STADSNIEUWS MAANDAG 27 FEBRUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 Gouden jubileum K. Bonte Koninklijke onderscheiding verleend Zaterdag was het vijftig jaar geleden, dat de heer K. Bonte als sigarenmaker in dienst kwam bij de Edelachtbaar-sigaren fabrieken der firma A. N. J. Wjjtenlburg. Vanzelfsprekend is dit zeldzame feest niet onopgemerkt voorbijgegaan, liet per soneel had Zaterdagmorgen vrijaf, zoodat allen aan de huldiging Wan don jubilaris in een der groote fabrieksgebouwen konden deelnemen. Vooraf werd de lieer Bonte met zijn echt- genoote en dochter in het (privékantoor der directie ontvangen en daar door den oud sten firmant, den heer S. Wijtenburg toegesproken, in tegenwoordigheid medo van z'jn broer, den heer Chr. Wijtenburg, die na een lange ziekte weer voor het eerst in de fabriek was en in tegenwoor digheid van de beide zoons van den oud sten directeur, die eveneens in de firma zijn opgenomen. De heer S. Wijtenburg wees erop, dat deze dag voor den jubilaris een der laatste mijlpalen in zijn leven was. Spr. had den jubilaris nu op zijn kantoor ontboden om hem mede te deelen, lc dat zijn werktijd bij de firma is afgeloopcn en 2e. dat hij zijn laatste levensjaren niet on verzorgd behoeft door te brengen, wijl hem door "de firma een ipcnsioen is toegekend, buiten het pensioen der vereeniging. Nadat de jubilaris hiervoor met enkele woorden had dank gezegd, trok men naar de fabriek. Het personeel stond in dubbele rijen in de fabriek opgesteld en daar tussehendoor schreed men langs het vcrsieirie gedeelte naar een podium, waar de jubilaris onder het feestelijk .,50 jaren" plaats nam. Hier sprak de heer S. Wijtenburg namens 'de firma een woord van hartelijkcn geluk- wensch en herinnerde eraan, dat het 50 jaar geleden is, dat hij. zijn eerste stappen in de" toen nog bescheiden fabriek zette. Verschillende generaties der familie Wij tenburg heeft de jubilaris hier meege maakt. Spr.'s grootvader, zijn oom en zijn vader gingen spr. voor. In 1001 kwam spr. zelf in de fabriek, daarna ook -zijn broer en later ook zijn twee zoons. Spr. wees dan op den staat van dienst van den jubilaris. Hij maakte zoo geregeld ,0000 sigaren per week, dat is in 50 jaren 7.500.000. In aanmerking nemend de lengte van een sigaar heeft de lieer Bonte een sigaar vervaardigd van 1000 Km. lengte, welke zou reiken van hier tot diep in Oos tenrijk. Spr. herhaalde hierna, dat de fa. hoopt, dat hij door het toekennen van een pen sioen zijn laatste jaren in welverdiende rust moge doorbrengen (applaus). Ook uit naam van zijn broer dankte spr. den jubilaris voor het voorbeeld, dat hij hot overige personeel heeft gegeven, terwijl hij hem als huldeblijk tevens een enveloppe met inhoud aanbood. Na een dankwoord wan den heer Bonte volgde een „lang zal hij léven". De heer Wijtenburg las hierna namjens 'den burgemeester, die verhinderd was aan wezig te zijn, een brief voor, waarin werd medegedeeld, dat den heer Bonte bij Kon. besluit van 10 Februari door H. M. de Ko ningin was verleend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eeremedaille in Namens den burgemeester speldde de heer Wijtenburg dien jubilaris de medaille op de borst, waarna het Wilhelmus werd gezon- g(?HLcma sprak de boekhouder der firma, 'de heer H. Stoffels namens het kantoor personeel en do meesterknechts, die wees op het groote voorrecht, dat de jubilaris ge had heeft om 50 jaar in gezondheid en kracht te mogen arbeiden en thans zijn eervollen staat van dienst mag bekroond divan met zien. Als aandenken bood spr. kleed aan. De heer P. Schouten sprak vervol gens als oudste collega van den jubilaris, die zich steeds een goed kameraad heeft getoond. Hij bad het personeel zien groeien van 30 tot 450 man en in al die jaren was hij nog niet één week ziek geweest. Spr. zegde voorts de firma Wijtenburg hartelijk dank voor het aan den jubilaris toegekende pensioen. Deze geste zal arbei ders en patroons nader tot elkaar brengen. Aldus zullen patroons en arbeiders elkaar vinden en dit zal ertoe bijdragen om de zaak groot te maken. Dan was het woord aan den heer J. Mul- d e r, die namens de feestcommissie den jubilaris hartelijk geluk wensohtc en het een unicum in dezien tijd noemde, dat men een halve eeuw bij een firma in betrekking mag zijn. Namens het personeel bood spr. den ju bilaris een complete huiskamermeubilee- ring aan, hetgeen den jubilaris de interrup tie ontlokte „ik ga weer opnieuw aanteeke ben". Spr. zegde het personeel hierna dank voor de bijdragen, de made commissieleden .voor hun werkzaamheden en do meisjes, die de gelden hadden ingezameld. Tenslotte sprak nog de jongste collega van den jubilaris, Henk Brand, die in dichtvorm zijn gelukwensohen aanbood. De jubilaris dankte alle sprekers afzon derlijk, waarna de plechtige bijeenkomst besloten werd met het aanbieden van eeni- ge tractaties. De werkloosheid De dagstaat van 23 Februari van den Gem. dienst voor Sociale Zaken vermeldt een totaal aantal ingeschrevenen van 4221. Op de overeenkomstige data van 1938 en 1937 was dit aantal resp. 4626 en 5005. Plet cijfer is als volgt over de versohillende groepen verdeeld: bouwvakarbeiders 1059, fabrieksarbeiders 220, kantoorpersoneel 185, hotel- en cafépersoneel 79, houtbewerkers 162, kleermakers 84, land- en tuinarbeiders 143, metaalbewerkers 544, sigarenmakers 24 technici en opzichters 27. textielarbeiders 272, transportarbeiders 938, typografen 78, voedingmiddelenarbeiders 243, vrouwen 154. ZILVEREN MEDAILLE VOOR 24 JAAR DIENST Aan den wachtmeester der le klasse A. v. Waard van het 6e Reg. Veldartillerie zal, in gevolge de beschikking van den comman dant Ie Divisie, op Donderdag 16 Maart de zilveren medaille voor 24 jaren dienst wor den uitgereikt INBRAAK Tijdens afwezigheid der bewoners, die naar een familiepartijtje waren is Zater dagnacht ingebroken ten huize van de fam cl- l'F in de Oltmansstraat. Uit een han ii' li je en een spaarpot werd een be drag van ongeveer l 20,— ontvreemd* Intrede Ds J. Zandee Onze stadgenoot, de heer J. Zandee, is gis termorgen bevestigd tot Nederl. Hervormd predikant te 's Heer-Hendrikskinderen bij Goes. De dienst stond onder leiding van Dr. Riemcns, pred. alhier, die voor deze gelegen heid als tekst had gekozen. Romeinen 10 15 „Hoe zullen zij prediken, indien zij niet ge zonden worden? Gelijk geschreven is: Hoe liefelijk zijn do voeten dergenon, die vrede verkondigen, dergenen, die het goede ver kondigen!" Na voorlozing van Jesaja 52 en 2 Timotii. 2 vers 1—15 volgde de prediking, wharin D9 Riemens drie vragen beant woordde; 1. Wat is de inhoud van de predi king der Chr. Kerk? „Wij prediken Chris tus, den gekruisigde". Ben blijde boodschap is hot, die tot ons komt, peiijk Jes. 52 ons schildert, doch de weg tot het heil voert door smaad en dood. Christus is de gekrui sigde Christus. 2. Vanwaar heeft de predi kant de moed en de kracht, deze boodschap te brengen? Uit de kracht Gods, die hem draagt. God kiest zich kleine en schuldige menschen tot zijn dienaren, doch juist om dat Hij hen kiest, kunnen zij den dienst vol brengen. 3. Wat mogen wij dan verwachten als resultaat van de prediking? Veel verant woordelijkheid draagt hier de gemeente; doch ook bij 'n schijnbare mislukking blijft altijd de troost, dat tenslotte God het is, die Zijn woord niet ledig tot zich laat weder- keeren. Na voorlezing van het formulier en het be antwoorden der vragen volgde de handop legging, waardoor de jonge predikant werd bevestigd in het heilig ambt van herder en leeraar. Behalve Dr. Riemens, nam hieraan ook de consulent, Ds Steins deei. In de middagdienst verbond Ds Zandee zich aan zijn gemeente. Uit 1 Korintiien las hij voor hoofdstuk 1 vers 17 tot 2 vers 16, waarna een preek volgde over 1 Kor. 2 vers 7: „Maar wij spreken de wijsheid Gods, die verborgen was, welke God te voren veror dend heeft tot heerlijkheid van ons, eer de wereld was". De'wijsheid Gods staat tegen over de dwaasheid der menschen, een dwaasheid, die wij zelf wijsheid hebben ge noemd. Doch zoolang de Joden teekenen vragen en de Grieken wijsheid zoeken, zul len zij het Woord Gods niet verstaan; eerst zelfverloochening brengt tot het evangelie. Dat mag naar de wereld een dwaasheid zijn doch de Chr. Kerk gelooft, dat het dwaze Gods wijzer is dan de menschen en het ster ke Gods zwakker dan de menschen. Zoo pre diken wij Christus, de kracht Gods en de wijsheid Gods. In zijn toespraken richtte Ds. Zandee zich tot den consulent en tijdelijk-consulent zij ner gemeente, zijn bevestiger Dr. Riemens de predikanten uit de ring Goes, den burge meester, kerkvoogden en notabelen, verzor gers van den ecredienst, het schoolbestuur, leden van het dispuut, waartoe hij in zijn studietijd heeft benbord, de Herv. Jongeren Organisatie te Leiden, kerkeraad en ge meente. Daarna voerde de voorzitter van 't schoolbestuur het woord, de praises van het collegium theologicum c.s. „Jahve Nissi" sprak een woord van dank en de consulent heette den jongen predikant welkom in de ring Goes. De gemeente zong een zegenbede. Onder de vele belangstellenden merkten wij op, behalve een groot aantal familiele den, vele studiegenooten en enkele leden dier H. J. O. te Leiden. Eerste Leidsche E.H.B.O.-brigade Bij de bestuursverkiezing heeft het be stuur van deze brigade wijziging ondergaan. Het is thans als volg samengesteld: Eere-voorzitter Dr. E. J. J. G. Renaud; Voorzitter G. H. Splinter; Vice-Voorzitter F. v. d. Mark; Eerste-secretaris C. v. d. Kraan, Maredijk 89A; Twee d e-aeretarisL. F. M. Groffie; Eerste-penningmeester A. P. v. d. Voort, tweede penningmeester H. Treur; al gemeen-Adjunct J. A. Verkuylen; Comm. Materiaal Mej. M. A. van Ingen Schenau; Verbanddepot: Mevr. J. C. van HeelZon- derop. De brigade heeft hulpposten ingericht aan de navolgende adressen: Mej, M. A. v. Ingen Schenau „Oud-Hortus- zicht"; Mevr. J. C. van HeelZonderop, Jan van Houtkade 30; A. P. v. d. Voort, Haag- weg 1; P. A. de Haan, Oude Vest 99; P. M. Pielanen, v. Speykstraat 1; F. v. d; Mark, Julianastraat 41—43; A. Verhoog, Haarlem merstraat 57; F. H. van Remundt, Zijlsingel no. 3; W. F. Smit Jr. Javastraat 1; D. P. Weyers, Mamixstraat 17; J. A. Verkuylen, De Sitterlaan IA; H. Treur, Heerensingel no. 51 A. Snipperjacht door' Leidsche officiers-jachtvereeniging De gestadige regenval op de koude Zater dagmiddag jl. maakte de snipperjacht, ge organiseerd door de L. O. J. V. en gehouden in de Katwijksche duinen, niet aantrekke lijk. Niettegenstaande deze ongunstige weers omstandigheden was een groot en sportief gezelschap bestaande uit drie dames, vijf jonge dames, veertien heeren-burgerleden 15 reserve-oDficieren, bij de startplaats aanwezig. Het parcours hetwelk drie uur rijtijd vor derde, was uitgezet door den heer H. C. Broekman. Als jagcirnecster fungeerde de kapitein H. A. Luitwieler die, door het verregenen en verwaaien der serpentines, die het te volgen spoor aangaven, geen gemakkelijke taak had. Vanaf de cantine Katwijk ging de achter volging door de duinen naar Duinoord, de Bierlap. over het strand in de richting van het beginpunt waar de „vos" zich hoogst waarschijnlijk moest ophouden. De staart van de „vos", welke op den rug van den heer Broekman was bevestigd werd na een spannende vangpartij, door Mevr. J. M. Moe rusLedeboer na veel moeite be machtigd. Hierdoor is de vossenprijs voor de derde maal in handen van een der bur- gerledcn gekomen. Zooals gebruikelijk zal het volgend jaar de winnares van de prijs, als „vos" moeten fungeeren. EERSTE HULP OP DONDERDAG Bij de wielerwedstrijden op Donderdag a.s. zullen van 1012 uur v.m. E.H.B.O.- posten gevestigd zijn in het Nutsgebouw, (E.H.B.O. Brigade) het voormalig Gymna sium (afd. Leiden, Ned. Roode Kruis) en in hot gebnuw van de Meisjes H.B.S. (afd. Leiden Ned. Vereen, v. E.H.R.O.). KANTTEEKENINGEN BIJ HET RAADSVERSLAG I Het is niet aardig om iemand, die zich pas in een splinternieuw paikj© heeft gesto ken en meent, dat hij er daarin toch zeer presentsbei uitziet, zijn oude plunje achter na te dragen en hem, op die manier aan een vervelend verleden te herinneren. De s.d.a.p. paradeerde de laatste jaren als een keurig nette burgerlijke mijnheer, gehoorzaam aan de regeering, aanhanger van een soliede financieele politiek, waarbij men er alles op zette om de eindjes aan elkaar te knoopen, zelfs ook ten koste van degenen, die het minst kunnen missen. Daarom was het niet aardig, dat men de sociaal-democraten tij dens de begrootingsdelbatten telkens moest herinneren aan dien tijd, toen zij nog zoo gansch anders gekleed waren, nl. als man nen in een ruig oppositiecostuum, die wel iets anders zouden laten zien als zij maar eenmaal aan de regeering konden doel en, die het wel zouden halen waar het zat, als het er op aan kwam de middelen te vinden, om de zegeningen te bekostigen waarmee zij de stad zouden overstroomen. Het lust ons niet de veranderde houding van de s.d.a.p. nog breedvoerig te beschou wen. Wie de' raadsverslagen van de vorige week gelezen heeft en met nam» de redevoe ringen van de heeren Beekenkamp, de Ree- de en Wilmcr is daarover genoegzaam inge licht. Hij behoeft zich slechts te herinneren hoe de s.d.a.p. vóór vier jaren met pathos en bewogenheid de verlaging der indirecte be lastingen (electriciteitstarieven) kon beplei ten, omdat deze zoo onevenredig zwaar op de minst-draagkrachtigen drukten en hoe zij verleden jaar een verhooging van diezelf de indirecte belastingen wist te verdedigen en aanvaarden. Hij behoeft slechts te den ken aan het befaamde Leidsche plan van arbeid, dat vóór vier jaar met veel tam-tam werd gelanceerd en dat, toen de sociaal democraten hun intrede in het college van B. en W. deden, haastig onder de taifel ver dween. De sociaal-democratisdhe woordvoerders hebben zich er niet tegen kunnen venveren nen hun deze dingen onder de neus hield. Zij hebben het wel geprobeerd. De heer van Eek heeft gezegd, dat het toch lo gisch was, dat men zich in de oppositie an ders gedroeg dan wanneer men aan de re- geering deelnam. Dit was het eerste argu ment. Goed. Men kan het in zeker opzicht eerlijk meenen wanneer een partij erkent dat zij een opportunisch standpunt van partij-politieken aard heeft ingenomen, al kan men zulk een standpunt natuurlijk al lerminst bewonderen. Het tweede argument, dat speciaal door den heer Hessing werd gebruikt, was regelrecht onsympathiek en het was ook geen argument. Het was de in hoogmoed geuite vraag: Hebben wij dan de bankroetierspolitiek gevoerd waar jullie zoo bang voor waren? Het antwoord op deze vraag moet luiden: neen, want, gij hebt al uw politieke leuzen en beloften ingetrokken en hebt eenvoudig gewandeld in de voet stappen dergenen, die volgens u op een ver keerden reactionairen weg waren. Wanneer die verwachting van bankroetierspolitiek ooit geuit is, dan is dat geschied op 't eigen program, op de eigen leuzen en beloften der S.D.A.P., omdat men die partij daarin ern stig nemen wilde, omdat men dacht: als zij doet wat zij zegt dan loopt het met de ge- meente-financiën verkeerd uit. Welnu zij heeft niet gedaan wat zij zeide, maar geeft het dan pas om te zeggen: Hebben we nu zoo'n bankroetierspolitiek gevolgd? Een royale erkenning van de fouten harer oppositie-politiek door de S.D.A.P. tijdens deze begrootingsdebatten zou de politieke hemel gezuiverd hebben en den weg voor sa menwerking hebben vergemakkelijkt, maar deze botte hoogmoed en zelfingenomenheid was al weinig geschikt om kracht bij te zet- en aan den oproep, dien de heer v. Eek tot de rechtsche partijen deed om gezamenlijk onder het werk voor een nieuwe gemeen schap de schouders te zetten. Men weet immers niet wat men van de s.d.a.p. te verwachten heeft. Ze kan immers opnieuw haar huigje naar den wind han gen, als de windrichting maar een beetje verandert en zich dan misschien weer op de borst slaan en zeggen: Doen wij het nu zoo slecht? Wij vergeten bij dit alles niet, dat de S. D. A. P. geen meerderheid heeft in den Raad noch in het College van B. en W., zoo dat zij (nog) niet kan wat zij wil, want het is wel duidelijk geworden, dat zij de politiek die zij op 't oogenblik voert, in groote lijnen ook wel degelijk wil, omdat zij nu de prac- tijk op haar aankomt, inziet dat zij in de huidige omstandigheden op geen andere wij ze het gemeentebelang waarachtig dienen kan. De schuld die zij vroeger bij de dusge naamde reactionaire gemeentebestuurders zoekt schuift zij thans op de Regeering. Het zou interessant zijn te weten op wien zij de schuld want de schuld blijft natuurlijk schuiven zou als ook in de Regeering de Sociaal-Democraten hun intrede zouden doen. De opmerkingen moesten ons van het hart voordat wij nu in een tweede artikel om trent de begrootingsdebatten wat meer in bijzonderheden treden. Daarbij treden voor al twee dingen op den voorgrond: het deibat Beekenkamp—Venvey en de kwestie der werkverschaffing. A. J. den Hollander t In den ouderdom van 79 jaar ls gisteren in het St. Elisabeth-ziekenhuis overleden de heer A. J. den Hollander, penningmees ter van de Vereen, voor Vreemdelingenvere keer, oud-lid van de Commissie voor Schoolverzuim, oud-waarnemend rentmees ter van het Hoogheemraadschap van Rijn land. VAN DE TRAP GEVALLEN Zondagmorgen is in de Gehoorzaal de 26- jarige tuinknecht J. S. die met een bak met flesschen de trap af kwam gevallen doordat hij dacht reeds den beganen grond te hebben bereikt, terwijl hij nog twee tre den afdalen moest. Hij kneusde den rech- Ook de Reddingsbrigade zal op het; tervoet en is door den E.H.D. naar 't Acad. Steunkantoor aanwezig zijn. J Ziekenhuis gebracht. Autosnelweg beoosten Leiden Het doe] van den autoweg beoosten Leiden is een snellere ve.-binding tus- schen Amsterdam en Rotterdam en Den Haag tot stand te brengen, welke vanaf Amsterdam tot het vliegveld Ypenburg geheel het karakter van een autosnel weg zal hebben. D.w.z. de weg is alleen toegankelijk voor motorisch verkeer. Alle gelijikvloersche kruisingen zijn ver meden en de weg bezit over zijn geheele lengte twee gescheiden rijbanen. In ver band met de aanwezigheid van andere wegen in de nabijheid zullen geen rijwielpaden wor den aangelegd. Het belangrijkste gedeelte van het op 21 Maart aan te besteden weg vak bestaat uit de kruising van den nieuwen weg met den auto snelweg Den HaagUtrecht. Aangezien de nabijheid van de spoorbaan de z.g. klaver blad-oplossing onmogelijk maakt, heeft men zijn toevlucht gezocht in een verhoogd ver keersplein in den nieuwen weg met afwegen naar den weg Den HaagUtrecht. Het ver keer op laatstgenoemden weg zal hierdoor ongestoord door kunnen rijden, terwijl het verkeer op den nieuwen weg het verkeers plein om moet rijden, evenals het verkeer, dat linksaf van den eenen autoweg den an dere wil bereiken. Na tot stand komen van den geheelen weg YpeniburgBurgerveen zal de afstand Am sterdamRotterdam met 6 km. verkort zijn, terwijl dan alle bebouwde kommen zullen worden vermeden. SCRVCCri RyK5WE6 MA BüRQERVLtn - yPENBORÜ of dlv.; 10 Parijs R; 10.60 Radio PTT N of dlv; 11 20 Parijs R; 12.10 RadioPTT N of dlv; 12.20 sel VI- 2.20 Partis R; 3.20 Keulen: 4.20 Droitwlch5.20 Brussel Fr; 6.05 Radio PTT N; C.20 Keulen 7.20 Brussel VI 7.50 Straatsburg of div.; 8.20 Keulen Programma 4: 8.00 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 London Reg: 1.20 Droltwich; 2 London R; 5.20 Droltwich; 8 20 Boedapest of dlv 8.35 Lon don Reg; 9.20 Droltwich: 9.46 Brussel Fr; 10.20 sel VI; 10.30 Droltwich DINSDAG 28 FEBRUARI Programma 3: 8.00 Keulen; 9.20 Pai'Us R; 10.25 Radio PTT Nord of dlv; 11.20 ParUs Rj 12 36 Brussel VI; 2.20 R. Danmark of dlv; 2.40 Radio PTT N. of dlv.: 3 20 Droltwich; 365 Radio PTT N of div; 4.20 Keulen; 6.20 Brussel VI; 6.45 Londen Reg; 7.20 Brussel VI; 8 10 Lon den Reg; 8.50 Keulen; 10.20 Brussel VI; 11.20 K Programma 4: 8 Brussel VI: 9.20 Diversenj 10.35 London Reg: 12.60 Droltwich; J..40 Radio PTT N of div; 2.20 Londen Reg.; 4.20 Droltw.; 4.46 London Reg; 5.20 Droltwich; 7.50 Straats-. burg of div.; 8.20 Droltwich Agenda Dc avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 25 Februari tot en met Vrijdag- 3 Maart a.s. waargenomen door de apotheken. P. du Croix. Rapenburg 9, telef. 817 en Hulp der Menschheid, Hooigracht 48. telef. 1060. Vrijwillige brandweer-organisatie Voor luchtbescherming Op het terrein van de brandweerkazerne is Zaterdagmiddag de eerste oefening ge houden van de omangs door de afd. Leiden van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming in het leven geroepen vrijwillige brandweer-organisatie. Door vrijwilligers werd, nadat zij den avond te voren waren geïnstrueerd, practisch ge oefend met standpijpen waarop eenige slan gen werden gekoppeld. De oefening stond onder leiding van den heer Couzy, het hoofd van de politie-brandweer, die werd bijgestaan door een drietal agenten. Door de leiders van de vrijwilligo brandweer is de stad verdeeld in 11 districten, die weer zijn onderverdeeld in verschilende wijken. In elke wijk zal een standpijp met toebe- hooren worden geplaatst, terwijl voor de bediening zes man zal worden aangewezen. In totaal heeft men 560 600 man noodig. Men heeft er thans ongeveer 90. Gegadig den kunnen zich aanmelden bij den heer Lindcnbergh, geboaw L.D.M., Stationsweg 12, telef. 3434. Eiken Vrijdagavond en Za terdagmiddag zal een ploeg van 30 man worden geoefend. Hebben alle vrijwilligers een beurt gehad, dan zal een oefening wor den gehouden in de verschillende wijken, terwijl daarna van tijd tot tijd herhalings oefeningen zullen worden gehouden. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: G Blesbroek 27 J en J Post 21 J; I Arnoldus 28 J en P W Be|j 26 j; G Fas- seur 34 J en A H Zonderop 28 J; J H Onos 20 J en M F Kukler 18 J BEVALLEN: A BJasperse—Kriek d; J W G v WeizenBakker d. UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN HET NIEUWE KERKBOEK In de Ned. Herv. Kerk Julianastraat zal Woensdag een gemeenteavond gehouden worden. Hierin zal door Ds. Stehouwer ge sproken worden over „Het nieuwe kerk boek". Na een inleiding over den nieuwen bundel worden een paar Psalmen, o.a. 23, 42 en 68 en voorts enkele gezangen geza menlijk gezongen waarbij de heer Van der Heyden, organist begeleiden zal. DE OPENING VAN T RAADHUIS De opening van het nieuwe Raadfhuis is, zooals gemeld, vastgesteld op 4 Maart a.s. Aan het ipubliek zal waarschijnlijk Zater dag 11 Maart gelegenheid gegeven worden, het gebouw te bezichtigen. De speciale voorwaarden waaronder dit gesohiedlcn kan zullen nog nader bekend gemaakt worden. CHR. COOP. BOUWVEREENIGING De Chr. Coöp. Bouwvereeniging te. Ouds hoorn, heeft aan den aannemer M. van Beusekom den bouw opgedragen van een 9-tal woningen in het z.g.n. Heulkamp. CHR. HIST. JONGERENGROEP Voor de Chr. Hist. Jongerengroep spreekt Vrijdagavond in gebouw „Bethel" Ds. G. Ps. Scheers, alhier, over „De Staatkundi ge gedachte van Hoedemaker", HOE DE VOETBAL ROLDE A.R.C., 1 heeft Zaterdag een vergeefschen tocht gemaakt naar Katwijk daar men ver standig genoeg in verband met den regenval besloot niet te spelen. Op het terrein aan dw Steenstraat werd wel gespeeld. Hier was men aanvankelijk niet zoo wijs om de wed strijden af te lasten. A.R.C. 3 speelde op het hoofdterrein tegen Quick Boys 4 uit Katwijk. Tegen storm en regen in had ARC met de rust een 30 voorsprong. Na de rust werd voort gemodderd en verkleinden de gasten den achterstand tot 3—1. Toen nog 25 minuten to spelen waren gaven de gasten den wedstrijd gewonnen. Het weer werd te slecht. Op het bij terrein speelden A.R.C. 4 en Quick Boys 5. Hier ging de rust in met 2—2 Na de rust toen de stand 44 was wilden A. R.C. en de scheidsrechter staken. De ont- sportieve Boys-aanvoerder wilde niot. Ver schillende A.R.G.-ers gaven er den brui aan. Zoo maakten de gasten 74 en nog wilde de Katwijksche aanvoerder niet staken, waarop de scheidsrechter het verstandigste was en toch affloot. Het waren mod derbal letten geweest. ALKEMADE RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Woensdag 1 Maart 1939, des namiddags om 7y2 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken 2. Voorstel tot overname van de Hoeve Alkemade en sluiten van een nieuwe pachtovereenkomst 3. Voorstel tot verlenging van de per 15 Maart 1939 vervallende kasgeldlee- ning. 4. Voorstel tot toekenning van een rij- wielioelage aan den controleur steun verlcening. 5. Voorstel tot aankoop van grond voor hypotheekbouw. 6. Voorstel tot 'wijziging van de Statu ten der Stichting Drinkwaterleiding „De Drie Gemeenten". 7. Voorstel tot wijziging van het raads besluit inzake aankoop van grond. 8. Voorstel tot verleening van voorschot ten aan de Bijzondere Lagere school] Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf N.V. ADMINISTRATIEKANTOOR H. WINS Jan van Nassaustr. 99, 's-Gravenhage Telefoon 774577 Administratie en Beheer v. Vermogens EFFECTEN COUPONS ASSURANTIëN HYPOTHEKEN besturen als bedoeld bij art. 103 der L.O. wet. 9. Benoeming van een lid en drie plaats vervangende leden stembureaux. 10. Reclames schoolgeld. 11. Wijziging gemeentebegrooting 1938 eü 1939. HAZERSWOUDE ZANG- EN ORGELCONCERT Het is een uitnemend geslaagde ajvond ge worden, vol kunstgenot, die belegd was in de Ned. Herv. Kerk alhier en waarin mej. van der Steeg en de heer Innemée, beide uit Den Haag, een zang- en orgelconcert gaven, ter- vrij 1 de Chr. Gem. Zangvereen. „Zang en Vriendschap" haar gewaardeerde medewer king gaf. De opzet van dezen avond was, dat de op brengst van de vrije collecte, daarin gehou den, Ibestemd zou zijn voor het bouwfonds van de nieuwe kerk, waarvan de plannen in oen vergevorderd stadium zijn. De schoonste, heldere en reinste klanken wist de heer Innemée aan het prachtige orgel te ontlokken met o.a. werken van Bach, Mendelssohn en Handel. Beheersclit en rustig klonk de zuivere stem van mej. Van der Steeg, die de groote schare wist te •boeien en te stichten, o.a. me* Handels Largo en het vehheven 15e-eeuwsdhe kerk lied „Immanuël". Het Koor was op volle kracht, impulsief gevoelvol, onder leiding van zijn directeur, den heer Zanen. De solopartij uit Psalm 121 werd uitnemend vertolkt door mej. D. Cok, Er heerschte stemming en wiiding en gevoel volle aandacht onder de pl.m. 400 aanwe zigen. Ds. Kiehl had de leiding wan den avond. De collecte bracht ruim f 77 op, HILLEGOM RIJWIEL ONTVREEMD Een onbeheerd voor een woning aan de Hoofdstraat staand heerenrijwiel, merk Ra leigh, werd ontvreemd. De Politie stelt een onderzoek in. PATRIMONIUM De plaatselijke afdeeling vergadert heden avond in haar gebouw aan de v. d. Ende laan. De heer G. Rikkers zal het onderwerp „Hets treven naar het losser maken van den welijksband", behandelen. BEGIN VAN BRAND Zaterdagmorgen ontstond een begin van brand bij de fam. van V. Doordat een der kinderen tegen een rekje met kleeren liep, dat om de haard stond, viel het om en de kleeren raakten in brand. Het vuur greep snel om zich heen en een gordijn, schoor- steeralooper en het behang werden een prooi der vlammen. Door het kordaat optreden van buren en het personeel der veiling werd erger voorkomen. De inmiddels ontboden brandweer behoef de geen dienst te doen. KATWIJK HOE GROOT WORDT DE KIESDEELER 7 Een belangrijke factor bij de a.s. gemeente raadsverkiezing is de kiesdeeler. Het aantal kiezers bedraagt, zooals we reeds eerder meldden, 869S. Bij de vorige raadsverkiezing in 1935 was 13,48 pCt of niet wezen stem men of hadden een ongeldige stem uitge bracht. Thans kan niet. zooals toen wel het geval was, de geliecle visschersvloot gelijktijdig uitvaren. Veilig kan dus worden aangeno men. dat niet 13.4S pCt doch 12 pCt. of nog minder niet stemt, of ongeldig stemt, zoodat het aantal geldige stemmen ongeveer 7654 zal bedragen. Dit voor de a.s. raadsverkie zing aannemende komt men met 17 zetels op een kiesdeeler van rond 450. En voor do kleine partijen, die minstens van den kiesdeeler moeten behalen om voor een ze tel in aanmerking te komen, zij vermeld, dat deze dan minstens 33S stemmen zullen moeten behalen. De A.R. in Katwijk a.d. Rijn behaalden in 1935 318 stemmen en de R. K. 340. Het zal dus een spannende strijd worden. KATWIJK AAN ZEE Zaterdagavond kwam het personeel van! der gasfabriek in feestvergadering in Casa Cara" bijeen. Aanwezig waren de Directeur der Gasfabriek, de heer A. F -an Danlen en Ir Doets. Het lionglcnm dezen avond was de huldiging van oer Arid Holst welke met zijn vrouw en kinderen ter vergadering aanwezig was. De lieer v. Daalen sprak den jubilaris in hartelijke bewoordingen .toe. Naméns het personeel

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6