TRIUMPH 'N TRIOMF VAN SMAAK [Kiorth ctate I Baby schandelijk verwaarloosd VRIJDAG 24 FEBRUARI 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 •Jeugd herinneringen. ouderlijk tehuis, 't Gele gaslicht met dat teere, witte „kousje", misschien wel die oude koperen olielamp met haar grillige vogeltjesmotie ven, dat ouderwetsche be- •hang, knalrood, felgroen of donkerbruin, gestreept of met meloenCTOot patroon, we herinneren t ons als den dag van gister. Veel is veranderd, doch kinderen hechten nog evenzeer aan hun ouderwo ning. Verwen Uzelf, verwen Uw kinderen en kies een licht, zonnig R&D behang uit de splinternieuwe R&D stalenboeken. Vraagt ze vrij blijvend aan Uw behanger. Serie 50, de keurverzamehng, Series 47-48 en 49, die extra laag geprijsd zijn. Als het R&D lettermerk op de kaft staat hebt U zekerheid, de origineele R&D behangsels vóór U te hebben, gedrukt in de mooie, transparante „Fixa-Color" kleuren. FABRIKANTEN: Bath jtDoodeheefver Buitenland DE BELGISCHE REGEERINGS- VERKLARING Kabinet-Pierlot voor het parlement In de Belgische kamer en den senaat is gistermiddag de regeeringsverklaring van het kabinet-P i e r 1 o t voorgelezen. Daarin wordt gezegd, dat de nieuwe regeering geen partijpolitiek, maar een politiek, geïnspi reerd door het nationale gevoel, zal volgen. De regeering legt er in haar verklaring den nadruk op, dat de staatsinstellingen hervormd moeten worden en kondigt aan, dat zij de tot dit doel uitgewerkte vooront werpen weer ter hand zal nemen. Met do hulp van den senaat zal zij de instelling van een Raad van State voltooien. De admi nistratieve hervorming zal gecompleteerd en toegepast worden. Op het gebied der financieele politiek wil de regeering 't begrootingsevenwicht hand haven: zij zal de vraagstukken, voort vloeiende uit de begrooting van pensioenen, onderzoeken en streven naar bezuiniging bij de cumulaties. Met ingang van 1 April zullen alle staats uitgaven, welke daarvoor in aanmerking komen, met 5 ipct verlaagd worden. Dit geldt in de eerste plaats voor salarissen en pen sioenen met uitzondering van werkloos- heidsuitkeeringen, invaliditeits- en ouder- domsui tkeeringen. De studie van een verplichte werkloos heidsverzekering zal worden voortgezet en de regeering zal er naar streven, de werk- loozen weer aan den arbeid te helpen; met dat doel zal zij de luchtverdediging blijven versterken en credieten ter beschikking stel len voor den bouw van schepen en huizen, Op het gebied der cultureele politiek zal de regeering een onderzoek instellen naar de mogelijkheid van administra tieve decentralisatie van het ministerie jvan Onderwijs, met het doel de cultu reele verlangens te bevredigen en de eenheid van België te beveiligen, De koloniale politiek zal met omzichtig heid gevoerd worden. De buitenlandsohe politiek blijft ongewijzigd, evenals de zorg voor de defensie. Nadat Pierlot zijn regeeringsverkla ring had voorgelezen en de Minister van Financiën een overzicht had gegeven van *s lands financieelen toestand, werd *t debat geopend door den katholieken staatsminis ter Carton de Wiart Deze zeide, dat het geval-M a r te n s ook zwaar op deze regeering blijft drukken en dat Martens ont slag zal moeten nemen als Academielid. Tn elk geval zouden de beschuldigingen van verklikking tegen Martens moeten worden onderzocht. De heer Pierlot antwoordde hierop, dat de huidige regeering geen censuur heeft uit te oefenen op de daden van de vorige regeering, die van Martens een Academielid heeft gemaakt, doch dat de nieuwe regeering het als een plicht be schouwt, te doen onderzoeken, of Mar tens zich al dan niet aan de hem aan gewreven beschuldigingen heeft schul dig gemaakt en of het ook waar is, dat hij met toestemming van de Duitsche bezetters samen met andere activisten Duitsche loopgraven heeft bezcht, o.m. aan het front in Frankrijk. Het activis me zal tijdens dit onderzoek niet op nieuw opgerakeld worden, omdat er amnestie voor werd verleend, doch de regeering wil weten, of Mariens ook een verklikker van landgenooten bij de Duitschers is geweest FRANKRIJK EN ENGELAND ZULLEN FRANCO ERKENNEN Bérard weder te Burgos De Fransche onderhandelaar Léon Bérard, die Donderdag in Burgos is aangekomen, zal den Spaanschen minis ter van buitenlandsche zaken, generaüi J o r d a n a, in kennis stellen van het feit, dat de Fransche regeering in beginsel besloten heeft, Franco de jure te er kennen. Voorts verluidt, dat Bérard daaraan zal toevoegen, dat de erkenning in het begin van de volgende week van kracht zal worden. In welingelichte kringen wordt verklaard, dat de erkenning van Franco tot een vol dongen feit zal worden in een bijeenkomst van dien ministerraad in Parijs op Maandag middag a.s. Men gelooft, dat de Britsche regeering, aarschijnlijk eveneens Maandag, een aan kondiging het ïioht zal doen zoen, gelijk luidend aan die van het Fransohe kabinet Een laatste verzetspoging Vijftig Fransche kamerledlen, die met de Spaansohe republikeinen sympathise eren, hebben een petitie ingediend, oan onmiddel lijk een kamerdebat te mogen openen over de kwestie van de erkenning van Franco. Deze wanhoopspoging schijnt echter weinig kans op succes te hebben, want minister president D a 1 a d i e r heeft te kennen ge geven, dat hij deze petitie zal af wij zien, en dat hij daarbij de kwestie van vertrouwen zal stellen. De regeetring gaat uit van het standpunt, dat zij een dergelijk debat niet kan accepteeren, terwijl zij diplomatieke onderhandelingen over deze aangelegenheid voert Zooals bekend, zijn er in totaal 300 Fran sche afgevaardigden, die min of meer met het republikeinsche Spanje symipathiseeren. Verscheiden hunner zullen deze kwestie echter zeker niet als aanleiding willen gebruiken, om het kabinet-Daledier omver te werpen. De afwijzing van bovengenoemde petitie zal dan ook de laatste overblijfselen van een georganiseerde oppositie tegen een erkenning de jure van de Franco-regeering uit den weg ruimen. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE.STAND BRUIN GARANTIE STAND ROOD GARANTIE-STANDZWART GARANT1E-STANDBLAUW ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken Worden 5 Jaar gegarandeerd Onze Duitsche correspondent schrijft ons uit Hamburg, naar aanleiding van hei overhandigen aan onzen beroemden land genoot van den „Hansischen Rembrandt- Prijs 193S", dat een aantal Nederlanders, te Berlijn woonachtig, waaronder onze consul-generaal, de heer Van Schreven en vele vertegenwoordigers van Staat en Par tij bij deze officieele plechtigheid tegen woordig zijn geweest- De rector der Iiamburgsche Universiteit, prof. dr. G u n d e r t, motiveerde deze onderscheiding van professor Mengelberg met te wijzen op wat deze als dirigent voor de Duitsche muziek in Nederland heeft gedaan. Beethoven, Brahms, Weber, maar ook de vaak aan felle kritiek onderworpen moderne muziek is door hem gedirigeerd en als dirigent der Museum-Concerten te Frankfort a. d. Main speelde Mengelberg reeds vóór den oorlog een vooraanstaande rol in het Duitsche muziekleven. Zijn leven was een aanhoudende worsteling om de meest zuivere weergave der muziek in den geest van den componist, hetgeen professor Gundert als een germaanschen karakter trek samenvatte. Nadat de oorkonde van den Rembrandt»- Prijs in de Nederlandsche en in de Duitsche taal aan Mengelberg was overhandigd, sprak deze op zijn pakkende wijze een paar woorden van dank uit voor dg hem toege dachte onderscheiding en hij liet de ee- legenheid niet onbenut, om de oorzaak hiervan voor een deel aan het contact toe te schrijven, hetwelk tusschen hem en het Philharmonische Orkest te Berlijn is ont staan. Een pakkend bewijs van de juistheid dezer woorden van Mengelberg was het Joden en Arabieren aan dezelfde tafel Gisteren zijn te Londen de Britsche, de niet-Palestijnsch-Arabische en de Joodscho delegatie ter Palestina-conferentie voor in- formeele besprekingen bijeengekomen. In gezaghebbende kringen wordt er de nadruk op gelegd, dat deze bijeenkomst geen deel van de eigenlijke besprekingen uitmaakte; men moet haar beschouwen als een bijeen komst van individueele gedelegeerden. Voor het eerst zaten Arabieren en Joden aan dezelfde eonferentietafel. MacDonald opende de bijeenkomst, die heden zal wor den voortgezet. Men gelooft, dat ook eenige nieuwe voorstellen naar voren zijn ge komen. De Palestijnsche Arabieren waren niet vertegenwoordigd, doch zij worden door de andere Arabieren op de hoogte gehouden. Het Japansch-Russische Visscherij-geschil Volgens die Japansche pers heeft te Mos kou opnieuw een onderhoud plaats gehad tusschen Litwinoff en den Japanschen gezamt Togo, inzaike de regeling der Ja pansche vi9chreohten in de Siberische wate ren, zonder dat eenng resultaat werd bereikt, Litwruinoff heeft op een opmerking van den Japanschen ambassadeur, volgens wel ke Japan zijn vischrechten zou beschermen, verklaard, dat een „wegens de visscherij- kwestie in de Sovjetwateren ontstaan ge wapend conflict nauwelijks te localiseeiren zou zijn". Volgens Domed z' 1 de Japansche minister van buitenlandsche zaken en de beide mi nd sters der militaire departementen dloor dJen keizer in audiëntie ontvangen, om verslag uit te brengen over politieke en ihiliitaire kwesties, welke vermoedelijk ook met die visscherij -kwestie verband houden. De Land ver raadswet in Ierland De Dall aanvaardt het ontwerp Bij de behandeling in tweede lezing van het wetsontwerp inzake landverraad heeft De Valera in de Daal gezegd, dat de re geering er zich van wilde verzekeren, dat niemand een beroep op geweld zal doen om moeilijkheden op te lossen zonder te weten, dat zulks zekere gevolgen met zich il brengen. Het land is thans vredig, doch, wanneer mien naar de toekomst ziet, kan men tee- kenien zien, die aanwijzingen zouden kun nen zijn voor roerige tijden. Daarom wenscht de regeering machtsbevoegdihedten om het hoofd te bieden aan mogelijke moeilijk heden. Cosgrave, namens die oppositie het woord voerend, zeide in beginsel het wets ontwerp te aanvaarden, dat in tweede le zing werd aangenomen xoet 79 tegen 10 sternen. GAAT GOERING NAAR ITALIË? Goering, die binnenkort vacantia neemt, zal die zeer waarschijnlijk doorbren gen in Zuid-Italië en van de gelegenheid gebruik maken om Italiaansche regeerings- personen te ontmoeten. Een officieele be vestiging van Goerings reis, die in begin Maart zou vallen, as nog niet verkregen. VLIEGTUIGBOTSING IN BR. INDIE KARACHI, 23 Febr. (R.O.). Vanochtend zijn twee toestellen van de Indian National Airways tegen elkaar gebotst en neergestort in het oerwoud, ruim 50 K.M. ten Noorden van Karachi Twee Britsch-Inddsche piloten en een Amerikaansche passagier zijn om het leven gekomen. De heide vliegtuigen waren op weg naar Lahore. Te Los Angelos heeft de bond van Duit sche Amerikanen een bijeenkomst gehouden, en wel naar aanleiding van Washington - dag. Zoowat 100 betoogers poogden dien boel in de war te sturen, maar de politie kon de manifestanten verjagen. Niettemin moest het begin van de vergadering een uur wor den uitgesteld. De deelnemers aan de bij eenkomst werden met tomaten en rotte eieren bekogeld. Mengelbergs tournee door Duitschland Zijn onderscheiding te Hamburg I CENT VIRGINIA derde concert der Berlijnsche Philharmo- niker, hetwelk onder zijn leiding te Ham burg den avond te voren gegeven werd Reeds hier werd hij gevierd als de Neder landsche dirigent, aan wien de Rembrandt- Prijs door de „Hansische Universiteit" was toegekend en de groote attractie van dezen avond was na de pauze de opvoering van Richard Strauss' „Heldenleben", een werk dat door den componist indertijd is opge dragen aan Mengelberg en het Amsterdam- sche Concertgebouw. Men hoorde vroeger wel eens beweren, dat Strauss bij deze compositie zelfs rekening heeft gehouden met het terperament van den dirigent en de sterkte van het orkest! In ieder geval wordt dit werk thans met andere ooren gehoord dan in 1899, dus rond veertig jaar geleden, toen het aan scherpe critiek werd onderworpen en om de luidheid van het koper door sommigen zelfs van de hand ge wezen werd. Wij herinneren aan het feit, dat tijdens een Wjeensche uitvoering onder den componist het publiek bij „Des Helden Walstatt" de zaal is uitgeloopen. daar het zooveel lawaai niet verdragen kon! Thans zien en hooren we in „Heldenleben" den jeugdigen Richard Strauss in zijn Sturm- und Drang-periode en uit het feit, dat hij sedertdien als componist zoowel als dirigent over de gansche wereld is erkend, kan indirect reeds worden afgeleid, dat .Heldenleben" meer muziek omvat dan nen aanvankelijk wilde erkennen. Trouwens, heel de avond werd gevuld met paradestukken, welke sedert onheug- lijken tijd tot de succesnummers van Men gelberg gerekend worden: Tschaikowski's Romeo en Julia". Berlioz „Römische Kar naval", en tusschendoor Cornelus Doppers „Ciaconna Gotica" en waar de program- indeeling zorg droeg voor voortdurende stijging, daar behoeft het geen verbazing te wekken, dat het succes van dirigent en orkest tenslotte den vorm van een ovatie aannam. Zoo is dan de vrije stad Hamburg eigen lijk het begin geworden van Mengelbergs gasttournee door Duitschland. Van daaruit zet ^fengelberg zijn tournee oort en zal hij onder meer in Stuttgart, München en Dresden concerten dirigeeren. In laatstgenoemde stad dirigeert Mengel berg de Dresdner Philharmoniker, dio ge woonlijk onder leiding staat van zijn oud leerling, onzen landgenoot Paul van Kem pen. Wij hebben al eens eerder de vraag illen stellen: waarom treedt deze Paul in Kempen niet vaker ook bij ons lande als dirigent op? Persoonlijk wi wij meerdere malen onder zijn gehoor en kort geleden, het was op 17 Januari oogstte hij te Berlijn met Beethovens achtste een succes, zooals' men het zelden beleeft. Hij verdient het ongetwijfeld, thans reeds als een eventueele opvolger van Mengelberg genoemd te worden, wan neer deze den tijd voor gekomen acht, den dirigentenstaf voorgoed neer te leggen. Maar voorshands schijnen we zoover nog met te zijn! (Nadruk verhorten). Duitsche Joden moeten kostbaarheden inleveren Het Duitsche „Reichsgesetzblatt' van 21 [Febr. publiceert een verordening, waarin gd wordt, dat alle Duitsdbe of staten- looze Jodien verplicht zijn binnen twee we ken al hun voorwerpen van goud, zilver platina en al hun edelsteemen en paarlen te leveTen. De inlevering geeft recht op schadevergoeding volgens de aanwijzingen dien minister van economische zaken. President Ismet Inonoe van Turkije, die een inspectiereis door het gebied der steen kolenmijnen heeft gemaakt, heeft beschikt dat de mijnwerkers in Zongoldak dagelijks op kosten der regeering een warmen maal tijd zullen krijgen. Bovendien zal het dage- lijksche broodrantsoen der mijnwerkers ver hoogd worden van twee tot drie pond. Deze maatregelen zullen de regeering een uitgave van ongeveer 125.000 gulden per maand kosten, afgezien van de kosten van het aanbrengen van moderne keukens in de mijnen. De nieuwe voorzieningen zullen geleide lijk uitgebreid worden tot de andere mijn- ?;ebieden. In Zongoldak werken 17.000 man n de mijnen, De barometer staat op regen Het alarmsignaal voor rheumatiek heeft geslagen. Neem Uw veiligheidsmaatregelen als duizenden anderen, die slechts één mid del kennen, dat hen in het vochtige Hol- landsche klimaat tegen rheumatiek be schermt. Zet Uw gezondheidsbarometer weer op „zonnig" en gebruik Kruschen. Eiken morgen „de kleine, dagelijksche dosis" in Uw eersten kop thee of op een glas warm water en het kan regenen zoo veel het wil. Rheumatiek behoeft bij U niet aan te kloppen. Kruschen Salts is uitslui tend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). (Adv.) De politieke aanslagen te' Shanghai Japan zal maatregelen nemen Volgens Domei vormen de bedrijvers van de politieke aanslagen te Shanghai guerilla-troepen, dde feitelijk onder per soonlijke contröle van Tsjang Kal S j e k zouden staan. De organisatie zou onlangs een bedrag van 15millioen juan hebben ontvangen, om In Shanghai en andere steden der oorlogszóne te ope- reeren. In antwoord op een Interpellatie ln den Japanschen senaat over de aanslagen te Shanghai heeft minister-president H i r a- n o e m a verklaard, dat de internationale nederzettingen en de buitenlandsche con cessies in China oorspronkelijk gedacht 'N TOPPRESTATIE VOOR DEN 1 PRIJS M - EN waren als veiligheidszones voör vreemde lingen, doch, zoo zeide hij, de tegenwoor dige toestand in de nederzetting te Shang hai wekt den indruk, dat zij tot een basis voor terroristische betoogers zijn geworden. Een dergelijke toestand kan niet blijven be staan en daarom heeft de regeering 't voor nemen, omvattende maatregelen voor de handhaving van de orde te Shanghai te nemen; de Japansche autoriteiten te Shang hai hebben reeds instructies ontvangen. De minister van Buitenlandsche Zaken zeide, dat de tegenmaatregelen bestaan in noodmaatregelen van permanenten aard, doch over den aard daarvan wilde hij niets meedeelen. Mr W. G. F. Jongejan over Ned.-lndie Opgewektheid ondanks zorgen Activiteit op sociaal gebied AMSTERDAM, 24 Febr. Met het Indië-vliegtuig der K.L.M. „Uil" is gistermiddag van een verblijf van ruim drie maanden in Nederlandsch Indië op Schiphol teruggekeerd de Voorzitter van den Ondernemersraad voor Ned. Indië, Mr. W. G. F. J o n- g e j a n. Zijn algemeene indruk van den toestand !n Nederlandsch Indië was, dat er geen re den tot somberheid bestond, hoewel men een te rooskleurige voorstelling gaf als men beweerde, dat alles gunstig was. Op het ge bied der cultures echter, al bevonden enke le daarvan zich in zorgelijken staat, kon men zich in het algemeen eveneens handha ven. Opvallend en in frappante tegenstelling met Europa noemde Mr. Jongejan echter de opgewektheid, waarmede iedereen in Indië aan het werk is? Natuurlijk is het verschil te begrijpen. Indië is een jong l&nd, waar tal van mogelijkheden bestaan, men ziet er de resultaten van zijn werk en de verhou dingen zijn er minder gecompliceerd, zoodat er een vlottere manier van werken mogelijk is. Vandaar ook, dat men er vele dingen op timistischer bekijkt dan in Europa. Het Japansche vraagstuk Toch kent Indie zijn moeilijkheden. Als exportland ondergaat men den invloed van de huidige economische inzinking en van de gespannen internationale verhoudingen op politiek en economisch gebied, die o.a. tot uiting komen in de vele handelsbelem meringen waaronder Indië heeft te lijden. Wat deze internationale verhoudingen be treft wordt Indië natuurlijk in de eerste plaats geraakt door de spanningen in het verre Oosten. Men voelt er de beteekenis van het Japansche vraagstuk veel dichter bij en dus als belangrijker dan hier te lan de en men maakt zich zorg om de verde diging van het uitgestrekte eilandenrijk. Niettemin houdt men zich niet alleen met de defensiekwesties bezig, doch juist den laatsten tijd toont het gouvernement ook activiteit op sociaal gebied. Dank zij overleg met alle belanghebbenden en een goede voorbereiding is thans een ongeval lenverzekering zoo goed als tot stand geko men, terwijl andere maatregelen als parti culiere pensioenen en werkloosheidsverze kering In voorbereiding zijn. Industrialisatie Wij vroegen Mr. Jongejan verder naar den stand en de mogelijkheden dor indu strialisatie in Nederlandsch Indië. Ook op dit gebied achtte hij tal van mogelijkheden aanwezig, die onderzocht dienen te worden alvorens men conclusies trekt. Men moet zich niet door vaste formules laten leiden ooch incidenteel de gebleken mogelijkheden benutten. Daarbij waarschuwde Mr. Jonge jan ten zeerste tegen het kweeken van of spreken over een belangentegenstelling tus schen Nederland en Nederlandsch Indië. I V [AMiHICAN w CIGARETTES} J Eerste proefvlucht van de Fokker T 8 AMSTERDAM, 24 Febr. Ten behoeve van de kustverdediging bestelde de Kon. Marine eenigen tijd geleden bij de N. V. Nederland sche Vliegtuigenfabriek Fokker een serie tweemotorige torpedovliegtuigen op drijvers van een geheel nieuw type, n.l. de Fokker t. 8-w, waarvan het eerste toestel thans ge reed is gekomen. Dezer dagen maakte dit toestel, dat door zijn fraaie lijnen opvalt en daardoor onmid dellijk blijk geeft, over goede aërodynami sche en hvdrodynamische eigenschappen te beschikken, te Schellingwoude zijn eerste proefvlucht Ofschoon met het proefdraaien der moto ren en de nauwkeurige eindcontrole van al le onderdeelen het grootste gedeelte vari den dag was heengegaan, besloot de heer T. H. Leegstra, fabrieksvlieger van Fokker, toch nog de eerste proefvlucht uit te voeren. Hij werd daarbij vergezeld door Ir. F. Stok, eveneens van den vliegdienst. en door den: hoofdconstructeur Ir. M. Beeling. 1 Nadat de T 8-w op het Bijen-IJ enkels vaarproeven in verschillende windrichtin gen had uitgevoerd, gaf Leegstra vol gas en trok het toestel na een zeer korte start gemakkelijk uit het water. Aancrezien er nog slechts weinig daglicht restte, volstond Leegstra met het maken an enkele bochten: en zette hij het toestel na een korte vlucht weer vlot op het water. KWALITEIT en LIJN harmonieeren volkomen in de W. L. D. Schoen Heeren die het ge noegen kennen van het beste te dragen kie zen daarom steeds W.L. D. SCHOENEN De vrijwillige burgerwacht te Apeldoorn DEN HAAG, 24 Febr. Met betrekking tof de kwestie in den boezem van de Vrijwillige Burgerwacht te Apeldoorn vernemen wij nader, dat de Inspecteur der Burgerwachten generaal W. Froger, op zijn landelijke in spectiereis Woensdag toevallig te Apeldoorn was den vorigen dag was hij te Vlissin- gen bij de burgerwacht geweest toen de inspecteur, vragend naar den commandant don heer W. Kok, ten antwoord had gekre gen, dat juist den vorigen dag de burge meester aan den commandant eervol ont slag had verleend. Een geschil tusschen be stuur en commandant van de burgerwacht was aanleiding daartoe geweest, doch daar van was den inspecteur tevoren niets be kend. Men zal dit te Apeldoorn wel onder ling oplossen. Wat den „voorraad" patronen betreft, men heeft hier waarschijnlijk te doen met een partij, die in vroeger jaren op zolder was ge deponeerd en later niet meer verantwoord. Thans zal deze voorraad worden afgetrok ken van het voor schietoefeningen bestem de aandeel, dat de Apeldoornsche burger wacht, evenals de overige burgerwachten, jaarlijks van defensie ontvangt. RECHTSWEZEN Benoemd Is tot raadsheer In den hoogen raad der Nederlanden Mr. F. J. A. Hüink, thans raadsheer ln het gerechtshof te den Haag. Rotterdamsche Rechtbank behandelt treurig misdrijf Negen maanden gevangenisstraf geëischt tegen ontaarde moeder Ook de man gedroeg zich schandelijk, zegt het O.M. ROTTERDAM, 24 Februari. De recht bank heeft zich gister moeten bezig houden met een misdrijf, dat gelukkig maar heel zelden voorkomt: een moeder, die haar baby in een hulpeloozen toe stand heeft achtergelaten. Op Oudejaarsmiddag om omstreeks half vier was de 21-jarige Nelly van B.—v. d. B., die toendertijd in Krimpen a. d. Lek woon de, met haar man per motorfiets naar Rot terdam gegaan, om de jaarwisseling ten huize van haar ouders te vieren. In de echte lijke woning had zij haar dochtertje van twintig maanden achtergelaten. Doordat het kind, in de vorstperiode, ge slapen had in een bedje, dat op een niet-ver- warmden zolcer stond, waren de teenen van beide voeten bevroren. Op Nieuwjaarsmorgen was de vrouw om half zes weer thuisgekomen, doch zij wacht te nog tot 10 uur voordat zij naar het kind omkeek, zoodat de baby gedurende meer dan achttien uur onverzorgd is gebleven. Om twee uur in den middag heeft de vrouw de woning andermaal verlaten met achterlating van het kind en eerst om half twaalf was ze teruggekeerd. Toan was Intussohen inge grepen. Verdachte geeft toe Vcrd. doet thans zeer timide en herhaal delijk komen bij haar ondervraging door den president, mr J. A. M a r x, de waterlanders te voorschijn. Verd. geeft toe, dat zij met haar man ln een verwarmde kamer sliep, terwijl 't bedje van het kind op den kouden zolder stoaid. Toen het zoo erg koud was in de dagen vóór Kerstmis, had 't kind ook beneden geslapen, waar van twee stoelen een bedje was ge maakt. Verd. gaf toe, dat zij opgemerkt had. dat de voetjes van haar dochtertje niet ge-, heel in orde waren, maar zij had er geen dokter voor geraadpleegd. Zij had er een voudig wat boorzalf op gesaneerd, dat is altijd goed. Op Ouderjaarsmiddag heeft haar man haar per motorfiets naar haar ouders gebracht. Deze was echter op eigen manier Ouderjaar gaan vieren en toen verdachte op Nieuwjaarsmorgen thuis gekomen was, bleek haar man nog niet aanwezig te zijn. Dat verdachte toen niet dadelijk naar haar kind heeft omgezien, komt, doordat zij in de war zat over haar man. De President; Het is toch wel erg zoo als u zich gedragen Heeft. Het moederlijk instinct, dat een dier heeft, ontbreekt u zelfs. De echtgenoot van verdachte is Kotteraar, en verdient ongeveer f30 per week. Bij zijn getuigenis zegt hij, wel in staat te zijn be hoorlijke dekens te koopen. Waarom de be dekking in het kinderledikantje dan niet veel zaaks is, weet getuige niet. Evenmin ui hij ziah er over uitlaten, waarom t kind in de kou moest slapen, terwijl getuige en zijn vrouw hun nachtrust genoten in een verwarmde kamer en onaer warme dekens. De President: Is het niet tot u doorge drongen, dat dat juist de omgekeerde we reld is? Getuige zegt, gezien te hebben, dat met Kerstmis de voetjes van de baby wat opge zwollen waren en wat blauw. Hij heeft die toen nog gewreven. De President: U had beter naar een dokter kunnen gaan. Get. haalt de schouders op. Op verdere vragen zegt getuige, dat hij op 31 Dec. met zijn vrouw naar Rotterdam gegaan is, om dat zij een japonnetje moest koopen. Get, heeft haar toen naar haar ouders gebracht Zelf ging hij niet mee. De President: Kon het u niet schelen wat er met uw kind gebeurde? Getuige: Ja wel, maar ik Met dat aan mijn vrouw over. Achttien uur onverzorgd De veldwachter C. P. Korenblom zeide, gewaarschuwd te zijn, dat een kind hulpe loos was achtergelaten. Door openschuiven van een raam heeft getuige zich in gezel schap van den buurman De Jong toegang tot de woning verschaft. Op den zolder is liet kind aangetroffen. Het bedje was een vieze boel geworden. Het kind was nog niet zindelijk en was achttien uur alleen gelaten. De voetjes waren blauw en bij de teenen zelfs zwart. Het kind huilde niet en toen het naar den dokter gebracht was, bleef het ook daar zonder geluid. Dr. A. v. Westreen. kinderarts, heeft het kind in het Kinderziekenhuis behanoeld. De voetjes waren gezwollen. Wat de oor zaak van die afwijking was, kan getuige niet zeggen. Het is mogelijk, dat het kind er geen pijn van ondervonden heeft Het is mogelijk, dat die afwijking het gevolg van koude is. Het is niet algemeen bekend, dat kinderen soms slecht tegen de inwerking van koude kunnen. De President brengt getuige op de hopgte van de omstandigheid, dat verdachte het kind achttien uren alleen gelaten neeft en hij vraag 't oordeel van den deskundige. Getuige: Dat is geen goede verzorging. De President: Is het overdreven om te zeggen, dat het verwaarloozing is? Getuige: Neen. De President: Kon men zoo iets onbe wust doen, als men weinig ontwikkeling heeft? Getuige: Dat zal toch wel een uitzon dering zijn. De President: En Is dat dan een ge volg van geestelijke minderwaardigheid of gebrek aan moreel besef? Getuige weet dit niet Omtrent den toe stand van het kind deelt getuige mede, dat zij niet den indruk gekregen had, dat het ondervoed was. Na veertien dagen was het kind hersteld, doch op het oogenblik ver toeft het nog in het kinderziekenhuis, tot dat een beslissing zal zijn genomen over wat er verder met het kind moet gebeuren. In de middagzitting heeft de Rechtbank o.a. gehoord Dr. K. G. A. van Liendern van Krimipen a. d. Lek, die meende dat de psy chische toestand van verdachte zoo is, dat zij niet tegen haar taak was opgewassen. Ongeveer drie maanden tevoren was verd. met het kind bij getuige gekomen, omdat ze ongerust was over de ontwikkeling. Het kind was, toen getuige het op Nieuwjaars dag zag, tekort gekomen aan een goede ver pleging. Ook do man gedroeg zich schandelijk Het O. M., waargenomen door Mr. S. M. Wilbrenninck heeft het ten laste gelegdo bewezen geacht. Een punt van ernstige overweging is geweest, of ook de man, die zich schandelijk gedragen heeft, niet naast verdachte op de verdachtenbank moest zitten, maar de wet laat dit niet toe, al hoort hij er even goed bij. Tegen de vrouw, die onmeedoogend en hardvochtig gehandeld heeft, en zich den zegen van 't moederschap niet waardig heeft getoond, eischte het O.M. 9 maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr M. L. v a n d e n B e r g heeft de huiselijke omstandigheden van de vrouw geerhetsf en betoogd, dat de slechte behandel ine niet uit verd.'s slechtheid voortspruit, maar uit haar onwetendheid. Pleiter vraagt oen clemente straf. Uitspraak 9 Maart

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2