\o^ kcm SCHUDT UW LEVER; WAKKER WOENSDAG 8 MAART 1939 EERSTE BLAD PAG. 3 RONDBLIK „GEEN NUTTELOOS BLOED VERGIETEN MEER" De stilstand van den Spaansohen oorlog, ingegaan sinds de volledige verovering van Catalonië door de nationalistisohe troepen, en tot op heden voortdurende, beteckent volgens de algemecne .opvatting, dat men thans inderdaad de laatste fase van den broederstrijd is ingegaan. De vrede is niet ver meer. Terwijl door Negrin en Delvayo met Parijs en Londen besprekingen werden gevoerd, teneinde door hun bemiddeling bij Franco van dezen een vrede met ruime amnestie te verkrijgen, scheen in het over gebleven republikeinsohe gebied een merk waardige rust, bijna aan een verlamming gelijk, te blijven heerschen, een terugaarze- len voor het allerlaatste, historische besluit. Door de gebeurtenissen te Madrid en Carta gena, welke daarop volgden, is intussdhen gebleken, dat er nog vuur smeulde onder de asoh. In de oude, centrale hoofdstad, werd door een aantal vooraanstaande repu blikeinen een staatsgreep uitgevoerd, welke aan het meer en meer willekeurig gewor den regiem van minister-president Negrin, een abrupt einde maakte. Een nationale verdedigingsraad nam eensklaps 't bewind in handen, met het doel tot een beflioorlijk vergelijk met Burgos te geraken. Ook Negrin en de zijnen hadden zulks welis waar nagestreefd, doch zij werden er daar bij van verdacht, allereerst hun eigen posi tie veilig te willen stellen. Bij Miaja en de zijnen heeft dit een bittere verontwaardi ging gewekt, en zoo het aan de leden der terzijde geschoven regeering niet op het uiterste moment ware gelukt, met vliegtui gen naar Toulouse te ontkomen, zouden zij zioh thans zeer vermoedelijk in een smade lijke gevangenschap bevinden. Ongeveer gelijktijdig aan deze Madrileen- sche machtsverschuiving geschiedden er te Cartagena eveneens omwentelingspogingen. Deze havenstad, de voornaamste van het nog overige republikeinsche gebied, en tevens Spanje's grootste marinebasis, aan schouwde een opstand van Franco-aanhan gers, die probeerden zich met de man schappen der vloot te verbroederen. Hoe de affaire zich precies heeft toegedragen, is ook thans nog niet duidelijk. Twee dingen zijn echter zeker. De stad bevindt zich thans opnieuw in ongestoord republikeinsch bezit, maar de vloot is haar ontweken en ankert momenteel voor Bizerte, de mach tige Fransche oorlogshaven in Tunesie. Vol gens de jongste berichten zouden de Fran sche marine-autoriteiten aldaar reeds de eerste stappen hebben ondernomen om haar te ontwapenen, door namelijk diverse vitale onderdeelen aan boord der schepen weg te nemen. Is dit juist, dan beteekent zulks, dat de Spaansche republiek ook ter zee niet langer vlag zal kunnen voeren. Na deze twee revoluties in den dop is gisteren in de belegerde hoofdstad eep revolte van de communisten gevolgd. Deze uiterst radicale linksohe elementen hebben zich met de wapens tegen Miaja, als voor zitter van het nieuwe republikeinsche be- wind verzet, in een uiterste poging, den geest ,van onverzoenlijkheid en doorzetten ONS FEUILLETON Korte inhoud van het voorafgaande Tusschen twee groote moderne gebouwen van een manufacturenmagazijn en een filiaal van de Provinciale Bank, staat in het dorp Waterdam het kleine antieke pandje De Bloeyende Amandelboom, eigendom van den ouden heer Wiechers. Adriaan, eenig zoontje van den heer Wie chers, bekijkt zijn vader en tante Ditje, de huishoudster, op zijn eigen wijze. Na de lagere school gaat hij naar de H.B.S. van een naburig stadje. Na het eindexamen komt Adriaan in den kruidenierswinkel van zijn vader. Op aan dringen van Brinkman, zijn vroegeren onder wijzer, wordt hij tevens voorzitter van de Jongelingsvereeniging. Toch bevredigt hem dit leven niet. In een vertrouwelijk gesprek met Sander Witkop, een onderwijzer, vertelt hij dezen iets van zijn moeilijkheden. Sander vraagt of Adriaan er nooit aan gedacht heeft predikant te worden. Als Adriaan er eens terloops met zijn vader over spreekt ontmoet hij zooveel tegenstand, dat hij besluit er voorloopig maar over te zwijgen. Op zekeren nacht worden Piet van Berckel en Gelisse, twee ouderlingen van den sec- tarist Olivier, geroepen bij Rika Koning, een oude vrouw die stervende is. Na het overlijden van deze vrouw wordt door Gelisse en Ds Oosters predikant van de kerk, waartoe zij eigenlijk (had behoord, een trommeltje met waardevollen inhoud ge opend. Er blijkt behalve eenige duizenden guldens, die aam Ds Oosters en Olivier zyn vermaakt, 1000.te zijn bestemd voor Adriaan Wiechers Dit houdt verband met een teleurgestelde liefde van Rika Koning voor den oude» heer Wiechers. (Zie vervolg hieronder) tot het einde, levend te houden. Deze poging was echter gedoemd, schipbreuk te lijden en heeft zulks ook prompt gedaan. Haar resultaat was geen ander dan een nieuwe verzwakking van het toch reeds zoo ge teisterde linksche regiem, dat reikhalst naar een eervolle capitulatie, doch om be grijpelijke redenen aarzelt, zich geheel zon der waarborgen over te geven. De regeering van Franco blijft intusschen hardnekkig weigeren, het oor te leenen aan de Fransch-Britsche bemiddeling; zij vol hardt bij haar eisch in een strekken van de wapens zonder eenige condities. Wel hoeft het rechtsche regeeringshoofd tegezegd, dat alleen zij, die misdaden op hun geweten hebben, ter verantwoording zullen worden geroepen, zoodra heel Spanje onder één be wind zal zijn. doch ook de uitoefening van rechtspraak is onderhevig aan subjectieve vertolkingen, en onder de huidige omstan digheden blijft de vrees bestaan, dat onder het mom van recht rancune en wraaklust mede aan de groene tafel zullen gaan aan zitten. Miaja heeft in een zijner jongste radio toespraken de leus verkondigd: „Geen nut teloos bloedvergieten meer!" Moge dit spoe dig waarheid worden, door een definitieve beëindiging van den oorlogstoestand aller eerst, doch dan ook gevolgd door een ver zoening, die het aan alle Spanjaarden in de toekomst mogelijk maakt, in Spanje hun vaderland te blijven liefhebben. DE JOODSCHE IMMIGRATIE IN PALESTINA Spoedig definitieve voorstellen? De Joodsche immigratie in Palestina was het voornaamste punt van bespre king tijdens de gisteren te Londen ge houden bijeenkomst van de Arabische met de Britsche vertegenwoordigers. Reuter verneeüht, dat de besprekin gen thans het stadium naderen, waarop de Britsche gedelegeerden, die nu ken nis hebben van de opvattingen van Ara bieren en Joden over de hangende kwes ties, voornemens zijn definitieve oorstel len in te dienen. Men gelooft, dat beide delegaties het eens zijn geworden, dat de kwestie van de grond wet, de immigratie en de landverkoopen in onderling verhand staan en dat een over eenkomst al deze kwesties moet insluiten, waarbij rekeing moe», worden gehouden met de Britsche belangen, het ond,#houd der heilige plaatsen en de kwestie van 't Joudsch nationaal tehuis. Men hoopt, dat de huidige conferentie iets definitiefs zal opleveren ten aanzien van deze kwesties, hoewel het verluidt, dat de Britsche gedelegeerden voor het oogenblik niet bereid zijn, hun voorkeur te geven aan eenigen bijzonderen vorm van constitutie. De Britsche gedelegeerden hebben niet op het oog bepalingen te treffen voor een over gangsperiode, daar dit zal afhangen van de ontwikkeling der interne aangelegenheden. Geloofd wordt, dat de moeilijkheid van een overgangsperiode veel tijd in beslag neemt van de Arabische conferentie, daar de Pale- stijnsche Arabieren geweigerd hebben eeni ge verantwoordelijkheid op zich te nemen voor een regeling, welke den duur der over gangsperiode niet vaststelt. Het verluidt dat de Britsche gedelegeerden samenwerking tusschen Arabieren en Joden als essentieele voorwaarde beschouwen om te komen tot het uiteindelijke stadium van onafhankelijkheid. De opvolging van Hitier SAN FRANCISCO, 8 Maart (Reuter). In een pers-conferentie heeft Wiedemann, die thans consul van DuitschLand te San- Francisco is, verklaard-, dat de opvolger van Hitier als Fuehrer reeds is aange wezen. De opvolging is volkomen geregeld zoo zeide Wiedemann; natuurlijk kan ik geen namen noemen. Hij voegde hieraan toe, dat Hitier voelt, dat de zwaarte van zijn taak zijn leven verkort. HOEST VERKOUDHEID BRONCHITIS Sedert meer dan 30 jaar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd ale een betrouw baar geneesmiddel ter bestrij ding van aandoeningen der ademhalingsorganen. s R FAMEL Kleine flacon f 1.15 Groote flacon f 1.90 SLAKKENDOOD „RADICAAL" een beslist afdoend middel en goedkoop: p. k.g. 0.75; p. y2 k.g. 0.40; p. Vi kg- 0.145; per ons 0.15. Van Namens Zaden Dordrecht. (Reel.) De emigratie der Duitsche Joden Eenige voortgang in de besprekingen Hoewel het nog niet mogelijk is te spre ken van een direct op handen zijnde rege ling voor de emigratie van joden uu Duitschland, verneemt Reuter, dat bevredi gende vorderingen worden gemaakt bij de onderhandelingen tusschen de intergouver- nementeele commissie en de Duitsche regeering. Peil bereidt een nieuw memorandum voor om mede te nemen naar Berlijn. Waarschijnlijk zal hij verscheiden reizen maken. Ongeveer terzelfdertijd moeten nog twee zijden van het vluchtelingenvraagstuk wor den verwezenlijkt. De eerste betreft de financiering der regelingen, de tweede het gebied voor de vestiging. Er wordt eenige voortgang gemaakt bij de opstelling van plannen voor een moge lijke samenwerking tusschen de beide lichamen, die de financieele regelingen in handen hebben, n.l. de particuliere inter nationale corporatie, die samenwerkt met de intergouvernementeele commissie en de trust, welke door Go e ring in Duitsch land zal worden ingesteld. De kwestie van een geschikt gebied voOi vestiging is thans nog hangende, doch het is niet waarschijnlijk, dat zij de onderhan delingen met de Duitschers zal ophouden Rusland wil oorlogsschepen koopen Onderhandelingen te Washington Een Russische missie, die naar Washing ton is gezonden om aldaar onderhandelingen te voeren over den aankoop van oorlogs schepen is voor talrijke moeilijkheden ko men te staan. Men gelooft, dat Rusland de besprekingen weer openen wil, die twee jaar geleden mislukt zijn over den aankoop van twee slagschepen, welke op Amerikaansche werven zouden worden gebouwd. In 1937 werd een licentie verleend door het staats- departement voor den uitvoer van pantser- platen naar Rusland tot een waarde van 2.000.000 pond, docih er is nooit gebruik ge maakt van deze licentie. De moeilijkheden, waarvoor de Russen zullen komen te staan, kunnen als volgt worden samengevat: 1. De Amerikaansche industrieeten aar zelen over te gaan tot het installeere-n van een nieuwe dure uitrusting, vooral omdat de neutraliteitswet een nakoming der contrac ten. wanneer Rusland in een oorlog verwik keld mocht raken, onmogelijk zou kunnen maken 2. De Amerikaansche marine weigert uit rustingstukken te beproeven, evenals pant serplaten en geschut van schepen, die voor export verkocht worden. Bij de overige on derhandelingen stond Rusland op 't stand punt. geen geschut of pantsernlaten te wil len koopen. welke niet onderworpen werden aan de gebruikelijke marinetcst 3. Veel van de uitrusting op de nieuw? Amenkaanscho oorlogsschaden is geheim en ..niet vonr den uitvoer". Alle oorlogsschepen, die door Rusland zouden worden gekocht zouden derhalve aanzienliik minder waard zijn in hun prestaties, dan die welke voor de Amerikaansche marine worden gebouwd. WAAR IS HET GRAF VAN ^TTLA? Een bekend plaatsje in he<t voormalige Karinthië was het stadje Pettau, dat thans tot Joego Slavië behoort en den naam Ptuj draagt.. Als Pettovia was het eens een Ro meineohe vesting in het gewest Pannonia. In de omgeving van dit oude stadje heeft men reeds dikwijls zeer merkwaardige vondsten op oudheidkundig gebied aan het licht gebracht Tusschen Ptuj en het naaste dorpje Hai dini ligt een heuvel, waarvan onder de be volhing der 6treek sinds eeuwen het tre nicht gaat, dat daaronder de machtige Hunnenkoning Attilla met al zijn schatten begraven ligt De archaeologen hebben eindelijk beslo ten. aan allien, twijfel een einde te maken. Binnenkort zal met het afgraven van den heuvel begonnen worden en dan zal weldra blijken, wat er van het oude .volksgeloof waar is. De Japansch-Russische visscherij-geschillen Het geschil tusschen Japan en Rusland over de visscherij-kwestie heeft al heel wat stof doen opwaaien en nog is deze kwestie, die voor Japan van groote be teekenis is, niet definitief geregeld. Rusland blijft op zijn standpunt staan en wil uit strategische redenen niet langer meer den Japanners toestaan, in de Sibe rische wateren te visschen (Zie de op de kaart geruit aangegeven vischgronden). Oost-Siberië is over het algemeen een arm land, maar het heeft twee dingen, die voor de economische omstandigheden van Japan van groote beteekenis zijn. De voortbrengselen der zee spelen een buitengewoon groote rol in de voeding van Japan en eenige der beste vischgronden bin nen het bereik van Japan bevinden zich binnen of even buiten de Russische territo riale wateren in de straat van Tartarije en bij de kust van Kaïmsjatka. De Russen maken betrekkelijk weinig ge bruik van deze vischgronden, doch de ex ploitatie daarvan, door Japansdie visschers- vloten, is langen tijd een bron van wrijving, verbitterde besprekingen en loven en bieden tusschen beide regeeringen geweest Volgens welingelichte zijde zou de sovjet unie thans overwegen, een aantal nieuwe vischgronden aan de Japanners toe te staan Of Japan de vischgronden in de Zee van Ochotsk zal prijsgeven zal echter de vraag zijn. De strategische waarde van Guam Admiraal Leahy, chef van de Amerl kaansche vlootoperaties, is voor de marine- commissie uit den senaat verschenen, om de pogingen van de marine te hervatten, de toestemming van het congres te ver krijgen voor het programma tot verbetering van het eiland Guam, waarmede een bediag van 5 millioen dollar gemoeid is en dat o.a. voorziet in het bouwen van een golfbreker en het verbeteren van de luchtvaart faciliteiten. Leahy zeide. dat het verzet tegen de ver beteringen algemeen gegrond was op dc onjuiste voorstelling, dat het de bedoeling was, sterke verdedigingswerken aan te leggen. Hij verklaarde, dat Guam een grooote cn belangrijke luchtvaart- en onderzeeboot- hasis zou kunnen worden, van waaruit de Amerikaansche overzeesche handel met Nederlandsch Oost-ïndië zou kunnen wor den beschermd. Het. was ook van waarde als een moge lijk marinestation, dat als steunpunt zou kunnen dienen voor de Aziatische vloot, wanneer de Vereenigde Staten zich in 1946 van de Philippijnen terugtrekken. Leahy voegde uieraan toe, dal ue straw gische positie van Guam het eiland van onschatbare waarde doet zijn als mogelijke defensiebasis, die sterk afschrikkend zou werken op een huitenlandsche mogenJbei'1, die mocht overwegen, vijandig op te treden tegen de Hawaii-eilanden of het vasteland der Vereenigde Staten. Gandhi zal naar New Delhi gaan Regeling van het Rajkot-conflict Gandhi heeft de uitnoodiging van den ondei koning om een bezoik te brengen aan New Delhi, zoodra zijn gezondheidstoestand hét toelaat, aangenomen. In een persoonlijk onderhoud zullen dan de zaken geregeld worden. Uit Bombay wordt gemeld. dat de grond gedachte van de regeling van het Rajkot- conflict is. dat de heerscher van Rajkot belooft een raadgevend lichaam in te 6tellen Indien mecningsverschildten ontstaan, zul. len deze aan een hooge juridische autori teit worden voorgelegd. koop SUNLIGHT ZEEF d.m'i i n d avïvwi.«i=i d :i =ui u m i li f Het Duitsche vlieg tuig. dat sinds 24 Febr. vermist werd. is in de Alpen bij Nice gevonden. Het onder zoek bij het wrak op de plaats des onheils. Valsche muntersbende te New York Politie doet goede greep Do autoriteiten van den geheimen dienst te New-York hebben zes mannen en twee vrouwen gearresteerd, die zioh op het ver vaardigen van valsch geld toelegden. De bende had valsche biljetten tot een bedrag van een millioen dollar \ervaardigd. Verklaard wordt, dat deze bende, die, naar men gelooft, de grootste is van de Ver. Staten, verantwoordelijk gesteld moet wor den voor het meerendeel der valsche bank biljetben, die de laatste twee jaar zijn uit gegeven. De arrestaties werden verricht tijdens drie bliksemsnelle overvallen door federale agenten, die de installatie der valsohmun- ters in beslag namen, benevens honderden nagemaakte biljetten van 5. 10 en 20 dollar. Amerika en de dreiging der dictaturen Stimson pleit voor gemeenschappelijk front De vroegere Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken Henry Stimson heeft in de „New York Times" de stelling verdedigd, dat de Vereenigde Staten in ge val van een aanval van de fascistische mo gendheden op Engeland en Frankrijk die landen gewapenderhand moeten steunen. „We kunnen ons niet ontveinzen", zoo schrijft Stimson, „dat bijna ieder oogenblik de fascistische statengroep een gewapenden aanval kan doen op de veiligheid van onze beschaving, op Engeland of Frankrijk. Eer. dergelijke aanval zou beide landen in den strijd betrekken en het heeft er allen schijn van, dat de drie fascistische mogendheden eveneens zouden samenwerken. In dat geval zou slechts een mogelijkheid bestaan, .de moeilijk verworven beschaving, waar-JD hei nationaal welzijn rust te redden. Op he* oop»"1"1 'r is de aanvallende °roep in de lucht en te land machtiger dan Enge land en Frankrijk tezamen en vermoedelijk is deze groep ter zee sterk genoeg om de Britsche en Fransche vloot vast te houden in de Europeesehe wateren, en om de machtige Japansohe vloot vrije hand te laten in het Westen van den Stillen Oceaan, hierbij inge sloten Australië, Nieuw Zeeland en Westelijk Canada, alsmede de marinebasös Singapore, welke de sleutelpositie in dit gebied is De verdediging tegen een dergelijke ge meenschappelijke actie van de fascistische mogendheden in Europa en Azië kan alleen tot stand worden gebracht door een gemeen schappelijke actie van de vloot der drie groote democratiën, hierbij inbegrepen de Vereenigde. Stialten. Inidien één van deze drie zou pogen ge- isoleer d te blijven, dan zou het gevolg de ondergang van allen zijn. Bovendien zou de overtuiging, dat een dergelijke gemeenschap pelijke actie overwogen werd, voor de fascis tisohe mogendheden aanleiding zijn in het geheel niet aan te vallen. Het is verre van onaannemelijk, d'at een be dreigd of vernield Frankrijk, Enigeland of Nederland gedwongen zou zijn sommige van zijn bezittingen in het westelijk halfrond of in het Oosten prijs te geven, of overeen komsten zou aangaan, welke nog gevaar lijker zouden zijn voor onze veiligheid. Zou onze positie verbeterd worden door werkeloos wachten? De ijzeren vuist van Duitschland is thans nog minder door flu weel verborgen dan in 1914. Amerika mag de lessen van het jongste verleden niet ver geten. EEN BOM, DIE TE VROEG ONTPLOFTE PRAAG 7 Maart. Heden ie naar de aula van het Joodsche kerkhof te Pilsen een bom geworpen, die te vroeg tot ontploffing kwam, met het gevolg, dat de beide daders, leden van de jong Tsjechische Vlajka-orga- nisatie, verscheurd werden. De politie heeft terstond talrijke huiszoe kingen bij leden van de Vlajka-organisatie verricht Eén persoon werd gearresteerd. MILITAIRE DOCUMENTEN ZOEK LONDEN, 7 Maart Gisteravond zijn be langrijke miHiitaire documenten gestolen uit een auto, die geparkeerd stond in Caven- dösih Square alhier, terwijl de eigenaar, wiens identiteit niet bekend gemaakt is, even weg was. ILVERSUM I 1875 en 301,5 M. AVItO-Uitzeil «iln>j. 8.00 Gram.muizlelc. (oa. 8.15 Berichten! 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gew. muziels (gr. pl.)10.30 Voor de vrouw. 10.35 Om- roeporkest en soliste. In de pauze: De cl a 0 matie (ca. 12.15 Berichten). 12.30 AVRO Amus.--nv--iU.3ork. st. 1.15 Ensemble Jettj J Cantor. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Ensembl, Jetty Cantor. 3.00 Cursussen voor de vrouw 3.45 Gram.muziek. 4.00 Voor zieken en thuis, zittenden. 4.30 Ronova-kwlntot (opn.) 6.0)!! Weekkaleldoscoop. 5.25 Gelukwer.schen. 5.31 Orgel en Viool (ca. 6 25 Berichten). 6.30 ui Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.01 lededeellngen. 9.30 Gran 10.30 AVRO-Vaudeville-orkest en solista 11.00 Berichten ANP. Hierna: de TwlligWH Sere naders (opn.). 11.4012.00 Dansmuziel c (gr. pl.). HILVERSUM II. 415.5 M. 8.000.15 KRO. 10.0( NCRV. 11.00 KRO. 2.0012.00 NCRV. 8.00- iek. 11.30 Religieus 15 Gram.muziek. 5.00 Handel jeugd 5.30 Orgelspel. 6.30 Berichten, gr, I uzlek. 6.45 C.N.V.-k wartlertje. 7.00 Berich. i\ n 7 1 K 7.1a Wem T 7 5A Tnn.n.ll.llnL lslorAmsterdamsoh Bach-Orkèst solisten (9.00—9.31 Exegetische causerie), 10,30 Berichten ANP. 10.35 Gram.muzieke 10.45 Gymnastiekles. .109 Gram. muziek 11.50—12.00 Schriftlezing. z DROITWICH 1500 M. 12.05 Orgel. 1.60 Quintett 3.15 Declamatie. 3.35 Orkest. 5.05m Cause-IE 1 5.50 De Karl Caylus Players. 6.40 Vockt dt boeren. 7.00 Piano. 7.20 Orkest. 7.50 Gevar, r programma. 8.35 Komische voordracht. 8.50 A Causerie. 9.45 Strijkkwartet. 10.20 u. Kortj e Kerkdienst. 10.40 Causerie. 10.55 Orkest x 11.35 Band. 48 4 M: 12.50 en 1.30 .Orkest. 5.20 Cello. 6,85 r Orkest. 8.20 RadiotooneeL EUTSCÏ-ILANT) SENDER 1571 M. 7.30 Inter' r vlew un declamatie. 8.00 Orkest. 9.59 Blaas- ooncert. 10.20 Orkest. DIEF VAN MOTORRIJWIELEN AANGEHOUDEN MIDDELBURG. 8 Maart. Reeds geruime;! tijd worden te Middelburg en Vlissingei motorrijwielen ontvreemd en zoowel de po litie in de beide steden, als die in anden plaatsen op Walcheren was sedert Juli van het vorig jaar op zoek naar den dader o! oe daders en ook naar de verdwenen mo torrijwielen. Het is de politie te Middelburg thans ge lukt een spoor te vinden, dat leidde tot hei in beslag nemen van verscheidene motor fietsen, en de aanhouding van een inwonel van Nieuw en St. J o o s 11 a n d. Men hoopt met deze arrestatie licht te brengen in de genoemde diefstallen. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN r. cd U zult 's morgéns „kiplekker" V uit bed springen, lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende Is. verteert Uw voedsel niet, het fcederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om I een liter gal vrü te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on. overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter s Leverpilletjes bij apothekers ea I drogisten. L 0.75. i (Reel.) DOOR MARTHA V15SER (42 „Ja zeker, dominee, die moeten ook naar Den Bloeyenden 'Amandelboom: deze voorwerpen zijn afkomstig van de oude juffrouw Wiechers. „Het is niet meer dan billijk, dat ze na mijn dood weer aan de familie terugkomen. De Haagsche schoondochter heeft ze niet gedragen, dat wilde de oude juffrouw niet. Daarom gaf ze ze aan mij. Als de jongen eerstdaags tot een trouwdag komt, kan zijn jonge vrouw er zich mee tooien. Of als de oude Wiechers er wat anders mee wil, dan moet hij dat weten. De oude broeder zal er wel voor zorgen, dat alles komt, waar het wezen moet. De meubels en het kleine geld, dat er na mijn dood nog zijn mocht, daar wil de broeder ook wel naar goeddunken mee handelen. Misschien willen de buren wel wat uitzoeken en anders zijn er nog wel armen in de gemeente van broeder Olivier. Dit is het einde van den laatsten wil van Rika Koning."" Een wonderlijk testament! Waarom riep deze vrouw de Olivierianen aan haar sterfbed en vertrouwde ze aan hen de regeling van haar nalatenschap toe, als ze het leeuwenaan deel van haar bezit toch aan dominee Oosters had toege dacht, wijl ze onder zijn prediking zegeningen genoot? Wel altijd zal dit een raadsel blijven. Zoo is Ri'ka Koning in haar dood nog even onbegrepen en onbegrijpelijk als ze in haar leven geweest is. Dominee Oosters vraagt zich af, waarom een trouw kerk lid in haar laatste dagen naar Olivier loopt. Wat heeft Rika Koning daar gezocht? In welk opzicht heeft ze niet genoeg gehaid, of meenen te hebben, aan de ambtelijke bediening des Woordsaan hèm? Doch ook voor de Olivierianen houdt de confrontatie met Rika Koning iets pijnlijks in. De nieuwe banken in hun lo kaaltje zullen hen bij elke bijeenkomst herinneren aan een smadelijke nederlaag. Er is immers in 't geheel geen getuigenis van haar sterf bed uitgegaan? Waarom heeft deze vrouw de genade, die haar toch zóó klaar voor oogen is gesteld, niet aangegrepen? Een van hun sterkste argumenten tegen de kerkelijke ziels zorg, die veel te onpersoonlijk en te indirect zou zijn, heeft ze hun als 't ware uit de handen geslagen. Zoo zouden beiden Rika Koning wel wakker willen roepen uit haar doodsslaap en haar willen vragen: wie waart gij? Zeg het ons, met een enkel woord desnoods, maar zèg het, duidelijk, en keer dan weer terug tot uwen staat. Doch Rika Koning sluimert onder de zoden. Zij zal niet opwaken om zich te verklaren. En spoedig zal zij vergeten zijn. Dominee Oosters, die den executeur niet benijdt, stelt voor de uitvoering van deze laatste wilsbeschikking aan een no taris op te dragen. Die zal er toch aan te pas moeten komen in verband met de successie-rechten, tenzij de heer Gelisse tot in de finesses met dergelijke zaken op de hoogte mocht zijn en er de voorkeur aan geeft zelf voor alles te zorgen. Doch zóó precies op de hoogte is Gelisse niet. De geldzaken kunnen ook naar z ij n inzicht het best verder door een notaris behandeld worden, doch het zakje met juweelen, daar zal hij zelf dezer dagen wel mee naar Wiechers gaan Het is jaren geleden, dat hij voor het laatst den drempel van Den Bloeyende Amandelboom overschreed. Nog geen week later trekt Jaan van den groenboer, die sedert kort weduwe is, in het huisje van Rika Koning op den Jan Jorishof. XXXII Wiechers is de oude niet meer. Dat valt vooral diegenen op. die hem slechts zoo nu en dan ontmoeten, doch ook zijn huisgenooten, Adriaan en Ditje, merken het. Al meer en meer laat hij de zaak aan Adriaans zorgen over. Het schijnt, dat hij den strijd moede wordt en zijn belangstelling voor de dingen, die dit leven betreffen, nagenoeg geheel verloren heeft. Lang achtereen kan hij, onder het werk door, als in gepeinzen verzonken zijn. Zijn handen arbeiden dan wel voort, doch zijn geest toeft duidelijk elders. Plotseling, als wakker wordend uit zulk een droom, kan hij dan een gesprek vervolgen, dat een kwartier geleden op zijn gebrek aan belangstelling is doodgeloopen, of een vraag beantwoorden die Adriaan hem voor een minuut of tien stelde, De avonduren brengt hij door met het bestudeeren van oude godsdienstige geschriften. Hoe Adriaan er ook op aandringt, hij is niet te bewegen kennis te nemen van wat in het heden de geesten bezig houdt. Zelfs de courant kijkt hij, óf heelemaal niet, óf slechts vluchtig in, Voor de driestarren heeft hij al lang alle belangstelling ver loren- Adriaan verstaat dat niet. Hij stoot er zich aan, in toenemende mate. Al dat oude is toch ook eenmaal nieuw geweest? En, evenmin als dat tegenwoordig gebeurt, ui den hemel gevallen, doch door menschenbreinen uitgedachl en met menschenhanden opgeschreven! Waarom begint een boek eerst waarde te krijgen, als het papier verdroogd en vergeeld is, en het stof der eeuwen de kaften en bladen groe zelig heeft gemaakt? En waarom zouden die oude letters mei draaien en krullen, waar een mensch van dezen tijd zijn geduld bij verliest, stichtelijker aandoen, dan een eenvoudige duidelijke drukletter? En bovenal, waarom moet het zieie- leven zóó worden uitgerafeld, als dat in die boeken geschiedt Daarin gaat de bijbel ons toch niet voor? En wat baat hel een mensch per slot, of hij nu al weet, dat hij precies zulk* ervaringen kent als welke oude dominee ook? Die oude heeret waren toch menschen van gelijke beweging als wij en onze tijdgenooten? Adriaan vindt dat alles maar een akelig, zie kelijk gedoe. En als zijn vader dan nog maar waarachtige troost vond in zijn lectuur, dan zou hij misschien nog wel veel kunnen verdragen, doch het schijnt veeleer, dat de oude man hoe langer hoe onrustiger en onzekerder wordt. Nu is tot overmaat van ramp de oude Gelisse weer komen op dagen. Een paar maal is er blijkbaar een geheim gesprek gevoerd tusschen deze twee, waardoor het met Wiechers nog slimmer geworden schijnt. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2