Nederlandsclie Meubelfabriek Wageningen N.V. Berlijn als Messe-stad WORTH CTATE I Eischt Ned. Fabrikaat KNUTSELAARS TRANSPORTBANDEN A.U.ljgekholt N.V. KEMPENSCHE ZINK MIJ. ASBEST I RUBBER DONDERDAG 33 FEBRUARI 1939 EERSTE BLAD PAG. a RONDBLIK DE FRANSCH-SPAANSCHE BESPREKINGEN De Fransche senator Léon Bérard blijft tusschen Parijs en Burgos heen en weer rei zen, als een man, die het zeer druk heeft met het voeren van besprekingen, terwijl iniemand van deze onderhandelingen feite lijk het rechte afweet. Want deze vertrou wensman van de Quad d'Orsay moge al geen beroepsdiplomaat wezen, hij ver-taat maar al te goed de kunst, met veel woorden niet meer te zeggen, dan hij kwijt wil wezen. In het algemeen vermoedt men echter, dat het niet louter de aangelegenheid is van de dn Zuid-Frankrijk verblijf houdende Spaan- sche vluchtelingen, waarmee de senator zich bezig houdt; hij sohijnt de opdracht te heb ben aan deze zeer ingewikkelde materie onderhandelingen vast tï knoopen over de erkenning van het bewind van generaal Franco. Beide aangelegenheden zijn in het bewustzijn der Fransche politici trouwens zeer nauw verbonden. Mocht de oorlog in Spanje, na de verovering van geheel Cata- ïonië, opnieuw moeten worden doorgezet, ditmaal om Madrid en het overige centrale republikeinsche gebied met de wapens te bedwingen,, dan is het zeer goed mogelijk, 'dat het bloedig pleit nog eenige maanden zou aanhouden. De terugslag hiervan op de Sn Frankrijk verblijvende emigranten zou natuurlijk funest wezen. Zij zouden op deze manier er licht van worden weerhouden, wederom pak en zak op te nemen, en over de Pyreneeëngrens terug te gaan. Want men 'draagt nu eenmaal liever de ontbering, die het verblijf in slecht verzorgde concentratie kampen meebrengt, dan dat men teruggaat, en bovendien nog de onzekerheden van den krijg op den koop toeneemt. Dit is een der redenen, waarom de Fransche regeering gaarne bemiddelend tusschen Franco en Negrin zou optreden: met overleg is een geschil in den regel sopediger en beter be slecht. dan met geweldsargumenten. Zou men tusschen deze bedde Spaansche voor mannen de kloof kunnen overbruggen, o.a. door het tot stand bengen van een vèr strekkende amnestie, dan zou dit ook tot ge volg hebben 't terugvloeien naar 't verlaten vaderland van heel veel elementen, wier ge- Weten niet zuiver is, en die vreezen moeten met den rechter in aanraking te komen, 'omdat zij diefstal, moord, afpersing en der gelijke crimineele practijken hebben nage volgd. In Parijs doet men derhalve zijn uiterste best langs den weg van besprekin gen tot normaliieering der verhoudingen te geraken, allereerst in Zuid-Frankrijk, door het terugwentelen van den last van ontwa pende miliciens en civilisten, maar dan bo vendien door het beslechten van de proble men van het dissidente Spanje zelf. Kan men een regeling tot stand brengen, waar bij Franco iets over den kant laat gaan, en Piet langer koppig blijft vasthouden aan het denkbeeld van een complete capitulatie zijner tegenstanders, dan heeft de Fransche regeering bovendien de voldoening ten op zichte van de linksche Fransche partijen, toch nog iets voor de Spaansche republi keinsche geestverwanten te hebben tot stand gebracht. Intusschen schijnt men te Parijs over het hoofd te zien, dat de rechtsche generalissi mus een man van duidelijk omschreven denkbeelden en principes is. Nimmer heeft (hij willen mardhandeeren met wat hij als Zijn rechten beschouwt. Zoowel de kwestie Van de terugzending der buitenlandsche vrij willigers, als van de erkenning zijner rech ten als oorlogvoerende, is een bewijs daar van, Er bestaat geen enkele reden waarom hij thans, nu hij in alle opzichten de meer dere van zijn tegenstanders is jpbleken, concilianter zou worden. Indien Parijs het royale gebaar maakte van een officieele erkenning zonder haken en oogen, zou het daarmee in Burgos een beter beurt maken en een vergroote kans om zijn positie in Spanje ten opzichte van Rome en Berlijn te verbeteren. Dat men hiertoe nog steeds niet overgaat, spruit vermoedelijk voort uit den wensch in eigen land communist, socialist en uiterst linksche radicaal niet al te zeer voor het hoofd te stooten. De Hongaarsche Regeeringsverklaring Anti-Jodenwctten blijven gehandhaafd In de regeeringsverklaring van het nieu we Hongaarsche ministerie heeft minister president T e 1 e k y gezegd, dat de nieuwe regeering zoowel in het binnenland als ten aanzien van het buitenland dezelfde poli tiek zal volgen als de vorige regeering. De anti-Joodeche maatregelen zullen derhalve gehandhaafd blijven. Verder sprak Teleky over de traditioneele vriendschap van Hongarije voor de as Rome- Berlijn, welke voor een deel verantwoorde lijk is voor het toetreden van Hongarije tot het anti-kominternverdrag. De vriendschap tot Polen, verklaarde Te leky verder, kwam voort uit vredelievende bedoelingen van beide landen. Ten aanzien van de anti-Joodsche maat regelen zeide Teleky dat deze zonder twijfel pijnlijk zijn, doch zij zijn noodzakelijk voor het bewaren van het ethnisch karakter van de natie. Zij zijn Hongarije niet door druk uit het buitenland opgelegd, doch zij zijn het gevolg van de noodzaak en zijn onvermijde lijk gebleken. Spaansch gebaar van hoffelijkheid Officieel wordt medegedeeld, dat Stanlev Golding. honorair consul van Engeland te San Sebastian, die eenigen tijd geleden door de nationalistische autoriteiten gearresteerd was, evenals zijn vrouw, in voorloopige vrij heid gesteld. Hij mag Spanje echter niet verlaten. In Britsche diplomatieke kringen beschouwt men de vrijlating als een gebaar van hoffelijkheid jegens de Engelsche regee ring, die herhaaldelijk de invrijheidstelling .van Golding gevraagd had. BETIMMERINGEN - MEUBELEN WAGENTNGEN TELEFOON1 2673 (Reel.) De Spaansche burgeroorlog FRANCO EN MUSSOLINI WISSELEN TELEGRAMMEN Franco heeft Mussolini het volgen de telegram doen toekomen: ,.Na beëindiging van den veldtocht in Catalonië en het défilé van het zegevieren de leger, waartoe de dappere Italiaansche rijwilligers behooren, heeft het Spaansche volk Italië en zijn Duce gehuldigd. Tezamen met den geestdriftigen groet van het Spaan sche leger voor zijn Italiaansche kameraden zend ik u mijn oprechten groet". De Duce heeft als volgt geantwoord: „Ik zeg u dank voor de aan de vrijwilligers be wezen hooge eer, dat zij in het voor het groote en hereenigde Spanje veroverde Bar celona voor u hebben gedefileerd. Ik beant woord met de grootste hartelijkheid uw kameraadschappelijken groet en verzeker u opnieuw, dat de Italiaansche vrijwilligers te uwer beschikking zijn tot de definitieve overwinning". De nood der vluchtelingen De speciale correspondent van de Times te Perpignan meldt het volgende inzake de kampen voor de Spaansche vluchtelingen aan de Spaansch-Fransc-he grens. De benoeming van generaal Ménard voor de coördinatie van de Fransche ministe- rieele werkzaamheden inzake de vluchtelin gen, is hier gunstig ontvangen. Het moet nu mogelijk zijn om het probleem der kampen met meer succes aan te pakken, een kwestie, welke eiken dag meer het bestaan, de ge zondheid en het welzijn van de daarin ver blijvende 200.000 ipersonen aangaat, gezwe gen nog over de bezorgdheid van hun be trekkingen daarbuiten. Regen, die tot nu toe is uitgebleven, zou op de bewoners, van de onderkomens, welke een groot deel der kampen uitmaken, een fatale uitwerking hebben. Latrines en keukens zijn er niet, evenmin als waschgelegenheid, zeep, onder goed en schoone kleeren. Gezinnen zijn ge scheiden en kinderen worden vermist. Alle groepen vluchtelingen, die nu over de Fran sche departementen zijn verspreid, moesten hun naam en adres naar een centraal bureau zenden, waarheen ook de lijst der vluchtelingen uit de kampen zou worden gezonden. Papieren met namen en adressen zouden dan kunnen circuleeren. Thans wor den bezoekers aan het kamp overstelpt met verzoeken. Het voornaamste locale dagblad, l'Indé- pendant, wijdt tien kolom per dag aan ver zoeken om inliohtingen van vrouwen, die naar haar mannen, mannen, die naar hun vrouwen en van ouders, die naar hun kin deren zoeken. Het werk van deze krant is een goede illustratie van de lankmoedig heid der Franschen ten opzichte der-vluch- telingcn, want deze 10 kolom wordt gratis afgedrukt. Niettemin is een meer omvat tend plan noodzakelijk. Nieuwe Britsche slagschepen op stapel Op de werf te New Castle zal op de helling welke is vrijgekomen door 't te water laten van het slagschip „King George V" onmid dellijk de kiel worden gelegd voor een nieuw groot slagschip, dat zal worden ge bouwd volgens het programma van 193?. Ook te Birkenhead zal onmiddellijk na 't van stapel loopen van het slagschip „Prince of Wales" in Mei a.s. een nieuw slagschip op stapel worden gezet Men verwacht, dat in 1939 wederom twee groote slagschepen op het programma gezet zullen worden. In den afgeloöpéh nacht werd een begin van brand ontdekt aan boord van het slag- sohip „Prince of. Wales", dat te Birkenhead op stapel staat. De brandweer wist bet vuur te beperken tot enkele zakken en planken. De schade is onbeteekenend. EEN NIEUW GEMECHANISEERD CHINEESCH LEGER? Japans positie te Shanghai In Chineesche kringen te Tsjoenking doen berichten de ronde over een nieuw Chineexh leger, dat opgeleid wordt achter het front en dat zdch gereed maakt in het veld te treden tegen de Japanners. Men voorspelt, dat de wereld binnenkort een anderen kant te zien zal krijgen van China's militaire kracht, een kant, die tot dusverre nog geen op den voorgrond tredend aandeel heeft ge nomen in den strijd. Men veronderstelt, dat dit betrekking heeft op de mechanisatie van het leger, welke de regeering, naar gemeld wordt, met groote snelheid tot ontwikkeling brengt. Verklaard wordt, dat het Chdneeodhe op perbevel de uitrusting voor het opleiden van manschappen bewaard heeft om ze in latere stadia van den oorlog te gebruiken; een algemeen offensief zou dan worden ont ketend op alle fronten. Men is de meening toegedaan, dat de Chineesche militaire kracht sedert den aanvang der vijandelijk heden voortdurend vooruitgegaan is, niet alleen in kwantiteit, maar ook in kwaliteit. Het nieuwe leger staat onder leiding van ervaren officieren en geoefende mannen. Iedere niet bezette stad in de Kwantoeng- ■gebieden heeft haar eigen defensiecorps, dat ■uitgerust is door de centrale regeering en ■onder bevel staat van bekwame officieren. Het terrorisme In Shanghai Volgens een door Domei ontvangen bericht uit Sjanghai heeft er opnieuw een daad van terreur plaats gehad in Weri-Sjanghai, welke den dood van drie Chineesche politie mannen ten gevolge had. Een groep gewa pende Chineezen brak het gebouw van een Japansch concern binnen en schoot op de ■Chineesche politiemannen, die daar dienst deden. Een in de buurt gelegen theehuis ■werd ook door de terroristen becchoten, waarby een der politieagenten werd gedood. De twee anderen werden op straat neerge schoten. Ze behoorden tot de gemeentelijke politiemacht van Sjanghai? welke onder de nieuwe regeering te Nanking staat. In den Japansohen senaat heeft de minis ter van buitenlandsche zaken, A r i t a, me degedeeld, dat de regeering den gemeente raad der internationale conceesie te Sjanghai verzocht heeft het aantal Japansche politie agenten uit te breiden en de bevoegdheden der Japansche politie-officieren te ver- Tuimen. De regeering zal geen gebruikmaken van •het recht tot zelfverdediging, tenzij de om standigheden dat rechtvaardigen. Mexico voert nieuwe tijd in Naar een „U.P."-beriöht meldt, heeft de Mexicaansche staatspresident, C a r d e n a in den loop van deze maand voor een deel van het land den „zomertijd" ingevoerd. Deze benaming is intusschen in zoo verre niet heelemaal juist, wijl de nieuwe tijd voor het heele jaar zal gelden, daar de win terdagen op deze Zuidelijke breedten niet zoo kort zijn als in het Noorden. Mexico (stad) krijgt hiermede denzelfden tijd als New-York en Washington, nl. den Oostelijken standaardtijd en de bondsstateri Hidalgo, Morelos en Mexico zullen dit voor beeld volgen, nadat Cardenas aan 't minis terie van binncnlandsche zaken opdracht gegeven heeft, tot de betreffende staatsgou- verneurs een „dringend verzoek" tot dat doel te richten. De reden voor dezien maatregel is gelegen in het gebrek aan stroom bij de „Mexican Light and Power Company", een gevolg van de aanhoudende droogte en gedeeltelijk ook van groote stroomdiefstallen. Deze bedragen, volgens een berekening van genoemde maatschappij, ongeveer 25 pet van haar electriciteitsproductie. De Duitsche volksauto als voornaamste attractie (Van i Duitschen correspondent) ALS „Hoofdstad van het Derde Rijk" schijnt Berlijn er al meer en meer op uit te zijn, om in ieder opzicht en op elk gebied toonaangevend te worden. Onder zijn tegenwoordigen „Oberbürgermeister", den betrekkelijk jeugdigen Dr Lippert, die te vens den titel „Stadsprasident" draagt en in deze splinternieuwe functie geheel in den stijl van het huidig bewind over alle districten van Groot-Berlijn den scepter zwaait, wordt er in vrijwel alle wijken der stad gesloopt en gebouwd, dat 't een lieve lust is. Is er haast bij het werk zooals 'kortgeleden bij de uitbreiding der Rijks kanselarij in de Vossstrasse dan deinst men ex niet voor terug, uit den nacht een dag te maken, hetwelk de werkloosheid wel iswaar vermindert, doch de nachtelijke stilte stellig niet bevordert. Voor den niets kwaads vermoedenden vreemdeling levert de stad zoodoende een beeld op, hetwelk op het eerste oogenblik verbluffend is van effect. Van de vroegere „Gemütlióhkeit" merkt men niet veel meer, maar dat schijnt ook niet in den geest van den nieuwen tijd te zijn, want onder de leuze „Het algemeen belang gaat voor het eigen belang!" is men druk doende, het volk op te voeden in nationaal-socialistischen zin, tracht men de groote massa aan het ver stand te brengen, dat de belangen van den staat voorgaan op die van den burger. En voorloopig schijnt men met deze dictatorisohe handelwijze meer succes behaald te hebben dan men aanvankelijk verwachtte. Deze aanvankelijke indruk vindt zijn be vestiging bij een bezoek aan de Berlijnsche messestad aan de Masurenallee. Nog geen drie jaar zijn er verloopen, sedert hier een nog steeds niet opgehelderde brand een der grootste hallen vernielde. Binnen enkele weken had men nieuwe bouwplannen ont worpen en Hitier hechtte zijn goedkeuring aan een ontwerp, hetwelk aan de stadswijk Halensee een geheel nieuw uiterlijk zou geven. Meerdere groote glaspaleizen zijn sedert dien als paddestoelen uit den grond geschoten en de kroon op dit werk is het hoofdgebouw, waar tegenwoordig vrijwel alle tentoonstellingen door den Führer per soonlijk met een actueele rede worden ge opend. Bij de officieele opening van de Automo bieltentoonstelling, welke thans reeds loor een paar honderdduizend Duitschers en buitenlanders bezocht werd, lag het voor de hand. dat Hitler even aan de vreedzame verovering van het voormalige Oostenrijk en het Sudetenland welke in bescheiden omvang aan de expositie deelnemen zou, herinneren en als Führer van het tachtig millioen sterke Groot-Duitsohland hield hij 'het moment voor gekomen," om een paar paedagogische opmerkingen te maken, welke ook buiten Duitschland de aandacht waard zijn. In de eerste plaats maakte Hitier zijn duizenden toehoorders duidelijk, dat automobiel in onzen tijd geen luxe, doch een noodzakelijk verkeersmiddel is. En het ii vooral de jeugd, die den triomf van den motor toejubelt, maar deze temperament volle geestdrift heeft ook zijn tégen en dus waarschuwt Hitier voor een te snel tempo. Zelfs voor de nieuws rijksautowegen ga* hij een maximale snelheid van 80 km aan. De motorfietser zoowel als de automobilist hebben rekening te houden met de publieke veiligheid en het wordt in het Derde Rijk „unnationalsozdalistisch" beschouwd en bestraft, wanneer iemand tegen deze wet zondigt. In verband hiermee herinneren we aan een verordening van Heinrich Himm- 1 e r. den chef der Geheime Staatspolitie, die bestuurders van een auto of een motorfiets beschonken toestand voortaan een paar weken naar een concentratiekamp stuurt, daar te ervaren, wat de wetten der pu blieke veiligheid in de practyk beduiden War dit de volksauto eenmaal in gebruik ge nomen, dan zal het toenemend verkeer stel lig meer training en voorzichtigheid eischen, want de doodgewone voetganger is er ten slotte ook nogl De nieuwe volksauto Ons persoonlijk interesseerde onder de gegeven omstandigheden de volksauto, de zoogenaamde Kraft-duarch-Freude-wagen, die in een viertal exemplaren deelneemt aan deze overwegend Duitsche expositie, en daar niet sledhts door de Duitsdie, doch minstens evenzeer door de helaas zeldzaam geworden buitenlandsdie bezoekers van al len kant bekeken en besproken wordt. Dr Ferdinand Porsche, de eigenlijke constructeur van dezen KdF-.vagen, stelde vast, dat de weg van den sportwagen naar de volksauto thans vrijgegeven is: „In 1934 werd dit thema door Hitler in behandeling genomen. Niet heelemaal duizend mark mag zoo'n machine kosten! Dagen en nachten hebben we gewerkt, om dit probleem tot een oplossing te brengen. We hebben gecalcu leerd en gerekend volgens methoden, welke tevoren bij ons niet gebruikelijk waren, tot dat dan eindelijk het oogenblik aanbrak, waarop we op den Obersalzberg tot den Führer konden zeggen: „We zijn zoover! De volkswagen kost minder dan duizend mark!" Rond 200.000 koopers hebben zich inmid- dt's aangemeld en dat is een bescheiden aanvang, want binnen afzienbaren tijd zul len er ongetwijfeld eenige millioenen schen zijn, die de automobielsport als een aanvulling van het practische leven gaan beoefenen en het zou kortzichtig zijn. wan neer men ook niet buiten Duitschland leze prestatie naar waarde wist te schatten* Bescherm U bijtijds door *j)anftavin-pasjiu.es (Red.) Vereeniging der wereld- democratiën Een Amerikaansch „denkbeeld" Groote belangstelling is in de Vereenigde Staten gewekt door een nieuw boeit „Union Now" getiteld, geschreven door een der be kendste Amerikaansche buiitenlandsche cor respondenten, Clarence Strait, die daarin een vereeniging bepleit ■van de werelddemo cratieën. Strait oppert het denkbeeld, dat voor een oplossing der wereldproblemen de democra tieën zich vereenigen onder een gemeen schappelijke regeering voor zaken, die be trekking hebben op de buitenlandsche politiek, waarbij zij haar eigen regeeringen zouden behouden voor binnenlandsche aan gelegenheden. Deze unie zou naar de mee ning van Strait zoo machtig zijn, dat geen andere natie of groep het zou wagen er een aanval op te doen. De democratieën, die de schrijver met name noemt, zijn: de Vereenigde Staten, Groot-Britannië, Frankrijk, Canada, Neder land, België, Australië, Zweden, Zwitserland, Denemarken, Finland, Ierland, Noorwegen, Zuid-Afrika en Nieuw Zeeland. De unie zou een gemeenschappelijke bur gerschap, een gemeenschappelijke defensie, en gemeenschappelijke valuta, douane en communicatiesystemen hebben, doch zou waarborgen, dat elke democratie het recht heeft haar binnenlandsche zaken volgens eigen gewoonten te besturen. De Londensche Palestina- conferentie Officieel wordt medegedeeld, dat de ver tegenwoordigers van zekere Arabische sta ten en vertegenwoordigers der Joodsche delegatie te Londen, met de leden der Brit sche delegatie informeele beraadslagingen zullen hebben. Halifax, MacDonald en Butler zullen de bijeenkomst bijwonen. De Arabische vertegenwoordigers zullen waarschijnlijk behooren tot de delegaties van Irak, Egypte en mogelijk van Saoedisch Arabië. Weizmann en enkele anderen zullen de Joodsche delegatie vertegenwoordigen. Er is geen agenda en de informeele beraadsla gingen zullen een algemeen karakter dragen. Graaf Ciano naar Warschau Polen moet gepolst worden De Italiaansche minister van Buitenland sche Zaken, graaf Ciano, zal zich naar Warschau begeven voor een bezoek van drie dagen. In wel ingelichte kringen veronderstelt men, dat in de Poolsche hoofdstad bespre kingen zullen worden gevoerd over den toe stand in Midden-EuroDa en men veronder stelt, dat graaf Ciano, Polen zal polsen over de plannen van Polen, wanneer de toestand in de Middellandsche Zee moeilijker zal worden tengevolge van Italiaansche eiscihen aan Frankrijk. Ook veronderstelt men, dat de Poolsche koloniale aanspraken ter sprake zullen komen. Men verwacht, dat graaf Ciano zonder op onthoud te Berlijn onmiddellijk naar Rome zal terugkeeren. Wilde Stojadinowitsj dictator spelen? Kroatische peis doet sensationele onthullingen De Kroatische pers publiceert documen ten, die volgens haar bewijzen, dat S t o j a dinowi tsj aan den vooravond van zijn val een totalitair bewind onder zijn leiding wilde instellen. Hij wilde aldus de bladen een aantal amendementen op de begroo ting doen aannemen, waardoor de mogelijk heid van klachten tegen ambtenaren van het ministerie van binnenlandsche zaken en politie zou verdwijnen. .Tractementen en pensioenen van ambtena ren of oud-ambtenaren, die de politiek der regeering zouden critiseeren, zouden ver minderd of ingehouden moeten worden. Verder streefde hij er naar, dat de ge meentelijke autoriteiten aan de genade vai het centrale gezag werden overgeleverd en dat de rechters niet langer onafhankel'.'r zouden zijn. Hy wilde de mogelijkheid van vrijwel on beperkte maatregelen tegen de pers schep pen. Tenslotte wilde hij volgens de bladen het bestaan van een party naari de regee- rinRspartij verhinderen Eén der eerste daden van de regeering- Tswetkowitsj was het intrekken van al deze amendementen. De onthullingen hebben te Zagreb diepen indruk gemaakt. Men ziet het beheer der nieuwe regeering met meer vertrouwen tege moet. Dienstplicht voor vreemdelingen in Frankrijk? De legercommissie van den Franschen senaat heeft een voorstel ln studie genomen hetwelk ten doel heeft vreemdelingen, die eon machtiging hebben om in Frankrijk te werken, te onderwerpen aan de militaire verplichtingen. De bouw van oorlogsvliegtuigen Minder vraag dan aanbod „Associated Press" geeft nadere bijzon derheden uit vertrouwelijke bron over de besprekingen in de legercommissie van den Amerikaanschen senaat vóór de aanvaar ding van luchtwapeningsprogramana. Grant Mason zou hebben verklaard, dat na het bekend worden van den verkoop van vliegtuigen aan Frankrijk, Duitsche ambte naren zouden hebben laten doorschemeren, dat Duitschland gaarne vliegtuigen van het nieuwste type zou leveren aan de landen, welke die zouden bestellen, ook aan Frank rijk. Zij zouden daaraan hebben toegevoegd, dat de Duitsche productie zoo groot is, dat, wanneer de oorlog verklaard zou worden od den dag na een levering aan Frankrijk, Duitschland den volgenden dag vliegtuigen van nog moderner model te zijner beschik king zou hebben. Mason zou verder gezegd hebben, dat Italië getracht heeft vliegtuigen aan Mexico te verkoopen. Dat lukte echter niet, doordat de Mexicaansche markt in dit opzicht „ver zadigd" is. Generaal Arnold zou verklaard hebben, dat de Vereenigde Staten in de eerstvolgen de drie jaren 12.000 toestellen per jaar kun nen produceeren. LOS ANGELES. 22 Febr. (R.O.). Giste ren is het jacht „Sans Peur" van den her tog van Sutherland in de Golf van Califor- nië op een onderzeescbe rots geloopen en lek geraakt. Het schip is aan den grond ge zet en alle opvarenden zijn veilig. Vanochtend werd draadloos gemeld, dat aan boord alles wel is. De voorraden zullen duren tot hulp komt, dooh het schip maakt snel water. Twee sleepbooten zijn uit San Pedro ver trokken om hulp te bieden. Sedert het begin van dit jaar maakt de hertog van Sutherland met zijn jacht een kruistocht in den Stillen Oceaan. Het jacht meet 478 ton en wordt een van de mooiste jachten ter wereld geacht. Aan boord bevin den zich de hertog met zijn eohtgenoote en eenige vrienden. De bemanning bestaat uit 28 man. Twee onderzeeërs van het vijfde Britsche onderzeeflotille, de „Sunfish" en de „Ster- Iet", zijn in de Sandown-baai van het eiland Wight van hun ankers geslagen en op de kust geloopen De „Steriet" is vijf uur later weer vlot gekomen en is op eigen kracht naar Porthmouth gevaren, de „Sunfish" daarentegen is in de breedte op het strand geslagen en ligt hier nog, gebeukt door de golven. De onderzeeërs hadden deelgenomen aan oefeningen, welke gisteren in het Kanaal zijn gehouden, Moordaanslag op zijn vroegere verloofde gepleegd Tien Jaar tegen den dader geelscht LEEUWARDEN. 23 Febr. De rechtbank te Leeuwarden behandelde de zaak tegen den 19-jarigen P. L, boerenknecht, wonende on der Wartema, die na afloop van een St Ni- colaasbal te Warga een aanslag op mejuf frouw I. Post ma had gepleegd, omdat zij de verkeering met hem had verbroken. Volgens de verklaring van de verdaohts had hij deze daad met voorbedachten radej gepleegd De avond voor het bal had hij het mes geslepen. Toen hij hot meisje achter volgde, droeg hij het open in zijn zak. Het was zijn bedoeling het meisje in het hart te treffen, doch daar zij zich omdraaide, toen hij haar vastgreep, trof de steek haar in de rechterborst, waardoor zij veel bloed verloor, en bewusteloos geraakte. Na deze miöhan* deling was verdachte in een sloot gespron-» gen en had getracht het meisje er in mee te trekken. Het gelukte niet en toen hulp kwam opdagen, koos de dader het hazen- ad. De eisch luidde wegens poging tot moord! tien jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Veldman, vroeg opne ming in de jeugdgevangenis te Zutfen. BINNENLAND DE EMIGRATIE NAAR ZUID-AFRIKA Slechts weinigen komen in aanmerking De mededeeling van de vorige week on der het hoofd „Emigratie naar Zuid-Afrika" heeft de Nederlandsch Zuid Afrikaansche Vereeniging en de stichting Landverhuizing „Nederland" een stroom van aanvragen be zorgd, waarvan 't grootste deel wel zal moe ten worden afgewezen. Daarom zij hier nadrukkelijk vermeld, dat slechts gediplomeerde verpleegsters goede kansen hebben in Zuid-Afrika en er vrijwel zeker van kunnen zijn, dat zij een verblijfsvergunning krijgen. Dit is niet het geval met leerlingverpleegsters. Deze behoe ven zich dus niet aan te melden en de beste raad, die haar kan worden gegeven, is dat zij trachten zoo spoedig mogelijk het volledige diploma algemeene ziekenverpleging a. te verkrijgen en zich toe te leggen op het lee- ren van de Enigelsche taal. Ook het bericht omtrent wegenbouwers behoeft aanvulling. Permitten zijn tot nu toe alleen toegestaan aan middelbare tech nici en ingenieurs. Aannemers van grond werken of arbeiders in den wegenbouw vallen dus daarbuiten. Met nadruk vestigt de vereeniging er de aandacht op, dat in het algemeen aan per sonen, die in Zuid-Afrika werk willen zoe ken, of zich in den handel willen begeven, geen vergunning tot vestiging wordt uitge reikt, ook niet, wanneer zij over eenige tien duizenden guldens kapitaal beschikken. De nieuwe P.T.T.-Gids De P.T.T.-Gids is voor den zakenman een onmisbaar vademecum. De twee kloeke banden zijn zoo overzichtelijk ingedeeld, dat men er zonder moeite den weg ln vindt Het eerste deel behandelt den postdienst, en bevat gegevens over de openstelling der kantoren, bestellingen, wettelijke bepalin gen en verzend ingsvoorwaarden voor brie ven, drukwerk, monsters, enz., alsmede inlichtingen over geldverkeer, pakketpost- verzending. Ook over frankeering bij abon nement, kortingen voor grootgebruikers, de verzending van ongeadresseerd druk werk (huis-aan-huisbestelling) zijn in dit deel alle bijzonderheden te vinden. Dan volgen uitvoerige gegevens betreffende de brief- en pakketpostzendingen naar vrijwei alle landen der wereld. Het tweede deel behandelt den telegraaf - en telefoondienst en geeft antwoord op alle vragen, die zich in dit verband kunnen voordoen. De hoofdindeelingen zijn op belde banden op de snede in kleuren aangegeven, zoo dat de geregelde gebruiker nooit lang be hoeft te bladeren. Uitvoerige klappers doen verder gemakkelijk den weg in deze samen ruim 800 bladzijden tellende banden vinden Collecte te Finsterwolde voor hulp aan Spanje verboden B. en W. handelden in strijd met het algemeen belang DEN HAAG, 23 Febr. B. en W. van Fin sterwolde hebben 21 Dec. j.l. aan de com missie voor hulp aan Spanje toestemming verleend voor het houden van een collecte ten behoeve van de noodlijdende bevolking, staande onder het gezag van de Spaansche regeering. Dit besluit heeft de kroon vernietigd als zijnde in strijd met het algemeen belang, onder meer op de overweging, dat hoezeer de humanitaire bedoelingen, welke aan col lecten als bovenbedoeld ten grondslag lig gen, moeten worden gewaardeerd, in dit ge val niet voldoende zekerheid bestaat ten aanzien van de wijze, waarop de met deze collecte ingezamelde gelden zullen worden besteed. Makelaars Voor de tweede maal is verschenen (thans voor 1939) het „Jaarboek voor makelaars in onroerende goederen, hypotheken en assu ranties", onder redactie van Mr J. de Jongh, rechtsk. adviseur van den Ned. Bond van makelaars in vaste goederen en A. H. Kalis, makelaar O.G., uitgegeven door Kalis' clame en uitgeversbureau te Schiebroek. De artikelen, door den rechtskundig advi seur in dezen en den eersten jaargang ge publiceerd zijn afzonderlijk als deel I en n van het „Handboek voor makelaars" onder den titel van „De Makelaar en de wet" ver krijgbaar geteld. Deze artikelen behandelen verschillende juridische vraagstukken waar mede de makelaar bekend moet zijn. Het werkje zal ongetwijfeld op de schrijftafel van vele makelaars een plaats vinden. NIEUW GRENSI'ANTOOR Bij K.B. is ingesteld een grenskantoor ge naamd Bilserbaan aan den we.g van Hasselt (België) over Veldwezelt naar Maastricht, j 1 [AMERICAN •✓CIGARETTES) J Dezer dagen heeft in Amerika de Douglas D C-5 met gunstig resultaat proef gevlogen. Naar wij vernemen, overweegt de KLM den aankoop van een viertal vliegtuigen van dit type. Een beslissing hieromtrent werd even wel nog niet genomen. De D C-5 is een tweemotorige hoogdekker en vertoont, wat de afmetingen betreft, veel overeenkomst met de D C -2. Ongeveer 22 passagiers zullen met dit vliegtuig vervoerd kunnen worden. Het is vooral bestemd voor dienst op korten afstand, zoodra het, mocht de KLM tot aankoop overgaan, voor het bin- nenlandsch luchtverkeer zeker in aanmer king zou komen. In de Douglasfabrieken werd reeds een aanvang gemaakt met de fabricatie van een eerste serie van tien vliegtuigen. DEN HAAG, 23 Febr. Door den Radiocon- troledienst der P.T.T. zijn gisteren te H i N ver sum, in samenwerking met de ge meentepolitie, twee clandestiene zenders, e n volledige zender, roepletter paofb ert sn gedeeltelijke zender paofh, in beslag genomen. De zenders werkten in de ama- teurbanden De eigenaars hebben bekend. Tegen bet» den is procesverbaal opgemaakt. Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenooten en U zelve GEMENGD VOEDER voor VARKENS. MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Algemeene H an dele voor waarden DCDTCI C' OLIEFABRIEKEN DClxlELj AMSTERDAM N.V. FORTO-KOUDLIJM IS HET IDEAAL Steeds eereed. geen wachten, geen geknoei met stoffig poeder, geen resten, nlterst zninlg, enorme bindkracht, vlek vrij op eiken. Vr.ze Uw winkelier of anders ons. onder adresopg. v. Uw leverancieri FRENKEN'S FABRIEKEN - WEERT PROEFSTATION VOOR BOUWMATERIALEN en BUREAU voor CHEMISCH ONDERZOEK Koning Bienfait AMSTERDAM, DACOSTA KADE 104, TELEFOON 83047 DRIJFWERKEN DRAAGROLLEN A II6R0N!N6Eh (Zincs.de -la Camplne) Eenige fabrikant® ln Nederland van MAAGDELIJK BlOSZINK TELEFOON 59 WEERT VAN DER LINDEHENVELDHUIS AMSTERDAM-ROTTE RDAM-GRONINGEN VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN J. Koster Hzn. Scheepswerf „Gideon* Voorwaarde voor loonende exploitatie te een economisch schip. Hiervan benf U zeker nel een KOSTER-COASTER

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2