OLIJFOLIE is De Rijksdaalder jubileert NORTH CTATE I WERK vad DINSDAG 28 FEBRUARI 1939 TWEEDE BEAD PAG. 5 ONVOLDOENDE WAAKZAAMHEID Een persbericht meldde ons gisteren, dat de studentengroepen uit het comité van waakzaamheid (tegen fascisme en nationaal- socialisme) Zaterdag en Zondag een stu dieconferentie op Woudschoten hebben ge houden. Er waren 170 deelnemers en man nen als Prof. Kohnstamm, Dr Jan Romein, Prof. Van Gelderen en Dr Menno ter Braak hebben het woord gevoerd. Uit deze opsomming blijkt reeds voldoende, dat de vrijzinnigheid de leiding had. En daarom verbaast het ons te moeten lezen, dat studenten van alle Nederlandsche uni versiteiten en hoogescholen aanwezig waren. Ons dunkt zoo, dat er wel studenten zijn, die er bezwaar tegen hebben op deze wijze iden Zondag te vieren. Trouwens, onwillekeurig vraagt men zich «af of studenten dermate gebonden zijn, dat men den Zondag voor de conferentie noodig had. In elk geval toont het comité onvoldoende Waakzaamheid, waar het de bescherming der Zondagsrust betreft. IN HET ZONNIGE LAND De voorstanders der koopkrachttheorie hebben zich als bijna laatste reduit terug getrokken op het roode Noorden, speciaal pp het zonnige Zweden. Sinds éenige jaren geven sociaal-democraten daar leiding aan de regeering en onze roode pers wordt niet moede de voortreffelijkheid van dit bestuur te bezingen. Dat Zweden dun bevolkt is en rijke winsten uit zijn mijnen, die de oor logsindustrie voeden, trekt, blijft bij voor keur onbesproken. Maar dan plotseling komt er een artikel luit de lucht vallen met de mededeeling: „het kan voorkomen, dat welwillende toe risten (en journalisten, zouden wij er aan toevoegen) in hun land teruggekeerd, een al te zonnig beeld geven van een overigens inderdaad, figuurlijk gesproken, zonnig land, waar evenwel de schaduwen ook niet ontbreken." Natuurlijk is dit de schuld van vorige regeeringen, die de tegenwoordige opge scheept hebben met achterlijke toestanden; b.v. in het zonnige land is een groot tekort aan zonnige woningen. Een groot deel der arbeidersbevolking, vooral op het platte land, maar toch ook in de steden, woont in krotten. Men heeft er onlangs niet minder idan 300.000 geteld en thans, zoo vertelt do roode pers in Nederland, wekt het Zweed- Ische woningvraagstuk veel beroering. De oorzaak daarvan ligt vooral in een hoek van den schrijver Nordstrom, ge titeld Lort-„Sverige", wat zooveel wil zeg gen als „Rommel-Zweden". De auteur ver klaart, dat een vierde deel van het volk .Jeeft en vooral sterft in krotten. Hij betoog Ide, dat thans nog de helft van de Stock- holmsche bevolking in woningen leeft, be staande uit één kamer en een. keuken, of, érger nog, alleen maar uit één kamer. Er zijn één-kamerwoningen, waar gezinnen leven van drie volwassenen en vier kinde ren. Men realiseere zich deze dingen even. In éen land, waarin toch zeker nog een mil- lioen menschen minder woont dan hier, heeft men naar ruwe schatting 300.000 krot woningen, dat is 4 keer zoo veel als hier. De helft van de bevolking der hoofdstad leeft in één-kamenvoningen. En is er kans op verbetering in de naaste toekomst? Wat onze roode pers, die nog «lag uit dag in de loftrompet over het land Zonder werkloosheid steekt, daarover ver telt, klinkt ongelooflijk. In Stockholm, zoo lezen wij, „telt men 43.000 gezinnen, wier gezinsinkomsten slechts ongeveer 3000 kro nen bedragen. Wanneer men weet, dat hieuwe woningen, bestaande uit een kamer én een keuken, 1200 tot 1500 kronen per Jaar aan huur doen en twee-kamerwonin gen 1700 tot 2000 kronen, dan begrijpt men, met welke moeilijkheden deze gezinnen hebben te worstelen bij de oplossing van hun woonvraagstuk." Zijn deze cijfers juist, dan beteekent dit, Bat tegenover een gezinsinkomen van circa [f 27.'per week, een huishuur van resp. 13.50 tot 18.zou moeten staan om zeer bescheiden te wonen. Achttien gulden per Rveelc voor een twee-kamerwoning, het kan haast niet waar zijn. Doch waarom zou men overdrijven ten sinds eeuwen het leste, "natuiüilijk& Schjomheukmiddel EEN VERRASSING VOOR DE KINDEREN. Wij hebben voor de kinderen 6 prachtige uitknip- kaarten van Sneeuwwitje, den Prins en de 7 dwergen totaal 32 figuren), speciaal ge- teekend door Walt Disney Palmolive, uitgegevt De koninginnen van' t oude Egyp te wisten reeds> hoe de teint der jeugd te behou den: namelijk met olijfolie! De zeden en gewoonten veranderen en ook de schoonheids-methoden-, maar olijfolie als schoonheids middel voor de vrouw is nog steeds onovertroffen. Volg daarom ook een schoonheids-behandeling met Palmolive, de olijfolie-zeep. Moeders, bedenkt dat de verzorging van de huid van Uw kinderen in hun jeugd een beslissende invloed heeft op hun teint. Palmolive, de olijfolie-zeep werd gekozen voor de zoo gevoelige huid van de Vrjfling Dionne. Volg dit voorbeeld! Gebruik Palmolive Zeep ook voor Uw kinderen. Honderd jaar in circulatie UTRECHT, 28 Febr. Op 26 Fe bruari was het honderd jaar geleden dat er bij de Tweede Kamer een wetsontwerp werd ingediend tot wijziging van de Muntwet. Een maand later verscheen: de r ij k s- daalder, de „riks", de „knaak". Het „achterwiel" jubileert dus in Maart aanstaande en het is wel aardig om bij dit overigens materia listische jubileum eens even stil te staan. Het is een feest van bijzondere beteekenis omdat de riks er bij ons volk toch altijd goed is ingegaan en een nationaal betaalmiddel is geble ken dat buitengewoon goed „rolt". De voorgeschiedenis Den 22sten Maart 1839 werd de wet tot regeling van het Muntwezen (van 1816) ge wijzigd. Art. 2 van deze nieuwe muntwet luidde: „Inplaats ,van den driegulden zullen voor taan als veelvoud van den gulden worden gemunt zilveren standpenningen ter waarde van twee en een halven gulden welke be halve dé hieruit voortvloeiende verandering in de aanduiding der geldwaarde (f 2.50) overigens voor zooveel den beeldenaar be treft, zullen worden geslagen naar de be palingen ten aanzien van den driegulden bestaande". Tot 1012 zijn er totaal voor 346.318.225 rijksdaalders geslagen. In 1982 werden er 100.000 geslagen met het jaartal 1898 en met de beeltenis van H.M. de Koningin Wilhel- mina. Na de wetgeving van 1919 waarbij het zil vergehalte werd verlaagd zijn er nog geslagen tot op heden 36.400.000 stuks, in totaal dus voor f 91.000.000. In 1912 werd de voorraad rijksdaalders aanzienlijk minder. Men had op de Rijks Munt voordien, zooals de bedragen hierboven duidelijk aangeven, 'ontzaglijk veel rijksdaal ders vervaardigd. Millioenen verhuisden dan ook naar de Munt om tot andere speciesoor ten te worden vermunt. Het vermunten ging zoo snel dat men spoe- die begon in te zien dat voorzichtigheid ge boden was anders geraakte de voorraad riksen weer op. In 1912 kwam dan ook de wijziging in de Muntwet, dat munten ook uit ander zilver, dan uit rijksdaalders, vervaar digd mochten worden. De circulatie Momenteel zijn in ons land nog alleen de rijksdaalders in circulatie welke geslagen zijn na 1912. De rijksdaalders met de jonge beeltenis van de Koningin (1902) en die met de beeltenis van de Koningen Willem I, II en III, zijn alle uit de circulatie genomen. nadeele van een land, waarvan men zoo gaarne een zonnig beeld vertoont? Vast staat, dat de arbeiders op geen stukken na een behoorlijke woning kunnen betalen. Het arbeidende volk leeft en sterft in krot ten in dit zonnige land, waaraan Neder land een voorbeeld moet nemen In de oorlogsjaren 19141918 hebben wij nog de zilverbons gehad. Deze papieren rijks daalder was slechts een noodbetaalonaddel en kon nooit zulk een groote waardeering vinden als de zilveren rijksdaalder die toen reeds meer dan 80 jaar „aan het rollen Het aanbrengen van randschriften is van veel ouderen datum dan de rijksdaalder. Een bijzonderheid is ook dat het ingedrukte randschrift zooals wij dat kennen zeer weinig gevonden vond. Meestal vindt men in hel buitenland munten met opgedrukte rand schriften. In de jaren 1870 tot 1874 werden er zeer veel rijksdaalders geslagen, veel meer dan voor de circulatie noodig was. In de kelders van de Nederl Bank hebben langen tijd enorme hoeveelheden rijksdaalders opgesla gen gelegen. Bepaald werd dat wanneer nieuwe zilveren pasmunt noodig was, deze verkregen kon worden door versmelting rijksdaalders. De Rijksdaalder, de eenige munt in land welke met het praedicaat „rijks" gesierd is en in den volksmond met den meer huise- lijken naam „riks", „knaak" of „achterwiel" wordt genoemd is een eeuw aan het rollen. Wij twijfelen niet of de Riks zal nog langen tijd meegaan. De „jubilaris" maakt het nog uitstekend en het heeft hem „belangstelling" ontbroken. De zetelverdeeling Een rectificatie In ons artikel van gisteren over de deeling der raadzetels is een correctiefout ingeslopen. In de tweede kolom wordt iets gezegd over de toepassing van het stelsel der grootste gemiddelden. Daar staat thans: Dat werkt aldus: wij schrijven onder elkaar op alle partijen, die één of meer zetels verworven hebben, daarachter het aantal zetels en het aantal stemmen. We kunnen nu uitrekenen hoeveel stem men iedere partij per zetel betaald heeft. We geven nu partij voor partij er in ge dachten nog een zetel bij en berekenen dan wat elke zetel kost. De partij of de partijen die dan per zetel het aantal stemmen zou hebben, krijgt er een zetel bij. Het is duidelijk, dat het slot moet luiden: „De partij of de partijen, die dan per zetel het grootste aantal stemmen zou hebben, krijgt er een zetel bij. Zesjarig jongetje door auto gedood KAATSHEUVEL, 28 Febr. Gistermid dag liep het 6-jarig zoontje van de weduwe Molens]ootMoreval in de Gasthuisstraat alhier onverwachts den rijweg op, om een wegrol lenden bal te pakken. Op hetzelfde oogenblik naderde een autobestelwagen van den borstelhandel Vermunt uit Roosendaal. Ondanks krachtic remmen kon de bestuur der een aanrijding niet meer voorkomen. De jongen kreeg een ernstige sohedelbasis- fractuur, waaraan hij enkele uren na het ongeluk bezweek. OP ZEE IN HET RUIM GEVALLEN ANTWERPEN, 28 Februari. De opva rende W. Groen uit Egmond aan Zee van het stoomschip „Baarn", tóebehoorende aan de K.N.S.M. is op zee in het ruim gevallen en op zijm hoofd terecht gekomen. De „Baarn" is direct naar Antwerpen opge- stoomd. G. is in een ziekenhuis te Antwer pen opgenomen, Zijn toestand is zorgwek kend. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K. HPrins Bern- hard onder de toeschouwers van den te Grin delwald gehou den gecostumeer den optocht. De Prins filmde me nig aardig ta- freeltje. Doodelijke aanrijding te Blokker Jongen onder tractor gekomen BLOKKER (Nhd.), 28 Febr. Gister avond om kwart voor zeven is op den Blok dijk alhier, de 67-jarige heer Van der Laan, die naast zijn met paard bespannen bak kerskar stond, door een passeerende auto aangereden, waarbij hij vrijwel op slag werd gedood Het zwaar verminkte lijk is naar het St. Jansgasthuis te Hoorn overge bracht. De heer Van der Laan was de eerste wet houder der gemeente Blokker en Kerkmees ter van de parochie Ooster-Blokker. Voorts vervulde hij nog tal van andere functies op maatschappelijk en kerkelijk gebied. AMSTERDAM, 28 Febr. Op een oogen blik dat het verkeer voor het stopteeken op den N. Z. Voorburgwal ter hoogte van het Hoofd-Postkantoor moest stoppen, hield gistermiddag een jeugdige wielrijder, die niet wilde afstappen, zich vast aan den zij kant ran een tractor. Toen de vrachtwagen zich weer in be weging zette, viel de jongen door den schok waarmede de wagen naar voren schoot van zijn fiets en kwam onder het achterwiel van den tractor terecht. Het wiel ging den jongen over den buik. Het slacht offer is met ernstige inwendige kneuzingen naar het Binnen Gasthuis vervoerd, waar h»ij in zorgwekkenden toestand is opgeno- 1 1 AMERICAN */CIOARETTE$L J Het werk van „Nederlands Volkskracht" Eerste „Schipperskamp" geopend AMSTERDAM, 28 Febr. Gistermid dag is het eerste „Schipperskamp" van de stichting „Nederlands Volkskraoht", dat gevestigd is aan boord van het op leidingsschip „Koningin Wilihelmina" van het onderwijsfonds voor de scheep vaart te Amsterdam, in tegenwoordig heid van vele belangstellenden officieel geopend. Namens het bestuur van de Stichting heeft de heer J. C. G. Nieuwenihuys de aan wezigen begroet en er zijn groote voldoe ning over uitgesproken, dat het mogelijk is gebleken zoo spoedig na de oprichting van de stichting „Nederlands Volkskracht" dit eerste schipperskamp te openen. Vier en twintig 5thippersszoons tusschen 16 en 24 jaar zullen een half jaar in dit kamp ver blijven, waarna opnieuw eenzelfde aantal jongens geplaatst kan worden. De directeur van Sociale Jeugdzorg, dot heer G. W. F. van Hoeven, heeft vervol gens namens den Minister van Sociale Za ken met een korte rede het Schipperskamp officieel geopend. Onder het zingen van het Wilhelmus werd daarna de driekleur op het kamp ge- heschen. Verkouden - Grieperig B D Dan Dam po inwrijven en diep inademend Pot 50, Doos JO CU BS Apoth. en DrogijtetJ ampo lucht op en geneest^ (ReclJl Het verblijf van het Prinsen lijk gezin te Grindelwald. Vol belangstelling volgt Prinses Beatrix in den kin derwagen gezeten, alles, wat rondom haar gebeurt. Nieuwe burgemeester van Blokzijl De heer W. H. van der Berg benoemd Tot burgemeester van B 1 o k z ij 1 is be noemd de heer W. H. van den Berg, die thans secretaris-ontvanger van die ge meente is. De heer Van den Berg is op 3 Mei 1900 te Zwartsluis geboren. Sedert 1 Februari 1925 is hij werkzaam te Blokzijl. Voordien was hij verbonden aan de secretarieën van Zwartsluis, Diepenveen en Westerbork. De nieuwe burgemeester is lid van de Geref. Kerk en van de A. R. Partij. In Blokzijl vervult hij verschillende func ties. 1-Iij is o.a. voorzitter der A R. kiesver- ©eniging, bestuurslid der Ghr. Sohool, secre taris van verschillende gemeentelijke com missie, als commissie tot wering van sohool verzuim, ambtenarenreglement, monumen tencommissie; secretaris der vereenging voor ziekenhuisverpleging en van do Oran- jeverecniging; voorzitter van het streek- verband OverijsselNoord-Gelderland van de bij de Landelijke Federatie aangesloten vereenigingen voor ziekenhuisverpleging; ssccretasis-ipenmingmecster van „Woning stichting", en Consul van den A.N.W.B. De heer van Bönninghausen richt zich tot de Koningin Jhr. Van Bönninghausen, wien met in gang van 1 Maart a.s. ontslag is verleend als burg»meester van Ootmarsum, heeft volgens een bericht in het „H.bld." een adres aan H.M. de Koningin gericht, waar in hij om een audiëntie bij H. M. verzoekt. Adressant zegt o.m. het slachtoffer te zijn geworden van laaghartige intriges, ge paard gaande met politieke wraakneming. Elke gelegenheid tot behoorlijk verweer zou hem zijn ontnomen. Hij verzoekt daar om aan H.M. om persoonlijk het hem ge dane onrecht uiteen te mogen zetten. Te vens zond hij een adres, waarbij hij sollici teert naar de thans vaceerende betrekkin; van burgemeester van Ootmarsum, ten ein de eerherstel te kunnen verkrijgen. De Indische zedenaffaire BATAVIA. 28 Febr. (Aneta). De behande ling van een zaak door den raad van jus titie tegen een Europeaan is tot nader order uitgesteld. De raad van justitie te Mcdan veroor deelde een Europeaan tot 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van preventipf. Tevens werd de behandeling aangevangen van de zaak tegen een ande ren Europeaan. De landraad van Tjiandjoer veroordeel de twee inheemsche beklaagden tot resp. 15 en 21 maanden gevangenisstraf, Tegen stilstaanden vrachtwagen gereden BEEK (L), 28 Febr. Gisteravond om streeks half acht reed een auto, bestuurd door den heer E. E. Hustin, Belgisch con sul te Maastricht, op den Rijksweg onder de gemeente Beek, met flinke vaart tegen een aldaar stilstaanden vraohtwagen, ge laden met grint De botsing was zoo hevig, dat de aanrij dende wagen geheel werd ingedrukt. De heer H. werd ernstig gewond, vooral aan het gelaat en is, nadat een dokter het eer- ste verband had gelegd, naar het zieken huis Calvariënberg te Maastricht overge bracht Beleediging van Minister Colijn 's-GRAVENHAGE, 28 Febr. Op 26 Januari heeft Arnold M e ij e r, leider van „Zwart Front", op een vergadering van deze partij te Vaals zich belcedigend uitgelaten over den minister-president, dr II. Colijn. De Maastrichtschc rechtbank veroordeelde Meijer tot veertien dagen gevangenisstraf, een straf, welke ook het Bossche hof in hooger beroep, zij het dan op andere gron den, oplegde. In cassatie werd het arrest van dit hof vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechtshof te 's-Gravenhage. voor welk college de zaak gisteren diende. Arnold Meijer ontkende de woorden, als zij hem waren ten laste gelegd, te heb ben gebezigd. Wel woorden van ongeveer gelijken inhoud, doch het kwam volgens hem juist op iedere fijne nuance aan. Een wachtmeester van de marechaussee, als getuige gehoord, verklaarde evenwel, dat hij de betreffende woorden letterlijk had gehoord. Hij was speciaal aangesteld om op de uitlatingen van den spreker van dien avond te letten en had de betreffende passage dadelijk genoteerd. „U mag wel wat ooi-zichtiger zijn in uw uitlatingen", zeide de president, mr van Romondt tot verdachte, „u bent al vier maal wegens beleediging en smaadschrift veroordeeld." De advocaat-generaal, mr J. H. Polman, achtte de beleediging bewezen en vorderde opnieuw veroordeeling verdachte tot een gevangenisstraf van veertien dagen. Uitspraak 13 Maart Koninklijk bezoek aan de hoofdstad Naar verluidt, zou H. M. de Koningin het voornemen hebben in Mei a.s. het jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad te brengen. Heistelling stortte in elkaar In de gemeente Diemen is vorige weelw een ernstig ongeval gebeurd, waarhij een doode te betreuren viel. De N.V. Aanne mingsmaatschappij v. L. Smeulers te s-'Gra- venhage is daar ter plaatse grondwerken aan het uitvoeren. Juist toen de 48-jarige hoofduitvoerder van de N.V., de heer B, van Elzelingen, ter plaatse was om de loonen ter uitbetaling aan de uitvoerders te overhandigen, bezweek de heistelling Al len, die in de. buurt waren, wisten zich in! veiligheid te stellen, doch de heer Van Elze lingen, die slechts een paar minuten tep plaatse was, werd getroffen en verpletterd, (Verbeterd bericht.)] NIEUW GYMNASIUM TE ALKMAAR B. en W. van Alkmaar hebben ten gemeentehuize aanbesteed het bouwen van een nieuw gymnasium met concierge- gebouw te Alkmaar. Ingekomen waren 74 geldige biljetten. Laagste inschrijver H, van der Vlies te Amsterdam voor 191.000, WEGVAK STOMPWIJK-ZOETERWOUDE Ged. Staten van Z.-Holland hebben aan besteed het verbeteren van een gedeelte van den weg Zoetermeer-Leiden (wogvak S t o m p w ij k-Z oeterwoude), bestaan de in het maken van een nieuw en het ver- breeden van het bestaande wcglicliaam, het aanbrengen van ten klinkerbestrating, het graven van slooten en het verrichten \an bijbehoorende en bijkomende werken in do gemeenten Leidschcndam en Zoeterwoude, bestek no. 3 van 1939. De laagste inschrij ving was van S. van 't Verlaat en Co. io Zeist voor 68470.—.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5