IBIS Kardinaal Pacelli tot Paus gekozen SHAG VRIJDAG 3 MAART 1939 EERSTE BLAD PAG 2 RONDBLIK In de lijn van Pius XI Het vraagstuk van de Pauskeuze heeft ditmaal in de wereld een wijder belangstel ling gewekt, dan door de religie use betee- kenis van de R.K. Kerk op zichzelf te mo- tiveeren zou zijn. Een overeenkomstig ver schijnsel viel waar te nemen bij het ver scheiden van Pius XI, toen zelfs uit da Vereenigde Staten, die toch waarlijk over het algemeen voor deze kerk niet bijster veel welgezindheid aan den dag plegen te leggen, opmerkelijke telegrammen kwamen van rouwbeklag. Het verschijnsel is overi gens eenvoudig te verklaren. Het opper hoofd der Roomsch-hatholieken heeft de laatste jaren, door kloekmoedig stelling te nemen tegen staatkundige doctrines, welke de waarde der menschelijke persoonlijk heid aantasten en de gemeenschap ten koste van alle andere levenswaarden ten troon verheffen, zich alom sympathie we ten te verwerven. Een sympathie, die eer der berustte op het feit, dat men kloek moedig in het geweer durfde te komen, dan op genegenheid voor de principes, die daarbij stuwkracht verleenden. Merkwaardig vlug is ditmaal de Paus keuze tot stand gekomen. Mogen wij ken ners der Paus-geschiedenis gelooven, dan zou een zoo snel beëindigd Conclaaf zelfs zonder weerga zijn. Nog een ander ding heeft scherp de aan dacht getrokken, n.l. dat het card.nalen- colleige blijkbaar met een traditie heeft ge broken, hetwelk vooral voor dezen kring heel wat zeggen wil. Er bestond tot op he den zooiets als een ongeschreven wet, dat een staatssecretaris van een overleden Paus niet in aanmerking kwam, om na hem den Pauszetel te bekleeden, omuat hij immers, tengevolge van het mede door hem gevoer de politieke beleid, niet meer in zekeren zin een onbeschreven blad papier zou zijn. Thans echter heeft men zich gehaast, kar dinaal Pacelli tot de hoogste priesterlijke waardigheid te verheffen, een prelaat m3t duidelijk omschreven politieke anteceden ten. een figuur, die een scherp'omschreven programma beteekent. Hij immers was het, die in Berlijn als nuntius zetelde, en het concordaat met Duitschland hielp tot stand brengen. Hij speelde eveneens een voor name rol bij de verzoening van Quirinaal en Vaticaan, gelijk hem beschoren was in later jaren, zoowel tegen de politieke stre vingen van Hitier als Mussolini, met kracht stelling te nemen. Als rechterhand van Pius XI heeft hij ongetwijfeld zijn stempel gedrukt op een fase in de geechiedenis der Roomsche kerk, welke uit dezen hoofde politiek hoogst belangrijk en belangwek kend moet worden geacht. Onder de leden van het huidige cardinalen-college zou het inderdaad moeilijk zijn, een man aan te wijzen met zulk een veelzijdige diploma tieke scholing, met zulk een bereisdheid bovendien en kennis van menschheid en toestanden. Door de keuze op Pacelli te laten vallen heeft dit college er den nadruk opgelegd, dat de Roomsche kerk onder het nieuwe pontificaat een voortzetting van den strijd om het behoud van haar rechten in het vooruitzicht ziet, en dat zij zich erop voorbereidt, dezen kamp met al de tot haar beschikking staande krachten ten einde te voeren. Dat daarbij eenzelfde lijn zal wor den doorgetrokken, als reeds door Pius XI begonnen, volgt uit de naamskeuze van dsn nieuwen pontifex. Het is immers in kardi naalskringen* de gewoonte, bij de pausvsr- heffing den naam aan te nemen van voorganger, wiens voetstappen men hoopt te mogen drukken Welnu, Pacelli heeft zich zonder aarzelen voor den Pius-naam uitgesproken. De nieuwe Roomsch-Katholieke opper priester was tijdens de periode van zijn staatssecretariaat in het Derde Riik om be grijpelijke redenen allerminst een persona grata. Dit kwam o.a. uit in den bijzonder scherpen toon der Duitsche pers, toen kar dinaal Innitzer, kort na de inlijving van Oostenrijk, naar Rome werd ontboden, om van zijn houding ten opzichte van het nationaal-socialisme rekenschap af te gen. Dat Innitzer sedertdien zoozeer van optreden veranderd is, werd te recht of ten onrechte aan den poiitieken invloed van Pacelli geweten. De pers in de autoritaire landen neemt tot op heden ten opzichte van den nieuwen Paus een zeer gereserveerde houding aan; uit Londen, Genève, Parijs en Washington hoort men echter van duidelijke ingeno menheid met de Pauskeuze getuigen. Men mag aannemen, dat in Berlijnsche regee- ringskringen over dit alles een niet geringe ontstemming heerscht, welke zeker bij de eerste gelegenheid, welke zich voordoet, tot uiting zal worden gebracht In de naaste toekomst staat een nieuwe verscherping van den kerkstrijd zeker te voorzien. GARANTIE-STANDGRO EN GARANTIE.STAND BRUIN GARANTIE-STAND RO OD GARANTIE-STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken Worden 5 Jaar gegarandeerd Hij heeft den naam van Pius Xll aangenomen Gioot vreugdebetoon in Rome Gisteren werd hij juist 63 jaar Reeds spoedig is het Conclaaf te Rome tot een beslissing gekomen. Gistermiddag om 17.30 uur Romein- sche tijd toonden witte wolken uit den schoorsteen der Sixtijnsche Ka pel aan dat een nieuwe Paus geko zen was en al spoedig werd bekend gemaakt, dat de keus was gevallen op den Kardinaal-Staatssecretaris Pacelli, die den naam van Paus XII heeft aangenomen. De aankondiging Onmiddellijk na T opstijgen van de witte rookwolken bevestigden de luidsprekers op de basiliek en op de zuilengang het heu gelijke nieuws. De ontzaglijke menigte be langstellenden, die van heinde en verre was samengestroomd om deze historische oogenbiikkwi bij te wonen, barstte in luid gejuich uit. Het gejuich duurde den geheelen tijd tot op het oogenblik waarop de oudste kardi naal-diaken in de loggia verscheen, ten einde den naam van den gekozene bekend te maken. Een diepe stilte daalde neer over de massa en duidelijk weerklonk de stem van den kardinaal over het onmetelijke St. Pietersplein met de mededeeling dat de Zeereerbiedwaardige heer Eugenio Pacelli tot paus was gekozen en zich den naam Pius XII had gegeven. In den tijd tusschen den uitslag der stemming en het moment waarop de nieu we ipaus in de loggia verscheen om zijn zegen „urbi et orbi" aan de menigte te geven, werd de paus door de vier ceremo niemeesters naar een afzonderlijk vertrek geleid, waar hij in het witte ceremonieele pauselijke gewaad gekleed werd. De paus zette zich daarop op den ponti- ficalen troon en nam de hulde der kardi nalen in ontvangst Na deze plechtigheid betrad de paus de loggia onder luid ge juich van de menigte. Urbi et orbi Dan worden de eerste gebeden gezegd voor den (pauselijken zegen en stilte daalt over de enorme menschenmassa, welke op de knieën zinkt. Plechtig geeft dan Pius XII zijn zegen aan stad en land, urbi et orbi. Na dit indrukwekkend oogenblik hef fen de Romeinen het „Laudate Dominum" nan, als slot van dit historisch moment En als zij onder het beieren der tallooze kerk klokken terugkeeren naar de stad zien zij hoe overal reeds vlaggen uitgehangen wor den als vreugdebetoon na de rouwdagen van Februari. Een merkwaardige bijzonderheid is wel het feit, dat kardinaal Pacelli juist op zijn verjaardag tot paus gekozen is. Kardinaal Pacelli, thans paus Pius XII is gisteren 63 jaar geworden. Algemeene indrukken De keuze van den kardinaal-staatssecre taris Pacelli is allerminst een verrassing. Hoewel als regel do staatssecretaris van den overleden Paus niet tot diens opvolger gekozen wordt was in dit geval die keuze bijna reeds waarschijnlijk, eensdeels omdat bekend was, dat Pius XI Pacelli als opvol ger gaarne zag, anderzijds, omdat Pacelli door zijn vroegere ambt van nuntius te Berlijn over de antecedenten beschikt, om de in dezen tijd dubbel verantwoordelijke positie van Paus met zelfverzekei'dheid tb aanvaarden. Immers is het den nieuwen Paus gegeven, tegelijk naar den kant van de kerkelijke èn van de diplomatieke be langen uitnemend georiënteerd te zijn. In de Pauselijke vertrekken neemt hij zijn in trek niet als een vreemdeling, evenmin als in de atmosfeer, welke het bekleeden van dit wereldwijfie ambt meebrengt. Het kan dan ook op goeden grond vermoed worden, dat de keuze van Pacelli tot Paus mede be- invloed is geweest door den wensch, een zekere continuïteit te bereiken, gelijk de gekozene zelf heeft getoond door den naam Pius aan te nemen. De thans gedane Pauskeuze is wel heel snel in haar werk gegaan; slechts drie stemmingen zijn noodig geweest en binnen drie dagen was de algeslotenheid der kar dinalen en hun personeel ten einde. Ver geleken bij vorige verkiezingen, kan men deze wel als een record beschouwen. Het zal uiteraard nog even duren, eer van Paus Pius XII bekend is, wat men van hem als de opperste kerkvorst van Rome mag verwachten of niet verwachten. Het ambtelijk verleden van den nieuwen Paus geeft wel eenige aanwijzingen, en men denkt daarbij onwillekeurig aan zijn stel lige uitspraken tegen de rassenleer. Ander* zijds is niet te vermoeden dat Pius XII een minder evenwichtige politiek zal volgen als door Pius XI werd gevolgd. In het al gemeen heeft men van Pacelli als mensch een iets scherper beeld voor zich dan van den overleden Paus. die wel in bijzondere mate man des vredes is geweest, zonder daarin de propagandistische factor van zijn taak uit het oog te verliezen. De leeftijd van den nieuwen Paus, 63 jaar, is normaal te noemen voor het be kleeden van een ambt. dat in hooge mate gezag en ervaring vraagt. Dat zijn ervaring ook omvat het aandeel, dat hij gehad heelt in het totstandkomen van het concordaat tusschen het Vaticaan en Duitschland, kan een gunstige factor blijken. De nieuwe Paus Eugenio Pacelli werd te Rome op 2 Maart 1876 geboren uit een familie van juristen. Hij ontving zijn wetenschappelijke opleiding op het Collegio Capranica te Rome en op het Seminano Romano, waar hij als een uitstekend student uitmuntte, vooral in de rechten en in de diplomati sche wetenschap. Na zijn priesterwijding werd hij reeds spoedig minutant op de con gregatie der buitengewone kerkelijke aan gelegenheden, zijn geheele carrière maakte hij verder op de Staassecretarie, terwijl hij ondertusschen nog les gaf aan de (pauselijke 20 weken thuis met rheumatiek Vrouw dachtdat haar man nooit meer zou kunnen werken Toen haar man 20 weken thuis was ge weest met rheumatisohe pijn in zijn rug, begon deze vrouw te vreezen, dat hij nooit meer zou kunnen werken. Ten einde raad probeerde hij Kruschen en de verandering as ,,als een wonder". Lees haar brief: „Mijn man heeft rheumatiek en leed vreeselijkc pijnen in zijn rug. Eenigen tijd geleden was hij 20 weken thuis. Ik dacht werkelijk, dat hij nooit meer zou kunnen werken. We probeerden alles, wat we maar bedenken konden en niets hielp. Toen nam hij Kru schen en sindsdien weten we, dat Kruschen zijn gewicht in goud waard is. De verande ring die het teweeg bracht is als een won der." Mevr. B. Twee bestanddeelen in Kruschen zijn de meest werkzame oplossingsmiddelen van urinezuur, die de wetenschap kent. Het ezuur en andere schadelijke afvalstof fen worden door Kruschen Salts langs de natuurlijke kanalen uit het lichaam ver wijderd, waardoor de pijnen spoedig zullen afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten (Reel.) De nieuwe Paus Academie voor adellijke geestelijken. On der den lateren paus Renedictus XV, Gia- como Delia Chiesa, toen substituut aan de pauselijke Staatssecretarie, werkte hij als ondersecretaris en werd later tot pro-secre taris benoemd. In 1917, toen de post van nuntius te Mftn- chen door het heengaan van den lateren kardinaal Frühwirth leegkwam, werd hij daar als nuntius benoemd en ontving uit de handen van den paus Benedictus XV de bisschopswijding. In deze functie werkte hij veel voor het uitwisselen van de krijgsgevangenen en voor de oorlogsslachtoffers. Den 29en Juni 1917 had hij zijn eerste ontmoeting met dien Duitschen keizer, hij speelde een groote rol in de vredespogingen van den paus in dat jaar. In 1918, op het einde van den oor log, was hij een van de weinigen van het corps diplomatique, die in Duitsch land achterbleef. Zijn groote taak was het voorbereiden van een nieuw con cordaat, dat het oude van 1817 moest vervangen. Ondanks veel oppositie slaagde hij erin dit concordaat in 1924 tot stand te brengen. Ondertusschen was hij in 1920 benoemd tot nuntius te Berlijn, waar hij ook het concordaat met het Duitsche Rijk tot stand braofht. In het consistorie van 16 December 1929 werd hij door Pius XI tot kardinaal be noemd en volgde kard. Pietro Gasparri als Staatssecretaris op in het jaar 1930, terwijl hij een paar maanden later werd benoemd als Aartspriester van de Aartsbasiliek Sint Pieter. In zijn functie van Staatssecretaris kwam hij voor moeilijke vraagstukken. In 1931 wist hij de moeilijkheden over de katho-, lielce actie tusschen Kerk en Italiaansche Regeering in der minne te schikken. In 1933 en latere jaren volgden, ondanks het concordaat tusschen het Derde Rijk en de Kerk, de moeilijkheden tusschen het Vati caan en de Duitsche Regeering. Het groote vertrouwen, dat Pius XI in hem stelde, bleek duidelijk uit de gewich tige zendingen, welke de paus hem op droeg. Pius XII is de 262ste paus. Evenals zijn voorganger is hij een zeer sportief man, getuige de gymnastiekzaal in de appartementen, over welke hij als staats secretaris beschikte. De Duitsche pers over de pauskeuze BERLIJN, 3 Maart. De verkiezing van kardinaal Pacelli tot Paus wordt door de Duitsche pers uitvoerig besproken. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, dat aan de verkiezing een bespreking is voorafgegaan of tot hoofd van de Katho lieke Kerk een zielzorger en herder of een politicus cn diplomaat gekozen zou moeten worden. De beslissing is op het laatste ge vallen, hetgeen natuurlijk geen invloed heeft op de eigenschappen van zielzorger van den nieuwen Paus. Het blad citeert vervolgens' de woorden, welke de nieuwe Paus eens tot Duitsche pelgrims heeft ge richt: „In moeilijke tijden leven is, in het licht der eeuwigheid gezien, niet zoozeer ten plaag als wel een genade van God. Held haftig leven is meer waard dan gemakke lijk leven". Deze modern aandoende woorden zoo schrijft het blad zijn karakteristiek voor den mensch zoowel ais voor den kerkvorst en wanneer zij een brug slaan tot het be grijpen van de groote opgaven van onzen tijd, dan zal de verkiezing van een (politi cus gerechtvaardigd zijn. Dc Fransche pers over de pauskeuze PARIJS, 3 Maart (Havas). De Fransche pers huldigt eensgezind de verkiezing van kardinaal Pacelli tot paus. „Le Matin" publiceert ©en artikel van Stephane Lauzanne, waarin deze zegt, dat de nieuwe paus den naam Pius XII heeft aangenomen, niets is meer in den geest van Pius XI. Het blad kondigt verder aan, dat de nieuwe paus tot devies heeft gekozen „opus justitiae pax" (de vrede is het werk der rechtvaardigheid). Donnadieu schrijft in de „Epoque" dat hij evenals zijn voorganger een krachtig waker voor de. eeuwige waarheid zal zijn. Hij zal niet wankelen bij de verdediging van de wetten der kerk tegen het materia lisme en de goddelooze leer, hetzij deze komt van Moskou, Berlijn of Rome. Ongeveer honderd Engelsche werkloozcn hebben gisteren een lig-bctooging gehouden in de wandelgangen van het Lager-Huis. Zij waren in kleine groepjes bij het Huis gekomen en hadden gevraagd minister Brown, den minister van arbeid te mogen spreken. Terwijl zij moesten wachten, gingen zij op den vloer liggen, bedekten zich met biljetten met hun leuzen en rie pen: „Wij willen werk!" De betooging duurde slechts drie minu ten, toen verwijderde de politie de Vier Italiaansche lichtingen onder de wapenen ,Volkomen normale oproeping" Gisteren zijn in Italië de lichtingen 1915 lot en met 1918 onder de wapenen geroepen. De schattingen van het aantal opgeroepen manschappen varieeren tusschen 60.000 en 200.000. Van officieele zijde wordt gesproken van de volkomen normale oproeping van de lichting 1918 en manschappen van de drie voorgaande jaren, die vroeger als ongeschikt zijn afgekeurd. Tengevolge van het lager geboortcijfer gedurende den wereldoorlog zijn deze vier lichtingen de kleinste. In niet-Italiaansche kringen meent men te weten, dat de noodzakelijkheid van hand having der legersterkte de eenige reden voor het oproepen der lichtingen is. Men gelooft, dat andere lichtingen gedemobiliseerd zijn. VICTORIA-*— WATER veuw9' ECHT GEZONDHEID (Keel.) Palestijnsche Arabieren willen onmiddellijke onafhankelijkheid Volgens Reuter brengt het onderzoek van de tegenvoorstellen, door de Arabieren te Londen gedaan, aan het licht, dat deze verre van een compromis te zijn, nog eens weer nadrukkelijk de eischen naar voren brengen, welke Jemal Hoeseini tijdens de openingszitting van de conferentie heeft gesteld en men heeft weinig hoop dat deze door de Britsche regeering zullen worden aanvaard. Hun practische uitwerking zou zijn, dat onmiddeLijk een onafhankelijke Arabische staat zou worden gesticht, waar een Arabi sche meerderheid de volledige controle zou uitoefenen. De tegenvoorstellen bevatten de verwerping van het belangrijke Britsche voorstel voor een Ronde Tafelconferentie op een betrekkelijk spoedigen datum, hetgeen door de Arabieren als onnoodig en over bodig wordt beschouwd. De Joodsche delegatie ter Palestijnsche conferentie, met professor Weizmann aan het hoofd, heeft gisteravond een bezoek gebracht aan Chamberlain, dat een goed uur geduurd heeft Weizmann deel de Chamberlain mee, dat de voorstellen der Engelsche regeering zelfs geen basis vorm den op welke de Joden verder konden on derhandelen. Zij moesten ze in dezen vorm onvoorwaardelijk afwijzen. Na het vertrek der delegatie verluidde nochtans dat de informeele besprekingen tusschen Joodsche gedelegeerden en ambte naren van het departement van Mac Donald zouden voortduren. De minister schijnt de hoop op een compromis nog niet te hebben opgegeven. Van gezaghebbende zijde wordt voorts vernomen, dat het Joodsche agentschap en de Joodsche delegatie ter Ronde Tafelcon ferentie uit alle deelen van dé wereld tele grammen hebben ontvangen, waarin de Joodsche gemeenten de aangenomen hou ding volledig goedkeuren. Sommigen zijn ondertusschen van meening, dat geen be zwaar bestaat tegen het wachten op voort zetten der besprekingen op een anderen grondslag. Polens koloniale eischen Achttien „koloniale stellingen" De kamp der Poolsche nationale unie heeft achttien koloniale stellingen aangenomen, waarbij in het bijzonder wordt geconstateerd, dat Polen toegang moet hebben tot de kolo niale gebieden op gelijke wijze als de andere groote mogendheden in Europa. De Poolsche deelneming in het bezit van koloniale ge bieden over een behoorlijke uitgestrektheid zal bijdragen tot de ontwikkeling van den wereldvrede. De tegenwoordige economische omstandigheden van Polen, voortvloeiend uit het feit, dat Polen gescheiden is van de bronnen der grondstoffen, maken een nor male ontwikkeling van het land moeilijk ®n staan de natuurlijke toeneming van de Poolsche bevolking in den weg. De Poolsche koloniale eischen berusten ook op de overweging, dat in deze wereld, in het bijzonder in Afrika, voldoende gebied is, waarvan de ontginning en bevolking een ernstige bijdrage zouden leveren voor de uit breiding der cultuur en beschaving. Overigens moet, aldus het kamp der na tionale unie, het bezit van koloniale gebie den niet worden bepaald door toeval en voorrechten. Het recht koloniën te bezitten moet vooral worden erkend tegenover de naties, die er werkelijk behoefte aan hebben. Do koloniale eischijn van Polen moeten niet worden vereenzelvigd met den eisch ten aanzien van de Joodsche emigratie. CANADEESCH SCHIP IN NOOD Het Amerikaansche vrachtschip „New- Foundland" heeft geseind, dat het is aange komen bij het Canadeesche schip „Ranger", hetwelk berichten uitzond, dat het lek was geraakt en in nood verkeerde. Volgens Radio Corp. heeft de „New-Foundland" bij zware zee 150 leden van de bemanning van de „Ranger" aan boord genomen. Men zou trachten het schip naar Halifax te sleepen. Een levensmiddelenzaak zonder verkooppersoneel De klanten moeten zichzelf bedienen! De levensmiddelenfirma Herbert Eklüh te Osnabrück (Duits chl.), zoo schrijft iemand aan het „Vaderland", laat sedert eenige dagen haar klanten zichzelf bedie nen. Het is een groote zaak. Voor kort wa ren er 25 bedienden druk in de weer, thans zijn zij verdwenen. Er is alleen nog toezicht- en kaspersoneel. Vermoedelijk zal weldra de helft van het personeel ontslagen kunnen worden. Of, om in nationaal-socialistische taal te spreken, voor andere bedrijven wor den vrijgemaakt. Voorwerpen, die de huis vrouw in den winket niet noodig heeft, kan zij stallen (fietsen, kinderwagens, ene.) Dan gaat zij door het drafiihek. Zij ontvangt van den winkel een mand, waar zij de goederen, die zij koopt, zelf in moet leggen. Vervol gens komt zij in den eigenlijken winkel. Zij mag alles wegnemen, wat zij noodig heeft. Zij mag de goederen in de hand nemen. Wat haar niet aanstaat mag zij wegleggen. Immers, alles is uitstekend verpakt. Maar de (producten moeten in de mand blijven. Zij mogen bijv. niet in een tasch worden gedaan. Zoo wordt iedere mand langzaam gevuld. De huisvrouw kan er den tijd voor nemen. En eindelijk komt zij met de mand bij de kas. Daar wordt uitgerekend, hoe veel zij moet betalen. Wanneer men dit ensclit, wordt er een groot pakket van gemaakt. Voor den winkel in Osnabrück bestaat groote belangstelling. Men vraagt natuur lijk in de eerste plaats, of er niet veel ge stolen wordt. Tot nog toe is hier evenwel geen sprake van. Oneerlijke mensehen schij nen er in Osnabrück weinig te zijn. Overi gens, zoo werd ons verzekerd, is het niet eens zoo gemakkelijk, goederen te stelen, want er ziin nog talrijke scherpziende oogen, die controle uitoefenen. Het groote voordeel is niet alleen, dat er op de personeelrekc- ning geweldig gespaard wordt wordt, maar vooral, dat de capaciteit van den winkel door het stelsel van zichzelf bedienen ver viervoudigd wordt. In een aparte afdeeling worden dc goede ren ingepakt. De boter wordt verpakt in pakjes van een kwart, een half pond en één .poncl. De kaas is ook in dergelijke pakjes te krijgen, de boontjes, de erwten, de sui ker enz. eveneens. Op ieder pakje staat ge- chreven, wat het voor een soort is, hoeveel het gewicht bedraagt en wat het kost Dit inpakken gaat nu natuurlijk vlugger dan volgens het oude stelsel, waarbij iedere klant individueel moest worden bediend. Een groot gedeelte kan bovendien machi naal worden gepakt. Het staat vast, dat dit verkoopstelsel In talrijke Duitsche steden zal worden gevolgd. Wij vernemen, dat ook enkele groote Duit sche winkelmaatschappijen er in de Duit sche hoofdstad een proef mee zullen nemen. Deze nieuwe verkoopmethode heeft de waar deering van de Duitsche overheid, omdat dc arbeidskrachten voor andere bedrijven vrij komen. Er heerscht immers in Duitschland een groot gebrek aan personeel. Bovendien dalen de kosten. De winstmarge zal klei ner kunnen zijn. De artikelen zullen dus goedkooper kunnen worden geleverd. Engelands fabelachtige bewapeningskosten Geen extra beroep op den belastingbetaler Sir John Simon ziet zich geplaatst voor de grootste uitgaven, welke in vredes tijd ooit van de Britsche schatkist zijn ver langd en die een bedrag van 1250 millioen pond sterling te boven zullen gaan, wan neer hij volgende maand de begrooting voor het volgend jaar zal indienen. Daar de regeering besloten heeft, een be drag van 350 millioen pond van dit bedrag, op grond van de wet op de defensieleenin- gen op te nemen, zal het bedrag, waarvoor de belastingbetaler verantwoordelijk is, worden verminderd tot iets meer dan 900 millioen, of waarschijnlijk minder dan het totaal der gewone uitgaven voor het loo pende jaar, die geraamd worden op 945 millioen. Om deze reden wordt het als zeker be schouwd, dat er geen verhooging van de inkomstenbelasting noodig zal zijn. Met de begrooting voor de luchtmacht, welke gisteren is gepubliceerd, heeft het bedrag der uitgaven voor de militaire dien sten een cijfer van 516 millioen bereikt, doch het totaal voor de defensieve dien sten, met inbegrip van de burgerverdedi ging. wordt in het Witboek inzake de lands verdediging geraamd op 580 millioen. Gistermiddag is in het Japansohe dorp Iligajiamagi, op het eiland Osjinia. tijdens een zwaren storm een schoolgebouw inge stort. Bij deze ramp werden 100 kinderen onder het puin bedolven. Drie hunner den gedood, tien gewond. Acht dezer wonde kinderen zijn er ernstig aan toe. De overige kinderen kondien ongedeerd bevrijd worden. 'k Was per abuis Op 't stadhuis Gepijpesteeld gaan trouwen. De ambtenaar Maakt' geen bezwaafi Ik mocht mijn vrouw en Ibis houen. VOORDEPIJP Dobbelmannlekker, man Echt Engelsche rechtspraak Gegrond op een verordening uit.... 1445 Een Engelsche rechter heeft gisteren in :n vrij onschuldige zaak een vonnis geveld,- dat ver strekkende gevolgen kan hebben- want bij zijn pogingen om een wetsartikel te vinden, is de rechter tot diep in de mid deleeuwen moeten teruggaan, toen, in do diagen van de roofridders, een verordening was uitgevaardigd, die natuurlijk nooit in getrokken of herzien was en die hem prach tig te stade is gekomen. Een handelsreiziger had in het eenige hotel van het plaatsje Bexley zijn auto ge stald in de garage van het hotel, die in een zelfstandig gebouw im den tuin was geves tigd. In den nacht hebben dieven de garage opengebroken en de auto gestolen en de eigenaar had den herbergier om schadever goeding aangesproken. Deze wilde wel de aansprakelijkheid aanvaarden voor voor werpen die onder zijn dak gestolen werden* maar niet voor de vrijstaande garage, waar hij anders verplicht zou zijn een nachtwacht aan te stellen. Ofschoon ook nog bleek, dat de hotelier den reiziger gewaarschuwd had, dat alle risico voor zijn rekening was, waarop beklaagde zich ook nog had beroe pen, neeft de rechter den hotelhouder in het ongelijk moeten stellen op grond vari een verordening van het jaar 1445, en hem veroordeeld tot een schadeloosstelling vau 52 pond. Twee gevaarlijke misdadigers gearresteerd Eén wilde een schip laten ontploffen De politie te Lyon heeft twee misdadit gers gearresteerd, die bekend hebben drie moorden te hebben gepleegd. Bovendien heeft een van beiden, zekere Louis Charles Philippa, toen hij militairen dienst verrichtte aan boord van het advies jacht „Bellatrix", geprobeerd dit schip in." de lucht te laten vliegen. De ontploffing, teweeggebracht door een kist met patronen, heeft den commandant van het schip en een mindere het leven gekost Twaalf man werden min of meer ernstig gewond. De beide misdadigers hebben bekend nog verdere moordaanslagen te hebben be raamd. Felle hotelbrand in Canada Zes dooden, dertig gewonden In de Canadeesche stad Halifax is heï hotel „Queen" door een zeer feilen brand verwoest. Het vuur deelde zich snel aiedej aan in de nabijheid liggende huizen. Minstens zes menschen zijn in de vlam-» men omgekomen en 30 gewond. Men vreest echter, dat het aantal slacht offers aanzienlijk hooger zal zijn, daar 117 personen in het hotel verblijf hielden. In een rede heeft de Amerikaansche onder-, secretaris van oorlog Johnson meege deeld dat de Amerikaansche legerautoritei- ten 1000 fabrieken hebben aangewezen, waarin munitie zal worden geproduceerd zoodra dit noodig zou zijn. Hij zeide verder, dat de vliegtuigbestellingen, welke gedaan zullen worden na de aanvaarding van het crediet van 376 millioen dollar voor de defensie slechts een begin zullen vormen. 65. De opperlakei van de Koninklijke hof houding had hevige ruzie met den stations chef. De koffers waren afgeladen. En nu had één van de dienstdoende la keien ontdekt, dat de allermooiste koffer, die van de Prinses, helemaal was bekrast met rare krijtkrabbels. Ontsteld was hij naar zijn baas, den opper lakei gelopen Die had den chef er bij gehaald. Deze arme man, nog maar een week in be trekking, stond er wit van sohrik met een beteuterd gezicht bij. 66. Hoe banger de chef keek, des te woe* dender werd de opperlakei. Hij stampte met z'n voeten op de grond en balde zijn vuisten. liet werd zo erg en hij maakte zulke drif tige bewegingen, dat zijn prachtige, bepoe derde pruik langzaam maar zeker achter over gleed. Toen de chef maar steeds bleef zwijgen, werd de Koninklijke dienaar plotseling zó kwaad, dat h,;j den man vóór hem bij de arm pakte en heftig door elkaar schudde. Op dat ogenblik hoorde men twee door dringende kreten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2