ASPIRIN Sfl, (3c£ae/vrn*n;z[ 11 si MAANDAG 6 MAART 1939 EERSTE BUAD PAG. 9 RONDBLIK NIEUWE ONRUST IN TSJECHOSLOWAKIJE De besnoeide Tsjechoslowaaksche staat, waaromtrent men toen de September-ge- beurtenissen goed en wel achter den rug waren, niet zoo heel veel nieuws meer ver nam, blijkt ook thans nog niet tot rust te zijn gekomen. Het land verkeert in allerlei moeilijkheden, doch de voornaamste daarvan zijn nog immer van nationalen en finan- cieelen aard. Vooreerst is er tusschen Praag en Bratislava, den zetel der autonome Slo- waaksche regeering, nog steeds geen volle dige overeenstemming over de wijze van samenwerking tusschen de drie autonome gebieden, waaruit de nieuwe republiek is samengesteld, te weten 't eigenlijke Tsjechen land. nl. Bohemen en Moravië. en1 territoirs waar de Slowaken, resp. de Roetenen, de meerderheid vormen. De strubbelingen rond Roetenië. welke voor een deel van inter nationalen aard zijn, wij denken hier aan het Hongaarsch-Poolsche streven naar in lijving der Roetenen bij Hongarije, willen wij thans ter zijde laten, deze kunnen im mers nauwlijks door de Roetenen zelf. doch slechts door de as-mogendheden, welke te [Weenen daaromtrent uitspraak doen op nieuw aan de orde worden gesteld. De Slowkaaksche kwestie daarentegen biedt geheel andere aspecten. Slowakije wordt thans practisch geregeerd door de 'overwegend Roomsch-Katholieke groepee ring, welke eertijds door Mgr Hlinka werd 'gepresideerd, en zulk een sterk Roomsch en autonomistisch karakter draagt. Deze partij heeft zich sedertdien sterk nationalistisch, om niet te zeggen semi-fascistisch, gereor ganiseerd, heeft geüniformeerde corpsen in het leven geroepen, en ziah o.a. doen kennen als zeer sterk anti-bolsjewistisch en anti- Joodsch georiënteerd. In dit opzicht kwam men derhalve het Derde Rijk in het gevlij, schoon er natuurlijk geen sprake van is, dat men aaneensluiting bij het Derde Rijk zou nastreven. Zoowel ras als godsdienst immers (verzetten zich daartegen. In Praag is men door den loop der dingen ertoe genoopt, ook aan de rooden van aller lei schakeering meer breidel aan te leggen, 'dooh er zijn symptomen, welke erop wijzen, dat in het eigenlijke Tsjechenland daartegen reeds een groeiend verzet zich openbaart. Ohalwalkofski is onlangs weder naar Berlijn ontboden geweest, min of meer om daar omtrent rekenschap af te leggen. Ook in dit opzicht dus dreigen de Slowaken zich gelei delijk weer meer van de Tsjechen "te ver- Wijderen. Het staat intussóhen nog lang niet Vast, hoe Slowakije zich in de toekomst offi cieel tot de Tsjechoslowaaksche republiek zal verhoudn. Te Praag is men bijzonder erop gesteld, tnet de Slowaken in een zeer nauw staats verband te blijven. Vooreerst beseft men daar maar al te wel, dat elke nieuwe ver brokkeling de gezamenlijke positie verzwakt, doch bovendien is de financieele situatie des rijks zóó, dat men zich bijzonder interesseert bij de mogelijkheden, welke de bodem schatten van Slowakye bieden. De republiek heeft ofschoon zij omstreeks een derde van haar grondgebied verspeelde, nog dezelfde financieele lasten, als voor de algemeene .verkaveling. Om deze te kunnen verlichten Zou men dus gaarne een beroep op deze bodemrijkdommen willen doen. Doch Praag kan tot deelneming aan deze exploitatie kwalijk oveTgaan, voor het inderdaad vast staat, dat de Slowaken in allen deele -trouw zullen blijven aan het nieuwe Tsjechoslo waaksche gemeenebest. En deze zekerheid kan men, dank zij de politieke roerigheid, welke zich onder de Slowaken zelf baan breekt, nog steeds niet verwerven. Vandaar dat de spanningen den laatsten -tijd in dit deel van Europa weder zijn toegenomen, en er reeds berichten doorkomen, dat Praag op maatregelen met den sterken i zinnen. Het is niet bekend, hoe Berlijn ten op zichte van deze dingen staat. Naar verluidt zou men er niet op tegen hebben, de Slo waken nog meer zelfstandig te zien wor den, mits daarmee geen Duitsche exportbe langen zouden worden geschaad. Een groo- tere zelfstandigheid, zelfs een eigen Slo- waaksche nationale status zou intusschen nog geenzins beteekenen, dat het Derde Rijk ook de Roetenen zou toestaan zelf him lot te bepalen. Want een gemeenschappelijk Poolsch-Hongaarsche grens, welke uit een samengaan van Roetenen en Hongaren zou voortvloeien, wenscht men ook nu nog te Berlijn niet te aanvaarden. Duitschland im mers wil den weg naar het Oosten onder zijn zeggenschap houden. Wrak van Duitsch vliegtuig ontdekt Elf lijken bij het vermiste toestel Een officier van de Fransche Alpenjagers heeft bij Roubion in het Zuid-Fransche Al pengebied het wrak van een Duitsch vlieg tuig ontdekt, dat kort geleden is verongelukt Het wrak ligt op 1800 meter hoogte. De lijken der elf inzittenden zijn gevonden, ze waren deels met sneeuw bedekt. Het wrak werd gevonden op anderhalf uur afstand van de wintersportplaats Beuilval- berg, ten Zuid-Oosten van Huberture, dat slechts drie berghutten telt en in den winter weinig wordt bezocht. Het vliegtuig was den 25sten Fetoruari op een vlucht van de Balearen naar Italië in den mist neergestort, na blijkbaar den koers te zijn kwijtgeraakt. Van Duitsche zijde werd toen aangenomen, dat het in zee was gestort, in werkelijkheid is het ongeveer 100 K.M. landwaarts in Fransch militair genied te rechtgekomen, een zone, die voor buitenland- sche vliegtuige-n verboden is. Men veronderstelt, dat de omgekomen in zittenden Duitsche en Italiaansche deskun digen waren van de Duitsch-Italiaansch9 strijdkrachten der Balearen. Onder «Ie slacht offers bevond zich echter ook een blond- harige vrouw. Haar lijk hadden de vlammen, die het vliegtuigwrak na den val vrijwel geheel verteerden, nauwelijks aangetast, terwijl alle andere lijken nagenoeg geheel door het vuur waren verkoold. De Fransche militaire autoriteiten stellen begrijpelijkerwijze groot belang in de iden titeit van het vliegtuig en van de inzitten den, vooreerst omdat deze vlucht blijkbaar met geheime opdracht plaats vond en ver volgens, omdat men gevlogen heeft boven een verboden zone, in het vestingen-gebied der Alpen. Roosevelt verheerlijkt de democratie Hij wijst op „rechten en vrijheden' Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het congres heeft president Roose velt te Washington zijn aangekondigde redevoering gehouden. Hij zette de geschie denis uiteen van het congres en hij ver heerlijkte de democratie, welke de Amerika nen genieten, en alles wat zij daardoor voor hebben op andere volken, die onder „per soonlijk bewind" leven. Spreker wees erop, dat de democratische regeeringsvorm tamelijk nieuw is. De mee ning, dat de democratie is uitgeiput, kunnen de Vereenigde Staten, evenmin als de dere democratieën, deelen, noch kunnen zij toestaan, dat men terugkeert tot een regee ringsvorm, welke reeds voor tweeduizend jaar zijn tirannie en zwakheid heeft bewe zen. In de Amerikaansehe grondwet ligt een diepe kloof tusschen de democratie en het „persoonlijke bewind", zooals dit de laat ste jaren tot uiting is gekomen. Wij zijn getuigen van het in beslag nemen van particulier bezit, zonder compensatie. Wil men zijn waarborgen hiertegen opge ven, na de gebeurtenissen van de laatste jaren? Het recht beveiligd te zijn tegen het zon der bevel verrichten van huiszoekingen en arrestaties, de vrijheid van vergaderingen het recht van petitie, al deze voorrechten verheugen zich in een onbeperkte populari teit en ook de vrijheid van het woord is onaangetast Vrijheid van drukpers: niemand gelooft dat deze zou worden gekort of worden be dreigd. Vrijheid van godsdienst: zullen we hen, die thans den godsdienst vervolgen, digen? Het antwoord op dit alles is: „Neen". Niet alleen voor vrijheid van godsdienst strijdt dit land met alle vreedzame midde len, doch we gelooven ook in andere vrijhe den, welke samengaan met de rechten vrije verkiezing voor vrije menschen. Dit beteekent constitutioneele democra tie". Frankrijk arresteert Spaansche anarchisten De Fransche veiligheidspolitie heeft te Toulouse drie Spaansche anarchisten ge arresteerd te weten José Martinez, Vincente Ferrer en Tristanto Valcarcel. De noemde twee kwamen op de zwarte lijst voor, die tijdens het bezoek van het Britsche koningspaar aan Parijs was opgesteld. Zij zijn naar een speciaal concentratiecentrum voor anarchisten overgebracht. GANDHI MAAKT HET GOED Reuter verneemt vaai zeer gezaghebbende zijde, dat tusschen een belangrijken verte genwoordiger van het Indische Congres en den onderkoning onderhandelingen zullen beginnen met het doel een einde te maken aan het geschil met den heerscher van Raj- kot en daarmede aan het vasten van Gandhi. Dr. Gilder, van den gezondheidsdienst van het Congres en andere medici, die Gandhi hebben onderzocht, verklaren dat zijn toe stand goed is. Zorg Aspirin in huis te hebben! MKT BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPt De Siegfried-linie bijna voltooid De bouw in getallen BERLIJN, 4 Maart (Reuter). Dr Todt, die de leiding heeft bij den bouw van de Duitsche fortenlinie aan de Westgrens, heeft een aantal cijfers medegedeeld welke be trekking hebben op deze zgn. Siegfriedlinie. Aan deze forten hebben ongeveer een half millioen man gewerkt; van de 9.000 beton molens van de Duitsche bouwindustrie, wa ren 3.000 aan het werk voor de verster kingen. 1.500.000 ton cement werd gebruikt en 300.000 kubieke met timmerhout. De forten i kasematten bieden ruimte voor 300.000 De eerste linie was gereed in begin Juni in het vorige jaar en eind September was het werk zoover gereed, dat de kanonnen van de overzijde der grens slechts een derde van de versterkingen hadden kunnen ver nielen. De wedloop tusschen geschut en ver sterkingen was toen dus gewonnen. Poolsch-Roemeensche besprekingen te Warschau De Roemeensche minister van buitenland- sohe zaken G a f e n c u vertoeft momen teel in Warschau om aldaar met de Poolsche staatslieden vriensohappelijke besprekingen te voeren. De Poolsche minister van buiten- landsche zaken Beek heeft aan een feest maaltijd gewezen op het belang van de sa menwerking tusschen beide mogendheden. Het zal ons beiden niet moeilijk vallen, al dus de minister, de vreedzame betrekkin gen met onze nabuurstaten te verbeteren. Onze landen, die hun nationale aspiraties vervuld zagen, welke eeuwenlang het on derwerp van gerechtvaardigde verlangens zijn geweest hebben de taak de stabiliteit ons erfdeel en van onze belangen te verdedigen.- Wij hebben de overtuiging, dat wil tot vreedzame samenwerking een belangrijke factor is, waarmede rekening dient te worden gehouden door alle groote en kleine vrienden, ook de verst verwij derde; de dichtbij gelegen mogendheden hebben de taak door gemeenschappelijke samenwerking tot resultaten te komen. Gafencu antwoordde, dat het by de be sprekingen gemakkelijk zal zijn de ideeën en methodes van de internationale politiek vast te stellen welke de onveranderlijke beginse- van internationale vriendschap zijn. Voor zoover deze beginselen de betrekkin gen tusschen onze beide landen leiden be rusten zy zoowel op de gemeenschappelijke belangen van politieken en defensieven aard, als op onze gemeenschappelijke samenwer king voor den vrede en de Europeesdie be schaving. Het rechtsche oppositieblad „Kurjer Wars- zawski" spreekt van de vriendschap en menwerking tusschen de beide landen, die elkaar aanvullen en een economische brug, zoo noodig een bolwerk, vormen tusschen de Oostzee en de Zwarte Zee. In gelijken zin schrijven naar Havas uit Boekarest meldt, de Roemeensche bladen. Er wordt aan herinnerd, dat in November mi nister Beek en koning Carol niet tot accoord konden komen over een gemeen schappelijke Poolsch-Hongaarsche grens. Sedertdien heeft de situatie zich verder ont wikkeld en kan Boekarest met belang ling elk concreet voorstel van Polen be- studeeren. Na den hotelbrand te Halifax EEN ZIGEUNERIN VAN 117 JAAR To Somolyjeno nabij Veazprem heeft een zigeunerin dezer dagen haar 117den verjaar dag gevierd. De jarige zegt nooit ia haar leven ziek te zijn geweest. Toen zij vernam, dat journalisten haar zouden komen inter viewen, trok zij haar Zondagsche kleeren teneinde zich op haar mooist te vertoo- nen. Haar jongste kind is 78 jaren oud. Zij heeft tallooze kinderen, klein- en achter kleinkinderen. Sporen van de „Admiral Karpfanger" Het vermiste Duitsche opleidingsschip Wrakstukken van de .Admiral Karpfan- ?r", het Duitsche opleidingsschip van de HamburgAmerikalijn, dat reeds geruimen tijd was opgegeven, zijn thans, naar Havas verneemt, ter hoogte van Bahia (Brazilië) door het vrachtschip „Pampa" gevonden. Hieronder bevindt zich een beschadigde reddingsboei met het opschrift „Admiral Karpfanger", die ter nader onderzoek naar Hamburg zal worden opgestuurd. Nadat de „Admiral Karpfanger" op 8 Febr. 138 de harven van Port Germaine (Zuid- Australië) had verlaten heeft men taal noch feeken van het schip gekregen. Daar het meer voorkwam, dat het zeilschip geruimen tijd onderweg bleef, begon men zich eerst in Juni jl. ongerust te maken. Nadat reeds eenige malen wrakken waren gevonden, welke men ten onrechte voor de laatste overblijfselen van de „Admiral Karpfanger" aanzag, werd het zoeken in Augustus 1938 opgegeven, in de veronderstelling, dat het schip op een ijsberg was geloopen en met de geheele, 60 koppen tellende bemanning in de diepte was verdwenen. Treinbotsing nabij Karlsbad Vijf-en-veertig gewonden Op het traject Karlsbad—Johanngeorgen- stadt heeft zich een ernstig spoorweg-onge luk voorgedaan, waarbij vijf personen zwaar en veertig lioht gewond zijn. Een goederentrein reed tegen een steile helling op. Door tot dusver onopgehelderde oorzaak raakten drie zwaarbeladen wagons los, die daarop met steeds toenemende snel heid omlaag reden. Het personeel van den goederentrein had van het ongeval niets bemerkt, zoodat de achterop rijdende perso nentrein niet gewaarschuwd werd. Een he vige botsing was het gevolg. Twee wagons van den personentrein, die veel passagiers bevatten weroen in elkaar geschoven en totaal vernield. De groote hotelbrand te Halifax zou vol gens gegevens van den chef de réception 35 mensche-nlevens geëischt hebben. Deze heeft nog verklaard, dat een bep aantal gasten, dat slechts voor enkele dagen in het hotel verblijf hield, niet ingeschreven was, zoodat het aantal slachtoffers niet met zekerheid zou zijn vast tfifitfillen. Vooralsnog hebben de brandweerlieden zeven lijken ge vonden; twintig gewonden zijn naar het kernhuis overgebracht. De brandweer zet haar onderzoek voort, doch dit wordt be moeilijkt door het ijs, dat zich op bepaalde plaatsen gevormd heeft. Neef van Nasjasjibi vermoord Op den 16-jarigen Adnan Nasjasjibi, een neef van den gedelegeerde te Londen van de partij der gematigde Arabieren, is Zaterdag een moordaanslag gepleegd, toen de jongeman een voetbalwedstrijd nabij Jeruzalem bijwoonde. Het slachtoffer is aan zijn verwondingen overleden, 35 dooden te Benares Bij opstootjes te Benares, de heilige stad der Hindoes, zjjn 35 menschen gedood en 200 gewond. De politie pa trouilleert in de onrustige wijken. De Engelsche pacifist Lansbury heeft besloten een brief tot den Paus te richten, waarin hij hem zal voorstellen alle leiders der groote godsdienstige gemeenschappen in de wereld bijeen te roepen in een vredes conferentie, welke met de Paaschdagen te Jeruzalem zou moeten worden gehouden. DE STUDENTENRELLETJES IN POLEN Een honderdtal Poolsche studenten, die hebben deelgenomen aan de anti-Duitsche betoogingen, zijn door de rechtbank van Warschau veroordeeld tot boeten van 20 tot 40 zloty. De veroordeelden zijn in hooger beroep gegaan. W A\ODEBNE LAKKEN <1 UIT OOST- EN WEST- INDIE MAANDBLAD IN BESLAG GENOMEN BANDOENG, 6 Maart, (Aneta). Een deel van de oplaag van het maandblad „Ons Garnizoen" is door de politie in beslag ge nomen. Dit geschiedde in verband met de mogelijkheid van beleediglng van 't hoofd van een bevrienden staat. Het is echter nog niet zeker of een vervolging zal worden ingesteld. DE „VAN DER WIJCK"-ZAAK BATAVIA, 6 Maart (Aneta). De uitspraak i de zaak tegen den eersten stuurman van de „Van der Wijck" is uitgesteld tot 11 Mrt GEMENGD NIEUWS Illegale grensoverschrijding mislukt Vier Poolsche Joden van auto gevallen ROERMOND, 6 Maart. Zaterdag kwam op den grooten weg WaldieuchtEcht, even aan de zijde van de grens, een groote vracht auto aangereden, hoog beladen met etroo. Nabij de Pepinusbrug viel een groote bos stroo van den wagen. Een marechaussee, be last met de bewaking der grens, die toeval lig passeerde, maakte den bestuurder van de auto daarop attent. Deze dankte den mare chaussee voor zijn attentie, maar gaf opeens vol gas en verdween met groote snelheid. Een eindje verder reed de auto met zooda" nige vaart door de bocht, dat de geheele la ding van den wagen vloog. Tot zijn groote verbazing zag de mare chaussee, dat er tusschen de stroobossen en kele menschen op den weg lagen te sparte len. 'Het bleek een drietal Poolsche Joden te zijn en een Joodsche vrouw, die de chauf feur clandestien Nederland trachtte binnen te brengen. De dame was er slecht aan toe. Zij had een zware hersenschudding gekre gen en een armbreuk. Vermoedelijk is zij met het hoofd op den betonweg terecht ge komen. Zij moest naar het ziekenhuis te Roermond worden vervoerd, De overige per sonen hadden vrijwel geen letsel gekregen. Zij zijn door de marechausee te Echt voor- loopig vastgehouden en aan een verhoor onderworpen, evenals de chauffeur van de vrachtauto, die eenigen tijd later door de marechaussee is opgespoord. Drie personen gewond bij auto-ongeluk Bij inhalen tegen een boom gereden STEENWIJK, 6 Maart. Een huurauto van de garage Arends in Meppel is gistermiddag met drie inzittenden uit Meppel, die een voetbalwedstrijd in Heerenveen bij wilden gaan wonen, bij de Witte Paarden in Steen wij kerwold in volle vaart tegen een boom gereden, toen de bestuurder een voorligger wilde inhalen. Door den hevigen schok wer den de inzittenden, Vos, van Agteren en de Vries genaamd, alle drie omstreeks 20 jaar oun, uit den wagen geslingerd en ernstig gewond. De Vries bekwam ernstige verwon dingen aan het hoofd en een schedelbasis- fractuur; hij verkeert in levensgevaarlijken toestand. Onmiddellijk na den schok vloog de ernstig vernielde auto in brand. Hij brandde geheel uit. Dr. Bouwer uit Steen- wijkerwold verleende de eerste hulp. slachtoffers werden vervolgens overgebru naar het ziekenhuis in Meppel. ONTSNAPTE DUITSCHE GEVANGENE AANGEHOUDEN GRONINGEN, 6 Maart De Vreemdelingen dienst heeft Zaterdagvond in den sneltrein GroningenZwolle ter hoogte van Assen een ontvluchten Duitschen gevangene aangehou den. Hij weigerde zijn naam op te geven. De man is vermoedelijk een vriend van den Duitscher, die de vorige week op het Dam rak te Amsterdam wegens een kleine keersovertreding werd aangehouden, waar bij nader bleek, dat deze man nog vier jaar gevangenisstraf moest ondergaan wegens een in Duitschland gepleegden moord. FRIESCHE BOTERDRABBELKOEKEN Oudste adres oaY* v» ut* d Jv» NerS^n de Zoo aa" Hi-lirtrraodCl In bussen mm 6 st 0.50; 10 st. 0.85; Luxe bussen 10 st. 0.90; 17 st. L50; Boven 2.— franco TeleL 20 Gironummer 30584 J. C. REPKO - WORKUM (Reel) dinsdag, 7 maart 103». HILVERSUM I. 1875 en 301,5 M. AVRO-Ultzen* ding. 8.00 Gram.muziek, (ca. S.lö Berichten), 10.00 Morgenwijding. 10.1" 11.30 Bert van Dln Omroeporkest. 1.45 Gr&m.muzlek. 2.00 Omi roeporkest en solist. 2.45 Knipcursus. 3.48 Disco-Variété, 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinder* halfuur. 5.30 AVRO-Aeollamorkeet. 6.15 D« Twilight Serenaders .(oa. 6.26 Berichten), 7.00 Voor de kinderen. 7.05 u. Kinderkoor „Zanglust" met pianobegeleiding. 7.30 En* geLsche los. 8.00 Beriahten ANP, Radiojour naal, mededeellngen. 8.20 Gram.muziek. 8.SO Bonte Dlnsdagavondtrein. 10.00 Radlotoone^l 10.20 Disoonieuws. 11.00 Berichten ANP, Hierna: Vola Darsky*s ensemble. 11.30—12.0Q Eddy Oliver's dansorkeot. HILVERSUM II. 415.5 M. KRO-UItzendlng. 8.00 9.15 Gram.muziek. (Om 8.15 Berichten), 10.00 Gram.muziek. 11.30 Religieuze causerie 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkeet. (1.00— 1.20 Gram.muziek). 2.00 Voor de vrouw, 3.00 Modecursus. 4.00 KRO-Kamerorkest 4.45 Gram.muziek. 6.00 KRO-Melodlsten. 6.45 Gelukwenschen. 6.05 Vervolg concert solist 6.35 Berichten, Sportpraatje. 7.00 uur Berichten. 7.15 Cyclua „Naar de nieuwe ge meenschap". 7.45 Gram.muziek. 8.00 Berich ten ANP., mededeellngen. 8.15 Lijdensmedi tatie. 9.30 KRO-Symphonleorkeet en solist, 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gregor Serbaa en zijn orkest. 1L05—12.00 Gram.muziek. DROITWICH 1500 M. 12.20 Programma, gewOd aan Buckingham Palace. 12.50 Orkest. 4.3# Voordracht. 4.45 Ensemble. 6.40 Sextet, 6.40 Variété. 7.20 Zang. 7.50 Causerie. 8.20 Ope rette. 9.46 Causerie. 10.05 Harmonieorkest, 10.35 Vlooi en plano. 11.20 Orkest. RADIOPARIS 1648 M. 12.86 Zang. 1.26 Ore kest 5.25 Plano. 6.35 Vlooi en plano. 7.2a Orkest. 8.35 Radiotooneel. 10.35 Kamermu ziek. KEULEN 456 M. 7.60 Ensemble met plano. 11.20 en 12.35 Orkest. 1.30 Concer. 8.20 Orkeet* 4.35 Koor en plano. 6.30 "Wlntenhulp-pro# gramma. J7.30 Concert. 9.50 Orkest, BRUSSEL 322 en 484 M. 32 2 Mi 12.50 Orkest, 1_30 Orkest 8.20 Orkest 9.35 Orkest. 12.35 Orkest 1.30 Conoert. 3.20 Oricect, 7.35 IAt muz. programma. 8.20 en 9.35 uur Symphonleorkeat DEUTSCHLANDSENDER 1571 Ml 7.20 Kamer koor en Orkest 8.30 Dagbladoverzlcht 3.6# Piano, 10.20 Orkest, Het jubileum van het 6e regiment infanterie Verschillende geschenken aangebodon BREDA, 6 Maart. Zaterdagmorgen werden de feesten ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het reg. Infanterie te Breda; voortgezet Na de reveille door de gezamen- lijke tamboers en hoornblazers, werd te tien; uur gelegenheid gegeven tot het aanbieden der gesohehken. I Namens de burgerij Van Breda bood de heer Mr. F. Smits een tweetal schelleboo- men aan. Hij werd gevolgd door den heer Ingen-Housz, uit Gilze, die namens de reserve-officieren van het regiment aan den commandant een viertal diepe trommen aan bood. Sergeant-majoor Gielkamp over handigde namens de onderofficieren van het regiment vier bazuinen, waarna de heer Voermans, namens de leveranciers vin! het regiment een fraaie klok en de Burger- werklieden een barometer aanboden. Nadat overste J. H. W. B r u i n s allen haü bedankt voor de zeer welkome geschenken, werd een aanvang gemaakt met het défilé, Generaal-majoor A. A. van Nijnatten, commandant van de derde divisie, had zich met gevolg op de Oude Vest opgesteld. Op het bordes voor het stadhuis op de Groote Markt waren verschillende burger lijke en militaire autoriteiten bijeengekomen', toen het regiment, voorafgegaan door hel stafmuziekcorps, zich voor het stadhuis op stelde. I Na een kort woord van gelukwensch doon den garnizoenscommandant, kolonel C. F, Brueckel, werd het woord gevoerd door den burgemeester van Breda, B. W. T. vart Slobbe, die namens de Bredasohe burgerij de gelukwenscheT. overbracht bij dit jubileum In den namiddag werd in de Vereenigings- zaal der officieren werd in de Vereenigings- receptie gehouden, waarna des avonds te negen uur de feesten werden besloten met epn taptoe op de Groote Markt door de staf- muziek van het 6e R. onder leiding van! kapelmeester Van Leeuwen, met medewer king van de gezamenlijke tamboers en hoorn blazers van het 6e R. I. (40 XXX. Als de broeders dien middag op den hof komen, zien ze oogenblikkelijk, hoe de zaken staan. Voor het venster van Rika Koning hangt een wit laken. Ook bij de buurtjes zijn de gordijnen neergelaten of dichtgeschoven. Dat is overduide lijke taal. Hun eerste vraag aan de vrouw, die de doode reeds heeft afgelegd, en nu nog een en ander in het huisje aan het bered deren is, geldt het afsterven van Rika. Of ze nog bij kennis js geweest en of ze nog wat gezegd heeft. Ja, inderdaad, een paar aanwijzingen voor haar begrafenis en dat er nog een kistje in de linnenkast moest staan, of de broeders daarvoor Wilden zorgen. Verder niets? Niet iets over haar zelf? Neen, niets. Om even negen uur is ze rustig ingeslapen. ».En 't was zoo'n nette vrouw," getuigt de burin met be wogen stem, „bepaald ook wel van een goeie komaf. Alleen erg op d'r zeiven, èrg...w. U kunt er van opaan, dat die ziel zoo ia dl eenigheidje heel wat heeft uitgevochten. Een ver borgen leed of zoo wat. We hebben hier dikwijls tegen mekaar gezeid De broeders knikken maar eens. Dat is zooveel als een zachte afwijzing van verdere uitwijdingen omtrent hetgeen er alzoo gezegd is op den hot. Of Rika Koning nog familie had? Neen, voor zoover zij weten niet. Misschien verre neven of nichten, maar die hebben zich dan toch nooit iets aan haar gelegen laten liggen. De dokter en de begrafenisondernemer blijken ook al ge waarschuwd te zijn, evenals dominee Oosters, die nog wel zal aankomen. En inderdaad, nog eer Gelisse en van Berckel vertrokken zijn, treedt hij de kamer binnen. Als man van veel ervaring overziet hij snel de situatie. Wanneer gestorven? Vanmorgen negen uur. H'm. Lang ziek geweest? 'n Dag of tien bepaald ziek, maar daarvoor toch al een heele tijd aan de sukkel. H'm. En den dokter gister eerst laten halen, h'm. En U heeren, is U familie? Neen, geen familie. Zuster Koning be zocht zoo nu en dan onze bijeenkomsten. Vannacht riep zij onze geestelijke hulp in. H'm. Staan de zaken zóó. Bij het leven zwerven bij secten en kringetjes van vrome menschen en de Kerk des Heeren voorbijgaan en dan wordt de predi kant ontboden bij een lijk. Ja, h'm. Waartoe? Als wat? Om de begrafenis te regelen misschien? Of zorgt U beiden daar wellicht óók voor?" „Zij was in haar leven een trouw lid van Uw kerk, do minee. Bij ons is ze slechts een enkelen keer geweest. Wij zullen ons gaarne terugtrekken en de laatste zorgen voor dit schaap overlaten aan den wettigen herder!" „Ja, ja, nadat de heeren sectaristen hun arbeid aan de levende ziel hebben verricht, laten ze de zorg voor het lijk dan wel aan den predikant over. Ja, ja, we kennen dat." Dominee Oosters, die waarlijk geen onwelwillend man is, doch wat kort aangebonden en behept met een gruwelijken hekel aan al wat er op uit is tweedracht, secten en muiterij in wereldlijke en kerkelijke regeeringen aan te richten, ge voelt zelf, dat hij vooral tegenover dien grijsaard wel wat al te hard van stapel loopt. Doch zijn principes en zijn aan gerande ambtseer verbieden hem anders op te treden dan hij doet. Als Gelisse en van Berckel tenslotte aanstalten maken om te vertrekken en de eerste het „kistje", een geldtrommeltje van bescheiden omvang, van de tafel wil nemen, laait op nieuw de toorn in dominee Oosters op- „Hallo vriend," zegt hij, „waar gaat dat heen?" Een uiterste wilsbeschikking van de overledene. H'm, ja, daar zou nog wel iets tegen in te brengen zijn. Maar enfin, laten we de zaak zóó regelen: ik neem het trommeltje mee en U den sleutel. Den dag na de begrafenis komt u dan zoo tegen een uur of drie bij mij thuis, dan kunnen wij samen den inhoud eens bekijken." „Maar als ik nu ook eens wat zeggen mag," zoo komt van Berckel. die tot nog toe gezwegen heeft, nu tusschenbeiden, „de zuster heeft dit kistje met inhoud bij haar leven aan ons toegewezen. Niet dat ik er wat op tegen heb. dat U met broeder Gelisse daar samen verder voor zorgt, maar het komt me toch voor, dat U wel wat ver gaat, met daar zoo maar ineens over te beslissen." „Die toewijzing aan jullie staat juridisch zeer zwak, vriend, en voorts zul je het toch wel met mij eens wezen, dat in zulke gevallen ook de schijn des kwaads vermeden dient te worden. Als je er even verder over nadenkt, zul je inzien, dat de door mij voorgestelde maatregel geheel in jullie eigen belang is; ik weer er den laster mee van jullie hoofden." „Als U het van dien kant bekijkt, dan wil ik er verder over zwijgen, dominee." „Heel verstandig vriend, heel verstandig." Piet van Berckel zwijgt inderdaad, doch zijn bloed loopt snel naar het kookpunt. Dat Gelisse onder zulk een behan deling kalm kan blijven! Wat hem, Piet van Berckel betreft, hij heeft dominees nooit erg hoog aangeslagen, doch na dezen middag zal hij ze bepaald verachten. Zoo wreekt Piet van Berckel z ij n aangerande „ambts eer". XXXI Op den afgesproken middag, prompt drie uur, meldt Gelisse zich aan de pastorie. Reeds bij de eerste begroeting valt hem op, hoe geheel anders dan bij het doodsbed van Rika Koning, dominee Oosters hem nu tegemoet treedt. „Gaat U zitten, mijnheer Gelisse, hier, bij den haard. Het wordt al frisch, vindt U niet? We hebben van de week de kachels maar laten aanmaken: het is in deze groote, hooge kamers gauw kil, en muren van een dertig centimeter dikte ventileeren nagenoeg niet. U ziet. ons degelijk voorgeslacht bouwde pastorieën als vestingwerken; wat in die dagen on dernomen werd. moest de eeuwen kunnen verdurenEn mag ik U een sigaar aanbieden? Neen? Rookt U niet? Feite lijk zeer verstandig. Er wordt zeer zeker tevéél gerookt in ons lieve vaderland. Ontegenzeggelijk zit er een soort sla vernij in. U heeft gelijk. Maar het hindert U niet, als ilc opsteek?" Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2