STADSNIEUWS Alfens nieuwe raadhuis geopend MAANDAG 6 MAART 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 DE BENOEMING VAN PROF. DR H. B. G. CASIMIR Geleerde van zeer bijzondere begaafdheid Naar aanleiding van de benoeming van Dr. H. B. G. Casimir tot bijzonder hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, schrijft men ons het volgende: Door deee benoeming, die vanwege het Leidsch Universiteitsfonds is geschied, is tevens de opvolger aangewezen van Prof. G. Holst te Eindhoven, diic dit bijzonder hoog- leeraarschap sinds Februari 1930 heeft be kleed pn die zich onlangs helaas genood zaakt heeft gezien dit ambt neer te leggen. Professor Hoist's zorgvuldig voorbereide col leges, die op het wetenschappelijk aspect ,van physisdh-technische problemen betrek king haddon, mochten zich terecht in een intensieve belangstelling verheugen en zijn besluit om zich terug te trekken beteekent. een gevoelig verlies voor het onderwijs. De Leidsohe universiteit mag zich echter geluk kig rekenen, dat zij thans den zoo bekwamen jongen geleerde, die Dr. Casimir is, nog nau wer dan voorheen aan zich verbonden zal zien. De groote gaven van Casimir trokken in zijn eerste studentenjaren al spoedig de aandacht van Prof. Ehrenfest. Zoowel onder leiding van dezen grooten geleer de en paedagoog als later onder die van Niels Bohr te Kopenhagen ontwikkelde Casimir zich in korten tijd tot een der beste kenners van de in het teeken der quamtum theorie staande moderne theo- rethische natuurkunde; zijn proefschrift, dat hij nauwelijks 22 jaar oud in 1931 verdedigde, getuigde daarvan op welsprekende wijze. Gedurende do daar opvolgende jaren, die hij gedeeltelijk in het buitenland doorbracht, verscheen van zijn hand een aantal weldoorwroch- te en belangrijke studies op het gebied der moderne atoom-theorie, maar tevens had hij de gelegenheid te toonen, hoe hij geheel in den geest zijner groote leer meesters in staat was het ideaal van eendrachtige samenwerking in de we tenschap daadwerkelijk te (bevorderen op grond van zijn klare onbevangenheid en zich aan anderen gevende mensohclijk- heid Fen nöeuwe en, in verband met zijn hu welijk met een experimenteel natuurkundige, niet geheel onvoorbereide phase in zijn wetenschappelijke loopbaan brak in 1936 aan, toen hij als conservator aan het Kamer- lingh Onnes Laboratorium onder leiding van Prof. W. J. de Haas zich op de experimen terende zijde van de physica wierp. In de 2Vi jaar, die sindsdien zijn verloopen, mocht het hem reeds gelukken op belangrijke wijze tot onze kennis van de verschijnselen bij de laagst bereikbare temperaturen bij te dra gen. Mede dank zij zijn inzicht in het door dringen van de wetenschappelijke methodes bij de behandeling van technische proble men, mag men de beste verwachtingen koes teren omtrent de be teekenis, die zijn toetre den tot de docentensdhaar der Leidsche Uni versiteit voor de opleiding der studenten In de natuurkundige wetenschappen zal heb- Eeuwfeest Leidsch Studentencorps Herdenking met de reünisten Zaterdagmiddag heeft het feest van het Leidsche Studentencorps zijn hoogtepunt bereikt met den intocht der reünisten in de Sleutelstad en een herdenkingsplechtig heid in de Remonstrantsche kerk. De in tocht der reünisten had plaats vanaf net versierde station. De lange stoet, voorafge gaan door muziek en den pedel bestond uit een eerewacht van „Pro Patria", den as sessor I van het collegium te paard met "t corpsvaandel, daarachter het collegium en de eereleden van het collegium, verder de senaten der verschillende studentenorgani saties en de reuniecommissie. De talrijke leden van corpscommissies, sub-vereenigin- gen, gezelschappen en disputen met hun vaandels sloten de stoet, die bij de Remon strantsche kerk ontbonden werd. Hier vond de plechtige herdenking van het honderdjarig bestaan plaats. Het kerk gebouw was overvuld met de vele honder don, die tot het Leidsche Studentencorps behoord hebben of er nog deel van uitma ken, toen de voorzitter van het corps, de heer F. E. VI ie land er Hein een her denkingsrede uitsprak. Vervolgens was het woord aan mr. P. A. V. Baron van Harinxma thoe Slooten, oud ste lid van de reünie-commissie, commis saris van de Koningin in Friesland, die enkele momenten uit do historie van het honderdjarige corps op geestige wijze in herinnering bracht. Hierna heeft de burgemeester van Lei den, voorzitter van het College van Cura toren van de Academie, mr. A. v. d. San- de Bakhuizen, een uitvoerige rede uit- De Leidsche Academie beschikt ook he den ten dage over een hooggeroemd corps van voortreffelijke hoogleeraren, die samen met de studenten en de studenten-organi saties de historische roem van de Uuniver- siteit hoog houden. Slechts de afhankelijk heid van een regeering, die zich de luxe van drie Universiteiten permitteert, noemde spr. een zwakke steê i.. de instelling. De burgemeester bood tenslotte het corps de gouden eere-penning der gemeente aan. De rector-magnificus, prof. dr. P. C. F1 u, heeft hierna de verhouding tusschen hoog leeraren en studenten in het verleden en in het heden geteekend. Een nummer van het programma was Zaterdagmiddag ook het oplaten van dui ven op de Beestenmarkt Verder waren er tal van feestelijkheden voor en met de reünisten in inticmen kring. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUW: J Brugman 22 Jr en W M Louwrler 21 Jr A L F Voss 25 jr cn M Roth 27 Jr H C Kramers 21 Jr en H Seller 20 Jr A Burgerjon 27 Jr cn P J Uloe ncndal 24 Jr E Wlllemse 18 Jr en M W Marter 19 Jr VV du Mortier 24 i en M A Kikkert 21 Jr W Mon- fils 21 Jr en J Gresaie >3 jr M C D BuUsen 24 Jr en H J MeUers 21 Ir BEVALLEN: A J W Srlienk—v Cleef zn A J WaasdorpTit -n - H M Brontneijer—v d Wijngaard zn Heemskerk zn H S Schneider- r- <*- OVERLEDEN G Hendriks m. SO Jr L Groe- Xicwcgcn zn 21 Ir F W Zeelenberg m. 69 jr Zilveren jubileum J. v. Staden De heer J. van Staden, chef van de afd. Behangerij en Beddenmakerij, bij Vroon* en Dreesanann, alhier, herdacht j.l. Zater- dag den dag, dat hij vijf én twintig jaar geleden als behanger bij deze firma in dienst kwam. Des morgens werd de jubilaris op het privékantoor toegesproken door de directie en werd hem on teer hartelijke lukwenschen een gouden horloge en een enveloppe met inhoud over handigd. De huldiging door het perso neel had wegens den minder gun- stigen dag, eerst vanmorgen pl Voor den aanvang van den werktijd werd de jubila ris ontvangen op de zgn. tapijtaf- deeling, waar het volledige perso neel van de hangerij, benevens tal van dames en hee- ren, behoorende tot andere afdeelingen, aanwezig waren. De heer Van Staden werd allereerst toe gesproken door den heer H. M 11 e r, al^. bedrijfsleider, die in een hartelijke toe spraak den jubilaris schetste als een uit stekend vakman en een goed huisvader, die met voldoening mag terugzien op een kwarteeuw van ijvervolle plichtsbetrach ting. Hierna werd het woord gevoerd door een der behangers, die de verdiensten van den jubilaris duidelijk in het licht stelde en vooral wees op de promotie, die door hem was gemaakt, door op te klimmen van be hangersknecht tot leider der afdeeling. Het groote belang zoowel voor de zaak als voor het personeel, dat- de heer v. Sta den niet alleen theoretisch, maar ook voor al practisch op de hoogte is van alles, wat tot het vak behoort, werd hierbij ook naar voren gebracht. Namens het personeel bood spreker hem, na een hartelijken geluk- wensch, een geschenk aan, bestaande uit een tafel, met tafelkleed, twee fauteuils en vier stoelen aan. Zichtbaar onder den indruk bracht de jubilaris dank voor gelukwenschen en ge schenken. Hierna werd hem door alle aanwezigen de hand gedrukt, waarmede deze huldiging eindigde. De rest van den dag bracht de jubilaris in den huiselijken kring door. De Leidsche winkelstand Fa. Wed. J. P. van Berge Henegouwen De bekende Zaak in radio-toestellen en electrische artikelen van de firma Wed. J. P. van Berge Henegouwen, gevestigd Aalmarkt 12, heeft een filiaal geopend op de Hooge- woerd no. 9, naast de fa. de Gruytcr, dus vlak vooraan, op een voor den winkelstand zeer gunstig punt. Een smaakvol ingerichte étalage trekt dadelijk de aandacht en wan neer men binnentreedt wordt de aangename indruk, dien men huiten heeft opgedaan, nog versterkt. De zaak is keurig ingericht, naar een ontwerp van den heer P. v. d. Klugt, en bevat een groote sorteering artikelen. Spe ciaal op heit gebied van electrische ornamen ten is er een ruime keus, maar daarnaast worden natuurlijk ook stofzuigers en radio artikelen gevoerd. Voor een deugdelijke kwa liteit staat de naam der firma borg. Wij ho pen hartelijk, dat mevr. van Berge Henegou wen met deze uitbreiding van haar zaken een goede greep zal blijken te hebben UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN A.R. KIESVEREENIGING De A.R. Kiesvereeniging vergadert Vrijdag in Concordia. Spreker is dr. J. H. J. Pilon, over „De huidige stand van het vaccinatie- vraagstuk". Voor de verkiezing van een be stuurslid zijn candidaat gesteld de heeren A. van Dam en H. Spie-k. CHR. TYPOGRAFEN In de gehouden ledenvergadering van de afdeeling van den Ned. Chr. Graf. Bond wer den de aftredende bestuursleden, de beeren D. Arlman, penningmeester en A. Marbus, secretaris, herkozen met algemeene stem men. Het adsp.-lid G. Duiker won den eer sten prijs in een landelijke prijsvraag van den N.C.G.B. Opgaaf een ontwer-convocatie voor een uitvoering. BOTSING TUSSCHEN CONCURRENTEN Op den hoek ConcordiastraatRaadhuis straat had gister een aanrijding plaats tus schen twee taxi's van garage van G. en ga rage S. alhier. Eerstgenoemde, bestuurd door v. D., reed richting Zwammerdam, de ander, bestuurd door v. d. B., kwam de Concordiastraat uit, naar hij zei om to keeren, want de auto mocht niet die richting de Raadhuisstraat in. De laatste kwam juist om den hoek toen de ander naderde. Een botsing in de smalle straat was onvermijdelijk. Er werd gelukkig alleen materieele 6chade aangericht, welke aan de auto van garage S. zoo zwaar was, dat deze moest worden weggesleept. CHR. HIST. JONGERENGROEP Door de Qhr. Hist. Jongerengroep werd Vrijdagvond in gebouw „Bethel" een alge meene ledenvergadering gehouden, waarin als spreker optrad Ds. G. Ph. Scheers. Deze sprak over het onderwerp „De Staatkundige gedachten van Iloedemaker". Spr. schetste allereerst de loopbaan van Hocdemaker. waarna hij overging tot de beihandeling van diens Staatkundige gedachten, die hij op duidelijke wijze uiteenzette. Mej. H. v. Wie- ringen hield het politiek maandoverzicht. De jaarvergadering van de Jongerengroep werd vastgesteld op 16 Maart a.s. Door Jhr H. A. van Karnebeek Rede van burgemeester Colijn Zelfs het weer werkte mede om de opening van het Raadhuis, welke Zater dagmiddag plaats had, tot een grootsche gebeurtenis te maken. Een heerlijk voorjaarszonnetje schiep een milde temperatuur, de windvaan op het torentje straalde, terwijl een drietal wapperende vlaggen, waaronder onze fraaie gemeente-vlag, luid klapperend zijn vreugde uitzong over deze voor onze gemeente zoo belangrijke gebeur tenis. Voeg daarbij dat tal van bewoners in den omtrek de Hollandsche driekleur uitgestoken hadden en er tegen half drie ook veel belangstelling was van de bur gerij, dan kan ieder begrijpen dat het al fleurigheid was Zaterdagmiddag half 3 in en om hiet Visserpark en raadhuis. Burgenvacht en politie regelden het ver keer en hielden het publiek, dat dezen mid dag. geen toegang had, op een afstand. De verschillende genoodigden werden in de fraaie hal ontvangen door verschillende ambtenaren en werden door hen naar de garderobe's verwezen, waar nijvere meiskes voor bewaring der kleedingstukken zorg droegen. En van hier ging dan de tocht naar de raadzaal, waar zich omstreeks half 3 een tachtig personen verzameld hadden. Wie er niet en wel waren Z. Exc. den minister van Binnenl. Zaken zond een telegram van verhindering en jhr. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud-min. van Waterstaat, kon door ongesteldheid niet aan wezig zijn. Naast jhr. v. Karnebeek waren aanwezig ir. Kohlbrugge, vertegenwoordiger van het Werkfonds 1934, het college van B. en W. en de secretaris met hun echtgenooten, de voltallige raad met enkele oud-leden, die aan de voorbereiding hadden medegewerkt, Architect Blaauw en echtgenoote, de aan nemer J. v. d. Bijl, opzichter Hutjes, de heer Salverda, oud-gemeente-secretaris, oud-wet houder der drie voormalige gemeenten, de heeren A. van Dam, H. H. v. d. Kloot Mey- burg en W. Los. Tal van burgemeesters uit den omtrek, afgevaardigden van de kerkge nootschappen, Kamer van Koophandel, hoof den van de gemeentediensten enz. enz. Rede van burgemeester Colijn Precies half drie nam burgemeester Colijn het woord. Na een woord van welkom en dank tot den minister van Staat, Commissaris der Koningin in deze provincie, wees spr. er op hoe de ingebruikneming van een raadhuis steeds een feit van beteekenis te geweest In vroeger eeuwen zelfs in die mate, dat men meende aan zulk een gebeurtenis bijzonde ren luister te moeten bijzetten. Geen lange lijdensweg Vervolgens memoreerde spr. hoe aan den bouw van eien raadhuis niet zelden een lange lijdensgeschiedenis voorafgaat. De princi pieels beslissing, hoe belangrijk, is niet steeds de moeilijkste. Eerst daarna, als men uit de sfeer van het bespiegelende tot het meer concrete komt, nemen de moeilijkheden eerst recht een aanvang, moeilijkheden die gTOOter worden naarmate do beslissing wordt verschoven. In Alfen aan den Rijn is gelukkig noch van het een, noch van het ander sprake geweest. Spoedig na de saam voeging der drie gemeenten kwam de zaak ter sprake maar bleef rusten, tot in 1932 een memoriepost voor raadhuisbouw op de be grooting kwam. Spr. had eenig vermoeden dat de vlotte aanvaarding van het voorstel meer moest worden gezien als een poging om van het vraagstuk af te komen, lan dat zij een aansporing inhield om met den raad huisbouw e>mst te maken. Door het bekende legaat van wijlen burge meester de Visser is de zaak tóen onver wachts in een ander stadium gekomen. Door dat op het betrokken legaat levenslang vruchtgebruik was, o.a. voor een nog jeudige dame, dreigde door deze bepaling het legaat voor de gemeente grootendeels zijn beteeke nis te verliezen, daar aan lang uitstel van den bouw niet te denken viel. Toen hebben B. en W. het oog gericht op het Werkfonds en zoo is door credeering van het legaat aan den Staat der Nederlan den de oplossing gevonden. Spr. bracht hier dank aan de betrokken ministerieelc commissie, in 't bijzonder aan den toenmali- gen minister van Waterstaat van Lidth de Jeude, die, naar spr.'s meening, zich sterk voor het plan heeft geïntérsseerd. Toch wel moeilijkheden Of er dan in den kring van Alfcns raad geen verschil van meening over de noodza kelijkheid van den raadhuisbouw bestond? Natuurlijk wel, niet het minst omdat ook andere, eveneens belangrijke, vraagstukken om oplossing vroegen. Alfens vroedschap werd voor het dilemma gesteld- raadViis of rioleering! De beslissing werd voor h t eer ste genomen, door de omstandigheden gun stig beïnvloed. Toen kwam de vraag: hoe en door wie? De algemeene opinie was: als het gebeurt, moet het goed gebeuren, dit woord dan ook opgevat in deze beteekenis, dat het te stich ten gebouw van zoodanige afmeting zou moe ten zijn, dat niet alleen in de behoefte van het heden zou worden voorzien, maar ook een zekere reserve voor de toekomst aanwe zig zou zijn. Tot hoever men te dezen opzichte behoort te gaan, is gezien de snelle uitbreiding van de gemeentelijke bemoeienis in de laat ste jaren een moeilijk op te lossen vraag stuk. Ter verduidelijking noemde spr. en kele cijfers, ontleend aan die begrooting van 1914 combinatie Alfen, Aarlanderveen en Oudshoom en begrooting Alfen a. d. Rijn 1939. Toen 13747 inwoners, thans 1*900. Eindcijfer begrooting: toen f 128.769. nu f 1.133.012. Schuldenlast: toen f 526.530. nu •f 2.340.800. Per hoofd der bevolking toen f 38, nu f 124. Nader toonde spr. dit aan rnet ver gelijkende cijfers uit de hoofdstukken die nog sterker spraken De opdracht aan den heer Blauw Bij het aan de orde stellen van de vraag, aan wie ontwerp en bouw zou worden toe betrouwd, kwam, aldus spr., ook hier de i vraag ter sprake of niet door middel van een Burgemeester Colijn prijsvraag getracht moest worden het beste uit het beste te verkrijgen. De raad vereenigde zich met de opvatting van B. en W., die het om verschillende rede nen wenschelijk vonden een meervoudige opdracht te geven. Hieruit volgde een de finitieve opdracht aan den architect C. J. Blauw, den bouwmeester van het Leidsche stadhuis. Naar het spr. voorkomt, heeft Alfens raad als bij intuïtie aangevoeld, in welke richting de oplossing van het vraagstuk moest wor den gezocht. Zonder in het minst c o p i e te zijn van wat het verleden gaf, spreekt uit dit gebouw ten duidelijkste verbondenheid met de historie en ook of misschim juist daardoor het Nederlandsche volkskarak ter. Rustig, sober, dóór en dóór degelijk, ter wijl bovendien een zekere voornaamheid e niet aan kan worden ontzegd. Wij meenen niet te overdrijven, wan* neer wij zeggen, dat èn de gemeente èn de architect met deze schepping geluk zijn te wenschen. Nog meer lof voor den architect Spr. roemde de aangename samenwerking met den architect, dat voor het gemeentebe stuur was van den meest aangenamen aard. En dan... de heer Blaauw was uiterst voorzichtig maar ook een zuinig ar chitect. Hierop geeft spr. toelichting, om te con- cludeeren; We hebben wel eens moeten re kenen en overrekenen, maar als tenslotte een opdracht gegeven werd, bleef dez-j binnen et raam der beschikbare middelen, miet als uiteindelijk resultaat, dat, naar het zich nu laat aanzien het door het Werkfonds toegestane crediet niet zal worden overschreden, behoudens mis schien met het kleine bedrag, der ln overleg met dit fonds tijdens den bouw toegestane loonsverhooging, Dank voor geschenken Jk zou, aldus spr., mij kunnen voorstellen, dat gaj, ziende het gestichte gebouw, zooal niet gefluisterd, dan toch gedacht zult heb ben: die zuinigheid van den architect is toch maar zeer betrekkelijk geweest. Laat mij u dan uit dien waan helpen met de me- dedeeling, dat wij rijkelijk bedacht zijn met geschenken. Hiervan geeft spr. een overzicht om namens het gemeentebestuur allen li danken, die tot de verfraaiing van het raad huis hebben bijgedragen. Dank aan medewerkers Spr. dankt vervolgens alle medewerkers aan het gebouw. Den opzichter namens de gemeente, den heer Hutjes, aannemer J. der Bijl te Zeist, allen, van hoog tot laag, in de overtuiging dat zij hun beste krach ten ingespannen hebben het werk tot een goed einde te brengen, om als laatste het Werkfonds te noemen, dat den naam heef; van stroef te werken, maar van wie, de om standigheden in aanmerking genomen, steed: de meest vlotte medewerking werd verkre gen. Bijzondere personen Achtereenvolgens richtte spr. zich tot drie oud-wethouders cteir voomialige gemeenten, tot een viertal oud-raadsleden, die aan het besluit tot den bouw medewerkten, tot de burgemeesters van omliggende gemeenten, die steeds te Alfen hun kringvergaderingen hielden in een eter oude gebouwen en aan wien ook hier gastvrij onthaal werd toege zegd. Vervolgens tot de heeren geestelijken cn vertegenwoordigers der Kerkelijke gemeen ten en ten laatste tot de vertegenwoordigers der pers. De burgemeester besloot zijn rede mot den wensch: Moge die eenheid, die volkomen samenwerking, zooals zij in het verleden b« stond, in dit nieuwe gebouw, onder Gods ze gen, worden bevestigd en versterkt (Ap plaus). Rede van Jhr. van Karnebeek Burgemeester Colijn gaf daarna het woord aan Z. Exc. den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, om de ope ningsplechtigheid te verrichten. Ik heb. aldus Z.Excellentie, gaarne aan de uitnoodiging om dit raadhuis te openen ge volg gegeven en 't is mij een voor recht de eerste te mogen zijn die u net dit sohoone gebouw mag com plimenteeren. Ge houwen weerspie :elen wat in hoofd en hart leeft.. Dit gebouw leert ons dat ge in de toekomst, vertrouwen hebt dat ge gelooft an 'n blijvenden vooruitgang. Ook al is de toestand voor Rijk en Ge meente op financieel gebied veel rins som ber. Spr. wenschte het gemeentebestuur kracht, bedachtzaamheid en wijsheid toe om den moeilijkheden het hoofd te bieden. Met den wensch dat dit gebouw moge zijn een symbool van eenheid bo ven alle partijen, verklaarde spr. het nieuwe raadhuis voor geopend. (Ap plaus). De heer Ruting spreekt namens den Raad De nestor van den Raad- de heer J. H. Ruting, verkrijgt thans het woord om namens den Raad een kort woord te spre ken. Spr. herinnert er aan, dat de nieuwe ge meente Alfen aan den Rijn thans 21 jaar bestaat en is een samensmelting van de gemeenten Alfen, Aarlanderveen en Oucls- hoorn. Het heeft ongetwijfeld zijn voordeel dat men eerst twee jaar geleden en niet dadelijk aan den bouw van een nieuw raadhuis is begonnen. Wanneer men er da delijk aan begonnen was, zou ongetwijfeld niet een dergelijk gebouw verrezien zijn als we thans hebben. Dat dit gebouw eerst tot stand kwam onder burgemeester Colijn heeft ook dit voordeel gehad, dat we heb ben mogen profiteeren van diens ipractisohe ervaringen op het gebied van bouwkunde, terwijl de burgemeester op zijn beurt reke ning heeft kunnen houden met de in den loop der tijden gebleken eischen, welke aan het huis der gemeente zouden moeten wor den gesteld. Spr. dankt daarom, namens den raad, burgemeester Colijn voor de vele bemoeienissen, welke hij met den raadhuis bouw heeft gehad en wenschte hem toe, dat de tijd die hem nog rest om dit hooge ambt in het midden van ons te bekleeden, hij dit doen moge met vreugde en voldoening hin de wanden van dit grootsche huis, tot heil der gemeente. Spr. dankt ook den architect, den heer Blaauw- den aannemer dien heer heer v. d. Bijl en allen, hetzij hoog of laag en van oud jong, die hebben meegeholpen schoone gebouw te voltooien. Spr. dank ook allen uit de burgerij, die door een schenking van hun goeden burger hebben getuigd, terwijl spr. ook nog herinnert aan het vorstelijk geschenk wijlen burgemeester Visser, waardoor het mede mogelijk werd gemaakt, dit gebouw te stichten. Moge het thans in gebruik genomen gebouw aldus spreker, tot in lengte van jaren dienen als zetel van het be stuur der gemeente en huisvesting bie den aan de administratieve- en andere diensten waarvoor het bestemd is. Moge binnen de wanden van dit gebouw recht en gerechtigheid geschieden jegens alle inwoners van onze ge meente, onverschillig tot welken stand zij behooren of welke overtuiging zij zijn toegedaan. Geve God, dat dit zoo moge zijn en dat weldra tijden mogen aanbreken van geluk en voorspoed voor landbouw, han del en nijverheid. (Applaus). Verschillende sprekers Hierna werd het woord gevoerd door a*- cihitect Blaauw, die zijn vreugde uitte over het volbrachte werk, hoewel hij ook kent de weemoed over het beëindigen van dezen werkkring. Spr. dankt allen voor de ontvangen medewerking, inzonderheid den aannemer den heer v. d. Bijl, den boofd-opzidhter den heer Hutjes en dien af gevaardigde van het Werkfonds. Een woord van warmen dank brengt hij aan burge meester Colijn voor de prottige samenwer king en besluit met een woord van erkente lijkheid en ondervonden waardeering en wenscht de gemeente geluk met dit raad huis- hetwelk is een waardig huis voor thans en het nageslacht. Namens den kring Rijnstreek van burge meesters en secretarissen feliciteerde bur gemeester Baku ijzen, van Leimuiden hun collega en Alfensch buigerij met dit sohoone gebouw. Dr. Canhegieter was de tolk van de besturen der plaatselijke kerken om het ge meentebestuur te complimenteeren met dit nieuwe raadhuis en zijn waardeering uit te spreken over het feit, dat ook de plaatse lijke overheid erkent, dat al hebben Kerk en Staat ieder een eiglen terrein, zij toch elkander noodig hebben en tot een zegen kunnen zijn. Burgemeester C o 1 ij n dankt daarna den Commissaris Jhr. van Karnebeek vóór de opening van dit gebouw en voor de woor den van gelukwensch en verzekert dat het gemeentebestuur alle krachten aal inspan nen om de moeilijkheden te overwinnen. Spr. dankte daarna de andere sprekers voor hun goede wenschen, waarmede het zonder eenige reserve mag worden gezegd, zichtiging van het gebouw werd overge gaan. Gedienstige dames zorgden voor thee en sigaren. Bij den rondgang bleek, dat zonder eenge reserve mag gezegd worden, dat allen vol bewondering waren voor deze schepping van den architect den heer Blaauw. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf MAANDAG 6 MAART Programma 3: 8 Keulen; 9.20 Radio PTT N of v.; 10 Parjjs Radio; 10.20 Radio PTT N of dlv 12.20 Brussel VI; 2.20 Parjjs Radio 3.20 Keulen; ,20 Droitwlch; 5.20 Brussel VI; 6.05 Radio PTT ■f dlv; 6.20 Keulen; 7 30 Brussel VI; 7.50 )urg; 8.20 Brussel Fr; 9 50 Keulen; 10.20 Brua- lel VI; 11.20 Parüs Radio Progrt :1 VI; 9.20 Dlvi 10.35 London Reg; 1.20 Droltw; 5.20 Drol 8 20 Lodnen Ren; 8.40 1 2 Landen Rej DINSDAG 7 MAART Programma 3 8.— Keulen, 9.20 Radio PTT n. of dlv.. 11.20 Parijs Radio, 12.35 Brussel VI.. 2.20 la of dlv.. 2.40 Radio PTT N. of dlv., 3.20 en. 4 20 diversen. 4.35 Keulen. 5 20 Brussel VI.. 6.50 Keulen 7 35 Beromunster. 9.53 Kuelen, 10 29 Brussel VI.. 11.20 R. Danmark of dlv. Programma 4: 8.Brussel VI., 9.20 diversen, 10.35 Londen Reg. 1.05 Droltwlch, 2 20 Lond Reg., 3.20 Drolttwlch, 3.55 Londen Reg.. 4.45 Droltwlch, 7.20 Brussel VI.. 7.50 Straatsburg, 8 20 Brussel Fr., 9.20 Rroitwioh. Agenda Maandag, 6 Maart Stadsgehoorzaal (kleine zaal), 8 uur, lezing over China, door Miss Lucy Tou. Dinsdag, 7 Maart. Stadsgehoorzaal. 8 uur, Uitvoering Leidsche Chr. Harmonie-vereeni- ging, met medewerking der Timdelerclub. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 4 tot en met Vrijdag 10 Maart a.s. waargeno men door de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85 en M. Boekwijt Breestr. 74, telef. 552. werd door secretaris en penningmeester verslag uitgebracht. Het goed gevulde pro gramma bevatte een Maatschappelijk on derwerp „Godsdienst en het maatschappe lijk leven" dat werd behandeld door D. de Vogel; en een onderwerp over „Mohammed en de Islam" dat ingeleid werd door Joh. de Bruin. In de pauze werden ververschingen aangeboden, terwijl ter afwisseling enkele voordrachten werden gedaaji en een impro visatie-wedstrijd plaats had, waaraan IS personen deelnamen. Tot de aanwezigen behoorde ook de burgemeester, de heer A. .Wamaar, wiens bezoek zeer op prijs werd gesteld. Eenige woorden van warmen dank voor het werk der Jongelingevereen. werden door hem i HOE DE VOETBAL ROLDE Ook Ter Leede I uit Sassenheïm heeft Za terdag de Alfenscihe rood-zwarten niet kun nen kloppen, zoodat A.R.C. nog steeds onge slagen is en nog slechts 4 punten noodig heeft om kampioen te zijn. Het was een aantrekkelijke wedstrijd, die tegen het einde helaas wat ruw werd, w - aan spelers van beide kanten zich schuldig maakten en dat tot gevolg had dat een Ter Loede-speler uit het veld werd gezonden. Voor de rust hadden de gasten een veld- overwicht, zonder voor het A.R.C.-doei ge vaarlijk te zijn. Daarentegen waren de aan vallen van de gastheeren razend vlug en gevaarlijk en hoe goed de keeper der gast heeren zich weerde moest hij driemaal vis- schen door doelpunten van Snel (2) en Koop- mans. (Rust 30). Na de rust ging de strijd gelijk op. A.R.C. vergrootte den voorsprong, uit een penalty scoorden de gasten toen te gen, maar spoedig werd het 5—1 en 6—1 waarna de gasten nogmaals scoorden en ten slotte bracht A.R.C. dein stand op 72. Kort voor het einde stopte van Heusden op fraaie wijze een penalty. Op het bijterrein won A.R.C. 3 met 5—2 van Ter Leede 3, nadat de rust met 20 was ingegaan. A.R.C. behoudt hierdoor een kans op het kampioenschap. A.R.C. 2 kwam te Li6se met slechts 8 spe lers tegen LR.C. en verloor dan ook met 9—0. De adspiranten wonnen van C.N.V. met 6—2. JIAZERSWOUDE De jaarvergadering van de Chr. Jongo- lings Vereenising „Eere zij God" werd ge houden in de bovenzaal van hotel ..Het oude Raadhuis". De leiding van dezen avond berustte bij den voorzitter, den heer Jac. Kroon Door A. Ha berm el 1 werd behandeld Gew. Geschiedenis Joh. 17 waar op een breede bespreking volgde. Hierop HILLEGOM V. V. V. De V.V.V. vergaderde met de drie Midden- standsvereenigingen, onder leiding van den heer C. Joh. Bakker. Verschillende plan- werden besproken 7oor den as. bloemen' tijd, o.a. boottochten, uitkijktoren, polygoon Er werden twee comité's gevormd, nl. een werkcomité en een financieel comité. Het eerste comité bestaat uit 5 leden, waar van de heer Sistermans secretaris is i-n het tweede comité bestaat uit de heeren H. v. d1. Hoogt, G. B. Kroon, H. Roeland en J. Veelen- turf. Getracht zal worden om rentelooze aandeel en uit te geven. JAARVERGADERING C.J.M.V. De Ohr. J.M.V. „Psalm 119 9" hield haar jaarvergadering onder leiding van haar voorzitter, den heer W Peet. In zijn ope ningswoord vroeg hij om den moreeien en financieelen steun der gemeente. Hot leden tal bedraagt thans 41 en kon veel hooger zijn. Door verschillende afgevaardigden werd het woord gevoerd, om. door den heer J. Ouwendijk, namens den kerkeraad, daar Dsi Eerhard wegens ongesteldheid niet aanwe zig kon zijn. Verder werd het Zendingsspol: „De geest der oude helden" opgeroerd. Dit spel gaf ons eenige beelden uit de geschiedenis der Zending der Broedergemeente in Surinam© en werd heel goed vertolkt. RIJWIEL OPGESPOORD Door een bewoner van de Weerestein- straat werd bij de politie aangifte gedaan van vermissing van een heerenrijwiel, dat hij tegen zijn woning had laten staan. Door de politie wrrd terstond een uitge breid onderzoek ingesteld en enkele uren later belde de politie van Leiden, dat door haar een persoon, in bezit van bedoeld rij wiel was aangehouden. De dader, iemand zonder vaste woon- of verblijfplaats, is ver volgens naar hier overgebracht, waar tegen hem proces-verbaal is opgemaakt. Den vol genden dag, is hij voor den Officier van' Justitie te Haarlem geleid. BOUWWERKEN De bouw van een bloemlbollenschuur met, kantoor en bijkomende werken aan den Stationsweg voor rekening van de fa. J. H. van Dijk en Zn., is na aanbesteding opge dragen aan de fa. Dandey en Co. te Lisse voor f 8190. KATWIJK a. d. RIJN OPRICHTING AFDEELING CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND Eerstdaags zal in het Vereenigingsgebouw Voorstraat een bijeenkomst worden gehou den met het doel te komen tot oprichting van een afdeeling voor Katwijk en Valken burg van den Chr. Boenen- en Tuindersbond in Nederland. Voor dit doel heeft zich reeds een voorloopig comité gevormd. De secre taris van genoemden Bond zal dien avond spreken over het onderwerp „De overnam*, door de organisatie van de bedrijifsmaatre- gelen". RAADSZETEL Naar we vernemen zal de heer M. v. 't Wout, s.d.a.p., zich niet meer herkiesbaar steilten tot lid van den raad der gemeente. KATWIJK AAN ZEE COMMISSIE VOOR VEILIGHEID AAN HET STRAND In voornoemde commissie hebben zitt'ng genomen de heeren: A. Verdoes en G. v. d. Voort (K.R.B.), B. G. Lammens en J. Amol- dus V.V.V.)D. Varkevisser, W. de Lange en Harteveld als strandexploitanten, J. van Duijn (badinrichting), voorts Mr. E. War- mo! te, inspecteur en politie, en C. Jonker, terwijl «ie Burgemeester van deze rommis sie voorzitter is. VISSCHERIJSCHOOL Geslaagd voor het certificaat: Corn. Var kevisser. Jac. v. Rijn, P. Schaap, Nic. v. Dijk, A. Vlieland. L. Rovers, Alb. Snijders. A. Haasnoot, allen van hipr en T Vink. van Noord wijk aan Zee. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL De uitslagen van Zaterdagmiddag luiden: Noord wijk I—Quick Boys I 2—5, Katwijk I -S.C.O. I 9-1,

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6