MAANDAG 27 FEBRUARI 1939 DE PLANNEN VAN NEDERLANDS VOLKSKRACHT Stichting van verschillende kampcentra Een landbouwcentrum in Noord-Frankrijk AMSTERDAM, 25 Febr. Met enkele woorden zijn dezer diagen reeds mede- deelingen gedaan omtrent de oprichting van de stichting „Nederlands Volks kracht", welke is ontstaan door een sa menwerking tusschen de Amsterdam- sohe Maatschappij voor jongemannen te Amsterdam en de volkshoogeschool ,»A1- lendsoog" te Bakkeveen, en welke beoogt in den strijd tegen de jeugdwerkloosheid een zeer actieve taak te vervullen. In een persconferentie heeft men ons thans nadere mcdedeelingen gedaan omtrent de plannen der stichting, welke passen in het schema der werkzaamheden, dat onlangs door de Regeenng ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid is opgezet. Vier karapcentra Het voornaamste plan is het inrichten van verschillende kampoentra voor jonge ren van 16 tot 24 jaar. In een viertal kam pen, die waarschijnlijk zullen komen in Westenvolde, Z. O. Friesland, Twente en op de Veluwe of in Noord-Brabant, zal men to taal oer jaar aan 16.000 jongeren gelegen heid kunnen geven gedurende drie maan den in een kamp te vertoeven. Ieder cen trum zal namelijk bestaan uit tien eenhe den, die ieder 100 man zullen kunnen be vatten. Voorts zal men een opleiding orga- niseeren voor jongens die zich aangetrok ken voelen tot de binnen-, kust- en Rijn vaart. In oen kamp te Zwolle zal men zoo per jaar 100 jongens kunnen opleiden, die ter plaatse de sohippersschool zullen be zoeken. Deze opleiding duurt een half jaar. Meisjeswerkgetoeenschappen Voorts zullen vanwege de stichting plaat selijke werkgemeenschappen voor meisjes van 14 en 15 jaar worden georganiseerd. Deze werkgemeenschappen zullen een mo derne opleiding vormen tot gezins- en huis- houdelijken arbeid. Eveneens bestaat het plan meisjeskampen te organiseeren in op zet gelijkend op die der mannelijke jonge werkloozen Er zal in een daartoe beschik baar gebouw te Doorn een proef worden genomen. Tenslotte heeft men het plan jonge werklooze landarbeiders naar Norman- dië in Noord-Frankrijk te doen emi- greeren. Zij zullen dan eerst in een voorkamp, een modellandbouwbe- drijf in Brabant, worden voorbereid. De besten kunnen dan in Normandië de Fransche methode leeren en in Frank rijk een betrekking zoeken. Kort na Paschen zal een kaderkamp van 'drie maanden worden ingeriaht op het ter rein der Volkshoogeschool te Bakkum, waar de toekomstige leiders en leidsters ©en opleiding zullen krijgen. De financiën "Wat betreft de financiering van dit plan weid ons medegedeeld, dat de Regeering de benoodigde gronden beschikbaar zal stellen en tevens den opbouw der kampen zal bekostigen. Bovendien zal de Regeering S5 pCt. van de exploitatiekosten vergoeden. Dit houdt in, dat de stichting zelf het eer ste jaar voor een bedrag van f 50.000,zal moeten zorgen. Men zal trachten inkomsten te verkrijgen uit subsidies van openbare lichamen, particulieren en fondsen. De eer ste contanten zullen van particuliere zijde moeten komen. Penningmeester van de stichting is de heer D. W. de Knijff, Dijkgravenlaan 5, Amstelveen (Postgiro 348.000 te Am stelveen). Vergadering R.K. Partijraad •s-GRAVENHAGE, 27 Febr. Zaterdag ls alhier voortgezet de vergadering van den Partijraad van de R.-K. Staatspartij. Besloten werd een studiecommissie voor de vraagstukken van het platteland in te stellen. Ten opzichte van de vrijheid van drukpers werden geen bijzondere maatregelen noodig geoordeeld, na de door tie regeering bij de behandeling van de Justitiebegrooting in de Tweede Kamer gedane toezegging, dat over wogen wordt piet name de materieele belee- diging (d.w.z. die uitingen, welke zooal niet den vorm, dan toch het effect van beleedi- ding hebben) van volksgroepen strafbaar te stellen. Met betrekking tot de bevordering van een geordende emigratie naar en ruime kolo nisatie in de z.g. A.B.C.-landen van Zuid- Amerika (Argentinië, Brazilië en Chili) zal het partijbestuur zidh wenden tot de R.-K. Emigratievereeniging, wier advies zal wor den gevraagd met het oog op te dezer zake mogelijke samenwerking. Mr. Dr. L. N. Deckers, voorzitter van de R.-K. fractie der Tweede Kamer, sprak ver volgens over den actueelen politieken toe stand en het parlementaire werk. Hierin zeide hij onder andere: Ten opzichte van Nederland heeft de lei der van den Duitschen staat nog onlangs van zijn goede gezindheid doen blijken. Niemand behoeft er aan te twijfelen, dat de buitenlandsche politiek van Nederland ge richt is op volkomen en volwaardige onaf hankelijkheid. Het moet uitgesloten worden geacht, dat de stremmingen van het internationale han delsverkeer van b'lijvenden aard zullen zijn. Met instemming gewaagde spr. van de aan neming der Tariefsmachtigingswet en met belangstelling, aldus spr.. wijzend op de voorstellen der regeering tot verlichting der bedrijfslasten door exportpremies en crediet- garanties, zien wij haar belastingplannen tegemoet, waarvan wij vermindering van sommige lasten op het bedrijfsleven en leni ging van de nooden der kinderrijke gezinnen mogen venvachten. Spr. wenschte den Mi nister van Financiën een spoedig volledig herstel toe, welken wensch de vergadering met applaus ondersteunde. In de namiddagvergadering werden de voorstellen van het partijbestuur tot partiee- le herziening van sommige reglementen der partij met eenige geringe "wijzigingen met algemeene stemmen aangenomen. RECLAMEPLAAT VOOR DE JAARBEURS Wij ontvingen de reclame-plaat voor de 40ste Jaarbeurs, die van 14—23 Maart te Utrecht gehouden zal worden. Het is een suggestieve affiJie in heldere kleuren, die ontworpen werd door Henk, NieuwenhuyB. Motorspuiten uit Groningen en Appingedam assisteerden HOOGEZAND-SAPPEMEER, 27 Febr. Zaterdagmiddag 5 uur is een felle brand uitgebroken in de N.V. Stroocarton- en Papierfabriek voorheen W. A. Scholten aan het Winschoterdiep te Sappemeer. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de plaatselijke brandweer de hulp heeft ingeroepen van de brandweer uit Groningen, welke met een motorspuit onder leiding van den hoofdbrandmeester J. Roos naar het circa 15 K.M. van Groningen liggende Sappemeer vertrok. Ook de brandweer uit Appinge dam werd gevraagd hulp te verlee- nen, omdat gevaar voor uitbreiding van het vuur naar omliggende hui zen zeer groot was. De Appinge- dammer brandweer heeft aan dit verzoek gevolg gegeven en heeft zich met een motorspuit naar Sappe meer begeven. Ondanks deze krachtige bestrij ding is het oude gedeelte van de fa briek totaal door het vuur verwoest Het nieuwe deel wist men te behou den. Nader vernemen wij, dat de brand uit brak in het oude gedeelte van de fabriek, dat aan de oostzijde is gelegen. Het vuur ontstond op een hakselzolder, waar het stroo de eerste bewerking ondergaat In de fabriek, die dezen Zaterdagmiddag op volle kracht werkte, bevonden zich op het oogen- blik, dat het vuur door een arbeider werd ontdekt, plm. tachtig man. De werkman, die den brand het eerst zag, waarschuwde di rect zijn mede-arbeiders en allen konden zich tijdig in veiligheid stellen, al kregen enkelen nog lichte brandwonden. Deze werden door doktoren uit Sappemeer en Hoogezand, die zich onmiddellijk naar de fabriek hadden begeven, verbonden. De fa- brieksbrandweer was de eerste, die den BURGEMEESTER VAN OOTMARSUM ONTSLAGEN Voelde veel meer voor Duitschland dan voor Nederland Anti-Nederlandsche uitlatingen ontkend Bjj K. B. is aan den burgemeester van Ootmarsum, jhr. E. L. M. Th. J. von Bönninghausen, met ingang van 1 Maart ontslag verleend als zoodanig. In de motiveering van dit besluit wordt vermeld, dat het ontslag gegrond is op het feit, dat de burgemeester verschil lende malen pro-Duitsche en on-natio- nale uitingen zou gedaan hebben. Men zal zioh deze geschiedenis nog wel herinneren. Op 17 Januari j.l. bracht plotse ling de Minister van Binnenlandsche Zaken vergezeld van den Commissaris der Ko ningin in de provincie Overijssel een bezoek aan het raadhuis te Ootmarsum. Zooals wij destijds bericht hebben, kwam de Minister bij deze gelegenheid een persoonlijk onder zoek instellen naar aanleiding van het feit. dat hem klachten bereikt hadden, dat de heer Von Bönninghausen enkele malen zeer pro-Duitsche en on-nationale uitingen ge daan had, onder andere in een vergadering van het college van B. en W. te Oost- marsum. De burgemeester heeft toen ontkend, dat hij de gewraakte uitlatingen gedaan zou hebben, doch hij zeide wel zeer pro-Duitsch gezind te zijn. Op het oogewblik zegt hij dat nog. Hij heeft er ook nooit een geheim van gemaakt, dat hij erg veel voor Duitschland voelt en naar zijn meening is dat ook best te begrijpen, daar hij in de eerste plaats van Duitsche afkomst is .terwijl bovendien Ootmarsum een grensgemeente is, uit welke vele arbeiders werk vinden in Duitschland. In dat verband acht hij het van groot be lang, dat er een goede verstandhouding met de Oosterburen bestaat. In hoeverre deze burgemeester en broe der van het nationaal-socialistisdhe Eerste- kamerlid van Bönninghausen Nederlan der is en in hoeverre de mogelijkheid had bestaan hem te handhaven, is een vraag die we hier niet verder in beschouwing zul len nemen. De feiten spreken vrij duidelijk voor zichzelf. Overigens zullen we hier wellicht in de toekomst nog meer over hooren. De heer Von Bönninghausen, die is ontslagen zon der het praedicaat „eervol", zal bij het amb tenarengerecht in beroep gaan, zoo heeft hij verklaard. Een der afritten, welke toegang geeft tot de in aanbouw zijnde Maastunnel te Rot terdam, is nagenoeg gereed gekomen. strijd tegen het vuur aanbond, doch reeds aanstonds moest worden vastgesteld, dat die strijd zeer ongelijkmatig was. Met zeer groote snelheid breidde het vuur zich over de aan de hakselzolder grenzende doelen van het fabriekscomplex uit. De zeer kraohtige wind was daarbij een sterke bondgenoot en dit maakte de taak van de fabrieksbrandweer nog zwaarder, zoo niet hopeloos Nadat de burgemeesters van de gemeen ten Hoogezand en Sappemeer op het terrein van den brand zioh van den ernst van den toestand hadden overtuigd en inzagen, dat het gevaar voor uitbreiding naar het nieuwe gedeelte van de fabriek, zoomede naar aangrenzende perceelen niet denkbeel dig was, besloten zij om niet alleen al het beschikbare brandweermateriaal uit hun gemeenten naar de brandende fabriek te dirigeeren, doch tevens assistentie te vra gen van de brandweren uit de omliggende gemeenten. Ingevolge dit verzoek spoedden zich twee motorspuiten, onderscheidenl'jk uit Groningen en uit Appingedam, naar Sappemeer en mede dank zij deze assisten tie stond het een uur later vast, dat men uitbreiding zou kunnen voorkomen. Uit tal rijke stralen werden groote watermassa's in de vuurzee geworpen en hoewel een dichte vonkenregen op het nieuwe gedeelte van de fabriek en op aangrenzende percee len neerdaalde, wist men deze gebouwen dermate nat te houden, dat het vuur er geen vat op kon krijgen. In liet oude gedeelte van de fabriek, dat geheel verwoest werd, bevonden zich groote hoeveelheden stroo, welke verloren zijn ge gaan, terwijl aan de zich in dit gedeelte van het fabriekscomplex bevindende machines groote schade is toegebracht. De oorzaak van den brand is waarschijnlijk het warm loopen van een as van een hakselmachine, waardoor het stroo vlam heeft gevat De brand was tot ver in den omtrek zicht baar. Op den weg langs het Winschoterdiep waar de fabriek aan grenst, sloegen duizen den belangstellenden den brand, die een imposant schouwspel opleverde, alsmede het blusschingswerk, gade. De hoeveelheid stroo welke verloren is gegaan, is niet groot Wel zijn alle machines verwoest. De directie kon de schade niet bij benadering opgeven. Deze is zeer groot. Het geheele bedrijf staat door de verwoesting van het oude gebouw stil. De arbeiders zullen niet anders kunnen doen dan de puinen op ruimen. De papierfabriek kan blijven door draaien. De officier van justitie te Groningen, mr. J. N. Meindersma, was op het terrein van den brand aanwezig Tewerkstelling van gedupeerde grensgangers ENSCHEDE, 27 Febr. In verband met de kortgeleden door de Duitsche regeering aan gebrachte wijzigingen in de uitbetaling der loonen van de Nederlandsche arbeiders, die in het Duitsche grensgebied werkzaam zijn, werd het aantal dezer grensgangers in het district Enschedé der Arbeidsbemiddeling verminderd met ongeveer 450, terwijl er circa 1100 personen als zoodanig aan 't werk bleven. Van de te Enschedé wonende grens gangers, die werkloos werden, vond onge veer de helft weder werk in Nederlandsche bedrijven. Wenschen en verlangens van P.T.T. Organisaties op audiëntie bi] den minister DEN HAAG, 27 Febr. De minister van binnenlandsohe zaken heeft aan de vertegen woordigers van de vier samenwerkende pos tale organisaties, te weten Centraile Bond van Ned. P.T.T.-personeel (C.B.P.T.T.), Nedi R.K. Bond van P.T.T.-personeel „Sint Pe trus", Centr. Ned. Ambtenaarsbond (C.NA. B.) en den Ned. Bond van Chr. Prot. P.T.T.- personeel „Door Plicht tot Recht", een bij zondere audiëntie verleend ter bespreking van de algemeen» personeelspolitiek bij het Staatsbedrijf der P.T.T. De delegatie wees er op, dat, door het op groote schaal te ./erk stellen van personeel op arbeidscontract de promotiekansen van de in dienst zijnde vaste ambtenaren wor den geschaad. Zij vroeg de aandaoht voor de steeds ver der gaande afsohuiving van werkzaamhe den van hoogenen rang naar lager bezol digde ambtenaren, waarbij de bedrijfsdei- ding gebruik maakt van de meer-kennis van laatstgenoemde groep, zonder dart. dit leidt tot bevordering in hoogeren rang. Aangedrongen word op verkorting van den werktijd, die voor sommige groepen van P.T.T.-personeel 51 en moer uur per week bedraagt en voor de loketamb te wanen tot 48 uur ie opgevoerd. Ten slotte vroeg de delegatie de aandacht van dien minister voor het vraagstuk van het hulppersoneel en d'e locale krachten. De minister zegde toe de geuite wenschen te zullen bespreken niet dien dlirecteur-gene- raal dor P.T.T., die deze audiëntie bij woonde. Geref. Jeugdleidersorganisatie Jaarvergadering van het District Gelderland De Geref. Jeugdleidersorganisatie in het district Gelderland hield Zaterdag te Arnhem haar jaarvergadering, die druk was bezocht door leiders en leidsters uit alle deelen van de provincie. De leiding berustte in handen van den voor zitter, den heer Th. C. Borst, die, na de gebruikelijke opening, een opgewekt en op wekkend woord sprak. Door den secretaris, den heer Joh. H. Lenselink te Dinx- perlo en de penningmeesteresse mevr. Well eT a s te Arnhem werden de jaar verslagen uitgebracht, waarin een optimisti sche toon werd beluisterd. Deze verslagen werden goedgekeurd. Het aftredende bestuurslid mej. J. U o r- g e r d y n te Arnhem werd herkozen, iten voorgestelde wijziging van het reglement, betreffende de samenstelling en verkiezing van het bestuur, werd overeenkomstig het bestuursvoorstel aangenomen. Vervolgens sprak Ds. W. E. Gerritsma te Aalten over het onderwerp: Jeugd en gezin". UITBREIDING MARINE-RESERVE Naar de N.R.C. verneemt, ligt het in het voornemen, binnen afzienbaren tijd over te gaan tot een aanzienlijke uitbreiding van de marine-reserve. Voorts zal meer rekening gehouden wor den met het vormen en opleiden van men- schen, in betrekking bij de koopvaardij, met met hun taak in oorlogstijd. Brugbouw bij Dordt Ernstige verzakking in de pijlers? De brug zou thans niet gesloten kunnen worden DORDRECHT, 27 Febr. Is er iets niet in orde bij den bouw van de nieuwe verkeersbrug over de Oude Maas bij Dordrecht? Hardnekkige geruchten c.oen de ronde, en verschillende aanwijzingen zijn er ,die doen vermoeden, dat deze ge ruchten waarlijk niet ongegrond zijn. Het Bruggenbureau van den Rijkswater staat hult zich echter in een geheimzin nig zwijgen. Het bevestigt niets, en ont kent niets. Als er iets niet in orde is, zou dat den zuidelijken pijler en het zuidelijke landhoofa- betreffen, twee geweldige gevaarten van ge wapend beton, die bovendien elk een van de zware klappen dragen, welke de groote doorvaartopening voor de scheepvaart over spannen. Deze zouden een verzakking zijn gaan vertoonen, in zoodanige mate, dat de klappen niet gesloten kunnen worden, daar ze gedeeltelijk over elkaar heen reiken, en elkaar dus raken, voordat ze geheel zijn neergelaten. Het zuidelijke landhoofd is namelijk een paar centimeter verzet naar het water toe, mee door den zijwaartschen druk vanuit den oever. De pijler zou nog meer afwijking zijn gaan vertoonen, en wel van eenige centi meters. Om te voorkomen, dat het land hoofd niet nog verder gaat wijken, heeft men de fundeering voor de hulpstelling voor den bouw van het viaduct naar de brug, bij het landhoofd niet, zooals verderop, onder heid, maar gewoon op den bodem gelegd. Om het euvel te verhelpen zou. naar wa vernemen, worden getracht de stoelen, waar in de noordelijke klap rust, iets achteruit en omhoog te brengen, waartoe de klap met kabels aan de brug is bevestigd, om het aldus mogelijk te maken, in 't pijlerlichaam het. gevaarte op te vijzelen, vrij te maken van ae stoelen, en deze dan te verplaatsen. Dit is een karwei waar weken mee heen gaan, zoodat men zich met angst afvraagt, of de opening van de brug niet nóg meer zal moeten worden uitgesteld dan reeds ge schiedde Baggerwerk te Dover Door Nederlandsche firma Naar wij vernemen zullen de belangrijke baggerwerken in de haven van Dover, waar mede circa acht maanden gemoeid zullen zijn, worden uitgevoerd door Adriaan Vol kers Mij. tot uitvoeren van openbare wer ken te Sliedreoht-IJmuiden. De beide groote motorhoppers, die thans in de haven van IJmuiden worden gebezigd voor het op diepte houden daarvan, zullen binnenkort dit bedrijf staken om naar ge noemde Britsche haven te worden overge bracht. Dit materiaal zal voor de werken te IJmuiden evenwel vervangen worden door eenige stoomhoppers van deze maat schappij, welke reeds eenigen tijd buiten dienst zijn gesteld. Generaal Evangeline Booth naar Nederland Op 12 Juli in Den Haag Het is bekend, dat generaal Evan ge line Booth van het Leger des Heils, de huidige leidster dezer wereldorganisatie, steeds een bijzondere belangstelling voor ons land aan den dag heeft gelegd. Behalve de talrijke tournees, welke zij tij<!*ns haar generaalschap naar verschil lende werelddeelen heeft moeten maken bereikten haar uit tientallen landen ver zoeken van de betreffende territoriaal kom mandanten om congressen en meetings ie leiden. Het was haar natuurlijk niet moge lijk om tijdens den korten duur van haar generaalschap aan al deze verzoeken te voldoen. Maar het spreekt daardoor wel van haar voorliefde voor Holland, dat zij in dien tijd een drietal keeren ons land heeft bezocht. Thans deelt ons het hoofdkwartier te Amsterdam mede, dat de generale den wensch te kennen heeft gegeven om nog eenmaal naar Holland over te komen om het afscheidsbezoek te brengen. Dit zal dan geschieden vóór haar aftreden in October en wel op 12 Juli a.s. Voor dezen dag heeft men het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Den Haag afgehuurd. Mevr. A. v. Hoogstraten-Schoch Belangstelling in het buitenland Dat mevr. van Hoogstraten—Schoch niet alleen in ons eigen land, maar ook in het buitenland een zeer gezochte schrijfster is, blijkt wel uit de volgende feiten en cijfers. Van de Duitsche vertaling van „Gouden Teugels" ligt thans de zevende druk (41e tot 50e duizendtal) ter perse. Van de Duitsche vertaling van „De lange weg" verscheen zoo juist de vierde druk (12e tot 16e duizendtal). Van „Kluizenaartje" en „Menschen, die meetellen?" zal een Duitsche vertaling ver schijnen bij de Buchhandlung des Erzie- hungsvereins te Neukirchen. Van „Onkeltje" en „De liefde van een moderne vrouw" zal een Duitsche vertaling verschijnen bij de firma Brockhaus te Wup- pertal-Elberfeld. Van de Zweedsche uitgave van „Gouden Teugels" verscheen de tweede druk bij de Svenska Förlag te Stockholm. Van „Kluizenaartje" is een Zweedsche ver- taling in bewerking, die ook in Stockholm zal uitkomen. Van „Gouden Teugels" verschijnt dezer dagen de Deensche vertaling bij deh uit- gever Lohse te Kopenhagen. Over een Engelsche vertaling zijn onder handelingen gaande. Vechtpartij tusschen zigeuners en automobilisten Woonwagens gaven geen ruimte om te passeeren Vijf personen werden licht gewond Zaterdagmiddag omstreeks drie uur reed in het dorpje Ter Aa een zevental woon wagens, die zioh in de richting van Vinke- veen bewogen. Op de smalle Ter Aasclie Zuwe kwamen al spoedig drie vrachtauto's en een autobus achter de colonne te rijden, die niet konden passeeren. De wagens ble ven ondanks signalen rustig midden op den weg rijden, zoo lazen we in het „N. v. d. D. Een vijftig meter voor dc volgende uit haalplaats in den weg gaven de auto's met hun claxon en toeters gemeenschappelijk te kennen, dat zij niet van zins waren om nog langer te wachten. De woonwagenbewoners trokken zidh daar niets van aan. De bestuur der van de voorste auto, een veekoopman, werd het op het laatst zat en reed zijn auto achter op den achtersten wagen van de co lonne woonwagens. Door deze botsing liep de woonwagen schade op. Of er niets ge beurd was, zetten de wagens hun reis voort en ten tweeden male reed de vrachtauto van achteren op den woonwagen. Alle woonwa gens stopten. Enkele chauffeurs snelden naar voren en namen het paard van den achtersten woon wagen bij den kop, om zoodoende den wagen Ier zijde van den weg te zetten. Het paard werd schichtig, liep terug en de woonwagen kwam in aanraking met een der langs den weg staande knotwilgen. Hierdoor werd de wagen van aohteren geheel in elkaar ge drukt, terwijl alle ruiten werden verbrijzeld. De inzittenden van den woonwagen stegen uit en begonnen te gillen. Dit was het sein voor de anderen. Mannen, vrouwen en kinderen kwamen aanrennen. De mannen waren vrijwel allen gewapend. De een met een boksbeugel, de ander met een sabel, terwijl de overigen als vendel- zwaaiers met dikke knuppels kwamen aan rennen. Rake klappen werden uitgedeeld, en terwijl de mannen zich met de automobilis ten bezighielden, begonnen de vrouwen haar woede te koelen op de vrachtauto's. Een tijdje ging het gevecht gelijk op, doch toen enkele automobilisten kwetsuren hadden op- geloopen en den strijd moesten staken, zagen de anderen in, dat zij het onderspit zouden moeten delven. Zij sloegen op de vlucht en twee hunner zochten een goed heenkomen in de autobus. Ruim een half uur had de veohtpartij ge duurd en na afloop kon de begrooting wor den opgemaakt. Er waren niet minder dan vijf personen gewond. Na een half uur gaven de woonwagens de auto's doorgang en de gewonden werden naar Virukeveen vervoerd om zioh onder behandeling van een dokter te stollen. Wel vermoedende, dat de politie met het geval in kennis zou worden gesteld, had een aantal zigeuners, die bij de vechtpartij be trokken waren geweest, inmiddels op de fiets de vlucht genomen. Toe<n de rijksveld- wacht te Vinkeveen op het raadhuis allen in verhoor nam, bleek niemand Iets uit staande te hebben gehad met de knokpartij... J. H. Rogge overleden AMSTERDAM, 27 Febr. Op bijna 67-jari- gen leeftijd is hier ter stede, na een korte ongesteldheid overleden de heer J. H Rogge, oud-journalist De heer Rogge be gon zijn journalistieke loopbaan bij het „Nieuwsblad voor Nederland", waarna hij als chef-verslaggever in dienst trad van het persbureau Vaz Dias. Toen dit persbureau opgenomen werd in het Algemeen Neder- landsch Persbureau A.N.P. werd hij daar in dezelfde functie benoemd. In April 1937 legde hij, wegens het be reiken van den 65-jarigen leeftijd, zijn werk, dat hij steeds zeer concientieus en met groote vitaliteit verrichtte, neer. Gedurende vijf en dertig jaar maakte de thans overledene als penningmeester deel uit van het bestuur van de vereeniging „De Arasterdamsche Pers". Ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix trad hij voor de „Amster- damsche Pers" op als pers-commissaris in het Badhotel te Baarn en was hem de lei ding toevertrouwd van het daar vanwege de vereeniging gevestigde bureau. Een ge lijke functie vervulde hij tijdens het regee- ringsjubileum en het bezoek van H. M. do Koningin aan de hoofdstad. Voorts was de heer Rogge voorzitter van de stichting „Het Nederlandsch Persmu seum". Eenige jaren geleden erkende de regee ring zijn verdiensten door zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Auto onbeheerd op de trambaan Tram rijdt er in volle vaart bovenop In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een Larensohe automobilist zonderlin ge capriolen met zijn wagen gemaakt. Van Amsterdam toppende heeft hij. eenmaal de Diemienscihe lawg gepasseerd zijnde, het tramspoor van ds^Gooisohe gevolgd, of al thans geprobeerd dat te doen. Het schijnt hem, naar sporen naderhand uitwezen, na melijk met al te best gelukt te zijn, want een ware siingerbaan teekende zioh af. Dat is een heel eind goed gegaan, tort de chauf feur voor den oprit van het Merwede-viaduct in 'n wissel bekneld raakte, en wel zoodanig, dat hij geen kans meer zag zijn wogen er uit te krijgen. Toen heeft hij iets heel doms en gevaarlijks gedaan hij liet dien wagen onbeheerd achter, middlen op de trambaan, en reed met een passé erende automobilist mee naar huis. Toen nu gistermorgen om vijf uur de eer ste Gooische tram ging rijden, trof de be stuurder daarvan het slecht, dat hij net z'n licht moest dimmen voor een tegemoetko mende auto. Daardoor zag hij hert obstakel op de trambaan niet en met onverminderde vaart botste de tram tegen de auto. die uiteraard nog op precies dezelfde plaats stond. Gelukkig is alles vrij goed afgeloopen. De auto, oen kleine wagen, werd totaal ver nield, terwijl langs de trambaan nog al wat schade werd aangericht aan de afrastering. Dat tegen dien eigenaar van den wagen, die opgespoord werd, proces-verbaal werd opge maakt, zal niemand verwonderen. TIEN JAAR NEDERLANDSCHE JEUGDHERBERGENCENTRALE AMSTERDAM. 27 Febr. Op 1 April a.s. bestaat de Nederlandsche Jeugdherberg centrale tien jaar. Het bestuur zal dien dag in het "A.M,V,J.-gebouw recipieeren Luchtreservoir van Dieseltrein losgeraakt Materieele schade aan overweg te Maassluis MAASSLUIS, 27 Febr. In den nacht vaii Zaterdag op Zondag is van een dieseltrein, die zonder passagiers van Hoek van Hol* land naar Rotterdam reed, een zich onder het laatste treinstel bevindend lucbtresen voir losgeraakt en bij den eersten overweg aan de Govert van Wijnkade te Maassluis in aanraking gekomen met de dwarsliggers van dezen overweg. Met een hevigen knal werden vier van deze dwarsliggers en een aantal steenen uit den weg gerukt en onge* veer vijfendertig meter verder, bij den vol* genden overweg aan de burgemeester da Jonghkade, neergeworpen, vlak voor do voeten van een dienstdoenden overweg» wachter. Doordat de man opzij sprong, kon hij voorkomen, dat hij door deze vooiwer* pen werd getroffen. Verder werd nog een wissel verbogen. Het reservoir werd in de nabijheid langs de lijn aangetroffen. De trein zette zijn rei? voort zonder dat de bestuurder iets van het ongeval bemerkt had. De spoorwegen hebben direct den over weg doen herstellen. Dank zij het nachte* lijk uur bleef dit ongeval tot materieele schade beperkt Geraffineerde oplichter aangehouden GRONINGEN, 27 Febr. De recherche te Groningen heeft aangehouden den 20-jari* gen ongehuwden J. R. K., wonende te Gro» ningen, verdacht van oplichting inzake motoren en een auto. Hij had hiervoor een handige truc uitgedacht. Hij belde nl. een garagehouder op en gaf zich dan uit voor dokter en verzocht direct aan een bepaald adres een auto voor te laten komien eni het contactsleuteltje aan d» dienstbode ai te geven. Op slïnksche wijze wist hij dan die dienstbode het contactsleuteltje afhandig te maken door aan te bellen en te zeggien dat dit sleuteltje voor dien buurman bestemd was. Toen hij eenmaal in het bezit was van de auto, ging hij er mee aan den zwier en liet dan den wagen ergens onbeheerd staan* Deze truc gelukte hom tweemaal. Doch toen rook de garagehouder lont en werd hij. door de recherche gearresteerd. Voorts wist hij, eveneens door een oud trucje, verschil lende motoren te bemachtigen, waarhij ten slotte bleek, dat hij ook geien pajpieren in- zijn bezit had. Verd. is ter beschikking van den officier van justitie gesteld. „AFBROKKELING" Vreezende, dat de onderwijzers in het irt- tellectueele leven, evenals vóór 1920, weefl een min of meer geïsoleerde groep gaart vormen in de oogen van het Nederlandsche volk, wijst J. N.(auta) in de School metdert Bijbel op verschijnselen, welke deze .vreea steunen: „Daar is nu weer het besluit van dert Minister van Defensie, dat de onderwijzers niet meer toegelaten worden tot de opleiding van reserve-officier. „Tot voor kort werd de kweekschool-op* leiding beschouwd als een voldoende grond slag voor de officiersopleiding. „En thans ook daarvoor uitsluiting. „Het diploma van een 5-jarige H.B.S, wordt als voldoende aanvaard. Maar de on* derwijzersopleiding, met een onderbomy van U.L.O. of 3 jaar M. O., gevolgd door 3 jaar kweekschoolonderwijs, wordt als on* toereikend bestempeld. Zelfs een onderwij* zer met hoofdakte blijft uitgesloten. ,.Het diploma H.B.S opent de poorten van de Technische Hoogeschool. van de Land- bouwhoogeschool, van de Handelshooge* school en verschillende faculteiten van dei Universiteit. De onderwijzersakte of dei hoofdakte daarentegen kunnen den onder» wijzers deze poorten met geen mogelijkheid ontgrendelen". SCHAAKRUBRIEK H.Chr.S.V.H.S.G. 4—3 Zaterdag hebben de Haagsche Chr. Schaaf vereeniging en het Haarlemsch Schaakgezel» schap in het Nationaal Schaakgebouw td Den Haag gespeeld voor de competiie la klasse B van den KN.S.B. De Hagenaars moesten dezen wedstrijd winnen wanneer zij voorloopig de onderstei plaats wilden verlaten. Voor de Haarlem* mers, die de voorlaatst» plaats bezetten, stonden even groote belangen op het spel. Men mocht dus een hardnekkigen strijd verwachten. Deze verwachting werd niet beschaamd. Er werd aan alle horden fel gestreden ert „salonremises" kwamen dan ook niet voor. Aanvankelijk scheen het, of de Hagenaars oen royale overwinning zouden behalen. Zij, verkregen op diverse - borden uitstekende kansen en naaien na drie uur spelen eert 20-voorsprong. Daarna vlotte het echter minder goed. Aan het eerste bord verzuimde! Ruben, toen hij zijn aanvankelijke moeilijk* heden te boven was, eenige malen achtereen! tenslotte verloor hij zelfs nog. Aan het tien* de kans om de partij zoo spoedig als eenigs* zins mogelijk in zijn voordeel te beslissenj de bord had Kreuzen door urenlang gedul* dig spel zich een veelbelovende stelling we ten te verschaffen; kort voor het einde deed hij echter een zorgelooze zet, welke niet ai- leen zijn vrij zekere winstkansen bedierf, doch waarschijnlijk het verlies der partij tengevolge zal hebben. Ook aan het vierde bord liet de Hagenaar, die geruimen tijd de leiding had, zich verrassen en verloor. Een dergelijke opeenstapeling van tegen slagen was teveel. Weliswaar hebben de Ha genaars nog een 43-voorsprong, doch het is te vreezen, dat hel. uiteindelijk totaal een 51^4y2 overwinning der Haarlemmers zal brengen Indien dit juist is, zullen de Hagenaars door gebrek aan uithoudingsvermogen ver loren hebben. H. Chr. S. V. Haarl. S. G. J. B N Ruben Sr.G. Kroone 01 H. SmitskampJ. H. Manvitz 10 J. C Geusebroek—J. K. Veurman V2 P. v. 't Veer—G. Bol lebakker 0—1 A. v. ZijlPh. Th. Stol afgebr, A. W. KosterJ. G. LeibbrSndt 10 K de RooC. A. Lu kart 1/5 P. W. DroogH. J. Lichteveldt afgebr, G. J. D. AaldersW J. Saeys 10 J. KreuzenD. Wielenga afgebr. Voorloopig totaal 4—3 De Hagenaars, die aan de even genummer de borden wit hadden, misten C. L. Rubert en J. Bakker. De Haarlemmers hadden re serves voor R. A. G. Davdson, J. Sondorp en' J. G. van Burken De partij aan het vijfde bord zal door eert arbiter worden beslist; remise is het waar» scbijnlijkste resultaat. De andere partijen! zullen worden uitgespeeld; beide staan gun- -stig voor Haarlem,

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8