Politieke dag aan de Vrije Universiteit NAAR DE SPEELTAFELS VAN MONTE CARLO WOENSDAG 8 MAART 1939 TWEEDE BLAD EAÖ. LEIDSCHENDAM HET AFGEZWORVEN SCHAAP TERECHT? Wij hebben ons, evenals de Vooruit, wel zeer verbaasd over dc mededeeling, die de voorzitter van de R.-K. raadsfractie in de raadsvergadering van Vrijdag 3 Maart heeft gedaan. De heer v. d. Bosch deelde mede, een schrijven te hebben ontvangen van de af dee ling Leidschendam der R.-K. Staatspartij, waarin wordt gezegd, dat het royement van den heer Zuydwyk is opgeheven, zoodat hy weer is opgenomen in de K.-K. raadsfractie Aanleiding tot dit besluit is geweest eer onderzoek, dat ingesteld is naar de handelin gen van den heer Zuydwyk voor de verkie- LAATSTE NIEUWS zingen andere leden der K.-K. Staatspartij. Uit dit onderzoek zou gebleken zijn, dat de schuld niet in de eerste plaats bii den heer Zuydwyk lag. Wy laten ons gewoonlyk te weinig in met Interne ruzies in andere partijen om over de conclusie van de commissie van onderzoek t< kunnen oordeelen. De juistheid ontkennen w< dus niet, al rijst er twijfel.. Maar drie dingen trekken toch de aandacht. In de eerste plaats vraagt men zich af of de heer Zuydwyk zonder boetedoening kon terugkeeren. Wanneer een politieke tegen stander zijn medeleden zóó grof en zó< persoonlyk had aangevallen,als de heer Zuydwijk zyn party genooten en het R.-K. col lege van B. en W. deed, dan zou de breuk volkomen zijn geweest en dit raadslid zou Voor de anderen lucht gebleven zijn totdat hy zijn onbehoorlijk optreden erkend en beleden had. In de tweede plaats maakt de R.-K. raads fractie door deze rehabilitatie zonder schuld belijdenis gemeene zaak met den heer Zuyd wijk, die verschillende ambtenaren op d( meest onhebbelijke wijze in het openbaar heeft beleedigd en in kwaad daglicht gesteld. Deze bejegening door de grootste raadsfractie, waaraan bijna alle gemeente-ambtenaren geestverwant zijn, moet voor dit personeel wel hoogst onaangenaam zijn. Het vertrouwen, dat hun eer en goede naam veilig waren by de machthebbende fractie is ongetwijfeld zeer geschokt. Ten derde moeten wy de Vooruit toe geven, dat hier van een verkiezingsmanoeuvre sprake is. Alsof men vreest, dat de raads- meerderheid wel eens verloren zou kunnen gaan (waarop niet de minste kans bestaat) stapt men over alle bezwaren heen om straks toch maar met één lijst voor de kiezers te kunnen komen. Nu is eenheid een begeerlijk goed, waarvoor w ij misschien wel eens te weinig offeren; maar hier sch'ynt het wel of het doel de middelen heiligt. Wij had den althans iets meer ruggegraat by de K.-K. raadsfractie verwacht. Enfin, het is de eerste tegenvaller niet. BtHGERLIJKE STAND BEVALLEN: A M OverdevestVehragen zn A H v LochemGroenewegen zn M de RuU- terDen Haan zn L v LeeuwenDe Roos dr M J v Rfln—Leliveld dr NOORDWIJK hersteld" Mej. Ch. Noltimg, onderwijzeres aan de o. I. school, die ruirn anderhalf jaar haar werk zaamheden niet k,on verrichten wegens ziek te is thans geheel hersteld. Zij heeft haar arbeid weer opigevat. RIJNSBURG SPAARBANK Bij de Rijkspostspaarbank werd middeïs 90 inlagen f 431S.SS ingelegd, tegen 30 terug betalingen ad 12742.45. jaarvergadering tuinbouwveiling A.s. Donderdag 7 uur hoopt de Vet: Veiling Tuinbouwproducten te Rijnsburg ha: jaar lij kflehet algemeene vergadering te nou den VALKENBURG ned. herv. kerk De verschillende collecten over de maand Februari hebben de volgende bedragen op gebracht: Diaconie f 44.92, kerk f 75.73, maan delijksche collecte f 19.45 en inhoud bussen i 11.43. Hedenavond 1 uur biduur .voor het gewas. vergadering schoolvereeniging Gisteravond kwamen de leden der School- vereeniging in jaarvergadering bijeen in de gemeentezaal, onder voorzitterschap van den heer D. de Vries Sr. De secretaris, de heer Adr. Zandbergen, las het jaarverslag, waaruit bleek, dat het be stuur vele moeilijkheden heeft ondervonden wegens veel voorkomende ziekte onder het personeel, zoodat op het oogenblik nog twee onderwijzers als tijdelijke krachten werk zaam zijn. De heer P. Noort Hz. deed verslag van zijn financieel beheer. De "totale inkomsten hebben 'bedragen f 11017.51% en de uitgaven f 109S2.21%, zoodat er een voordeelig saldo is van f 35.30. Bij monde van den heer C. de Vries wordt medegedeeld, dat de controle commissie alle boelken en bescheiden in orde heeft bevonden. Als bestuursleden werden herkozen de heeren O. de Vries Sr. en P. Noort Hz. en gekozen in de vac.-Imthom Ds. Veldkamp. Bij de rondvraag werden vele zaken ter sprake gebracht en veel klachten geuit, als gevolg waarvan de vergadering af en toe een rumoerig karakter verkreeg. VOORSCHOTEN voorschotensche pluimvee vereen. Bovengenoemde vereeniging beeft in hotel Deurloo. onder leiding van haar voorzitter, den heer W. T. Lekkerkerker, haar jaarver gadering gehouden. Het openingswoord van den voorzitter was in pessimistischen toonaard gesteld, ge zien de slechte resultaten ,van de wekeiijk- sche veiling. Het door den secretaris, den heer W. Jan- cen, uitgebrachte jaarverslag, gaf aan, dat de Vereeniging momenteel 20 leden en 2 eere leden telt. Er werden in 1938 55.399 kippeneieren, 2540 eendeneieren en 136 eieren van andere vogels geveild. Dit was pl.m. 14.000 stuks minder dan in het jaar 1937 Uit het financieel jaaroverzicht, uitge bracht door den heer A. Anker, bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 2193,83 en de uitgaven f 2223,36, zoodat het jaar sloot met een nadeelig saldo :van f 29,53. Het bezit dor vereeniging liep hierdoor terug tot f 60,92. De aftredende bestuursleden, de heeren Bierschenk en Al lilas werden herkozen, ter wijl tot leden der commissie tot nazien der boeken van den penningmeester werden be noemd de heeren A. van Rooyen en J. ,van Os. DAMKAMPIOENSCHAP Dr Kasteel en Prof. Slotemaker de Bruine voeren het woord Zuivere politieke vraagstukken vallen niet onder de rechtsmacht der kerk De roeping van Staat, Kerk en Maatschappij moet onder scheiden worden AMSTERDAM, 8 Maart. Vanwege den Senaat van het Studentencorps der Vrije Universiteit is vandaag evenals vorige jaren, een politieke dag gehouden, die door zeer velen werd bijgewoond. In de ochtendbij eenkomst is het woord gevoerd door Dr P. Kasteel, parlementair re dacteur van de „Maasbode" die sprak over „Katholicisme en Staat"; in de middagvergadering sprak Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruïne over „De Kerk en de sociale kwestie" De rector van het Studentencorps, de beer P. A. Diepenhorst verwelkomde in zijn openingswoord inzonderheid den rector- magnificus Prof. Dr. J. L. F. K o k s m a en de verdere hoogleeraren van de Vrije Uni versiteit, Kamerleden en afgevaardigden van andere studentenorganisaties. Hij wees er vervolgens op dat de politieke strijd van groot belang is. Het is ondenk baar dat wij dezen in onaandoenlijkheid zou den voorbijgaan. Integendeel elke gelegen heid moet worden aangegrepen om zich erin te verdiepen, De politieke strijd kan men zien als de worsteling voor doorvoe ring van heilige beginselen, of als de be vordering van belangen, ook wel als het marcheeren achter een man aan, enz. Eens, vervolgde spr., zullen wij een keuze hebben te doen. Hierbij dreigt tweeërlei ge vaar. Ten eerste dat wij op anderer gezag, die keus zouden doen, zonder eigen inzicht te verwerven; ten tweede dat wij ons los zouden maken van de vrucht van het werk der ouderen. Daardoor zou men eigen rich tingsbesef hebben verloren en hopeloos zijn verdwaald. Katholicisme en Staat Dr Kas te el behandelde in het eerste •deel van zijn rede den onrechtstreekschen invloed van de kerk op het publieke leven, de verhouding die zij schiep tusschen bur ger en staat, haar notie van den staat als bevorderaar van het algemeen welzijn. Hij herinnerde vervolgens aan de gevolgen van de hervorming voor Ihet openbare le ven, de opkomst van het nationa lisme en de uit schakeling van detn kerk-el ijken invloed op het openbare leven, dat den staat regeeren, en de kerk protesteeren zag. Protesteeren tegen de dwalin gen, die het nieu were gemeen schapsleven beinvloeden, liberalisme en so cialisme in verschillenden, vorm. Na het negatieve werk van de pausen der 18e en 19 eeuw te hebben toegelicht, om schreef spr. de positieve lijnen, die vooral Leo XIII trok voor de verhouding van kerk en staat, waarbij hij in 't bijzonder de ge- zagsleer van de katholieke kerk uiteenzette en het wezen van den staat en het staats gezag naar katholieke opvatting, waarbij hij de beteekenis van de katholieke staats- geöachte voor het leven der volkeren toe lichtte. In- het tweede deel behandelde dr Kasteel twee grensgebieden, welke vooral moeilijk heden bieden: vooreerst de verhouding van burgerlijk overheidsgezag en persoonlijk ge weten, waarbij hij met een beroep op Kqy- per, het gevaar van het subjectief gewetens- beroep aanwees, en betoogde, dat noch bur gerlijke noch kerkelijke overheid persé voor dit beroep hebben te wijken. In dit ver band besprak spr. de beweringen over mo gelijke herinvoering van inquisitie, die hij, o.a. met een beroep op een codex juris car nonici, hersenschimmig achtte. Inzake de verhouding van kerk en staat wees spr. op Schaepmans woord, dat bet Roomsche beginsel meestal een onchriste lijke uitwerking had gevonden, dat menigo middeleeuwsche theorie overspannen was, maar dat een billijk oordeel eöscM, die le klasse, 6e ronde: G. v. BemmelenW. H. J. Ju 11 J. v. BemmelenP. Hakken 02 B. BewekeJ. v. d. Hulst 02 J. C. de Graaf—P. Gijsberti uitgest J. ZuyderduynG. Robijn 2—0 2e klasse, 6e ronde: C. Borsboom—-W. v. Mulligen 1—1 B. BregmanM. de Broeder 20 H. v. ÈgmondJ. Goor 02 W, v. Egmond—Chr. v. d. Lee uitgest. K. JuJ. Nederlof 02 Th. OrieZitman 02 I. RomeinJ. v. Egmond 02 P. Stok—C. v. Wisser 2—0 Th. OrieI. Romein 20 standplaats schoolarts Dr. R. Vermet, benoemd schoolarts voor den Kring Katwijk (waaronder ook onze gemeente ressorteert), zal zioh metterwoon in onze gemeente vestigen in het huis Pape- onbewoonb aar-verklaring Gelezen hebbende de rapporten van den opzichter en den adjunct-onzichter van den dienst van Openbare Werken en gelet op het advies van den Inspecteur van Volksgezond heid te Leiden geven B. en W. den P.aad in overweging de woningen plaatselijk gemerkt Rijndijk No. 162, 164. 166 en 168 wegens zeer ernstige onderiiouds- en ouderdomsgebreken onbewoonbaar te verklaren en te bepalen dat meergenoemde woningen binnen zes maan den moeten zijn ontruimd. theorieën te zien tegen den achtergrond van den strijd tusschen Paus en Keizer, strijd, waarin naar Kuypers getuigenis, het goed recht ongetwijfeld aan den kant der Pausen lag. Spr. zette 't begrip „indirecte macht" uit een en lichtte het met een voorbeeld toe; met een beroep op Leo XIII wees hij er op, hoe de zuiver politieke vraagstukken niet onder de rechtsmacht der kerk vallen en dat in een gemengd land als het onze het staatsgezag niet in den ouderlingen strijd der godsdienstige meeningen tusschen beide kan treden. Dat de staat het niet kan, heeft Kuyper duidelijk aangetoond en dat diens uiteenzetting objectief aanvaardbaar is, be wijst het feit, dat men haar in essentieele trekken twintig jaar vroeger vindt bij den katholieken Spanjaard Donoso Cortes. Met den wensch, dat de uiteenzetting tot beter onderling begrijpen voeren zou en dat het liefdegebod, dat Christus als nieuw ge bod en kenteeken van de Zijnen, een band van vereeniging en grondslag van samen werking zou zijn tusschen katholieken en andersdenkende christenen beëindigde dr Kasteel zijn uiteenzetting. De kerk en de sociale kwestie De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prof. Dr Slotemaker de Bruïne, die in de middagvergadering aan het woord kwam ontwikkelde ihet volgende gedachtenschema in zijn rede: 1. Bij de kerk worde onderschei den tusschen het geen het instituut ooet in prediking en practijk en als zout en zuurde sem. De beide werkingen loo- pen overigens in een. 2. Bij de „soci ale kwestie" wor de onderscheiden tusschen opkomst van den vierden stand en de vra gen die toen voor den loonarbeider rezen: nnensehemvaarde, loon, werktijd, Zon dag, ongeval, ziekte enz.; verweer tegen de kwade kansen, vakorganisatie en vakstrijd. Vervolgens het „Sociaal economische pro bleem; reorganisatie van de maatschappij, noch staatsmacht, noch atomisme; bouw van nieuwe organen met de lichtzijden en de gevaren daarvan. Tenslotte het drukken de internationale probleem der werkloos heid, vooral in den middelbaren leeftijd zeer dreigend; de matex-ieede, zedelijke en geestelijke nood. 3. De Kerk heeft zich voortdurend op nieuw te bezinnen. Hét belang van het materieele, 't probleem van recht en erbarmen; contact van Gods openbaring i de actueele wereld, organisatie, teoh- wetten kunnen op zichzelf de betere wereld niet brengen. Men stuit voortdurend op moreel en geestelijk defect. Barmhartigheid is goed, doch geenszins de kern. De roeping van staat, maatschappij en kerk moet on derscheiden worden. De kerk moet vooral kweeken: solidariteit, eigen verantwoordelijkheid, zelfstandigheid tegenover populariteitsdrang, staats- kracht en onrust tegenover den feitelij ken toestand. De bomaanval op de Aurore Was op Spaansche mijnenlegger gtmmt AMSTERDAM, 8 Maart. Bij de K. N. S. M. is hedenochtend een tweede telegram ontvangen van den gezagvoerder van de „Aurora" luidende als volgt: „De Jupiter" van.Franco hield ons aan, vandaar be trokken in aanval". Hieruit blijkt dus, dat de vliegtuigen gemunt hadden op den reeds gisteren genoemden mijnenlegger, waarbij het niet kon uitblijven, dat ook 't Nederlandsche schip getroffen werd. Om trent de aanhouding van de „Aurora" door de Jupiter heeft de kapitein verder niets geseind, zoodat aangenomen mag worden, dat de „Aurora" de reis naar Genua heeft voortgezet. Het gebeurde geschiedde op 26 mijl Z.Z.O. van Palos. Algemeen weerbericht Het gebied van hoogen luchtdruk over de Golf van Biscaye breidde zich over Frankrijk en de Alpen uit. De depi-essie tusschen IJsland en Noorwegen werd niet dieper en vult aan de Westzijde op, tenge volge van een Zuidwaartsche uitbreiding van een Arktisch gebied van hoogen lucht druk over Groenland. Snelle dalingen van den luchtdruk over Schotland en het Noorden van Ierland in den nanacht en morgen kondigen de nade ring aan van een secundaire depressie, die in den nacht zwaren regen bracht in het Noorden van Ierland en om de xersche Zee de temperatuur deed stijgen en de bewol king toenemen. De polaire luchtstrooming is thans over het geheele continent voortgeschreden en is thans de Alpen gepasseerd. Tengevolge daarvan daalden in Zuid- en Midden- Frankrijk en in Zwitserland de tempera turen van ver boven tot beneden normaal. Het is te verwachten, dat het weer aan vankelijk het ongestadige karakter zal be houden. ULTIMATUM AAN DE COMMUNISTEN TE MADRID MADRID, 8 Maart. (Havas). De Natio nale Verdedigingsraad heeft vanochtend per racio een oproep bekend gemaakt, waarin den onder communistischen invloed staan- den troepen werd bevolen de door hen be zet gehouden plaatsen binnen drie uur te ontruimen. Deze tennijn liep te 12 uur af. Een groote hond duikt op Ontstellende gedragingen van Mulo-scholier Honderden guldens verbrast en vergokt Na eerst vijf inbraken te hebben gepleegd 's-GRAVENHAGE, S Maart. Tot vijt- maal toe in enkele maanden tljds een Inbraak gepleegd, van de buit gefuifd in commissie met zijn vrienden, de grens overgetrokken en in Brussel de peultjes opgeschept, de wijk genomen naar Frankrijk, den Nederlandschen consul te Marseille er tusschen geno men, hartstochtelijk gegokt aan de speeltafels te Monte Carlo en tenslotte gestrand in het Fransche stadje Grasse, waar de gendarmerie zijn doopceel heeft gelicht. Ziedaar in vogelvlucht de gedragingen van een 17-jarigen Haagschen Mulo- scholier, die thans eindelijk hier ter stede achter slot en grendel ls gezet. E i n d e 1 lij k zeggen we met nadruk, om dat deze knaap, een zekere H. K. en woon achtig in de omgeving van de Koningskade., reeds aan het einde van het vorige jaar door de Haagsche recherche op de hielen gezeten werd. Dit in verband met eeir serie inbraken, die kort tevoren op verschillende plaatsen in de stad waren gepleegd en wonderveel overeenstemming met elkaar vertoonden. Belde brutaalweg aan De eerste van die serie betrof per onge luk een notariskantoor in de Java- s tra at in den avond van 28 September, waar hij onder meer een schrijfbureau met een beitel openbrak en zich f 100 aan bank papier toeëigende. Alvorens hij daar binnen drong had hy eerst gekeken of er licht brandde en toen hij constateerde dat het geheele perceel in duis ternis was gehuld belde hij ten overvloed.' nog eens brutaalweg aan. Zulks voor het ge val er zich toch wellicht Iemand binnen be vond. Nadat hij zich aldus er voldoende van had overtuigd dat zijn weg vrij was begaf hij zich naar het Alexanderplein, om van daar via een muur en een tuin de achterzijde van het kantoor te bereiken. Vervolgens smeerde hij een ruit met zeep in. vernielde haar, maar zag geen kans on geschonden door het gat te kruipen, zoodat hij op een schuurtje klauterde en door een W.C.-raampje zach den toegang verschafte Oogenblikkelijk doorkruiste hij het huis in alle richtingen en wilde juist aan den slag gaan met zijn heitel en een paar schroeven draaiers toen een donkere gestalte zijn pad kruiste Het was een groote hond, die hem even deed huiveren, maar zoodra hij ontdekte dat het beest goedaardig langs zijn beenen wilde schuren pakte hij hem aan de halsband en zette hem gevangen in de vestibule Secuur sloot hij dit hokje af en zoo snel zijn handen het maar gedoogden werd kast voor kast door hem geforcèerd. Ofschoon het meest voor hem waardelooze papieren wa ren die hij in zijn vingere kreeg werd zijn moeite in elk geval gehonoreerd met de som van honderd gulden die in een schrijf bureau waren opgeborgen. Naar hij aan de politie verklaarde was het eigenlijk niet zijn bedoeling geweest bij den notaris een bezoek af te leggen. Een hypo theekbank er naast had hem aanlokkelijker toegeschenen, doch daar de situatie aan de achterzijde wat eigenaardig was, was hij eerlijk gezegd een beetje de kluts kwijt ge raakt. Met een geldkistje er van door Na deze buit met eenige van zijn kornuiten te hebben opgemaakt besloot hij op den avond van 22 October, dus nog geen 4 weken later, voor de tweede maal zijn geluk te be proeven. Opnieuw ging hij eerst wat aan 't rond dwalen totdat hij op de Ruychrock- laan een villa ontdekte die zonder lioht en zonder leven was. Px-ecies als in de Java- straat liet hij ook hier de bel nog even rin kelen en toon er niemand verscheen toog hij aan den slag bij de familie V. Het was een hoekhuis, met weer aan de achterzijde een tuin. Door dezen tuin beland de hij bij een keukendeur, waarvan hij een ruit stuk sloeg om dan met de sleutel, die aan den binnenkant zat, de deur haastig open te draaien. In deze villa ging hij nog ruwer te werk dan op het notariskantoor. Blijkbaar speel den zijn zenuwèn hem danig parten. Van de kasten en bureaux werden lange stukken afgerukt, zonder dat hij aanvankelijk iets van zijn gading vond. Eenig succes had hij hierna toen hij een schrijftafel in de kamer van de dochter des huizes geplunderd had. Er lag circa f 20 ir, die hij onmiddellijk bij zich stak om dan zijn speurtocht door het huis te vervolgen in de hoop nog wat anders te zullen vinden. Zoodoende arriveerde hij in een kamer, die gebruikt werd door een inwonend per soon der familie V. De jeugdige Indringer ontdekte er een ijzeren geldkistje, nam het onder zijn arm en poetste de plaat. Hij gun de zich niet den tijd het in de woning op-m to maken en toog er moe naar een donker plekje buiten, waar de bijtel or in gestoken werd. Tot zijn teleurstelling bevatte het slechts «enige docmenten en diploma's maar geen geld, zoodat hij de heele zaak weg smeet in het struikgewas aan de Van Ouwen- laan. Den volgenden dag werd het door d. politie daar aangetroffen, zonder dat zij na tuurlijk wist wie het daar had gedeponeerd. Gordijnen dicht, de lampen aan! Daar K. met die f 20 al spoedig was ultgc- fuifd richtte hij reeds twee dagen later, op den avond van 24 October, zijn schreden naar de familie B. op d<_n Raatnweg. Op ge lijke wijze als de beide vorige keeren ver gewiste hij zich er eerst van of alles „safe" was waarop hij zich over een schutting werkte, een keukenruit vernielde, bij gebrek aan een sleutel zich door het gat wrong en om te beginnen alle sluitgordijnen voor de ramen schoof. Daarop stak hij het licht aan en opereerde in tal van kostbare meubelen met zijn trouwe metgezel: het voor niets te rugdeinzende breekijzer! Al brekende en scheurende, doch zonder resultaat, kwam hij ten langen leste vooi een nachtkastje te staan, op een plank waar van oen geldkistje met schroeven bevestigd was. Met enkele flinke rukken begaf het kastje het, zoodat hij behalve het kistje ook nog een stuk plank meenam. Hij nam daarop de beenen, zocht een don kere brandgang op aan de Laan Copes, waar hij rustig ging zitten om zich van den inhoud van het kistje op de hoogte te ste'- len. Na eenigen tijd moest het zijn weerstand opgeven, met het gevolg dat er een aantal Italiaansche, Engelsche en Zwitsersche gou den muntstukken uitrolden, alsmede twee gouden horloges, een paar gouden manchet- knoopen, een chatelaine, een chronometer en een paspoort. Alleen de Engelsche en Zwitsersche mun ten kon hij op dat oogenblik blijkbaar ge bruiken, alsook één der gouden horloges. De rest deed hij weer in het kistje, liep er mee naar de Koningskade en gooide het .net in houd en al je water. Terloops zij opgemerkt dat de politie het gister heeft opgevischt en dat alle artikelen, die K. er weer In had ge daan, er nog in zaten. Naar de wisselkantoren Met de Engelsche en Fransche munt/n ging hij verschillende wisselkantoren af. waardoor hij in het totaal de beschikking kreeg over circa f 300. Van het horloge verkocht hij bij «en op- kooper alleen de gouden kast, teneinde geen argwaan te wekken, terwijl hij het uurwerk, dat hij er tevoren uit gehaald had, weg wierp. Op 6 November zette hij zijn zinnen op de woning van de familie R. aan den Z. O. Buitensingel. Hier slaagde hij erin f 300 in contanten machtig te worden, ofschoon de buit dit maal gemakkelijk nog eenige honderden guldens grooter had kunnen zijn. Verschil lende vrij kostbare sieraden zag hij echter over het hoofd, bang als hij was. door de thuiskomst der bewoners verrast te worden. Want hij had heel wat tijd noodig gehad om binnen te komen. Geveltoerist van klasse De moeilijkheden, due hij ditmaal te over winnen had, waren zoo groot, dat hij zon der overdrijving een geveltoerist van klasse genoemd zou kunnen worden. Dat begon al, met een stikdonker hofje, waar voor het meorendeel menschen wonen die niet zoo vast meer slapen. Groote zorgvuldigheid hij zijn bewegingen was dus dringend geboden. Daarna zag hij zich geplaatst voor een vier meter hoogen muur. waarop nog een houten hek stond van twee meter hoog. Maar hi] liet er zich niet door afschrikken en wist er zoodoende toch overheen te komen en al dus op het terrein van een naburige was- scherij te belanden. Een Hgusterhaag met prikkeldraad vormde toon ook nog een kleine versperring, maar veel te beteekenen had dat natuurlijk niet. Wie nu echter mocht meenen, dat het thans een klein kunstje was om bij de fami lie R. binnen te komen, vergist zich deerlijk. Het zware werk begon nu eerst. Na eerst op een serre te zijn geklauterd, moest hij bi] een openstaand dakraam zien te komen, wat alleen mogelijk was via een pl.m. 10 M lange afvoerpijp. Hoe gevaarlijk die tooht ook was, toch zette de snoodaard door, zonder te besef fen, dat hij ieder oogenblik met een stuk pijp in de handen naar beneden kon tui melen. Want zooals later door de politie werd vastgesteld, had de pijp op Je meeste plaatsen ieder contact met don steilcn muur verloren. Ondanks alles gelukte hot K. evenwel het raampje te bereiken, de haak op te lichten en het huis binnen te dringen. Daar zijn belangstelling allereerst uitging naar een schrijfbui-eau en dit niet was afgó- sloten, vernielde hij op dezen strooptocht maar weinig. Zoodra hij de f 300 te pakken had, nam hij via de keuken de beenen, het geen gemakkelijk kon, daar de sleutel in de deur zat Niettemin moest hij toch den vier meter hoogen muur en het hek erop voor de tweede keer passeeren. En ook dat lukte hem wederom. Kolossale chaos aangericht De laatste van de serie inbraken pleegde hij in de woning van Mr S. en Dr K. op de Laan Copes, waar hij zoo'n chaos aanrichtte, dat al het andere vandalisme er bij in het niet zonk. Dit gebeurde op den avond van 20 November. Deze woning bereikte hij via de Bankstraat waarop hij door een brand gang en over een muur een paar schuttingen en een tuin de keukendeur benaderde. Er zat weer een sleutel aan den binnenikaht, zoodat een klein gaatje in een der ruiten van deze deur voldoende was, om binnen te stappen. De manier, waarop hij in dit perceel is opgetreden, tart iedere beschrij ving. Niet alleen, dat hy verschillende dure kasten openscheurde, maar ook allerlei andere meubelen werden op een waanzinnige manier onderhanden genomen en overhoop gehaald. Het eind van het liedje was, dat hy met 290 in papier en zilver een goed heenkomen zocht. Op de vraag, wat hy met al dit geld deed, hebben wij ten deele al het antwoord ge geven. Hij hing er met enkele vrienden den grand seigneur van uit, getuige het feit, dat hij herhaaldelijk auto's huurde en met zijn kornuiten naar Amsterdam trok om daar ongestoord zijn lusten te kunnen botvieren. Weliswaar hadden die vrienden soms ge vraagd hoe hij aan dat geld kwam, doch door voor te wenden, dat hy dit met smokkelen verdiende zocht niemand er iets anders achter. Smokkelen is immers geen zonde, zoo redeneeren helaas vele menschen. Zoo kon het ook gebeuren, dat de ouders van K., die als fatsoenlijke menschen bekend staan, door zoontjelief gemakkelijk om den tuin werden geleid. Toen hij op een goeden dag met voor 150 costuums thuis kwam, zei hij eenvoudig tegen zijn vader: „Wat zegt u ervan? Smokkelwaar!" En na die mede- deeling vond pa het wel verantwoord. De recherche ruikt lont Intussehon was 't natuurlijk sommigen loden van de recherche, die beroepshalve nog al eens in café's plegen te verkeeren, met ontgaan, dat het heerschap op grooton voet leefde. Men besloot dan ook hem te schaduwen, doch op een gegeven dne raak j te men zijn spoor bijster. Zooals thans eerst aan het licht is geko men, had hij de wijk genomen naar Brus sel, blijkbaar aanvoelend, dat de politie hem op de hielen zat. Des ochtends had h;j de ouderlijke woning verlaten, alsof hij zöoals gewoonlijk naar de M.U.LO. ging. Maar hij kociht een spoorbiljet naar Brussel en stapte zonder in het bezit te zijn van een paspoort op den trein. Zoodra hij de grens was genaderd en nieuwe moeilijkheden 'dreigden, verstopte hij zich achter een openstaande coupédeur en wist op die ma nier de Belgische, hoofdstad te bereiken. Evenals in Amsterdam en in de Residen tie leefde hjj hier zeer luxueus. Hij bezocht allerlei vermakelijkheden, maakte door gaans alleen gebruik van taxi's en raakt* tenslotte in Frankrijk verzeild. Aan de Cote d'Azur Thans was het zijn doel aan de Cole d'Azur, met name in Monte Carlo, zijn ge luk te beproeven. Toen hij zich evenwel aandiende bij de Directie van een speel bank wijde deze hem niet toelaten, omdat hij niet voldoende papieren kon toonen en niet tan onrechte den indruk wekte, min derjarig te zijn. Maar ook hiervoor wist de 17-jarige een oplossing te vinden. Met een armzalig gezicht begaf hii zich naar Mar seille. dat vier uur verder ligt om den con sul te spreken. Hier zeide hij Hollander te ziin en zijn pas te hebben verloren. Ten einde zich eenigermate te legitimecren, toonde hij een kaart van de Haatrsche duinen. De consul vloog erin en verschafte hem een paspoort, omdat hij verteld had, dit kostbare stuk verloren te hebben Zoo ver ging zelfs de consul, dat hij geloofde met een meerderjarige te doen te hebben en toen was de zaak voor elkaar. Toegerust met behoorlijke papieren- die aantoonden, dat hij de jaren des onderscheids reeds moest hebben bereikt, vond hij gemakkelijk toegang tot de speeltafels. Zijn laatste hon derden guldens zette hij in, doch in wei nige uren tijds moest hij de poel van el lende berooid verlaten. Toen ging hij zwer ven door Frankrijk en belandde in een plaatsje Grasse, waar hij door de gendar merie werd aangehouden als zijnde zonder middelen van bestaan. Nadat hij hier gedurende veertien dagen was vastgehouden, had men inmiddels ge- informeerd, wie deze K was en werd hij overgeleverd aan de Belgische politie-auto- riteiten. Deze hebben hem uitgeleverd aan de Nederlandsche. waarop de avonturier nog enkele dagen rustig bij zijn ouders heeft doorgebracht Thans heeft de Haagsche politie hem in zijn woning gearresteerd en in 't Huis van Bewaring opgesloten. RIVIERBERICHTEN LOBITH, 7 Maart 1939. Gepasseerd voor middags 12 uur en bestemd ralne, Sallze; Raab Karcher 34, Michel; Wierts, Hoeven; Doggersbank, Roggeveen; Eckewart, v. Emmerloot; Rheinatein 2, Fendel; Onderneming, de Oude; Barbara, Link; Admarant, Poppeller; Maria Wilhelmlna, Leenman; Jenny, v. Oost; Brabantla, v. Deurzen; Gelria, Bulsman; Parcl- fai, Bout; Rembrandt, Melnen; Onderneming, v. Dy ken; Apollo, Weisbarth; Francois, Hendriks. DORDRECHT: Juller, Ghljsels; SCHUILEN- BURG: Hoop op zegen, Wezeman; STRIJEN- SAS: Zuid Holland, Pleterse; LEMMER: Hen. drlka, Krupe; URK: Cathorina, Hots tra; DOR DRECHT: si. Meuse; WEURT: Les Landers, Heppert; VLAARDINGEN: Tabanan, FitUer; ALPHEN a. d. RIJN: Flottant, Wlllemaen; DEN HAAG: Majo. Bakker; AMSTERDAM: Ullams, Hoefnagel; BEEK EN DONK: Joka, v. d. Bosch; NIJMEGEN: Eissenfresser, v. Houwellngen HOOGGRAVE: Hendrilta Adrlana, Valkenburg; LEEUWARDEN: Risico, Kullder; HASSELT: Nical, Klarenaar; SCHORE: Merwede, Cornet; WEURT: Henny, Elslnga; ARNHEM: Energie 8, Veldman; ZAANDAM: Anna Mathllde, v. d. Horst; HAMBURG: Horizon, Balk; DEN BOM MEL: Roma. Ruitenberg; ZWOLLÉRKERSPEL: Rival, Wellinga; WEURT: Helfra, Beck; Mann heim 204, Muller; DORDRECHT: Tonale, v. d. Bogaard. BELGIë: Helena, de Saever; Fiorina, Wester- llnck; Mathllde, Haemi; st. Stella Marls; Maria Blandina, Hausen; Wlpl, Jlskoot; St. Petrus 2, Sep; Cor, Heiboer; Baden 51, Lippener; ld. 52. Maus. DUITSCHLAND: Rolf Hubert, Grere. ROTTERDAM: St. Gerard; st Dula; st. Flat Votl. 9; st. Fietta; st. AJax; st. Bern- st. Norvi; Kronos. 5; st. Johanna; R4Jn Zeevaart 17. Schmidt Pleter Breughel, Rykers Raab Karcher 10; st. Schram; Credo, de Witte; Anima, Levering; Ludwig Burmeester, Mucke; Addlo, Pols; Walsum 15, Brugman; Rheinfarht 151, Kremp; Algo, Dormolen; Sevlgne, Hees; Olie- vos 2, Bon; Jerna, Pieterman; Harpengauw, de Wachter; Marlgnoao, Waldorf; Anna, Suiker- bulk; Brandarls, Tuit; Batavia, Boeman; Eglna Relnnardt; Anna, de Bot; Cornelia Vos; St. An- toine, v. Look; Nelly, v. Zwoll. VLISSINGEN: Heine, v. Toorn; DORDRECHT st. Ideaal; MAKKUM: Emmarg. Menne, KONINGSBERG: Neptun, Coobs; DORDRECHT: st. Sully; st. Durer; MAASTRICHT: Gaby, de MeUetr; DORDRECHT: ct. Jean Millot; st. Rhone st. Lavoisier; et. Nanny; WOLGART:' Charlotte Grappendorf, Grappendorf; AMSTERDAM: Quo Vadis, Kamphuizen; MAASSLUIS: Johanna, v. Megen; KOLHORN: Energie 5, Bon; RENKUM: De tyd leert alles. Furman- WAGENINGEN: Marthat, Nout; HELMOND: Ange. v. Glesen; LOBITH: Roelof Je, Hartman: NIJMEGEN: St. Petrus Canlslu8, v. StelnAMSTERDAMRhenus 47, Wittman; AKERSLOOT: Manje, Schram: HAMBURG: Rival, Haan; BOLNES: Mies, Len- BELGIë: Ernestlene, Boelen; Alfred, Segaert Albert, Vrlens; Nemo, Gord; Leomar, Schud- dinck; Montagne, v. d. Berghe; Pascal, de Bra; Alex, Daelmans; Jeanmar, de Decker; Hortense. Simon; Marle, de Me»J; R4Jn Schelde 4. Rycqaart; st. Charles; Golgotha. Engelen; Saigon. VUee. Cory, HlbyNavis I, Mettlach; Tilly, v. Schalk: Intrepride, Romynders; Rhenania 28, Frank; Thurlngla, Schota- Hoop op welvaart. Ymker; Fata Morgana, de WaalHelsenhorn, TuchRijn DUITSCHLAND: Gerrltje, Nout; Maria, Fern- hout; Hendriks, Nout; Gelria, Hoogkamp; Graaf Adolf, SnoeU; de Hoop, Pleterae, 2 Gebroeders, van Gelderen. Delft, Rink; at. Rhelnfahrt 7; Flora, Knyf; Raptlm, de Boer; Mannheim 18S, Gilles; Adrl, den Boer; Rhelnfahrt 125, Huus; Mannheim 223, Hill- Baden 13, Gopfert; Rheln fahrt 135, Kraft. Rhelnfahrt 90, Rapp; Jaco, Keyzer; Mea Vota, Vonk; Luna, W&rne; Waal- etroom, Meusen; st. Alfa; Revenu, Stoutjesdyk; Alvracht 13, v. d. Voorde; Wilhelmlna, Dekker; ■t. K, Vaart 12- Hendrlka, v. d. Hout; Hllle- gonda. Baars; EvertJe, WJJnen; Authal. Claus; IJsel 5, Arts; Pyiadee, Schansker. at. Partout 2; Drie Gebroeders, Baars; Onderneming, Serne- Corlego, Spel; Adrians, de Waal; Onderneming! de Vries; Onderneming, v. Dorsten; Frans. Thomassen. Gepasseerd na 's middags 12 uur en bestemd DUITSCHLAND: Castor, KUtseer. Clemence, Stlenstra; Adrians, de Herder; st. 'Adrians 1; Germania, StaaJ- Meeuw, Rlgter; Avontuur, Kar- ron; Hendrik Willem, Eerland; Jople, de Boer; Gazelle, Hazenberg; Italia, Kempers; Maurlts II, van Hattem; Mars, Speksnydcr; Adrlana, Urslnus; et. Ryp. Alvracht 8, Krechtlng; Helfra, St.; Sarra Maria, B&ardemans; Myn Ver angen, Wegh; Normannla, Koot, Martlgny, Blom; 3 Gebroeders, van Dyke; Adler, Wessels. Nenu- Êhar, Wynen; st. Diana; st. Maf ra; Édmond. loyntjes; Credo, de Vos; Fraca, van Gemert; Jantlena, de Jong. De Los, Wever; Ermathen. van Wlngen; Adma 2, van Wingen; et. K. Vaswt I; Vlos, de Bruin; Jacor, Bakker; Antonla Ve- glna, Westorhuls; Rehoboth, Bocrsma; Jean Mil lot, Uiterlinde. Roelof Je, Hartman- Avontuur, WVrtsroa; Ra6lusa, Fresch; Adrian's, Wassier; Padona, Tyssen; st. BrsLgl; Edison. Specht; AggL Blemons, st. ignard. Fldes. Moor.n; Isolde! Padmos.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7