H I E F H IP 20 Jaren de favoriet 20 jaren de beste voor ieders gezondheid ZATERDAG 4 MAART 1939 EERSTE BEAD PAG. s BUITENLAND De Poolsch-Duitsche studentenrelletjes Poging tot bijlegging der geschillen De besprekingen tot liquidatie van de anti Poolsohe incidenten te Danzig en de anti Duitsche betoogingen in Polen worden thans gevoerd door Polen en Danzig, daar de Duitsche regeering heeft verklaard genoegen te nemen met de verontschuldigingen der Poolsche regeering. Intusschen zijn de onderhandelingen te Danzig reeds op het doode punt gekomen. De autoriteiten van Danzig staan op het standpunt, dat zij geen verantwoordelijkheid dragen voor het aanplakbiljet met de woor den „geen toegang voor honden en Polen". De senaat der stad heeft dein Poolschen commissaris-generaal gevraagd, namens zijn regeering de door de Poolsche studenten aangenomen resolutie te desavoueeren. In deze resolutie werd gesproken over „natio- naal-socialistische terreur in de vrije stad, Poolsche rechten op de Weichsel-delta, uit het Westen gekomen vijanden en den drang nach Osten". Van Poolsche zijde is voorgesteld, dat een gemengde commissie voor de regeling van het geschil zal worden benoemd. De Palestina-besprekingen te Londen De briefwisseling tussehen sjerif Hoessein van Mecca en sir Henry Mc Mahon, die in 1915 Britsch commissaris te Cairo is geweest, welke correspondentie leidde tot den opstand der Arabieren tegen het Ottomaamsche rijk, is thans te Londen gepubliceerd in den vorm van een witboek. Op deze correspondentie hebben de Pales- tynsche Arabieren steeds hun aanspraken op onafhankelijkheid gebaseerd. Het desbetreffende schrijven van Mc Ma hon aan Hoessein is gedateerd 24 October 1915. Er wordt in verklaard, dat Groot-Brit- tamnië bereid is de onafhankelijkheid van. Arabië te erkennen, doch dat de districten Mersina, Alexandrette en deelen van het vooroorlogsche Syrië, liggende ten Westen van de districten Damascus, Horns, Hame en Aleppo, waarvan niet kon worden geze_ dat zij zuiver Arabisch waren, zouden worden uitgesloten. De officieele Britsche opvatting is weest, dat geheel Palestina ten Westen van den Jordaan was buitengesloten, doch de Arabische opvatting is geweest, dat de toe zegging het zuidelijk deel van het oude vilayet van Beiroet en de toenmaals onaf hankelijke sandjaks van Acre, Baloa en Je ruzalem niet uitsluit. Over deze tegenstrijdige opvattingen geeft de briefwisseling geen opheldering. Het huwelijk van Prinses Farozieh De bruigom In Egypte aangekomen De kroonprins van Iran, die in het huwe lijk zal treden met prinses Farozieh van Egypte, is gisteren aan boord van het jaoht „,Mahroussa". te Alexandrië aangekomen. In de haven werd het jacht begroet met het geloei van tallooze scheepssirenen. De kroon prins heeft gisteren voor het eerst zijn toe komstige gemalin, prinses Farozieh, gezien. Zoowel te Alexandrië als te Cairo werd 'de prins geestdriftig toegejuicht. ONS FEUILLETON Korte inhoud van het voorafgaande Tussehen twee groote moderne gebouwen van een manufacturenmagazijn en een filiaal van de Provinciale Bank, staat in het dorp Waterdam het kleine antieke pandje De Bloeyende Amandelboom, eigendom van den ouden heer Wiechers. Adriaan, eenig zoontje van den heer Wie chers, bekijkt zijn vader en tante Ditje, de huishoudster, op zijn eigen wijze. Na de lagere school gaat hij naar de H.B.S. van een naburig stadje. Na het eindexamen komt Adriaan in den kruidenierswinkel van zijn vader. Op aan dringen van Brinkman, zijn vroegeren onder wijzer, wordt hij tevens voorzitter van de Jongelingsvereeniging. Toch bevredigt hem dit leven niet. In een vertrouwelijk gesprek met Sander Witkop, een onderwijzer, vertelt hij dezen iets van zijn moeilijkheden. Sander vraagt of Adriaan er nooit aan gedacht heeft predikant te woTden. Als Adriaan er eens terloops met zijn vader over spreekt ontmoet hij zooveel tegenstand, dat hij besluit er voorloopig maar over te zwijgen. Op zekeren nacht worden Piet van Berckel en Gelisse, twee ouderlingen van den sec- tarist Olivier, geroepen bij Rika Koning, een öude vrouw die stervende is. Den laatsten <tijd bezocht zij de samenkomsten van Olivier. Aan Gelisse zegt ze wel te gelooven in Jezus' bloed, doch vrede heeft ze niet. (Zie vervolg hieronder) De Japansch'Chineesche oorlog De strijd wordt weer levendiger Japans financieele lasten blijven onverminderd De Japansche troepen hebben uit ."er- schillende richtingen een ^aanval op Noord-Kiang Soe ingezet, gesteund door luchtmacht en vloot. De aanval is gericht op de Chineesche troepen, die zich na den grooten slag in April 1938 hebben teruggetrokken naar Hsoe Tsjau Foe en daar een gebied van 15.000 vierkante kilometer bezet hebben. Deze Chineesche troepen zijn naar schatting 60.000 man sterk. De Japansche autoriteiten hebben de neu trale scheepvaart gewaarschuwd, dat het bevaren van kustwateren in Noord-Kiang Soe gevaarlijk is. Tegelijkertijd hebben de Chineesche troe pen, naar het Chineesche persagentschap uit i-Tsjang meldt, het oilensief aan het front in Midden-Hopei (Centraal"China) hervat en de Japanners reeds teruggedrongen. De troepen bewegen zich langs den groo ten weg van Hankau naar I-Tsjang in Wes telijke richting. Intusschen hebben ongeregelde troepen het Japansche garnizoen uit Ying Tsjcn, ten We6ten van Hankau, verdreven. Op 19 Februari hebben de guerillatroepen een onverwachten aanval op de stad gedaan. De Chineezen hebben voorts 12 Japansche vliegtuigen op het fliegveld van T6jeng Tsjen vernield. De veiligheid te Shanghai Het Japaosche consulaat-generaal te Shang hai deelt mede, dat met de autoriteiten der internationale concessie een accoorJ is sloten voor de onderdrukking van het ter rorisme. De overeenkomst behelst samenwerking tussehen de politie der internationale con cessie en de Japansche. In een desbetreffend Japansch communi qué wordt verklaard, dat de raad der inter nationale nederzetting er in heeft toege stemd, het aantal Japansche agenten bij de internationale politie te verhoogen. Het com muniqué voegt hieraan toe, dat het ant woord van den raad sommige Japcinsche eischen niet inwilligt. Welingelichte kringen verklaren, dat het internationale gemeentebestuur op zijn standpunt is blijven staan en dat alleen de internationale politie het recht zal hebben, den politiedienst waar te nemen op het ge bied der concessie. Japan moet doorzetten Luitenant-generaal 11 a g a k i, de Japan sche minister van obflog, heeft in de voltal lige vergadering van de begrotingscommis sie van den landdag gezegd, dat de toestand in China niet een groote wijziging wettigt van de in China te houden militaire macht. Hij zette de noodzakelijkheid uiteen, zich van het noodige materiaal te voorzien, het geen de legers van de Kwo Min Tang er on vermijdelijk toe zou nopen, het verzet tegen Japan op te geven, waardoor de vrede en orde in het bezette gebied zouden worden gehandhaafd. De buitengewone legerbegroo- ling voor het volgend financieele jaar zal derhalve, voor zoover het het incident in China betreft, vrijwel gelijk zijn aan die van het loopend jaar, terwijl gelden moeten wor den beschikbaar gesteld voor den bouw van militaire barakken. Admiraal Yonai, de minister van ma rine, zeide, dat de buitengewone marine- begrooting ad 812 yen de kosten betreft voor de marinestrijd'krachten in China, met inbe grip van oorlogsschepen, luchtmacht en lan dingstroepen, zoomede voor het noodige oor logsmateriaal en den bouw van barakken en hospitalen. 140 Modellen en uitvoeringen eompl franco door geheel Nederland 1.60 z L40 z 1.86 M 16.— U.V. 2.00 x 1.70 x 1.85 M 30.— 2.90 x 2.00 x 1.86 M 1 42.— 6.00 x 6.40 x 2.16 M 180.— 6.00 x 7.40 x 2.16 M 200.— Bezoekt onze terreinen oi zendt 20 ct, port! voor 't Boekje No 8 „DE GROOT'S HOUTBOUW» DE JAPANSCH-RUSSÏSCHE VISSCHERIJ- BESPREKINGEN Hoop op overeenstemming Van welingelichte Japanscihe zijde wordt medegeaeeld dat tussehen Tokio en Moskou eindelijk een compromis zou worden bespro ken met betrekking tot de visscherij in de Siberische wateren. Tokio zou bereid zijn enkele visscherjjpereeelen, waarvoor de Sovjetunie in verband met de strategische beteekenis de concessie weigert te verlengen, prijs te geven. Daarentegen zou Moskou bereid zijn er van af te zien, de Japansche perceelen, die tot dusver niet onder een speciale regeling vie len, in veiling te brengen, terwijl het voorts zou overwegen aan de Japansche visschers een aantal nieuwe visscherijgronden ter beschikking te stellen, ter vervanging van de teruggetrokken perceelen. Van Italiaansche en Duitsche zijde zou krachtig invloed op Japan worden uitge oefend om deze regeling te aanvaarden. Volgens dezelfde welingelichte kringen ii er alle kans, dat het compromis tegen het midden van deze maand tot stand komt en zou kort daarna de totstandkoming te ver wachten zijn van een drievoudig accoord tot versterking van het anti-Komintempact. LITTH AUER MAGENBITTER Soudan geeft zijn opdracht terug Naar parlementsontbinding in België? ^_udan is bij zijn pogingen een nieuwe Belgische regeering samen te stellen, ge strand op de onvei-zoenlijkheid der liberalen, die volharden in hun eisch, dat Dr. Mar tens als lid der Kon. Vlaamsche Academie moet verdwijnen. Koning Leopold heeft daarop burgemeester M a x mn Brussel ver zocht, zich met de kabinetsvorming to belas ten, doch deze heeft geweigerd de opdracht te aanvaarden. Wordt binnen afzienbaren tijd geen oplos sing gevonden, dan is het niet uitgesloten, dat do rcgeering-Pierlot, die de loopende zaken biijft waarnemen, parlementsontbin ding zou voorstellen. De Britsche ambassadeur te Burgos Sir Maurice Drummond Paterson De Engelsche koning heeft de benoeming bekrachtigd van Sir Maurice Drummond Paterson tot ambassadeur in Spanje. Paterson. die thans gezant te Irak is, was 1929 secretaris van de ambassade te Ma drid. In 1930 en 1931 trad hij op als zaakgelas tigde te Madrid. Goering naar Italië Het echtpaar Goering is gisteren naar San Remo vertrokken, alwaar het drie we ken hoopt te vertoeven. Hoewel Goerings be zoek aan Italië van particulieren aard is, zal hij toch gelegenheid hebben, Musso lini en andere Italiaansche vrienden te ontmoeten. Goerings gezondheid zou momen teel te wenschen overlaten. De terreur in Palestina Britsche troepen, die twee Arabische dor pen bij Toelkarem doorzochten, hebben in een grot de lijken van twaalf Arabieren ge vonden, die vermoedelijk door terroristen ngebracht zijn. Terroristen hebben een aanslag gepleegd op den Franschen burger Gelat, secretaris van het Fransche consulaat te Jaffa. Twee mannen hebben schoten op hem gelost, na met geweld zijn woning te zijn binnenge drongen. Do secretaris werd niet getroffen, doch een kogel wondde ihet gezicht van zijn 8-jarigcn zoon. De daders ontkwamen. Duitschland en de Pauskeuze Een politieke Paus Naar aanleiding van de verheffing van kardinaal Pacelli tot Roomschen opperher der schrijft onze Duitsche correspondent ons- Het ligt voor de hand, dat men in toon aangevende nationaal-socialistische kringen deze benoeming met verbazing en bezorgd heid heeft vastgesteLd. Pacelli was immers, nadat hij in 1929 na een 12-jarige werkzaam heid in München en Berlijn op het vaticaan zetelde, een tegenstander van het fascisme en nationaal-socialisme, voorzoover dit in strijd ligt met de leer der Katholieke kerk. Hce men dat feit te Berlijn opvatte, blijkt uit een publicatie in den „Völkischen Beo- bachter" van 21 Januari onder het opschrift met dikke letters: „Hetzer in Vatikan". Dpt onder krijgt men dan de portretten tc zien van kardinaal Pizzardo, Prelaat Dr. K os wijlen Don Sturzo enkardinaal Pacelli! En ter verduidelijking wordt er nog aan toegevoegd, dat dit viertal als tegenstanders van het fascisme en nationaal-socialism" in het vaticaan ageeren! Onder de gegeven omstandigheden schijnt men het beter te achten, deze felle attaqm» dood te zwijgen, want zelfs in den anders zoo feilen „Angriff" va/n hedenavond le?en wij in een beschouwing over den nieuwen Paus onder meer: „Terwijl de fascistische pers in Italië de keuze van Pacelli tot Prus op waardige wijze behandelt, verbinden de Engelsche en Fransche bladen dit feit met allerlei commentaar, dat er op uit is, om Pius XII als een tegenstander van alle auto ritaire staten te karakteriseeren. Wij koestb ren omtrent de diplomatieke begaafdheid van den nieuwen Paus een te hooge mee ning, dan dat wij kunnen verwachten, dat hij de nationale katholieken in Italië en Duitschland voor een zwaar gewetensconflict zal plaatsen. Niettemin verdient het aanbe veling, deze uitlatingen van joden ou demo craten te registreeren". Interessant is tenslotte een uitlating van de „Deutsche Allg. Z." over de wijze, waarop de opvolger van Paus Pius XI is gekozen: „Op zijn 63sten geboortedag is Eugenie Pa celli tot Paus gekozen. Het is belangrijk, dat een conclave van minder dan 24 uur de een stemmigheid van het kiescollege tot stand heeft gebracht. Voorafgegaan was een be spreking over het feit, of de Katholieke Kerk tot haar hoogstcn Lei dei' een geestelijken herder of een politieken cP^lomaat zou kie- zei. De beslissing is door de keuze van Pa celli in politieken zin uitgevallen, een feit, hetwelk de geestelijke eigenschappen van den nieuwen Paus niet aantast". Het Iuchtwapen der Ver. Staten Slechts 879 toestellen der eerste linie In de desbetreffende commissie van het Amerikaansche Congres is gisteren meege deeld, dat op het oogenblik in het geheel slechts 879 gevechtstoestellen der eerste linie in de Ver. Staten beschikbaar zijn en dat het drie jaren zal duren, om de pro ductie te verhoogen tot 100 toestellen per maand. Ook werd onthuld, dat proeven worden genomen met een nieuwe ontplofbare stof en met de productie van vliegtuigen uit buigzaam materiaal. Generaal-majoor Arnold, de leider van het vliegercorps, heeft cijfers genoemd van de tegenwoordige sterkte van de lucht macht Hij zeide, dat de oefentoestellen, de verkenners en transportvliegtuigen, die thans door de nationale garde worden ge bruikt, medegerekend, het totaal aantal vliegtuigen, zonder die, welke in bestelling zijn, 1428 bedraagt. Arnold zeide, dat om over drie jaren een productie van 1000 vliegtuigen per maand te kunnen hebben, het aantal werktuigkun digen van 27.000 moet worden uitgebreid tot 120.000. Hij voegde hieraan toe, dat de regeering voornemens is, 400 eenmotorige jagers, 243 bombardeurs, 13 „interceptors", 13 vier- torige bommenwerpers (vliegende forten) en 14 vliegtuigen met foto-inrichting aan te schaffen. „Gezien zekere omstandigheden", aldus Arnold, „wordt de post voor den militai ren inlichtingendienst met 25 pCt verhoogd tot 125.000 'dollars. HYPOTHEEK 3Vi Van een groot pensioenfonds kapitaal aangeboden als eerste hypotheek op courante voon- en winkelhuizen. Rente 3V4 3>/a Brieven met uitv. Inlichtingen onder No. 22700 aan 't Bureau van De Rotter dammer, Goudsche Singel 105, Rotterdam UIT OOST- EN WEST-INDIE Een boot sloeg om op de Marowyne PARAMARIBO, 3 Maart. Bij een bezoek dat de waarnemende gouverneur van Fransch Guyana aan Surinan-e bracht is op de Maro wyne, de grensrivier tussehen Fransch en Nederlandsch Guyana, de met boschnegers bemande boot, waarop het Fransch gezel schap zich bevond, omgeslagen bij de water vallen. Een luitenant-kolonel en een kapitein van den Franschen medischen dienst zijn ver dronken, evenals een het gezelschap van der Franschen waamemenden gouverneur verge zellend journalist en de chauffeur van den gouverneur. De Fransche gouverneur zelf werd gered door een soldaat en de echtgenoote van den gouverneur door een boschneger. De lijken van de omgekomenen zijn Don derdagavond te SL Laurant (in Fransch Guyana) aangebracht. wmwmmim Ook al griep? Die hoofdpijn, dat gevoel van ii siln en d'e P'jnen overal «uilen dan snel verdwij nen met AKKERTJES Volgens recept van Apotheker Dumont ifómnmnaa De verbeteringen te Tandjong Priok BATAVIA, 3 Maart (Aneta). Met 1 April as. zal de voorbereidende arbeid voor de ver betering van de havenwerken te Tandjong- Priok gereed zijn, waarna men begint met den aanleg van een dam wand aan het Wes- terboord van de eerste binnenhaven, waar door hier ook de groote K.P.M.-stoomers kun nen meren. Tijdens de uitvoering van dit werk zal de aanlegplaats, voor zoover noodig worden verlegd naar de overzijde van de haven, waar thans de verbeteringswerken ih vollen gang zijn. Bandjir-schade bij Kediri DJOMBANG, 3 Maart (Aneta). Tengevol ge van bandjirs, waaromtrent reeds mede- deelingen zijn gedaan, is een brug van de Kediri Stoomtram Mij. neergestort. De strem ming zal ongeveer een week duren. De provinciale weg is voor een gedeelte weggeslagen. Verschillende sawahs zijn on der water gezet, waarbij de op het veld staande gewassen vernield zijn. In diverse plaatsen zijn huizen vernield, in totaal 30. Verder zijn kleinere bruggen vernield, waar door het verkeer per as gestremd is. Een in lander uit Poerwoasri is door den bandjir meegesleurd. Kon. Nederl. Akademie van Wetenschappen Toekenning onderscheidingen AMSTERDAM, 4 Maart. Do afdeeling natuurkunde der Koninklijke Nederland- sche Akademie van Wetenschappen heeft besloten de Bakhuis Roozeboom-medaille uit te reiken aan Dr. Arthur L. Day te Washington oud-directeur van het Geophy- sisch Laboratorium aldaar en de Lorentz- medaille aan Prof. Arnold Sommerfield, hoorgleeraar in de theoretische natuur kunde aan de Universiteit van Muenchcn. De overhandiging zal plaats vindon in een plechtige zitting der afdeeling, vermoedelijk in de maand September. De Magistratuur Schoolcommissie of Ouderraad? Verschillende artikelen ii\ het laatste nummer van „De Magistratuur" trekken de aandacht. In het voorbijgaan noemen we de beschouwing over de benoeming-van Mr Dr R Soebroto tot burgemeester van Ma- dioen, een belangrijke stap op het pad der autonomisohe ontwikkeling der Inheemsche bevolking; we stippen ook slechts even aan hoe de overzichtschrijver „een zeld zame verwarring en dooreen menging van wettelijk toezicht en.persoonlijke kerkelijke verlangens" constateert in het geval te Al- blasserdam, waar twee wethouders zich uitspraken over de al of niet wenschelijk- heid. dat de Vrijzinnig-Hervormden op eigen houtje kerkje gingen spelen. Belangrijker opmerking in dit zelfde over zicht wordt gemaakt over het bouwen van militaire inrichtingen en de aanbiedingen welke de gemeenten daarvoor doen. Do schrijver zegt: •.In dit handje-klappen over de vest! ging van een militaire inrichting in een bepaalde gemeente is iets, dat ons tegen de borst stuit. Deze vestiging moet wor- den beheerscht door militaire en strategi sche overwegingen en behoort niet afhan kelijk te worden gesteld van de financi eele mogelijkheden eenor gemeente". Van beteekenis is ook het artikel over „Plaatselijke schoolcommissie of Ouderraad". Ten eerste wordt daarin betoogd, dat nu oudercommissies zich tot een ouderraad kunnen vereenigen (en vele gemeenten dit reeds bevorderd hebben) het weinig zin beeft om de Plaatselijke Schoolcommissies nog langer in leven te houden. Ten tweede blijkt uit dit artikel, dat anti-revolutionai ren willen opkomen voor de belangen der openbare school, waar deze werkelijk be geerd wordt. Tmmers, de Ouderraden kun nen veel ten goede van de openbare school doen. Zij kunnen bij de ouders, zooals het Kon. Besluit zegt, liefde en belangstelling voor de school van hun kinderen nankwee- ken #>n die school steunen bij de vervulling van haar taak. De schrijver besluit: ,7Waar de leuze „'de school aan de ouders" goeddeels historische waarde verkrijgt, wordt het wellicht tijd een nieuwe leuze er in te hameren: „de ouders voor de school!" IN AMSTERDAM P Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA, Makelaar Bouwkundige Expert Nassankade 119 Telefoon 82521—85421 te Helmersstr. 137 hs, 3 k.. k.. t. 42.60 p. m. Sloterkade 6-11, 4 kam., k. badk.. zk42.50 p m. Geuzenkade 47-1, ,3 k., k. bade., zk 35.p. m. Fred. Hendrikplantsoen 96-1 4 k.. k.. zk40._ p. m. FrecL Hendrikplantsoen 6-II, 4 k-. k., zk86.n. m. Sassenheimstr. 51 hs, 3 k., k., badk26.— p. m. WonlnsltJst en Inlichtingen GRATIS HEERENHUIZEN TE KOOP met CENTR. VERWARMING In aanbouw zijnde Moderne Heerenhuizen met en zonder Centr. verwarming en stalen ramen, op eigen grond, en gelegenheid voor garage's, aan de Burgemeester Verkadesin- gel (Tuindorp) Vlaardinger-Ambacht. Aan de breede Sportlaan: Heerenhulzen te koop en te huur. Huurprijs 38.— p. mnd. Deze zijn ter bewoning gereed. Alle inlichtingen bij den Bouwer: W. VAN VLIET, Raadhuisstraat 4 VLAARDINGER-AMBACHT - Tel. 309 De oude Gelisse voelt zich aan dit ziekbed voor een zware taak gesteld. De vrouw heeft het merkbaar benauwd, naar lichaam en adel. Zweetdruppels parelen op haar voorhoofd, en haar borst hijgt zwaar naar adem. Het spreken valt haar moeilijk, doch haar geest blijkt nog zeer helder te zijn. Zij geeft den indruk veel op haar hart te hebben, doch niet bij machte te wezen, zich te uiten, zooals zij dat wel wenschen zou. Piet van Berckel, op zijn ietwat afzijdig plaatsje bij het venster, voelt iets van de beklemming, die van dit ziekbed uitgaat, zonder in staat te zijn hulp te bieden. De nood van de zieke, waartegenover hij zich machteloos weet, foltert hem. Het is hem, als riepen demonen hem van alle zijde een tergend „te laat" toe. En toch i s het nog niet te laat. De vrouw lééft, het heden der genade is voor haar nog niet af gesloten. Als Gelisse nu maar dóór wilde tasten. Van Berckel Is sterker in de Oliviriaansche dogmatiek en derzelver conse quenties dan Gelisse. Waar de laatste afwacht en naar om standigheden handelt, zou h ij gillen doortasten, willen dwin gen desnoods Piet van Berckel is intusschen neergeknield voor zijn stoel, bereid het Koninkrijk der hemelen voor zichzelf en anderen te nemen met geweld Als de zieke het op een oogenblik erg te kwaad krijgt, bedenkt Gelisse zich, of hij misschien niet wat al te radicaal te werk is gegaan met het uitdrijven der buurvrouwen. Althans de rustigste had hij wellicht beter hier kunnen houden Met bevende vingers reikt hij de vrouw een glas water- Uitgeput zinkt ze even later in de kussens neer. Doch kort daarna opent ze de oogen weer. Al haar krachten schijnt ze nog te willen verzamelen En dan vertelt ze met een zachte, zoo nu en dan door een hoestbui of zwakte-aanval onderbroken stem, haar droef verhaal; al het leed, de zonde, de leegte en de eenzaamheid van een teleurgesteld leven. Nimmer heeft ze hem kunnen vergeven, den man, die eenmaal de hoop in haar jonge hart heeft doen opvlammen om haar dan, als was er nooit iets tussehen hen geweest, op de meest grievende manier voorbij te gaan; geen -verontschuldiging, geen verklaring, niets Met haar gespééld heeft hij, haar voor minder dan niets geachtGeen gelukkigen dag heeft ze nadien meer ge kend. Haar leven is verteerd in verdriet, in jalousie, bitter heid, haat. Van God en menschen heeft ze zich teruggetrok ken, van God, omdat Hij zulk een onrecht heeft willen ge- doogen, van de menschen, wijl ze hen wantrouwde, haatte en vreesde. O zeker, uitwendig heeft ze geleefd als een fat soenlijke. godsdienstige vrouw, niets op aan te merken, maar Hij die het hart kent, moet haar verfoeien „En wilt U den man, die U dit aandeed, nü vergeven?" ttNeent" zucht de vrouwt „zelfs nu niet, in het aangezicht van den dood „En in het aangezicht van Jezus Christus, Die voor uw en voor zijn zonden vergiffenis heeft?" vraagt zacht de ziels- zorger. „Ik kèn niet." „U behoeft dat ook niet te kunnen. Christus zal het doen. Als U nu maar willig bent om U gansch aan Hem over te geven „Ik kan niet, verstaat U, ik kan dat niet. Mijn leven heeft hij verwoest, die man; nu zal hij in het einde ook nog mijn zaligheid nemen „Die is niet in zijn hand, zuster. Geef U nu gewillig aan den Heiland over." Piet van Berckel ligt nog steeds geknield bij den stoel. Een ijzige kilte huivert door zijn leden. Zijn knieën worden pijnlijk en stijf op de harde planken, onder het dunne vloerkleed, doch hij weigert bijna koppig acht te geven aan deze lichaamsbezwaren. Hij worstelt voor de ziel van Rika Koning een bijna vleeschelijken strijd tegen den vorst der duisternis De vrouw is onderwijl in een soort bezwijming gevallen, waaruit zij, naar het zich laat aanzien, voorloopig wel niet bij zal komen Gelisse legt nog eens zijn hand op het klamme voorhoofd... Nog kan hij niet gelooven, dat deze vrouw zóó sterven zal, onverzoend met de menschen, onverzoend met God Minuten, kwartieren, uren gaan zoo voorbij. Driftig tikt de wekkerklok op de schouw door de doodsche stilte van den nacht- Doch de broeders denken aan geen tijd. Of het nu drie of vier uur of mogelijk zes uur ist zij wete« '"'et niet, het interesseert ze ook niet. bezig als ze zijn met datgene, waar toe ze zich hier geroepèn weten. Doch de wereld draait door, ook in dezen voor hen schier tijdloozen nacht. Een vale schemer begint zich af te teekenen tegen het venster. De nieuwe dag staat op den drempel en eischt de levenden op. Piet van Berckel herinnert zich plotseling, dat hij om negen uur op het Raadhuis wordt verwacht. In verband met een inschrijving op het bijschilderen der trouwkamers. Er zouden ook gegadigden van buiten de stad zijner ligt hem aan dat karweitje wel wat gelegen Het is een mensch. ook een Christenmensch, toch geoor loofd bedacht te wezen op zijn zaken, niet waar? Dat kan geen zonde zijn Gelisse laat niet op zulk een grove wijze de wereld binnen. Vanzelf niet. Zijn jaren en zijn pensioen hebben hem sinds lang buiten den strijd om het bestaan gedrongenbij hem alzoo geen bekommernissen om brood of neringbij hem zijn het de ongemakken van het oude lichaam, die hem op een oogenblik als uit hemelsche sferen terugroepen Dat hoofd, waarover meer dan tachtig zomers en winters zijn heengegaan, gevoelt terdege de gevolgen van de nacht wake en de daarmee gepaard gaande zieleworsteling. Ook de beenen willen niet zoo goed meer. De vroege mornen is ko"dhet lijf komt om zijn rechten van voedsel en rust... Rl,ka Koning is nog steeds niet uit haar verdooving ont waakt. Het zal het beste wezen, nu de naaste buurvrouw maar even te waarschuwen, en dan zelf heen te gaan. Op het oogenblik is hier toch niets voor hen te doen. Zoo tegen den middag komen ze dan nog wel even kijken. öfcjttö vervolg/Si

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2