'Oude Boll De begrooting in den Leidschen gemeenteraad BOLL&DUNLOP 3.75 SCHIEDAM f DONDERDAG 23 FEBRUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 Drie wethouders verdedigen hun beleid Het sluitend maken der begrooting zwaarder dan leerstelligheden" Publieke werken en Volks huisvesting Wethouder van Stralen kwam slechts halverwege Bij de gisteren voortgezette behandeling van de Leidsche gemeentebegrooting beant woordde wethouder T e p e nog een verzoek van den heer Würtz om de verloven tot het vervullen van nevenbetrekkingen voor het gemeente-personeel in te trekken. Spf. geeft de verzekering dat nauwlettend toegezien wordt, dat in dit opzicht geen ongewenschte concurrentie ontstaat, maar het is onmoge lijk om op het algemeen verbod geen uitzon deringen toe te laten. FINANCIEELE AANGELEGENHEDEN Wethouder Verwei]' (s.d.) zegt, dat de begrootingen gebukt gaan onder een steeds zwaardere last tengevolge van de crisis werkloosheid. Met een beroep op het verle den' zouden wij misschien van een conjunc tuur-crisis kunnen spreken, maar wanneer wij op alle verschijnselen letten kan men ook tot de conclusie kennen, dat wij mot een ongekend hevige structuur-crisis te doen hebben. Spr. wijst op de fouten die de crisis mede veroorzaakt hebben. De heillooze ge volgen van deze fouten zullen ongetwijfeld de oogen er voor doen openen. Dit is een lichtpunt in de duisternis. Wij zijn allen bezig, bewust of onbewust, mede te werken aan een nieuwe gemeenschap. Het besef daarvan wordt ook hoe langer hoe meer levendig. In dit verband noemt spr. de Room- sche leus: naar de nieuwe gemeenschap, het plan-Westhoff en het plan van den Arbeid. Spr. is er van overtuigd, dat de verandering ten goede weer zal komien, al zal er van xe voren nog veel doorstaan moeten worden. Op het stuk van de werkverrruiming is door B. en W. en den Raad 't volgende ver richt: er werden 34 openbare aanbestedin gen gehouden met een waarde van f 1.160.399 en 41 onderhandsche aanbestedingen met een waarde van f 712.259, totaal f 1.728.658. De werkzaamheid van het college steekt op dit punt zeer gunstig af bij die van vorige colleges. Blijf uit handen van het Rijk Binnen de kringen van gemeente-be stuurders wordt gevoeld, dat er aan de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten een en ander hapert. Wanneer men van het rijk afhankelijk wordt dan wordt men op allerlei wijze aan banden gelegd. Daarom hebben B. en W. ook geen hoogere uitkeering uit het werkloosheidssubsidiefonds ge raamd. In dat licht moet ook worden ge zien de f 100.000 die van den kapitaal- dienst op den gewonen dienst worden gebracht. Dit is overigens ook een deug delijke financieele maatregel. Ook mi nister de Wilde heeft een dergelijke maatregel toegepast. Wat de tarievenpolitek betreft wil spr. met den heer De Reede meegaan in zoover zijn denkbeelden practisch te verwezenlij ken zijn. Spr. acht het verwezenlijken van vroeger geuite leerstelligheden op het ge bied der belastingpolitiek ondergeschikt aan het sluitend maken van de begrooting. De winsten der lichtfabrieken moeten worden veilig gesteld. O zool Spr. is niet tevreden over de houding der antirevolutionairen. Zij hebben getracht een soort bankroelierspolitijek te voeren waar schijnlijk met het doel de s.d.a.p. daar de schuld van te geven. Er zijn nog andere menschen dan anti-revolutionairen die re- geeren kunnen. De anti-revolutionairen heb ben zich stelselmatig verzet tegen pogingen om de ontvangsten voor de gemeente te ver beteren. Zij verzetten zich tegen de groen- tendistributie, schoeiseldienst, verhooging der uitgaven voor schoolkindervoeding en -kleeding. (Spr. is tegen het voorstel om de voedselverstrekking aan schoolkinderen tij dens de vacanties stop te zetten). Het is een illusie te meenen, dat door rigoureuse bezui nigingen de aanstaande belastingverhoo- ging had kunnen worden voorkomen. De in voering van het zgn. „Utrechtsche stelsel" bij het voorbereidend lager onderwijs aan vaardt spr. niet als bezuinigingsmaatregel, omdat hieraan het openbaar bewaarschool- onderwijs ten offer zou vallen. Een positief antwoord op vragen naar de toekomst in financieel opzicht kan spr. niet geven. Er zijn hierbij allerlei onberekenbare factoren. Tegenover de groote eischen die binnenkort aan den kapitaaldienst zullen worden gesteld staan bepaalde verbeterin gen van den dienst. De uitdrukking „financieel debacle" waar toe de s.d.a.p.-politiek zou voeren heeft spr. op een politieke vergadering gebruikt in verband met een „gerucht" dat in „zeker" deel der bevolking opgeld deed en zelfs tot een paleisrevolutie in dat bevolkingsdeel aanleiding zou hebben gegeven. Dit in ant woord aan den heer Wilmer. Reserves zijn er practisch niet meer. De eenige „reserve" beslaat thans nog in belas tin gverhooging. Spr. heeft de overtuiging gekregen, dat 't beheer der gemecnte-financiën een zware taak is, maar spr. heeft deze taak met veel vreugde verricht en is overtuigd dat hij daarbij het gemeentebelang gediend heeft. GEMEENTEWERKEN De waarnemend wethouder van Fabricage de heer Wi 1 brink gelooft dat de uitdruk king „van dergelijk allooi" door den heer van Eek in zeer ongunstigen zin is opgevat, terwijl zij toch in 't geheel niet ongunstig was bedoeld. Het is overigens opmerkelijk, dat dit jaar de anonimiteit van het Sectie- verslag is opgeheven* De Stadhuisbouw De trage gang van zaken bij den Stad huisbouw geeft spr. niet toe. Wanneer er gedurende vier jaar 100 man aan den Stadhuisbouw zouden werken, zou het werk ver over de 2 millioen gaan kos ten. Dat kan de heer Snel toch ook wel berekenen. De vertraging van de elec- trische installatie is te wijten aan den door de gemeente benoemden adviseur. De critiek van den heer Schüller is zeer gezocht. Laat er geen critiek meer worden geoefend tenzij deze strikt nood zakelijk is. Door critiek ondergraaft men het vertrouwen van den architect en de rust die hij voor een werk als dit noodig heeft. Aan de niet fraaie aansluiting van den nieuwbouw aan het Rapenburg was weinig te doen. Een schoonheidscommissie zal on getwijfeld goed werk kunnen verrichten. Onjuistheden Het ingezonden stuk inzake gronduitgifte in de bladen is niet juist. Dat op den grond die voor f 6.40 is verkocht wel eens een bod van f 10 zou zijn gedaan is onwaar. Zelfs op den veel gunstiger gelegen grond aan den zelfden weg (de Wassenaarscheweg) is nooit een bod van f 10 gedaan. Dat het op Ge meentewerken ontbreekt aan inzicht in de waarden van gronden enz. ontkent spr. ten stelligste. Natuurlijk ontbreekt er aan de grondpolitiek wel iets, maar er is geen aan leiding om hier scherpe verwijten te doen. Het college heeft de oogen ten volle open gehad wat betreft de bestemming van grond voor industrie-terrein. Het heeft niet geaar zeld tijdig ten behoeve van deze zaak bet uitbreidingsplan te wijzigen. Van de vesti ging van industrieën moet voor Leiden de werkverruiming komen. Als een werkverschaffingsobject noem de spr. nog het doortrekken van den Lammenschansweg, die aan zal sluiten op den nieuwen provincialen weg door den Bosohhuizerpolder, terwijl aan dat doorgetrokken weggedeelte gronden bouwrijp zullen worden gemaakt. Dat de verbetering van de Hooigracht en vernieuwing van de Gepekte brug en do doorbraak bij de Pelikaanstraat absoluut noodzakelijk zijn kan men niet zeggen, zoo dat dit wel degelijk werkverschaflfingsobjec- ten kunnen zijn. De Gepekte brug zal een vaste brug worden. De heer Eikerbout zou zich tegen de vernieuwing der Gepekte brug in werkverschaffing verzetten. Maar dan is het toch wel inconsequent om de walmuren als werkverschaffingsobject aan te wijzen. Dit is nl. gewoon onderhoudswerk. Bij de ophooging van den overweg hebben de Spoorwegen een woordje mee te spreken. Het is ook geen object van werkverschaf fing. De voorstellen-SchiilIer Spr. behandelt daarna de voorstellen van den heer Schüller inzake de volkshuisves ting. De voorstellen om medewerking te ver- Ieenen aan den bouw van arbeiderswonin gen, mede ter vervanging van krotwoningen en om te besluiten het bestuur der Woning- bouwvereeniging „Ons Belang" uit te noodi- gen tot het indienen van een bouwplan voor pl.m. 43 woningen op een terrein aan de Marnixstraatv. d. Dilijnstraat nemen B. en VV. in prae-advies. Het voorstel om een on derzoek te doen instellen naar het aantal krotwoningen wijst spr. af. De wijze waarop de heer Schüller de zaak voorstelt (hij kwam tot S00 krotwoningen) is niet juist. Hij telde in zijn berekening 400 woningen mee die er niet in verdisconteerd behooren te worden omdat ze als pakhuis in gebruik zijn of dichtgetimmerd zijn. De heer Schüller: Ze worden nog gere geld bewoond. Wethouder Wilbrink: Dat is niet waar. Spr. wijst er op, dat er ook in de betere stadsgedeelten enkele woningen zijn die voor onbewoonbaarverklaring in aanmer king komen, maar zou het juist zijn be paalde bedrijven en bepaalde stadsgedeelten te gaan degradeeren door op die perceelen een bordje: „onbewoonbaar verklaarde wo ning" te spijkeren? Een onderzoek naar wo ningen die voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking komen zal belangrijke kosten meebrengen, zonder dat het eenig practisch resultaat oplevert. Zoo is het ook met het voorgestelde onderzoek naar de overbezet ting van woningen. Er zijn ook woningen onderbezet en de gemeente heeft geen enkel machtmiddel om in deze kwestie regelend op te treden. Een onderzoek heelt dan ook in 't geheel geen practisch nut. Het is monni kenwerk. Den heer Eikerbout antwoordt spr. nog, dat het open terrein aan de Heeren gracht misschien inderdaad zal bestemd worden voor den bouw van een publiek gebouw (de heer E. veronderstelde een nieuw gebouw voor den Socialen dienst) SOCIALE ZAKEN Wethouder van Stralen (s.d.) merkt op, dat men ten opzichte van zijn beleid wel tot zeer verschillende conclusies is ge komen. Spr. geeft een overzicht van de maatregelen die in het afgeloopen jaar op sociaal gebied door B. en W. en den Raad zijn getroffen. De zaak van den arbeid voor onvolwaardigen nadert haar oplossing. B. cn W. zullen binnenkort voorstellen een werkplaats voor imbecielen in tt richten en de nazorg ter hand te nemen. De blinden- werkinrichting boekt goede resultaten. Met de Stedelijke Werkinrichting gaat het niet vlot. Er zijn thans plannen om de inrichting in Gravensteen onder te brengen. Een voorstel tot voortzetting der bijslagrege ling voor werklooze ziekenfondsleden is bin nenkort te verwachten. Uit de Centrale Werkplaats voor jeugdige werkloozen zijn reeds in 't geheel 367 jonge lui in het particuliere bedrijf geplaatst. Minder werkloozen, meer uitgaven Dat bij een dalend werkloozencijfer de steunuitgaven nog stijgen is op zich zelf bedenkelijk. Een van de redenen is dat het hoofdzakelijk de zeer jonge groe pen (14—17 jaar) zijn, die aan werk gaan. In het vorig jaar verminderde het aantal ingeschreven werkloozen met 394, het aantal steuntrekkenden met 105. Verschillende sociale maatregelen door de regeering getroffen eischten belang- rijke bedragen meer. De nieuwste maat regel, om huishoudelijken dienst van steun-aftrek vrij te stellen kost thans reeds weder f 10.000 meer. Ondanks alle verbeteringen in de steunre geling blijft de toestand slecht. Een oproep tot de burgerij ter inperking van de steun- fraude zooals de heer Knibbe wilde, acht spr. niet gewenscht, omdat daardoor de indruk zou worden gewekt, dat de steunfraude groo te vormen zou hebben aangenomen. Spr. breekt hier zijn rede af en de verga dering wordt verdaagd tot hedenmiddag 2 N.V. MAATSCHAPPIJ VOOR HYPOTHECAIR CREDIET IN NEDERLAND VERKRIJGBAAR: 3'/24 Pandbrieven met 2 uitloting per jaar: 10OV4 3'/2 Pandbrieven met 2 uitloting per jaar: 991/4 Conversie resp. 100 en 99 Vrijwillige conversie resp. 993/4 en 99 STADSNIEUWS De Lakenhal Een merkwaardig schilderijtje Eenigen tijd geleden verwierf de heer G. Oldeman te Zeist een schilderijtje, voorstel lende een rond den middagdisch geschaard gezin, bestaande uit man, vrouw en 9 kinde ren. Enkele reeds moeilijk te ontcijferen op schriften deden den bezitter tot de conclu sie komen, dat in dit schilderijtje een afbeel ding bewaard was van den vrijbuiter Ba rend Comelis van Keulen. Deze vrijbuiter doodde bij een uitval tijdens het beleg in 1574 met zijn verrejager (dat is een polsstok met lanspunt) een Spanjaard, gelijk de kleinzoon tot roem van zijn grootvader ach ter op het paneel liet schrijven. Wij lezen verder in de 4e druk van Seve- rinus' Belegering en Ontzet der Stad Leiden dat de stad den vrijbuiter van Keulen voor deze en andere diensten begiftigde met een schippersplaats op Utrecht en bovendien nog „met een geschilderd glas in zijn woon huis. waarin zijn persoon, vrouw en negen kinderen waren afgebeeld, naar welk glas in dezelve orde en vorm gemaakt is een zeer nette schilderij". Tot in het einde van de 18e eeuw is het schilderijtje in het bezit van de nakomelin gen gebleven en is thans weer opgedoken. De heer Oldeman is zoo welwillend deze bij zonder aardige voorstelling voor korten tijd in bruikleen af te staan aan de Lakenhal. Het paneeltje, dat de herinnering wakker houdt aan een der vele personen, welke een rol gespeeld hebben in Leidens historie, is geplaatst in de onlangs weer opnieuw ge reorganiseerde en uitgebreide afdeeling Be leg en Ontzet. Bazar ten bate van het Spaansche kind Iedereen, die de krant leest (en wie doet dat niet?) weet welk een vrecselijk lijden er is onder de Spanjaarden, wier huizen stukgeschoten zijn en die nu met hun kinde ren en have en goed uit hun land moeten vluchten. Het lot van deze menschen en kin deren te verzachten is ons doel, waarvoor morgen in de kleine Stadszaal een bazar wordt geopend. Deze zal geopend zijn Vrijdagmiddag, Za terdagmorgen, Zaterdagmiddag (na half 4) en Zaterdagavond. Vele mooie dingen zijn gegeven ter verkoop en vroolijke attracties zijn er voor de kinderen. Professor van Holk heeft zich bereid ver klaard den bazar te openen. Vrijdagavond is de zaal voor de filmvoorstelling reeds uit verkocht. De poppekast Zaterdagmiddag om 2 uur vertoont „Jan Klaassen en de zieke koning", gegeven door Willy Haak en Nell Knoop, wier namen een goede voorstelling garandeeren. Voor de uren, waarop de bazar geopend is, verwijzen we naar de advertenties in dit blad. Het comité van aanbeveling bestaat uit de dames en heeren: Ds. P. Eldering, Mr. D. van Eek, mevr. Prof. E. Krom. mevr. K Moo- lenburgh, mevr. Prof. Meyers, mevr. Smits de Wit, H. van Woudenberg, mevr. Prof. Wensinck. WETHOUDER SPLINTER De wethouder van Fabricage, de heer Splinter, is in zooverre hersteld, dat hij gis termiddag de ziekeninrichting, waarin hij werd verpleegd, heeft kunnen verlaten. Voor loopig zal hij nog rust moeten houden. Bovenstaande vereeniging hield haar eer ste ledenvergadering Dinsdagavond in het „Schuttershof" De voorzitter, de heer A. Buurman, opende de vergadering met woor den van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot do Haariemsche collega's, le den der zustervereeniging uit Haarlem, wel ker voorzitter, de heer W. Beunder, zou spreken over „Doel en streven" van onze vereeniging. Nadat de secretaris de notulen der oprich tingsvergadering had voorgelezen, die onver anderd werden goedgekeurd, gaf de oorzi t- ter het woord aan den heer W. Beunder, die uitvoerig den ontwikkelingsgang sohetsle der Bloemist-Patroonsvereeniging te Haar lem, die in nauwelijks vier maanden tijd meer dan honderd leden telt. Vervolgens besprak spr. de positie van den hovenier in den huidigen tijd. Hij zag de oorzaken onder oogen waardoor het mo gelijk is dat een ieder die schop en hark op neemt, tuinman is. Met klem drong spr. er tenslotte op aan om zich aan te sluiten, om dergelijke mis standen te kunnen tegengaan. De secretaris boekte acht-en-twintig nieu we leden. Hierna had bestuursverkiezing plaats voor het voorloopig bestuur, dat af trad. De heer A. Buurman werd benoemd tot voorzitter, de heer G. F. Hüner, Zijlsingel 35, tot 2e voorz., de heer P. C. v. d. Most van Spijk, tot secr, de heer J. J. Vliegenthart tot 2e secr. en de heer N. de Leeuw tot penning meester. Kamer van Koophandel voor Rijnland HANDELSREGISTER Wijzigingi N.V. Duinker en Verruyt's fa brieken van en handel in bouwmaterialen. Alfen a, d. Rijn, Gnephoek 56. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. in: Duinker en Verruijt N.V Eerste Leidsche Chroomindustrie. Lei- den, Rijn- en Schiekade 124. Verchroomen, vernikkelen, lakken enz. Uittr. E.: J. M. v. d. Horst, Leiden, dd. 1 Maart 1939. N. F..: J. Chr, van der Horst, Leiden. j HET ZILVEREN JUBILEUM -VAN „STAALWIJK" Herdenkingsdienst in de Marekerk In verband met het zilveren jubileum van de Chr. Wijkvereeniging „Staalwijk" was gisteravond in de Marekerk een herdenkingsdienst belegd. Voor deze plechtigheid, waarvoor groote belangstelling bestond, waren door het wijk- bestuur als sprekers uitgenoodigd Prof. Dr. H. M. van Nes, die de thans jubileerende vereeniging als eerste voorzitter heeft ge diend en Ds J. G. W. Goedhard, Herv. pred. te Zeist, die van 19221928 „Staalwijk" als wijkpredikant heeft mogen dienen, ter wijl de tegenwoordige predikant Ds. D. Kuilman in dezen dienst het slotwoord sprak. Medewerking verleende het Jeugd dienstkoor „Jubilate Deo". Deze herdenkingsure werd geopend inet het zingen van Ps. 103 1 en 9, Schriftlezing van Jes. 55 en gebed. Na zang van „Jubilate Deo" sprak Rrof. Dr. H. M. van Nes over: „Vijf-en-twintig jaar geleden". Spr., die in het begin van zijn toespraak er allereex*st aan herinnerde, dat hij in de plaats van wijlen Prof. Dr. Plooy, die dit liever niet wenschte, in 1914 voorzitter van „Staalwijk" werd, wees er dan op, dat van de eigenlijke werkers uit de beginperiode van de wijkvereeniging feitelijk alleen de heer Bandel en spr. nog maar in leven zijn. Vervolgens toonde spr. aan, dat het voor den pastoralen arbeid van den predikant zoo hoog noodzakelijk is, dat dit werk een centraal middelpunt vindt in een wijkge- bouw. Spr., die liet heerlijk vindt, dat wijk- gebouwen aan terrein winnen, zou dit ten strengste veroordeelen als zulks zou gaan ten koste van de kerk. Heel goed is het als de bijbellezingen in de wijklokalen worden bezocht maar dit mag niet leiden tot een voorbijloopen der kerk. Menschen brengen tot Jezus, aldus spr., is het mooiste werk, dat in een wijkgebouw kan geschieden. Nog een oogenblik sprekende over de ge schiedenis van het gebouw Staalwijk, merk te prof. van Nes op, dat dit gebouw bij de ingebruikneming van 1915 wel een heerlijke gedaanteverwisseling heeft ondergaan, nl. van café tot een plaats voor de verkondiging van Gods Woord. Spr. eindigde met erop te wijzen, dat de zegen van Staalwijk is, dat Gods Woord niet ledig zal wederkeeren. Ds J. G. W. Goedhard, die vervolgens sprak over „Opbouw", zeide dat het van het wijkbestuur zeer goed gezien was, dat dit jubileum geplaatst was in het midden der kerkelijke gemeente. Nadat spr. dan gewezen had op de groote en doelmatige werkzaamheden van de wijk- vereen. Staalwijk, waarbij spr. eveneens wees op het mooie wijkwerk van Ds. Joh. W. Groot Enzerink, memoreerde hij de na zijn vertrek tot stand gekomen uitbreiding van Staalwijk. Groote bewondering heeft spr. voor den arbeid van Ds. Kuilman, zijn op volger, die in het Leidsche Predikbeurten- blad, dat spr. geregeld leest, een interessant feuilleton schrijft onder het wijkhoofd V en den titel: „Het honderd-gulden-plan". Na vervolgens enkele herinneringen uit zijn Leidschen tijd opgehaald te hebben, wees hij er op, dat stellen wij ons de vraag wat geschiedt er in het wijkgebouw, het antwoord raoet luiden: bediening van het Evangelie in velerlei vorm. Dit werk, dat wij doen als dienende den Heere, is opbouwend. De geloovigen hebben een taak, die op kin derlijke wijze volbracht dient te worden. Jezus Christus is het fundament van onzen opbouw. Op Hem zullen wij bouwen, Hij is de zin en de beteekenis van het werk. Geloo- ven wij daarin dan kunnen wij, al is het soms op de derde of vierde plaats, rustig ons werk doen. Ds. Goedhard besloot zijn toespraak met de bede uit te spreken, dat Gods goedheid over Staalwijk en over allen rijkelijk ver spreid moge worden. Na tusschenzang van Ps. 89 1 sprak Ds. D. Kuilman het slotwoord, die dit deed naar aanleiding van de woorden „Trouw blijven". Waaraan en aan Wien, aldus spr., moeten wij in onzen Staalwijk-arbeid trouw blijven? Vasthoudende aan de algemeene Christe lijke Kerk hebben de oprichters der Chr. wijkvereeniging hun liefde tot de Ned. Herv. Gemeente steeds tot uiting willen brengen. Dit zullen wij niet vergeten. En ook thans zullen wij trouw blijven aan den geest van de Algemeene Kerk van Jezus Christus en door den Geest geleid onze schouders zetten onder het werk dep Ned. Herv. Gemeente. Dat deze samenkomst in de Marekerk is be legd is maar geen vorm maar van Staalwijk een uiting van trouw aan de Ned. Herv. Ge meente, van welke gemeente zij in de afge loopen vijf-en-twintig jaar meerdere malen steun heeft mogen ondervinden. Nadat Ds. Kuilman dan hartelijk had dank gezegd voor al den steun, die van zoovele zijden werd ontvangen, zeide hij, dat Staal wijk zich voelt staan in het midden der Ned. Herv. Gemeente. God make ons in Staalwijk trouw en schenke ons Zijn genade, opdat wij eenmaal staande aan het eind van ons leven mogen zeggen: „Hier ben ik Heer, doe Gij met mij naar Uw welbehagen". Met het zingen van „Wij buigen ons oot moedig neer, voor U, gezalfde Vorst en Heer" werd deze herdenkingssamenkomst, na zang van „Jubilate Deo" en dankgebed van Ds. Kuilman, BURGERLIJKE STAND Bevallen ArkeveldHentrup z v Noort Cornellsse z de JagerJansen z BurgJJ Tlsseur d. Wijting:—Planken z Hooidonk Vegten d. HeuzenStoffels d. Fleeg den Hartog d. ZuilhofScheellngs z Kulk •v. d Linde d. Wijtenburg—v. d. Lubbe d. Overleden J G Snel m 65 j Gehuwd A v Heuaden en S Brouwer J Ko ning en A Thunke P de Wolf en JOostveen ouwd A de Brutjn 34 j en H Stap 81 J Maatschappij voor Toonkunst Mack HarrellCoenraad Bos Laten wij maar direct vertellen, dat de kennismaking met den baritonzanger Mack Harrell een interessante is geworden. Hij bezit een mooie bourdon-achtig getimbreer- de bariton en hij heeft voordrachtkwalitcl- ten, van binnen uit ingesteld, en door dra matisch accent zeer te waardeeren. Mack Harrell en Coenraad Bos gaven een Schu bertWolf-avond, in dezen tijd een ge waagde daad; maar Mack Harrell weet goed wat hij doet en zoo heeft hij ons de aller hoogste schoonheid van Schubert's geniale liederen op sublieme wijze geïnterpreteerd. Schubert, groot in het kleine (naar het heet) is in zijn liederen wel heel geniaal geslaagd qua vorm en inhoud. Een onsterfelijke geest, die erin leeft en werkt en zich openbaart telkens weer ander nieuw en ongekend mooi. En zoo heeft Mack Harrell de verschil lende Schubert-liederen ook gezongen in het volle bezit van een prachtige stem, die hij feilloos weet te gebruiken. Soms brengt hij klanken, die al van uit zich zelf ontroeren, door weekheid en verpuring. Ook de zwie rige klankweelde, de volzongenheid laat niets te wenschen over en de fijne intuïtie van geest wordt door niets geschaad. Hoe ontroerend was zijn interpretatie van der „Jüngling und der Tod". Zijn muzikale veel zijdigheid openbaart zich wanneer hij al zingende analyseerde. Dan zijn klank dan opklarend tot een fel jubelend Bel Canto, dan sombreerende tot een droeve, soms iet wat overgevoelige aanvoeling, versierd met duizenderlei accenten en rubato's. Prachtig het forto in „Auflöshng". Wist men, hoe mooi „der Gondelfahrer" is? en is die „Ge- stirne" niet een van de schoonst voorgedra gen Schuberts? Ziet men niet met ontzag op tegen de vertolking van „Aus Heliopolis" en „Heliopolis"? Was „der Musensohn" niet een staal van volmaakte voordrachtskunst? De weg die Schubert heeft aangegeven om het lied om te scheppen tot een beknopte dramatische handeling, is het eigene gewor den van het moderne lied, waarvan Hugo Wolf de grootmeester is geworden, wiens veelzijdigheid aan Schubert doet denken; minder begrijpelijk dan deze laatste. Maar liederen van diepen zin en beteekenis heeft hij geschreven. Het klavier krijgt, meer nog dan bij Schu'bert, een geheel eigen beteeke nis. Er is geen sprake meer van begeleiding, maar van een samengaan van zang en kla vier. Ook vindt men deze verwantschap bij Schubert en Wolf, dat heiden een groot ta lent hadden voor het declameeren van een gedicht, wat hen in staat stelde het muzikale beeld in den geest voor zich te zien. De Wolf-liederen hebben ons qua voor dracht nog meer in bewondering gebracht. Diep doordacht en doorvoeld gezongen wer den zij. Wij weten haast niet wat meer te waardeeren: de diepzinnige liederen vol wijsgeerige poëtische gewaanvordingen op teksten van Michel Angelo of de energische vitaliteit van de ballade „der Feuerreiter". Fel en penetrant heeft hij ze alle doorleefd en gemaakt tot een hoog-opbloeiende presta tie. De andere liederen „Blumengruss", on gelooflijk mooi, eveneens „Auch kleine Din- ge", niet te vergeten „Ghasel", grandioos „der Rattenfiinger" en „Dank des Paria". Het applaus was daverend en nog liet de onvermoeide zanger zich overhalen tot een toegift: „An die Musik" van Schubert. Aan den vleugel zat Coenraad Bos, onze stadgenoot van weleer! doorkneed in de kunst van begeleiden, al is deze anders dan wij haar tegenwoordig hooren. Zijn spel wordt gekenmerkt door een zeer eigen ka rakter en overtuiging en de muzikale per fectie ontbreekt zelfs geen moment. Voor bei den was het een groot succes en beide kun stenaars kregen fraaie bloemen. AD INTERIM UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN Licht in 's levens donkerheid Rede van Ds. C. van Dop Voor de Ned. Herv. Jongelingsvereeniging op G.G. „De Hecre is onze Banier", trad' gisteravond in het Evangelisatiegebouw aan de Hooftstr. als spreker op Ds. C. van Dop, Ned. Herv. pred. te Alkmaar, met het onderwerp: „Licht in 's levens donker heid". De avond werd geopend door den voor zitter, den heer A. Vis. Het onderwerp voor zijn rede ontleende spr. aan Filip. 4 1013. De wereld gaat steeds sneller. Telkens openbare zich nieuwe vormen. De geest van den tijd legt beslag op ons. Het Woord van God blijft echter door de eeuwen heen Zichzelf. En de jeugd van dezen tijd heeft niets anders noodig dan de oude waar heden van dit Woord. En dit geldt ook voor de ouderen. Want het is een kracht Gods tot zaligheid. Men wordt hierdoor steeds jonger, hoe dichter men bij de eeuwigheid komt. Het woord van den tekst is geschreven door een oud man. Veel jon geren staan critisch tegenover ouderen. Zij denken dat zij niet begrepen worden door hen. Dit woord is echter van iemand die de jeugd kende. Het spreekt over het licht van een rijke levensblijdschap; van 't licht van 'n vasten levensregel; van het licht eener blijde le venskracht. Hoe moeilijk de tijden, hoe moeilijk op de plaats die God gaf in het volle leven, door Gods genade is het mogelijk verge noegd te zijn met hetgeen men is. Het leven moet steeds zijn een gebed om den goeden waren grond, om te staan in 's levens donkerheid, dan zal het licht zijn. FIRMA STOKHUIJZEN GAAT HEEN Naar men ons mededeelt, zal waarschijn lijk zeer binnenkort de Vruchten-, Sap- en Jamfabriek van de fa Stokhuijzen N.V. uit onze gemeente verdwijnen. Deze N.V. heeft een belangengemeenschap aangegaan met de N.V. „Taminiau" te Eist. Het gevolg zal zijn dat, vermoedelijk met Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf PTT Nord of diversen. 3.20 Keulen, 4.20, divei sen, 4.40 Londen Reg., 5.20 Brussel (VI.), 6.05 Radio PTT Nord of diversen. 6 50 Brussel (VI.), 7.20 Koulen, 7.35 BeromUnstor. 8.55 Brussel (Fr 10.20 Brussel (VI.), 10.30 Brussel (Fr.)j 11.20 Radio Danmark of diversen. Programma 4: 8.00 Brussel (VI.), 0.20 dtv., 10.35 Londen Reg.. 12 05 Droltwloh, 2.20 Londen Reg, 3.15 Droitwich, 6.40 Londen Reg., 7.00 Droltwlhc, 7.30 sportpraatje door Jansseh, 8.00 Gram.muzlek G.R.D. of dtv., 8 20 Droitwich, 8.35 Straatsburg, 9.20 Droitwich. VRIJDAG 24 FEBRUARI Programma 3: 8.00 Keulen, 9.20 Radio PTT N, of diversen, 10.00 Parjjs Radio, 10.40 Radio PTT] Nord of diversen, 12.30 Brussel (VI.), 2.20 Mota- la of dlv., 2 40 Radio PTT Nord of dlv, 3.20, Keulen, 4.15 Droltwich, 4.50 Keulen, 5.2(j Brusi sel (VI.), 5.50 Bru ssel (Fr.), 6.20 Keulen, 7.301 diversen, 8 35 Straatsburg. 9.35 Brusscel .(Fr.), 10.20 Brussel (VI.), 10.80 Keulen, 11.20 Parjjq Radio. Programma 4: 8.00 Brussel (VL). 9.20 diver* sen. 10.35 Londen Reg., 12.35 Droitwich, 1.2a Londen Reg., 6.20 Droitwich, 6 40 Londen Reg, 7.20 Droltwich. 8.20 Gram.muziek G.R.D. of dlvl, 10.05 Droitwich. Agenda Donderdag, 23 Febr. Schouwburg, 8 uur, Opvoering „Arbeid" door Prot, Jeugdtooneel te Utrecht. De avond-, nacht- en Zondagsdienst van de apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 18 tot en met Vrijdag 24 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheek: C. B. Duyster, N< Rijn 18. telef. 523. (Reel.) ingang van 1 Maart a.s. het geheele bedrijf naar Eist overgebracht zal worden. Het personeel is tegen 1 Maart ontslag aange zegd. Naar men ons mededeelt zal momen teel hier een twaalftal gezinnen door wor den getroffen. Waarschijnlijk zullen enkelo hiervan te Eist kunnen worden te werk gesteld. De directeur van deze firma, die in 1882 werd opgericht, de heer W, L. Stokhuijzen, zal met de verkoopsorganisatie der Stok-, huijzens producten worden belast. Het is al weer geen bemoedigend bericht voor onze gemeente. Wel is het aantal slachtoffers direct niet zoo groot, maar vooral in den z.g. bessentijd in den vroe gen zomer werd hier door tal van perso nen een extra centje verdiend als het enkele weken buitengewoon druk was. GEEN SPREEKUUR Burgemeester Colijn is morgen en Vrij dag 3 Maart verhinderd het gebruikelijk spreekuur te houden. KANTOOR GEMEENTE-ONTVANGER Het kantoor van den gemeente-ontvangen zal vanaf 28 Febr. a.s. in het nieuwe raad huis gevestigd zijn, AANBESTEDING Het aannemersbedrijf van de firma G- Bergshoeff alhier was voor de som van f 358.000 gisteren laagste inschrijfster voofl het maken van een bovenbouw van een Centraalgebouw voor de Volksgezondheid te Rotterdam. PORTRETTEN VAN OUD BURGEMEESTERS De door den heer A. van Rooyen geschil* derde portretten van wijlen de burgem( ters onze gemeente: Visser en Lovink, wel ke portretten door de Raadsleden en dq Alfensche Bank aangeboden zijn voor het nieuwe raadhuis, zullen van heden tot Zaterdag a.s., geëtaleerd worden bij den heer Van Dijk, Prins Hendrikstraat. NOGMAALS DE GRAANDIEFSTALLEN De officier van justitie bij de Haagschq rechtbank, mr. Cohen Tervaert, is in appèl gegaan tegen het vonnis van dezen recht bank, waarbij de beide hoofddaders in da bekende zaak van de graandiefstallen tot voorwaardelijke gevangenisstraffen van 10 en 8 maanden zijn veroordeeld. Deze zaak zal dus binnenkort opnieuw dienen voor het gerechtshof te Den Haag. HAZERSWOUDE De Ned. Herv. Geref. Mannenvereen. „On derzoekt de Schriften" hield in de bovenzaal van het Oude Raadhuis onder groote belang stelling haar 5e jaarvergadering. De leiding berustte bij den heer L. Matze. De heer P. v. d. Steen hield een inleiding over Hand. 19 vanaf vers 21 tot het einde, waarop bespreking volgde. Uit het jaarverslag, dat nu volgde, verna men we dat de vereeniging 40 leden telt en 7 donateurs. De penningmeester, de heer Joh. Vos, bracht een zeer uitvoerig verslag uit over den stand der financiën. De leden. van het dames-comité „Dorcas", die als gasten uitgenoodigd waren, zongen op verdienstelijke wijze eenige liederen. Af gevaardigden van de mannenver. van Wou- brugge, die van de Chr. Jong. Ver „Eere zij God" en van de knapenver. „Het mosterd zaadje" brachten hun gelukwenschen over. In de pauze werden ververschingen rond gediend, waarna de heer A. Matze behandel de: „De wil Gods en die der menschen" en de heer J. C. Gaarkeuken eenige mededee- lingen deed over Socrates. Beide onderwer pen lokten bespreking uit. KATWIJK DE BEZETTING DER GEMEENTE-SECRETARIE Tot klerk ter gemeente-socrctarie is met ingang van 1 Jan. 1939. dus met terugwer kende kracht, benoemd do heer L. Parle- liet alhier, voorheen ter secretarie werk zaam als volontair. De heer H. de Graaf, klerk ter secretarie alhier, is met ingang van 1 Maart bevorderd tot adjunct-commies 2de klasse. Met ingang van 1 Maart p s. is tot klerk ter secretarie, bij de afdeeling steun verlee ning henoemd de heer C. Baumann. tfhanq in gelijke betrekking werkzaam te Kethel,

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6