P'ONRADS VAN ZESSEN KLAAR! Wolhuis de Wending GRATIS „VAN EN VOOR DE VROUW" UITGAVE DER VIJF SAME WERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN S7 FEBR.4 MAART 1939 A Tusschen de Ons Prinsesjeals Hollandsch welvaren, genietend van lichï en zon in de Zwit- sersche "bergen seizoenen WAT zal de mode ons brengen in de komen de maanden? Deze vraag stellen zich alle vrouwen, die direct of indirect bij de wisselingen der seizoe nen betrokken zijn. Wellicht zijn er onder onze lezeressen, die van meening zijn, dat we ons daar op het oogenblik nog niet om behoe ven te bekommeren, want dat we nog vele gure en koude dagen te wachten hebben, waarop we dankbaar gebruik maken van onze winterklee- ren. De leidende krachten der groote modehuizen in binnen- en buitenland denken echter geheel anders over dit vraag stuk en komen in de maand Februari reeds met nieuwe voorjaarsmodellen uit. Vele dezer heeft men in Januari reeds aan Frankrijks Zuidkust zien dragen, alhoewel de meeste toch weer gewijzigd worden. In het begin van een nieuw seizoen valt het steeds op, dat een zekere soberheid betracht wordt, die we een Vereenvoudiging van de win- termodellen zouden kunnen noemen. Op milde voorjaars dagen zullen de bontmantels plaats moeten maken voor modellen, waarop al te kwis tige bontgarneering plaats heeft gemaakt voor een veel bescheidener terwijl zij me nigmaal geheel ontbreekt» Het mannelijk element, dat een aantal jaren terug het modebeeld beheerschte, be hoort, evenals de „jongens kop", tot het verleden en heeft veld moeten ruimen .voor een genre mantels en japonnen, dat bijzonder vrou- lijk werkt Hiertoe hebben de modellen, die omstreeks 1900 gedragen werden en waaraan de thans heerschende mode voor een deel werd ont leend, zeer medegewerkt. Het gaat niet alleen om de hoofdzaken, doch de details werkten in de jaren '90 en daarop volgende zoo vrouwelijk en flatteus, zooals o.a. ruches en jabots. Thans onderscheiden we drie typen mantels en stellen hierbij vast, dat de mouwen bij zondere aandacht vragen. Naar den pols toe zijn zij meermalen zeer ruim en worden met een smalle rechte man chet afgewerkt. Tres zal een groote toekomst tegemoet gaan en wordt zoowel op mantels als op japonnen verwerkt. De voorjaarsman tel in het midden is van tamelijk dikke wol len stof gemaakt en gegarneerd :net zwart zijden tres. Een geheel ander type mantel vindt men links, gemaakt van genopte stof. Het model is aansluitend en heeft een mooie verdeeling van de voorpanden, met opgestik te naden en sluiting in het midden met knoopen. Bijzondere aandacht vraagt de hals- afwerking der weergegeven voorjaarsmodel len, die bijna zonder uitzondering kraagloos zijn en met een zijden shawl gedragen wor den. Nieuw is de halslijn van het manteltje onderaan, dat deel uitmaakt van een costume De onderkant van mantels en van verschil lende rokken biedt niet alleen voldoende be wegingsvrijheid, doch is meermalen zelfs ruim. Aleen de rokken, die bij tailleurs ge dragen worden blijven streng van vorm en zijn recht, terwijl zij hoogstens eenige, ge deeltelijk opgestikte plooien hebben. Wat de lengte betreft kan gezegd worden, dat meermalen overdrijving valt waar te nemen en men rokken ziet, die van 3640 c.m. van den grond zijn. Als regel kan men aanne men, dat een lengte tot halverwege de kui ten goed kleedt, doch velen geven de voor keur aan langere modellen. Aan een schoonheid van lijn, die de voor jaarsmodellen kenmerkt paren zich de bij zonder mooie kleuren, die de mode zal bren gen. Strepen en ruiten handhaven zich even als sportieve ensembles, waarvoor bijzonder mooie composé's in den handel zijn. Nieuw is een costume bestaande uit marine blauwen rok en wijnrood manteltje, of wel een, waarvan rok of mantel roodblauw ge streept zijn en m~t effen materiaal gecom bineerd worden. We mogen dus weer .ver wachten, dat de voorjaarsmode 1939 ons een ruime keuze van ontwerpen en stoffen voor overgangs-mantels zal brengen. Als kleuren zullen behalve de neutrale tinten zwart en donkerblauw domineeren, waarbij zich, naar mate we inderdaad warmer en zonniger da gen krijgen, ook andere zullen aansluiten. Tot zoolang zullen we ons geduld nog even moeten bedwingen, in ieder geval kunnen we reeds tevreden zijn, dat de Mode ons geen al te ingrijpende veranderingen brengen zaL GROOTE MARKT 8 ROTTERDAM HANDWERK-BENOODIGDHEDEN Zoet en zout. voor bij de thee Kaassoesjes (pl.m. 30 stuks) Voor het deeg: 1 dl water (1 kopje), 50 gr. boter (2y2 afgestreken eetlepel), 75 gr bloem (7Y2 afgestreken eetlepel) a 2 eieren; wat zout. Voor het vulsel: 75 gr. boter (4 afgestreken eetlepels), 75 gr. geraspte oude kaas, zoo noodig wat peper en zout. Bereid het deeg door het water met de boter aan de kook te brengen, hier ineens alle bloem bij te doen en te roeren tot de massa als een gladde bal van de pan loslaat. Voeg, van het vuur af, stuk voor stuk de geheele eieren toe en roer tot een glad deeg ontstaat, voordat een nieuw ei volgt en tot slot een klein beetje zout. Leg, met behulp van 2 theelepeltjes, kleine hoeveelheden van dit deeg op een beboterd bakblik, op eenigen afstand van elkaar. Zet het bakblik in een matig-warmen oven en laat deze gedurende de eerste 10 minuten gesloten. Bak de soesjes lichtbruin en gaar (pl.m. 20 minuten), snijd of knip ze open en vul ze met kaasboter. Bereid de kaasboter door de boter zacht -te roeren in een verwarmde kom en te vermen gen met de kaas en naar smaak wat peper en zout. SLAGROOMSOEZEN Bereid het deeg op dezelfde wijze als dat voor de kaassoesjes. Leg hiervan met behulp van 2 eetlepels gelijke hoeveelheden op het beboterde bakblik. Bak ze evenals de kaas soesjes pl.m. 20 minuten in een matig-war men oven. Vul de soezen met stijfgeklopten slagroom, die vermengd is met vanillesuiker en bas terdsuiker (desgewenscht ook stijfgeklopt eiwit). TRUFFELS 4 reepen vanille (geen melk) chocolade 50 gr. boter, 75 gr. poedersuiker, 1 eetlepel room (van melk) of koffie-extract, pl.m. 30 gram hagelslag. In een klein pannetje of in een kommetje laat men de melk of (extract) met de aan stukjes gebroken reepen smelten. Men kan dit het best doen in een pan met kokend water. Is de massa gelijkmatig dik dan wordt de boter er mede vermengd en zet men het mengsel weg tot den volgenden dag. Met behulp van een paar theelepels schept men kleine hoeveelheden uit en vormt er balletjes van, die onregelmatig van vorm zijn; men rolt ze eventueel met den binnen kant van de handen en wentelt ze daarna om en om in de hagelslag. Weer stijf laten worden en eventueel in kleine papieren vormpjes presenteeren. MARSEPEIN MET OKKERNOTEN 250 gr. amandelen, 250 gr. suiker, 100 gr. "halve gepelde okkernoten, oranjebloesem water pl.m. 1 eetlepel. Amandelen in heet water broeien, huidje met duim en vinger afschuiven en de aman delen in oven laten opdrogen; daarna min stens 3 maal in amandeloven malen en met de suiker en oranjebloesemwater vermen gen totdat één stevige, doch kneedbare bal is gevormd, die men op een koele plaats wegzet tot den volgenden dag. Keukentafel, aanrecht of deegplank dan met bloem be strooien, daarna de marsepein uitrollen tot een lap. We houden een gedeelte in de gewone kleur en mengen door de rest enkele druppels platenrood. We hebben halve gepelde okker noten b.v. 100 gram, die we zelf kunnen pellen, maar wat veel gemakkelijker is in kleine cellophaan-zakjes in fruit- of comesti- bleswinkels kunnen koopen. We maken van de beide kleuren mar epein met rood-wit-blauw HIERBIJ geven wij een foto en beschrij ving van een alleraardigst japongarni tuur, dat zeker bij vele lezeressen in den smaak zal vallen. De materiaal-kosten zijn heel laag en het effect buitengewoon groot Wij geven ten gerieve van die dames, welke niet het geheele garnituur willen vervaardi gen, bij ieder onderdeel apart op hoeveel materiaal benoodigd is. Het geheele patroon wordt gehaakt door steeds de voorste lus op te nemen. Men moet zorgen dat de lange vasten boven elkaar komen. Benoodigd materiaal: 20 gr. wit, 20 gr. r o o d en 15 gr. b 1 a u w dun visschersgaren, 2 roode knoopen. Men gebruike haaknaald 5 Imra. Met wit beginnen: 172 lossen haken. Ie toer: vasten; 2e toer: vasten; 3e toer: 4 lange vasten, •- 3 vasten, 1 lange, vanaf *- herhalen, aan 't eind weer 4 lange vasten. 4e toer: vasten. 5e toer: 4 lange vasten, van de 3 vasten 4 maken, dus 1 meerderen, 1 lange vaste en weer van de 3 vasten 4 maken, enz., op 't eind weer 4 lange vasten. 6e toer: vasten. 7e toer: 4 lange vasten, •- 4 vasten, 1 lange, vanaf *- herhalen, aan 't eind 4 lange vasten. 8e toer: 9 vasten, dan een knoopsgat maken, dus 9 lossen en weer de vasten haken, aan 't eind precies hetzelfde, dus ook 9 lossen voor knoopsgat en dan 9 vasten. Rood: 9e toer: 4 lange vasten, *- 4 vasten, 1 lange, vanaf •- herhalen, aan 't eind weer 4 lange vasten; witte draad meewerken tusschen de steken. Wit: 10e toer: vasten; roode draad afknippen. 11e toer: 4 lange vasten, •- van de 4 vas ten 5 maken, dus weer 1 meerde ren, dan 1 lange vaste, vanaf •- herhalen, aan 't eind weer 4 lange vasten. 12e toer vasten. Rood: 13e toer: 4 lange vasten, *- 5 vasten, 1 lange, vanaf *- herhalen, aan het einde weer 4 lange vasten. 14e toer: vasten. 15e toer: 4 lange vasten, *- 5 vasten, 1 lange, vanaf •- herhalen, aan 't einde weer 4 lange vasten. 16e toer: vasten. Blauw: 17e toer: 4 lange, •- 5 vasten, 1 lange, vanaf *- herhalen, enz. roode draad meewerken. Rood: 18e toer: vasten; blauwe draad afknippen. 19e toer: 4 lange vasten, *- van de 5 ste ken 6 maken, dus 1 meerderen, 1 lange vaste, vanaf *- herhalen, enz. 20e toer: vasten. Blauw: 21e toer: 4 lange vasten, *- 6 vasten. 1 lange, vanaf •- herhalen, enz. 22e toer: vasten. 23e toer: 4 lange, *- 6 vasten, 1 lange, van af *- herhalen, enz. daarna 22e en 23e toer herhalen. Blauwe draad afknippen. Nu nog een toer halve vasten haken. TWEE MANCHETTEN Benoodigd materiaal: 20 gr. wit-, 15 gr. blauw-, en 20 gr. rood dun visschersga ren. 4 roode knoopen. 64 losse opzetten. Precies als kraagje haken. CEINTUUR: Benoodigd materiaal: 25 gr. wit-, 25 gr. blauw-, en 15 gr. rood visschersgaren. 1 roode knoop. Men gebruike hierbij haak naald Inox No. 2 x/i. Wit: 28 lossen haken. Daar een lus van maken en dan 234 lossen haken. Vervolgens vasten heen, dan om de lus, toer uithaken; en dan terug als volgt: 5 vasten, 1 lange tot de lus, dan 3 vasten, 1 lange om de lus, toer uithaken in 5 vasten, 1 lange. Terug: vasten. Rood: 5 vasten, 1 lange tot lus, dan van de 3 vasten 4 maken en dan weer 5 vasten, 1 lange. Terug: vasten. Blauw: 5 vasten, 1 lange tot lus, van de 4 steken 5 maken. Terug: vasten. Dan 5 vasten, 1 lange, van 5 vasten 6 maken, draad afknippen. Op de goede kant nog een toer halve vasten haken. Voor de kraag en manchetten bevestigt men de knoopen met een trensje aan elkaar. TASCH Benoodigd materiaal: 55 gr. rood-, 40 gr. w i t-, en 55 gr. blauw visschersgaren, 1 roode houten beugel, 23 c.m. breed. Ook hierbij gebruike men haaknaald Inox no. 2J/£. Blauw: 84 lossen haken, le toer: vastenj 2e toer: vasten. 3e toer: 5 vasten, 1 lange vaste over 2 toeren, 5 vasten, 1 lange vaste over 2 toeren, enz. 4e toer: vasten. De 3e en 4e t o e r: 3 x herhalen. Dan vasten terug haken. Rood: 5 vasten, 1 lange over 2 toeren, ter wijl moet de blauwe draad meege werkt worden; dan teijig met blauw; vasten, terwijl de roode draad mee gewerkt wordt. Blauw: 5 vasten, 1 lange over 2 toeren. Terug vasten. Rood: 5 vasten, 1 lange vaste. Terug vasten. 5 vaste, 1 lange. Terug vasten. Blauw: 5 vasten, 1 lange. Rood: Terug vasten x 5 vasten, 1 lange Terug vasten. Wit: 5 vasten, 1 lange, roode draad mee werken. Rood: Terug vasten, witte draad meewer ken. 5 vasten, 1 lange. Terug vasten. Wit: 5 vasten, 1 lange. Terug vasten. 5 vasten, 1 lange. Terug vasten. Rood: 5 vasten, 1 lange. Wit: Terug vasten 1 g x 5 vasten, 1 lange J Terug vasten. Rood 5 vasten. 1 lange. Terug vasten. Blauw: 5 vasten, 1 lange. Terug vasten. Twee blauwe zijstukjes: 8 lossen haken eiï hierop vasten haken, doch tot op 2Q vasten, dan nog 10 c.M. haken, zon der meerderen. Dan zijn de zijstuk* jes klaar. Als de tasch afgehaakt is, knipt men een stuk stevig carton ter grootte van het haak* werk en doet dit tusschen de aan te brengen voering in de tasch, waardoor de benoodigdö stevlgte verkregen wordt. twee rollen, die we daarna aan plakjes snijden met een doorsnede van ongeveer 3 cm. en cm. dikte, geven hieraan mooie plat-ronde vormen, en steken in het midden een gepelde okkernoot, waarna we de plakjes in den kelder of op een koele plaats zetten om op te stijven. CHOCOLADE AMANDELEN 100 gr. amandelen, 3 reepen chocolade (5 cent); 1 eetlepel melk; hagelslag. We beginnen de amandelen in heet water te broeien en het huidje, dat daarna gemakke lijk loslaat met duim en wijsvinger te ver wijderen, waarna wij ze op een bakplaat in een niet te heeten oven laten drogen. De reepen chocolade worden in kleine stukjes gebroken en met de melk in een kommetje boven de stoom van een ketel gezet totdat ze geheel opgelost zijn. Een gedeelte van de amandelen wordt geheel in de weeke cho colademassa gedompeld, hetgeen we het best doen door de amandelen even aan een stop naald te prikken, daarna bestrooien met chocolade-hagelslag, de andere helft kan b.v. half in de chocolademassa gedompeld worden Materiaal veer bovenstaand model is verkrijgbaar bij: NOORDEINDE128 - DEN HAAG TEL 11 25 57 tegenover de Oranjestraat en daarna met hagelslag bestrooid worden. Het effect hiervan is heel aardig en deze chocolade-amandelen smaken heerlijk. Het zelfde chocolademengsel kunnen we gebrui ken om gepelde hazelnoten in te dompelen, die wel of niet met hagelslag bedekt worden. Het is noodig dat de bereiding van deze lek kernij daags tevoren plaats vindt, om de chocolade geheel en al te doen opstijven. HET loopt tegenwoordig druk in den winkel van Koen en Timi en daar zijn ze dankbaar voor. Maar Tini knikkebolt 's avonds over de kapotte kous, die ze bezig is te stoppen en Koen vraagt om nog een kopje extra sterke koffie. "Hij doet voorloopig nog de boekhouding zelf en ook reist hij in eigen persoon naar de naburige dorpen, waar hij tal van kleine winkeltjes tot grossier dient. Als de zaken blijven gaan, zooals den laatsten tijd, zal hij enkele avonden per week iemand voor de boek houding nemen. En mis schien zoekt hij dan ook wel een vertegenwoordiger voor de dorpen. Dan kan hij wat meer thuisblijven en krijgt Tini het wat ge makkelijker. Maar eerst wil hij liever de kat uit den boom kijken Zoo komt het, dat Koen nog laat op den avond met zijn paperassen aan de tafel zit. En Tini kan pas na sluvtingsuicr aan haan- stop- en naaiwerk begin nen. Gelukkig hebben ze een stelletje gezonde kinderen, die na de periode van tandjeskrijgen de nachten gebruiken om te slapen. Ook de baby heeft hierop tot nog toe geen uitzonde ring gemaakt. Maar of zijn gedrag zoo voorbeeldig zal blijven?. Op zekeren avond is het weer heel laat geworden. Over twaalven sluipen Koen en Tini door het muisstille huis naar hun slaapkamer; Koen loopt voorop met een brandende kaars. Dat is wel ouder- wetsch, zoo'n kaars, maar in hun geval heel prak tisch. Al een paar keer is de baby, die ook in hiin kamer slaapt, door het aan knippen van het electrisch licht wakker geworden. Om alle storing te voor komen, nemen ze voortaan een kaars mee. En dat be valt hun uitstekend. Koen zet de blaker op het nachtkastje met de luci fers er vlak naast. Het nachtkastje staat aan het voeteinde van het ledi kant. En het ledikant staat midden in de kamer met het hoofdeinde tegen den zijmuur. Na enkele minuten blaast Koen het licht uit. Nu is alles in huis nach telijk donker en stil. In de slaapkamer is geen ander gerucht, dan de regelmatige ademhalingen zallen. Hij wacht even en als de hardvochtige ouders dan nog niet toesnellen, zet nij 'maar ineens zijn stem op volle kracht. Het gekrijsch vult de ka mer en schettert eindelijk ook in de ooren van Koen en Tini. „Ga je gang maar, manne tje," denkt Koen. „Zoolang je moeder er geen last van CHRIK in den nacht van den vader, de moeder en de baby. Na een half uurtje komt hierin verandering. Wat nog nooit gebeurd is, gebeurt nu: de baby wordt onrustig. Hij begint gelui den te maken. Eerst zeu ren, dan ongeduldig mop peren en dit gaat weer over in zacht bedroefd schreien. Nu zullen ze och wel komen, zijn beide va- heeft, trompet jij maar, hoor." Hij trekt de deken over zijn ooren. Tini pantsert haar hart. Ze neemt zich vast voor, dezen aanslag op haar nachtrust te doen mislukken. Ze be nijdt Koen, die zoo vast door al dat lawaai heen slaapt! De baby heeft zich echter in het hoofd gezet, dat zijn ouders naar hem zullen luisteren. Zijn voornemen is even vast als dat van zijn moeder. Echter heeft hij op haar vóór, dat zijn uithoudingsvermogen om te gillen grooter is, dan het hare, om het aan te hooren. Na een kwartier begint Koen innerlijk te wanke len. Zou hij maar niet Tini heeft een zwaren werkdag achter den rug. Ze heeft haar slaap zoo noodig. Die rakker geeft het toch niet op. Straks krijscht hij zijn moeder nog wakker. Misschien is even sussen afdoende. Met Indianenbéhendigheid schuifelt Koen links het bed uit. Het krijschen overstemt elk gerucht Tegelijkertijd bezwijkt het pantser om Tini's hart en rijst het moederlijk gevoel hoog op. Het arme ventje! 't Zullen de tandjes zijn. Misschien ook slaapt zijn handje. Even opnemen en het wordt wel weer rustig. Koen heeft zijn rust zoo noodig. Hij moet zoo laat werken en 's morgens is het weer vroeg dag. Ge lukkig, dat hjj zoo vast slaapt. Geruchtloos glijdt ze rechts het bed uit. In de donkere kamer slui pen ze nu, Koen links. Tini rechts langs het ledikant, om de lucifers op het nachtkastje te gaan zoeken. Het krijschen van de baby kaatst schetterend tegen de vier wanden. Tini's hanc gaat tastend over het koude marmer van het nachtkastje, om de lucifers te zoeken. Opeens slaakt ze een doordringen den gil. Ze wint 't nog van de baby. Haar hand is door een andere hand aange- Onmiddellijk daarop brandt de kaars en Tini, nog in de schrikhouding, kijkt in het ontstelde ge zicht van Koen, die bibbe rend roept: „meid, hou op, 't is Koenl". Dan beginnen ze allebei onbedaarlijk te lachen. De baby geeft nog één korte, harde snauw en houdt dan plots stil. Hij heeft zich dien nacht niet meer laten hooren. ontvangt men btJ leder fleschje NECTAR ESSENCE een receptenboekje, waarin de bereid van limonadestroop, borstplaat, likeur, puddings enz. wordt aangegeven. PrU» fleschje ƒ0.25. Bö ieder fleschje NECTAR BLOEMENOLIE recepten voor Eau de mille- fleurs, haarwaters, odeurs, huldcrêmes enz. Prijs per fleschje ƒ0.40. Bij apothekers en drogisten verkrjjgb. Vraagt steeds NECTAR. Breit gij reeds met NEVEDA-j WOL? Hebt gy NEVEDA-brei^ patronen? Indien niet, gelieva U het onderstaande ingevuld) aan ons in te zenden: Aan de N.V. Ned. Wolspinnerij, Heerengr. 483, A'dam (C.)J U gelieve mfl GRATIS tod te zenden een NE VEDA- patroonsbeschrijving voor een:| Damesblouse, Deux - Pièces, Heeren-slipover, Meisjesjurkje (doorhalen wat niet verlangd wordt), en den| naam van den Neveda-winkeller te mijner stede op te geven. Vaders! Ook U staat waarschijnlijk 's morgens op met een sigaar of pijp aan en gaat er 's avonds mee naar bed....! Och oee. rooken L zoo slecht... Maar die gordijnen en die klee- deo waar de „rook" In trekt, dat is erger I Doe moeder een plezier, laat een Waldorp stroomlijn ventilator in Uw kamer aanbrengen I Prijs Is slechts f 2Ê - Geen rook meer In Uw kamer, nooit benauwde luchtjes. Zendt U v daag nog onderstaande coupon in voor folder met nadere inlichtingen I

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8