De begrooting in den Leidschen gemeenteraad M. S. DE JONG N,V. WOENSDAG 22 FEBRUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 De heer de Reede bespreekt het financieel beleid De avond begint met volks huisvesting De heer Knibbe over werk verschaffing en de S.D.A.P. B. en W. komen aan 't woord Bij de gisteren voortgezette behandeling der gemeente-begrgting voor 1939 vervolgde de heer Elk er bout (a.r.) zijn Maandag avond afgebroken rede. Spr. vraagt inlich tingen over het aantal in de werkverschaf fing geplaatste werkloozen. Spr. "meent, dat er wegen en middelen moeten worden ge vonden om de werkloozen meer arbeid te doen verrichten. Zij verlangen er dikwijls naar om hun spieren weer eens te gebrui ken en in een andere sfeer te komen. Het vernieuwen van de Gepekte brug zal toch zeker niet in werkverschaffing geschieden. Dit is normaal werk. Spr. betreurt dat de verbetering der Hooigracht door meenings- verschil wordt opgehouden. Het verbeteren van walmuren kan misschien door werkloo- ze metselaars geschieden. Tegenover den heer Snel zet spr. uiteen dat er door de Re geering veel wordt gedaan ter bestrijding van de werkloosheid. Ook door het particu lier initiatief (Chr. Centrale voor werkloo- zenzorg, Patrimonium) wordt veel voor de werkloozen gedaan. Ook plaatselijk wordt door het Chr. Comité voor Werkloozenzorg veel gedaan. Behalve woorden moeten et daden worden gesteld. Spr. hoopt, dat ook in den Raad de handen in elkaar geslagen worden om alles te doen wat gedaan kan worden. De C. H. Fractieleider spreekt De heer De Reede (c.h.) zegt, dat hij de vraag heeft overwogen of het niet gewenscht is den Raad te verlaten. De moeilijkheden om zijn functie uit te oefenen worden steeds grooter. Snr. heeft echter nog geen beslissing ge nomen. Spr. zegt, dat we in onze maatschappij behoefte hebben aan een planmatige be strijding van de fouten dezer maat schappij. De heer Van Eek heeft zijn be schouwingen weer gebaseerd op de homo economicus. Met dit idee is gron dig afgerekend, niet alleen door rechts maar ook door links. De homo economi cus is een verbeeldingsmensch en met verbeeldingsmenschen komen we niet De practijk bij de s.d.a.p. is anders dan de leer. Het is niet mogelijk gebleken de wenschen alléén uit te voeren. De c.h. staan op het standpunt, dat partijen noodzakelijk zijn in de staat. Er mag echter geen mar- chandeeren met beginselen zijn en als dat gebeurt wordt voor de c.h. de samenwer king met de s.d.a.p. wel eens moeilijk. Do heer van Eek heeft beweerd dat de rscht- sche partijen zioh vastklampen aan het kapitalisme. Het is opmerkelijk, dat men dergelijke beweringen noodig heeft om het Christendom af te breken. Men zal het moei lijk kunnen volhouden als men kennis neemt van wat er in de Ohr. partijen om gaat, Door het stukslaan van het kapitalis me komt men van den regen in de drop Er moet gezocht worden naar wegen en mid delen om tot een betere maatschappij te ko men. Hoewel het hier altijd een strijd zal blijven. Spr. prijst het in wethouder Verwey, dat hij de lijn zijner voorgangers voortzet. Spr ziet daarin, dat er bij de s.d.a.p. een groei end inzicht is in de fouten van haar stelsel. Het blad op de boom. Een der agitatie-middelen van de s.d. a.p. tegen de regeering is geweest het protesteeren tegen indirecte belastingen In Leiden werkt de s.d.a.p. aan verhoo ging der indirecte belastingen mee en de wethouder beroept er zioh op, dat hij daarmee de begrooting sluitend maakt. Er is dus wel veel veranderd. De s.d.a.p. voert een burgerlijke politiek. Spr. betreurt het dat in het antwoord van B. en W. op het sectie-verslag dikwijls ge antwoord wordt op een het college onwaar dige manier. De ramingen van de Lichtfabrieken staan blijkbaar in den weg aan de tijdige indie ning van de begrooting. Spr. meent, dat dat niet noodig is. Men heeft geen definitieve cijfers noodig, maar de tendenz der cijfers. Alles dient in het werk gesteld om de'be grooting tijdig in te dienen. De begrootingspositie is, gezien de tijdsomstandigheden, nog redelijk. Lei den is nog lang niet aan 't eind van haar hulpbronnen om de begrooting slui tend te maken. Spr. gelooft niet, dat er veel meer te bezuinigen valt op de be- grooting. De heer Beekenkamp is blijkbaar niet vol ledig ingelicht over het bewaarschoolonder- wijs in onze stad. Anders zou hij hierin niet een bezuinigingis-object gezien hebben. De besturen der Chr. bewaarscholen hebben hun beschikbare middelen vastgelegd in on gesubsidieerde scholen. De besturen zijn wel te vinden voor een ander stelsel, mits niet vergeten wordt dat zij werk ter hand heb ben genomen waartoe de gemeente niet meer in staat was. Wat de schoolkindervoeding betreft con stateert spr. dat de kinderen dikwijls ab sent zijn als het eten niet in hun smaak valt. terwijl er in de vacanties heelemaal weinig komen. Hier is misschien een bezui- nieings-mogelij kh ei d De regeering is zoo kwaad niet. De schuld van alles en nog wat op haar rug schuiven is gemakkelijk, maar men kan hier geen argu menten voor aanvoeren. Met eenige bezorgdheid ziet spr. de toe komst tegemoet wat betreft de regeling der schulden (Stadhuis, overwegvraagstuk neeringsplannen. handhaving van normaal werk enz.). Spr. had gaarne gezien dat B. en W. daarover in beschouwingen waren ge treden. Dit had verhelderend kunnen wer ken. it oneevallenfonds is geen reserve. Het fonds heeft een ruim kassaldo en is zeer voldoende. Het is gewenscht dat ten laste van het fonds komen de werkelijke kosten der ongevallenverzekering. Belastin gverhooging Met de middelen die dienen en ge diend hebben om de begrootingstekorten te dekken is het snel bergafwaarts ge gaan. We zijn nu zoo langzamerhand aan 't eind der reserves gekomen. Na nog een jaar zijn ze uitgeput. Dan kun nen de tekorten alleen gedekt worden door belastingverhooging. En dan moet die verhooging snel geschieden. Men had het beter geleidelijk kunnen doen. Dat de uitgaven uit het fonds voor stads verbetering weer tot leven worden gebracht is een bedenkelijke maatregel. Men kan evengoed gemeente-eigendommen onder hy potheek stellen. Men heeft zich verwijderd een gezonde financipele politiek. Sociale zaken De heer v.d. Kwaak (c.h.) bespreekt Maatscnappelijk Hulpbetoon en de stijging van haar uitgaven. Spr. zet uiteen, dat een eventueele opleving voor M. H. niet zoo snel gunstige gevolgen heeft als bij den Socialen Dienst. Spr. zou graag zien, dat gesteunden bij den Socialen Dienst, die fraude, gepleegd hebben niet naar M. H. gaan, maar door den Socialen Dienst worden gestraft. Voorts wenscht spr. strengere maatregelen tegen werkloozen die zich hier komen vestigen omdat de steun hier beter is; tewerkstelling ondersteunden door M; H, in de werk verschaffing en meer overheveling van per sonen naar den dienst van Sociale Zaken. Spr. zet verder uiteen, dat verschillende re- geeringsmaatregelen tot verbetering van den steun de verhooging der werkloosheidsuit gaven hebben veroorzaakt. Hij verdedigt hartelijk de werkverschaffing, waaraan de werkloozen zeer veel behoefte hebben. Zich een oordeel te vormen over de stop zetting der schoolkindervoeding tijdens de vacanties is moeilijk, Vast staat, dat de voe ding tijdens de vacanties door de ouders weinig wordt gewaardeerd. Spr. is er niet de spaarregeling in te voeren bij Maat schappelijk Hulpbetoon. Een vrome wensch De heer van der Laan (v.b.) verwacht van werkverruiming geen blijvende daling van het werkloosheidscijfer. Er is, ook in de gemeente, genoeg gedaan op dit gebied, maar het heeft niet veel geholpen. Spr. had een voorstel willen indienen om te onderzoeken of door verkorting van den werkduur de werkloosheid zou kujmen worden bestreden, maar heeft daarvan afgezien. Zou het niet mogelijk zijn. dat de werkenden een offer brengen ten bate van de werkloozen door e«n verkorting van den arbeidstijd en een salarisverlaging te aanvaarden. In dit ver band wijst spr. op de Oxford-beweging en op den oproep van H.M. de Koningin. Op deze wijze kan de Ghristelijke naastenliefde daad werkelijk worden beoefend. Niet te haastig De heer v. d. R e y d e n (c.h.) brengt hulde m B. en W. en spreekt zijn beste wenschen uit voor het herstel van wethouder Splinter. Spr. betreurt het voorstel om optochten op Zondagmiddag toe te laten. De Stadhuis bouw moet z.i. met de uiterste accuratesse vorden verricht. Er is geen reden om op snelleren afbouw aan te dringen. De heer Manders (r.k.) dringt aan op 'erkverruiming op zoo groot mogelijke schaal en op maatregelen om handel en in dustrie te bevorderen. Bij de tarieven hoopt spr. dat meer rekening zal worden gehou den met het groote gezin. Hij wil verminde ring van het aantal verkeersheuvels, die z.i. evenveel verkeersobstakels zijn. De heer Coster (r.k.) ondersteunt het voorstel-van Eek inzake de dienstcommis sies. Die Regeering toch De heer Hessing (s.d.) meent, dat geen bezuinigingsmaatregelen kunnen worden getroffen wanneer daarvoor sociaal noodza kelijke maatregelen worden aangetast. De Regeering heeft het niet goed gedaan. Het Leidsche plan van den arbeid is reeds ge deeltelijk uitgevoerd. Overigens zijn de fi- nancieele omstandigheden veel verslechterd i de laatste jaren. Spr. vraagt inlichtingen /er het luchtbeschermingsplan. De heer Lombert (r.k.) zegt, dat een voorzichtig en zuinig beheer dringend nood zakelijk is. Hij heeft bedenkingen tegen de overschrijving van een ton van den kapitaal- dienst. Spr. meent, dat het noodig is, dat het gemeentebestuur in de toekomst ziet en zich niet slechts tevreden stelt met het sluitend malcen van een begrooting voor een bepaald jaar. Uitvoerig entiseert spr. de houding der s.d.a.p., die zoekt naar een zondebok om zich zelf vrij te pleiten, een voorspel van hetgeen ons bij de verkiezing weer te wachten staat. Spr. geeft een uitvoerige lijst van hetgeen door de Regeering tot inperking van de werkloosheid en vóór welvaart is verricht De heer Groeneveld (s.d.) maakt eenige opmerkingen over het verkeer, over tredingen inzake de maximum snelheid en „rechts gaat voor". Spr. wil propaganda het openbaar onderwijs en bestrijdt den heer Wiirtz in zijn beweringen over politiek, die in den Raad niet thuis hooren. Een sympathiek gebaar Aan 't eind van de middagvergadering deelt de Voorzitter mede een dankbetuiging te hebben ontvangen van mevr. Splinter na mens haar echtgenoot voor de bloemen ge zonden aan den wethouder, die in het St. Elisaheth-Gasthuis wordt verpleegd en d;e zich zeer getroffen toonde door het bewijs van medeleven uit den Raad. De Voorzitter dankt mevr. Braggaar— de Does voor haar initiatief in dezen. De vergadering wordt geschorst tot des avonds 8 uur. AVONDVERGADERING Tn de avondvergadering komt de heer S c h 11 e r aan het woord. Thans, aldus spr., zijn B. en W. het niet met spr. een9, dat de samenvoeging, van bouw- en woning toezicht met gemeentewerken niet in het be lang der gemeente is geweest, maar de toe komst zal spr. in het gelijk stellen. Hetzelf- Het bestuur de zal blijken het geval te zijn met spr.'s cri- tiek op het toezicht bij de bestratingswerken. Spr. houdt vol, dat de verlichtingswerk zaamheden bij den Stadhuisbouw zijn ge stagneerd. Als B en W. dit niet zullen wil len toegeven, dan zal spr. meededen, wat er ten deze in de commissie van fabricage zelfs door den wethouder is betoogd. Over krotwoningen Spr. handelt daarna over de volkshuisves ting. Nog altijd wordt een groot aantal krot woningen bewoond. Van de 1000 a 1100 leeg staande woningen met een huurprijs bene den f 6 zijn er 400 onbewoonbaar en van de bewoonde 500. In elk geval is het aantal krotwoningen op 800 ie stellen. Met de sanee- ringsplannen ggat te veel tijd heen bij den huidigen gang van zaken. Aan de onbewoon baarverklaring der woningen buiten de sa- neeringsplannen wordt te weinig aandacht besteed. Het is ook noodig dat er een volle dig onderzoek ingesteld wordt naar de bezet ting van alle woningen. Vele woningen zijn, aar spr. meent, overbezet. Het is hoog tijd mei de voorbereiding van plannen voor arbeiderswoningbouw een aan- ang te maken. De woningreserve van 2 pet. vordt reeds niet meer bereikt Spr. heeft vroeger ook in een eenkamer- roning gewoond, waarin men vanuit de bed stee de kachel kon opstooken en de ervarin gen in die woning dwingen spr. er toe op de bres te staan voor een betere volkshuisves ting. Het is dus geen idee fixe, zooals de heer Beekenkamp veronderstelde. De heer Knibbe (a.r.) gaat mee met het oorstel om de schoolkindervoeding in de 'acanties stop te zetten. Spr. hoopt, dat bij de plaatsing in de werkverschaffing speciaal aandacht zal worden geschonken aan de hoofden van groote gezinnen. De materieele en geestelijke ellende door de werkloosheid ontstaan blijft groot. Spr. begrijpt dan ook niet, dat de heer van Eek, die ellende erkennende, tegen de werkver schaffing te velde trekt en op zijn star- dogmatisch en zwaar materialistisch stand punt blijft staan. B. en W. zouden ten opzichte van de werk- erschaffing diligent zijn, maar spr. meent dat er ten deze door den wethouder van So ciale Zaken nog weinig is gedaan. Percents gewijze zouden bij de centrale werkverschaf fing gemiddeld 500 werkloozen uit Leiden te •erk kunnen zijn gesteld. In werkelijkheid is het gemiddeld cijfer in 1937 27 en in 1938: 40. Dit cijfer is dan nog veel te gunstig als men het aantal mandagen in aanmerking neemt. Men komt dan op ongeveer 10 en 15. De socialistische mentaliteit om zich voor werkverschaffing niet druk te maken komt hier wel duidelijk uit. Men vreest door de werkverschaffing af breuk te doen aan het systeem van het plan van den. arbeid. Het spreekt vanzelf, dat de rechtsche partijen aan deze fantasie niet mee willen werken. Wat het ,.plan"-Westhoff betreft: dit is geen plan maar een rapport m het is goed dit onderscheid in 't oog te houden. Het is misleidend te zeggen, dat het rapport-Westhoff den juisten grondslag van het plan van den arbeid heeft aangetoond. Laat men maar eens zien naar het lot van het Leidsche plan van den arbeid. Het parade-paard heeft zijn dienst ge daan en wordt opgeborgen. De propa ganda voor het landelijke plan van den arbeid gaat rustig door. Met een derge lijke politieke houding speelt men in de kaart van het fascisme en vermoordt men de parlementaire democratie. Ter wille van het plan laat men de werk loozen in hun werkloosheid zitten door systematische werkverschaffing af te wijzen. De s.d.a.p. wordt hoe langer hoe meer de vertegenwoordigster der .gezeten arbeiders, die in de partij de lakens uitdeelen. Het ge vaar dat werkverschaffing loondrukkend 'erken zal is mogelijk aanwezig maar voor dat risico mag men immers niet terugdein zen. Bij den schoeiseldienst durft men h^t risico wel aan om aan een groep arme schoenmakers ernstige schade te berokke nen. Spr. wil nog eenige werkverschaffings- objee.ten noemen, o.a. machinaal werk door handenarbeid vervangen, de duinen te Kat- /ijk in een recreatie-oord herscheppen. Spr. verklaart den tegenstand der s.d. a.p. tegen werkverschaffing uit haar ma- terialistischen inslag. Het beginsel der liefde en zelfverloochening heeft men verlaten en men is gekomen tot het prin cipe van de geïdealiseerde hebzucht» Mevr. de C1 erd e Bruin verzoekt aandacht voor den arbeid voor onvolvvaardi- gen. Den heer v. d. Laan raadt spr. de be studeering van het plan van den arbeid aan. De heer Tobé (r.k.)-confronteert de s.d. a.p. met haar verleden. Spr. dringt aan op invoering der spaarregeling voor de onder steunden bij Maatschappelijk Hulpbetoon. Met belangstelling wacht spr. de inlichtin gen af door den wethouder inzake de Cen trale Werkplaats. Het vervullen van neven betrekkingen door goed gesalarieerden dient beteugeld. Spr. vraagt of het aan hoogere ambtenaren bij Gemeentewerken toegestaan wordt dat zij bouwspeculant zijn. De heer van Rosmalen (c.h.) wijst op den inslag van de radio-rede van H. M. de Koningin: Christus voor alles. Daardoor is het spr. onmogelijk mee te loopen in de rijen der s.d.a.p., maar hij verheugt zich er over, dat er een streven is om samen te werken. B. en W. KOMEN AAN HET WOORD De raadsleden hebben hiermee in eerste instantie uitgesproken en B. en W. komen aan 't woord. Wethouder T e p e bespreekt het voorstel van den heer van Eek inzake wijziging van het reglement voor de Com missies van Advies betreffende de arbeids- en dienstvoorwaarden van het gemeentepèr- soneel. De toevoeging, dat onder arbeids- en diehstvoorwaarden bedoeld in deze verorde ning ook worden verstaan de wijze waarop en de omstandigheden waaronder arbeid wordt verricht, acht spr. overbodig. Hij heeft er ook geen bezwaar tegen. Ook de voorge stelde regelingen inzake de vergaderingen en verslagen der dienstcommissies acht spr. ongewenscht of overbodig. Spr. heeft er bezwaar tegen advies in te winnen over medezeggenschap hij het Geor ganiseerd Overleg. Dat is niet het aangewe zen lichaam om over deze zaak advies uit te brengen. Spr. zou wel graag weten wat werkgevers in het overheidsbedrijf over me de Chr. dezeggenschap oordeelen, maar aan die we tenschap is geen aankomen aan. Aan een eenzijdige meening van Georganiseerd Over leg heeft spr. niets. Wat betreft de mogelijkheid om bij het be- vaarschoolonderivijs het zgn. Utrechtsche telsel in te voeren zegt spr. dat de heer Beekenkamp deze zaak te uitsluitend econo misch heeft bezien. De vraag is gewettigd elke gevolgen het stelsel voor het onder wijs zelf heeft gehad. Spr. kan dit niet be- oordeelen. Hij zal de zaak echter onder oogen zien. Het heeft spr. genoegen gedaan dat ge laakt is de uitdrukking in het advies van den directeur van den G.G.D., dat het be stuur der Vereen. Schoolkindervoeding en -kleeding zelfgenoegzaam zou zijn. Spr. heefi deze uitdrukking ook allerminst kunnen be wonderen. Daarna verdedigt hij het voorstel om de schoolkindervoeding tijdens de vacan ties (behalve de Kerstvacantie) stop te zet ten. De schoolkindervoeding is geen aanvul lende armenzorg. Het gaat dus over de vraag of stopzetting tijdens de vacanties het school- erzuim in de hand zal werken. Aan de hand van rapporten meent spr. deze vraag ontkennend te mogen beantwoorden. De schoolkindervoeding gaat steeds meer kos- ten. Het is thans misschien ook weer noo dig het voedsel te verbeteren, hetgeen ook weer kosten mee zal brengen. Is het dan niet ook onze plicht op het punt der vacanties te bezuinigen. Aan de melkvoorziening op de scholen ne men deel de openbare scholen en de katho lieke scholen en totaal 65 pet. van de kinde- dezer scholen. Meer propaganda voor deze zaak is niet noodig. De propaganda voor het openbaar onderwijs kan aan de in te stellen ouderraden worden overgelaten. Een algemeen verbod voor onderwijzend per soneel om nevenbetrekkingen te vervullen is uit den booze. De zaak" is voldoende ge regeld. De vergadering wordt daarna verdaagd tot hedenmiddag 2 uur. Wijkvereen. Staal wijkte Leiden, die haar 25-jarig bestaan herdacht. Vierde 'an links is de voorzitter Ds D. Kuilman. STADSNIEUWS Het toezicht op de lees bibliotheken De controle neemt een aanvang De commissaris van politie vestigt nog maals de aandacht op de op 6 April 1938 afgekondigde verordening „op het verstrek ken van boeken enz. aan minderjarigen be neden den leeftijd van 18 jaar door open bare leesbibliotheken". Aangezien geacht kan worden, dat be langhebbenden thans maatregelen hebben kunnen nemen tot het nakomen van de in die verordening vastgestelde voorschrif ten, zal met de intensieve controle een aanvang worden gemaakt. Zij, die vermeenen, alsnog voor een ont heffing, bedoeld in artikel 3 der verorde ning in aanmerking te kunnen komen, zullen zich zoo spoedig mogelijk met een schriftelijk verzoek tot B. en W. dienen te wenden. Een exemplaar der hierbedoelde verorde ning is tegen den kostenden prijs op de gemeente-secretarie verkrijgbaar. R.K. Vakschool voor meisjes Aanbieding van een portret Gisterenmorgen had in de hall van de R.-K. Vakschool voor Meisjes, in het bijzijn van het bestuur, de directrice, leerkrachten en eenige oudere leerlingen, de overdracht plaats van het portret van de eerste di rectrice der school, mevr. M. C. van Oerle —Nipper. Hierbij waren tevens tegenwoor dig mevr. M. C. van Oerle—Nipper en de lieer van Oerle, alsmede de schilder, de heer Ant. H. J. Molkenboer en mevr. Mol- kenboer. Allereerst sprak de voorzitter van het schoolbestuur, Pastoor R. Smitz, mevr. van Oerle toe. Spr. herinnerde er aan, dat haar bij het afscheid als directrice in Mei 1936 een door den heer Molkenboer te schilde ren portret was aangeboden, hetwelk door mevr. van Oerle was afgestaan, ter plaat sing in de hall van het schoolgebouw. Door verschillende omstandigheden is dit portret eerst thans gereed gekomen. Spr. herdacht de vele verdiensten van mevr. van Oerle als oprichtster dezer school, waarna het doek werd weggenomen en de aanwezigen het portret konden be zichtigen. Mej. G. A. M. Polman bood namens de leerkrachten aan mevr. van Oerle een kleiner eveneens door den heer Molken boer geschilderd portret aan. Mevr. van Oerle bracht dank aan Pastoor Smitz, aan den heer Molkenboer en aan allen, die haar de verrassing in den vorm van het verkleinde portret, bereid hebben. Voor belangstellende oud-leerlingen is het portret te bezichtigen op a.s. Maandag 27 Februari van 2 tot 4 en van 7 tot 9 uur. Gouden sigarenmakersjubileum Zaterdag 25 Februari a.s. zal het 50 jaa; geleden zijn, dat do heer Carel Bonte als 20-jarige jongeman in dienst trad bij de tabaks- en sigarenfabriek van de firma A. H. J. Wijtcnburg alhier, zoodat hij dus op dien dag zijn gouden sigarenmakersjubi leum mag vieren. Het spreekt vanzelf dat dit feit niet onopgemerkt voorbij zal gaan. Vereen. Lucas van Leyden Lezing dr W. R. Juynboll Voor de VereenigLng „Lucas van Leyden" heeft dr W. R. Juynboll, privaatdocent in de (kunstgeschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Leiden, een voordracht gehouden in het Rijksprentenkabinet over het onderwerp: „Koningin Christina van Zweden en haar verhouding tot de kunsf'. Aan de hand van verschillende voorbeel den werd geïllustreerd, hoe Christina van Zweden heeft bijgedragen tot het opvoeren van het geestelijk niveau in haar vaderland. Spr. haalde aan welke geleerden Christina aan haar hof heeft weten te verbinden en noemde de namen van Claudius Salmasius, Izaak Vissius en Nicolaes Heinsius. De hof schilders van Christina waren David Beck en Sébastian Bourdon. Na haar afstand van de troon reisde de vorstin door de Neder landen naar Italië. Tijdens 'haar verblijf te Brussel maakte zij gennis met Leopold Wilhelm van Oostenrijk, evenals zij een hartstochtelijk kunstverzamelaar. Na haar officieelen overgang tot het katholicisme ves tigde Christina zich te Rome, alwaar zij, be houdens enkele onderbrekingen, tot haar dood toe gewoond heeft. In het Palazzo Riario, sinds de achttiende eeuw verbouwd en thans de zetel van het Museo Corsini, heeft Christina zich geheel aan het artistieke en literaire leven van de stad Rome gewijd. Bovendien onderhield zij geregelde corres pondentie met talrijke geleerden in buiten land. Spr. lichtte de begaafdheid van Chris tina nader toe en wees in het bi.zonder op de veelzijdigheid harer belangstelling. Ook voor de muziek en het theater heeft Chris tina veel gedaan. Zoowel Arcangelo Corelli als Alessandro Scarlatti heeft de koningin begunstigd op een tijdstip, dat dezen nog ge heel onbekend waren. De rijke kunsverzamelingen werden na den dood der koningin verspreid. Een deel van haar teekeningen werd in 1784 voor de Teylersticihting te Haarlem aangekocht. Haar schilderijen, grootendeels uit de verzameling van Keizer Rudolf II afkomstig, bevinden zich thans voor een belangrijk deel in Enge land, haar collectie munten vonden in de Bibliothèque Nationale een plaats, haar an tieke beelden sieren thans het Prado te Madrid. De rijke ikonographie der koningin werd aan de hand van lichtbeelden vertoond, ter wijl spr. eindigde met Christina haar plaats aan te wijzen, die zij in den tijd van de barok in Rome heeft ingenomen. Geslaagde E.H.B.O.-avond Gegil en angstgesóhrei klinken op, van alle kanten komen menschen toesnellen, want er is een ongeluk gebeurd.... Een onvoorzichtige autobestuurder heeft een botsing veroorzaakt, er zijn gewonden, misschien zelfs dooden, er moet hulp worden geboden! Gelukkig waren daar gisteravond in Oud- Hortuszicht verschillende groepen van de E.H.B.O., alsmede de doktoren bijeen om ongelukkigen de eerste hulp te verleenen. Er waren wielrijders met gecompliceerde beenbreuken, anderen dio ternauwernood aan den dood waren ontkomen. Later op den avond zijn nog enkele zwaar gewonden bin nen gébracht met inwendige verbloedingen. En alsof al deze ongevallen nog niet vol doende waren, bleken tevens enkele dicht- bijzijnde personen nog te zijn getroffen. Een waar slagveld dus! Ook hiervoor heeft de E.H.B.O. door snel handelen weer getoond een organisatie te zijn, die in velerlei op richt van groot nut kan zijn. Er zou dan ook zeker van een noodlots avond gesproken kunnen worden, indien het hier niet de groote propaganda-wedstrijden gold, die door de eerste Leidsche E.H.B.O.- brigade waren georganiseerd. Na afloop sprak dr. M. D. Horst, directeur van den G.G.D. en als hoofd jurylid, nog zeer waardeerende woorden tot alle mede werkende groepen. Juist in deze dagen vond spr. hierin een gevoel van groote gerustheid en beschouwde hij het werk als het beste in den lande. Spr. hoopte, dat deze brigade op den ingeslagen weg zal blijven voortgaan, tot bescherming en hulp van onze burgerij. Ook dr E. Renaud .hoewel niet zoo mild gestemd, sprak woorden van waardeering voor het vele en goede dezen avond naai ren -gebracht en vond het werk geheel nog steeds vooruitgaande. De uitslagen luidden: Groep van Leeuwen 30 10 punten; groep mevr. Arbouw-Bru- née 30 7 punten; groep Bergers 30 7 punten; groep mej. Plomp 28 9 punten; groep Groffie 28 7 punten; groep v. d. Kraan 27 7 punten; groep mej. Kalvey 25 6 punten. VEERTIGJARIG JUBILEUM Zaterdag 25 Februari a.s. herdenkt de heer A. Bakker, werkzaam op de Deken- fabrieken N.V. voorheen R. M. Beuth en Zoon aan de Kaiserstraat, den dag, waar op hij vóór 40 jaar bij deze firma in dienst trad. Zaterdagmiddag a.s. zal cle huldiging ten kantore van de firma plaats hebben. RURGERI.I.IKR STAND d Heiden—Tvloo; OVERLEDEN: M G Kop wed van J Eigreman 84 j: J Langreza.il wed van A Zandvliet 85 j; A ,V Vervoort vr f" KLEERMAKER AMSTERDAM Heerengracht 440 Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf WOENSDAG 22 FEBRUARI Radio, 10 40 Radio PTT Nord of divei sel (VI.),. 1.30 Brussel (Fr., 2.20 diversen* 2.40 Radio PTT Nord of diversen, 3.20 Keulen* Brussel (Fr.), 6-0 Keulen, 72o Brussel (V1.0, Straatsburg, 8.20 Warschau. 8.55 Londen. Reg., 9.36 Keulen, 10.20 Brussel (VL), 1.20 R. anmark of dlv. Programma 4: 8.00 Brussel (VI.). 9 20 Gem. Radio Dlstr. (gram muziek )of divresen, 10.35 Lenden Reg., 1.20 Droitwlch, 2.00 Londen Reg.. 1.2-0 Droitwlch. Nord of diversen. 11 20 ParUs Radio, 12.35 Brus sel (VI., 2.20 Radio Danmark of div., 2.40 Radio FTT Nord of diversen, 3.20 Keulen, 4.20 diver- 4.40 Londen Reg., 5.20 Brussel (VI.), 6.05 Radio PTT Nord of diversen, 6 50 Brussel (VI.). 7.20 Keulen, 7.35 Beromünster, 8.55 Brussel (Fr 10.20 Brussel (VL). 10.30 Brussel (Fr/). wlhc. 7.30 sportpraatje door Jansseh, 8.00 muziek G.R.D. of div.. 8 20 Droitwich, 8.35 tsburg, 9.20 Droitwlch. Agenda Donderdag, 23 Febr. Schouwburg, 8 uur. Opvoering „Arbeid" door Prot. Jeugdtooneel te Utrecht. De avond-, nacht- en Zondagsdienst van. de apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 18 tot en met Vrijdag 24 Febr. a.s. waarge* nomen door de apotheek; C. B. Duyster, N. Rijn 18, tclef. 523. Van het Stadhuis Kiezerslijst 1939—1940 Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis: lo. Dat de door hem op heden vastgesteld^ kiezerslijst 1939—1940 van 23 Februari a.s. tot en met 16 Maart d.a.v. voor een ieder ter Secretarie dezer gemeente (Stille Rijn 3) ter inzage is nedergelegd en, tegen betaling der kosten, sterndist i*ictsgewijze in uittreksel verkrijgbaar gesteld; 2o. dat tot en met 9 Maart a.s. een ieder bevoegd is bij het gemeentebestuur schrifte lijk verbetering van die lijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt, niet hehoorlijk voorkomt, of al dan niet voor eenige verkiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen; 3o. dat eventueele verzoeken om verbete ring van de kiezerslijst met de bijgevoegde* bewijsstukken tot en met den 16en Maart a.s. voor een ieder ter Gemeente-Secretarie (Ra penburg 12) ter inzage zullen worden neder- gele.gd en in afschrift tegen betaling der kos ten verkrijgbaar zullen worden gesteld; 4o. dat een ieder uiterlijk tot en met IS Maart 1939 bevoegd is tot tegenspraak van de sub 3o. bedoelde verzoeken, welke tegen spraak schriftelijk bij het gemeentebestuur moet worden ingediend. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden. 22 Februari 1939. Feestwijzer eeuwfeest Leidsch Studentencorps Ter drukkerij der fa. BatteJjee en Terp stra is verschenen de feestwijzer voor de viering van het honderdjarig bestaan van het Leidsch Studentencorps in oen kleurigen en studentikoozen omslag. Deze feestwijzer bezat een opsomming der besturen, commis sion en onderafdeelingen van het L. S. S., een inleidend artikel van J. R. H. en dan voorts een opsomming van de dingen die er van Zaterdag 25 Februari tot Maandag 6 Maart in Leiden staan te gebeuren. De voornaamste feestelijkheden, zooals de ker- messe de siècle, de corpsfilrn, de opvoering van „Veel leven om niets", enz., worden met artikeltjes voorgelicht. Dinsdag, Woens dag. Donderdag en Zaterdag zijn de \oor« naamste dagen. We hopen deze week nog wel eens de dag- inciecling te plaatsen. Het programma ziet er goed uit. Het heeft een omvang van 72 pagina's gekregen en zal ongetwijfeld zijn weg in feestvierend Leiden wel vinden. Kamer van Koophandel voor Rijnland Handelsregister Wijziging. .T. van Weeren Jr., Leiden, Lsngehrug 65. bchangerij en stoffeerderij, Bijv. uitgeoef. bedr.: complete woninginrioht ting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6