THEE DOET JE GOED! ücHOi) MIAJA LEIDER VAN NIEUW REPUBLIKEINSCH BEWIND DINSDAG 7 MAART 1939 EERSTE BLAD PAG. a RONDBLIK BELGIE'S IMPASSE Zoo is men dan bij onze zuiderburen, na lang gekrakeel en geharrewar over een aan gelegenheid, welke met de directe belangen .van het land in geenerlei verband staat, en welke men reeds lang als verjaard had be- hooren te beschouwen wij bedoelen het politieke verleden van den oud-activist dr Martens parlementair geheel en al op 't doode punt geraakt. Liberale starhoofdig heid heeft een regeering ten val gebracht, zonder dat men kans zag, daarvoor een nieuw, levenskrachtig kabinet in de plaats te stellen. Een door staatsminister Jaspar ondernomen poging, den wagen wederom in het spoor te brengen, faalde; toen ten slotte aan Pierlot het vinden van een nieu we formule en nieuwe menschen gelukte, bleek de nieuwe combinatie evenmin van iongen duur te kunnen zijn. Naast het pro- bleem-Martens, hetwelk niet te onderdruk ken schijnt, rees als een wellicht nog ern stiger klip, het vraagstuk der algemeene versobering der Rijksuitgaven op. Ook hier sprak partij-politiek, welke zich niet tot een visie op het algemeen belang wist te ver- breeden, haar veto uit. Zoo moest het land dan geraken in een hachelijke periode van interregnum, waarin men als het ware den pas op de plaats maakte, en dat op een tijd stip, waarop voorwaarts gaan. zoowel door de vraagstukken van binnen- als van bui- tenlandsch beleid, meer dan ooit vereischt .ware. Het parlement in België koning Leo pold heeft het in zijn waardig, zeer krach tig schrijven aan den minister-president forsch onderstreept laboreert aan de ern stige fout, dat het geen twee woorden kan zeggen, zonder over zijn schouder te zien: de kiezer moet worden te vriend gehouden. Volksvertegenwoordigers, die door middel van een wettigen stembusstrijd van hun kiezers een mandaat ontvingen, behoorden zich meer ervan bewust te zijn, dat hun volmacht strekt tot zelfstandige, gewetens volle behandeling van alle vraagstukken, welke de zittingsperiode oplevert. Het is on duldbaar, dat partijcongressen en andere buiten-parlementaire instanties, parlemen ten buiten het parlement vormen. Dit is niet langer onvervalsehte democratie, doch het product in een bijna waardclooze ver dunning: de/egeeringsmaohinerie kan daar bij, om in de technische beeldspraak even te volharden, niet op toeren blij ren. Nu de herhaalde poging tot kabinetsfor matie op een duidelijk échec is uitgeloopen, beeft koning Leopold gegrepen naar een der laatste middelen, die hem als constitu tioneel vorst nog resten: de parlemcntsont- binding. De breede massa der kiezers zal zich in het begin der Aprilmaand erover dienen uit te spreken, hoe zij over de han gende problemen, welke van zoo uiteenloo pend gehalte zijn, denkt. Hierbij zullen al lereerst twee vraagstukken in het geding komen, die een verscherpte scheidingslijn in het Belgische volk dreigen te griffen. Wij bedoelen de vraag: zijt gij Vlaming, of zijt gij Waal. Dit Schibboleth dunkt ons, nu de liberalen op zoo onverantwoorde wijze de zaak-Martens op de spits hebben gedre ven, niet langer te ontgaan. In het libe rale, Waalsche en franskiljonsche kamp heeft men niets vergeten en niets geleerd. Men zet het er opzettelijk op, de oude ge schillen van onmiddellijk na den wereld oorlog te doen herleven, als laatste middel om de Vlaamsche helft van eigen volk nog eens door en door te grieven. Ook zij, die niets door het denkbeeld eener ver doorge voerde autonomie der beide volksgroepen gevoelen, en onder de gematigde ele menten zijn zij overtalrijk, zullen ertoe worden gedrongen, stelling te nemen links .en rechts van de onverbiddelijke krijtstreep. De andere vraag, welke wij hierboven aanstipten, raakt het directe financieelo beheer des lands. Hierin zullen de uiterst linksche partijen haar leuze tot verzamelen vinden, zoo zij ten minste niet door ultra- nationalisme worden genoopt, zich ook overwegend met het geval-Martens bezig te houden. Onder deze verwarde omstandig heden vragen wij ons af, of de stembus een belangrijke verschuiving der partij- en machtsverhoudingen zal kunnen brengen. De verschillende katholieke groepeeringen hebben overlang gehoopt, bij een volgende verkiezing een deel van haar eenheid, en van haar oude leiding gevende positie te kunnen herwinnen. Doch zal men ook sterk genoeg worden, om het stelsel der drie partijen-regeering definitief den rug toe te keeren, en desnoods in zee te gaan met de socialisten alleen? De verkiezingscampagne zal wellicht ge leidelijk teekening in den toestand kunnen gaan brengen. Voorshands lijkt hij ons nog zeer ondoorzichtig. De toestand in Spanje Hertog van Windsor niet naar Engeland De regeering-Negrin gevlucht naar Toulouse Wat wil de republikeinsche vloot Negrin en Del Vayo zijn gistermid dag met hun particuliere secretarissen in een Spaansch luchtpostvliegtuig aangekomen op het vliegveld Francazal bij Toulouse. Zij begaven zich per auto naar Toulouse, waar zij hun intrek namen in het Grand Hotel de la Ville. Later zijn er nog twee vliegtuigen aan gekomen met de rest van de voornaam ste leden van het kabinet-Negrin. Inmiddels is te Madrid een nieuwe linksche regeering samengesteld op de basis van den nationalen verdedigings- raad. Generaal M i a j a is voorzitter van dit nieuwe bewind geworden. De communisten in verweer Naar uit Madrid gemeld wordt, is de verdedigingsraad onder presidium van C a s a d o in een zitting bijeengekomen. Alle politieke partijen, benevens de mili taire en civiele gouverneurs van het repu blikeinsche Spanje, behalve de communis tische partij, erkenden den raad.. De com munisten verklaarden trouw te zijn aan Negrin en Moskou en derhalve den verde digingsraad niet te kunnen erkennen. De Madrileensche cellen der communis tische organisatie hebben bevel gekregen van de centrale leiding der partij, om on middellijk een begin te maken met de z.g. agitatieweek. In Madrid is het op verschil lende plaatsen tot botsingen tusschen de vertegenwoordigers der openbare orde en de communisten gekomen. Verscheidene personen werden gewond. Door het republikeinsche hoofdkwartier is een nota uitgegeven, volgens welke de communistische agitatie terstond moet worden onderdrukt. Een manifest van Casado C a s a d 0 heeft een manifest gericht tot de „Spanjaarden in de loopgraven". Dit manifest eindigt als volgt: „De teerling is geworpen. Het hangt al leen van ons af, om door onzen wil uit deze moeilijke impasse te geraken. Spanjaarden, kiest tusschen vrede ten gunste van Span je of oorlog in dienst van imperialistischen waanzin. In onze zóne zijn geen vreemde lingen. Opdat de aard van onzen strijd kwaadwilligen lieden geen recht geeft twij fel te voeden, hebben wij zelfs een einde gemaakt aan de hulp, die eenige mannen uit verschillende landen ons hadden willen brengen. Wij hebben de interventie gewei gerd van iederen staat, welken ook. Er zijn slechts Spanjaarden in ons leger. Ziet slechts het belang van ons vaderland, Spanje. Dat is het eenige, wat van belang is, het eenige streven, dat wij wettig kun nen hebben. Onze strijd zal niet eindigen, zoolang de onafhankelijkheid van Spanje niet zal zijn verzekerd. Het Spaansche volk zal de wapens slechts neerleggen, wanneer het een waarborg zal hebben voor een vrede zonder misdaden. Vestigt d'ien vrede. Niet ik alleen spreek tot 11; ik spreek tot u uit naam van een m,il- lioen mannen, die gemobiliseerd zijn, om oorlog te voeren zonder een stelling te heb ben, waarop zij kunnen terugtrekken en die bereid zijn lot den dood te strijden, om een Vrede te verkrijgen, die de onafhankelijk heid van Spanje zal verzekeren en zal ver mijden, dat ons land verdronken wordt in zee van bloed, haat en vervolgingen, teneinde te bereiken, dat Spanje eindelijk, ten voordeele van talrijke generaties, be vrijd worde van vreemde overheersohing, gewelddadigheid en dwaling. Niet wij. maar gij hebt den vrede in handen, die noodig is, opdat Spanje weer zichzelf kan worden en opdat er een eind zal komen aan den bloedigen oorlog, die het bloedeloos maakt en die het in dienst zou stellen van den overweldiger. Kiest, maar weet, dat, wan neer gij ons den vrede biedt, gij ons edel moedige Spaansche hart zult vinden, maar dat, wanneer gij voortgaat den oorlog te voeren, gij ons heldhaftig moreel van strij ders onverzoenlijk als het staal der bajo netten zult vinden. Of vrede voor Spanje, öf strijd tot den dood. Wij hebben voor elk dezer keuzen een standpunt bepaald als vrije, onafhankelijke Spanjaarden, die ons geweten niet willen belasten met de verantwoordelijkheid voor de vernieling van ons vaderland. Spanjaar den, leve de Spaansche republiek!" Barrio is het eens met de nieuwe regeering De voorzitter van de cortes, Martinez Barrio, die op het oogenblik te Parijs ver blijft, heeft een vertegenwoordiger van Havas medegedeeld, dat hij het volkomen eens is met den verdedigingsraad te Madrid. Hij verheelde niet zijn voldoening over den terugkeer van Miaja te Madrid en zeide: „Dat is een man, die zich met Franco kan verstaan, om den vrede in Spanje te her stellen. Ik heb Azana dat verscheidene malen gezegd. „Wat nu onze houding betreft jegens de genen, die in verzet zijn gekomen tegen de regeering-Negrin; ik moet zeggen, dat wij den wensch naar beëindiging der vijande lijkheden volkomen deelen. Ik kan nu wel vertellen, dat op 3 Maart de permanente deputatie der cortes bijeengekomen is en besloten heeft, Negrin een nota te zenden, waarin gezegd werd, dat ik het president schap slechts wilde aanvaarden in over eenstemming met de cortes en de deputatie. De deputatie heeift Negrin nog een tweede nota gezonden, waarin zrij verklaarde tot medewerking aan den politieleen arbeid van den premier bereid te zijn, op voorwaarde, dat het slechts de bedoeling was, den be- staanden toestand in Spanje te liquideeren met zoo weinig mogelijk offers en schade. Onze houding is dus zeer duidelijk en het is mogelijk, dat het bekend worden van deze nota te Madrid heeft geleid tot een staatsgreep, die Spanje den vrede moet brengen. Hoewel wij op het oogeniblik in 't geheel geen contact met de junta te Madrid hebben, zajn wij het volkomen met haar eens". „Onvoorwaardelijke overgave" Ten aanzien van den nieuwen toestand die in de laatste 24 uur in republikeinsoh Spanje is ontstaan, bewaart de regeering te Burgos een volstrekte reserve. De gedrags lijn der nationalistische regeering is reeds menigmaal door Franco uiteengezet: „Voort zetting van den strijd tegen de rooden tot de onvoorwaardelijke overgave". De mili taire machinerie van Franco is al gereed. Het bewind te Madrid moet de werkelijke bedoeling aan dien dag leggen, om het repu blikeinsche Spanje nieuw lijden te bespa ren. Het nieuwe bewind te Madrid heeft reeds erkend, dat 't republikeinsche Spanje het spel verloren heeft, De vloot naar Bizerte? De Spaansche republikeinsche vloot is gistel-morgen buiten Algiers gezien, ^ldus Havas. Zij bestond uit elf eenheden, waar van de drie belangrijkste kruisers bleken te zijn. De vloot stoomde in groote vaart Aangezien Bizerte de eenige haren in Noord-Afrika is, waar oorlogsschepen kun nen worden toegelaten om ontwapend te worden, hetgeen de Spanjaarden wel weten, denkt men, dat de vloot zich naar Bizerte begeeft. Union-Radio deelt echter mee, dat de chef van de republikeinsche vloot het vol gende telegram aan Casado heeft gezon den: De republikeinsche vloot, waarvan het moreel uitstekend is, blijft tot uw orders. Kolonel Casado heeft medegedeeld, dat alle luchtstrijdkrachten Ihaar trouw aan den defensieraad hebben betuigd. DE VASTENDE GANDHI Volgens het laatste bulletin is thans bij Gandhi eenige uitputting merkbaar en iedere poging om in bed rechtop te zitten ekt duizeligheid. Volgens betrouwbare berichten uit Engel- sche hof kringen, aldus meldt „Un. Press" is het bezoek van den hertog van Windsor, aan Engeland, dat einde Maart zou plaats vin- in, „voor onbepaalden tijd uitgesteld". Men zegt dat het bezoek zoo goed als ge heel afgezegd was, sinds het ging om den titel van Right Hon. voor de hertogin, op welk punt zoowel de hertog als de konink lijke familie even onwrikbaar waren. Toen de hertog van Windsor voor de eer ste maal plannen maakte, het vorige jaar, voor een bezoek aan Engeland, verklaarde hjj, dat de mogelijkheid bestond dat zijn vrouw de titel zou worden gegeven, niet al leen omdat zij denzelfden rang moest heb ben als haar echtgenoot, maar ook omdat er anders onvermijdelijk verwarring zou ontstaan tijdens het bezoek. Ondanks herhaalde verzoeken van dien hertog werd hem telkens medegedeeld, dat de hertogin niet denzelfden rang kan heb ben als de schoonzusters van den koning. Na het bezoek van den hertog van Glou cester echter geloofde de hertog teekenen te bespeuren van een matiging in de houding van den koning, zoodat hij plannen maakte voor zijn reds tegen het einde Maart, maar nogmaals werd hem duidelijk gemaakt, dat hij welkom was maar dat zijn vrouw niet den titel kon krijgen en dat het „aan te raden" was, haar niet mede te brengen. In hofkringen is men van meening, dat de kansen op een bezoek van de Windsors aan Engeland thans geringer zijn dan ooit. Men voorspelt dat Edward zijn vaderland niet zal terugzien, voordat een lid van de ko ninklijke familie, bijv. koningin Mary, komt te overlijden. Regeeringswijziging in de Oekraine PRAAG, 6 Maait. (Oetetoa). Bij decreet van den president der republiek is de mi nister der Kiampaitische Oekraiine, Julian Revay, uit zijn functies ontheven en ver vangen door Stefan Klocurak. Wolosjin is, behalve met de functies, die hij reeds bekleedde, belast met de nationale opvoeding en met justitie. Minister generaal Prchala is bij presiden tieel decreet belast mat het leiden van he ministerie van binnenlandsche zaken, met financiën en verbindingswezen. De nieuwe minister, Klocurak, die even als Wolosjin voorstander is van een Oekrain- sche oriënteering, werd belast met de zaken der ministeries van industrie, handel landbouw, openbare werken, sociale voor zieningen en volksgezondheid. De Roemeensche premier overleden De Roemeensche premier Miron Cris- tea, die sedert 21 Februari verblijf hield in de Fransche Riviera, is aldaar tengevol ge van een longontsteking overleden. Hij volgde een kerkelijke loopbaan en werd in 1925 tot patriarch van Roemenië benoemd; na den dood van koning Ferdinand I was hij eenige jaren regent. Voorts is Miron Cristea werkzaam ge weest als auteur, als spreker, terwijl hij Vveel verricht heeft op het gebied van de or ganisatie der Roemeensche kerk en van het kloosterleven. Na het mislukte optreden van de regeering-Goga deed koning Carol een beroep op den patriarch am zich aan het hoofd te stellen van een nieuwe regee ring. Eind Februari was Miron Cristea om rust te zoeken voor de vermoeienissen de regeering op zijn hoogen leeftijd in Canne; aan de Fransche Riviera. Aan de gevolgen van een daar opgeloo- pen longontsteking is de patriarch thans overleden. De rechter te Belfast heeft gisteren vier jongens van zestien jaar tot zes maanden hechtenis veroordeeld, omdat zij betrapt wa ren bij het vervoeren van documenten, die instructies inhielden voor leden van liet Ier- sche Republikeinsche Leger. De vier jongens hebben bij hun verhoor ieder antwoord ge weigerd, wat den rechter aanleiding gaf te zeggen dat een organisatie, die kindoren met gevaarlijke opdrachten belastte, reeds om dit feit alleen veroordeeld was, maar wanneer Men verwacht, dat een overeenstemming 1 eWe» die liXin rustig lieten veroor- bereikt zal worden door de directe brief- deölen, zonder in de bres te springen en wisseling tusschen den onderkoning en I hun schuld over te nemen, was het een or- Gandhi, hoewel veel afhangt van de ge-1 ganisatie van lafaards, waarmee het Icrschc zondheid van Gandhi. I volk ten spoedigste zou afrekenen. De Japansch-Chineesche oorlog HEVIGE GEVECHTEN IN MIDDEN-HOEPEI De hevigste strijd van dit jaar Volgens Chineesche berichten wordt thans in midden-Hoepei, ten Oosten van de rivier Han, op 200 K.M. ten Westen van Hankau, tusschen de Chineesche en Japan- sche troepen de hevigste strijd van dit jaar gevoerd. De Japansche aanvallen worden met vliegtuigen gesteund. De slag woedt reeds tien dagen. De Chineezen beweren de vast beraden pogingen der Japanneezen om de rivier over te steken, te hebben doen mis lukken. Het aantal dooden en gewonden zou aan heide zijden gelijk zijn en in het geheel 6000 bedragen. Verklaard wordt, dat beide partijen met spoed versterkingen naar dit front zenden. Een honderdtal Japansche marinesolda ten heeft te Shanghai, waarschijnlijk han delende op bevel van hoogerhand, het bu reau der internationale politie omsingeld en directe uitlevering geëischt van ver scheiden Chineesche gevangenen, die be schuldigd worden van anti-Japansche acti viteit. De politie-beambten der internationale concessie leverden de gevangenen uit. Tusschen de Japansche autoriteiten en de politie der internationale concessie wor den de besprekingen voortgezet over de wettigheid der inmenging van de Japan sche mariniers en van de door hen op de internationale politie bij de uitoefening van haar functie uitgeoefenden druk. De beteekenis van het incident wordt echter verminderd door het feit, dat het incident zich heeft voorgedaan in het Yangtsepoe-kwartier, d.w.z. in het gedeelte der concessie, dat bezet, is door het Japan sche leger en de Japansche vloot en waar de controle der internationale politie eigen lijk nog slechts in naam bestaat. :.\SUAG, 8 MAAKT 1030. HILVERSUM I 1875 en 301.5 M. VARA-UItxen- dlng. 10.00—10.30 vm. VPRO. 11.00—11.30 en. 6.307.00 RVU. 7.308.00 VPRO. 8.00 Orgel- spel. (Om 8.16 Berichten). 83.0 ziek. 9.30 Keukenpraatje. Een Britsche millioenenleening voor China Aanleg van nieuwe spoorlijn beoogd Ir belanghebbende Londcnsche kringen verneemt men, aldus Havas, dat de Britsche regeering besloten zou hebben China een handelscrediet van drie millioen pond ster ling toe te staan. Deze gelden zouden be stemd zijn voor den aanleg van een spoorlijn, die Birma met Tsjangtoe zou verbinden. In Chineesche kringen verklaart men, dat een dergelijke spoorweg vcor China van het grootste belang zou zijn, daar Japan juist thans meer en meer moed te doet om de scheepvaartverbindingen tusschen China en het buitenland te verbreken. Daar de regee ring: aanvankelijk slechts een creiliet van 550.000 pond overwoog, ziet men in het nieu we plan het bewijs, dat Engeland China op zoo groot mogelijke schaal wil helpen. Leider der Duitsche minderheid in Polen uitgewezen WARSCHAU, 6 Maart. (Havas). De „Ex press Poranny", het regeeringsorgaan, be richt, dat de Poolsche "autoriteiten gewei gerd hebben de 'verblijfsvergunning van Dr. Kohnert, den leider van de „Deutsche Ver- einigung", de organisatie van de Duitsche minderheid in Polen, te verlengen. Het blad voegt hieraan toe, dat Dr. Kohnert; dio van Duitsche nationaliteit is, het land moet ver laten wegens zijn nationaal-socialistischo In Duitsche kringen in Polen wordt ver* klaard. dat Dr. Kohnert Poolsch burger is en zelfs reserve-officier in het Poolsche leger. In een te Ancone uitgesproken rede heeft Farinacci, lid van den grooten fascisti- schen raad, er op gewezen, dat „Frankrijk steeds de vijand is geweest van de eenheid van Italië en van de Italiaansche belan gen". Hij verklaarde: „Thans wordt het provo- catiewerk van Frankrijk in Djiboeti voort gezet, waar het de uitgewekenen organi seert, waar het de rebellen bewapent of de Italianen exploiteert". Het onderdrukkingswerk wordt voortge zet in Tunis, waar Frankrijk Bizerte bewa pend heeft, onze rechten met voeten treedt en de Italianen met laffe wreedheid vér- volgt. Maar de geschiedenis is op marsch en zal ons eerder recht schenken dan men wel denkt." DE STUDENTENRUZIES TE DANZIG Van Danzigsche zijde wordt vernomen, dat de Poolsche commissaris-generaal den Danzigschen senaat een nota heeft over handigd, betreffende de recente Poolsch- Duitsche incidenten. Van Danzigsche zijde ziet men in deze nota een afkeuring van de bewoordingen inding 10.00 Mo-rj >r Arbeiders rheumatiek?*'. 11.30 Gram.muizlek. 11.40 Voor de werkloozen. 12.00 Graxn.muzledc (Om 12.15 Berichten). 12.30 VARA-Orkest. 1.151.45 Esmenalda, en soliste. '2.00 Voor de vrouwen. 3.15 Voor de kinderen 5.30 Gram. muziek. 6.00 De Ramblers. 6.28 Berichten. 6.30 D&ziiLg „Traditie en Idealen". 7.00 uiur. VAR A-Kal onder. 7.05 Felicitaties. 7.10 Vo-, caal concert. 7.30 BijbelverteJling-en. 8.00 u. Herhaling S.O.S.-berichten. 8.03 Berichten AiNP en Vara-Varla. 8.20 Amsterdaimsoha Strijd", „De Stem dies Volks'*, „De Jonge Metaalbewerkers-Harmonie „Kunst en stem" en solist. 9.20 Toespraak Hulpverleen nlng aan de Burgerbevolking van China". 9.27 VARA-Orkest en soliste. 10.00 Berlch-. ten ANP. 10.10 Comimunity-^inglng (opn.)., 10.30 Viool en piano. 11.00 Orgelspel. 11.30 „Fantasia". 11.55—12.00 Gram.imuziek. ILVERSUM II. 415.5 M. NCRV-tU trending. 6.307.00 Onderwijsfond» voor de Scheep- vuart. 8.00 Schriftlezing. meditatie. 8.1.5 Be- 9.309.45 Gelukwen- snst. 11.00 Grain.mu- pianobegeleiding, en ziek. 11.15 gram.muziek. 12.00 Berichten. 12.15 muziek. 12.30 Orgelspel. 1.30 Stiahtech lonorkest en gram.muziek. 4.00 Gram ziek. 4.15 Gelukw deren. 5.45 Gra voor land- en tujnbouw. S.20 Gram.muziek. berichten. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanvaringsreglenvent 7.00 Berichten. 7.15 Muzikale causerie. 7.45 Causerole over ieerbewerking. 8.00 Berichten ANP, herha ling S.O.S.-berichten. 8.15 Uitzending van- Nederl. Jongelingsverbond. 0.45 lastleklee. 11.000 Vervolg con muziek. 11.5012.00 Sohriftle: DROITWICH 1500 M. 12.25 Vjool. 12.10 Orgel, 12.50 Pianodnettien. 2.00 Declamatie. 3.20 Or kest. 4.00 Zang bü plano._ 4.20 Vesper. 5.40 RAIïIOPARIS 1648 M: 11.20 Orkest. 12.30 U. Zang. 1.05 Orkest. 2.35 Zang. '3.35 Plano. 3.50 Zang. 5.05 Viool. 5.25 Orkest. 7.20 Zang. 7.50 Piano. 8.35 Viool. 8.50 Zang. 3.20 Va riété. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 Mt 12.50 en 1.30 Orkest 5.20 Kwartet 8.20 en 9.20. Sympho- nieorkest. 10.30 Folkl. programma. 48 4 Mi 12.20 Orkest 1.30 Orkest 5.35 uur. Kwiartet 6.35 Orgel. 7.05 Zang. 10.50 Orkest. DEUTSCHLANDSEXDER 1571 Mi 7.30 Kwar tet. 8.20 Hoorberlchten. 9.50 Hoorn en piano. der resolutie, die aangenomen werd door de Poolsche studenten in Danzig op 2Q Februari. Na de overhandiging dezer nota beschouwen de Danzigsche autoriteiten het incident als j UIT OOST- EN WEST- INDIE BUITENZORG, 6 Maart. {Aneta). De regent van Magelamg, R. A. A. Danoe- soegondo is uit zijn bet retaking ontsla gen. Nader zaïl worden beslist of dit ontslag zal wordjen verleend ail dan niet met het praodicaat eervol, diaar het verhand houdt met een gevoerd financieel wanbeheer. lating als cadet Kon. Mil. Academie worden opengesteld: 1. voor het leger in Ned. Indlë ten hoogste 69 plaatsen, verdeeld als volgt: 23 en ten hoogste 33 plaatsen voor de infanterie: 1 en ten hoogste 2 plaatsen voor de cavalerie; 19 en ten hoogstB 26 plaatsen voor de artillerie: 3 en ten hoogste ndaoht gebracht, dal a-ige wapens militaire administ an het leger in Nederland v tudlejaar geen plaatsen worden open- Voorts wordt ter kennis ge^jjracht, dat de toe- atlng aLs oadet tot de K.M.A. voor de opleiding infanterie, der cavalerie. i Ned. Indië alleen. der artillerie of het mtnisbratie vain het wordt opengesteld dlojaar en uitsluitend voor jongelieden, die de opleiding tot vaandrig of kornet hebber ivolgd aan een der volgende scholen e-offlcieren; de Infanterie: de school v< Bre. da; voor de cavalerie de i officieren der cavalerie te Amersfoort: voor de artillerie, de school voor reserve-officieren der bereden artillerie te Ede of de school voor reserve-officieren der onbereden artillerie te Utrecht; voor de militaire administratie, do school voor reserve-officieren der militaire ad ministratie te Kempen. Het ligt in het voornemen ook voor jonge lieden, die de opleiding tot reserve-officier- vlleger of reserve-officier- gevolgd bij de militaire luc berg, de gelegenheid open gaan naar het 2de s opleiding tot beroepsa militaire luchtvaart. door gelfe Nederlanc Vogelenzang (N.-H.) Fa.C.A.Ruigrok en Zn. L. W. Schilperoort Technisch-Bureau voor Centra Ie-.Verwarming Warmwater-Voorziening SLICHERSTR. I6a-18 'S-GRAVENHAGE TELEFOON 113338 1887 50 1937 ELECTRISCHE INSTALLATIES OP ELK GEBIED N.v GROENEVELD v.o POLL» Co's ELECTROTECHNISCHË FABRIEK Opgericht 1 Semptember 1887 ROTTERDAM AMSTERDAM W0RMERVEER ."k kon echter ais can&idaat Kampen (toen nog) niet promoveeren aan ce V.U (Dr. van Andel, nu te Solo, is de eerste geweest) en ik ging naar Zwitserland. (In Frankrijk moest je drie dissertaties le veren en in Duitschland kon je allee'n maar honoris causa in de theologie doctoreeren). Aan de vrije faculteit te Lausanne de Universiteit was in vrijzinnige handen ben ik als eerste gepromoveerd; hier hebt u de 'bul, kijk: nr. 1." „Had de keuze van uw onderwerp een be paalde aanleiding?" „In zooverre, dat iik in Turrettini (die nog in Leiden beroepen is geweest als hoog leeraar) een bodem van Bavinck's Dogma tiek vond. Gemakkelijk was verder mijn promotie niet; drie uren lang werd ik ge attaqueerd, terwijl ik in den katheder stond, waar eens Beza gedoceerd had. En u begrijpt, van het een kwam het ander: ik leerde in Zwitserland allerlei theologen kennen: aan het Oratoire te Genève Baum- gartner en Choisy en Fromel, in Lausanne Boven en Gauthier en Bridel en van do personen ging het naar de boeken en van de boeken naar de bibliotheken, och, u weet wel, de eetlust komt al etende en van het een kom je in het ander." „Dat ook nog maar even apart houden." Gelisse licht onderwijl een lange gele enveloppe uit het tranTReltie. - ppjjzen broeder, die bij Olivier in het maal -j zelfglimlach bijna niet onderdruk- elke we» zijn," zegt hij, en meteen ja, u hem zooeven heeft aangereikt, maar c is naafdwaling van zuster Koning reeds Moet Uaemen a]s een dag 0f wat terug. Deze laatste opmerking meende ik te mogen toetsen aaneenige fossielen, die ik zag liggen, toen mija gastheer, met volkomen verantwoorde voldoening, eenige curiosa uit zijn bibliotheek had laten zien: „Maar dominee, u gaat toch met uw his- huisbezod^'ik Uw zaken, ziet U in elk ik". - enkele staatsschuldpapieren tot Met zieveer tienduizend gulden, be- 1 v, -het sieradiën: een bloedkoralen wilde°ikoorlbellen en een paar gouden eerst evertïe vermeldt, dat de geldswaar- historie aan dominee Oosters ter hand „Zal ik't ter vrije beschikking, bedoeld z'jn prediking genoten zege een voo1611 blijken bestemd voor broeder V.U. w-*n of banken voor het zaaltje te school voordige banken er zeer haveloos school, 0U(j mer.sch verre van qemak- weet we chenu\vwerkelijk luidop willen lachen, catechi&origineele zuster niet eens heeft Hier is eel goed, dat ze geregeld bij hem onder zijn gehoor hebben gelhad. Al dikwijls heeft hij zich voorgenomen eens een dag voor den Jan Jorishof te nemen. Er wonen daar meer gemeenteleden. Maar er schijnt maar niet van te kunnen komen. Vandaag is er dit, morgen weer dat. Zoo blijft er voor niet strikt noodzakelijk werk nagenoeg geen tijd over. De laatste dagen zit hij weer met het geval- Brinkman- Die heeft namelijk wegens huiselijke omstandig heden een aantal van zijn functies ter beschikking gesteld. Het blijkt nu heelemaal niet gemakkelijk te zijn, geschikte personen voor de openvallende plaatsen te vinden. Dat geeft bij de toch al omvangrijke ambtsbezigheden weer heel wat extra kopzorg. En het eischt ook tijd, veel tijd zelfs. Dat alles geldt per slot het algemeen belang. Het persoonlijk belang der gemeenteleden moet, als er geen ziekten of bijzondere nooden zijn, daarvoor wijken. Hij gaat vrij uit. Juffrouw Koning had haar ziekte moeten melden. Een predikant is nu eenmaal geen helderziende. En wat die andere juffrouwen betreft: hij zal zoo spoedig mogelijk den Jan Jorishof be zoeken Duizend gulden blijkt Rika Koning bovendien nog ver maakt te hébben aan Adriaan Wiechers. „Z'n vader heeft den jongen wel altij'd van mij afgehouden, maar ik wil hem toch met een sommetje bedenken, voor verdere studie of om in zijn huishouding te gaan. Dit om de vriendschap, die ik in mijn jeugd van zijn grootouders, in het bijzonder van zijn grootmoeder, ondervonden heb. De oude menschen hebben er leed genoeg van gehad, dat hun zoon slecht gehandeld heeft. Voor den jongen is het echter een troost, dat de zoon de ongerechtigheid van zijn vader niet dragen zal." Hierbij fronst dominee Oosters de wenkbrauwen. Wat zijn dat voor insinuaties? De oude heer Wiechers, een ietwat vreemde sinjeur wel iswaar, is, voorzoover hij weet, een eerzaam weduwnaar. Die jongen kan toch geen kind van haar wezen? In welk een wespennest brengt de erfenis van Rika Koning hem? „Weet U meer van deze zaak?" vraagt hij aan Gelisse- „Niet meer dan zuster Koning mij in den laatsten nacht van haar leven heeft meegedeeld. Zoekt U er vooral niet te veel achter. Zuster Koning heeft in haar jeugd een diepe teleurstelling ondervonden, waar ze nooit overheen is kunnen, komen. Haar betrekkingen op den jongen man missen eiken redelijken grond. We staan hier, zoo ik het zie, voor een van die eigenaardige gevoeligheden der vrouwelijke natuur, die wij als mannen toch nooit doorgronden kunnen. De vrouw heeft zeker met haar beschikking goede bedoelingen gehad. Het lijkt me een uiting van het moederlijke gevoel, dat elke vrouw, ook de ongetrouwde, is ingeschapen „Of èl te vurige kolen op het hoofd van den vader, of nóg minder edele motieven: verdachtmaking, wraakzucht," denkt dominee Oosters, doch hij houdt deze gedachte in. Tegelijkertijd gevoelt hij zichzelf als een onreine tegenover de zuiverheid van den ouden Gelisse, in wien de liefde, die lankmoedig is, en goedertieren en geen kwaad denkt, ge stalte schijnt te hebben aangenomen. Dat deze man tusschen de sectaristen van het Paardenpad terecht moest komen Welke kerk zou zich niet gelukkig prijzen met zulk een vader in Christus in de ouderlingenbank? „En die snuisterijen, mijnheer Gelisse, hebben die ook een bestemming?" Wordt vervólgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2