J fraaie n Zilveren Lepel DINSDAG 28 FEBRUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 7 HILLEGOM J. C. SCHOUTEN JUBILEERT Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat 'de heer J. C. Schouten benoemd werd tot ambtenaar ter secretarie. Thans is hij hoofdcommies en loco-secretaris. Bij B. en ,W. staat hij hoog aangeschreven en hij oen vraagbaak voor zijn collega's, die in moeilijke zaken welwillend door hem wor den geadviseerd. De jubilaris is chef der afdeeling Alge- mceno Zaken; secretaris van den Sohool- artsendienst voor Hillegom en Ometr.; secr.- penn. van dien Vosse- en Weerlanerpolder en wan het Waterschap Hillegom; secretaris van het scheidsgerecht voor gemeente-amb tenaren en secretaris van het. Hillogomsche Zieken/huis. Het zal hem dan ook zeker morgen niet aan belangstelling ontbreken. BOUWWERKEN Aan de 'firma de V r i e s e n C o u z ij n zijn 'de volgende bouwwerken opgedragen: het bouwen van twee woningen en een bloem- boHenisohu'ur met pakplaats voor den heer J.'H. Pennings te Noordwijkerhout; de vei'bouwintg van een kantoor aan de Haar- lemiiroeinstraat voor den heer C. Bol en het bouwen van een bloembollenschuur met kantoor en pakplaats aan de Ambachtstraat .voor den heer M. J. Zandbergen. BENOEMING Mej. M. Brons, onderwijzeres aan de openbare sohool, is als zoodanig benoemd te 40 EN 25 JAAR IN DIENST Op 1 Maart hoopt de heer G. K o c k e 1 - koren, het feit te herdenken, dat hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de N.V. Gebr. van Zanten; de heer G. v. d. Burg, dat hij .vóór 25 jaar bij de firma Warm/enihoven Zn. en de heer C. de Jong dat hij vóór 25 jaar bij de N.V. Joh. van Til Jzn., kwam. KATWIJK .Gemeenteraad Gisteravond hield de raad een openbare Vergadering. Voorzitter was burgemeester Woldringh van der Hoop. Afwezig waren de jheerexi van Tongeren en D. Meerburg. Van Ged. Staten is ingekomen de mede- deeling dat de raad verzocht wordt de ver goeding voor de auto van den Keuringsvee arts op f 700 te brengen. Als de raad hot niet doet, zullen Ged. Staten hiertoe zelf moeten overgaan, zegt de voorzitter. Goed gekeurd. Benoeming van leden voor een tweetal raadscommissies, ingesteld in de vergade ring van 30 Nov. 1938, tot doel hebben: 1 bij Ged. St. eten verhooging van de Wethouders- jaarwedde te beptleiten en de salarissen van het gemeentepersoneed te herzien. B. en W. stellen voor de eerstgenoemde commissie te doen bestaan uit drie personen en de twee de uit 5 leden. Benoemd worden tot leden der bezoldi* gingscommissie voor de Wethouders de hee- ren J. G. Schoneveld, C. v. Tongeren en L. v. d. Zwan en tot leden van de andere com missie de heeren Grimbergen, Meerburg, ,v. Tongeren, C. van Rijs en Schoneveld. Van de Commissie van Toezicht op de Be waarschool te Katwijk aan Zee is bericht ingekomen dat zij en bloc aftreedt omdat de raad niet voldoende aan haar wenschen is tegemoet gekomen. De voorzitter zet uiteen waarom de dames „er naast" zijn. Zij zijn te ,vlug van stapel geloopen. B. en W. konden niet eerder berichten. Na eenige bespreking wordt besloten dat nog getracht zal worden de dames op haar besluit te doen terugko men. Tot lid der schattingscommissie in het Grondbedrijf wordt benoemd Ir. J. H. de Bruyn. De voorzitter deelt mede dat op het laatste oogenblik nog is ingekomen 'n adres van de Chr. Middenstandsvereeniging waar in andere regelingen gevraagd worden ten opzichte van het kampeerterrein. De zaak gaat naar B. en W. voor praeadvies. Voorstel tot het onderhands \erhuren van eenige perceelen grond. Door Ysb. v. d. Plas is verzocht om het bij openbare landverhu ring van 1934 verhuurd zijnde perc. weiland groot 96 A. wederom te mogen huren voor f 47 per jaar. Aangezien dit perc. tengevolge van zijn grootte onder de 'bepalingen der Pachtwet val/t, hebben B. en W., met het oog op zijn bestemming voor bouwgrond aan de Paahtkamer verzocht overeenkom stig het bepaalde bij art. 5 der Pachtwet dit land voor ten hoogste twee jaar te mogen verhuren. Door de Pachtkamer is echter slechts toegestaan om dezen grond voor eén jaar te verhuren. EJfot het oog daarop stel len B. en W. voor dit perceel grond aan v. d. Plas te verhuren voor f 47 pef jaar. Verder is door Arie van der Marei ver zocht om gedurende 1939 in huur te moeen hébben een perceeltje teelland langs de Wil lem de Zwijgerlaan., groot 15 Aren. B. en W. stellen den raad voor dit té verhuren voor t 10 per jaar. Goedgekeurd. J. J. de Koning heeft het driehoekje gronrl aan den MolenwegWassenaarscheweg in huur voor f 50 per jaar. De zaak wordt uit gebreid en B. en W. willen thans f 75 per jaar ontvangen en verhuren voor 3 jaar. Aldus besloten. Voorstel tot het verleenen van een Voor- Schot op de toe te kennen vergoeding aan de 14 bijzondere scholen in deze gemeente. De bedragen per leerling worden door B. en W. voor 1939 vastgesteld op f \50 (gewoon la ger onderwijs) en f 16.50 (uïtgebi'eld lager onderwijs). Conform het voorstel van B. en W. besloten. Luchtbeschermingsdienst Voorstel tot beschikbaarstelling van een fcrediet voor den Tuohtibeschermingsd;enst. B. en W. wijzen er op dat bij circulaire van 17 Januari de Minister van Binnenlandsehe Zaken er op heeft aangedrongen, dat de ge meenten gerangschikt in de derde gevaren klasse (waartoe ook Katwijk behoort) reeds dn vredestijd zullen overgaan tot de aan- sohaffing van beschermingsmiddelen en an dere materialen ten dienste van den lucht- bescheitningsdienst welke benoodigd zijn in geval een oorlogstoestand zou dreigen te ontstaan. Teneinde hieraan gevolg te kunnen geven stellen B. en W. voor om voor het jaar 1939 een crediet van f 1000 toe te staan. Hieruit zullen o.m. worden bestreden de reeds gemaakte kosten der verduisterings proef van 19 Januari 1.1., doch ook de aan schaffing van gasmaskers voor het oefenen van het luchtbescheimingspersoncel, de kosten voor het aanleggen van een overdek te proef- en schuilioopgraaf, de kosten van administratie, en mede die wegens het ont werpen van een nieuw luchtbcschermings- plan, noodig, indien tot het aanleggen van een militair vliegveld bij deze gemeente zal worden overgegaan. De heer Schoneveld zegt er tegen te zijn dat er bij de specificatie een post van f 100 staat voor den ambtenaar Jac. Bloot. is yan. oprdieiel dat diens salaris» te laag is. De heeren Schoneveld en Iloek willen ge acht worden te hebben tegengestemd. Voorst' >1 tot het verleenen van een bijdra ge ad 1000 in de kosten van wijziging van het talud van Wassenaerkadehoek Waai gat. Volgens mededeeling van B. en W. heeft de N.V. Bouw- en Exploitatiemaat schappij „Zeebad Katwijk" aangekocht hot woonhuis in eigendom bij de Wed. W. A. Rijken gelegen ^an de v. Wassenaerkade. Genoemde N.V. heeft het voornemen na afbraak van dit pand aldaar een nieuwe woning te bouwen. Het aspect van den Boulevard zal hierdoor verfraaid worden. Het ligt in de bedoeling bij afgraving van het talud te komen tot een doortrekking van het voorgelegen terrein tot aan den hoek van het Waaigat en tot doortrekking van het trottoir tot aan hetzelfde punt. De N.V. heeft te kennen gegeven het op prijs te stellen indien haar ter tegemoetkoming in de hooge kosten van gemeentewege een bijdrage van 1000 wordt ter hand gesteld. Het wil B. en W. voorkomen, dat er termen aanwezig zijn dit verzoek in te willigen. Dc aangrenzende eigenaar, de heer C. de Jong, zonder wiens medewerking het bedoelde plan niet zou kunnen worden verwezenlijkt, gaat met een en ander accoord. Zonder discussie wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Na dit punt wordt in bepreking gebracht een voorstel om een bedrag beschikbaar te stellen voor ratten-bestrijding. Aan de vuil nisbelt, langs de Vliet, op sommige plaat sen langs de Rijn, op eenige erven aan het Parley 1 ietslop en de Zuidstraat is ernstige bestrijding noodig. Aan belanghebbenden langs de Rijn zal een bijdrage gevraagd worden voor deze bestrijding. De overige kosten komen ten laste der gemeente. Goedgekeurd. Prae-advies' op het adres van de Winke liersvereniging „Altijd Paraat". De leden dezer winkeliersvei'ee-niging hangen z.g.n. ,.A. P.-vlatrgen" uit en vallen daardoor onder de precarioverordening en moeten precario rechten betalen. Deze winkeliers liebbon hierover gerequestreerd en vrijstelling ver zocht. B. en W. hebben deze vlaggen als reclame aangezien en als zoodanig belast. Vrijstelling wordt alleen gegeven als het voorwerpen betreft die het algemeen belang dienen. B. en W. stellen mitsdien voor te berichten dat in het adres geen aanleiding wordt gevonden de precario-verordcmng tij 'ijzlgen. De heeren v. d. Marei. Schoneveld en v. d. Zwan voeren het woord. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Een redactioneele 'wijziging der verorde ning op het beheer van het Grondbedrijf wordt aangenomen. In de Raadsvergadering van 30 Nov. 1938 werd een door den heer v. Tongeren gedaan 'oorstel om de vervaldagen der beide beta lingstermijnen der straatbelasting te stellen op 1 Augustus en 15 Now, omdat dit de be trokkenen aanmerkelijk beter gelegen komt,, amigenomen. B. en W. hebben thans een nieuwe verordening ontworpen. Behalve ge noemde wijziging werden nog enkele wijzi gingen van formeelen aard aangebracht. Ook hiermede kon de raad zich volkomen ereenigen. LISSE Wijdingssamenkomst Ter inleiding van de Rusland-tentoonstel- linK „Godsdienst, Gezin, Gezag" werd in de Ned. Herv. Kerk een Wijdingssamenkomst gehouden, georganiseerd door het plaatselijk Rusland-Comité. Onder de aanwezigen merkten wij ook op den burgemeester dezer gemeente, Jhr. Mr. F. J. C. M. van Rijclkevorsel en andere autori teiten. Als eerste spreker in deze samenkomst trad op Dr. Th. Ruys Jr., Geref. predikant, welke een inleidend openingswoord sprak en uiteen zette waarom voor een tentoonstel ling als deze een wijdingssamenkomst wordt gehouden. Het gaat bij deze tentoonstelling om den geestelijken strijd die er gestreden wordt. Dr. Ruys wees op de roeping en ver antwoordelijkheid van de geheele Christen heid, om gezamenlijk een dam op te werpen tegen den stroom van ongeloof en revolutie. De heer J. Goudzwaard, van Rotter dam, sprak vervolgens over het karakter van den geestelijken strijd. Hij bezag het Bolsje wisme niet als een politieke strooming, doch 'nderdaad als een strijd tegen het geloof aan God. Het gaat in den strijd die het Bolsje wisme voert niet tegen vei-keerde daden van de Kerk of personen, maar tegen God en Christus, hetgeen spr. in zijn rede nader aantoonde. Wat wij moeten doen en nog kunnen doen voor de stervende Kerk van Christus in Rus land, werd medegedeeld door den volgenden spreker, Dr. F. J. Krop, van Rotterdam. Wat wij moeten doen? Niet in dc eerste plaats geven, maar studeeren, ieder naar de gaven die hij van God ontvangen heeft. Wij moeten studeeren, omdat het Communisme in elk land weer in een an dere gedaante optreedt. Dat is juist, het ge- 'aarlijke. De strijd is een strijd op leven en dood, zooals door het Communisme zelf ls gezegd. Krop drong aan op daadwerkelijken steun voor de noodlijdende Christenen in Rusland en gaf de verzekering dat alles wat gegeven wordt zeker voor 95 pet in goe de handetn komt. Hot slotwoord werd gesproken door Ds. A. P o n s t e i n, Chr. Geref. prod. Wij vragen ons. bij aJles wat ons getoond wordt, af: wat wij tot deze dingen zeggen? Wij heb ben dezen arbeid te dragen in ons gebed. Wij moeten strijden in de mogendheden des Hee ren. Een wegstervende Christenheid roept ons toe: helpt ons en redt ons! Laten wij met onzen arbeid voortgaan en zoo wij nog niets deden, laten wij dan onze helpende hand bieden van nu af aan! De officieele opening Na den wijdingsdienst werd in het gebouw an dc Ned. Herv. Kleuterschool de Tentoon stelling in tegenwoordigheid van genoodlg- den officieel geopend. Dr. F. J. Krop gaf .en uiteenzetting van de tentoonstelling in een gezellige causerie, waarnaar met groote be langstelling geluisterd werd. Na de causerie van Dr. Krop werd het .oord gevoerd door den Burgemeester der gemeente, Jhr. Mr. Rijdkevorsel, die in een korte toespraak er op wees dat het m Rus land staatszaak is om den Godsdienst te weren, doch in ons land moet het staatszaak zijn den Godsdienst te behouden. Wij vinden in de bestrijding van het Bolsjewismn een prachtige gelegenheid om in praktijk te brengen liet mooie woord van onze Koningin tot geestelijke en moreele herbewapening. Dr. Krop sprak een slotwoord, waarna men huiswaarts ging. WERKLOOSHEID Volgens de laatste telling staan bij de Gem. NIEUW-VENNEP E.H.B.O.-EXAMENS Alhier werd dr»"r Dr v. d. S' -vl van Amstelveen het eindexamen afgenomen voor het einddiploma E.H.B.O. Mede aan wezig waren doctoren W. G. Schreuder en A. v. Haeringen, benevens de heeren Stasse Warmerdam en de ploegcommandant de heer W. J. Reindcrs. Er waren 22 cursisten voor het examen. Geslaagd zijn de Dames J. Kastelein, J. Bruinis, M. de Vlieger, M. Kinkel, II. Clement, N. Clement. L. Bos en N. Grocnewoud en de heexan II. Malie paard, B. v. Diemon, G. Kroon, J. Monster, II. de Ruiter, C. Wijn, J. Hauffman, TI. Bou- terse en G. v. Eijk. Afgewezen werden 5 candidatcn. Na afloop werden de geslaag den toegesproken door den examinator Dr v. d. Stempel, waarna de ploegcomman dant een woord van dank sprak tot de hee ren doctoren. OEGSTGEEST Je ziet ze groeien Kiemkracht Zaden RIJNSBURG ONZE BURGEMEESTER Na drie maanden met ziekteverlof te zijn geweest, blijkt het, dat onze burgemeesvr nog niet in staat is zijn functies weer waar te nemen. Het verlof is daarom met drie maanden vex-lengd. DE IEPZIEKTE Zijn er in vorige jaren reeds heel wat hoo rnen aan deze ziekte ten prooi gevallen ook is men weer druk bezig verscheidene onze mooie iepenboomen langs Vliet, Kerkstraat, en Oude Vliet te rooien Het is te betreuren dat dit noodig is, daar juist deze hoornen aan onze Vliet zoo'n statig en gezellig aanzien gaven. Gelukkig zorgt de gemeente dat nieuwe boocnju geplaatst wor den. Dringend willen we deze in de goede zorgen van het publiek aanbevelen. Inzon derheid ook van de jeugd. Laat ieder beden ken dat het feitelijk zijn eigen boomen zijn, immers ze zijn van de gemeenschap en daarvan maakt iedereen jong en oud deel uit. BENOEMINGEN Mej. Lindhout thans kweekeling met akte aan de Julianasohool is als tijdelijk onder wijzeres benoemd aan de Chr. School aan de Morsch (hoofd de heer v. Pil.). De heer Everaars, thans kweekeling aan de Koningin Wilhelminaschool is als zooda nig benoemd aan een Cihr. School in Am stelveen. A.R. KIESVEREEN. Hedenavond hoopt de A.R. Kiesvereen. haar jaarvergadering te houden. De heer C. Vei'steegt hoopt te spreken over: ,,'t Gezag der Ki-oon". Komt allen naar deze belang rijke vergadering. CHR. GEREF. JEUGDVEREEN. f De Ohr. Geref. Jongelingsvexven. „Timo- theus" hoopt Woensdagavond half acht haar jaarvergadering te houden in de Chr. Geref. Kerk. UITVOERING De Chr. Gem. Zangvereen.: ,De Lof stem" hoopt Donderdag 2 Maart haar 2de orato rium uit te voeren n.l. ,,De Jaargetijden' van Joseph Haydn (Nederlandsche tekst). Leden van 't Nederlandsch kamerorkest zorgen voor de begeleiding, terwijl ver schillende solisten hun medewerking ver leenen. De uitvoering wordt in „Flora" ge houden. LUCHTBESCHERMING Naar we vernemen is ook voor onze ge meente het luchtbeschermingsplan in verge vorderd stadium gekomen. Dit plan xs opge steld door onzen plaatsgenoot den resexwe- oHicier De Jong. Als hoofd treedt op de heer Kort Sr. en als plaatsvervangend hoofd de heer Dijkmans. De hoofden van de verschil lende diensten zijn ook aangezocht In 't ge heel zijn er 90 k 100 menschen bij betrokken. Binnenkort hopen wij dienaangaande nog nadere gegevens te kunnen verstrekken. aar onze gemeente straks dicht bij een militair vliegveld komt te liggen is het van groot belang dat de luohtbeschennings lien- sten ook goed geregeld zijn. BIDSTOND De jaarlijksche bidstond voor 't gewas zal i.s. Woensdagavond 7 uur in de Ned. Herv. Kerk gehouden woorden. Ds. v. Niftrik hoopt daarin voor te gaan. VOORHOUT Chr. Hist. Kiesvereen. Bestuur legt zijn functie neer Hot bestuur der plaatselijke Chr. Hist Kiesvereen. alhier, heeft bij monde van den voorzitter Ds. J. J. H. Klomp, Ned, Herv. Predikant alhier, openlijk verklaard, in zijn geheel te zullen aftreden, met het doel oen een nieuw te kiezen bestuur de gelegenheid te geven, méér aclivileit te ontwikkelen, het geen met het oog op de a.s. verkiezingen, dringend noodzakelijk genoemd mag worden HET NIEUWE POSTKANTOOR Naar wij vernemen hebben Gedep. Staten van Zuid-Holland goedkeuring gegeven aan het door den raad genomen besluit om oe voormalige burgemeesterswoning in te rich- ten voor Postkantoor. Omstreeks 1 Apx-il a.s. hoopt men hiermede gereed te zijn. VOORSCHOTEN MEISJESVEREEN. „TRYFENA" De Geref. Meisjesvereen. „Tryfena" houdt a.s. Vrijdag 3 Maart in het gebouw Chr. Be langen haar jaarfeest. BENOEMD Met ingang van 15 Maart a.s. is tot volon tair ter secretarie onzer gemeente benoemd, de heer J. Knijff te 's Gravenhage. ONWEL GEWORDEN Gisteravond is de heer A v. d. L. woon achtig te Leiden, toen hij na familiebezoek zich met de tram huiswaarts wilde begeven nabij de tramhalte Vernedepark onwel ge worden. Hij viel daardoor m^ zijn hoofd op het trottoir, waarbij hij een ernstige hoofd wonde en een lichte hersenschudding opliep Nadat bij de familie P. alwaar hij was bin nengedragen hem geneeskundige hulp was verleend is hij per ziekenauto naar zijn wo ning te Leiden vervoerd. GEVONDEN VOORWERPEN Een portemonnaie met inhoud; korte bl. jekker, vul,penhouder. Inlichtingen bij de politie op werkdagen tusschen 9—10 uur vm. 7.0ETERW0UDK VERKEER ANDERHALF UUR GESTREMD Gisterenmiddag was voor de zooieel- ste maal het verkeer-, zoowel te water als te land geheel gestremd, bij de Leiderdorp- sche bxug. Een groote Rijnaak diep gela den niet steenkolen lag midden onder de brug aan de grond vast. en niet minder dan anderhalf uur is het verkeer geheel gestremd geweest Vele auto's keerden en gingen Leiden om, doch de neringdoenden niet hun bakfietsen en het loopende pu bliek moesten blijven wachten. Hoelang, werd cr gemopperd, zal het nog duren eer de Rijn aldaar eens wordt uitge diend RECHTZAKEN Kantongerecht Leiden Hij wilde zoo graag de Koningin zien Toen H. M. de Koningin zich omstreeks Januari op weg van den Haag naar Amster dam bevond en ter hoogte van Postburg tn Sassenheim was, had N. B., caféhouder te den Haag, die zich ook op dezen weg ir.et een auto bevond, het plotseling in zijn hoofd gehaald om Hare Majesteit eens van dichtbij te willen zien. Daartoe was hij plotseling met zijn auto tusschrn de Kon. auto er* de auto van de begeleidende rijksveldwachters geschoven, waardoor de auto van de rijks* veldwacht om een aanrijding te voorkomen zich onverwachts genoodzaakt zag om sterk naar links uit te halen. Gelukkig was alles nog zonder ongelukken afgeloopen, maar verdachte B. had zich nu te verantwoorden wegens het in het gevaar brengen van het verkeer. De eisch werd een geldboete .nu f 10 subs. 5 dagen hechtenis. De verdachte voerde aan dat hij zich niet bewust was ge- weest dat hij het verkeer in gevaar had ge bracht maar hij wilde toch zoo graag de Ko ningin eens van dichtbij zien en het was thans een schoone gelegenheid daartoe. De plaats\ ex-vangend kantonrechter mr Vos wilde dit als verzachtende omstandig heid laten gelden cn veroordeelde hem tot een geldboete van f 5.subs. 3 dagen. WAS DE BESTUURDER DRONKEN OF NIET De koopman H. P. V. uit den Haag was op 11 Januai-i met zijn auto in de sloot gereden op den weg naar Rijnsburg in de gemeente Oegstgeest. Chel-veldwachter de Krijger uit Oegst geest achtte den bestuurder niet in staat 'n auto te besturen en was van ooi-deel dat verdachte dronken was geweest. Verdachte zelf ontkende dit ten stelligste. Wel had hij eenige glazen bier en een borrel gebruikt maar van dronkenschap was geen sprake. Hij vertelde nog dat hij als verkooper voor een bierbrouwerij reeds 250.000 K.M. had af gelegd en nog nooit iets met de politie te maken heeft gehad. Zijn vak brengt nu een maal mee dat hij zoo nu en dan wat ster ken drank gebruikt. De veldwachter van Oegstgeest cn nog een andere getuige waren eveneens van meening dat verdachte niet in staat was geweest een auto te besturen. De plaatsvervangend kantonrechter vund het wel wat vreemd dat de politie te Oegst geest. verdachte zelf zijn auto achteruit had laten rijden. Als hij werkelijk dronken ge weest was had hij meegenomen moeten wor den naar het bureau. Het O. M. vond het een grensgeval. Was verdachte ook maar eventjes aan de over zijde van de grens gekomen dan had spr. zeker hechtenis gevraagd maar nu moes! hij wel vrijspraak vragen omdat niet is komen vast te staan dat verdachte dronken was. Wat het tweede tenlaste gelegde betrof, het in gevaar brengen van 't verkeer dit achtte spr. bewezen. Hij eischte een geldboete van f 25 subs. 10 dagen. De kantonrechter dadelijk vonnis wijzend sprak verdachte vrij van bet ten laste geleg de betreffende het in staat van dronken schap besturen van een auto en voor het tweede ten laste gelegde werd het vonnis een geldboete van f 20 subs. 10 dagen. Verder werden nog veroordeeld: C. J. de G. uit Den Haag omdat hij op de Plantage te Leiden geen voorrang gegeven had aan verkeer van rechts. Eisch f 15 subs. 5 dagen. Uitspraak f 5 aubs. 3 dagen. J. H. de J. veehandelaar te Den Haag. om dat hij te Voorschoten, door onvoldoende uit te wijken twee wielrijders omver had gere den. Eisch en uitbraak f 15 subs. 5 dagen. H. C. B.. banketbakker, te Leiden omdat hij twee knechten te lang had laten werken. Omdat het de derde maal was werd de isch een geldboete van f 20 su'bs. 10 dagen. Uitspraak conform. L. H. v. d. M. te Oegstgeest omdat hij zon der vergunning een schuur had'gebouwd. Eisch en uitspraak f 5 subs. 2 dagen. J. V. te Leiden omdat hij zijn straatje voor zijn perceel niet behoorlijk had onderhou den. Verdachte zei dat de gemeente het maar moest doen. Eisch f 5 subs. 2 dagen. Uitspraak over 8 dagen. Uitspraak Dp kantonrechter wees heden schriftelijk vonnis tegen L. N. van S. te Den Haag, die zonder toestemming van den minister acht Italianen had laten werken te Leiden en omgeving. Het vonnis werd achtmaal f 2 subs, acht maal 1 dag hechtenis. Rurgerlij'ke Standen ALPHEN a. d. RIJN. Bevallen- D SprnJJt—van den Hoek z; G BmtlnesLindeboom z: M van Tolde Groot d: M Hllman—Opdam d Overleden: M Koelewijn 6 wkn. HAZERSXVOUDE Gehuwd: D. Harkea 25 J en T Bos 20 J. Bevallen: J Luiten—sRodenburg d. Overleden: G M de Jong 56 J. geh. met W. HTLLEGOM. Ondertrouw H. Kluivers. G. Westerlnl G. de Vink en A. Smits. Algemeen weerbericht Het centrum van het uitgestrekte depres siesysteem over West-Europa verplaatste zich iets zuidwaarts, zoodat de laagste baro meterstanden nu op de Faröer gevonden worden. De nieuwe storing, welke gisteren ten westen van Ierland gemeld werd ontwik kelde zich tot een diepe kern, welke heden morgen over Ierland lag. In de omgeving van deze kern zijn de luchtdrukverschillen aanzienlijk toegeno men, zoodat de wind tot krachtig of storm achtig toenam. Ook West-Frankrijk on'aer- vond al den invloed van d*>ze storing, de luchtdruk is ook hier sedert gisteren aan zienlijk gedaald Het weer is hier en op de Britsche eilanden zwaar bewolkt of betrok ken, terwijl vrij veel regen waargenomen werd. WOEKERBANK-DIRECTEUR ONTMASKERD Had zijn clientèle onder ambtenaren Lapte geldschieterswet aan z'n laars LAATSTE NIEUWS Reportage van de N.C.R.V. Mogelijkheden bij de militaire luchtvaart De vorige week heeft de N.C.R.V. een tot nu toe ongebruikelijken vorm van reportage ingevoerd, door aan tien willekeurige jonge lui op straat geheel onvoorbereid enkele vragen te stellen in verband met de lucht vaart Vragen «n antwoorden werden uitge zonden en aan de luisteraars werd Ge ge legenheid gegeven hun meeningen eveneens kenbaar té maken. Het resultaat is geweest een zeer interes sante wisselwerking tusschen publiek en omroep, waarbij wel duidelijk werd, dat zeer velen zich geen voorstelling hebben gemaakt over de mogelijkheden bij de militaire lucht vaart, waarheen toch veler belangstelling uitging. De N.C.R.V. heeft thans luitemant-kolonel L. A. M. K o p p e r t bereid gevonden de ge stelde vragen te beantwoorden. Dit zal ge schieden in den vorm win een vraaggespx-ek, dat in het actueel halfuur van Woensdag zal worden uitgezonden. Azana treedt af als president COLONGES SOUS SALEVE, 28 Febr. (Ha- vas) De chef van het protocol van het Spaansche republikeinsche presidentieele bureau heeft in het bijzijn van de vertegen-' had ontdekt om de Geldschieterswet listig 's-GRAVENHAGE, 27 Febr. Er is wel haast geen wet of er zijn mazen te vinden om er doorheen te kruipen. En zoo is het den 54-jarigen F. F., directeur van de „N.V. Hypothecaire en Administratie Bank", gevestigd Balistraat 29, gelukt, gedurende geruimen tijd er op los te woekeren zonder in aanraking te komen met de Justitie. Thans heeft de recherche echter een inval gedaan in deze bank en proces-verbaal opgemaakt wegens over treding van art. 227 W. v. S. woordigers der internationale pers den brief voorgelezen, waarin president Azana mede deelt af te treden. Aanbestedingen Vanwege den Rijkswaterstaat is aanbe steed het maken van den onderbouw met bijkomende werken voor de brug over den IJssel te Deventer. De laagste inschrijver was de N.V. A m s te r d. Ballast M ij. te Am sterdam. voor f 182.300. AANBESTEDING KAZERNE TE EDE ARNHEM, 28 Febr. De genie te Arnhem heeft vandaag aanbesteed het bouwen van een kazernement voor het regiment motor- artillerie te Ede. eerste gedeelte. Laagste inschrijver: J. Hateboer, Stadskanaal, voor f 285.300. Zondag van ruzie en kabaal Dronken echtgenoot sticht ook nog brand Politie als sussende derde 's-GRAVENHAGE, 27 Febr. Twee echtparen voor zoover ze tenminste bekend zijn geworden hebben den dag van gisteren gebruikt om elkaar eens geducht den mantel te vegen. Daar bij maakten zij zooveel kabaai, dat in beide gevallen de politie als sussende derde tusschenbeide moest komen, ter wijl in één geval bovendien de brand spuit nog noodig was. Het was wel niet zoo, dat de brandweer uitrukte om op te treden volgens Ameri- kaansch recept, want voor éen vechtenden man plus één vechtende vrouw zijn er nog wel andere methoden dan het paax'denmiddel van de straalpijp. Doch tengevilge van het feit, dat een dronken man met zijn verhitte hoofd de kachel omver liep zou er tevens gevaar voor de buren kunnen gaan dreigen. De twist, waarop we thans be: oog hebben, brak uit in een woning aan de Wester- baenstraat. De heer des huizes had meer gedronken dan goed voor hem was. zijn echt- genoote maakte hem daarover verwijder toen ging het spel beginnen. Daar het vertrek van den strijd van zeer beperk4.» afmetingen was stootte de heer des huizes de kachel onderstboven, waardoor de gloeier.de kolen zich over de houten vloer versileidden en in weinige oogenblikken de planken aantastten Niet beseffend wat hij had gedaan sloeg de onverlaat hierna nog vier ruiten kapot en nam toen de beenen. Thans achtten de buren het moment aan gebroken om No. 22 te bellen, waarop een aantal mannen in uniform verschenen en een respectabele motorspuit. Die spuit behoefde geen dienst meer te doen. daar de gloeiende kolen reeds door buren waren gebluscht. Doch op één der politiemannen rustte nog de taak den vluch teling op te sporen en hem en zijn weder helft met tact te wijzen op de ernstige con sequentie. waartoe een dergelijke handel wijze had kunnen leiden Hetgeen werkte als olie op de golven. Het andere echtpaar dat elkaar in de haren vloog, woont in de Obrechtstraat en ook hier was drankmisbruik het uitgangs ontduiken. Voor een ieder, die bij hem een paar honderd gulden kwam leenen liet hij notarieele acte opmaken, waarin stond dat de persoon in kwestie een veel hooger bedrag had geleend een bedrag, dat steeds de f 750 te boven ging, daar de Geldschieterswet alleen van toepassing is op lagere bedragen. Alvorens zoo'n acte werd opgemaakt moest hij natuurlijk zijn cliënt even inlichten. En daar dit soort menschen meestal alles goed vindt, daar zij doorgaans aan geld geholpen moeten worden, kon hij telkens een mon deling afspraakje maken, waarmee hij zijn werkelijke bedoelingen ontvouwde. Daar F. een rente berekende van meer dan 25 was het voor hem niet zoo moeilijk zich nauwkeurig aan een mondelinge over eenkomst te houden. Hij verdiende zoo doende immers toch genoeg, al bestond na- tuurlijk voor een cliënt steeds het gevaar, dat F. later met een notarieel stuk kon aan toon en een veel grooter bedrag te vorderen te hebben. Aan den anderen kant zou dit evenwel de positie van den directeur zélf hebben bedreigd, zoodat ook op grond daar van menig ambtenaar voor een mondeling accoord te vinden was. Dit blijkt wel uit het feit, dat zich onder de diverse in beslag genomen bescheiden niet minder dan 35 van de hier bedoelde nota rieele acten werden aangetroffen. Intusschen is het duidelijk, dat toen aan de politie eenmaal deze wijze van werken ter oore was gekomen direct werd ingegrepen op grond van het voormelde wetsartikel. Dit artikel zegt n.l.: „Hij, die in een authen tieke akte, een valsche opgave doet opnemen aangaande een feit, van welks waarheid de akte moet doen blijken, met het oogmerk ora die akte te gebruiken of door anderen te doen gebruiken als ware zijne opgave in overeen stemming met de waarheid, wordt, indien uiti dat gebruik eenig nadeel kan ontstaan, ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren. Met dezelfde straf wordt gestraft hij. die opzettelijk gebruik maakt van de akte, als ware de inhoud in overeenstemming met de waarheid, indien uit dat gebruik eenig nadeel kan ontstaan." Wat de notaris betreft, die aan deze prac- tijken zijn medewerking heeft verleend, wordt tot dusver aangenomen dat hij volko men te goeder trouw is geweest. Met dit al is een nieuwe woekerplant on schadelijk gemaakt. punt. De man was diep in den nacht thuis gekomen en aanstonds in een heftige woor denwisseling met zijn eega gewikkeld. Hij wierp haar vervolgens alles naar het hoofd wat hij maar grijpen kon, om tenslotte zijn woede te wreken op een van zijn spie gelruiten. Hierdoor werd zijn rechterhand bloedend verwond. De te hulp gesnelde politie-agenten namea hem voor zijn welzijn mee naar het bureau- Archimedesstraat, alwaar hij gratis een ver bandje kreeg. Even later verscheen daar ook zijn echtgenoote, die zeide een schoteltje tegen het linker oog te hebben gekregen en voorts aan den linkervoet door glasscherven te zijn gewond. Die voet werd eveneens verbonden, waarop zij huiswaarts kon keeren. De man werd nog een paar uur vastgehouden totdat het raison had een gesprek met hem te be ginnen. Het resultaat v"as niet onbevredi gend Ondergeteekende geeft op als abonné op de Nieuwe Leidsche Crt. voor minstens één jaar NAAM: ADRES. De nieuwe abonné wenscht te betaler per kwartaal V per week V Als aanbrenger wensch ik te ontvangen: den De aanbrenger; *iaam WoonplaatsAdres Dit formulier op te zenden aan de Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT. Doorhalen waf niet verlangd wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7