ASPIRIN SCHUDT UW LEVER WAKKER £jt)eïh>o WOENSDAG i MAART 1939 EERSTE BI .AD PAG. 2 NVv.hJ. GILTAY ZN BOEKBINDERIJ DE POOLSCH-DUITSCHE STUDENTENBETOGINGEN Polytechnische school te Danzig gesloten Politie-charges te Warschau De politie heeft gisteren im de straten van Warschau weder herhaaldelijk charges moe ten uitvoeren, om lawaai veroorzakende stu denten uiteen te jagen die poogden het de partement van buitenlandsche zaken en 't parlement te bereiken. Ze werden echter naar de universiteitsgebouwen terugge dreven en daar eenigen tyd onder politie bewaking vastgehouden. In den namiddag trok echter een duizend tal studenten weer door de straten. Zy uit ten vijandige kreten aan het adres van Beek. Een groep, die de Duitfcche ambasiade wilde naderen werd door de bereden politie uit eengeslagen. Versoheiden studenten en voorbijgangers werden gewond. In de straten wordt gepatrouilleerd door bereden politie en de Duitsche ambassade wordt door talrijke agenten bewaakt. Gedurende de laatste dagen zijn verschei den kranten der Duitsche minderheid, o.a. de „Kattowitzer Zeitung" en het „Posener Tageblat", in beslag genomen wegens het publiceeren van een verslag over de anti- Duit«che betoogingen. Een Duitsch protest Senator H a s b a c h, leider van de Duit sche vereeniging in Polen, heeft aan Sikladkowski, uen Poolschen minister president, het volgende telegram doen toe komen: „Ik protesteer krachtig tegen de ongehoor de excessen, waaraan zich Poolsche studen ten te Poznan hebben schuldig gemaakt. Duitsche eigendommen zijn vernield en Duitsche mannen mishandeld. Ik verzoek u, de schuldigen onmiddellijk te doen straffen en maatregelen te nemen, om herhaling van dergelijke gebeurtenissen te verhinderen en de veiligheid der Duitsche bevolking te ver zekeren." Anderzijds hebben de rectoren van de universiteiten van Warschau en de voorzit ter van den atudentenbond stappen gedaan by den minister van buitenlandsche zaken, (teneinde garanties voor de veiligheid van de Poolsche studenten te Danzig te ver krijgen. Ook hebben de studenten van de hoogescholen vergaderd. Colleges te Danzlg gestaakt De technische hoogeschool te Danzig is gesloten nadat het verzoek van de Poolsche (regeering was ontvangen, de colleges te staken, ten einde verdere incidenten te Voorkomen. Een aantal Poolsche studenten ONS FEUILLETON Korte inhoud van het voorafgaande Tusschen twee groote moderne gebouwen van een manufacturenmagazyn en een filiaal van de Provinciale Bank, staat in het dorp Waterdam het kleine antieke pandje De Bloeyende Amandelboom, eigendom van den ouden heer Wiechera. Adriaan, eenig zoontje van den heer Wie- chers, bekijkt zyn vader en tante Ditje, de huishoudster op zijn eigen wy'ze. Na de lagere school gaat hy naar de H.B.S. van een naburig stadje. Op de jaarlijksche kermis ontmoet hij Deborah Olivier, dochter van een sectarist in Waterdam. Sedert de schooljaren heeft hy haar niet meer gezien. Hoewel hij niets voor haar voelt, volgt er toch door dit kleine voorval een ontwaking bij hem. Hij gaat zich man voelen. Als hij dan naar de vierde klas van de vijfjarige H.B.S. gaat, besluit hij zich niet meer zoo afzijdig te houden van zijn klassegenooten als voorheen. Hij zoekt een beter ingerichte lunchroom en eet daar 's middags zijn brood op. Dit duurt echter ook niet lang. Na een kort twistgesprek met een der andere bezoekers, Rogier Blommen- daal, die roode denkbeelden verkondigt, be sluit hij weer te veranderen. Hij komt nu in een Christelijk volkskoffiehuis terecht, en juist hier maakt hij kennis met de ellende, waarvan Rogier gesproken heeft Na het eindexamen komt Adriaan in den kruidenierswinkel van zijn vader. Op aan dringen van Brinkman, zijn vroegeren onder wijzer, wordt hij tevens voorzitter van de Jongelingsvereeniging. Toch bevredigt hem Idit leven niet. In een vertrouwelijk gebrek (met Sander Witkop, een onderwijzer, vertelt hij dezen iets van zyn moeilijkheden. Sander vraagit of Adriaan er nooit aan gedacht heeft predikant te worden. (Zie vervolg hieronder) is beboet wegens uitdagend gedrag jegens de politie. In een vergadering van Duitsche studenten voor de sluiting heeft H u t h, de vice-presi dent van den senaat, gezegd: „Wij zullen ons niet laten provoceeren. We zullen echter ook geen inbreuk laten maken op onze vrijheid van handelen. Men zal van Danzig niet het kruitvat maken, dat Europa in de lucht laat vliegen. Er zyn redelijke menschen in Polen. Wij rekenen op hen, om de kalmte te her stellen en te verhinderen, dat de betrekkin gen tusschen Danzig en Polen verstoord worden De Spaansche burgeroorlog KIESTSPAANSCHE REPUBLIEK NIEUW STAATSHOOFD? Bevolking van Burgos defileert Barrio, de voorzitter van de cortes, heeft na het aftreden van Azana, tegenover den vertegenwoordiger van Havas, de volgende verklaring afgelegd: „Ik heb de mededeeling van Azana ont vangen. dat hij aftreedt als president van de republiek. Ik heb minister-president Ne- grin en de leden der republikeinsche regee ring direct kennis gegeven van het besluit van het hoofo van den staat en de regeering verzocht, de cortes bij decreet bijeen te roepen, om het ontslag van den president der republiek te bekrachtigen. Barrio wees erop, dat in de laatste bijeen komst van de cortes te Figuera nog geen honderd afgevaardigden bijeen waren. Azana, de reeds geruimen tijd in Frankrijk vertoevende president der Spaansche repu bliek, die thans als zoodanig heeft ontslag genomen. Zal hij in Madrid nog een opvolger krijgen? AIva ambassadeur te Londen? In" Spaanschen kringen te Londen verwacht men, dat de hertog van A 1 v a, die tot dus verre algemeen agent der rechtsche regee ring was, de eerste ambassadeur te Londen van 't Franco-regime zal zijn. De Britsche agent te Burgos Hodgson heeft een buitengewoon hartelijk onderhoud gehad met J'ordaha, die hem mededeelde, dat de regeering van Franco hem met ge noegen zal zien als Britsch zaakgelastigoe, zoolang geen ambassadeur benoemd is. De omzwaai te Parijs Gisteravond om zes uur heeft de leider van de Spaansche nationalistische delegatie te Parijs, Quinones de Leon, gewezen Spaansch ambassadeur aldaar, met de dele gatie de lokalen der Spaansche ambassade te Parijs in bezit genomen. Bonnet heeft den republikeinschen ambas sadeur van Spanje, Pascua, ten afscheid ont vangen. Défilé te Burgos Ter gelegenheid van den terugkeer van Franco na het offensief in Catalonië hebben ongeveer 100.000 personen voor zijn residen tie gedefileerd onder het zingen van natio nale liederen en kreten als „Arriba Espana, Franco!" Franco verscheen op het balcon en hield een toespraak, waarin hij o.a. zeide: „De overwinning werd niet behaald op onze broeders, doch op de internationale macht en het communisme. Het is de overwinning van de jeugd en van Spanje", Tsjoengking wordt ontruimd De Chineesc.he autoriteiten van Tsjoen- king, de huidige nationalistische hoofdstad, hebben maatregelen genomen om de bevol king naar andere oorden over te brengen, teneinde deze te vrijwaren voor Japansche luchtaanvallen. Op 10 Maart zal met de evacuatie een begin worden gemaakt. Burgers, die niet noodzakelijk in de stad behoeven te blijven, zullen moeten vertrelc- Vier bankinstellingen zullen (personen, die niet in staat zijn, de kosten van hun vertrok te dragen, aan het noodige geld helpen. Zorg Aspirin in huis te hebben! HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI (Reel) Duitsch-Italiaansche stap te Bern Protest tegen den toon der Zwitsersche pers Naar Reuter uit Bern meldt hebben de gezanten van Duitschland en Italië in een onderhoudt met den Zwitserschen minister van buitenlandsche zaken erop aangedron gen, dat de Zwitsersche pers haar toon ten opzichte van de spil-mogendheden zal wijzi gen. De Belgische regeeringscrisis Soudan formateur De Belgische koning heeft aan den socia list Dr Soudan opdracht gegeven een nieuwe regeering te vormen. Soudan was reeds eerder minister van financiën en justitie; in het kabinetrPierlot zou hij de portefeuille van buitenlandsche zaken be- heeren. Hij spreekt zoowel Fransch als Vlaamsch. Vermoedelijk zal hij trachten wederom een drie-partijen-regeering op te zetten. Alleen blijft de moeilijkheid, hoe te voren de kwestie-Mnrtens uit den weg zal moeten worden geruimd. De defensie van Fransch Noord-Afrika Het „Petit Journal" bericht, dat Dinsdag het zesde Fransche luchteskader, dat thans te Chartres gestationneerd is, naar Algiers zal gaan, waar het tezamen met achttien andere vliegtuigen mobiele escadrilles zal vormen. Het blad noemt dit een gelukkigen maat regel van den generalen staf op het oogen blik, dat de Italiaansche troepen in Tripo lis worden versterkt. De aanwezigheid van talrijke snelle jachtvliegtuigen in Noord- Afrika is een bewijs voor de zorg van Frankrijk voor de landsverdediging. Sitdownstakingen staan buiten de wet Het hooge gerechtshof te Washington heeft een beslissing bekend gemaakt, vol gens welke sitdownstakingen „in opzet en uitvoering onwettig zijn", zoodat de natio nale arbeidsraad geen werkgevers kan dwingen, om arbeiders, die op grond van deelneming aan stakingen met gekruiste armen ontslagen werden, weer aan te stel len. De „Notre Dame" van Rouaan en de duiven De Normandische commissie voor schoone kunsten heeft verslag uitgebracht over den toestand van de kathedraal „Notre Dame'' te Rouaan. In dit verslag wordt gezegd, dat de kost- lare gevel van het gebouw en de beelden aan den gevel met ondergang worden be dreigd door de tallooze duiven, die er hui zen. De laatste tien jaar zijn verscheiden heiligenbeelden ernstig beschadigd, doordat een duivenfamilie er haar nest heeft gelco- Aangezien Rouaan vele duivenliefhebbers herbergt, zoekt men thans naar een oplos sing waardoor zoowel de kerk als de dui ven géspaard zouden kunnein worden. SLAKKENDOOD „RADICAAL" een beslist afdoend middel en goedkoop: p. k.g. 0.75; p. k.g. 0.40; p. Vi kg. 0.25; per ons 0.15. Van Namens Zaden Dordrecht. (Reel.) DE BERLIJNER SLAAPT GRAAG IN EEN BERLIJNSCH HOTEL Statistiek brengt merkwaardige dingen aan den dag (Van onzen Duitschen corresponaent) Wij menschen hebben nu eenmaal allen onze eigenaardigheden, dus waarom zou ook een Berlijner die niet hebben? Dat hij graag uitgaat, is niets nieuws; dat hij graag laat te bed gaat, is algemeen bekend en dat hij van een stevigen mop houdt in het niet voor iedereen verstaanbare Berlijnsche jargon, is een eigenschap, die zelfs in onzen zwaar-op- de-handschen tijd van problemen nog altijd hoogtij viert. Maar dat hij ook gaarne bui tenshuis slaapt, hoewel hij over een eigen woning beschikt, ziedaar een eigenaarciig- heid, waarvan we in onze rond twintigjarige werkzaamheid te Berlijn nog nooit iets ge merkt hebben. En toch is deze zonderling aandoende karaktertrek thans officieel en dus alleszins betrouwbaar, vastgesteld. Het Bureau voor Statistiek geeft geregeld economische berichten uit omtrent de hoofd stad van het Derde Rijk en stelt in een van zijn laatste nummers vast, dat het niet zel den voorkomt, dat een Berlijner in zijn eigen staa buitenshuis overnacht En zulks niet tijdens een echtelijken twist of een sterf geval of wegens een verhuizing, doch onder doodgewone en dus normale omstandig heden! Deze statistiek loopt over de eerste vijf maanden van het afgeloopen jaar en con- stateet dat van Januari 1938 tot Mei van dat zelfde jaar 51.760 Berlijners in Berlijnsche hotels of pensions gelogeerd hebben. Iedere maand telt men meer dan tienduizend hotel gasten; alleen in de maand Februari be draagt het aantal „slechts" 9219. Over de maand Januari noteerde men per dag 336, over April zelfs 363 Berlijnsche gasten in Berlijnsche hotels. Het doorsnee-procent dezer merkwaardige gasten bedraagt 1.7 tegenover 2.2 procent Duitsche gasten, die van elders hierheen gekomen zijn. En om nu iets naders vast te stellen trent bepaalde dagen heeft men in de tweede helft van Mei een veertigtal hotels en pen sions nauwkeurig gecontroleerd, speciaal logies, waarvan men weet, dat ze door den Berlijner geprefereerd worden. Daarbij kon worden vastgesteld, dat speciaal Vrijdag en Zaterdag velen buitenshuis Iogeeren, terwijl de Zondag geen eenheid van keuze aantoont. Het ligt voor de hand, dat men ook is gaan informeeren, om welke redenen de Berlijner zoo graag en zoo vaak buitenshuis slaapt en daarbij heeft men verschillende redenen vastgesteld. Voor een belangrijk deel gaat het hierbij om personen, die 's avonds laat of 's nachts van een reis zijn teruggekeerd of ook om personen, die heel vroeg in den och tend op reis moeten en de huiselijke orde daardoor niet willen storen. Sommigen heb ben een bepaalden trein gemist, hun woning ligt veraf in een der voorsteden en ze geven er de voorkeur aan, in een hotel te slapen. Dat is niet slechts gemakkelijker, maar kan vaak ook goedkooper zijn dan de reis naar huis met 'n taxi. Want die zijn in Duitsch land nog altijd hooger van tarief dan bij onsl Ook kooplui, speciaal commis-voyageurs, handwerkers, technici, monteurs en chauf feurs van vrachtauto's en particuliere wa gens, die tot laat in den nacht gezwoegd hebben en 's morgens weer vroeg op weg moeten, overnachten bij voorkeur in een hotel, omdat ze dan tenminste een behoor lijken tijd om te slapen hebben. Hetzelfde geldt voor kooplui, die 's morgens in alle vroegte in de markthal moeten zijn om hun stano ln orde te brengen. En natuurlijk komt het ook voor, dat iemand zijn huissleutel vergeten heeft en uit angst voor een minder vriendelijke begroe ting dan maar een kamer huurt om in alle vroegte huiswaarts te keeren met het een of ander smoesje ter verontschuldiging van zijn wegblijven! Men moet hierbij be denken, dat vele Berlijnsche huurkazernes geen bel aan de buitendeur hebben, daar iedere etage haar eigen bel heeft, zoodat zelfs de kans om naar binnen te komen, uiterst gering isl Tenslotte is vastgesteld, dat de eenvoudige, ouderwetsche hotels nog altijd de voorkeur genieten, waarbij de hotels in de omgeving van den Alexanderplatz en den Stettiner Bahnhof het hoogste aantal Berlijnsche gas ten note eren. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en D zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen, lederen dag moet Ow lever minstens een liter gal ln Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber ln. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moot CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Elscht Carters Leverpilletjes bü apothekers ep drogisten. L 0.75. (Re cl.) VERZET DER PALESTIJNSCHE JODEN NEEMT TOE De slachtofferslijst eveneens. In Palestina neemt de protestbeweging der Joden tegen de Britsche concessies aan de Arabieren toe. Tengevolge van de aanslagen de laatste dagen gepleegd, is bovendien in heel het land de spanning gestegen. Te Tel Aviv heeft het bestuur der Jood- sche vakvereenigi-ngen vergaderd. Tot de arbeidersleiders in Frankrijk, Engeland en de Vereen. Staten werd een beroep gericht, waarbij hun steun werd geëischt tegen het Britsche plan. De toestand in Haifa blijft kritiek. De Arabieren hebben geprobeerd een synagoge in het Oostelijk deel der stad in brand te steken. In een straat te Jerusalem werd een van een tijdlont voorziene bom gevonden. De autoriteiten hebben nu bepaald, dat de be volking 24 uur in huis moet blijven. In den afgeloopen nacht hebben, naar Reuter nog meldt, gewapende Arabieren een Joodsche boerderij buiten Rehovoth over vallen. Zij schoten een moeder en haar roon dood en verwondden een derde persoon. Tenslotte ontvoerden zijn een 8-iarigen jongen, doch toen zij merkten, dat zij door politie achtervolgd werden, staken zij de>zen dood. Officieel wordt medegedeeld, dat op den weg tusschen Acre en Safad de lijken zijn gevonden van 16 gesneuvelde Arabieren, De balans van de terreur Minister Mac-Don aid heeft gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, dat tusschen 20 December en 20 Februari in Palestina wa ren voorgekomen 348 gevallen, waarin uit een hinderlaag was geschoten, 140 gevallen van sabotage, 19 ontvoeringen, 23 rooverijen. Voorts waren 9 landmijnen en 32 bommen tot ontploffing gebracht In het geheel werden in deze periode 18 manschappen der militaire politie gedood en 39 gewond, terwijl daarenboven 83 burgers zijn gedood en 124 gewond. Bij deze cijfers zijn niet mJbegrepen de dooden en gewonden, die zijn voorgekomen bij de benden. Hiervan zijn geen cijfers be kend. DE BEWAPENING DER VER. STATEN Heftige oppositie tegen het regeerings wetsontwerp op de herbewapening van lucht macht en leger, waarmede een bedrag van 358 millioen dollar gemoeid is, is gisteren in den Amerikaanschen senaat uitgesproken door senator Worth Clark tijdens de voort zetting der debatten. Clark zeide, dat de Vereen. Staten niet in gevaar verkeeren en stelde de „hysterie" aan de kaak, waarmede naar zijn bewering het wetsontwerp is opge steld. Gelijke gevoelens werden tot uitdrukking gebracht door Bor ah, die in een interview het ontwerp niet meer dan een hoop bluf noemde. Militaire deskundigen, zoo zeide Borah, hebben mi] verklaard, dat de 3700 vliegtuigen, die men voorstelde voor de Ver- eenigde Staten te koopen, meer zijn dan het leger kan gebruiken. Engelands nieuwe marine-begrootin^ Een nieuw koninklijk Jacht op stapel De nieuwe begrooting voor de Engelsche vloot, welke gisteren is gepubliceerd, toont een totaal van 153.666.681 pond sterling. Het aantal officieren, matrozen, leerlin gen en mariniers bedraagt 133.000, met 976 man van de marine-poli tie, in vergelijking met 146.500 en 913 in 1938. Van het bedrag van 153.066.681 pond ster ling wordt 84.267.681 pond verstrekt bij een resolutie, welke thans bij het parlement in behandeling is. Dit laat nog over 69.399.000 pond sterling, een vermindering van 27.718.500 pond sterling bij de vorige be- grooting. Het bouwprogramma behelst twee slag schepen, een vliegkampschip, vier kruisers, twee flotilles torpedojagers (zestien sche pen) vier onderzeeërs, twee escortevaartui gen, tien mijnenvegers, een groote mijnen- legger, een depotschip voor torpedobooten, een kanonneerboot voor rivieren, een hos pitaalschip, zes motor-torpedobooten, twee verdedigingsschepen voor versperringen, een sleepboot voor het sleepen van schiet schijven en een aantal kleinere vaartuigen. Ook zal een nieuw koninklijk jacht op stapel worden gezet ter vervanging van de „Victoria and Albert", welk jacht in 1901 gereed is gekomen. Men stelt zich voor 80 millioen pond te verkrijgen uit een leening, tegen 30 mil lioen het vorig jaar. Ter eere van het verblijf van den graaf en gravin C i a n o in Polen is dezer dagen een jachtpartij georganiseerd, welke aan 35 wil de zwijnen, drie lynxen en een vos het leven heeft gekost Gravin CianoMussolini heeft voor het eerst in haar leven een zwijn ge dood. Zij onderging den jachtdoop volgens Poolsche tradities: een jachtopziener doopte zijn vinger in het bloed van het slachtoffer van mevrouw Ciano's schietkunst en streek' vervolgens met dien vinger over het gezicht van Mussolini's dochter. De Italiaansche gasten hebben verder na een bezoek aan een museum voor natuur lijke historie, met Beek de lunch gebruikt in het jachthuis van den president van da republiek. Vervolgens vertrok het gezelschap naar Krakau. De president der Poolsche republiek heeft Ciano het grootkruis in de orde van den Witten Adelaar toegekend. Werk! „Koopt tandpasta uit eigen land, Dat geeft meer werk in Nederland.'1 „IVOROL" De Nederlandsche tandpasta* (Reet KIND VERDRONKEN BORGERCOMPAGNIE, 1 Maart Gister» middag is het driejarige dochtertje van' den arbeider B. Dekker alhier, in een on bewaakt oogenblik bij de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken.- 63. „Heila ho, lelike kwajong, sta stil eeg ik je". Maar Kwiebus hoorde niets. Hij holde, holde, als e«n hert, dat door den jager wordt vervolgd. O, wat een steek in z'n zijl Hij kon niet meer. Even stond hij stil. Keek om. Niemand volgde hem. Kwiebus slaakte een zucht van verlich ting. Hij zag in de verte op het perron alle men sen met hoeden zwaaien en hij kon ze hier nog horen juichen. Wat zou er toch te doen zijn?. 64. Op het perron bogen de deftige Sin jeurs als knipmessen. De voorname dames neigden. Een jong paar vormden het middelpunt van aller belangstelling. Het waren De Erfprins (later Koning Willem de der de) met zijn jonge vrouw. Ze hadden Am sterdam bezocht en nu wilden ze ook eens graag met de nieuwe stoomwagen een reisje maken. Plechtig heette de burgemeester het Koninklijk paar welkom. Alle gezichten stonden deftig en strak. Op eens grote sohrik! i DOOR MARTHA VISSER (36 „Zou Je denlcen, dat DIT het voornaamste was, geschikt. Keid?" Door déze vraag is Sènder weer even uit het veld geslagen. Doch spoedig herstelt hij zich. „Voor jou. ja," antwoordt hij. „Waarom voor mij en niet voor een ander? „Och, jij bezit een zóó evenwichtige natuur, bij jou loopen Ook de geestelijke zaken zóó glad. dat ik mij niet kan voor stellen, dat er-voor jou nog iets anders noodig zou wezen dan geschiktheid en praktische mogelijkheid, om een besluit te nemen. In je werk op de vereeniging ligt voldoende bewijs, dat het werk van predikant op zichzelf Je heel wat nader ligt, dan wat je nu doet. Het bestaat eenvoudig niet, dat jij déarin knechtschap gevoelen zou, zooals je je laatst uitdrukte." „Je kunt in het afgetrokkene gelijk hebben. Toch is het ambt mij te heilig, om er naar te staan zonder roeping." „Ik vraag me af. hoe iemand van jouw structuur zich een ^.roeping" voorstelt. Als een zwerver en tegenspreker als Cuidergeteekende zich pp dte yflze uitliet. Maar jij, jij, die alle gevoelsuitingen in godsdienstige aangelegenheden veraf schuwt, jij, die de bezonnenheid zelf bent, jij, die altijd „lijnen" ziet, als een ander nog niets dan een onontwarbaar kluwen ontwaart „Ik heb ook zeker geen bevindingen op het oog la broeder Halbertsma, ik verwacht geen stem uit den hemel of iets van dien aardmaar toch geloof ik in roeping. Hóe, weet ik zelf ook niet. Dat ik het niet weet, is me een bewijs, dat ik de roeping, althans op dit oogenblik, NIET heb." „Denk er nog eens over na." Dat wil Adriaan gaarne doen. En achteraf komt het hem inderdaad een oogenblik voor, dat de inval van Sander op zichzelf voor hem wel eens een roeping zou kunnen betee- kenen. De Heere gebruikt immers allereerst de middelen; niet in het minst menschen en levensomstandigheden. Toch is het voorloopig eindresultaat van Adriaans denken een afwijzing, op het moment is zijn tegenzin in het kruideniersvak nog steeds grooter dan zijn begeerte naar het ambt. Dat kan geen fundament zijn, om op te bouwen. Alhoewel de idee van Sander bij nader bezien toch niet zoo dwaas is, als het bij 't eerste aanhooren leek XXVIII Min of meer om zich te ontlasten van een qedachte, die hem toch niet geheel wil loslaten, informeert Adriaan eens zoo schijnbaar terloops, wat zijn Vader er van zou denken als hij eens voor zijn Staatsexamen zou gaan werken. Voor loopig voornamelijk in de avonduren. „Wel ja, nog maar meer in dat Hoofd stampen. Ver moeienis des vleesches, wist de oude Salomo al. En als dat dan klaar is, wat dèn weer?" „H'm, het staatsexamen geeft toegang tot de Universiteit, 't vervangt voor bezitters van het diploma der vijfjarige het gymnasium. Ik zou er bij voorbeeld te eeniger tijd de studie voor predikant mee kunnen opvatten." Adriaan probeert op lossen toon te spreken, alsof zijn woorden minder beteekenen, dan ze feitelijk uitdrukken. Maar op den ouden Wiechers werken ze, alsof ze méér be doelen. Als hij van zijn verbazing bekomen is, barst hij in lachen uit. Een harde, schampere lach. Reeds heel wat heeft hij in zijn lange leven meegemaakt, doch dit overtreft wel al het voorafgaande: zijn zoon Adriaan dominee! Nooit had hij ook toe moeten geven aan die uitheemsche fratsen van door- leeren. Al die geleerdheid maakt maar opgeblazen. Dat blijkt nu meer weer zonneklaar. En wat doet een mensch er mee? Heeft Adriaan er tot nog toe iets profijtelijks aan gehad? Eigenwijsheid werkt het in de hand, zucht om veranderin gen aan te brengen, nieuwigheden in te voeren, werk aan te halen, dat tot niks leidt. En boven dat alles: het voedt ontevredenheid. De Schrift spreekt niet voor niets van „klagers over hunnen staat." Maar nu zal het dan toch uit zijn, is hij vroeger te zwak geweest, dan zal hij nu, op zijn ouden dag, sterk wezen. Adriaan, dominee, wat vermeet de jongen zich, een mensch die nog geheel voor zijn eigen rekening ligt, grijpen naar het allerhoogste. ZIJN zoon, die het heilige wil aanvatten met onreine handen. Maar niet, zoolang HIJ leeft „Hoor eens Adriaan," zegt hij dan, „daar komt niets van in. Predikanten zijn er meer dan genoeg, althans eigen ge maakte predikanten, maar tevreden Christenen, die komen we bij hoopen te kort. Later, als het den Heere nog eens believen mag je tot waarachtige bekeering te brengen, mogelijk dat je dan nog eens als een Petrus geroepen zult worden, om de broeders te versterken, maar dan zeker niet als een dominee met een geleerden bol, maar in alle nederig heid en eenvoudigheid. En als het nog eens zoover met je komen mag, dan zal het door diepe wegen moeten gaan. Op het oogenblik heb je je wat je aardsche roeping betreft over niets- te bekommeren. In dit opzicht behoef je niets meer te wórden, alleen maar beter te beseffen, wat je bént, versta je, wat je bént: zoon uit de Bloeyende Amandelboom. Zoek een vrouw, die je past, daar doe je wijzer aan, dan je oogen te laten hangen naar oproerige, goddelooze influisteringen. De jongste dochter van Halbertsma zou je geen blauwtje laten loopen, als je om haar kwam. Het zou ook in alle opzichten goed voor je zijn, als je wat meer het gezelschap zocht van de vromen Zoo dreigt Adriaan de martelaar te worden van een ge dachte, waarmee hij zelf nog heelemaal niet vertrouwd is- Maar dat laatste weet zijn vader niet. Vanzelf niet. Die neemt hem alleen op zijn wóórden. Daarom laat Adriaan de bui gelaten over zich komen. Hij is trouwens niet gewoon, vader met vele woorden tegen te spreken. Er wordt über haupt niet veel gesproken tusschen vader en zoon. Het nood zakelijke, veel meer niet. Uitbarstingen als deze zijn zeld zaam in de Bloeyende Amandelboom. En zelfs nü denkt Adriaan er nog niet over vaders woorden in den breede te gaan weerleggen. Slechts één ding wil hij even zeggen: „als het zoover is, zal hij zélf wel een vrouw zoeken, en dat zal zeker Jetta Halbertsma niet zijn. Als ze de léétste vrouw op aarde was, dèn nóg niet. Hij voelt niets voor een ver* rwacering met AchabWorcff vervolgd j

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2