Communistisch verzet nog niet verbroken TRiUMPH \i\ IBIS SHAG VRIJDAG io MAART 1939 EERSTE BUAD PAG. a Buitenland Lord Halifax over de Spaansche verwikkelingen Engeland waarschuwt Franco tegen kastblokkade De evacuatie der republikeinsche leiders Halifax, de Engeisohe minister van Buitenlandsche Zaken, heeft in het Hooger- ihuis verklaard, dat de Britsche oorlogs schepen instructie hebben gekregen, om 'Britsche sohepen buiten de Spaansche ter ritoriale wateren te beschermen en zelfs ver geldingsmaatregelen te nemen binnen de territoriale Spaansche wateren tegen iede ren onderzeeschen aanval. Lord Halifax sprak deze waarschuwing Uit tijdens debatten over Spanje, met be trekking tot de rechtsche blokkade, welke iWoensdagavond was aangekondigd. De Minister zeide: Ik wil het duidelijk maken, dat, wanneer een actie buiten de territoriale .wateren wordt ondernomen, de Britsche regeering verplicht zou zijn tegenstand te bieden hiertegen op dezelfde wijze als 2»j dat in het verleden gedaan heeft. Ik moet bet ook volkomen duidelijk maken, dat de regeering het als een zeer ernstige aange legenheid zou beschouwen, wanneer een Britsch koopvaardijschip tot zinken werd gebracht zelfs binnen de territoriale wrate ren, in het bijzonder, wanneer geen behoor lijke stappen zijn ondernomen voor de vei ligheid van de bemanning. Er zijn instruc ties gegeven aan de Britsche oorlogsschepen om alle nooddge bescherming te geven aan schepen, die het voorwerp zouden kunnen .worden van zulke aanvallen en zelfs ver geldingsmaatregelen te nemen binnen de .territoriale wateren tegen iederen onder zeeër, die overgaat tot een zoo onverdedig baar optreden. De vlnchtelingenkwestle Sprekende over de ndet-inmenging zeide Halifax, dat het historisch juist is, dat de interventie aan den kant van de vroegere republikeinsdie regeering minstens zoo actief is geweest als die aan den kant van [Franco. 'de Fransdhe regeering inlichtingen gekre gen, volgens welke de bijstand der Britsche regeering voor het onderhoud van de vluch telingen in kampen in Frankrijk door mid del van het Britsche Roode Kruis uiterst welkom zal zijn. De Britsche regeering heeft hijgevolg besloten een belangrijk cre- diet toe te kennen aan <üt Roode Kruis voor dat dool. Het werk is thans ter hand ge- nonnen en ik hoop in de volgende 48 uur de uitwerking er van in de kampen ter plaatse Je zien. Het almnestie-vxaagstnk Zijn rede vervolgende, zeide Halifax, dat ïïij zich niet gerechtigd voelde de gedachte te opperen, dat e^n algemeene amnestie moest worden verleend, welke de invrijheid stelling met zich zou hebben meegebracht .van personen, die schuldig zijn aan crimi- ïicele overtredingen. Naar mijn opvatting, aldus Halifax, zou het volstrekt onmogelijk zijn en onbehoorlijk voor welke buitenland sche regeering ook, buiten Spanje te ver klaren, dat zij in staat was een oordeel te .vormen over de afkeurenswaardigheid van individuen of de Spaansche regeering de les to lezen over de vraag hoe zij de taak, die op haar schouders rust, ton uitvoer behoort te leggen. Ik kan gemakkelijk den vurigen we rise h begrijpen om menschenlevens te redden, maar stellen zij, die de gedachte uitspre ken, dat de Britsche regeering bijstand kan verleenen bij de evacuatie op groote schaal ivan ambtenaren en aanhangers van de vroe gere republikeinsche regeering, wat de Spaansche regeering al of niet zou zeggen, voor dat de Britsche vloot zich een weg moet banen naar de Spaansche havens en deze missie van genade ten uitvoer moet Heggen? De represailles Gij moet de verzekeringen, die wij ont vangen hebben ten aanzien van represailles, waarmede de doodstraf gemoeid is, aanvaar den, of gij moet dergelijke venzekeringen als waardeloos beschouwen. Wanneer gij de ver zekeringen aanvaardt, dan wordt uiteraard de evacuatie van duizenden, die met de re publikeinen sympathiseeren, cmnoodig. Wij zouden zeker iedere kans, die er bestaat om iets te bereiken van het groote doel van ver zachten der bitterheid, doen stranden, wan neer wij, zelfs wanneer het administratief ten het feit niet uit het oog verliezen, dat deze zaken thans hetonderworp kunnen ziin van zeer delicate ge da ch tenw i ss e 1 i nge n die kunnen uitloopen op een vreedzame oil ordelijke regeling. De Britsche regeering is tot de conclusie gekomen, dat de toestemming der Spaansche regeering een eerste ivereischte is voor het ondernemen van welke actie ook door de Britsche regeering in dit opzicht, maar wan neer een overeenstemming bereikt kan wor den tiussdhen de Spaansche regeering en do nog bestaande republikeinsche autoriteiten, twijfel ik er niet aan, dat de Britsche regee ring alles zafl doen, wat in fliaar vermogen ligt en wat noodig is om bij te staan in de uitvoering daarvan. Tevens hebben wij in de afgeloopen maan den gezegd, dlat wanneer er bijzondere perso nen en politieke leiders waren, wier leven in gevaar verkeerde, de Britsche oorlogs schepen volledig gemachtigd waren hun tradltioneele politiek ten uitvoer te leggen. Dat is een andere zaak dan het voorstel om 5 of 10.000 menschen, of zelfs meer, te eva- cueeren. De staat (van dienst van dit land op humanitair gebied ia er een, waarover wij ons niet behoeven tc schamen, zoo bc- ploot Halifax zijn red*. De toestand in Spanje Miaja roept troepen van front te hulp Waar moet Frankrijk met de vluchtelingen neen Volgens de republikeinsche „Union Radio" duurt het communistisch ver zet in Madrid nog voort. De republi keinsche luchtmacht heeft de wijken gebombardeerd, die door de roode op standelingen bezet zjjn. Op verscheiden punten werd kanongebulder gehoord. Er werd geschoten van daken en uit vensters, zoodat de bevolking binnens huis moest blijven. Alle uitgangen van de stad zijn door de troepen bezet. Miaja heeft een legercorps, dat an ders in de Levantzóne ligt, naar de hoofdstad ontboden; het heeft de mui ters, die zich genesteld hadden op plaatsen, welke den weg Madrid-Valen- cia beheerschen, in den rug aangeval len. Het verkeer moest intusschen wor den omgeleid. De eerste resultaten van deze actie waren, dat belangrijke groepen solda ten zich overgaven. Deze soldaten had den op 10 K.M. van Madrid het dorp Barajas bezet, evenals posities vóór Canillejas, waar de controle bestaat op den toegang tot Madrid voor reizigers en koopwaren. Een tweede actie werd gevoerd in de voorstad Chamartin, in het noorden van Madrid, waar het communistische revolutionnaire comité gijzelaars had ingesloten, o.m. verscheidene republi keinsche Spaansche journalisten. Donderdagmorgen hebben drie escadrilles de wijk Chamartin gebombardeerd, waar muiters zich gevestigd hadden. Zij maakte daarbij slechts gebruik van kleine bommen ten einde te vermijden slachtoffers te ma- Volgens inlichtingen, verkregen in krin gen van den nationalen verdedigingsraad, zijn ook oproerige bewegingen uitgebarsten in Ciudad Real en Puerto Llano. Zij wer den echter onderdrukt na een dag strijden. Bevestigd wordt, dat de beweging geleid wordt door hot communistische revolution naire comité, waartoe o.m. Felix Montiel behoorde, oud-gedelegeerde voor pers en propaganda. De omgeving van Valencia wordt be waakt door troepen, welke onder bevel staan van den verdedigingsraad, voorzien van tanks. In de stad zijn talrijke commu nisten gearresteerd. Communisten i de hoofdstad Volgens te Burgos van het front van Ma drid ontvangen berichten hebben do com munistische bataljons de loopgraven ver laten on rukken zij op naar Madrid, om den communisten in de voorsteden hulp te verleenen. Dit stemt overeen met berichten van de nationalistische troepen, die melden dat de vijandelijke stellingen op verschil lende punten door de republikeinsche troe pen verlaten zijn. Miaja schijnt aanzienlijke contingenten van het front te hebben teruggetrokken, om de opstandige beweging te Madrid te smoren. De nationalistische bladen stellen op nieuw vast, dat aan onderhandelingen met Miaja, Casado en de andere leiders niet te denken valt. Journalist gearresteerd Donderdagmorgen, voordat het verdedi gingscomité de actie tegen de opstandelin gen had ontketend, is een der speciale cor respondenten van het Fransche telegraaf- agentschap Havas gearresteerd door een groep communistische soldaten, toen hij door de oostelijke wijken van Madrid liep. Hij werd voor hot revolutionnaire comité geleid en twee uur lang vastgehouden. Ten slotte werd hij op vrije voeten gesteld. Tal rijke mannen waren gevangen gezet, o.m. soldaten der guardia de asalt I. die de com munisten bij verrassing overvallen hadden. Is de rust reeds hersteld? Volgens de laatste door Havas ontvangen berichten zou in Madrid nog verwarring en anarchie heerschen; Reuter verneemt dat het in het centrum der stad rustig is. De communisten zouden zich hebben terug getrokken in de buitenwijken en aldaar stand houden. Ook in de provincies Cuenca en Ciudad Real zou nog hevig worden ge vochten. De republikeinsche oorlogsbodems Uit Palma wordt gemeld, dat de republi keinsche duikboot C 2 in den algeloopen nacht daar is aangekomen en zich aan de nationalistische autoriteiten heeft overgege ven. De rechtsche majoor Pon a is thans te Oran aangekomen uit Melilla, teneinde te spreken over het overgeven van de oorlogs bodems, welke een toevlucht hebben ge zocht te Oran en Bizerta, aan Franco. De woordvoerder van Franco heeft gister avond voor de radio verklaard, dat deze schepen, overeenkomstig de international wet, aan Franco gegeven zullen worden. Britsche oorlogsschepen te Gibraltar De Britsche oorlogsschepen Shropshire, Ivanhoe, Ilex en Imogen, die aan de gecom bineerde manoeuvres van de Atlantische vloot deelnamen, zijn onverwacht te Gi braltar binnengeloopen. Er werd noch aan de officieren, noch aan de bemanning, ver gunning gegeven te passagieren. De oor logsbodems zullen waarschijnlijk spoedig zee kiezen, om naar het Oosten koers te zetten. De bestemming is echter niet be kend. Do marineautoriteiten te Gibraltar weigeren zich hieromtrent uit te laten. Wel ingelichte kringen meenen evenwel te we ten, dat de aanwezigheid dezor oorlogs schepen verband houdt met de door Franco afgekondigde blokkade. De gevluchte linksche leiders Dolores Ibarruri, bijgenaamd „La Pasio- naria" is te Parijs aangekomen. Zij werd op het gare de Lyon ontvangen door het communistische kamerlid Thorez. Zij reed in een auto weg, zonder iets te zeggen. De Fransche regeering blijft zich bezig houden met het probleem der Spaansche vluchtelingen in Frankrijk. De ministerraad zal een beslissing hebben te nemen in het bijzonder ten aanzien van Negrin en Del Vayo. Gisterochtend hebben de autoriteiten La Pasionaria on kolonel Lister, den com mandant dor internationale brigades, mede gedeeld, dat zij zich, evonmin als de andere Spaansche vluchtelingen, mogen ophouden te Parijs of in de onmiddellijke omgeving der hoofdstad. Naar aanleiding van het verzoek der Fransche regeering aan een aantal landei}< of zij bereid waren een deel der in Frank rijk aangekomen Spaansche vluchtelingen op te nemen, wordt gemeld dat de regee ringen van Brazilië, Argentinië, Canada Cuba afwijzend hebben geantwoord met een beroep op den toestand van de arbeids markt. Argentinië heeft zich wel bereid verklaard tot het zenden van veldvruchten en andere levensmiddelen naar Frankrijk. Andere regeeringen hebfcen doen weten, dat zij 6lechts een beperkt aantal vluchte lingen zouden kunnen opnemen na strenge selectie. De keuze zou in de eerste plaats op landarbeiders vallen. 1 CENT VIRGINIA DE BEGROOTING DER ENGELSCHE LUCHTMACHT Er is ruim 205 millioen pond noodig Op 1 April o.s. 1750 toestellen der eerste linie Minister Kingsley Wood heeft giste ren de Engelsche luchtmachtsbegrooting in gediend, welke ruim 205 millioen pond be draagt. De zware uitgaven zijn in hoofd zaak. te wijten aan het groote aantal mo derne vliegtuigen, dat thans bij de eska ders komt. de kosten voor het voorzien in aanvullende productiecapaciteit en bouw van nieuwe bases. De minister herin nerde er aan. dat de luchtvaartbegrootinj van 1924 18 millioen bedroeg. De stijging van dit jaar met 74 millioen staat gelijk met het totaal der defensie- begrooting van 1913. 93 millioen worden uitgetrokken voor vliegtuigen en ballons. Er worden 35 com pagnieën gevormd van den territorialen hulpdienst voor vrouwen. Het maximum aantal van het personeel wordt verhoogd tot 102.000. Met vliegtuig rompen en vliegtuigmotoren worden groo- tere vorderingen gemaakt dan verwacht werd. Verleden jaar werd begonnen met do werkzaamheden aan 37 nieuwe bases en bases zullen dit jaar noodig zijn. Men heeft uitstekend gevolg gegeven aan den oproep van Juni voor 31.600 piloten, waarnemers en ander personeel. Dit aantal is reeds overschreden. Er zul len dit jaar nog 20.000 inan noodig zijn. Wij hebben, aldus de minister, meer luchtwaarnemers en telegrafisten noodig. De recrutcering voor de vrijwillige reserve vordert bevredigend, ruim 2500 personen worden opgeleid tot piloten, terwijl nog 3800 personen een vliegopleiding krijgen. Meer ongelukken Met den groei van de luchtmacht en ontwikkeling van snelle, machtige machi nes is het onmogelijk, ongelukken uit te schakelen. De toeneming van het aantal ongelukken verleden jaar is te wijten aan het toenemen van het aantal vlieguren. Het aantal eerste linie-toestellen in het moederland zal tegen 1 April verhoogd zijn tot 1750- terwijl de overzeesche sterkte ver hoogd zal worden tot 500 eerste-linie-toe- stellen, Kingsley Wood vervolgde zijn uiteenzet tingen aldus: Onze luchtmacht is even geweldig als iedere andere ter wereld. In de laatste typen bombardements- en gevechtstoestel len bezitten wij de beste ter wereld. Wij zijn bezig met den bouw van een evenwichtige luchtmacht. Wij hebben ons niet verlaten op het traditioneele vertrou wen in het tegen-offensief als essentieel element in de luchtstrategie. Een machtige aanvalskracht is niet alleen een sterk af schrikwekkend middel voor aanvallen, maar een vitaal onderdeel van ieder gezond defensie-systeem. Ten aanzien van de productie van vlieg tuigen zeide de minister, dat men reeds een uitbreiding met 150 pet. tot stand had ge bracht. De uitbreiding van het volgende jaar zal een stijging met 400 pet. toonen, vergeleken met 1938. GARANTIE. STANDGRO EN GARANTIE.STANDBRU IN GARANTIE-STAND ROOD GARANTIE-STAND ZWART GARANTIE-STANDBL AU W I ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN I Vraagt Uw schilder bij alle buiten verf - werken bovenstaande merken Worden 5 Jaar gegarandeerd Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek .WADDINXVEEN - TELEF. 50 Aan de lus doornat geregend, koud en rillerig van 't wachten op overvolle trams. Wie is Uw modepassagier? RHEUMATIEK! Onzicht baar, nü nog voor U, doch binnenkort zult U hem voelen. En hoe! Hij bezorgt U de vreeselijkste pijnen, ondermijnt Uw gezond heid en berooft U van Uw levenaueugde. Geef hem geen kans! Verban hem met het eenig juiste middel Kruschon Salts. Eiken morgen „de kleine, dagclijksche dosis" en hij heeft op U geon vat. Krusohen Salts, uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten Ö.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak)(Reel.) De tweejarige diensttijd in Frankrijk Gisteren heeft de Fransdhe Senaat met algemeene stemmen een voorstel aangeno men tot verlenging van de wet op den twee jarigen militairen dienstplicht. Tevoren had de rapporteur, Fabry, erop gewezen, dat om het hoofd te bieden aan den buitenlandschen toestand, de regeering 550.000 manschappen noodig had, d.w.z. 100.000 meer dan de normale wetgevende toestand zou veroorloven. Het vandaag ingediende ontwerp had ten doel, voor 1941 deze verhooging van troe pensterkte mogelijk te maken. Zoo zal het contingent gebracht kunnen worden op 525.000 manschappen in 1940 en 621.000 In 1941. Na Fabry legde D a 1 a d i e r den nadruk op de noodzakelijkheid om het leger de noodigc effectieven te geven. Hij voegde daaraan toe, dat hij zoo vlug mogelijk een ontwerp zou indienen voor een algemeene organisatie der nationale defensie, die een werk van langen adem zal zijn, DE MAN van C life SMAAK \4': ROOKT.. Hore Belisha's bewapeninsgrede De reactie te Rome en Berlijn De door den Engelschen minister van oorlog Hore Belisha in het lagerhuis gehouden rede over de Engelsche leger- organisatie houdt volgens de „Giornale d'Italia'' in feite niets nieuws in, daar giezegd wordt, dat het sterke landleger, dat Groot-Brittannië gaat samenstellen, gereserveerd is voor militaire samen werking met Frankrijk, hetgeen het be staan bevestigt van het reeds bekende Fransch-Britsche militaire bondgenoot schap. Na er op gewezen te hebben, dat Roo sevelt en zijn aanhangers met al hun krachten er aan werken, de Vereenigde Staten tot een bondgenootschap met Pa rijs en Londen te brengen, betoogt het blad dat Italië, Duitsehland, Japan en hun vrienden zich geenszins zullen laten ont moedigen door de reusachtige bewape ningen der democratieën bij de verwe zenlijking van hun wettige aanspraken. Er moet echter eens te meer de aandacht op worden gevestigd, dat de bewapeningen van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Ver eenigde Staten voortaan openlijk een offen sief en uitdagend karakter aannemen. Naarmate de bewapeningen zich ontwik kelen, nemen Parijs en Londen een toon er een houding aan, welke leiden tot intimidatie en misbruik van kracht. Het Duitsche commentaar Van semi-officieele zijde wordt gemeld: „In politieke kringen schenkt men aai dacht aan de verklaringen, gisteren door den Britschen minister van oorlog, Hore 1 i s h a, in het lagerhuis gedaan. Daarbij merkt men op, dat minder belang gehecht •wordt aan de door den minister aangekon digde wapeningsfeiten dan aan de mentali teit, die uit de rede schijnt te spreken. Volgens de te Berlijn heersóhende op vatting valt het niet te miskennen, dat de agressiviteit, welke president Roose velt sedert eenigen tijd tegenover de autoritaire staten ontwikkelt, tot op zekere hoogte haar weerslag heeft op de staten, die plegen te verklaren, dat zy, ondanks het verschil in regime, met de autoritaire staten in vriendschap willen samenwerken. Volgens de bekende Duitsche opvatting is (het het goed recht van iederen staat, dat hij (zich de wapening verschaft, die hij noodig acht, voor de bescherming zijner rechtmatige belangen. Daarom achten velen het verwon derlijk, dat van Britsche zijde voorbereidin gen voor de verscheping van 19 divisies naar Frankrijk aangekondigd worden, terwijl geen agressieve Duitsche bedoelingen tegenover Frankrijk bestaan, noch iets bekend is van aanvalsplannen van Frankrijk tegenover Duitsehland. In ieder geval, zoo voegt men daaraan toe, (zullen degenen, die zouden denken, dat der gelijke mededeelingen in Duitsehland eeni gen indruk zouden maken, zioh vergissen met het oog op de militaire bescherming in het Westen van Duitsohland. Men is verder hier van meening, dat de ontwikkeling van een gezonden en vreed- Reel[eamen Europeeschen toestand ernstig belem- Felle Duitsche uitval tegen de Ver. Staten BERLIJN, 9 Maart. (R.O.) Generaal Faupel, die ambassadeur van Hitler is ge weest in het rechtsche Spanje, heeft van daag voor de Duitsche Academie een toe spraak gehouden, welke in Amerikaansche kringen te Berlijn wordt beschouwd als één van de felste aanvallen, welke door een ge zaghebbend Duitsoh persoon ooit tegen de Vereenigde Staten werden gericht. Faupel viel de Monroe-leer en het con gres van Lima aan en verklaarde, dat de geschiedenis der Vereenigde Staten „een uitgebreide catalogus is van imperialisti- sclie oogmerken jegens andere volken". Latijnsch Amerika heeft een gevaar, en dat is de Vereenigde Staten. Lima, aldus verklaarde hij, was een aanval op groote schaal op de totalitaire staten in het alge meen en het Duitsche rijk in het bijzonder. De generaal drong er op aan. dat Duitseh land opvoedkundigen, geleerden en talen kenners naar Latijnsch-Amerika uitzendt om, de propaganda der Vereenigde Staten tegen te gaan. De radio, de pers en de filmpropaganda moeten worden gebruikt om den invloed der Vereenigde Staten ongedaan te maken. Bij den barbier Is 't geen plezier Voor iemand van mijn rookkrachf, Want je begrijp' Da'k naar mijn pijp En naar Ibis ook smacht. Hv MW vooRDEPijp Dobbelmannlekker, man I De Iersche terreur in Engeland 23 beklaagden voor de rechter Gisteren hebben te Londen 22 c-en meisje terechtgestaan onder verden king van misdrijf tegen de wet. op de ont plofbare middelen. Tegen 18 dezer beklaag den, die na de reeks van bomaanslagen ge arresteerd waren, was een aanklacht we gens samenzwering tot het veroorzaken van ontploffingen ingediend. Een der getuigen, de directeur van de electrische centrale te Brimsdown, ver klaarde, dat door een ontploffing in de cen trale een schade van ongeveer 1000 pond sterling was aangericht. BINNENLAND Parkeeren buiten parkeer terreinen Plannen lot afschaffing van tarieven De minister van Binnenlandsohe Zaken heeft o.a. het volgende aan de colleges van Gedeputeerde, Staten geschreven: „Zooals uw college bekend is, acht de Re geering het sedert eenigen tijd in het alge meen niet wenscbelijk, dat de gemeenten gelden voederen voor het parkecren met motorrijtuigen op den voor den openbaren 'N TRIOMF VAN SMAAK dienst bestemden gemeentegrond.. In ver band hiermede wordt in den laatsten tijd door mij bezwaar gemaakt tegen gemeente lijke verordeningen op de heffing van pre cariorechten, waarin een parkeergeld is op genomen, voor zoover dit wordt geheven voor het plaatsen van motorrijtuigen op niet bepaaldelijk daarvoor ingerichte par keerterreinen, terwijl tegen heffing van gel den voor het innemen van vaste standplaat sen door autobussen en taxi's geen beden king bestaat. Naar aanleiding hiervan vraagt de minis ter hem mede te deelen hoe de toestand in de gemeenten, wat dit betreft, is. waarbij een spoedige behandeling verzocht wordt. Vice-admiraal K. F. Sluys f VGRAVENHAGE, 10 Maart. In den ouder dom van 67 jaar is gister hier ter stede over leden vice-admiraal b. d. K. F. S 1 u y s. Vice-admiraal Sluys werd ya afloop van de voorbereidende studiën in 1893 benoemd tot luitenant ter zee 2e klasse. Hij klom re gelmatig in rang op en in 1927 volgde zijn benoeming tot v.ce-admiraal. De overledene was ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw, ridder in de Orde van Oranje* Nassau, ridder in de Leopoldsorde van Bel gië, commandeur der Danebrogsorde van Denemarken, officier in de Orde van de Kroon van Denemarken. Hij was daarenbo ven drager van twee eereteekenen voor be langrijke krijgsverrichtingen in Atjeh. Op den lsten April van dit jaar ^al de stafmuziek der Koninklijke Marine, populair in geheel het land als „De Marinekapel" be kend, het feit herdenken, dat zij 75 jaar ge leden werd opgericht. Reeds eenigen tijd geleden werden in den Helder, als vanouds de bakermat van hel corps, de koppen bij elkaar gestoken en bet resultaat was, dat een huldigings-comité ge vormd werd. Burgemeester G. Ritmeester werd bereid gevonden het eere-voorzitter- schap van dit comité op zich te nemen. Doel van dit comité is gelden te verzamelen, ten* einde hiervan een blijvend aandenken aan het jubileerende corps te schenken; men denkt hierbij aan een instrument, hetgeen door het corps meegedragen kan worden. Het comité verwacht, dat de gelden niet alleen uit den Helder, doch eveneens uit a'le andere deelen des lands zullen toeKiroomen. Bijdragen kunnen gestort worden ten name van notaris A. M. Engelman in den Helder, postgirorekening 32777, met vermel ding „Jubileum Stafmuziek", of ten name der Heldcrsche Courant, giro 16066, onder hetzelfde motto. RIJEN, 10 Maart. Gisteravond omstreeks half zeven, is het vierjarig kind van de familie A. Snoek alhier door een boerenkar overreden en op slag gedood. merd zou worden, wanneer de democratische mogendheden er door haar wapening toe verleid zouden worden haar bijdragen tot den vrede te weigeren door zioh te onthou den van ieder begrip voor de gerechtvaar digde aanspraken en de vitale rechten der autoritair geregeerde volken," CONTACTCOMMISSIE VOOR HET MIJNBEDRIJF Mijndirecties niet bereid tot verhooging der loonen 1 HEERLEN, 10 Maart. In de gisteren ge houden vergadering der contactcommissie! voor het mijnbedrijf, werd allereerst aan da orde gesteld het schrijven van de gezamen lijke steenkolenmijnen van 1 Maart 1939 be treffende de aanwending der extra-bijdrage van een millioen gulden, ter verbetering der pensioenen van het algemeen mijnwerkere- fonós. In dit schrijven deelden de directies mede, dat zij er zich mede kunnen vereenigen, dat de bedoelde bijdrage in dier voege wordt besteed: 1. dat op de reeds toegekende en nog toe te kennen pensioenen, met uitzondering van de ouderdomstoelage en het z.g. over- bruggingspensioe'n een tweede toeslag eiï wel op 10 pet wordt verleend, zulks met In-, achtneming van gelijke beperkingen als In1' 1937 bij de toen ingevoerde bijslagregeling was toegepast 2. dat het deel van deze bijdrage, dat nog aanwezig zal zijn, wanneer het voor de bij'',' slagregeling-1937 beschikbaar gestelde be-' drag zal zijp uitgeput, zal worden aangeV wend tot gelijktijdige voortzetting van del bijslagregeling-1937 en van de sub. 1 be* doelde bijslagregeling-1938. De directies voegden o.m. hieraan toe* aan het beginsel van gelijke verdeeling van' de pensioenkosten tusschen werkgevers en arbeiders te willen vasthouden, hetgeen in-j sluit, dat geen verdere eenzijdige stortingen] harerzijds zullen plaats vinden. Met betrekikng tot de per 1 April e.k. te sluiten loonregeling deelden de directie? mede niet te kunnen treden in het voorstel van den Nederlandschen Mijnwerkershond om de loonen met 10 pet te verhoogen, aan gezien het tegenwoordige loonpeil in ver band met den gang van zaken in het be drijf als bevredigend moet worden be schouwd. De vertegenwoordiger van den. Nederland'- schen Mijnwerkensbond betoogde, dat een. loonsverhooging met 10 pet na de gunstige jaren 1937 en 1938, het bedrijf niet zal aan tasten en verklaarde, dat zijn organisatie in de afwijzing van haar vooi-stel niet zon der meer zal kunnen berusten. De vertegenwoordigers der vakorganisa ties verklaarden het voorstel der directies, om de loonovereenkomst voor een jaar te continueeren, zoomede haar antwoora inzake de voorstellen der vakorganisaties betreffen de verhooging der loonen, kindertoeslag en overleg van de maandelijksche loonover- zichten der afzonderlijke ondernemingen, ter kennis van hun hoofdbesturen te zullen' brengen en vervolgens aan de contactcomi missie daarover te zuilen berichten. Vergaderlokaal te Medemblik uitgebrand MEDEMBLIK, 10 Maart. Gisteravond om streeks acfrt uur begaf een bestuurslid van' de plaatselijke afdeeling der S.D.A.P., zich' naar het vergaderlokaal van de afdeeling aan de Oosterhaven, waar een bijeenkomst zou worden gehouden. Toen hij het lokaal binnenkwam, zag hij, dat hier brand was uitgebroken. Terstond waarschuwde hij de op de eerste en tweede verdieping wonen de gezinnen Wilkens en Menners en deze stelden zich in allerijl in veiligheid. Inmiddels hadden de vlammen spoedig om zich heen gegrepen en de brandweer^ die op het eerste alarm was uitgeruktj stond voor een niet gemakkelijke taak. Zi| kon niet verhinderen, dat het geheele pand uitbrandde. De belendende perceelen wist zij te behouden. De oorzaak van den brand zoekt men in! een petroleumkachel, welke in het verga derlokaal brandde. Waarschijnlijk is door overmatige hitte-uitstraling de wand of eert in de nabijheid van de kachel staand voor werp in brand geraakt, waarna de vlam men zich verder door het gebouw een weg hebben gebaand. De inboedel is mede ver loren gegaan. Onder lading kolengruis gestikt AMSTERDAM, 10 Maart. Bij de electri sche centrale Noord, aan den overkant van; het IJ, is gistermorgen een ongeval ge beurd, dat een arbeider het leven heeft ge kost Terwijl de arbeider bezig was een van! de stortkokers, waarin kipkarren automa tisch kolen storten, door te steken, verloor hij zijn evenwicht en viel voorover in den koker. Voordat men het aanrijden van dG kolenwagentjes kon stopzetten, had een reeds zijn inhoud in den koker gestort, met het gevolg dat de man werd bedolven. Toen men het slachtoffer had bevrijd1, bleek de man te zijn gestikt. KWALITEIT en LIJN harmonieeren volkomen in de W. L. D. Schoen Heeren die het ge legen kennen van het beste te dragen kte- zen daarom steeds W.L.D. SCHOENEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2