ÏÜQi» ASPIRIN NORTH CTATE MAANDAG 27 FEBRUARI 1939 EERSTE BLAD PAG 2 SCHOONMAAKBEDRIJF GLAZENWASSCHERIJ AMSTERDAM ROTTERDAM VELSEN DORDRECHT HAARLEM UTRECHT LEIDEN HILVERSUM DEN HAAG GRONINGEN DELFT BRUSSEL Dagelijks inwendig schoonhouden van gebouwen (Reel.) Het Palestijnsche vraagstuk Ronde-tafel-conferentie in den herfst De voorstellen, welke de Britsche re geering bij de Palestina-conferentie zal indienen, behelzen, naar Reuter ver neemt, als hoofdpunt het denkbeeld van een rondetafel-conferentie in den a.s. herfst, naar het voorbeeld van de besprekingen, welke werden gehouden ter vaststelling van de nieuwe grond wetten van Indië en Egypte. Koning George zou, namens de Britr sche regeering, niet alleen de politieke vertegenwoordigers van Palestina en Groot-Brittannië uitnoodigen, maar ook deskundigen op het gebied van grond wetten. De Britsche vertegenwoordiging zou ook bestaan uit leden van de oppositie partijen, ten einde de toekomst van Palestina boven de partijpolitiek te plaatsen. Naar Reuter meent, heeft de Britsche re geering den wensch uitgesproken, dat een zelfbestuur in Egypte wordt ingesteld, hoe wel duidelijk werd gezegd, dat zij niet on middellijke invoering daarvan verlangt Op de rondetafelconferentie zal ongetwij feld ook gesproken worden over een ver drag met Groot-Brittannië, ter bescherming van de Britsche belangen in Palestina en .van de verschillende gemeenschappen. In afwachting daarvan wordt, volgens Reuter, voorgesteld de adviseerende uitvoe rende raden uit te breiden met Joodschc en Arabische niet-officieele leden, di» dooi den hoogen commissaris zouden worden benoemd. Het is mogelijk, dat die leden ministers zonder portefeuille zouden zijn. Naar Reuter verneemt heeft het bestuur van de Jewish Agency begloten een catego rische verwerping van de Britsche voor stellen aan te bevelen. De eindbeslissing ligt nu bij de commissie van Zionisten en niet-Zionisten, die de Joodsche delegatie ,van advies dient en die morgen de aanbe veling tot verwerping zal toestudeeren. In het onderhoud tusschen de Britsche en Joodsche vertegenwoordigers, zal, indien de commissie van advies zich er mee ver- eenigt, worden verklaard, dat de regee- ringsvoorstellen geen basis vormen voor .verdere besprekingen. De Joodsche nationale raad heeft reeds thans de volgende verklaring gepubliceerd: „Een voorstel, dat het einde van het Pa- lcstinamandaat, volgens de Balfourdeclara tie, zou beteekenen en een onafhankelijken staat onder controle van een Arabische meerderheid invoeren, zou dp fundamenten van het Joodsch nationaal tehuis aantas ten. Dat plan zal stuiten op het verzet der Joodsche bevolking van Palestina en het geheele Joodsche volk. De Joodsche bevol king zal zich in haar geheel kanton tegen elke poging haar een minderheidsstatuut op te loggen en haar vrije ontwikkeling in haar vaderland te belommeren. In hot land Israels zal geen Joodsch ghetto komen." Inmiddels is de rust in Palestina nog steeds niet weergekeerd. Te Haifa zijn een Joodsche chauffeur en een man, die naast hem zat, door een bom gedood. Als gevolg daarvan is in de Arabische wijk de beperk te staat van beleg afgekondigd. Exceltlor Heren- of Damesrijwiel, met orlq. Torpedonaaf. Kettlngkait, enz. voor i6.— Nikkelen delen zwaar verchroomd, modelwerk geheel roestvrij, de allerbeste Engleberl banden, het kan niet beter. Drie Jaar garantie. Franco levering. Iedere 25ste koper van een rijwiel, krijgt het volle bedrag terug. Staat ondor controle van N.V. Commer cieel Propaganda Bureau, Kneuter dijk 11, Don Haag. Vraagt prljsc Hongaarsche nazi-leiders naar concentratiekamp Zeven en veertig leiders der Hongaristen, de nationaal-socialistische beweging, welke dezer dagen door de Hongaarsche regeering werd verboden, zijn naar een concentratie- kamp overgebracht. Tot hen behooron jour nalisten, een professor, eenige lagere regee- ringsambtenare en eenige reserve-officie ren die allen de kans loopen tot twee jaar gevangenisstraf te worden veroordeeld. De politici heeft in de provincie tweehon derd tot driehonderd personen gearresteerd. Een groot aantal dergenen, die te Boedapest zijn gearresteerd, zijn, na een waarschuwing te hebben ontvangen, weer op vrije voetien gesteld. De politie heeft ook een hoeveelheid pro pagandamateriaal en een zeer groot aantal documenten in beslag genomen. De fondsen van de organisatie zullen worden verbeurd verklaard en voor liefdadige doeleinden worden aangewend. Het schijnt, dat de politie de meeste ge heime codes en documenten, de organisatie betreffende, heeft in beslag genomen. Het gevaarlijkste was een geheime groep, het zwarte front, wélke verantwoordelijk is vor den bomaanslag, welke begin van de maand op de synagoge werd gepleegd. Dank zij de in beslag genomen papieren kon de identiteit van vrijwel alle leden wop den vastgesteld. Er zijn 67 personen gear resteerd, doch nv-n gelooft, dat verscheidene personen reeds naar Weenen zijn uitgewe ken. Hoewel de Hongaarsche regeering haar maatregelen met succes en met een mini mum van onrust heeft ten uitvoer gelegd, gelooft men algemeen, dat de kwestie niet zoo gemakkelijk kan worden geliquideerd. Frankrijk wil goede buurschap met Spanje Een rede van Bonnet In een rede te Gourdon (departement Lot) hoeft de Fransche minister van buitenland- sclie zaken Bonnet zijn groote vreugde uit gesproken over de steeds inniger wordende Fransch-Britsche vriendschap, die ook tot uiting is gebracht in de houding van beide landen ten opzidhte van Spanje. Frankrijk wil met Spanje relaties van goede nabuurschap, herstel van den handel 011 wenscht ook tegenover het Spaansche volk zijn humanitaire verplichtingen na te komen. Ten slotte was het de wensch van Frankrijk, dat het geen nieuwe grenzen zou moeten verdedigen. Bijgevolg moest Frankrijk bij de regeering te Burgos vertegenwoordigd zijn. Voor het aankoopen van diplomatieke betrekkingen hebben wij Lóón Bérard naar Burgos ge zonden, die zich met volle toewijding van die delicate taak heeft gekweten. Overgaande tot de algemeene politieke si tuatie zeide Bonnet ten slotte: Frankrijk zal niet toestaan, dat men het Fransche rijk aantast, dat met Fransch bloed en Franschen arbeid is opgericht. Het zal dat gebied on aangetast handhaven, zooals het er zijn sou- voreiniteit zal in stand houden. Niemand kan hieraan twijfelen, oif er verwonderd over zijn. De Fransche politiek heeft de vriendschap pen van Frankrijk in het buitenland ver sterkt. In het binnenland beantwoordt de politiek der regeering aan het gezond ver stand en den wil van het Fransche volk. Als het gaat om de vaststelling der politiek moet men zich tot hot Fransche volk wenden. Aan het einde van zijn rede is op voorstel van Bonnet een telegram ,van hulde aan Daladier gezonden. Ciano's bezoek aan Warschau De dlirecteur van die „Giomale dTtailüa" doet in aen zeer uitvoerig bericht uit War schau o.m. uitkomen, dat de ItaMaansoh- FoolsChe ontmoeting, hoewel belangrijk geen enkele nieuwe diplomatieke actie noch eenrigo beslissing ten gevolge zal hebben, welke verwijdering op politiek gebied ten gevolge zou kunnen hebben. Er zal geen e nik el pact worden onderteekenid en Pollen zal geen enkel besluit in deze of gene rich ting nemien. De ontmoeting beoogt vooral een ophel dering der betrekkingen tuseohen de beidie landen door een onderzoek van den toe stond en de Europeesohe kwesties, welke hun belangen en de richtlijnen van hun politiek raken. Het blad wijst ten slotte op de eeuwen lange vriendschap tusschen de bedde landen en besluit, dat een onderzoek der algemeene en bijzondere belangen van ItaMë en Polen, in vol!ledige overeenstemming miet die groote beginselen van de as, hoewel binnen het luider dier uitgebreide taak der Pooleche jjaliitiiiek. er toe bestemd is in hartelijkheid en tot voordeel van beide naties en Europa te verioopen. BAKOE, 26 Fobr. De stoomschepen „Tsjka- lof, „Lozio", „Vski" en „Schmitt" zijn met vier vliegtuigen vertrokken om hulp te bie den aan 570 visschers, die meegevoerd wor den door ijsscliotsen, welke zich van den oever losgemaakt hebben. Men heeft reeds 380 hunner gered met hun paarden en mate rieel. De nasporingen worden voortgezet. Te Washington is op 53-jarigen leeftijd overleden Hirosji Saito, gewezen gezant Japan te Den Haag. Hij maakte o.a. deel uit van de Japan9che delegatie ter vre desconferentie, en woonde eveneens de eer- ste zitting van dien volkenbond bij. Van 19321934 was hij Jaipamsch gezant te Dien Haag. Tijdens zijn tweejarig verblijf te Den Haag wist Hirosji Saito zich vele vriendlen te maken, die hom in 1934 niet dan noode als ambassadeur naar Washington zagen 'ertrekiken. In 1937 weigerde Saito de hem aangebodJen partefeuMe van buitenlandsche zaken. Eenigen tijd geleden is hij ais am bassadeur afgetreden. Zorg Aspirin in huis te hebben! MKT BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPt (Red) Hirosji Saito overleden Bérards missie beëindigd Bérard. die Fransche afgezant te Burgos is te Parijs teruggekeerd!, daar hij zijn mis sie in Spanje als beëindigd beschouwt Het nationalistische ministerie van bui- tenfliamdisch'e zaken te Burgos heeft een com muniqué van dien voltgerudlen dmflioud gepu bliceerd „De besprekingen van Bérard en Jardlana zijn geëindigd. Zij verhopen in een sfeer van wederzijdedhe hoffelijkheid en hebben öi/et mogelijk gemaakt op bevredi gende wijze enkele der problemen, die tus schen beide lenidien hangen, op te lossen. Na ondierteekending der accoordlen heeft Bérard afscheid genomen van Jordana en is naar Frankrijk teruggekeerd, van oordleel zijnde, dat de opdracht, die die Fransche regeering hean officieel gegeven had, vervuld was". Het machtsmisbruik in Rusland Gepeoe-mannen voor den rechter Vier gewezen Gerpeoe-amMcrtairen staan Leninek (Weet-Siberië terecht wegens ongemotiveerde arrestaties wan schoolkinde ren. Zij zouden kinderen van fiien tot twaalf jaar hebben aangehouden wegens politieke en contra-re vol utionaire vergrijpen. Dit proces is het derde van dezen aard, dat dit jaar wordt gevoerd. Het vormt een onderdeel van een algemeene campagne tegen machtsmisbruik. NIEUWE GRONDWET OP MALTA Sir Charles Bonham Carter, de gouver neur van Malta, heeft de nieuwe constitutie afgekondigd^ welke voorziot in de oprich ting van een regeeringsraad, die het volk zal vertegenwoordigen door gekozen verte genwoordigers in samenwerking met de regeening. Een datum voor de verkiezingen is nog niet bepaald. De raad zal bestaan uit 8 officieel e ledten, 2 md et-of ficieele door den gouverneur benoemde ledten, en 10 gekozen leden. De gouverneur bekleedt het voor zitterschap. De nieuwe constitutie as een ge volg van de sinds lang gaande agitatie vooi herziening van den regeeringsvonm. EEN DUITSCH LIJN- VLIEGTUIG VERDWENEN Tien personen aan boord Te Benlijn is officieel meegedeeld^ dat een Duitsoh vl iegtuig, dat Vrij dug te Genua had moeten aankomen> dodh toen reedis vele uren over tijd was, thans als verionen wordt beschouwd. Het toestel had tien personen aan boord, onder wie zes passagiers. Heit vliegtuig moet, naar vernomen wordt, op het traijeot Ba'beanenGenua zijn zoek ge raakt. De evacuatie der links-Spaansche autoriteiten Een aanbod van Londen en Parijs In goed ingefliichltle Spaansche kringen te Parijs, aldus Havas, verklaart men, ciat Del Vayo van de Britsche en Fransdhe regeerin gen een aanbod heeft ontvangen aangaande evienitueele evacuatie van republikeiinsclhe SpaaneChe autoriteiten, die reden hebben reipressailles te vreeaeru Mlen meent in de zelfde kringen dlat meer dan tienduizend mensohlen in die termen vallllen. Del Vayo zou zeer binnenkort naar Ma drid terugkeeren tteneimdo hot lot van zijn mede-ministers te dieelen. Buitengewone ministerraad te Brussel De Beflgieohe ministens hebben Zaterdag van 10 tot 1 uur in een buitengewonen mi- nisteraad vergadteixL Over het resultaat der besprekingen nomen rij het diepste stil- zjwijgen in acht Evenwel iegdlen zij een zeker optimisme aan dfön dag wat betreft de oplossing der hangende moed'li jiklhodten. Aangaande het geval-M a r t e n s, zou de ministerraad zich voorstellen een commissie van magistraten to benoemen, om deze te belastert met oen onverwijld onderzoek. Een beeldschoone bendeleidster gearresteerd Aanvoerster van 17 boeven Een beeldschoon meisje van 27 jaar, Ange la Wem e r, die de leidster bleek te zijn van een bende inbrekers, waarvan twaalf mannen en vijf vrouwen deel uitmaakten, is te Weenen gearresteerd. Haar vriend, die eveneens lid van de ben- 0 was, werd enkele dagen te voren in ar rest gesteld, verdacht van een poging tot moord op een directrice, van een jiostkan- toor in een dorpje aan den beneden-Donau, nadat hij des nachts in het postkantoor had ingebroken. In zijn woning werd een huis zoeking verricht, evenals in de woning van Angela Werner, waar een groote hoeveel heid juweelen en vele andere gestolen voor werpen werden aangetroffen. Hierna werden ook de andere leden van de bende, wier namen men op een lijst, die men in het huis van Angela Werner vond, aantroif, gearresteerd. Allen verklaarden, dat de schoone Angela hun leidster was en dat zij gedurende het afgeloopen jaar een groot aantal inbraken had georganiseerd. Volgens de recherche zouden het er niet minder dan 103 zijn geweest. De opbrengst van de gesto len goederen wordt door de politie op ruim 40.000 guldteu geschat. ITALIË WIJST JOURNALISTEN UIT Drie buitenlandsche journalisten hebben bericht gekregen, dat zij Italië moeten ver laten, te weten Paul Gentizon, sedert twaalf jaar Romeinsch correspondent van de „Temps" en voorts van verscheiden Zwitser- sche bladen; Hod el van de „Neuo Zürcher Zeitung" en Pcdrazzini, die eenige an dere Zwitsersche bladen vertegenwoordigt. Zij moeten voor 6 Maart vertrokken zijn. De autoriteiten hebben bij deze uitzetting geen toelichting verstrekt. Van semi-officieele Duitsche zijde wordt medegedeeld, dat tot November 1938 onge veer 140.000 Joden Duitschland hebben ver laten, terwijl sedert dien ongeveer 100.000 Joden uit het land zijn vertrokken. De meesten van hen zijn naar de Ver- eenigde Staten gegaan, verder naar de sta ten van Zuid-Amcrika, Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Zwitserland en China. UIT OOST- EN WEST- INDIE Een kampong-oorlog in de Bataklanden De Deli Crt vertelt: Zooals indertijd reeds in dit blad werd ge meld, kwam het te Loeban Nabolon tot een groot gevecht tusschen twee Bataksche kam pongs Amborgang en Nalela. Bron der ruzies was een twee hectare groote weideland, dat door Amlborgang zon der goedkeuring van Nalela, dat ook rech ten op dezen grond bezat, voor sawalidoel einden werd bestemd, waartoe men er ver schillende werkzaamheden op uitvoerde. Onder leiding van de radja's werd ge tracht de zaak onderling te beslissen, doch dit gelukte niet en met den dag werd de verhouding slechter. Marktgangers en vee houders van beide partijen werden in het veld lastig gevallen; men kon van een waren oorlogstoestand spreken. De situatie werd zeer critiek, toen uit Amborgang een vrouw zich tot haar broer te Nalela wendde met de mededeeling, dat hij moest oppassen, want een week later zou Nalela in brand worden gestoken. Nalela geloofde in hel begin niets van dit verhaal en dacht aan blufferij, doch niettemin zette men op den bcwusten dag Andoehoer uit Nalela op een berg in de om geving op den uitkijk. Wij weten niet of er een 6peciale reden was om „Andoehoer" uit te zoeken, want „Andoehoer" beteekent „tor telduif", doch in elk geval was hij de ge kozen man. De slag begint „Tortelduif" behoefde niet lang te wach ten. Op drie kilometer afstand zag hij spoe dig in het dal zwarte stippen aankomen en hij blies alarm. De vijand was in aantocht. Onmiddellijk kwam alles in Nalela in rep Haastig spoedden de mannen zich met hun wapens naar een smalle bergrug tusschen twee diepe ravijnen, waar de door tocht van den vijand zou worden gestuit. Niet lang daarna had de strijd plaats, een gevecht van man tegen man, waarbij goloks, knuppels en spiezen werden gebruikt. Voor de politie arriveerde, die door een kampong hoofd werd gewaarschuwd, waren er dan ook meerdere gewonden gevallen, die allen naar het hospitaal were.on overgebracht. De groote Rapat behandelde dezer dagen de strafzaak en het duurde een gehcelen dag alvorens alle beklaagden en getuigen gehoord waren. Tenslotte werden drie Bataks uit Ambor gang elk veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Uit Nalela kreeg een Batak In elk opzichtI superieur 20 voor 25 een té I AMERICAN JciGARETTES BelLine 1001C MODERN STANDGROEN; GEGAP, 5JAAR STANDHOUDEND IN 5uüfc REGEN-en MIST VAST P,c,° T Ed, SchaepmariECszwoLLEl Kou Griep Pijn Mijnhardtjes bewijzen U goede diensten. Doos 30 en 50 ct. (Red) DINSDAG 28 FEBRUARI 1030 HILVERSUM I 1S75 cn 301.5 M. AVRO-U|<«mi- dlnic. 8.00 Orgelspel. (Om 8.16 Berichten), 8.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding, 10.16 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor do Vrouw. 10.35 Het Omroep-Strükorkest 11.00 Wenken voor de huishouding. 11.30 Omroep* orkest en het Grinke-trio. (Om 12.15 Be* richten). 12.30 Gramofoonmuziek. 1.00 AVRQ Amusementsorkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.16 Het Grinke-Trio. 2.45 Knlples 3.45 Het AVRO-Vaudeville-orkest en solist (ópn.) 4.30 Kinderkoor. 6.00 Voor de kinderen. 5.30 Het AVRO-Salon-orkest. (Om 6.25 Berichten) 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Voor de kindo ren. 7.05 Vioolvoordracht. 7.30 Engelsche lew 8.00 Berichten ANP. Radiojournaal, mededee- lingen. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonto Dlnsdagavondtreln. 10.00 Radlotooneel. Band. ILVERSUM II 415.5 M, KRO-Ultacndlng. 8.00 9.15 Gramofoonmuziek. (ca. 8.16 Berich ten). 10 00 Gramofoonmuziek. 11.80 Gods dienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12 ir KRO-Melodisten en solist. (1.00—1,20 Gra mofoonmuziek). 2.00 Vrouwenuur. 8.00 Mode- cursus. 4.00 Gramofoonmuziek. 6.00 ICRO-or* kest. (5 456.05 Felicitatlebezoek). 6.36 Be richten.'sportpraat je. 7.00 Berichten. 7.15 Cyclus „Naar de nieuwe gemeenschap''. 7.46 Gramofoonmuziek. 8 00 Berichten ANP, mede- deellngen. 8.16 Htdenemedltatie. 9.30 Het Stede lijk Orkest van Maastricht en solist, 10.30 Berichten ANP 10.40 Reportage (opn.) 11.10 Gramofoonmuztek. 11.30 Gregor Serban iensch orkest. 11.5012.00 Gra- iziek. DROITWICH 1500 M. 12.20 Radlotooneel 12.50 Band. 4.15 Klelnorkest. 4 46 Piano. 5.20 Cello kwartet 5.40 Zang. 6.46'Orgel. 7.20 Orkeat. 7.50 DLscuis^le. 8.20 Orkeat en koor. 9.45 Dis cussie. 10.10 strijkkwartet. 10.50 Orkest. RADIO-PARIS 16-48 m. 12.36 Zang 1.10 Staf- muzlek. 2.35 Piano. 2.60 en 4.40 Zang. 4.65 Viool en plano. 5.25 Orkest. 6.35 Zang 6.50 Viool. 7.20 Orkest. 8.35 Kwartet. 9.50 fi.adio- tooneel. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 8.20 Orkest en koor. 4s4 M.: 12.55 en 1.30 Orkest. 5.20 Orkest. 6.3S Planoduetten. 8.20 „Martha"', opera. 61. De trein reed nu veel langzamer. Ze naderden Haarlem. Weer die vreselijke gil-fluit Kwiebus' hart bonsde sneller. Nou kwam het er op aan, om ongemerkt te ontsnappen. Een hevige schok Dc trein stond. Kwiebus gluurde voorzidhtig om 'n hoekje. De schrik sloeg hem op het lijf. Het perron stond vol met mensen. Alle maal hoge Omes. En alles was versierd! Ze juichten iemand toe, die in de trein zat In wilde angst duwde Kwiebus de pakken opzij. door CotectiL 7eeJténirwea wn einKra^ 62. Eraf moest hij eraf! Meteen bungelde hij al achter aan de wa« gen. Een sprong bons, pardoes tegen een deftigen sinjeur aan. Bijna gepakt maar als een aal zo glad weer tussen de twee grijip-handen doorge glipt. Er werd geschreeuwd Naar Kwiebus gewezen. Waar moest hij heen? Rechts? Links? Rechts maar, de rails langs, daar waren geen mensen. .Vlug Vlug! S7)e2jtxm luii de x Voor Timotheüs^voorrechten heeft Sander weinig oog. Ligt bij hen, die van hun jeugd aan de Sdhriften hebben ge kend niet het gevaar voor de hand, de stem van den opvoe der of leermeester voor de stem Gods te houden? Daarom tracht Sanders zich vrij te maken van menschelijke invloe den, wat zijn innerlijk leven betreften zoekt hij onder wijl, als een detective den dief, een man die achter zijn strijd Staat, een die ernstig en beslist verklaren durft: ik heb ge vonden. Even heeft Sanders gedacht in den persoon van Brink man dezen man te hebben ontmoet, doch al heel spoedig is hij hiervan terug komen. Voor een dieper geestelijk contact is bij Brinkman geen aanknoopingspunt te vinden. Deze man schijnt tè zeker te zijn. Met een verwonderlijke handigheid weet hij ook de meest ingewikkelde vraagstukken in- en uit elkaar te zetten, zonder ooit zichzelf te geven of het hart van den ander te raken. „Mijn God, is Uw koninkrijk dan een rekensom", zoo heeft Sander op een avond uitgeroepen, toen hij thuiskwam van een viergaideuag^ zijn t.'baas'V weer eens zoon kunststuk had uitgehaald. Sindsdien heeft Sander een zekeren innerlijken angst voor Brinkman, en is zijn lichte vrees voor wat hij een „systematisch-Christen- dom" noemt, bezig uit te groeien tot mokkend verzet. In die dagen komt hij in aanraking met Adriaan Wie- dhers, den bestudeerden kruidenierszoon, in wien hij iets van Brinkmans benijdenswaardige zekerheden terugvindt, doch zonder de hem zoo hinderlijke „routine". Wiechers staat nog schuchter tegenover het 'heilige, en Wiechers heeft ook zijn moeilijkheden, dat merkt Sander spoedig genoeg, die hij in de kracht van zijn jong eerlijk geloof te boven tracht te ko men. Bij alfle verschillen in leven en opvattingen bindt hem dit aan den talentvollen voorz. van Onderzoekt de Schriften. Wiechers op zijn beurt wijst ditmaal de hem geboden vriendschap niet af. Wellicht juist door zijn gedwongen om gang met de jongens der vereeniging, die in nagenoeg alle opzichten verre zijn minderen zijn, waardeert hij de genegen heid van een jongeman als Witkop. Sander dringt zich niet op, en Sander verhindert hem niet zichzelf te zijn. Sander neemt hem zoo hij is. Zoo steunen deze beiden elkander. Sander vindt een tehuis in de huiskamer van Wiechers, die in elk geval te prefereeren is boven zijn eigen ongezellig kosthuisvertrek, en Adriaan smaakt ongekend genot op de wandelingen, waartoe Sander hem weet te bewegen. Voor het eerst na zijn kinderjaren ziet hij boomen en struiken an ders dan als illustratie van een aan alle poëzie en romantiek gespeend plantkundeleerboek. De roep van een vogel in de stilte van den avond blijkt in staat hem op een oogenblik ziek te kunnen maken van onbestemd verlangen, dat, als hij het zich tracht te realiseeren, weer snel op de vlucht slaat. De late zon over weids en water herinnert hem aan Sprookjesland, waarvan hij bijwijlen niet meer weet, of het droom of werkelijkheid is geweest Vanzelf wordt er, vooral op die tochten, ook wel van ge dachten gewisseld, waarbij de beide vrienden het veeltijds wel niet geheel eens kunnen worden, doch waaruit geen ver wijdering ontstaat. Sander komt door deze nieuwe vriendschap zoo onge merkt weer wat dichter bij de Ghristelijke doctrine, en Adri aan raakt los uit een na zijn schooljaren aangenomen levens houding, die ver boven zijn leeftijd ligt. Hij gaat zich weer bewust worden, dat hij jong is: Even twintig. Sander is een jaar of wat ouder, doch ook hij staat nog in de vroege lente van het leven. Voor hen beiden ligt naar menschelijke berekening nog een toekomst. Sander zou het wel weten, als hij zijn begeerde aktes maar alvast had, en een behoorlijke vaste plaats, Adriaan behóéft niet te wachten op gunstiger financieele omstandigheden. Adriaan hééft een vaste plaatsen Adriaan weet het NIET. Zoo filosofeeren ze er over, of het wellicht slechts het streven op zichzelf is, dat een zekere voldoening geeft en niet het eenmaal verworven bezit. Sander meent de oplos sing te weten: het streven ligt in den aard der jeugd; een man op jaren zit graag aan de gedekte tafel. Daar schuilt goddelijke wijsheid in en het geheim van een betrekkelijk ge lukkig leven, ondanks de ontelbare moeilijkheden, die een mensch in een lange reeks van jaren te overwinnen heeft, eer hij zich een bescheiden plaatsje aan die tafel weet te be machtigen. Ook is hiermee een stuk van de tragiek van den rijken jongeling verklaard. Voor de praktijk van Adriaans leven biedt deze opvatting tevens waardevolle perspectieven. „Je leeft te oud voor je jaren", zegt Sander. „Is er nu inderdaad geen kans, dat je er eens uitkomt? Word desnoods bediende in een zaak ergens in een groote stad. Doe daar wat levenservaring op, lijd er desnoods wat armoeDat komt je later ten goede. Je droogt uit als je hier maar blijft hangen tusschen de toonbank en de huiska mertafel". Adriaan voelt in het eerst neiging zijn vriend af te wereru Begint deze zich nu ook al met zijn doen te bemoeien? Spoe dig echter vindt hij den moed om te erkennen, dat althans de idee van Sander nog zoo dwaas niet is. Zelf heeft hij in deze richting nog niet eerder gedacht. Een bepaald plan is het ook nu nog niet, meer een losse gedachteen als Adriaan dan eenmaal zoover is, dan heeft hij ook zijn ziel maar open te zetten. Met geweld onderdrukte verlangens komen met groote heftigheid weer boven. De gansche oude strijd laait opnieuw op. Heeft Sander dit bewerkt? Is dit de wrange vrucht van Adriaans eerste vriendschap? Ofmoet hij dit verklaren als een natuurlijk opwaken uit een ongezonden slaap? Adriaan helt er toe over het eerste aan te nemen, ofschoon hij weet, dat het tweede de juiste verklaring is. Zijn eerlijk heid en trouw worden in die dagen op een zware proef ge steld. Is het niet beter de oogen maar weer met geweld te sluiten? Heeft hij niet reeds meermalen zichzelven met een forschen zwaai teruggehouden van het avontuur? Hij be geert dit immers niet? Een stil en gerust leven, dat begeert hij, dat heeft hij, ondanks alle verschil, van zijn Vader. Zich zelf zijnhij kèn buiten gezelligheid en vriendschap. Per slot heeft hij niemand noodig..._ Adriaan deinst terug voor den strijd**»

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2