KROEPSKAJA GESTORVEN Stekeligheden „VAN EN VOOR DE VROUW" UITGAVE DER VIJF SAME WERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 37 FEBR.4 MAART 1939 B De weduwe van Lenin Steeds was zij een voorvechtster van de revolutie I^^AANDAGMORGEN is in de vroegte te Moskou overleden Nadezjda Konstantinowja Kroepskaja, de weduwe van den Russischen revolutionair Lenin. Ge durende meer dan twintig jaar heeft zij naast haar man gestreden voor de verwerkelijking van hun ideeënen met haar echtgenoot ook heeft zij de straf van verban ning naar Siberië gedeeld. Ja. het schijntdat beiden juist in het Siberische dorp Sjoemenskojé in het huwelijk zijn getreden. /OORDIEN had zij reeds naam gemaakt V in de opstandige woelingen, welke nu eens hier, dan weer daar in het ontzaglijk- Russische Tsarenrijk de gemoederen in rei en roer brachten. Kroepskaja werd op 2i Februari 1869 té Sint-Petersburg geboren. Zij werd onderwijzeres, doch bewoog zich daarnaast al spoedig op politiek terrein. Zy werkte aan een avondschool voor arbeiders in haar geboortestad en nam een vooraan staande plaats in in de sociaal-democrati sche partij. Dat dit voor de betrokkenen reeds toen niet steeds voordeelig was, moge hieruit al blijken, dat Kroepskaja enkele malen met de politie in aanraking kwam, die haar meer dan eens in hechtenis nam. Het was in het jaar 1896, dat zy bij een staking gearresteerd werd, om na verloop van half jaar naar. Siberië te worden gezonden. Toen was haar beteekenis voor de revolutie aan Lenin reeds opgevallen. Hij betrok haar in den „Strijdhond voor de bevrijding van de arbeidersklasse", en weldra was zi. te vinden in de linksche groep van de socia listen. Later werd deze groep een afzonder lijke partij: de communistische, die zy tot 1917 als secretaresse heeft gediend. Inmiddels was zij reeds spoedig na hun ken nismaking deze viel in het jaar 1894 met Lenin getrouwd, en wat dit voor haar beteekenen moest, begrijpt men pas, zoo men bedenkt, dat haar man om politieke redenen bijna voortdurend in het buiten land moest vertoeven. Vooral in Parys er Zwitserland hebben zij in de jaren na 1900 gewoond. Intusschen bleven zij beiden ir voortdurend contact met de tot oproer ge zinde geestverwanten in Rusland. Onderwijs trok haar aan In de periode, welke aan de revolutie van 1917 voorafging, heeft Kroepskaja zich voor al toegelegd op de bestudeering van onder wijskwesties, iets waartoe zij als oud-onder wijzeres zich blijkbaar sterk voelde aange trokken. In 1916 legde zij haar gedachten over deze materie neer in een werk, ge titeld „Volksonderwijs en democratie" en zij had ook een belangrijk aandeel in hel bolsjewistische program van 1917, voorzoo- ver dit op het onderwijs betrekking had. Dat haar verdiensten voor de Sowjets op dit terrein werden erkend, toont het feit, dat haar in 1936 de graad van doctor in de op voedkundige wetenschappen werd verleend. Toen de revolutie van 1917 succes had en een nieuw bewind moest worden opgebouwd op den grondslag van het communisme, heeft Kroepskaja haar krachten gegeven aan de regeling van de volksontwikkeling. Onder meer aan het onderwijs voor de boeren heeft zij daarbij haar aandacht ge wijd. Het behoeft niet te verbazen, dat zij hiernaast lette op de positie van de vrouw onder het bolsjewisme. Zoo is zij na den grootgn opstand nog eenige jaren actief werkzaam geweest naast haar man, doch toen Lenin in 1924 stierf, kwam er aan haar openbaren politieken arbeid langzamerhand een einde. Een voor aanstaande plaats nam zij in de communis tische gelederen niet meer in, al werden haar nog verschillende functies opgedragen en maakte zij deel uit van het praesidium yan den Oppersten Raad. Een reeks van geruchten Het is algemeen bekend, dat het de laatste jaren aan geruchten omtrent den inwendi- gen toestand van het Sovjet-Russische rijk niet heeft ontbroken. De eentonige reeksen van processen, waaromtrent het rechte slechts spaarzamelijk voor den dag komt, hebben deze geruchten voor een belangrijk deel veroorzaakt. Welnu, tot betrekkelijk kort voor haar dood kon men meermalen beluisteren, dat Kroepskaja deel zou uit maken van de oppositie tegen den tegen- woordigen machthebber Stalin en deswege \vel hetzelfde lot zou ondergaan als zoovele andere hooggeplaatsten. In elk geval zijn deze geruchten niet bewaarheid. Integen- WU hebben ons de vorige week bezig gehouden met deze brandende vraag: Waarom zou Lena niet geschreven hebben. Donderdagsmorgens om de veertien dagen pleegt zioh bij de post de groene envelop te bevindenwaarin Lena ons, en speciaal haar moeder, op de hoogte brengt van alles wat zij met haar man in Katwijk beleeft. Dat i nooit zoo buitengewoon veelvooral niet ir dezen wintertijd, maar men weet dat in hei moederoog ook de kleinste kleinigheden be langrijk worden als zij haar dochter aangaan. Lena zal b.v. schrijven, dat ze haar dressoir naar den anderen kant van de kamer heeft verplaatst en dat dat nu zoo gezellig staat. Dan heeft Daatje de gelegenheid die heele kamer nog eens voor haar geestesoog te doen verrijzen. Hoe zat dat' ook alweer? Stond er niets aan dien anderen kant van de kamer? Ja, zeker daar stond dat kleine boeken kastje met die pul met judaspenningen er op. Dat hebben ze dan zeker aan den anderen kant gezet of in de voorkamer. Daar schrijft Lena niets van. Ze schrijft wel, dat ze zoo veel ruimte meer gekregen heeft, dus dan zal ze het in de voorkamer hebben gezet. Kijkendan staat er aan dien kant dus niks deel, nog op haar 70sten verjaardag juist I en aan den anderen kant staat het dressoir en den dag vóór haar dood ontving Kroeps-1 de trapnaaimachine in den hoek en vlak bij kaja van overheidswege blijken van be langstelling en waardeering voor haar werk. Trouwens, zooals gezegd, had zij zich den laatsten tijd van het terrein der practische politiek goeddeels teruggetrokken en het was vooral het bibliotheekwezen, waarnaar sindsdien haar interesse uitging. Zoo is ook op het leven van deze revolu tionaire figuur de dood gevolgd. Tientallen jaren van noesten arbeid, van heen en weer trekken, van strijden voor haar idealen, lagen achter haar. Jammer, dat zij zoolang in den waan heeft verkeerd, dat het heil voor de menschheid in het communisme ge zocht moest worden. Dienaangaande zal 't optreden van de Russische grooten haar toch nu en dan wel tot nadenken hebben moeten brengen. Maar waar het nu eenmaal bij het huidige Sovjet-stelsel niet toegestaan is, uiting te geven aan een meening, welke van die der gezaghebbers afwijkt, zal de vraag onbeantwoord moeten blijven, of Kroepskaja zich steeds zonder morren by den wensch van Stalin heeft neergelegd. Wel schijnt twijfel gewettigd ,of Lenin zich dezen man als opvolger gedacht heeft, getuigen althans enkele biographen. En dit feit zal voor een niet gering deel tot de ver spreiding van zoovele geruchten hebben bijgedragen. Wellicht zal ook hieraan de dood een einde hebben gemaakt. het raam Kees z'n bureautje en tusschen de ramen staat die groote schemerlamp. Ja, dat zal wel gezellig zijn. Een werk anders om dat dressoir te versjouwen. Dat moet je dan toch heelemaal leegruimen en weer in ruimen en als je eenmaal aan 't inruimen gaat dan verander je ook weer wat. Daatje weet daar alles van. Ze ziet voor dat befaamde geestesoog Lena met haar huishoudschort voor, bij het dressoir ge knield bezig met het beredderen van haar huishoudentje. Ze ziet door die eene simpele mededeeling, dat het dressoir verplaatst is, een halve roman gebeuren. En zoo is het met al die simpele mededeelingen, die dochter aam haar moeder schrijft. Donder dagsmorgens om de veertien dagen dan blijft de ontbijtboel 's morgens een half uurtje staan. Dan zijn Katie en ik beneden in den winkel, Ketie is boven bezig met de beddenboel en Daatje heeft haar bril van den schoorsteenmantel gepakt en zit in haar leunstoel met den brief onder haar neus zich allerlei beelden uit het Katwijksche huis houden voor te stellen. Bij de koffie krijgen wij dan den brief onder oogen met Daatjes uitvoerig commentaar. De laatste tijd gaf een spoedig te verwachten blijde gebeurtenis aam dat commentaar bijzonder relief. Er telkens weer wat nieuws van de uitzet klaar en Daatje had gelegenheid te over om den huidigen tijd te vergelijken met dien van vroeger. Hoorde je vroeger van ponnetjes van zwanendons, die Lena nu gemaakt had? Maar waarom zou Lena nu niet geschreven hebben? Daatje was Donderdagsmorgens heelemaal uit haar doen toen de groene envelop bleek te ontbreken. En de ontbijt boel is nog langer dan een half uur blijven staan ditmaal, omdat Daatje in hoogst eigen persoon naar beneden kwam om te vragen of we wel zeker wisten, dat die brief er niet tusschen zat. Het kan zijn, dat Lena ander postpapier had gebruikt en dat we op die manier het schrijven over 't hoofd gezien hadden. Ze keek de brieven een voor ee en maakte ze in twijfelachtige gevallen open. Ze ging nog eens naar de brievenbus om te kijken of daarin niets achtergebleven ze opende de straatdeur om zich er vi overtuigen, dat de postbode niets uit zijn vingers had laten vallen, ze stuurde den loop jongen er op uit om bij de buren te gaan vragen of daar misschien geen post voor ons bezorgd was en toen al deze dingen geen resultaat opleverden klom ze weer naar boven om de bedorven Donderdagochtend af te maken. Waarom zou Lena niet geschreven hebben? De brief -mankeerde nooit. Het kon natuur lijk zijn, dat ze de laatste buslichting ge mist had. Het kon, ja, maar, wetende hoe Lena er voor stond, kon het ook -zijn, dat Och, ook zonder brief ging Daatje zich nu het Katwijksche huishouden voor den geest stellen. Ze zag de auto van den dokter voor de deur staan, ze zag een zuster redderen op de slaapkamer en in het keukentje. Ze zag, ja, wat zal Daatje allemaal wel niet gezien hebben. Er zal toch wel wat wezen, z by de koffie en wij moesten de mogelijkheid wel onderschrijven. Ze at niet veel en z. ronduit toe, dat ze pijn in haar buik had. Ze ging zelfs 's middags haar dutje nvet doen, omdat ze op haar bed toch geen rust zou hebben. Ze loerde op de middagpost, die onze brievenbus volkomen negeerde, ongedurig, prikkèlbdar, nu eens bleek dan weer rood. Ze schonk kokend water uit den. theepot, omdat ze vergeten had er thee in te doen, werd boos toen wij daarom lach ten, kreeg een klein huilbuitje en demon streerde op alle andere wijzen, dat ze vol komen uit haar doen en van streek was, Tegen den avond kwam er een telegram dat het een jongen was, zeven pond en alles goed. Toen kreeg ze weer een huilbuitje, maar van een ander soort. En den volgenden morgen schreef Herik in een groenen brief, dat die jongen van zeven pond Woensdag avond al begonnen was met zijn komst aan te kondigen, zoodat ze maar niet geschreven hadden om moeder niet ongerust te maken. Zoo teeken ik dan MIJNHEER DE MAN. De vlucht van kinderen I in de ziekte Kroonprinses Marie José verblijft met haar kinderen in de Dolo mieten, waar het prinsje van Napels zijn tweeden jaardag vierde, bij welke gelegenheid hij en zijn zusje de plaat selijke 1 leederdracht droegen. N het vorige artikel over .,de vluchthou- ding van kinderen" werd vooral ge wezen op vroegtijdig optredende eenzelvig heid, verlegenheid, schuwheid, aarzeling, dagdroomerij, en dergelijke verschijnselen, die wel te overwinnen zijn, als men met welwillende opmerkzaamheid z'n maatrege len neemt Gevaarlijker en moeilijker te behandelen dan die „vlucht uit 't gezelschap" is de vlucht in de ziekte". By volwassenen komt deze vlucht even veelvuldig voor als bij kin deren. Ook menig volwassene zoekt onbe wust de ziekte-toestand, ja vermeit en ver heerlijkt zich daarin. Let maar eens op, met welk een opvallende voorkeur velen praten over wat ze vroeger zooal gescheeld hebben en nóg schelen. Vooral als ze er bij kunnen voegen, dat ze zoo'n heel speciaal geval heb ben doorgemaakt of „dat de dokter zoo iets zelfs nog nooit was tegengekomen", schijnt het glorie-punt van 't leven wel geschilderd Maar 't gaat hier niet over volwassenen; ook kinderen zoeken, zonder 't eigenlijk goed te weten, de veiligheid van 't ziek-zijn, de heerlijkheid van als patiëntje verpleegd te worden, en zoo 't belangrijk middelpunt van 't heele gezin te wezen. Een veel voorkomend, goedaardig geval, dat meestal gemakkelijk te constateren valt, is de „schoolziekte". In dit geval weet een kind zelf wel, dat het z'n hoofdpijn, of buikpyn, 't zij voorwendt, 't zij erger voorstelt dan 't is, met het doel thuis gehouden en vertroeteld te worden. Dit geval doet zich vooral voor bij kinde ren, die in school den wedijver met andere leerlingen al lang hebben opgegeven, om dat ze tóch de nederlaag lijden, of die om andere redenen tegen 't schoolleven opzien. Die „schoolziekte" is in haar duidelijk ver loop een eenvoudig en gemakkelijk te door gronden voorbeeld van het ontstaan van de eigenlijke onbewuste vlucht in de ziekte. De maagbezwaren, de diarrhee, het over geven en zelfs keelontsteking bij kinderen (en ouderen!) zijn in vele gevallen een kwestie van die onbewuste „vlucht". In 1937 en '38 heb ik in eigen omgeving by jong" menschen drie gevallen opgemerkt van angina vlak vóór een examen, waar door dat examen moest worden uitgesteld en een paar gevallen van andere stoornis sen (zelfs met operatie als gevolg), die ook stellig met een naderend examen verband hielden. Zulke ziekten en stoornissen worden niet voorgewend; de patiënten zijn vol komen te goeder trouw, en 't verwijt van „aanstellerij" of „opzet" zou onzinnig wezen. En tóch is de aanleiding van emotio- neelen aard: de angst en 't terugschrikken voor wat komt, de zucht om dat komende te verschuiven naar later tijd, uiten zich in een keelontsteking of iets dergelijks. Zoo gezien is 't ook begrijpelijk, dat een kind z'n „minderwaardigheidsgevoel" ont vlucht in een telkens terugkeerend onge mak. Het ontwijkt door dit „middel" onbe wust 't gewone, drukke, bedreigende plich tenleven; zoo'n kind begint, chronisch schijnbaar, aan hoofdpijn e.d. te lijden. Het wordt in dien toestand ontzien, beklaagd, verzorgd; de andere leden van 't gezin den tot stilte aangemaand ten bate van het „hoofdpijn-patiëntje", dat in deze machts positie z'n minderwaardigheidsgevoel ont komt;.... kortom: zooals sommige kinde ren de omgeving tiranniseeren door middel van hun driftbuien en zenuwcrises, zoc tyranniseeren vaak kinderen, die ontmoedigd zijn, hun heele omgeving door hun „ziekte". Nogmaals: ze zijn daarbij bijna altijd te goeder trouw, en weten natuurlijk niet in welke mate angst, moedeloosheid en zelf- suggestie hun toestand te weeg brengen, herhalen en verergeren. Heel duidelijk verloopt zoo'n geval bij een kind, dat aan tafel maar niet kan eten zelfs begint over te geven, zoodra 't gewone voedsel voorgezet wordt. Zoo'n kind komt meestal in beklag; er wordt een extra lek ker hapje voor klaar gemaakt; maar zelfs ook dat baat niet. Als u echter met zoo'n kind een half uur later naar buiten gaat, om de eendjes, de kippen of andere dieren te voeren, staat het van de uitgedroogde korstjes te eten, die aan de eendjes zijn toegedacht. Conclusie: Men moet zich niet zooveel ge legen laten liggen aan die gewone telkens terugkeerende ongemakken van de kinde ren. Neem van die hoofdpijn zoo weinig mogelijk notitie en leid er de aandacht zoo veel mogelijk van af. 't Is niet erg, als een kind aan tafel een keer, of een dag, of zelfs een paar dagen, niet zou eten. (Maar het duurt geen paar dagen!). Vat zoo iets ge woon op; maak niets extra's klaar; beklaag zoo'n kind vooral niet enpraat niet over 't geval, nóch op dreigenden toon, nóch vriendelijk overredend. Verwijt zoo'n kind niets, als het tusschen twee maaltijden om eten vraagt. Geef 't dan niets aparts, maar een gewone boterham, meer niet; en doe bij den volgenden maaltijd of er niets gebeurd is. Gaarne verwijs ik hier naar de brochure van Dr Eykman: „Mijn kind wil niet eten" (Uitgave: Kok te Kampen; prijs f 0.45). Een dergelijke verhandeling zou te schrijven zyn over de hoofdpijn, de zenuwachtigheid en andere verschijnselen, die heel dikwijls symptomen zijn van een onbewuste „vlucht". Natuurlijk niet altijd. Elk kind heeft een klein beetje gezonde verwaarloozi noodig; veel meer dan welgemeend beklag. En als, ondanks die weldadige verwaarloos zing van allerlei akefietjes, een kind tóch ziek wordt, welnu, haal dan den dokter. P. VAN DUYVENDUK Waf efen we volgende week ZONDAG Witte ragoutsoep Kalfscarbonaden Schorseneeren Bavaroise a la pomme (Appel-room- pudding) MAANDAG Zuurkool met spek Havermoutpap DINSDAG Macaroni met ham en kaas Vruchtenbroodjes WOENSDAG Koolsoep (eenvoudige) Lamslapjes Postelein (uit flesch) Fruit DONDERDAG Gestoofde mosselen Sla Geb. aardappelen Griesmeelvla VRIJDAG Gekookte ham Br. lof Flensjes ZATERDAG Gevulde uier- Aardappelen Citroenvla BAVAROISE a LA POMME (Appel-room pudding) 500 gram fijne appelen, y2 glas water, 100 gr. suiker (lichte basterd), pakje vanillesuiker, 3 bladen gelatine, 1 kopje melk, 1 ei en twee dooiers, 50 gr. poedersuiker, L room. Appelen schillen (klokhuizen verwijderen) aan stukjes verdeelen, met glas water smelten, daarna door paardenharen zeef wrijven; suiker er in oplossen, koud laten worden. Melk koken en scheutje voor scheutje bij het geklopte ei voegen, daarna eierdooiers goed •n met poedersuiker en hierbij het eier- mengsel doen, dat roerende aan de kook gebracht wordt op een kleine pit Met het oog op spoedig schiften vooral niet door laten koken. In de eiermassa de in koud water geweekte gelatine oplossen en daarna alles volkomen koud laten worden. Af en toe roeren om zakken der gelatine te voorko- Als de massa drillerig begint te worden de stijf geklopte room en de compote door roeren en overbrengen in met slaolie inge- vetten puddingvorm er. stijf laten worden Gemakshalve kan men de pudding in een glazen schaal doen en hierin opdienen. GESTOOFDE MOSSELEN 4 L. mosselen, een groote ui, bouquet garni (takjes peterselie, selderij en eenige wortel tjes) 50 gram boter, een volle lepel bloem, een weinig witte wijn, pl.m. ]/j d.L. of witte bessen wijn, citroensap, peterselie en wat kleine uitjes. Mosselen worden schoongemaakt en gewas- schen, terwijl men zich moet vergewissen dat er geen open schalen zijn, aangezien doode mosselen aanleiding tot vergiftiging kunnen geven. Opzetten met het aanhangende water, de aan plakken gesneden ui, de kruiden en worteltjes. Af en toe omschudden tot alle schalen geopend zijn. Een der helften van de schaal nemen, zoodat de mossel gestoofd wordt in de andere helft. Peterselie en uitjes fijn hakken bij de mosselen in de pan voe gen met de boter en alles tezamen laten stoven, wijn en citroensap bijvoegen en na een kwartier saus afmaken met bloem. HIER IS EEN HOESTSIROOP-RECEPT VOOR KINDEREN EN VOLWASSENEN Dit receptje dat U zelf klaar maakt is uit stekend tegen verkoudheid, hoest en kink hoest. Een kind heeft van nature een hekel aan medicijnen. Daarom zulit U blij zijn met het recept van een goedsmakende hoest siroop. In een kwart liter heet water lost U een eetlepel suiker op. Na afkoeling voegt U hieraan toe 30 gram Vervus (dubbel geconcentreerd), die U bij eiken apotheker of drogistt kunt koopen. Even goed roeren en Uw hoestsiroep is gereed. Dosis: voor kinderen van 38 jaar: 1 theelepel, voor kinderen van 812 jaar: 1 dessertlepel, voor volwassenen 1 eetlepel. Na de drie voornaam ste maaltijden en voor het naar bed gaan. Vergeet niet een 30 grams-flecchje (dubbel geconcentreerd) in huia te halen. Bewaar liit receptje goed. KNIPPATRONEN Deze eenvoudige meisjesmantel, die zoowel voor schooljarje als voor meer gekleed kan worden gedra gen, leent zich voor den leeftijd van 5 tot 14 jaar. Of men het jasje meer of minder gekleed wil hebben zal hoofdzakelijk bepaald worden door de keuze van de stof. Zoo zal men een meer sportief geheel ver krijgen wanneer men het manteltje maakt van een licht kleurig geruite of een genopte wollen stof. Daarentegen krijgt men een meer gekleed geheel door een zacht bleu, geel of licht groene effen Shet land. Genoemde stoffen zijn alle 130 cM. breed. De juiste hoeveelheid stof die men noodig heeft wordt bij elk patroon aangegeven Viergaatsknoopen versie ren de sluiting, zak en mouwen. De volgende maten worden gemeten. De halve bovenwijdte, van middenach ter, onder den arm doormeten, tot mid denvoor. De lengte, van het hoogste punt op den schouder, naast den hals, zoo lang men den mantel wenscht. De taillewijdte, strak om de taille. De heupwijdte, om het breedste gedeelte, ongeveer 12 15 c.M. beneden de taille. De mouwlengte, van het hoogste punt op den schouder recht gemeten over het midden van den arm, tot den pols. Men wordt verzocht de maten niet ruim te meten, omdat de overwijdte aan het patroon word/t toege- Bij alle patronen moet men de naden aanknippen en deze zorgvuldig aangeven. Bijzondere wenschen kun nen worden vermeld. De prijs van het op maat gemaakte patroon bedraagt 45 cent 5 cent porto, toe te zenden aan de Redac tie van „Van en Voor de Vrouw", adres: Administra tie van ons blad. No. 24 Bestelbon van patroon No. 24 Ondergeteekende wenscht te ontvangen het pa troon van de meisjesmantel No. 24, waarvoor bij gaand bedrag in postzegels. h. bovenwijdte lengte taillewydte heupwijdte mouwlengte leeftijd ALLES wat U noodig hebt voor JAPON- of MANTELSTOFFEN .vindt U het voordeeligst bij; Sfoffenhuis J. MONNICKENOAM HOOGSTRAAT 351 hoek Spui, Rotterdam Ook kunt U Uw japon laten knippen voor f 1.knippen en rijgen 2.—; Mantelknippen 2.—; knippen en rijgen 1 3.Japon geheel gemaakt f 7.50. NIEUWSTE PLATEN ter Inzage. MELL0NA en ADELSHOEVE HONING VLOEIBARE ZONNESCHIJN GEZONDHEID met lepels VRAAGT UW WINKELIER N.V. Bijenstand „MELLONA" Santpoort Huile-Anti-Ride schoonheids- Verkrijgbaar bij Kappei salons, k f 1.25—1.75. Indien niet te verkrijgen tegen Inzending v het bedrag aan den Importeur: 6Uur -fiunaleuui xyaatotop Vragenrubriek (Steeds postzegel voor antwoord insluiten!j Mevr. B.v. R. te G. Uit uw schrijven is niet op te maken of U een blank eiken ameublement heeft. Is de was steeds goeo uitgewreven, zoodat de donkere naden niet kunnen zyn ontstaan door vuil, dan zullen waarschijnlijk de lijmnaden gaan werken Hier is niets aan te doen dan het gehee: donkerder te laten beitsen. Doffe plekken op notenfineer, ontstaan dooi inwerking van water. Zyn alleen weg tc- krijgen door opnieuw te laten politoeren. Daar hebt U een vakman voor noodig. Mevr. A. V.—de G. te K. U kunt hel beste probeeren de roode inktvlekken uil Uw pluche tafelkleed te verwijderen met een vrij sterke oplossing van citroenzuur, Stoom- Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn UTRECHT KONINGSWEG 56 TELEFOON 11165 Postrekening No. 43430 Opgericht 1856 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN DAMES, breit zelf Uw onderkleedin^ Voor 2.10^ ontvangt U van ons merk „Dovesdown" Hygiën. verp. in cellophane voldoende wol voor het breien van een hemd en broek, terwijl het patroon gratis is „Dovesdown", de ideale wol voor onder kleeding, is verkrijgbaar 'n de kleuren: wit rose, blauw. Schrijf nog heden 2.25 op onze Giro-reke ning 46396 over met opgaaf van verlangde kleur en U ontvangt alles franco. SOPHIA GEMMEKEN, Heiligeweg 34/36, TeleL 30866, Amsterdam-C EINDELIJK UITKOMST' Hebt U ontsierende haartjes op kin of bovenlip; moedervlekken of wratten? En zijn ze nog steeds niet weg, niettegenstaande U reeds alles geprobeerd hebt? Dan zult U verbaasd zijn over het resultaat van Dr. Landrae s Expilator. Dit electrisch zwakstroom apparaat (zonder lichtnet) verwijdert gegarandeerd pijnloos en ongevaarlijk permanent de lcelijk staande haartjes, daar de haarwortels gedood worden. Het eenige feillooze onlharingsapparaaf voor zelfbehandeling. waarvan het gebruik uiterst eenvoudig is. Zeer geschikt om op reis mede te nemen. Tallooze dankbetuigingen. Prijs 8.25, compleet, met gebruiksaanwijzing en garantiebewijs. Vraagt Dr. Landrae's geïllustreerde brochure, welke l' -marne wordt toegezonden door den Importeur voor Holland en Koloniën: TECHNISCHE HANDELSVENNOOTSCHAP PUNKTO" Smidsplein 11. VOORTHUIZEN I (Gld). Postrekening 123808 Prijs Nederl.-Indië en buitenland 9.50 (franco) bij vooruitbetaling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10