Automatische verkeersregeling bij de Gijseiaarsbank VRIJDAG io MAART 1939 TWEEDE BEAD PAG. 6 STADN1EUWS Wat zij bedoelt en hoe zij werkt Het wordt u groen> geel en rood voor de oogen Zooals reeds gemeld, zal Maandag a.s. de nieuwe automatische verkeersregeling op 't kruispunt BreestraatRapenburg'Noord* einde in gebruik worden genomen. Dat men, na alles overwogen te hebben, tot automati seering van het verkeer op dit belangrijke en lastige verkeersknooppunt is overgej heeft de volgende redenen. In de eerste plaats wordt 'bereikt een groo ts duidelijkheid van en uniformiteit in het geven van de teekens. Wanneer een verkeersagent het verkeer regelt, zullen de teekens door hem gegeven, meermalen afhankelijk moeten zijn van de plaatselijke situatie, zoodat een automobilist die gewend is aan de teekens van een ver keersagent b.v. in Amsterdam, meermalen op onjuiste wijze reageert op de teekens van den verkeersagent te Leiden. Uniformiteit in het geven van teekens is vooral voor het verkeer van groot belang. Deze uniformiteit wordt bij het gebruik der lichtsignalen be reikt. Ook wordt als voordeel beschouwd het ge heel Vrijkomen van het kruispunt ten gevol ge van de aifwezigheid van den verkeers" agent, waardoor het verkeer vlotter kan wegrijden. Door de automatiseering zal ten slotte per soneel vrijkomen, dat kan worden .aange wend tot uitbreiding- van het hoognoodige verkeerstoezicht op den weg. Het verkeer wordt geregeld door middel van lichtsignalen in groen, geel en rood. De lichtsignaalarmaturen zijn gemonteerd op masten, welke op een voldoende in het oog vallende wijze op de rechterhoeken de vier bij het kruispunt betrokken straten zijn geplaatst. De -beteekenis van het groene en roode licht is algemeen bekend. Met de.bedoeling van het gele licht is men blijkens ervaring minder op de hoogte, zoo dat de aandacht van de weggebruikers hier op nog eens met nadruk wordt gevestigd. Dit gele licht, hetwelk onmiddellijk na het groene licht optreedt, is te beschouwen als een waarschuwing, dat het roode licht op komst is en het kruispunt zoo spoedig mo gelijk moet worden ontruimd. Dit houdt in, dat bij het optreden van het gele licht, het verkeer, dat reeds de stopstreep is gepas seerd, doormoetrijden, terwijl het ver keer, dat de stopstreep nadert, op het mo ment, dat het licht van groen op geel springt, moet stoppen, tenzij dit door de snelheid, waarmede men komt aangere den, niet meer mogelijk mocht zijn. Om het dus nog eens in t kort te zeggen. GROEN beteekent: wegrijden of doorrij den. GEEL,dat volgtna groen,betee kent: wat stoppen kan moet stoppen. ROOD wil zeggen: stoppen en wachten tot groen komt De verkeersdrempels De „groene" kleur wordt door de wegge bruikers zelf „aangevragd". Daartoe zijn in de wegen, welke naar het kruispunt leiden (Breestraat Kort Rapenburg, Rapenburg Oost en Noordeinde) op circa 20 k 25 meter van de stopstreep z.g. „drempels" in het wegdek aangebracht, welke de voertuigen registreeren. Stond bij het passeeren van een drempel (goed opletten, dat men deze raakt!) het licht op „rood", dan komt zooals men later zal zien, na een bepaalden tijd het licht op „groen". Het licht blijft op „groen" staan, zoolang zich in een der andere straten geen verkeer (via den drempel) gemeld heeft. Is dit wel het geval, dan blijft de lamp na de eerste bekrachtiging van den drempel nog circa 12 seconden op groen staan en springt, indien gedurende dien tijd geen nieuw verkeer den drempel heeft gepasseerd, op geel en vervolgens op rood, waardoor de aanvrager in de andere straat het .groene" licht krijgt. Indien echter gedurende de eerste 12 se conden opnieuw één of meer voertuigen den drempel in de eerstbedoelde straat passee ren, wordt het groene licht tot een bepaald maximum, telkens met een zekeren tijd verlengd. De duur van de signalen past zich dus zooveel mogelijk aan de behoeften van het verkeer aan. Voorloopig zijn de tijden als volgt gere geld: Kort Rapenburg minimaal 12 sec., maximaal 30 sec., Breestraat min. 12 sec., max. 30 sec., Rapenburg min. 7 sec., max. 15 sec., Noordeinde min. 12, max. 25 sec. Hoe er gereden mag worden Dit verkeer nu is zoo geregeld, dat slechts uit één straat gelijktijdig mag worden op gereden, maar dan ook in alle richtingen, dus zoowel rechtuit als naar rechts en links. Hierbij dient in het oog te worden gehouden, dat het „inrijden" op de singel Rapenburg- Oost verboden is en op de singel Rapenburg West niet in de richting van het kruispunt mag worden gereden. Bovenstaande kleine 6chets geeft op dui delijke wijze aan welke richtingen men van elk der vier straten uit mag nemen. Voorts wordt gedurende den tijd, dat op het Rapenburg-Oost het gele licht brandt, aan personen, die met de fiets aan de hand het Rapenburg-West afkomen, nog de gele genheid gegeven, zich in de door hen gc- wenschte richting te verwijderen. Hiertoe is op het Rapenburg-West een lampen-arma tuur aangebracht, voprzien van een groenr en een roode lamp. Het groene licht brandt dus alleen gedurende den korten tijd. dat op het Rapenburg-Oost de gele lamp brandt Voor degenen, die ''"ar belnng in stellen, kan voorts nog worden medegedeeld, dat AUTOMATISCHE VERKEER3SIQNALCN LEIDCTt, speciale contacten zijn aangebracht voc trams, welke voor haar dezelfde functie ve>- vullen als de drempels voor het overige ver keer. De apparatuur De centrale apparatuur van dit uiterst in genieus uitgedachte systeem is opgesteld op het Politiebureau, alwaar de signalen auto matisch worden ingesteld en bestuurd en waar men den geheelen gang van zaken op het kruispunt kan aflezen. Op het kruispunt zelf is een z.g. schakel kast aangebracht voor het inschakelen de signaallampen en voor het de6gewenscht overgaan van automatische regeling op hand regeling en omgekeerd. In deze kast is tevens een telefoontoestel aanwezig rechtstreeks aangesloten op dc centrale in het Hoofdbureau van Politie, zoodat in voorkomende gevallen door een het kruispunt passeerenden agent telefo nisch* overleg kan worden gepleegd met den bedienenden persoon aan de centrale. Ook is de mogelijkheid aanwezig de drccv pelregeling tijdelijk buiten werking te stel len en de kleuren van de lampen in eer. vastgestelde regelmaat te laten verspringen, waarbij de „groen"*tijden voor de verschil lende richtingen ook tot op zekere hoogte aan de behoeften van het verkeer kunnen worden aangepast. De apparatuur is gele verd en geinstalleerd door de P.T.T. Het ligt in de bedoeling op de spitsuren, Indien noodig, de lichtsignalen met de hand te bedienen. Dit zal dan speciaal geschie den om voetgangers ruim de gelegenheid te geven de rijbaan over te steken. De automatische installatie wordt in wer king gesteldvan 'smorgens 8 tot 's avonds 9 uur. Tenslotte moge nog een beroep worden gedaan op de medewerking van alle Leidenaars. Waar ons stadsbestuur heeft gezorgd voor den aanleg van deze prachtige in" stallatie, daar zorge de burgerij voor na leving van de voorschriften, opdat allen de vruchten moge plukken ten bate van zichzelf en van de gemeenschap. Aquarium- en terrariumvereen. „De Natuurvriend" Lezing van den heer C. Kramer Bovengenoemde vereeniging hield haar maandelijksche ledenvergadering in het gebouw „Patrimonium", Hooglandsche Kerkgracht. De voorzitter de heer W. Zwart opende deze vergadering met een woord van welkom, in het bijzonder tot den spreker van dezen avond, den heer C. Kramer, medewerker van het Ned Tijd schrift Aqua-Terra, die 'n voordracht hield over zijn tochten in de tropen op zoek naar Aquariumvisschen en -Planten. Op vodrstel van het bestuur, werden, om hun vele de Vereeniging verleende diensten tot eerele den benoemd Prof. Dr. Baas Becking en Dr P. J. Koumans. Daarna kreeg de heer Cramer het woord Spr. nam eerst zijn gehoor mee naar Cal cutta in Achter-Indië aan een zijtak van de rivier de Ganges. Spr. vertelde over de be volking, hun zeden en gewoonten, om ver volgens de zeer rijke fauna en flora te he spreken. Een groote verscheidenheid plan ten en visschen is hier te bewonderen. Verder besprak spreker zijn tochten op het schiereiland Malakka in de buurt van Sin gapore en Port Swettenham, waar het spr. is mogen gelukken de Rasbara-Maculater te vangen een zeer mooie visch, doch heel teer, en zeer bevattelijk voor stipziekte Van het tegenwoordig veel besproken Ph. zeide spr. dat de Aquariumbeoefenaars hier niets aan hebben, ook niet bij het kweeken. Spr. was wel van meening dat het aanbeveling verdient, bij het telen van visschen, als daaraan moeilijkheden ver bonden zijn, ongeveer hetzelfde water te nemen, als waarin zij in de vrije natuur in voorkwamen. Verder vertelde de heer Cramer over het aanpassingsvermogen van onze aquariumvisschen, dat zeer groot ls, hoewel het toch kan gebeuren, dat we de visschen moeten beoordeelen naar de om standigheden waarin zij in de natuur zijn geplaatst. FILMAVOND V.O.L.A. In den foyer van hotel „Den Burcht" war ren Woensdagavond de oud-leerlingen der Ambachtsschool bijeen gekomen voor een filmavond, welke verzorgd werd door P.B. N.A. te Arnhem. Eerst werd de film van hel Panamakanaal vertoond. Vervolgens hield de heer Maas. leider van P.B.N.A., een korte causerie over: De sociale beteekenis van het schriftelijk onderwijs in Nederland. Na de pauze werd vertoond de bedrijfsfilm van P.B.N.A. Door deze film is een verhaal ge weven van een jongen, Yarra geheeten, wiens leven is nagegaan vanaf de schoolban ken, totdat hij, na het behalen van het di ploma van meergenoemde instelling, zich een goede positie in de maatschappij heeft verworven. Een groot gedeelte van deze film laat ons zien hoe of de schriftelijke lessen van P.B.N.A. in Nederland en ver daarbui-1 ten, behandeld en verzonden worden. HET RESIDENTIE-ORKEST Vierde Abonnementsconcert Prof. Georg Szeli, dirigent Erica Morini» viool Onder de rij groote vioolconcerten, die regelmatig van het concertpodium ko men, neemt dat van Tschaikowsky zijn eigen plaats in. Het is zooals alle groote bekende vioolconcerten brillant geschre ven, doch dit is tenslotte slechts de voitn voor den inhoud. En die inhoud is bij Tschaikowsky misschien romanti scher dan bij wie dan ook, terwijl de romantiek hder welt uit het Slavisch temperament. Dit vioolconcert te hooren spelen door Erica Morini, was voor ons hoe zeer wij de overige nummers van het programma ook mochten waardee- ren, het hoogtepunt van den avond. Over de violistische techniek van deze te recht gevierde kunstenares geen woord. Zij beheerscht deze zoodanig, dat zij ze uitslui tend kan bezigen om den diepen inhoud van het werk op doorleefde wijze tot uiting te brengen en haar gehoor in ademlooze span ning aan zich bindt. Haar viool zingt en weent, zij jubelt in stralende cantelines en zij vertolkt in omfloerste melodieën het heimwee en den diepsten weemoed van het menschenhart. Zij doet het licht opgloeien uit de donkerte der vertwijfeling en adélt de tegenstellingen van vreugde en droefenis in hoogere eenheid eener mystieke berus ting. Wij hebben bij dit prachtige spel gedacht aan een klein Duitsch gedichtje: „Sitzt das kleine Menschenkind An den Ocean der Zeit, Schöpft mit seiner kleinen Hand Tropfen aus der Ewigkeit". Kleine menschenkinderen, zij die spelen en zij, die luisteren. En toch beleven wij aan deze muziek iets, zij het maar een dropje van eeuwigheidswaarden. Het is de genade van mannen als Tschaikowsky, dat zij iets mochten scheppen, dat ons een oogenblik den tijd met zijn wisselvalligheden en gankelijke waarden doet vergeten e-n ons richten op datgene wat boven tijd en lot verheven is. Visioenen van lichtende goud wolken over den weemoed der aarde; teer heid en innigheid die kracht vertolken. Een prachtig opgezet en uitgewerkt Allegro en Moderna, bruisende bronnen van de meest bekorende muziek. Cadenzen als een regenboog van fiji kleuren in een fontein van kristalhelder wa ter. Dan een breede orkestrale uitwerking naar het slot van het eerste deel. De Canzonetta volgt: een van tranen om sluierde zang, die met ingehouden stem een weemoedig verhaal ten gehoore brengt. Het orkest beaamt, soms mei ^en zucht, soms met een neerslachtige passage, soms nadruk kelijk en overtuigend. De zang verinnigt steeds meer, het orkest houdt zich steeds meer in. Zoo wordt in toenemende spanning de overgang voorbereid naar de finale die de bevrijding brengt in een jubel van schoon heid doch tegen den matten achtergrond van het geheél. Zeldzaam mooi werd dit alles vertolkt en uitermate geestdriftig waren d< bijvalsbetuigingen die Erica Morini ten deel vielen. Prachtige bloemen werden haar ver- Het getuigde van smaak op dit overschoon werk van Tschaikowsky de brillante Ouver ture „Cyrano de Bergerac" van onzen land genoot Johan Wagenaar te laten volgen. Wij zijn er zeer dankbaar voor, dat prof. Szell ons dit werk bracht en nog dankbaarder dat hij het in een zoo schitterende en enthou siaste wijze vertolkte. Na de weemoedsdroo- men der Slavische romantiek van Tschai kowsky de apotheose der ridderlijkheid, het- denmoed, trouw en karaktersterkte, waarbij als zachtere accenten ook de thema's der liefde en der humor niet ontbraken. Dit is een werk, waarop wij Nederlanders trotsch mogen zijn en dat ook in het buitenland arme waardeering vindt. De avond was geopend met de „Oxiford- Symphonie" van Haydn, die voor het eerst gespeeld werd toen Hay dn aan de Universi teit van Oxford benoemd werd tot doctor ho- i causa. Het was dus bij wijze van spre ken zijn inaugureele oratie. Wat een ander met een geleerde redevoering zei, zei Haydn bij die gelegenheid in de hem meest ge- eigende taal. Vroolijk, levendig, pittig, vol humor en geest is dit werk, waarnaar men met genoegen luistert Met de „Drie Ricercari voor orkest en twee klavieren" van Bohuslaw Martinu bracht het Residentie-orkest ons een novi teit Martinu is Tsjech van geboorte, ont ving zijn opleiding te Praag onder leiding van Josef Suk, ons nog zoo bekend uit het kwartet der „Bohemers" en vervolgens on der Albert Roussel te Parijs. Naar aard en wezen is hij modern, terwijl de Fransche invloeden zich in zijn werk niet verloochenen. Hij heeft zich gister avond aan ons geopenbaard als grondig kenner van het contrapunt, dat hij toepast 't algemeen, niet op de breede melodie, doch op korte rhythmische en melodische motieven. Verder is hij een beheerscher van het moderne orkestapparaat. Er zit in deze Ricercari een geweldige drang en stuwing, die zich ook in het twee de der gespeelde stukken handhaaft, al is dit dan wat breeder van melodie en meer in de sfeer van mijmering gehouden. Bij de eerste auditie van deze drie stukken staat meen er nog eenigszins gereserveerd tegen- Dat beteekent geen afwijzing. Integendeel, hebben ons wel geboeid, doch om zich in meer gefundeerd oordeel te vormen zou men ze eigenlijk nog een paar malen moe ten hooren. In ieder geval werden ze onder leiding van prof. Szell met sterke spanning gespeeld en kregen we een indruk van bril lante klankkleuren in pittig moderne rhyth- Wij zijn er dan ook zeer erkentelijk voor met dit werk van Martinu te hebben mogen kennis maken. De Gehoorzaal was als naar gewoonte bij het R. O. stampvol en heeft den leider bij herhaling op de meest ondubbelzinnige wijze gehuldigd, in welke hulde deze het orkest liet deelen. Cursussen reddingsploegen luchtbeschermingsdienst De directeur van den Gem. Geneeskundi gen dienst deelt ons mede, dat de 2e cursus voor opleiding bij den Luchtbeschermijigs- geneeskundigen dienst (Reddingsploegen) j as. Dinsdag begint De deelnemers zijn reeds opgegeven. De cursus wordt gegeven door Dr A. J. B. Poortman. Voor de derde ou kan men zich nog opgeven. Van het Stadhuis DISTRIBUTIE ERWTENSOEP IN BLIK Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van heden wederom erwten- soep in blik beschikbaar wordt gesteld aan werklooaen en armlastigen, die thans voor tomatensoep in blik in aanmerking komen. De erwtensoep is verkrijgbaar tegen af gifte van de daarvoor uitgereikte bons en tegen betaling van 15 cent per blik. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burge VAN STRYEN, Secretaris. Leidsche Chr. Besturenbond Teneinde een duidelijk inzicht te krijgen van het groote belang der sociale verzeke ringswetten voor ons land had de Raad van Arbeid op verzoek van den Leidscluoi Chr. Besturenbond gisteravond in het gebouw Prediker een filmavond belegd waar een ge luidsfilm vertoond werd over de sociale ver zekering. Voor deze samenkomst, die goed bezocht was, waren uitgenoodigd alle bestuursleden der afdee'lingen van den L.C.B. en van de Studieclub. De vergadering, die bij ontstentenis van den voorzitter, den heer G. Hordijk, onder leiding stond van den tweeden voorzitter, den heer H. van Cittert, werd op de gebrui kelijke wijze geopend, waarna gelezen werd Gen. 7 li22 en Hebr. 11 7, aan de hand waarvan de heer Van Cittert een inleidend woord sprak. Hierna nam de filmvertooning een aan vang. De film, die op verzoek van de Ver. voor Raden van Arbeid door de Multifilm werd vervaardigd, ving aan met een inlei dende toespraak van dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland, voorzitter van de Ver. van Raden van Arbeid. In aansluiting hierop volgde een vermel ding van de bestaande verzekeringswetten en van de bedragen der uitkeeringen, w uit viel af te leiden, dat ieder jaar gei deld aan of ten behoeve van verzekerden en hun nagelaten betrekkingen ruim 90 mil- lioen gulden wordt uitgekeerd. Na dit algemeen overzicht ving pas de eigenlijke speelfilm aan. Krachtig en impo sant klinkt het lied van den arbeid. Arbeid in vele verschillende vormen. Arbeid bij het heien, bouwen, glazenwasschen, leidekken, gieten van ijzer en vervaardigen van ma chines. Verder maken wij in deze film kennis met in werkgever die een zaak begint en die Raad van Arbeid en Rijksverzekeringsbank hiervan in kennis stelt. Bij een voorkomend ongeval, dat zich bij dezen werkgever voor doet, zien wij van wat een groote beteekenis de ongevallenverzekering i6. Ook op de uitvoering van de land- en tuin- bouwongevallenweft wordt de aandacht ge vestigd, waarbij de qineast ruimschoots ge legenheid vond alleraardigste natuurtafe reeltjes op de film vast te leggen. Bij het in beeld brengen van de ziektewet werd aangetoond, dat de arbeiders zich niet behoeven aan te melden; zij behoeven dit niet te doen, omdat zij werken in een onder neming en dus verzekerd zijn. Een zeer uitgebreide plaats is in deze film ook ingeruimd voor de werking der invali diteitswet, waarbij eveneens gewezen werd op het recht van weduwen- en weezenrente en voorts onder welke omstandigheden ge neeskundige hulp of verpleging in een sana torium of herstellingsoord kan worden ver kregen. De film, die door de aantrekkelijke wijze waarop zij is samengesteld, van begin tot eind bleef l^oeien, eindigde eveneens met een korte toespraak van baron Wittert van Hoogland. Na de 'filmvoorstelling was er gelegenheid tot het stellen van vragen over de sociale verzekering in het algemeen. De heer G. Rietkerk van Lisse, ambtenaar van den bui tendienst bij den R. v. A., diende hierbij van antwoord. De werkloosheid De dagstaat van 9 Maart van den Gemeen telijk-en Dienst voor Sociale Zaken vermeldt een totaal aantal werkzoekenden van 4044. Op de overeenkomstige data van 1938 en 1937 was dit aantal resp. 4507 en 4907. Het cijfer is als volgt over de verschillende groe pen verdeeld: bouwvakarbeiders 911, fa brieksarbeiders 221, kantoorpersoneel 180, hotel- en café-personeel 75, houtbewerkers 176, kleermakers 89, land- en tuinarbeiders 139, metaalbewerksrs 543, sigarenmakers 22, technici en opzichters 26, textielarbeiders 273, transportarbeiders 936, typografen 77, oedingsmiddelenarbeiders 242, vrouwen 134. J. Kooien overleden Hier ter stede is in den ouderdom van 67 jaar overleden de heer J. Kooien, koster van de Oosterkerk van de Ned. Herv. Gem. alhier. Sinds de ingebruikneming der nieuwe Oosterkerk. in 1899 dus ongeveer 40 jaar is de heer Kooien koster dezer kerk ge weest. Zaterdag des middags om 12.30 uur zal de teraardebestelling van 't stoffelijk over schot op de begraafplaats „Rhijnhof" plaats hebben. Handelsregister Kamer van Koophandel Wijziging H. de Roode. Leiden, Oude Singel 94, han del in brandstoffen. De zaak is met ingang van 1 Jan. 1939 omgezet in een vennoot schap onder den naam: H. de Roode en Zn. Venn.: H. de Roode en J. de Roode. Leiden. Bijv. uitgeoef. bedr.: expeditiebedrijf; han- 'n petroleum. Brama. Zevenhoven. Stationsstraat 60. postbest,: Nieuwveen. Fabriceeren en repa- reeren van alle soorten van trailers, aan hangwagens. rollend materiaal machinerieën enz.; en handel daarin. De zaak is omgezet een naamlooze vennootschap onder den naam: Naamlooze Vennootschap Brama. (Nea. Staatscrt. 2 Maart 1939. Bijvoegsel no. 242). Dir.: J. Brandt, Zevenhoven. Maatseh. kap.; f 1500 waarvan geplaatst en gestort f 1400. iURUEKLlJKE STAND '2BEVAL.LEN: F A M LigtvoetSeesikn d; OVERLEDEN: G Raben wed van J van Geld< 69 j; C Brandt wed van G Seller 7 4j; J Kooien man 67 j: E Noordam vrouw van Ph Kroes H J W Jansen man 69 J. UIT DEN OMTREK AJLFEN AAN DEN RIJN OPENBARE LES KLEUTERSCHOOL In de Juliana-kleuterschool aan de St. Jo- risstraat werd een openbare les gehouden, waaibij zeer vele ouders tegenwoordig wa ren. De leiding van het geheel berustte bij het hoofd mej. N. v. Wijk. Verschillende zangstukjes werden uitgevoerd en allerhan de leuke spelletjes gedaan, waarom soms braaf werd gelachen. Door een en ander had de middag een zeer gezellig verloop. Aan het einde werd nog een tombola gehouden. VOETBAL A.R.C. I speelt Zaterdag een uitwedstrijd tegen Katw^k I. Het 2de ontvangt aan de Steenstraat liet elftal der Stedelijke Lichtfa brieken uit Leiden en A.R.C. 3 speelt thuis tegen S.C.O. 2. Het 4de speelt de plaatselijke ontmoeting tegen M.S.V. 2 in de Martha- Stichting. ZWARE EISCH TEGEN LADELICHTER Voor de Haagsche rechtbank heeft gister terecht gestaan onze plaatsgenoot G. V., thans gedetineerd in het huis' van bewaring. Het is al weer enkele weken geleden dat V. op een Zaterdagavond zijn slag heeft ge slagen bij den bakker v. d. S. aan den Gouw- slui6sche\veg waar hij een bedrag van f 9 ontvreemdde uit de toonbanklade. Dienzelf den avond werd V. nog gegrepen maar hij ontkende hardnekkig. Na enkele uren zoe ken vond de politie het vermiste bedrag in een leegstaande woning in een zakdoek van V. Hij bleef echter ontkennen. Gister heeft hij terecht gestaan voor dit feit. De officier deed een heel boekje open over de wandaden van V. en de verschillen de straffen die hij reeds heeft gehad. Dit heeft schijnbaar niet geholpen, zoodat de of ficier thans een gevangenisstraf van 10 maanden eischte. De uitspraak is over 14 dagen, BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURGER RAADHUISSTRAAT 75 ALPHEN AAN DEN RIJN - Telef. 44 Beveelt zich beleefd aan v. d. levering van EERSTE KWALITEIT BRANDSTOFFEN JIAZERSWOUDE GEMEENTEVERGADERING GEREF. KERK Gisteravond werd in het lokaal achter de Geref. Kerk een gemeentevergadering ge' houden, waarbij als spreker optrad Ds. G. D. Kuiper, miss. predikant van Delft, die tij delijk het Zendingswerk te Poerwokerto heeft waargenomen en thans met verlof in Holland Is. Spr. gaf een blik op den godsdienst van den Javaan en stond meer uitvoerig stil bij het Mohamedanisme, om daarop in breede trekken de aanwezigen te bepalen bij het Zendingswerk op Solo, in prediking, medi sche Zending en op schoolgebied. Spr. wees tenslotte op de gezegende vruchten door God geschonken op dezen arbeid. Na de pauze werden enkele vragen tot spr. gericht, die hem gelegenheid gaven op kele punten nog nader in te gaan. Ds. Heuzeveldt bracht den spreker dank voor zijn optreden. „HET MOSTERDZAADJE" Jaarvergadering De Ned. Herv. Knapenvereen. „Het Mos terdzaadje" heeft haar 47ste jaarvergade ring gehouden, welke zich in groote belang stelling mocht verheugen. De avond stond onder leiding van den heer L. J. Matze. Nadat Ds. Kiehl de vereeniging had toege sproken, bracht de secretaris, J. Haskes, Let jaarverslag uit, waaruit bleek dat de ver eeniging 25 leden telt. Daarna werden op stellen geleverd, handelende over Bileam, Zacheiis, Joh. Huss en ook iets uit den tijd van Napoleon. Voorts werd een tweetal sa menspraken gehouden. Verschillende afge vaardigden brachten hun gelukwenschen over. HILLEGOM OUDERAVOND JULIANASCHOOL Onder leiding van den heer I. C. Baas hield deze school gisteravond in het eigen gebuw een drukbezochten ouderavond. Na de gebruikelijke opening hield de heer Baas een Bijbel-inleiding, in verband met het Christelijk onderwijs, om de kinderen ie brengen tot een Christelijk leven De districts-schoolnrts, dr. R. Zijerveld, hield vervolgens een referaat over „Het Zwakke Kind", welk onderwerp bij van alle zijden belichtte. Spreker hield een warm ipleidooi voor de vacantie-kolonies, welke hij een ideaal mid del noemde om zwakke kinderen meer weer standsvermogen te geven. In het afgeloo- pen jaar hebben 26.000 kinderen ieder zes weken genoten van een verblijf in deze te huizen en de resultaten zijn verrassend. Het hoofd van de school, de heer J. Ouwendijk, besprak vervolgens de verschil lende toe-standen op school, ijver, tucht, vlijt en gedrag der leerlingen, enz. Bedroeg in 1935 het gemiddeld aantal leerlingen 259, thans is dit 275. Ter afwisseling zong een koortje uit de hoogste klasse heel mooie verschillende Hollandsche en Engelsche liederen. Aan het slot van den avond was er o— genheid om in de klasse-lokalen het werk der leerlingen te bezichtigen en zaken n>.et het onderwijzend personeel te besnreken, waarvan druk gebruik werd gemaakt. BLOEMBOLLENBEURS Deze week werd de beurs door 173 perso nen bezocht De handel was matig. De N.V. A. C v. d. Schoot, toonde wederom een fraaie collectie Narcissen en Tulpen. KATWIJK a. d. RIJN TUINBOUWOVERZICHT Het ging in de aflgeloopen week in den Kiocnteivhandel met kleine schommelingen. De prijzen waren, in het algemeen genomen, izeer goed, voor sommigen der producten was Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf VRIJDAG 10 MAART Programma 3: 8.Keulen. 9 20 Radio PTT N, of div., 10.— Tarüs R., 10.40 ft&dlo PTT N. of dlv., 11.20 Keulen. 12 20 Brussel VI-, 2.20 diver sen. 2.40 Radl oPTT N. of div.. 3 20 Keulen, 4.15 Droitwlch, 4 55 Keulen, 5.20 Brussel Fr., 6.20 Keulen, 7.20 'diversen. 8.20 roitwich, 8.5-9 Ixmden R. 9.20 Droitwich, 10— Keulen. 10.20 Brussel Vi., 11.20 Parijs Radio. Programma 4: 8.Brussel VI., 9.20 diversen. 10.35 Londen Reg.. 5.20 5 2 ODroitwlch. 6.45 Lon-< den Reg., 7.20 Drolttwich, 8.20 GRD of dlv.. 8.20 B 10.zie progr. 3, 10.Droltwtich. j ZATERDAG 11 MAART Programma 3: 8.Keulen. 9 2-9 Radio PTT N. J of div., 10ParUs R-, 12.05 Radio PTT N. of dlv., 12.20 'Brussel VI-, 1.30 Keulen. 2.55 Brussel Fr., 3.20 Brussel VI.. 5.35 Brusel Fr. 6.20 Londen H Reg 6.35 Brussel Fr., 7.20 Keulen, 8.50 Par'jg y R, 10.50 Keulen Programma 4: 8.Brussel Fr.. 9 20 diversen, 10.35 Londen Reg., 22.55 Droitw/ch, 1 20 Londen Reg., 2.50 Droltwloh, 3.15 Londen Reg., 6.20 Droitwich. Agenda De avónd-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 4 tot en met Vrijdag 10 Maart a.s. waargeno-. di men door de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85 en M. Boekwijt Breestr. 74, ri telef. 552. O Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, telef. 274. HOLLANsoc!eteit A° 1807 Heerengracht 475 Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN tKect.Jk' er zelfs een kleine verhooging te constatee-pr ren. De prijs van het hoofdproduct van def Katwijksche veiling, de waschpeen, bleef vrij |x stabiel. De goede kwaliteit wordt betaald [ta met f 1.20 tot f 1.80 per kist van 20 K.G,b< Er blijkt nog een behoorlijke voorraad van B< waschpeen te zijn, ook al is er onlangs eengi flink kwantum bevroren. Op sommige da-m gen is er eenige vraag voor export hetgeenee op den prijs van invloed is. Vooral de gro-jw vere soort wordt (hiervoor gevraagd. Vereer wacht wordt dat de prijs wel wat zal op*bi loopen. Binnenkort zijn Katwijk «1 Rijns- p< buig de eenige veilingen waar een kwantumyi waschpeen van beteekenis wordt aange-er voerd. Het kan verkeeren. Het is nog nietdf zooveel jaren geleden dat er van dit productn maar weinig werd aangevoerd; de tijd daiD* waschpeen een onbekend product was aart pc de groentenveiling alhier is zelfs niet zoo erg lang geleden. 'Thans is het een hoofdproifcf duet voor de wintermaanden en de kwall-ee teit en sorteering zijn tot in zeer verre v< streken bekend. Doch ook het binnenland®! kan heel wat ran dit artikel plaatsen en defZ teelt neemt steeds toe. En van de winter- producten vraagt de waschpeen wel den®* meesten artbeid. zoodat uitbreiding van dezaBi teelt ook een goede zijde heeft voor de werk-fr"1 nemers. Uien gingen nog steeds in dalende rioh-t* ting. Dat. is een tegenvaller. Niemand had,tc dit venvacht. De voorraad is niet grootj&c Maar er is onvoldoende vraag voor buiten®1 en het is ook met dit produet zoo gesteldjVf exporteeren ofer mee blijven zitten. Be-E£ taald werd van f 3.50 tot f 4.75 per 100 kg4®( Gezien de vele onderhoudskosten aan dit|u product verbonden, maar een matig prijsje,10 Het weinige witlof, dat wordt aangevoerd, varieert in den prijs van f 15.40 tot f 22.301 J_ per 100 kg. Kroten houden ook den prijs. De matige A kroten brengen een goeden prijs op .van! f 3.10 tot f 3.75 per 100 kg. De te grove of tdk< fijne kroten kunnen moeilijk geplaatst woresi: den en het prijsverschil met de goede kwa-v? liteit is dan ook zeer groot. De laatste gaart ja voor f 1.10 tot f 1.60 per 100 kg. Selderijknollen houden, ook den prijs. De Cl eerste soort, A, kan gemakkelijk van f 12.10 tot f 14 50 opbrengen en de B-kwaliteit wordtTi gekocht voor f 6.40 tot f 8.20 per 100 stuks. Ff De koolsoorten gingen met kleine schom-Bi melingen, doch meestal met neiging naar boven. De weinige jonge groenten die hier"1 en daar wordt aangevoerd is nog niet van*0 invloed op de koolprijzen. Dan zullen we eerst een tijdje werkelijk mooi lenteweer™ moeten krijgen, zooals in 1938 bijna den ge-aF heelen maand Maart gaf. Er staan hier cok'° al perceelen koudegrond-spinazie, waarvan de groene kleur al op flinken afstand zicht-®1 baar is. doch zoolang het weer niet wat war-S® mer wordt, hebloen de winterproducten hier-,., van nog niets te duchten. IN Roode kool ging in de beste kwaliteit voor f 5.80 tot f 7.90 per 100 kg.; een mooie, doch in vedband met den velen arbeid er aan ver- bonden, heusch niet zoo erg loonende prijs, SI Gele kool stond nog iets hooger en bracht gemiddeld van f 7.10 tot- f 8.10 per 100 kg. oo. Boerenkool is voor goed verdwenen e.nvc prei zal bin-nenkort wel weer vorschijnen.ee Van sommige perceelen is een gedeelte nietjvi geheel doodgevroren en als het eerstdaags de gaat uitloopen, waarop goede kans is. zalci het overgeschoten gedeelte, zoo wordt ver-t0 wacht, wel voldoende opbrengst geven voor er bet geheele gewas. Le hc le KATWIJK AAN ZEE <li CHR. PADVINDERSCLUB Jaarvergadering jjj De Katwijksche Julianagroep vergaderde^'1 in het Jeugdhuis, onder presidium van dr,al C Steinz. Deze heette alle aanwezigen hareaa telijk welkom en gaf vervolgens een over-®5 zicht van de laatste 5 jaren der groep. Klein begonnen, met bescheiden materiaal en hulp middelen, is de groep uitgegroeid tot een club welke er wezen mag. Spr. herinnerde aan de opening van het nieuwe clubhuis en kr noemde de nieuwe boot, alsmede het nieuwe materiaal, dat is aanschaft. Spr. hoopte dat er spoedig een complete leiding der groep tot stand mag komen en dat meer Katwijk" Vi sche jongens en meisjes bij de groep mogen in aansluiten. st Aan het jaarverslag ontleenen wij het vol" dr gende: Er is 1 stam, w.o. zeeverkenners, 86 voortrekkers en 2 groepen welpen. Het afge- 41 loopen jaar was geen slecht jaar. Bijzon- gc dere dank werd gebracht aan den heer A Brouwer. V, Aan het verslag van den penningm ont leenen wij de de inkomsten van de afdeeling vj bedroegen f 131.71, de uitgaven f 130.28, saldo di f 1.43. De inkomsten van de groep: f 462 421/., "itgaven f 374.83y2, saldo f 87.59. c De aftredende heeren dr. C. Steinz. A. Brouwer, Nic. Ravensbergen, G. Hoek, H. v. d. Maaden en G II Stokhuizen werden weer f.*' als bestuursleden herkozen. Besloten werd om de vlet onder beheer te stellen van den ir heer KI. Haasnoot,

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6