«-' CHIEF WHIP Reeds 20 jaren de beste sigaret voor Uw gezondheid! Achtergronden der Roemeensche politiek uiaiimisidauiM RONDBLIK NIEUW BRITSCH PALESTINA-PLAN Het heeft er allen schijn van, dat de Pales tina conferentie te Londen, byeen geroepen met het officieele doel, den vrede tusschen Arabier en Jood te herstellen, geen ander re sultaat zal hebben dan een versterking het Britsche gezag in deze woelige streken. Nu men de beide delegaties zich volledig heeft laten uitspreken, en daardoor aan den dag is getreden, dat een verzoening van de wederzijdsche standpunten vrijwel uitgeslo ten moet worden geacht, opent dit voor de mandaatrr.ogendheid de zielkundig gunstige gelegenheid, aan de vijandige partijen haar eigen wil op te leggen. Naar verluidt zou der eerste punten van het nieuwe Britsche Palestina-plan de verklaring zijn, dat het heilige land nog minstens vijf jaren onder Engelsch bewind zou moeten blijven. Mocht de onderlinge verhouding tusschen oude en nieuwe bewoners dan nog niet verbeterd zijn, dan zou het mandaattoezicht willekeurig verder worden verlengd. Voor de Arabieren, die naar een zelfstandig nationaal bestaan snakken, is zulks een harde pil, maar de Jo den zijn er zeker niet gunstiger aan toe, want voor hen bestaat het vooruitzicht, dat hun imigratie in dubbelen zin zal worden be perkt, zoowel wat het aantal aangaat als landstreken, die zij zullen mogen verwerven. Het schijnt wel zeker te zijn, dat zij gedoemd zullen blijven in het land hunner vaderen minderdheid te vormen, gelijk elders ter reld. Hun „Galoet", hun ballingschap, komt derhalve ook thans niet. door middel van een nationaal tehuis, ten einde. Er duiken opnieuw geruchten op, dat En geland van zyn positie in Palestina gebruik zal maken, om een kanaal van de kust, bene den Jaffa, naar de Golf van Akaba te gra ven, dat is een uitlooper der Roode Zee, die ver de zuidelijke woestijn binnendringt. Door de steppen, waar oudtijds de patriarchen bij voorkeur hun nomadenleven leidden, zouden dus in de toekomst de zeeschepen gaan ren. Waarom? Omdat men in Londen de machtsverhoudingen in de Middellandsche Zee blijkbaar nog steeds niet vertrouwt. Bin nen afzienbaren tijd komt het Suez-kanaal in Egyptisch beheer, het zal dan min of meer aan internationale invloeden zijn onttrokken, en een speelbal der groote politiek kunnen worden. Maakt Italië zich reeds nu niet ge reed, aanspraken op medezeggenschap te for- muleeren. die de goede harmonie dreigen te verstoren? Engeland zal daarom een privé- verbinding met den Indischen Oceaan zeer goed kunnen gebruiken, en daarvoor des noods ook schatten over hebben. Het zou er ook over denken, de stad Maan in het Jordaansche. aan den spoorweg Mossoel-Me- dina gelegen, van een zijtak naar datzelfde Akaba te voorzien, om op die manier steeds de beschikking over olie te behouden, zelfs in het geval dat de befaamde Palestijnsche pipe line in handen van tegenstanders zou vallen. Zooals men weet neemt de Britsche vloot thans aan het eindstation van deze „lijn", de haven Haifa, haar olie in. Akaba ligt meer in Isolement, doch is daarom ook veel veiliger. Ons dunkt dat Jood en Arabier met leed wezen van de geruchten over deze Britsche plannen moeten kennis nemen, Wie van hen beiden ooit de overhand in Palestina zal be houden moet ermee rekenen, toch niet licht tot volledige zeggenschap over het land te zullen komen. Immers, zoo Engeland deze projecten uitvoert, doet het dit met het vaste voornemen, zich blijvend in het zuiden des lands te vestigen. Het zal zich daaruit niet meer laten verdringen. Vermoedelijk zal Pa lestina dan ook in de toekomst herinneren aan de vertelling van de beide honden, die om het been vochten, dat aan den derde toe viel. Hoe dit ook zij, het Joodsche volk zal zijn tragische omzwerving over den aardbo dem moeten hernemen, ook al blijft het vast houden, tegen alles in, aan de hoop, „het land weer te beërven, waar Jeroesjolajim ligt!'" Strijd rond Krugers standbeeld Een bijt.a ongekende belangstelling is ge wekt door het voorstel van Julius Patmore, lid van den gemeenteraad van Pretoria, om het standbeeld van Paul Kruger van zijn huidige standplaats voor het station van Pretoria, te verplaatsen naar het Kerkplein. De Afrikaansche organisaties, zoo melat „Die Transvaler", vertegenwoordigd in den zgn. cultuurraad, zijn eenparig in haar ver zoek, om het standbeeld zijn rechtmatige eereplek op het Kerkplein te geven. Het voorstel stuit echter op tegenstand bij <Ie „Sons of England" van Pretoria, die zich beroepen op het zgn. „gentlemen's agree ment" van jaren geleden, volgens hetwelk het oorlogsgedenkteeken voor het Unie-ge bouw en het standbeeld van Paul Kruger op het Stationsplein zouden komen. In gezaghebbende kringen, zoo verneemt „Die Transvaler", wordt het bestaan van zulk een overeenkomst evenwel ten stellig ste ontkend. Voor- en tegenstanders beleg gen vergaderingen over deze thier thans ac tueels kwestie. HET PELMANISME beproefde vo rrtj maakt vni •ns, blooa-, «preek- PELMAN INSTITUUT (Opgericht 1000) AMSTERDAM DAMRAK 68 TELEFOON 41878 „Oorlog in zicht?" vraagt Goebbels Fel artikel van Duitschen Propaganda-Minister Onder het opschrift: „Oorlog in zicht?** publiceert rijksminister Dr Goebbels in den ..Völkischen Beobachter" 'n arti kel, waarin hij zija meening uiteenzet over de in zekere deelen van het buiten land tegen Duitschland gevoerde cam pagne. Wie in deze dagen, zoo schrijft hij, de buitenlandsche leugen- en opruierspers doorbladert, zou gemakkelijk op de ge dachte komen, dat Europa aan den rand van een nieuwen wereldoorlog staat. Wat willen de democratieën eigenlijk? Zij zijn niet ingegaan op de vredesaan- biedingen van Hitier. noch verwaardigen zij zich te discuteeren over de door lietu gestelde bewapeningseischen. De pro blemen, die opgelost moesten worden, zijn opgelost, omdat de innerlijke dyna miek der Europeesche situatie dit eischte. De democratieën verklaren, dat haar vol keren ontzagiijke nationale offers op zich moeten nemen om haar bewapening in orde te brengen, opdat zij zich niet verder Ie inbreuken der autoritaire staten behoeven te laten welgevallen. Men is dus klaarhiijkeliik besloten, de autoritaire staten op een geschikt lijkend oogenhlik neer te slaan, wanneer de bewa- ningen nog een beteeken'.s moeten hebben. Wij willen de democratieën niet aanvallen wij willen ze niet tot 't nationaal-soeialisme bekeeren. En desondanks bedreigen wij ze? Goebbels verwijst dan naar een u'tlating van de „News Chronicle" betreffende de nieuwsuitzendingen in het Duitsch door de Engelsche radio, waarin ge«zegd werd, dat bij voortzetting van deze uitzendingen h*t mogelijk is ..een wig te drijven tusschen het Duitsohe volk en zijn heerschers, die trach ten het in het duister te houden." Dat is dus de bedoeling en in die stout moedige hoop ontmoeten elkander de vijan den van het Duitsche volk in het buitenland en de kleine kliek van intellectueele en beroeps-neenziggers in het land zelf. Zij vormen tezamen de internationale van de vijandschap jegens het Duitsche rijk. Zelfs het atheïstische, aan kerk en religie vijandige, bolsjewisme, zoo beweert Goebbels verder, gaat broederlijk samen met de Ka tholieke Kerk, alleen omdat het in haar een vijand gelooft te kunnen zien van de aut<v ritaire staten en het past dan ook volkomen in dit beeld, wanneer Amerikaansche bladen weten te beweren, dat president Roosevelt op 31 Januari 1939 voor de senaatscommis sie voor legerzaken verklaard heeft, dat ln geval van oorlog de grenzen der Verecnigde Staten in Frankrijk liggen. Dat is immers op zichzelf niets nieuws, want de grenzen van Engeland liggen, zooals men weet, aan den Rijn en de grenzen van Frankrijk, zooals bekend is, aan de Weichsel. Onze vestingwerken en de kwaliteit en de kracht van de Duitsche weermacht worden bij deze kinderachtige en dwaze grensbepa lingen ln het geheel niet in aanmerking genomen. De democratieën zouden er goed aan doen, wanneer zij zich met zichzelf bemoeiden. Goebbels somt dan een reeks buitenland sche berichten op. welker onwaarheid iceds door de gebeurtenissen is bewezen en schrijft, na er op gewezen te hebben, dat de bestaans rechten van het Duitsche volk natuurlijk ook betrekking hebben op de Duitsche koloniale eischen: „De achter deze opruiing zittende mannen zijn ons wel bekend. Zij moeten gezocht worden in de kringen van het Internationale jooendom. de internationale vrijmetselarij het internationale marxisme. Voor het Duitsche volk bestaat daartegen over slechts een leuze: Kijken naar den Führer en de leugens van onze tegenstanders met souvereine minachting bestraffen. Wij hebben geen lust ons eeuwig te laten reke nen tot de bezitloozen. Overigens echter willen wij den vrede. Voor den vrede is het nooit te laat Men ^ïoet er slechts de fundeeringen voor leggen, niet met phrases, maar met daden. Ook de volke ren willen den vrede. Het Duitsche volk wi. bovendien nog iets meer, wat de andere vol keren reeds lang bezitten: de beveiliging van zijn nationale leven en rechtvaardigheid" Roemeensche terroristen veroordeeld De militaire rechtbank te Boekarest heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen twaalf leden van een terroristische groep der ijze ren garde, die gearresteerd waren in vei band met het „vlammenwerperscomplot' Negen beklaagden werden veroordeeld tc. gevangenisstraffen, varieerend tusschen één acht jaar, drie werden vrijgesproken. De samenzweerders hadden een aanslag te Boekarest voorhereid. waarbij van vlam menspuitonde bommen gehruik zou worden gemaakt. Het plan kon niet tot uitvoering gebracht worden door een ontploffing in hel geheime laboratorium. Geen Duitschers Tsjechische leger Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de Duitschers in Tsjecho-Slowakije vrij gesteld zullen worden van krijgsdienst in het leger van Tsjecho Slowakije. Men ver wacht, dat dit besluit bekend zal worden gemaakt na de bijeenkomst van den minis ter-president en den leider van de Duitsche minderheid, Kundt DUBIEUSE VORDERINGEN P P FIDUCIA-INCASSO'S - UTRECHl STAAT TOT UW DIENST zowel op als zonder contract VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS Madame Lupescu, de „vriendin" des konings Een nagelaten werk van Codreanu (Van onzen Efuitschen correspondent)» Door de Brunnen-Verlag van Willi Bischoff te Berlijn is een boek uit gegeven, hetwelk de politieke toe nadering tusschen Roemenië en Duitschland stellig niet zal bevorde ren, want de auteur daarvan is de op nogal tragische wijze pas kort ge leden gesneuvelde „vrijheidsheld" Corneliu Zelea Codreanu, de stichter en leider van de sedertdien ontbonden en streng verboden „IJzeren Garde", een organisatie, welke in menig opzicht een navolging scheen te zijn van het nationaal-socialisme in Duitsch land. Het ligt voor de hand, dat de uitgave van dit boek in Roemenië ten strengste verboden is en het lijkt ons onwaarschijnlijk, dat men deze publi catie in Duitschland te Bukarest met ingenomenheid zal hebben vastgesteldl Het is een lijvig werk van 457 pagina's druk en aan het einde krijgen we dan nog een lijstje te lezen van de nationale helden, die in Roemenië sedert 1933 als offer van hun gezindheid zijn gevallen. Wij maken zoodoende kennis met de interne aange legenheden van Roemenië en krijgen een kijkje achter de coulissen, hetwelk niet van sensationeele onthullingen ontbloot is. Wij denken hierbij in de eerste plaats aan madame Lupescu, de vrouw, die sedert vele jaren een rol speelt, welke van diepgaan- den invloed schijnt te wezen op de politieke gebeurtenissen in Roemenië. Zooals men zich zal herinneren, was zij indertijd de directe aanleiding - an de echtscheiding tusschen Koning Carol en diens gemalin en meerdere pogingen tot een verzoening schijnen sedertdien zonder resultaat ge bleven te zijn. Dat madame Lupescu niet meer tot de jongsten gerekend kan worden, blijkt uit het feit, dat zij in 1896 als de dochter van een Joodschen apotheker te Jassy geboren is. In het jaar 1920 zij was inmiddels katholiek geworden trad zij met een kapitein uit het Roemeensche leger ln het huwelijk en sedertdien begon ze in de society van haar land een invloedrijke rol te spelen. Haar woning, slot Foizan ge legen in de onmiddellijke nabijheid 'van Sinaia, werd een aantrekkingspunt yoor de uitgaande wereld en dat haar invloed op de politieke gebeurtenissen een beden- kelijken omvang begon te krijgen, valt af te leiden uit een uitlating van den vroegerer Roemeenschen Minister-President. Mainu „Het is een groot onheil, dat Roemenië zicb met zichtbare en onzichtbare krachten om ringt, met een camarilla, een soort mede- regeering, die met geweld en Hst bet land beheerscht Zoo heeft te Foizan mevrouw Lupescu haar Intrek genomen, een vrouw, die de goede reputatie van de Roemeensche natie te gronde richt en die de mannen dei regeering compromitteert. De vermetelheid dezer vrouw, die het Roemeensche volk als 't ware uitdaagt, is de grootste schande voor ons landl" Niet madame Lupescu, doch den Minis ter-President Mainu kostte deze scherpe formuleering zijn positie. En nog tweede vijand dezer invloedrijke vrouw, majoor Precup. een persoonlijke vriend van den koning, werd niet slechts gedegra deerd. doch tevens tot tien Jaar gevangenis straf veroordeeld. Madame Lupescu, die het van 1933 tot 1937 voor beter hield, buitenslands te blijven, daar de volkswoeoe tegen haar een gevaarlijken vorm begon aan te nemen en men den persoonlijken invloed van deze vrouw op den koning wenschte uit te schakelen voorzoover hei daarbij om de interessen van den staal ging, woont sedert eenigen tijd weer in haa> paleis en men hoort beweren, dat haai Invloed op koning Carol sterker is dan ooit tevoren. Hetgeen trouwens blijkt uit alles wat zich den laatsten tijd daar te lande heeft afgespeeld. We denken daarbij in de eerste plaats aan het tragisch einde van Codreanu en aan de processen, welke sedertdient alle ten nadeele van zijn aaD- hangers uitvallen. Madame Lupescu schijnt erkend te heb ben. dat het daarbij in de eerste plaats om een actie tegen den invloed van haar ras- genooten gaat op het Roemeensche staats bewind en volksleven en derhalve zag zi] in Codreanu terecht haar gevaarlijksten tegenstander. Van zijn leuze „Roemenië voor de Roemeniërs" wilde zij niets weteD en ze schijnt den koning ervan overtuigd te hebben, dat een organisatie als de „IJzeren Garde", welke niet ten onrechte gezien werd als een navolging van de fascistische partij in Italië en de nationaai- socialistische organisaties in Duitschland. zijn prestige op den duur zou ondermijnen Wij lezen verder, dat aan den mislukten staatsgreep van 12 Februari 1938 een moordaanslag op Codreanu is vooraf gegaan waarvoor Lupescu verantwoordelijk wordt gesteld. Het plan werd echter ontdekt er toen volgde de coup d' état, welke het be gin van het einde der „IJzeren Garde" be- teekende. Leest men deze mémoires met de ver-1 eischte objectiviteit. dan beseft men, dat Codreanu als een fanatieke Führer zijn leven in dienst heeft gesteld van het Roe meensche volle, maar machten, welke ster ker bleken dan hij en zijn aanhang, hebben hem de mogelijkheid ontnomen, om zijn ideaal te yei-wezenlijken» Engelands plannen met Palestina Een tweede „Suez-kanaal" door het heilige land Bevrediging van vele Arabische eischen De politiek der Britsche regeering aanzien van Palestina, welke de volgende week bekend zal worden gemaakt, kan vol gens de inlichtingen uit de omgeving der con ferentie als volgt worden saamgevat: lo. Het mandaat zal gehandhaafd blijven voor een minimum tijd van vijf jaar en met een onbeperkten maximalen duur. Deze duur zal afhangen van de ontwikkeling van het Joodsche probleem en de mogelijkheden vestiging van Joodsche landverhuizers Centraal-Europa in landen van het Britsche rijk en elders. Terzelfder tijd zou Engeland het recht der Arabieren ln Palestina erken nen op onafhankelijkheid. 2o. Gelijk reeds gemeld werd, zullen immigratie en de verkoop van Arabische landerijen aan het Joodsche Agentschap onderworpen worden aan de tweevoudige numerieke en geografische controle. Nume riek zou het Joodsche agentschap gehouden zijn, een Jaarlijksch aantal ln acht te nemen als contingent, dat door de Britsche regeering zal zijn toegestaan. De duur der immigratie zelve zou beperkt worden tot enkele Jaren. Wat de geografische controle betreft, Palestina verdeeld worden in drie zönes: een eerste, waarin de immigratie geheel verboden zal zijn, daar het verzadigingspunt is bereikt, een tweede, waar zij beperkt zal worden een derde, waar zU vrij zal blijven, ten min ste gedurende de periode, waarin de Immigra tie toegestaan zal blijven. Gedurende de onbepaalde overgangspe riode, tot aan het laten varen van het man daat, zouden de Arabieren in Palestina wor den uitgenood igd, vertegenwoordigers te be noemen in een soort gekozen parlement, ever als de Joden. De Britsche politiek is klaarblijke lijk gebaseerd op overwegingen van rijksdefensie, welke trouwens geroe pen zijn een belangrijke rol te spelen in de oriënteering van de politiek en ook op overwegingen betreffende de economische ontwikkeling der Le- vantlanden ln de eerstvolgende ja ren. In feite zou Engeland den aan leg overwegen van een kanaal, dat de Palestijnsche kust zou verbinden met de haven Akabt. aan de Roode Zee, door de vallei van den Jordaan en de Doode Zee, teneinde een tweede Suezkanaal te krijgen uit voorzorg tegen vernielingen of blok keering van het eigenlijke Suezka naal in geval van oorlog in de Mid dellandsche Zee. Ook zou Engeland overwegen een directe spoorwegverbinding aan te leggen tusschen Maan en Akaba, teneinde den spoorweg Mossoel Medina te verlengen en de petro- leumvoorziening te verzekeren, inge val de buisleiding vernield mocht worden. De ontwerpen hebben reeds een voorwerp van studie gevormd voor deskundigen, die ge wezen zouden hebben op de enorme uitga ven, die daarmede verbonden zouden zijn. De Britsche regeering zou echter besloten heb ben, de plannen toch voort te zetten In ver band met de internationale omstandigheden. Wanneer het plan tot een Arabische federatie van Palestina en Trans-Jordanië verwerke lijkt zou worden, zou dat een strategisch be lang van den eersten rang vormen. Poolsch-Duitsch geharrewar te Danzig Demonstraties in Polen Na een conflict tusschen Poolsohe Duitsche stuoenten in een café Dantzig, hebben de Poolsche studenten een protestvergadering gehouden. Daar de Duitsche studenten de aldaar aangenomen resolutie beleedigend achtten, hebben zij de Poolsohe leerlingen met geweld uit de les lokalen verwijderd. De Poolsche studenten organisatie heeft bij den rector geprotes teerd. De Poolsche commissaris-generaal te Dantzig heeft bij den senaat een protest in gediend en bescherming van de Poolsohe studenten gevraagd. De senaat op zijn beurt echter heeft zioh tegien de Poolsohe studen ten en hun motie uitgesproken, en ver- klaard, dat dergelijke dingen de betrekkin gen tusohen Danzig en Polen kunnen schaden, Reactie te Warschau Te Warschau hebben als reactie op het bovenstaande eveneens studentenbetoogin- gen plaats gevonden. Zij duurden in -verscheidene deelen van stad eenige uren lang. Sedert 1936 is niet een dergelijke wijze tegen Duitsohland betoogd. De studenten, die deelnamen, be- hooren tot alle partijen. Heftige kreten weer klonken en Beek werd aangevallen. Een student sprak een rede uit: „Duitschland. zoo zei hij, begint weer een roofzuchtige politiek te voeren. Do Poolsche jeugd is bereid uniformen aan te trekken en haar plicht te doen". Voor de Duitsohe ambassade riep men: ,,Weg met Duitschland, weg met Hitier, weg met de Duitsche hegemonie over Europa". Vijfhonderd betoogers drongen door tot 't paleis van Smigly Rydz, roepende: „Maar schalk, voer ons naar Dantzig". De Poolsche bladen hebben strenge in structies gekregen niets omtrent de betoo gingen te melden, De Spaansche burgeroorlog Nog een nieuw rechtsch offensief? Het zou op vier punten tegelijk worden begonnen De speciale verslaggever van de Messa- gero in Spanje meldt, dat men in nationa listische militaire kringen binnenkort het eindoffensief verwacht, tenzij de tegen stand der republikeinen plotseling geheel ineen zou storten, hetgeen niet waarschijn lijk is. Het nationalistische commando zou voor nemens zijn, een gelijktijdigen aanval ontketenen op de vier voornaamste punten van verzet, n.l. op Madrid, Cuenca. Alme ria en Valencia. Alle legercorpsen, die aan den slag Cat al on ië hebben deelgenomen, zullen hier in het vuur gebracht worden, evenals luchtmacht en de buitenlandsche legioenen Ook de vloot zal een belangrijke taak bij den aanval krijgen. Alvorens het offensief te beginnen zou Franco een proclamatie willen uitvaardi gen, waarin hij de republikeinen zou uit- noodigen, zich over te geven. De „Daily Tel." verneemt dat Franco 100.000 man in het veld zal brengen. De vier Italiaansche divisies zijn daaronder begre pen. Deze troepenmacht zal beschikken over 900 vliegtuigen en de Italianen alleen zouden reeds door 150 tanks gesteund wor den. Intusschen wachten te Marseille, Sète en Port Vendres verscheiden Fransche en En gelsche schepen, die naar Oran in Algerije willen oversteken en vandaar het waag stuk willen ondernemen de blokkade der nationalistische oorlogsschepen te breken, om voorraden naar de republikeinsche ha vens te brengen. Haast is daarbij geboden, omdat bij een erkenning van Franco de schepen wellicht geen aanspraak meer zullen kunnen maken op bescherming door oorlogsschepen volle zee. Men zegt, dat onlangs te Malaga twee chepen zijn aangekomen met manschap jen en materiaal uit Italië, ter vervanging van de in Catalonië geleden verliezen. Berging van schepen In de verschillende havens, welke thans in het bezit van Franco zijn, zijn meer dan tachtig schepen In den loop van den oorlog tot zinken gebracht Alleen in de haven van Barcelona liggen er vijf en dertig, waaronder verscheiden buitenlandsche. Men is reeds begonnen met de bergings werkzaamheden. Azana zal altreden In Spaansche republikeinsche krin gen te Parijs wordt verklaard, dat op den dag, waarop de Fransche en Brit sche regeeringen zullen overgaan tot erkenning van de regeering van Bur gos, president Azana zal aftreden en uit Parijs zal vertrekken. De Mexicaansche regeering zou ge neraal M i a j a hebben doen weten, dat ingeval hy zich verplicht zou zien, het Spaansche gebied te verlaten, hjj in Mexico als „eeregast" zou worden ont vangen. Het is niet precies bekend, waar N e g r i n zich bevindt, doch te Lon den gelooft men, dat hij te Valencia ertoeft en het land vroeg of laat zal verlaten. Volgens te Londen ontvangen berichten zou Negrin vrijwel 't eenige lid der republikeinsche regeering zijn» die den strijd zou willen voortzetten. Het kabinet-Pierlot in het gedrang Voorgestelde salaris-verlaging valt niet ln goede aarde Het debat In de Belgische Kamer, naar aanleiding van de regeeringsverklarng 'ain het kabinet-P i e r 1 o t, heeft reeds thans aan den dag gebracht dat de positie der nieuwe regeering moet worden wankel geacht. Het groote struikelblok bleek de in uitzicht ge stelde salaris-verlaging van 5 pet voor alle ambtenaren. Van de zijde aer socialisten en der katholieke democraten werd daartegen scherp verzet aangeteekend en zij zouden zioh niet kunnen vereenigen met de motie van vertrouwen, zoo deze verlaging werd gehandhaafd. De critieke situatie kon slechts voorloopig worden gered, door de stemming tot later datum uit te stellen: Men hoopt in middels nog tot een compromis te kunnen geraken. De afgetreden minister-president Spaak heeft opnieuw zijn houding verdedigd inzake J3 kwestie Martens. De activistische daden van Dr. Martens, zeide hij niet te willen dekken. Ik heb hem op dit punt nooit verdedigd, aldus Spaak, maar ik meen nofg altijd, dat wanneer een gewezen activist tot de Belgische gemeen schap wil terugkeeren, wij hem van ons niet mogen afsnijden. Mr. Spaak deed daarna voorlezing van den brief van Dr. Martens, geschreven op den dag na zijn benoeming lot lid van de Koninklijke Vlaamsohe Aca demie van Geneeskunde, waarin de Vlaam- sche geneeskundige zeide steeds een politiek idealist te zijn geweest en nooit een Duitsche loopgraaf te hebben gezien. Spr. zeide nog, dat de socialisten het voorstel tot benoeming van een commissie van onderzoek voor de nieuwe feiten, die Dr. Martens ten laste wor den gelegd, kunnen aanvaarden. De libera len hadden het ook moeten doen. Het debat werd iv.eryolgena tol Dinsdag oa, Fer4aag4 De Britsch-Duitsche economische besprekingen De Informatieve besprekingen, die de lef-»' d"r van do economische afdeelingen van! het Foreign Office, Ashton G wat kin. ter. voorbereiding van de a.s. DuitschEngelsche economische besprekingen heeft gevoerd» zijn geëindigd. Ashton Gwatkin, die sedert Maandag hi Berlijn vertoeft .heeft de gelegenheid gehad den rijksminister van buitenlandsche zaken te bezoeken. Donderdag heeft hij verder den rijksminister voor economische zaken. Funk. een langdurig bezoek gebracht em Vrijdag wera hij door den generaal-veld- maarschalk Goering ontvangen. Ashton Gwatkin zal vandaag naar Londen terugkeeren. Politieke strubbelingen in Hongarije De roerige aanhangers van Szalasy, den Hongaarschen nazi-leider, hebben het weer eens met de politie aan den stok ge kregen. Zestig hunner zullen vermoedelijk naar de concentratie-kampen verhuizen: hun partij is ontbonden, en 124 centra zijn gesloten. Dit Is niet de eerste keer, dat de partij van Szalasy ontbonden Is. Telkenmale ech ter verscheen zy weer onder een anderen naam. In April 1937. toen zij bekend stond onder den naam „partij van den nationalen wil", werd zij buiten de wet geplaatst. Zij werd teen herdoopt tot nationaal socialis tische partij. o Het schijnt moeilijk te zijn. met deze frac tie voor goed af te rekenen! 1 Wordt IJsland geleidelijk in tweeën gesplitst I De geologen te Reykjavik houden zicïi bezig met een merkwaardige vraag. n.l. of de bodem van IJsland daalt en het eiland zich langzamerhand in twee stukken ver deelt Er zijn namelijk eenige verschijnselen, dief erop Schijnen te wijzen, dat er 'n splitsings» procedure optreedt. Lange spleten, alle lig gende in dezelfde richting, strekken ziclü uit van het Noord-Oosten naar het Zuid-' Westen. Sommige dezer scheuren reiken tot' diep in het land en in de nabijheid verheft zich een reeks kraters, die groote hoeveel heden lava uitspuwen. I In enkele deelen van het land zijn terrei nen van vele vierkante mijlen oppervlakla verscheidene meters gedaald. Aan de hooge rotsmuren rondom deze gebieden kan men zien, hoe het vroegere niveau van het land "cweest. De geologen willen nauwkeurige bereke ningen maken door de hoogte aan beide zijden van de rotsmuren voortdurend te controleeren. Indien men dan tot daling van den bodem zou moeten concludeeren, zou men daarin een bewijs kunnen ziem voor de theorie van Algred W e gen e r, die be weerd heeft, dat Amerika „millioenen jaren geleden" van Europa ls „weggegleden", waardoor de Atlantische Oceaan zou zijn: ontstaan. IJsland zou dan een overgebleven: deel van het vroegere vasteland moeten zijn, dat zou „aarzelen", naar welken kant het moet glijden en zich daardoor zou splitsen. IN AMSTERDAM P Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA, Makelaar Bouwkundige Expert Nassaukade 119 Telefoon 82521—85421 Sassenhelmstr. 71 ha, 3 k., k., badk.. t. 36.-— p. m. la Helmersatr. 137 ha, 4 k., k,t 42.60 p. m. Fred. Hendrikplantsoen 96-1, 4 k., k.. zk40.— p. m. Fred. Hendrikplantsoen 6-II, 4 k-. k.. 86.— p. m. Sloterkade 6-II. 4 kam., k. badk., zk. 42.60 p m. Sloterkade 2-III, 4 kam., k., badk. ,zk. 89.— p. ra. Wonlnglflst en Inlichtingen GRATIS VÏNIIII Utl IIIIIN KM m tCNINCBUREAIJ 1(114 I4ILLDC0ND45TC. 7 TQL0D007:42596 Will U eer. rustige GELDBELEGGING KOOP DAN HUIZEN HEERENHUIZEN TE KOOP met CENTR. VERWARMING In aanbouw zijnde Moderne Heerenhuizen met en zonder Centr. verwarming en stalen ramen, op eigen grond, en gelegenheid voor garage's, aan de Burgemeester Verkadesin- gel (Tuindorp) Vlaardinger-Ambacht. Aan de breede Sportlaan: Heerenhuizen to koop en te huur. Huurprijs 38.— p. mnd. Deze zijn ter bewoging gereed. Alle inlichtingen bij den Bouwer: W. VAN VLEET, Raadhuisstraat 4 VLAARDINGER-AMBACHT - TeL 3.08

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2