrine, maar Hij kent geen waarde verschil. Jezus leert, dat man en vrouw bei den zondaren zijn, voor wie vergeving is. En in Galaten lezen we: „Gij zijt allen kin deren Gods door het geloof in Christus Jezus.Daarin Is noch Jood, noch Griek, daarin is noch dienstbare, noch vrije, daar in is geen man en vrouw. Want gij zijt al len één in Christus Jezus". Deze opheffing van de ongelijkheid heeft in deze wereld haar uitwerking. Paulus predikt in zijn brieven een goede burgerlijke ethiek. Terecht zegt Ds. Rasker, dat Paulus e: andere apostelen ernstig rekening houden met de gegeven situatie, waarvoor zjj zich met hun uitspraken en meeningen gesteld zien, al gaat de schrijver daarbij misschien nu en dan wat ver. Zeker, de Bjjbelsche boodschap leert ons, wanneer wij tot haar komen met ons vrouwenvraagstuk: „Zjj hebben allen gezondigd, man en vrouw, en derven de heerlijkheid Gods, en worden om niet gerechtvaardigd uit Zijn genade door de verlossing, die in Christus Jezus is". Zoo is beider verhouding tegenover het Ko ninkrijk Gods. Doch wij zjjn tevens van oordeel, dat de Bijbel richtlijnen geeft voor het leven in al zjjn schakeeringen. plaats en roeping Een vraagteeken hebben we veroorloofd voor de volgende zinsneden van den ge- achten auteur: „We hebben te maken met wisselende aspecten, wisselende gegevens; de situaties en daarom ook de noodzakelijke zijn voor tijden en personen levenskringen verschillend. Daarom doen wij goed, niet te veel met „eeuwige beginselen" te werken, zelfs niet met „eeuwige beginselen nedergelegd in Gods Woord"; want eeuwig is niet onze opbouw, maar alleen het Koninkrijk Gods. We moe ten voorloopig ook terughoudend zijn te spreken van „scheppingsordeningen' „leiding Gods in de geschiedenis" v dat komt veelal neer op een religieuze glanzing van louter menschelijke inzichten idealen". We vreezen, dat als we zoo redeneeren spoedig veel houvast verloren gaat. Eer willen we aannemen, dat in het houdèn van Gods geboden en hoe kun- die anders leeren kennen dan uit Zijn Woord groot loon is neergelegd, ook voor het dagelyksch leven. En we achten het juist de vrucht te zijn van exegese, die geboden te leeren kennen. Plaatselijke standigheden en toestanden mogen niet geven het toe, maar leerzaam blijft, hoe vanuit eenzelfde st punt op deze situaties door de geïnspi reerde schrijvers van den Bijbel wordt ge reageerd. We beschouwen het als een groo te verdienste van Ds. Rasker, dat hij deze reacties zoo leerzaam aandacht heef geschonken. HET spreekt vanzelfdat Daatje, nadat ze het nog een paar dagen had klaar gespeeld om haar verlangen het zwijgen op te leggen, op een goeden dag haar karbies heeft gepakt en naar Katwijk is gereisd, teneinde zich persoonlijk van het geluk van haar dochter en schoonzoon te overtuigen. Daatje is óók een huichelaarster als het er op aankomt. Ze zat gewoon te springen weg te komen, zooals ik natuurlijk wel de gaten had, maar toen ik uit meelij met den voorslag kwam: Je kon er eigenlijk wel eens naar toe gaan, trok Daatje een gezicht alsof dat een splinternieuw idee was en ze zei: Ja, dat kon ik eigenlijk wel eens doen, hoewel het later bleek, dat ze al in 't spoor boekje aan 't snuffelen was geweest, zonder natuurlijk een behoorlijke verbinding te vinden. Enfin, we zaten dan een paar dagen zonder Daatje en Ketie trachtte haar plaats zoo goed mogelijk in te nemen. Ze heeft een avond cursus op de huishoudschool meegemaakt en daarvan hebben we de gevolgen moeten on dervinden, want we kregen nogal eens „schoteltjes" in plaats van gewoon eten, maar wanneer men waardeering heeft voor initiatief en vooruitstrevendheid bij zijn doch ters, komt men wel over zulke dingen heen en ik heb met groote mannenmoed de vreemdsoortige soepen, slaatjes en schotel tjes naar binnen gewerkt. Men moet intus- schen niet denken, dat Ketie tijdens haar interregnum een souvereine vorstin is ge weest, want de instructies kwamen uit Kat- Wij hebben een brief gehad. Daatje is het vaste principe toegedaan, dat men nooit een schrijven met ik mag beginnen. Zij schreef: ,,Uw vrouw en moeder is goed en we „Katwijk aangekomen, waar Kees mij van „de tram heeft gehaald. Zij hebben een lieve „jongen van zeven pondzooals gij reeds „weet, maar ik kan nog niet zeggen op wie „hij lijkt. Hij heeft zooveel haar op zijn bol letje, dat de zuster er een scheiding in „kamt. Die is nogal bazig. Je kan gewoon niet aan 't kind komen, want dat is niet „goed. Hij schreeuwt veel, want hij komt „geregeld veel te vroeg en hij moet zijn tijd „afwachten. Zij zijn streng, maar ik ben „ouderwetsch. Vijf" keer op een dag vind ik „te weinig, maar 't is hun kind. En de wieg „is mooi met zalven een ruusje van kant „in de kap. Hij is al gefotografeerd bij zijn „moeder in bed en op Kees z'n arm. Ik ver hang erg naar jullie. Jullie hadden Dinsdag „zeker nog een lekker bordje soep. In de „middelste -vus zitten kapucijners, die gij „best eens ken eten, maar 's avonds in de „week zetten. En dan de rooie kool. An een „klein kooltje heb je genoeg voor z'n drieën. „En de suiker zal wel op zijn, dus maar „bestellen. U zal nog wel meer van den „kruidenier moeten hebben: 5 p. suiker, 1 „p. lucifers, 1 snijkoek, 1 p. sjem, 5 p. zout, „1 d. vim, 1 azijn, want die zal ook wel „op zijn en Ketie mag ook wel eens kijken „naar de slaolie. De groenten zijn hier ook „duur. En ge moet nog een knoop aan Vaders „tusschenbeie jasje zetten voor als hij naar patrimonium gaat, dat heb ik vergeten. „Kees heb druppeltjes voor de zenuwe. Wat „lije daar een hoop menschen an anders. D'r „komt veel visite en ze heeft een hoop ge- „krege en ze was blij met de keep. Je weet „hier ook niet wat je eten moet, maar zoo'n „zuster schept maar op, 't gaat toch van een „ander. Ze is anders wel hartelijk. Ze heb- „ben kippen, maar die leggen nou niet veel. „De melkboer krijgt nog 24 cente, want we „konde niet van mekaar afkomen. Als hij „er naar vraagt dan weet ge dat 't goed is. „Katie moet Ketie maar eens een keertje „helpen, want vader zal 't toch zoo druk niet „hebben. Als vader om spruitjes vraagt dan „mag ge ze niet geven, want'hij kan d'r niet „tegen met zijn maag, affijn er is toch geen „ankomen aan. Zaterdag kom ik naar huis, ,j:oo laat als 't uitkomt, dus gij behoeft me „niet af te halen. De groeten van Lena „Kees en van mij. Je liefhebbende vrouw en „moeder." Ik heb er hier en daar een paar komma's, punten, hoofdletters en gewone letters tus- schen gezet, opdat een ieder 't zou begrij pen, want 't is lang geleden, dat Daatje op school ging. 'k Wou alleen maar laten dat zij ook daar in Katwijk nog over or baas zat te spelen. Maar, eerlijk gezegd, doet dat je hart toch weer goed. Zoo teéken ik dan MIJNHEER DE MAN. Tien raadgevingen voor de huisvrouw zei de dokter Kabouter mutsen De mode brengt ons telkenmale allerlei kleinigheden, die ineens blijken de „schla ger" van een seizoen te zijn. Een tijdlang droegen vooral jonge meisjes hoofd doeken, een dracht, die feitelijk alleen bestemd is bij sportieve en landelijke klee ding en niet om met bontmantels en hooge bontkragen samen te gaan. Thans vragen de kabouter-mutsjes de dacht en deze zullen zoowel voor kleine als grootere meisjes, vooral bij regen en wind, zeer practisch zijn in het dragen. Als avond hoofdbedekking van wollen stof eventueel met smalle bontgarneering zijn zij ook voor dames zeer geschikt. De schets geeft zoo'n puntmuts aan, die ook heel gemakkelijk kan breien, b.v. met enkele gekleurde strepen. Op effen stof rijgt men met kleine steekjes bandfluweel of lint in enkele kleuren en eventueel van ver schillende breedte. De mogelijkheden om te garneeren zjjn legio. Men neemt een lap stof van 25 cm bij 55 cm, waarop men eerst de garneering werkt, daarna vouwt men deze dubbel en verbindt de kanten met kleine overhandsche steken, slaat de rafel naar binnen en werkt deze aan de voorzijde af, terwijl men de lange shawl den onderkant stikt Een eenvoudig en gemakkelijk werk, dat vlug uit te voeren is en nagenoeg geen uit gaven aan materiaal vraagt. Breit men deze muts, dan zal men het werk in den tricot steek kunnen uitvoeren. 1. Iedere huisvrouw zal zich bewust moeten zijn, dat het voeren van een huishouding als een beroep te beschouwen is, waarvoor grondige vakkennis vereischt wordt. Van zelfsprekend zal zjj haar beste krachten aan de uitvoering der verschillende onderdeelen moeten geven. 2. Nimmer moet op huishoudelijken arbeid meer worden neergezien dan op die van anderen aard. Veel te vaak wordt vergeten, hoe ook deze een ethische zijde heeft en zelfs het geringste werk de aandacht ver dient en goed uitgevoerd moet worden. Er is géén huiswerk waarvoor een vrouw, van welken stand ook, zich behoeft te schamen. 3. Wees nimmer de slavin van uw werk, laat er u niet door overheerschen, doch be- heersch het. Zulks is mogelijk door goede indeeling der werkzaamheden en door kortere of langere rustpoozen, die nimmer verloren tijd beteekenen, doch noodig zijn om nieuwe krachten te verzamelen. 4. Begin de dagtaak met lust en opgewekt heid en tracht van alles den goeden kant t zien. Klaag niet steeds over dingen, waar aan nu eenmaals niets te veranderen val 5. Overdenk de verschillende werkzaam heden, die aan de hand van het rooster moeten uitgevoerd worden, voor de dagtaak wordt aangevangen. Ga steeds na en ander niet eenvoudiger uitgevoerd kan worden. 6. Schrijf steeds alle uitgaven op en breng ze 's avonds in het kasboek over. Noteer alles wat eventueel van kruidenier, groenten- en fruitman, bakker en melkboer noodig is Schrijf de bestellingen in en zet den volgen den morgen alles bij de hand, liefst met gepast geld. Het spaart onnoodig heen en weer loopen en tijd, ook voor de leveran ciers. 7. Tracht steeds tijd te vinden om u bezig te houden met man en kinderen en tevens voor eigen ontspanning. Houd u op de hoogte van al het gebeuren, zoodat niet eensklaps blijkt, dat ge buiten de gesprekken van man en volwassen kinderen staat. 8. Tracht kleine moeilijkheden zelf tot oplossing te brengen en val er uw man niet noodeloos mee lastig vooral niet wanneer hij 's avonds moe thuis komt, na gen dag, die hem veel inspannenden arbeid gegeven heeft. Niets werkt zoo irriteerend als da delijk in beslag genomen te worden door klachten over de kinderen, over leveranciers, dienstboden en allerlei andere moeilijkheden en de stemming in huis lijdt er door. 9. Houd u op de hoogte van het doen en laten uwer kinderen, vooral ook wat betreft de kinderen waarmede zij omgaan. Stel be lang in hun schoolwerk, hun lectuur en hun spel. Leer hen naast ontspanning reeds vroeg plidhten kennen. Geef hun een goede, doch eenvoudige opvoeding. 10. Zorg steeds, als man en kinderen na vol brachte dagtaak huiswaarts keeren, dat een opgewekte vrouw en moeder hen wacht met een keurig gedekte tafel, waarop enkele bloemen niet mogen ontbreken. Niets werkt' zoo irriteerend als een nerveuse huisvrouw, die de thuiskomenden op hun middagmaal laat wachten en in vliegende haast nog moet dekken, met als natuurlijk gevolg, dat nu eens dit, dan dat vergeten wordt, waardoor de stemming totaal verloren gaat. Het middagmaal moet het hoogtepunt van den dag vormen, waarnaar allen met ver langen uitzien en waar alle wederwaardig heden van den afgeloopen dag uitgewisseld en besproken worden en waaraan de huis vrouw met belangstelling deelneemt Een uitstekend receptje voor Uw man tegen zijn rheumatiek. In een paar minuten zelf gemaakt. Wanneer U of Uw man al lang last heeft van rheumathiek, neem dan eens een proef met dit recept om de pijn te verdrijven. Haal bij Uw apotheker of drogist 85 gram terpentijn en 15 gram Rheumagdc-olie (geconcentreerd) Een 15 grams-flesohje Rheumagic-olie kost 65 cent, dus met de terpentijn bent U ongeveer drie kwartjes klaar. Schud deze twee bestanddeelen in een sdhoone flesch goed door elkaar, maar zorg ervoor dat U het niet in Uw oogen krijgt. Uw rheumathiek-olie is nu gereed. Bevochtig de pijnlijke plaatsen ermede, zonder te wrijven of te masiseeren en de pijn verdwijnt direct. U zult blij zijn dat receptje gevonden te hebben, want het is werkelijk uitstekend. Loop even langs Uw apotheker of drogist en haal het vandaag nog in huis. (Adv.) ZONDAG Groentesoep Rollade Gest. prei Jam Rolly-Polly (Eng. pudding)* MAANDAG Gestoofde bietjes Tutti-frutti DINSDAG Stoofpot v. aard., Lamsvleesch en Kool* Griesmeelvla WOENSDAG Harde eieren Spinazie (uit blik) Drie-in-de-pan (met appel)* DONDERDAG Kop bouillon Geb. bot Bietensla Gek. VRIJDAG Runderlapjes Postelein (uit flesch) Sinaasappelrijst ZATERDAG Gebraden bloedworst Br. boonen en dobbelst. spek Ananaspudding JAM ROLLY-POLLY Engelsche pudding 200 gram zelfr. bakmeel, 2 eieren, 100 gram boter, wat zout, jam. kruimelige massa ontstaat, die daarna met een eetlepel water tot een elastischen bal gekneed wordt. Aanrecht en deegplank met bloem bestui en met bebloemde deegrol de bal uit rollen tot een dunne langwerpige lap, die met jam bestreken en daarna opgerold wordt. Men zorgt, dat de jam eenige cm van de kanten blijft, bestrijkt deze voor 't oprollen met een weinig water en drukt ze goed vast. Een servet in water uitspoelen, met bloem bestrooien en dit om het deeg rollen en de uiteinden op 2 cm hiervan met touwtje dichtbinden, daarna wordt de pudding ongeveer 1 uur in water gekookt. Warm opdienen met bruine suiker. STOOFPOT VAN AARDAPPELEN, LAMSVLEESCH EN KOOL kg lamsvleesch, V/2 kg aardappelen, I groote ui, 12 kleine uitjes, y2 L water, fijngehakte peterselie, peper en zout, 3 groene kooltjes, 60 gram boter. Het vleesch wordt in stukjes gesneden eri eventueel vet verwijderd. De aardappelen worden geschild en aan plakken gesneden, evenals de groote ui, terwijl de kleine uitjes schoongemaakt worden en heel blijven. De groene kooltjes worden van de buitenste bladen ontdaan en fijn gesneden, 't Vleesch de boter rondom bruin braden. Op den bodem van een stoofpan wordt een laag appelen gelegd, hierop komen stukjes! vleesch en eenige plakken ui, daarna kool, peper en zout, terwijl de andere lagen op dezelfde manier worden gevormd. Hier en daar komen kleine uitjes. De bovenste laag moet uit aardappelen bestaan. Alles aan de kook brengen en op een lage pit in een goed gesloten pan zachtjes laten stoven, tot dat alle ingrediënten gaar en het water zoo goed als verkookt is, daarna niet stampen, doch alles door elkaar roeren, daarna opi dienen. DRIE-IN-DE-PAN MET APPEL (voor 4 personen) 250 gram (H pond) zelfrijzend bakmeel) 250 gram (H pond) zure appelen; ongeveer! 4 dl melk (ruim 2 kopjes); 1 theelepel zout) 100 gram (1 ons) geraspte belegen kaas, Doe het meel in een kom. Giet in het mid den een gedeelte van de melk en vermeng deze met het meel. Voeg langzamerhand, onder voortdurend kloppen de rest van de melk toe. Vermeng het beslag met het zout, de geraspte kaas en de zeer fijngesnipperde appelen, die niet geschild worden, maar slechts schoon geboend. Bak van dit beslag 3 koekjes tegelijk in de koekepan met boter. Presenteer ze warm. NUTTIGE WENKEN Zeildoek blijft mooi glimmend, indien men het eerst met water en zeep afneemt, daarna opwrijven met een doekje waarop enkele druppels petroleum. Wil men een postzegel op eenvoudige wijze van een briefomslag losmaken, zonder den laatsten te beschadigen, dan heeft men niets anders te doen, dan met een niet te warm strijkijzer over den postzegel heen te stry- i ken. m patronen Z) Hert model van dezen vlotten voorjaars mantel iss geschikt voor alle figuren, behalve voor de zee: corpulente dame, die beter zal doen den meer ge- tailleerden mantel te dragen. Het model dat hier wordt gegeven biedt eel mogelijkheden om NUTTIGE WENKEN Resten, die na het malen van vleesch in de machine achterblijven, verwijdert men het vlugst door er een stuk droog brood door te malen. Het geheel wordt daarna in kokend sodawater schoongemaakt en om roesten te voorkomen in den oven of op de kachel na- gedroogd. Indien men een weinig glycerine aan stijfsel toevoegt, zal men bij het strijken geen last hebben, dat deze aan het ijzer blijft plakken. Gummi zolen en hakken werken, indien zij te glad zijn, het uitglijden soms in de hand. hetgeen men voorkomen kan door ze af en toe af te wrijven met een stuk grof schuur papier. troon naar wensch 6lLux -fivnjclBKP' KONINGIN FARIDA VOLGT DE WES- TERSCHE MODE De jeugdige koningin van Egypte in be geleiding vtm haar hofdames, die allen evenals de koningin volgens de Wester- sche mode gekleed zijn, in de ontvang kamer van 't opera gebouw te Cairo, •vaar koningin Fari- ■ia, die veel van nuziek houdt, een muziekuitvoering komt bijwonen. VLOEIBARE ZONNESCHIJN GEZONDHEID met lepels VRAAGT UW WINKELIER N.V. Bijenstand „MELLONA" Santpoort. Zoo kan men be halve, zooals de teekening aan geeft, een mantel met kraag en re vers en den mo dernen smallen overslag, ook patroon voor mantel zonder kraag en revers, naar verkiezing met opgeknipten hals of staand boordje, bestellen. Hert model leent zich verder voor een complet. De drie kwart-mantel wordt dan gedragen op een japon of rokje van de zelfde of een goed bij passende stof, bjv. een japon van geel en bruin geruite of genopte stof met een mantel van effen gele stof. Een japon hiervoor wordt in een volgend nummer bij knippatronen gegeven. Wart de mouw betreft, deze is voor een spor- stof de meest gewenschte. Verkiest men echter bij een meer gekleed* stof een mouw die naar den pols toe met ruimte wordt gedragen, welke aan een smal le manchet wordit verwerkt, dan kan men ook dirt in een begeleidend schrijven ver melden. Bij een complet draagt men veel het spor tieve vest, wat een oompositie vormt op de stof van den mantel en het rokje. Deze ves ten worden dan gewoonlijk van een ruit- of streepdessin vervaardigd, of ook wel van een effen kasha. De benoodigde stof wordt by elk patroon aangegeven. De naden worden aan de pa tronen niet toegevoegd. No. 25 De volgende maten worden voor den mantel gemeten: De halve bovenwijdte, van middenachter, onder den arm doormeten, tot middenvoor. De lengte, van het hoogste punt op den schouder, naast den hals, zoo lang men den mantel weracht. De mouwlengte, van het hoogste punt op. den schouder, recht gemeten over het mid den van den arm, tot den pols. Voor het rokj e: De taillewydte, strak om de taille. De heupwijdte, om het breedste gedeelte van de heup, ongeveer 20 a 25 cM. beneden de taille. De lengte, zoo lang men den rok wenscht, j Voor het vest: De halve bovenwijdte. De voorlengte, van den hakkuil tot laag in taille. De iruglengte, van den halsknokkel tot in de De pry's van het op-maat-gemaakte patroon voor den mantel bedraagt 50 cent plus 5 cent porto, voor het rokje 30 oent plus 5 cent porto en voor hert vest 35 cent plus 5 cent porto, toe te zenden aan de Redactie van „Van en Voor de Vrouw"; adres: Admini- ie van ons blad. Bestelbon patroon No. 25 Ondergeteekende wenscht te ont vangen: het patroon van den mantel het patroon van het rokje het patroon van het vest (s.v.p. doorhalen wat niet verlangd wordt) waarvoor bijgaand het bedrag in postzegels. Voor den mantel: halve bovenwijdte mantellengte mouwlengte Voor het rokje: taillewijdte heupwij dte lengte Voor het vest: halve bovenwijdte voor lengte ruglengte Naam: Het meeste succes met deze patronen, bereikt U met STOFFEN uit HOOGSTRAAT 240, ROTTERDAM 3e huis vanaf de Hoofdstee#

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8