VLUCHTIGE RONDBLIK vxzn oJc/ozr q*l zvoüUq, T/üor /cantor otttuisi. II-POMPEN - BEVERWIJK Hollandsche bloembollen op wereldtentoonstelling de M. P. NOORDZIJ KENCICA en KIEZELKALK STIKSTOFMESTSTOFFEN VOOR IEDEREN GROND EN IEDER GEWAS! DINSDAG 7 MAART 1939 No. 455 De last drukt niet meerals wij geleerd hebben, hoe wij dien dragen moeten. Licht valt het dragen, als wij zien waar het goed voor is. IV Ondervoeding en overvloed- Zeeuwsche aardappelen op Java. Deensche Goudsche kaas te Berlijn. Machine en mensch. De beschaafde wereld lijdt aan onder- voeding. Dat staat in het rapport van den Vol kenbond. Dus zal het wel waar zijn. Hoe het met de onbeschaafde wereld gesteld is. wordt niet vermeld. Dat is nogal begrijpelijk, want die volken be- hooren niet tot den Volkenbond. Maar ook zonder rapport zou ik durven wed den, dat, misschien een enkele uitzonde ring daargelaten, daar geen ondervoeding zal geconstateerd worden. Wel in de beschaafde wereld!!! Is het niet kras? Duizenden, millioenen kilogrammen groenten draaien hier door en gaan naar den mesthoop. De kwee kers lijden armoede, omdat ze geen prijs voor hun producten krijgen. Zij en hun gezin gaan aan ondervoeding lijden. In Amerika en Rusland is of was een te groote hoeveelheid graan. Ze leuren er mee over heel de wereld. De verbouwers krijgen geen prijzen, verkeeren in ar moede enlijden aan ondervoeding. Argentinië en Denemarken hadden of hebben nog te veel vleesch. Ze bieden het voor eiken prijs aan. De veehouders zijn arm enlijden aan ondervoeding. Bij ons en üders te veel melk en in Ame rika en Noorwegendoch dat weet men, we blikten er reeds eerder op. In wat voor dwaze wereld zijn we toch beland? Ondervoeding bij voedselover- vloedü In de „beschaafde" wereld of zoo als de Volkenbond schrijf, bij de „be schaafde" volken! Aan de verdeeling der productie mangelt heel wat. De autarkie heeft veel op haar geweten. Toch is er bij eenigen goeden wil wel wat goeds in te vinden. Er worden soms bronnen van opbrengst gevonden, die anders verborgen blijven. Neem bv. maar het pogen om In Indië 'de Hollandsche aardappel te kunnen ver bouwen. Daar zijn al heel wat proeven mee genomen. Nu hooren wij, dat het gelukt is in bepaalde gebieden van Java, die boven de 160Ó meter gelegen zijn, Zeeuwsche aardappelen te verbouwen. En die Zeeuwsche aardappelen, op Java verbouwd, beloven het goed te doen. Met spanning wacht men dan ook op de oogstresultaten, die binnenkort vastge steld kunnen worden. Maar dan komen er nog andere vragen. als kwali teit, duurzaamheid, geschiktheid voOr transport, vatbaarheid voor ziekte. Al lijkt eerst het resultaat gunstig, dan kan het toch nog tegenvallen. Van tegenvallen gesproken, dat was niet het geval bij den boer te Veenhul- zen, die van een koe drie flinke kalveren tegelijk kreeg, en 't was nog wel voor de eerste keer, dat deze koe kalfde. Maar zooiets is een zeldzaamheid. Geen zeldzaamheid blijkt het te zijn, dat te Berlijn op de zuivelmarkt Deen sche „Gouda"-kaas wordt verhandeld, terwijl de echte Hollandsche „Gouda"- kaas zoo goed als niet gezien wordt. Dat is voor onze kaasboeren en -fabrikanten wel jammer. Doch het is de harde waar heid. Zooals het ook de harde waarheid is, dat in den landbouw de machine de mensch verdringt. Op een cultuurmiddag te Heerlen, van wege den Limburgschen landbouwbond gehouden, werd op de voordeelen van de machine gewezen: arbeidsbesparing [(is dat tegenwoordig, algemeen bezien, wel een voordeel te noemen?), arbeids- verlichting, materiaalbesparing, verbeter de arbeidskwaliteit, minder afhankelijkheid van het weer. Korter oogsttijd. De zaa- machine, werd gezegd op dien cultuur middag, bespaarde per ha. ongeveer 25 kg zaaizaad. Dat zou voor heel Limburg beteekenen 100.000 gulden. De oogstop brengst wordt daarbij vermeerderd, wat berekend voor heel Limburg, een bedrag van 1J/2 millioen gulden zou beteekenen. Nu moet men met zulke cijfers voor zichtig zijn. Ze stellen de zaak altijd veel mooier voor dan het praktisch resultaat ïs. En op het praktisch resultaat komt het aan. Vroeger is met veel ophef de intocht yan de melkmachine toegejuicht. Thans ziet men vele van deze machines aan den kant gezet. Waarom? Een onderzoek in Overijssel ingesteld, leerde, dat de onder houdskosten te hoog waren en de machi nes weinig loonbesparing gaven. Met rente en afschrijving waren de kosten grooter dan bi; handmelken. Zoo ziet ge alweer, dat iets wat als nieuw zeer geprezen wordt, later wel eens blijkt een sof te zijn. Tot kijk. PRAATJESMAKER, VOEDING EN MELKGIFT BIJ HET VEE Invloeden op de melkproductie Door Dr. B. J. B. Groeneveld is dezer da gen voor de Nederlandsche Zoöteahnische vereniging een voordracht gehouden over: „Het verbruik van voedsel, beoordeeld uit het verloop van de melkgift". Aan deze voordracht ontleenen wij het volgende: Het provinciaal veevoederbureau in Fries land vond in 1Ü3-4 een twintigtal veehouders bereid tot een geregelde voedselcontrole, die reeds belangrijk materiaal heeft verschaft, zoodat men in staat is voorloopige conclu sies te trekken. Teneinde zich een meer helder beeld te kunnen vormen, van den invloed van de voeding op de lactatie zocht het veevoeder bureau naar een metihode om de gegeven hoeveelheid melk bij elke proeftnelking te kunnen vergelijken met de melkgift an andere koeien onder „normale" omstandig heden op het overeenkomstig punt der loc- Als omstandigheden, andere dan de voe ding en verpleging, die het verloop der lac tatie beïnvloeden hebben wij leeren kt en den leeftijd waarop het dier afkalft, als mede het tijdstip in het bedrijfsjaar waarop het dier afkalft. Wordt voor een honderdtal koeien van denzelfden leeftijd en afgekalfd op ongeveer hetzelfde tijdstip voor elke proeftnelking de gemiddelde opbrengst in vetgrammen be paald, dan geven in grafiek gebracht deze gemiddelden een lijn, die van de daardoor aangebrachte regressielijn (de lijn die do teruggang van de melkgift gedurende de lactatieperiode aangeeft) uiteraard op be paalde plaatsen afwijkt. Deze afwijking nu geeft den indruk verklaard te kunnen wor den uit bijzondere omstandigheden, welke zich gedurende de lactatie voor deze koeien gelijkelijk voordoen. Zoo vindt men uit een lijn voor 105 koeien, 2 jaar oud, toen zij tusschen 115 Februari afkalfden, in de eerste plaats, dat deze koeien het gemid deld op de weide beter hadden dan opstal. De punten van overgang van de stal naar de weide en van de weide naar den stal demonstreeren zich als pun ten van overgang van de gemiddelde lacta- tielijn over de regressielijn. Een merkwaardige invloed op de 1 a'cta't'i'e van het in Juli in kwalit'eit of wellicht kwanti teit achteruitgaande gras is te zien in eenbijzondere „knik" in de lifcctatielijn. De „lactatielijn" bepaald uit een voldoen de aantal gevallen, voor eenzelfden leeftijd cb>r koeien, toont naar het tijdstip van af kalven een gewijzigd beeld, waarin de merk waardige punten iii de lacjatie als Je ge noemde overgangen in en uit de weide en ook de „Juliknik" waargenomen kun nen worden. Een bijzonderheid hierbij is, dat naar het tijdstip van de eerste helft October tot de tweede helft April, waarop het dier afkalft, de regressie met een be paalde rede toeneemt De verklaring, hier voor moet naar Dr. Groeneveld oieent, worden gezocht in die invloeden welke bijv. ook in het wintermelkrapport werden je- noemd als de ondersteuning, die de lactatie van een koe, die in den voorwinter afkalft ondervindt door de meer gunstige omstan digheden in het einde der lactatie, tegen over de minder gunstige omstandigheden, door den overgang van de weide op stal, die een lactatie van een koe in den nawinter afkalvende aan het uiteraard reeds dalende einde beïnvloedt. Worden de koeien naar hun opbrengsten in klassen ingedeeld, dan vertoonen de lij nen der lactaties voor de verschillende klas sen een in hooge mate gelijkvormig beeld. Het verloop schijnt nagenoeg evenwijdig. Dit laatste wordt geaccentueerd wanneer in dezelfde grafiek de lactatielijn voor het geheele materiaal wordt aangebracht, deze vertoont nl. slechts geringe afwijkingen van de lactatielijn voor de middelste klasse. Van dezelfde 125 koeien ingedeeld naar productie zijn de lijnen als 2, 4 en 6-jarigen, afgekalfd tussdhen 1628 Februari, opgesteld. De lijnen voor de afzonderlijke leeftijden in deze koeien tezamen in beeld gebracht, laten zien dat bij toenemenden leeftijd de regressie stijgt. Men kan hier concludeeren, dat koeien van denzelfden leeftijd, afkal kende op hetzelfde tijdstip gemiddeld even wijdig verloopende lactatielijnen vertoonen, die zich naar him opbrengst-klasse in het beeld der grafiek van boven naar beneden 'bewegen, terwijl voorts de opbrengst bij iioo- geren leeftijd zich hoofdzakelijk uit in een ihoogere „start". Uit het geheele materiaal afgeleid en ge normaliseerd zijn voor de afzonderlijke leef tijdsklassen en naar de verschillende tijd stippen van afkalven gemiddelde regressies vastgesteld. Deze bewegen zich voor twee jarige koelen naar het tijdstip van afkalven van 7.4 voor de tweede helft van October tot 14.6 voor de tweede helft van April, af gedrukt in vetgrammen per veertiendaag- weegt zioh de regressie voor dezelfde tijd stippen van afkalven tusschen 23.9 en 38.3. De SIHI POMP is de aangewezen pomp voor Land- en Tuin bouwbedrijven. vorderde. Evenals de onontbeerlijke hoo rnen- en struikbeplanting aan de Westzijde, onontbeerlijk vanwege een bestaand fa briekscomplex. dat hel Nederlandsche pavil joen belendt. De tuin. die door eiken bezoeker die het Nederlandsche Paviljoen verlaat, moet wor den doorschreden, is in rechtlijnigen stijl aangelegd. De gravelpaden zonderen de vak ken af, die nu met tulpen ziin beplant, die na den bloei door bloemisterijartikelen zul len worden vervangen. Er is sprake van perkbeplanrine met Nederlandsche dahlia's en overigens biedt deze tuin. nu er voor de voorbereiding meer tijd beschikbaar is. nog allerlei mogelijkheden ook voor andere Ne derlandsche tuinbouwproducten. Wij ver melden nog, dat circa 60 soorten nieuwig heden, die in Hortus geen plaat9 meer kon den krijgen, behooren tot de waarlijk re presentatieve bollenbeplantingcn van de Ne derlandsche afdeeling. Moge het resultaat nie.t lij den onder de betreurenswaar dige, h oe w el te bi 11 ij k en, om standigheid, dat de organisato ren pas op het laatste nippertje aan de uit Nederland gekomen commissie armslag voor haar werk hebben kunnen gaven." Een Jrissche dronk na een dag op de Mooie reclame voor onze producten A LS eind April de wereldtentoonstel- ling te New-York geopend wordt, zullen de Hollandsche bloembollen daar in al hun schoonheid te zien rijn. Niet alleen bij het Nederlandsche pa viljoen doch ook in de algemeene plant soenen rijn niet minder dan één mil lioen bloembollen uit onze bollenstreek afkomstig uitgeplant. Door den ijver van wijlen den heer John Scheepers te New-York was reeds in 1937 met de algemeene leiding der tentoonstel ling overeengekomen, dat de Nederlandsche bollenkweekers deel zouden nemen aan de be>planting der plantsoenen. Het tentoon- stellingsbestuur wilde de kosten van grond bewerking en planten op zich nemen, de Ne derlandsche kweekers boden de benoodigde één millioen bollen gratis aan, de Ameri kaansche regeering zegde toe dat geen in voerrecht zou geheven wprden mits de bol len na afloop der tentoonstelling vernietigd zouden worden, wat in dit geval niet meer dan plicht is. Over de uitvoering van dit plan schrijft in 't „Weekblad voor Bloembollencultuur'' de heer H. J. van Voors thans een uit voerig artikel, waar we èen en ander uit overnemen. „Er zijn, zoo schrijft 't blad, nu waarbor gen dat de beplantingen (op het 500 H. A. groote tentoonstellingsterrein) aan hun doel zullen beantwoorden. Het is de allerminst benijdenswaardige, maar daarom niet min der eervolle taak geweest van de heeren B. Korsten, G. van der Mey en C. van Zijver- den, om het toezicht en de controle uit te oefenen op het uitvoeren van de beplan tingswerkzaamheden, waartoe zij in de laat- rte maanden van het vorig jaar een speciale reis naar de Vereenigde Staten hebben ge maakt. Van de te overwinnen zwarigheden krijgt de lezer een idee, als hij hoort dat bijv. de plaats der vakken en perken naast het Paviljoen, waarin de bollen geplant moesten worden, bij hun aankomst op 1 No- vermber j.l. meerendeels nog uit waterpoe len en kuilen bestond. Het tuinbouwkundig gedeelte van de Wereldtentoonstelling zal bestaan in een grootsche demonstratie van den Amerik&anschen tuinbouw in al rijn vertakkingen. Op waaiervormige wijze zijn tuinen aangelegd, waarin de nieuw ste toepassingen van tuinarchitectuur plaats verkregen en waar de Amerikaan- sche tuinbouw zal exposeeren. In die tuinen zullen Nederlandsche tulpen in de allernieuwste en duurste variëteiten worden aangetroffen, dank rij het feit, dat door de kweekers in Nederland een zeer uitgebreide collectie, uit den aard der zaak in kleine hoeveelheden, is af- a. Maaxtulpen van morgeni Er kon plaats worden ingeruimd voor circa 400 partijtjes van in Mei bloeiende tulpen varieerend tusschen 25 en 100 van elk. Het gezondene omvatte nog circa 60 soorten ciéér, deze hebben nu een plaats gevonden in de tuinen bij het Nederlandsche Pavil joen. De zorg voor het rangschikken en planten dezer collectie heeft Hortus Inc. onder per soonlijke leiding van Mrs. Pratt op zich wil len nemen. Trouwens, men kan veilig aan nemen, dat de groote activiteit, welke de Garden Clubs en de Hort. Society of New- York bij deze gelegenheid ontplooien er borg voor is, dat de juist bij onze nieuwe tulpen zoozeer geïnteresseerde Amerikaansche „up per ten" van deze unieke expositie van nieu we tulpen nota zal nenwn! Het groote gebouw, dat Hortus Inc. bij deze tuinen laat oprichten, wordt een groot expositiegebouw, waarin tijdelijke tentoon stellingen elkander zullen afwisselen en waar verkoopstands voor de Amerikaansche tuinbouwfirma's worden ingericht. Een ea ander zai een ruime publiciteit meebrengen voor de tulpen, die ter opluiste ring van deze Amerikaansche inzendingen «jn geplant en die deugdelijk met de soort namen zullen worden geëtiquetteerd. Het derde voorwerp van zorg voor de or ganisatoren van de bloembollendemonstra ties op de Wereldtentoonstelling, is geweest de wijze, waarop het Nederlandsche cen trum, het Paviljoen van den Staat der Ne derlanden voor zijn directe omgeving de fi nishing touch zou verkrijgen door gebruik making van het nationale versie rings pro duct bij uitnemendheid. Bijna was door de Nederlanders die het paviljoen tot stand brengen vergeten, dat bloembollen in de herfst geplant moeten worden. Maar alles is gedaan om een mis lukking van den opzet te vermijden. Gedeel telijk althans zijn de voor de versiering van den vrij omvangrijken tuin benoodigde bol len nog geplant kunnen worden, zij het dan ruimschoots laat en op plaatsen, die nog niets op een tuin geleken. De helft der 65.000 bollen, voor dit doel gereserveerd, is in pot ten gezet moeten worden en wordt be hoorlijk verzorgd gereserveerd tot Maart, om dan door de zorgen van de firma Schee pers, in de dan wel gereedgekomen perken te worden ingegraven. Moge dit experiment slagen, waar wel kans op is. gezien de goede zorgen waaraan zij rijn toevertrouwd. Het terreiner is een tuin bij den hoofduitgang van het Paviljoen, waar ieder passeeren moet, van 3450 M2 grootte, en er zijn langs den 78 M. lan gen voorgevel rabatten ter gezamenlijke grootte van ca. 1250 M2 was, toen ae bollen noodig geplant moesten worden, nog één groote vuilnishoop, waarin elke grondsoort ontbrak. Op de plaats der ge projecteerde vakken is toen eerst aange bracht een grindlaag van 15 c.M., waar op een even dikke laag tuingrond werd gestort, waarboven in een laagje rivier zand de bollen werden gèzet, waarna de dekkende grondlaag van goede aarde werd aangebracht Maar dit kon eerst worden goedgevonden nadat de zekerheid was verkregen, dat een alleszins afdoende drainage van den tuin, desnoods na het planten, werd aangelegd. hetgeen het aanzienlijk bedrag van S 16.000 ten. Let op de rupsennesten In verschillende gedeelten van ons land moeten niet alleen in de boomen langs de wegen, doch ook in boomgaarden en heggen van particulieren zich vrij veel rupsennes ten van den bastaardsatijnrups bevinden. Ook de particuliere tuintjes in de plaatsen rondom de groots steden zijn zooals we meer malen hebben opgemerkt echte broeinesten van dezen rups, die groote verwoesting aan richt, wat meestal gemerkt wordt als het te laat is en de kaal gevreten boomen en strui ken als zoovele getuigen van onoplettend heid in de tuintjes achterblijven. De Plantenziektenkundige Dienst, het Staatsboschbeheer en de Nederl. Heidemaat schappij hebben al gewaarschuwd om toch alsnog de boomen en heggen te inspecteeren en de nesten uit te knippen en te verbran den. Wij onderstrepen deze waarschuwing. Let toch op de boomen, struiken en heggen en knip alle takken waar de spinragachtige nesten op zitten weg en vernietig deze. Spoor ook de buren aan om het te doen. want een enkele nalatige zal het werk van anderen ongedaan maken. Aardappelen Het aardappelkweekbedrijf v.h. G. Veen- huizen is welbekend. Meerdere malen heb ben wij vroeger dit bedrijf bezocht en met den ouden heer Veenhuizen (in 1930 over leden) genoeglijk gebabbeld over zijn levens werk: het kweeken van nieuwe bruikbare aardappelrassen. Daarover kon men altijd met hem praten t®*wijl men met h*«n over zijn arbeidsveld wandelde en hij je zoo ter loops allerlei bijzonderheden mededeelde, die weer onderwerp werden voor een vol gend gesprek. Veel heeft de Nederlandsche aardappel verbouwer en ook de aardappelgebruiker aan dezen aardappelkweeker par excellence te danken. Noem de vroege aardappel Present, noem Eigenheimers en Roode Star, noem Souve nir en Robijn, alle welbekende eetaardappe* len, noem Thorbecke, Albion en Ultimus als fabrieksaardappelen, alle aardappelen met een naam. Alle kweekproducten .n Veenhuizen te Sappemeer. Wij dachten hieraan toen we korten tijd geleden een circulaire in handen kregen, waarop een beknopte beschrijving voor kwam van een aantal nieuwe of minder ver spreide aardappelrassen. Beknopt werden hier eigenschappen beschreven van Ultimus, Record, Gloria, Voran. Frühmolle, Present, Populair, Monopool, Robijn, Souvenir en Noor deling. Alle rassen, die het probeeren meer dan waard rijn. naar het ons voorkomt Men doet goed deze circulaire bij het aardappel kweekbedrijf v.h. G. Veenhuizen te Sappe meer aan te vragen. STERFGEVALLEN DOOR MOND- EN KLAUWZEER Ten gevolge van het mond- en klauwzeer zijn in de week van 5 tot en met 11 Febr. gestorven 5 runderen. 20 kalveren. 5 var kens en biggen en 1 schaap. Sedert 19 September 1937, het berin der epizoötie, zijn thans totaal aan deze ziekte bezweken 6038 runderen, 6780 kalveren. 4834 arkens en biggen, 388 schapen en 85 gei- RAAMLIJSTEN SYSTEEM „NYHOI** 5 punten waar het om gaat: Speciale ruitenhouder, Stalen hoeken. Koperen nagels. Langere levensduur. Goedkooper in 't gebruik. Wie ze gebruikt bestelt na. Vraagt VTÜ» blijvend inlichtingen. J. BAK, H. BAK DE JONQ HENDRIK-IDO-AMBACHT - Telef. 9 Ook alle andere soorten van raam* lijsten. Tuinderglas, L.O.B. en kasgla* D.VAN DEN BOSCH Telefoon 28 NAALDWIJK T uinbouw gereedschappen KASSENBOUW IN IJZER VERWARMING - WATERLEIDING STALEN WAGENS en BTJRRIES DORDRECHT W1LLEMSTR. 28 TEL 3985 Oliën, Vetten, Teerproducten Land- en Tuinbouwmachines PLANTENZIEKTEN BESTRIJDINGSMIDDELEN WEDERVERKOOPERS GEVRAAGD DE sllicatlsche meststoffen voor Uwen grond Goed, goedkoop en grondverbeterend verpakt ln papieren zakken van 50 X.G. N.V. Handel- Scheepv. Onderneming v.h. Fa. N. DAENEN MAASTRICHT (Tel. 30413042) i AARDAPPELKWEEKBEDRIJF v.h. G. VEENHUIZEN SAPPEMEER - Telef. 248 Biedt aan DIVERSE SOORTEN POOT AARDAPPELEN van Klei- en Veenkoloniale grond. VRAAGT PRIJSLIJST Ontvangen geschriften Van zaad tot suiker no. 8. Gratis uitgave van de afd. Publiciteit van Kon. Beetwortel zaad Cultuur Kuhn en Co. te BlocmendaaL Ook dit nr. bevat weer lezenswaardige artikelen over de door en door Nederland» sche suikerbiet Kuhn P, die na een halve eeuw noest kweekerswerk van al maar se- lecteeren, al maar verbeteren, is ontstaan en zich geheel aanpaste aan de Nederlandsche cultuur, den Nederlandschen bodem en het Nederlandsche klimaat. Een biet die, zooals we in het laatste artikel van dit nummer lezen, niet vroeg gezaaid behoeft te worden. Wat een voordeel is, omdat vroeg taaien veel risico's meebrengt. In het eerste artikel: De geschiedenis her haald zich, wordt er o.i. zeer terecht op gewe zen, dat er geen reden is om aan buiten- landsch zaad de voorkeur te g»;ven. as we een door en door Nederlandsche product, dat zich in kwaliteit met andere mag me. ten, hebben. Chauvinisme is ons vreemd, doch ln tijden' als we thans beleven, is het gebruiken van' buitenlandsohi? producten als er Nederland sche bestaan, die minstens even goed zijn, peen nationale daad en onbegrijplijk voor Nederlandsche boeren, die zooveel nadeel hebben van de buitenlandsche voorkeur voor eigen product, dat vaak niet tippen kan aa„ wat vroeger uit ons land betrokken' werd. Herwig's Practische Tuin-encyclopaedic, afl. 9. Uitgave van Loghum Slatcrus, Arnhem. Ook deze negende aflevering getuigt weer van de belangrijkheid van deze tuin-ency- clopaedie, zoowel voor leek-tuinlicfhebber als vakman-tuinier. Met deze negende aflevering is dit stan- daardwerk genaderd tot de perzik, waar maar eventjes 6% pagina voor is ingeruimd en nog is het eind er niet. Wel een bewijs jitvoerig alles behandeld wordt. salpeterstikstof y2 salpeter-, y2 ammoniakstikstof KALKSALPETER KALKAMMONSALPETER ZWAVELZURE AMMONIAK ammoniakstikstof 15,5 stikstof 20,6 stikstof 20,6 stikstof Inlichtingen en brochures over deze meststoffen worden op aanvrage gratis verstrekt door het LANDBOUWKUNDIG BUREAU VAN DE STAATSMIJNEN IN LIMBURG en N.V. MEK0G te HEERLEN en het Land- en Tuinbouwbureau der I. G. Farbenindustrie A.G., Amsteldijk 37, te AMSTERDAM. jHriiiiniiiiiiiuiiiiniiiDiiiininniniiiionnniniiiniiinitnDiniQnininniiiiiiiiiiniiiiiiiiinniininniniininu Zwaar is vaak het werk van de ploegpaarden maar.,,9

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9