STADSNIEUWS De begrooting in den Leidschen gemeenteraad DINSDAG 2i FEBRUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 zer wetenschap zal voorhouden. Hierdooi j saties, die een doel nastreven, dat geacht Drie fractie-voorzitters aan 't woord Belangrijke rede van Dr C. Beekenkamp Waar is het „Leidsche plat van den arbeid" Tal van zaken passeeren de revue Gistermiddag werd een aanvang gemaakt met de jaarlijksche begrootingszitting van den Leidschen gemeenteraad onder voorzit terschap van den burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bakhuijzen. Afwezig wethouder Splin ter en de heer Groeneveld. Na de mededeeling van enkele ingeko- men stukken komt de gedrukte agenda aan de orde. Zonder hooldelijke stemming wor den de volgende voorstellen aangenomen. Hamerp unten Goedgekeurd werden: Voorstel tot het aankoopen van een twee tal perceelen grond in den Cronestèinschen polder, kadastraal bekend gemeente Leiden Sectie O, Nos. 220 en 223 en tot het vaststel len van den desbetreffenden begrootings- ^Voorstel tot het verhoogen van het over 1938 aan de Vereeniging voor Scnoolkinder- voeding en Schoolkinderkeeding toegekende subsidie en tot het vaststellen van den des bet refenden begrootingsstaat. Goedgekeurd. Voorstel in zake het opheffen van de Plaatselijke Schoolcommissie en het .nstel- len van een ouderraad. Goedgekeurd. Voorstel tot herziening van het bij raads besluit van 6 Nov. 1933 vastgestelde plan van uitbreiding voor de gemeente Leiden, zooals dit sindsdien is gewijzigd. DE BEGROOTING In behandeling komt daarna de begroo ting voor 1939 en oudergewoonte opent de heer van Eek (s.d.) de algemeene be schouwingen. In den aanvang zijner rede propageert spr. het „Plan van den Arbeid Waarom kunnen de Chr. partijen ten op zichte van dit plan de hand niet reiken aan de sociaal-democraten? Waarom klampen de Christenen zich hardnekkig vast aan net hardvochtige kapitalisme? Spr. weet met wat de actie voor een nieuwe gemeenschap bii de katholieken zal opleveren. De s.d a.p. is sinds haar oprichting reeds bezig me. het houwen aan een nieuwe gemeenschap. De s.d.a.p. heeft geen behoefte vast te hou den aan den klassenstrijd, maar de toestan den zijn zoo, dat daaruit onvermijdelijk de klassenstrijd voortkomt. Het gaat dus om verandering van de toestanden. Zich beroepende op het recht van petition nement zet spr. uiteen, dat het wel degelijk noodig kan zijn, dat de raad zich. met s lands zaken bezig houdt. Dat de s.d.a.p. in de oppositie zich anders gedroeg dan nu ze aan de regeering deel neemt vindt spr. nogal begrijpelijk. Men moet nu met andere meeningen rekening houden. In de oppositie was men vrij, bin nen bepaalde grenzen natuurlijk. De s.d.a.p. is in 't algemeen tevreden over hetgeen door de wethouders is tot stand gebracht. Achter het plan-Westihoff zet spr. vraagteeken. Het heeft echter bereikt, dat aan den grondslag van het plan van den arbeid steun wordt verleend. De s.d.a.p. heeft tegenover het royalisme een tegemoetkomende houding aangenomen Het heeft geen zin tegen het koningschap te strijden. Dit wil echter niet zeggen, dat de s.d.eup. haar beginselen prijs geelt. Zij staat op repuöikeinsch standunt. Het kan zijn, dat het koningschap een macht is te gen het fascisme, maar het is de vraag of het een steun is voor de democratie. Het is teekenend dat in een sociaal-democratisch geregeerd land als Zweden de hoogste ko ninklijke "onderscheiding wordt gegeven aan Göring. J De V o o r z i 11 e r: het is beter, dat u zich niet bezig houdt met de motieven van vreemde vorsten ten opzichte van dergelijke De heer van Eek: ik noem alleen maar het feit. Spr. zet voorts uiteen de beteekenis van de uitvoering van openbare werken ter bestrijding van de werkloosheid. Hij heeft er bezwaar tegen, dat werkverruimings objecten hoe langer hoe vaker in werkver schaffing worden uitgevoerd. Spr. kan be grijpen, dat men in speciale gevallen ei eens over heen stapt wanneer productief werk in werkverschaffing wordt uitgevoerd, maar deze speciale gevallen worden sy steem en daarmede ontwricht men het plan van den aibeid. Spr. verdedigt het voorstel om optochten met muziek en banieren op Zondagmiddag toe te staan en zegt er voorstander van te zijn, dat bij benoemingen iedere richting dezefde rechten heeft. In dit verband komt spr. nog eens terug op de benoeming van een curator voor het stedelijk gymnasium. De s.d.a.p. wil in het college van curatoren ook vertegenwoordigd zijn. Dit zou zijn po litiek brengen in het onderwijs. Waarom heeft in een politiek college als de raad het woord politiek zoo'n ongunstigen klank? Politiek is toch niet iets minderwaardigs. Spr. verdedigt voorts zijn voorstel om hi Georganiseerd Overleg ook te doen advisee- ren over de wijze waarop en omstandighe den, waaronder de arbeid wordt verricht (medezeggenschap aan de voet) en het voor stel om de Alg. Ambtenaren en Werklieden commissie advies te doen uitbrengen over de kwestie der medezeggenschap (aan de top). De s.d.ajp. is er tegen gekant dat ambte naren die goed beloond worden, nog extra- loon en ontvangen. Spr. protesteert er tegen dat B. en W. in hun antwoord op het sectie- verslag ten opzichte van opmerkingen den heer Schüller hebben geschreven over „opmerkingen van dergelijk allooi". Dit ia bêleedigend. Spr. besluit met den wensch dat de anti revolutionairen zich niet langer zullen laten leiden door hun starre leerstelligheid, dat de christelijk-hisorischen zullen luisteren naar het geluid der jongeren en dat de roomsch-katholieken met de nieuwe ge meenschap ernst zullen maken, opdat ge zamenlijk ook met de s.d.a.p. aan het heil der burgerij kan worden gewerkt. De r.k.-fractie-leider spreekt De heer Wilmer (r.k.) zegt dat er in de onderlinge verhouding der partijen een be- Te geest moet komen. Het volk is de exces sen der partijen beu. In dit opzicht hebben wij te luisteren naar de oproep die H. M. de Koningin tot het volk heeft gericht, oen op roep tot geestelijke en moreele herbewape ning. „Eerlijkheid, vertrouwen en liefde moeten richtsnoer zijn", aldus sprak H. M. de Koningin. Spr. zou willen, dat deze woor den in de raadszaal van het nieuwe stad huis werden geschilderd. In enkele groote lijnen beschouwt spr. daarna de gecneente-politiëk. De .p. heeft medegewerkt aan een var- hooging der electriciteitstarieven, terwijl zij daartegen vroeger gekant was. Het is, naar spr. meent, dwaas om de zaken anders te zien wanneer men in de oppo sitie is dan wanneer men deelneemt aan werkzaamheden van het college van n W. Dit is weer een van de exces sen van de partijen. Het volk begrijpt er niets van wanneer de heer van Eek in 1935 aandringt op maatregelen om de electriciteitstarieven te verlagen en een paar jaar later meewerkt aan verhoo- ng der tarieven. Wat de directe belastingen betreft merkt spr. op. dat B. en W. strenge bezuinigings maatregelen hebben te nemen. Aan de belas- tingverhooging, bij deze begrooting voorge steld, was niet te ontkomen. Hier zag men dat de s.d.a.p., die vroeger betoogde men 't geld alleen mocht halen waar 't zat, thans de belastingverhooging verde digde. De meerdere uitgaven voor de gemeente lijke steunverleening zijn geen gevolg van laatregelen door den wethouder van So ciale Zaken voorgesteld, maar van regee nngsmaatregelen. Aan verbeteringen in dc steunverleening heeft de r.k. raadsfractie gaarne medegewerkt, behalve in gevallen waarbij het geld voor de verbeteringen moest worden gehaald bij menschen die het niet missen kunnen. De heer van Eek zou zoo graag samenwerking zien tusschen rk. d.a.p. Zou het dan beter gaan? Gaat het beter nu er leden van de s.d.a.p. in het col lege van B. en W. zitten? Ook op het gebied der werkverruiming is er niets meer gepres teerd dan vroeger. De heer Verwey heeft op een vergadering gezegd, dat nu toch wel aangetoond is, dat het deelnemen der s.d.a p. aan 't bestuur van de stad niet tot een de bacle behoeft te leiden. Wi© heeft van een debacle gesproken? Dat was de heer Albar- die gezegd heeft, dat de s.d.-oppositie- politlek in Leiden onvermijdelijk tot een deblacle zou moeten lei/en. Spr. beveelt nogmaals het denkbeeld van de contact-commissies aan en behandelt do voorstellen-v. Eek. De zaak der medezeggen schap is niet rij-p om in Georganiseerd Over- behandeld te worden. Dat de r.k. partij onderworpen is aan het kapitalisme is in strijd met de realiteit Wat zijn de arbeids wet en de sociale wetten anders dan een mperking van het kapitalisme. Spr. is er van overtuigd, dat in de laatste zittingsperiode, dank zij de samenwerking der rechtsche partijen, meermalen gesteund door de kleine partijen, veel behouden waarop men uit principieel© overwegingen prijs stelde. REDE VAN DEN HEER BEEKENKAMP zou een zekere efficiency kunnen worden bereikt, deze namelijk dat andere politieke partijen, dan waartoe de geachte wethouder behoort, in dit geval niet aan de kiezers behoeven duidelijk te maken, welke „poli tieke en financieele omstandigheden zich ertegen verzetten, ditmaal wederom met het Leidsche Plan van den Arbeid voor den dag te komen". Het zou interessant zijn nader te mogen orden ingelicht, over de vraag, welke die politieke en financieele omstandigheden zijn, die de Leidsche burgerij, en niet het minst dat deel der burgerij, hetwelk door de ramp van de werkloosheid zoo ernstig ge troffen is, de zegeningen van h#t Leidsche Plan van den Arbeid doen derven. De oude Adam Het kan de Raad duidelijk zijn, dat de oude beproefde beginselen van con servatief en gezond gemeentelijk finan cieel beheer hun waarde blijven behou den. Deze beginselen, die eertijds onder uw ambtsvoorganger de Gijselaar en on der Goslinga toepassing vonden, zijn proefondervindelijk deugdelijk gebleken en spr. zou bijna geneigd zijn een lof rede te houden op het inzicht van wet houder Verwey, die „de waarde van ge meentelijke financieele zelfstandigheid zoo op prijs weet te stellen". Dat een minderheid in het College zoo nu en dan anders stemt dan met de toepassing dezer waarheid wel geheel en al in overeenstemming schijnt te zijn, moet geweten worden aan „den ouden Adam", waartegen zelfs de beste Christen op zijn tijd te strijden heeft Gelijk gezegd, heeft het geen zin meer, om over de financieele zijde van deze begroo- ling thans breede beschouwingen te houden. Spr. is nog van meening, dat verdere bezui niging eisoh is, en dat die verdere bezuini ging mogeijk geweest zou zijn, ook zonder dat men zijn toevlucht had genomen tot at dan denigreerend wordt bestempeld met de kwalificatie „sociale afbraak". Dat mex een voorstel tot bezuiniging op de uitgaven jor schoolkindervoeding gekomen is, prijst >r. in het college. Het antwoord op een in de secties gestel de vraag omtrent de invoering van het z.g. Utredhtsche stelsel voor het bewaarschool- onderwijs, komt spr. onvoldoende voor. De heer Beekenkamp (a.r.) wijst er op, dat wie de eerste bladzijden van Sectieverslag opslaat, den indruk krijgt, dat behandeling van de begrooting-193f dienstbaar gemaakt zal worden voor poli tieke propaganda met het oog op de komen de raadsverkiezing. Spr. gelooft echter niet, dat het gemeente belang er mee gediend is, wanneer men deze week vult met allerlei beschouwingen van partijpolitieken aard. Men spreekt vaak over de crisis van de parlementaire democratie. Verstandig ware, wanneer men daarover minder sprak, maar daadwerkelijk zelf meehielp om aanwijsbaro fouten, die aan het parlementaire systeem kleven, te verhelpen. Een fout is, dat men de raadsvergadering misbruikt om voor pers en tribune te spreken en dan zaken behan delt, die daar niet op hun plaats zijn; dat men hier Tweede-Kamertje gaat spelen en politiek van de regeering gaat becritisee- n. Een tweede fout is. dat men bepaalde voor stellen a priori veroordeelt, omdat ze van een zekere zijde afkomstig zijn. Parlementaire aristocratie Men dient te staan naar parlementaire aristocratie, waaronder spr. verstaat dat het gemeenebest gediend wordt door de aristoi, de besten, de meest bekwa men, de meest deskundigen, die in slaat zijn zich te verheffen boven de partijpo litiek in engeren zin. Dit alles beteekent geenszins, dat wij het beginsel, dat wij belijden, verdoezelen. Integendeel. Als hier gestreden moet worden, dan plaatse men beginsel tegenover beginsel; streven tegenover streven. In zijn eigenlijke beschouwingen over de begrooting spreekt 9pr. er zijn teleurstelling over uit, dat de behandeling van de begroo ting zoo veel later plaats heeft dan !n over eenstemming is met de wettelijke voorschrif ten. Hoe onaangenaam dat zijn kan, is nog onlangs gebleken, toen hals over kop oorstel behandeld moest worden om de op centen op de personeele belasting te ver hoogen, teneinde de begrooting sluitend te krijgen. Waarom is in Leiden nu niet moge lijk, wat elders wel mogelijk blijkt, en waar lijk niet alleen in gesaneerde gemeenten! Met groote belangstelling, met instemming en waardeering heeft spr. in het sectiever slag gelezen, dat dit College, en dus ook de wethouder van Financiën, zijn verwondering over uitspreekt, dat een lid van een ge meenteraad zoo weinig de waarde van de financieele zelfstandigheid van de gemeente op prijs weet te stellen. Welke wijsgeer is het ook al weer geweest, die gezegd heeft, dat de ware wijsheid en wetenschap begint met verwondering? Spr. waagt de veronderstelling, althans de hoop uit te spreken dat de politieke partij, waar van de wethouder van financiën een waardig en gewaardeerd vertegenwoordiger is, deze verwondering eveneens zal laten be zinken tot wetenschap en dat zij, lessen trekkend uit het jongste verleden, ook aan dat deel der burgerij, waaruit zij bij voor keur haar stemmen trekt, de resultaten de- kan worden in strijd te zijn met de open bare orde of met, de goede zeden, acht spr. olkomen gemotiveerd. Het schijnt spr. veel eer een aantastiing van de gezonde democra tie indien men gezagsondermijning ooglui kend toelaat. Spr. begrijpt niet wat de bedoeling is van het Yoorstcl-Schüller inzake krotopruiming. Hetgeen dit voorstel behelst, wordt reeds door alle fracties in den raad nagestreefd, en spr. ziet eigenlijk niet in, waarom de heer Sch. het nog noodig vindt, in een voor stel zulks nader te accentueeren. Ook wat de andere voorstellen van den heer Schüller betreft neemt spr. een afwach tende houding aan. Die zichzelf overwint Voorbereidend lager onderwijs Wanneer men toch zint op middelen tot bezuiniging moeten allereerst de z.g. niet verplichte uitgaven onder de loupe genomen worden. Spr. heeft meermalen betoogd dat het geven van voorbereidend lager onder wijs niet m de eerste plaats op den weg der gemeente ligt. Hier ligt een taak voor liet particulier initiatief. Laten de belangheb benden zelf vereenigingen oprichten en laat de Overheid, wanneer zulks noodig blijkt, die vereenigingen op voet van gelijkheid subsidieeren. Dit beteekent geenszins, gelijk sommigen willen doen gelooven, een ver moorden van het z.g. neutrale bewaarschool- onderwijs, zooals spr. aantoont. Spr. heeft geen behoefte aan voorstellen. Maar hij zal zich genoodzaakt zien, met be trekking tot deze aangelegenheid toch als nog een voorstel in te dienen, tenzij de wet houder de toezegging wil doen, dat hij bin- De heer Schüller is vasthoudend als een terrier! Misschien krijgt de raad morgen wel gelegenheid zioh daarvan weer opnieuw te overtuigen. Wat de heer Sch. zal dehiteeren over den z.i. te tragen gang van den Stad huisbouw, zal ons opnieuw de overtuiging bijbrengen, dat hij een denkbeeld, dat hij zich eenmaal in het hoofd heeft gezet, niet gemakkelijk prijs geeft, en dat hij zich niet ontziet, den stadhuisbouw te remmen, door van de hoofdopzichter vele uren in beslag te nemen voor een onderzoek, dat hij gaarne gesteld wil hebben. Op zichzelf is dat nog tot daaraan toe, maar er zijp grenzen, en wie die grenzen overschrijdt, moet ook een beetje bescheidener zijn in zijn critiek op den bouwheer en zijn staf. Spr. hoopt, dat de heer Sch. de waarheid zal willen beden ken van de wijsheid, dat de meester zich laat kennen in zelfbeperking en zelfbeheer- sohing. Misschien herinnert hij zich nog wel uit de jaren, toen hij do jongelingsvereeni- ging nog bezocht, dat er ergens in den Bij bel staat, dat hij, die zichzelf overwint, ster ker is, dan die een stad inneemt Die over winning gun ik zoo van harte aan den heer Schüller! De oproep tot moreele en geestelijke her bewapening vinde ook weerklank in de ge meentepolitiek. Deze oproep beteekent geenszins, dat na gestreefd moet worden een soort nivellee ring of verdoezeling van het eigen beginsel Zij wil geen Christendom boven geloofsver deeldheid prediken. Zij eisdht niet van ons, dat wij eigen inzicht prijsgeven en inruilen voor een soort grootste-gcmeene-deeler-poli- tiek. Zij probeert veredelend, louterend, ka raktervormend te werken. Wanneer wij, staande op en uitgaande van hetzelfde beginsel, dat H. M. de Koningin aan het slot van haar radiorede op zoo ont roerende wijze beleed, ernaajr streven hij ons practtsche werk als gemeentebestuur ders aan die normen te beantwoorden, dan kan het niet anders, of ook door ons wordt het gemeentebelang het best gediend. Dan vervalt vanzelf de vraag na crisis van de parlementaire democratie. Die vraag is dan opgelost in den voren parlementaire aristocratie. Moge die geest vaardig zijn over ons allen! De vergadering wordt daarna verdaagt tot 's avonds acht uur. AVONDVERGADERING De communist aan 't woord In de avonzitting zet de heer van Wei zen (comm.) de alg. beschouwingen voort. Spr. bepleit grootere aandacht voor bestra- tingswerken en verbetering van het water in de zweminrichting „De Zijl". Spr. gelooft, sohappelijk Hulpbetoon is gewensohter en kan besparing geven. Slachttarieven De heer Bergers (r.k.) is in 't algemeen wel tevreden over het beleid van B. en W. De kloof tusschen s.d.a.p. en r.k. is nog te groot dan dat men zou kunnen samengaan. Spr. is tegen optochten op Zondag. De heer Jongeleen: En in 't Zuiden dan! De heer Bergers: We zijn hier in Lei- :n en hebben een zeer gemengde bevolking. Spr. dringt voorts aan op verlaging der slachttarieven, hetgeen ook de consumenten ten goede zal komen. Schoolkindervoeding Mevr. Braggaar—van de Does (s.d.) zet uiteen, dat er onder de werkloozen van werkschuwheid geen sprake is. Spr. meent, dat de s.d. wethouders met voldoening op hun werk kunnen terugzien. Zij betreurt dat de 65-jarigen overgaan naar Maatschap pelijk Hulpbetoon. Aan de spaarregeling kunnen de ondersteunden bij M. H. niet meedoen. Ze kunnen het kwartje niet mis sen. Spr. kant zich tegen de stopzetting der schoolkindervoeding tijdens de vacanties (behalve de Kerstvakanties). Vooral voor dc groote gezinnen is dit een harde maatregel. De directeur v. d G G.D. heeft zich er ook to gen verzet. Spr. heeft intusschen respect oor het werk van het bestuur der Vereeni ging, dat allerminst zelfgenoegzaam is, als dr. Horst schijnt te hebben gezegd. Nog een a.r. stem De heer Eikerbout (a.r.) spreekt even eens over de kwestie van de schoolkinder oeding en -kleeding. De vereeniging is er niet zeker van dat de verstrekking van schoenen in plaats van klompen goede re sultaten heeft gehad. Er zijn gevallen waarin goed voor de schoenen werd gezorgd, maar aren ook gevallen waarin reeds na en kele maanden de schoenen heelemaal op wa ren. Veertien vijftien procent der kinderen zou zeker weer voor klompen in aanmerking komen. Het is te begrijpen, dat de Vereeni ging deze zaak nog eens wil aanzien. Van de voeding wordt tijdens de vacantia spaarzamelijk gebruik gemaakt, zoodat een uitgave van f 3500 hiervoor niet gewettigd is. Het verwondert spr. dat er nog geen be- Gemeentelijk Radiodistributiebedriji div; 11.20 Paros Radio; 12.36 Brussel VI; 2.20 tala of dlv; 2.40 Radio PTT N. of div; 3.20 Keulen: 5.20 Brussel VI; 6.30 Keulen; 7.20 1 VI: 7 50 Straatsburg of dlv.: 8.20 Rome ichl.s.) tramma 4: 8 00 Brussel (VI.). 9 2) diver- 10 35 Londten Reg., 12.50 Droitwich,_2.20| Londen Reg.. 3.20 Drc ILonden Reg., tch. S.40 Londen Reg., 7.00 Droit- ich. 7.50 Scottish Reg. of div. 8 20 Droitwlch. Nord of diversen. 9.50 diversen, 10.00 Partis Radio, 10 40 Radio PTT Nord of diversen, 12.20 isel (VI.), 1.30 Brussel (Fr., 2.20 diversen* Radio PTT Notrd of diversen, 3.20 Keulen, Brussel (Fr.), 6-4) Keulen, ,7 20 Brussel (VI.1), 7.50 Straatsburg, 8.2*) Warschau, 8.55 Londen, 9.35 Keulen, L0.20 Brussel (VI.). 1.20 R. irk of dlv. jramma 4: 8.00 Brussel (VI.). 9 20 Gem, Radio" Dlstr. (gram jmizlek )of Lenden Reg.. 1.20 Dr 20 Droitwich. oitwich, 2.00 Londen Reg., Agenda Donderdag, 23 Febr. Schouwburg, 8 uur. Opvoering „Arbeid" door Prot» Jeugdtooneel tc Utrecht. De avond-, nacht- en. Zondagsdienst van de apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 18 tot en met Vrijdag 24 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheekt: C. B. Duyster, N. Rijn 18, telef. 523. slissirvg is genomen inzaktt het open terrein aan de Heerengracht. Er wordt gezegd, dat hier een gebouw voor den Socialen Dienst zou komen. Het is gewenstoht, dat spoedig een besluit wordt genomen. Voortvarend heid dient ook te worden betracht bij het uitvoeren van saneeringsplannen. Spr, vraagt inlichtingen omtrent den bouw der nieuwe woningen in het saneea-ingsplan Gee- regraoht—Kraaierstraat. waaromtrent spr, een voorstel heeft ingediend, dat in prae- advies is genomen. De heer Eikerbout breekt hier zijn rede af en de vergadering wordt goscJÜorst tot he denmiddag 2 uur. nen zeer kortenJij.d dit dat er wel aanleiding kan bistaan om in' t,n*v"m non fatman wa cp. naacj zaken ter sprake te brengen, die door de Tweede Kamer behandeld worden studie wil nemen en doen nagaan, welke bezuinigingen daarmee voor Leiden te berei ken zijn. W erkverscha fling Spr. handhaaft zijn beweren, dat het oir begrijpelijk genoemd moet worden dat bij een zoo sterken teruggang van 't werkloos heidscijfer in deze gemeente, de uitgaven voor den socialen dienst tonnen meer vor deren. Het momenteele cijfer ligt 8^2 pet. lager dan in 193S en 14 pet. lager dan in 1937. Nu moge het waar zijn, dat tengevolge an verschillende maatregelen van de regee ring in het belang van de ondersteunde werkloozen (een bewijs voor de stelling, dat de veel gesmade regeering-Colijn toch tneer voor de werkloozen doet, dan men zou ver moeden, wanneer men de uitlatingen van zekere zijde hoort!) een hooger bedrag nood zakelijk is dan ten vorigen jare werd be groot, spr. kan nog niet aannemen, dat die meer-kosten 14 pet. bedragen. Kan de wet houder van Soc. Zaken dit misschien aan nemelijk maken? Verder ergert het spr., dat voor werk verschaffing een memoriepost is uitge trokken. Dat getuigt' niet van groote voortvarendheid op dat gebied. Er isjbij spr. een zekere ongerustheid ten deze. Spr. berekent, dat indien de regeering even weinig voortvarendheid aan d-n dag zou leggen t.o.v. de plaatsing bij de werkverschaffing, en de andere gemeen tebesturen even laksch op dit punt zou den zijn als het onze, dat dan nielhO.OOO maar slechts 1.100 menschen tewerkge steld zouden zijn. Spr. acht dit een be treurenswaardig verschijnsel. Indien het landelijk percentage ook in Leiden zou gelden, dan behoorden niet slechts 20 maar welgeteld 1265 menschen hier in werkverschaffing werkzaam te zijn! Wat is er met de Centrale Werkplaats? Spr. moet helaas nog een enkele opmer king maken over de kwestie van de Centrale Werkplaats voor jeugdige werkloozen. Er zijn daar dingen gebeurd van zoo ernstigen aard, dat het fluweelen antwoord tvan College in het sectieverslag ten eenenmale afkeurenswaardig moet worden genoemd. Spr. zal afwachten welke onthullingen de wethouder zal doen. Van den ernst, waar mee namens het college de gepleegde fraude zal worden afgekeurd, zal afhangen, welke houding de a.r. fractie verder in deze zaak zal aannemen. Met name venvacht spr. een bevredigend antwoord op de vraag, waarom de leider der centrale werkplaats na het ontdekken der fraude, niet op staanden voet uit den dienst is ontslagen. Spr. verklaart zich tegen het voorstel van den heer van Eek inzake medezeggenschap Waarom is men in socialistisch bestuurde gemeenten nog niet overgeeraan tot het in voeren van dit socialistisch desideratum? En wat kwam er bij de N.V. de Arbeiders pers terecht van de medezeggenschap? Voor spr.'s slandpunt t.o. van het voorstel inzake optochten op Zondagmiddag, verwijst spr. kortheidshalve naar hetgeen bij vorige gelegenheden daaromtrent is opgemerkt. Datzelfde geldt ook van het volgendp voor stel. Het standpunt van het college om geen gemeentegebouwen te verhuren aan organi- Spr. verklaart, dat er wel overeenstemming bestaat tusschen de bedrijfstarievenpolitiek van spr. en die der katholieken. De heer H e s s n g: Volksfront! De heer van Weizen: Misschien een schamel begin. Spr. gaat daarna naar Rus land. De Voorzitt er verzoekt hem niet al te er af te dwalen. De heer van Wel zen dient een motie i om de Stadsgehoorzaal te doen verpach ten en in de pachtvoorwaarden geen maat regelen tegen de communistische partij Hol land te nemen. Spr. bepleit voorts een sr/nenwerking tus schen s.d.a.p. en communisten. Nog een eenling Do heer Key (v.d.) heeft-geen overwegen de bezwaren tegen de belastingverhooging. De ongunstige verhouding tusschen directe en indirecte belastingen is spr. echter nog steeds een doorn in 't oog. Een drastische verlaging der lichttarieven is het beste mid del om de bohoeftigen tegemoet te komen. Daartegenover kunnen veel beter de belas tingen naar draagkracht worden geheven. Spr. bepleit -de instelling van een schoon heidscommissie. Bij den bouw van het nieu we gebouw op den hoek van het Rapenburg is de aansluiting met de rest van het Rapen burg verwaarloosd. Spr. betreurt het, dat de vaocinatie tegen pokken in onze gemeente zoo spaarzamelijk wordt toegepast. Geen politiek in den Raad De heer Würtz (nat. herstel) meent, dat in don gemeenteraad politiek niet thuis hoort. Politiek is een idee fixe geworden. Dat blijkt wel bij de samenstelling van com missies. De zakelijke aangelegenheden be- hooren in den Raad op den voorgrond to staan. Spr. vraagt zich af waarheen het moet gaan met de steeds maar stijgende uitgaven voor sociale doeleinden. Zoo kan het niet Het zilveren jubileum van de Wijkver. Staalwijk Een drukbezochte receptie, die in het teeken van de herdenking stond Bij de receptie, die de wijkvereeni- glng Staalwijk gasterenavond in haar wijkgebouw aan de Heerenstraat ter gelegenheid van haar zilveren jubileum hield, is op meer dan één wijze duide lijk gebleken, hoe deze wijkvereeniging In het midden van de belangstelling der Ned. Herv. Gemeente staat. Be halve zeer vele personen, die bij het wijkwerk ten nauwste betrokken zijn, woonde ook een groot aantal afgevaar digden van kerkelijke vereenigingen deze receptie, die tevens het karakter van een eenvoudige herdenking droeg, bij. Tallooze bloemstukken en een palmen- versiering gaven de zaal, waar deze plech tigheid plaats vond, een feestelijk aanzien. Vermeld dient ook te worden de aange brachte verlichting, welke beschikbaar was gesteld door den directeur van den Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst en die dienst had gedaan bij het door dit lichaam onlangs gevierde jubileum. Dit feestelijk samenzijn werd geopend met het zingen van Psalm 68 10. waarna Ds. D. Kuilman, voorzitter van het wijk- bestuur. Psalm 138 voorlas en in gebed voorging. Mevr. T. R e n s i n k—Z a a 1 b e r g, den avond met zang opluisterde, zong nu een geestelijk lied, waarna Ds. Kuilman een kort overzicht gaf van de vijf-en-twintig jaar van Staalwijks bestaan. Spr. knoopte zijn mededeelingen vast aan de beantwoor ding van drie vragen naar het ontstaan, de ontwikkeling en het doel van de christe lijke wijkvereeniging Staalwijk. Vooraf deelde Ds. Kuilman nog mede, dat het wijkbestuur gewenscht voorkwam om aan deze receptie tevens het karakter te geven van een eenvoudige herdenking. Op 20 Februari 1914, aldus Ds. Kuilman in zijn overzicht, werd ten huize van Ds. Briët, op de Breestraat, de wijkvereeniging opgericht. De wijkvereeniging werd opge richt in een tiirl vlak vóór den grooten oor log en heeft zich ook in die moeilijke tij den niet alleen staande weten te houden, maar ook uit te breiden. Nadat spr. herinnerd had aan de inge bruikneming van het gebouw op 16 Febr. 1915, wees hij er op. dat de thans jubilee- rende wijkvereeniging de derde is in de rij van dezelfde Hervormde vereenigingen in onze stad. Ze is niet door den kerkeraad langer. Hebben B. en W. zich reeds op deze Gf de gemeente-commissie in het leven kwestie bezonnen? Spr. blijft tegen de hal veering van de premiestorting voor het pen sioenfonds bezwaar maken. Spr. vestigt de aandacht op de ingezonden stukken in de bladen inzake de uitgifte van gronden. Zijn de beweringen daarin juist? Spr. dringt er op aan dat aan gesalarieer de gemeente-ambtenaren geen gelegenheid meer wordt gegeven nevenbetrekkingen te vervullen. Werkverschaffing De heer Snel (s.d.) maakt er bezwaar tegen, dat verschillende werke» in werkver schaffing worden uilgovoqrd. die normaal werk zijn. Dat het ihier in Leiden nog niet gaat zooals de s.d.a.p. wel zou willen, ligt aan de regee ring. Spr. betreurt dat aan het Stadhuis niet allemaal Leidsche arbeiders zijn te werk gesteld. Het gemiddeld aantal werklieden ■bij den Stadhuisbouw is to gering geweest 1-Iet tempo van den bouw had ongetwijfeld hooger kunnen wordon opgevoerd. Spr. dringt er op aan. dat het in het vervolg wat sneller zal gaan. De kwestie van de loonen en arbeidsvoor waarden ln het taxi-hedrijf dient nu einde lijk eens aan de orde te komen. Een samen voeging van den Socialen Dienst en Maat- oepen maar door jiarticulieren en draagt ook nog steeds al de kenmerken daarvan. Vervolgens sprak Ds. Kuilman over d ontwikkeling der vereeniging en de wijze waarop deze plaats vond. In verband hier mede wees hij op de kinderkerk, Zondags school, vrouwenkrans, ziekenzorg, meisjes club, driehoekwerk, zangkoor, collecte-bus jes-werk. eeredienst. Staalwijkblad, biblio theek en verder op het verleenen van on derdak aan verschillende zelfstandige ver eenigingen. Spr. had groote lof over de bijzondere trouwe medewerking die zijn voorgangers, Ds. D. Plooy en Ds. Goedhard, en hij steeds van een heele schare helpers en helpsters hebben ontvangen. Zij maakten voor hem het werk prettig, gemakkelijk en tot iets moois en dankbaars. Vol piëteit herdacht Ds. Kuilman de ver schillende overledenen uit het midden der vereeniging. Tenslotte sprak spr. over het doel der wijkvereeniging. sober saamgevat in de notulen onder deze woorden: behartiging van de godsdienstige en maatschappelijke belangen in het stadsgedeelte Staalwijk— Vreewijk. Dit omvat ontzettend veel en „Staalwijk" is zich bewust hier heel erg te kort te schieten. Vandaar haar dank aan den directeur van M. H. en den secretaris van deai Art menraad voor vaak ontvangen httilp in raad en daad voor velen in deze wijk. Dankbaar is spr. ook voor den steun, die hij in zijn wijkwerk van zoo heel veel zij-» den mag ondervinden. Spr. is er zich van overtuigd, dat er iri deze wijk hoog noodig een Hervormde kerk en -school moesten komen. Met den wensch, dat Gods zegen ook voor de toe komst op Staalwijk moge rusten en dat die velen ten goede mocht komen, eindigide do voorzitter zijn toespraak. Met geloof en vert trouwen gaan wij, zooals eens onze voort gangers, biddende voorwaarts. Na zang door mevr. T. Rensink was etf gelegenheid tot het aanbieden van de get lukwenschen, waarvan zeer velen gebruik! maakten. Als eerste spreker voerde Ds. M, Ottevanger namens den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente het woord. Spr. sprak den wensch daarbij uit, dat God nog vele jaren in gunst en ontferming op „Staalt wijk" moge neerzien. Ook voor de wijkvert eeniging van Wijk IV bood spr. de felicit taties aan. Dr. G. Brouwer, voorzitter van de Ned. Herv. Diaconie, wees in zijn toespraak op verband en contact dat er tusschen Diaconie en wijkvereeniging bestaat. Groote waardeering heeft de diaconie voor het werk van Staalwijk. Spr. sprak den wensch uit, dat beide lichamen nog lang en harte lijk mogen samenwerken tot heil van zeer velen. Namens de oudste wijkvereeniging in de Ned. Herv. Gemeente, de wijkvereeniging „Levendaal", bood de heer J a c. Wil brink, de gelukwenschen aan. Met bijzon- dere sympathie heeft spr. ook persoonlijk het werk van Staalwijk gevolgd, omdat deze vereeniging de eerste vereeniging ia geweest, die hem bij zijn komst in Leiden, nu bijna 25 jaar geleden, om medewerking gevraagd heeft. Spr. besloot met den wensch, dat God Staalwijk rijkelijk mogo zegenen. Voor de onderscheidene wijkvereenigin- gen boden achtereenvolgens de gelukwen- schen aan de heeren C. Bloot voor wijk II, J. F. de Heer namens wijk III en J. de Groot namens wijk VIII. In een sympathieke toespraak waarin hij het werk van Staalwijk in het algemeen en dat van Ds. Kuilman in het bijzonder me moreerde, bood hierop de heer K r e s na mens de onderafdeel ingen enkele geschen ken aan. Vervolgens voerden nog het woord dei heeren Nieuwenhuyzen voor do Kin derkerk. C. Wilbrink namens oud-cate chisanten. K n o 11 e r namens vele belang stellenden in de wijk, J. T. Muysert, v. d. Berg namens het College van Ouder lingen, H. W. de N i e voor den Chr. Bond in de Ivleedingsindustrie en C. Vermeer namens de Leidsche Chr. Harmonie-ver- eeniging. Alle sprekers, die hun groote waardeering uitspraken voor den arbeid van „Staalwijk". deden hun gelukwenschen met een stoffelijk blijk van belangstelling vergezeld gaan. Aan het eind van den avond heeft Ds. Kuilman alle sprekers bedankt voor huri hartelijke woorden en voor de aangeboden geschenken. Nadat deze samenkomst, met gebed was gesloten, maakten zeer velen, w.o. Ds. Joh. W. Groot Enzerink en de heer Bernard van de wijkvereeniging Pniël, van de gelegen heid gebruik het bestuur geluk te wen- schen. In de voorzaal van het gebouw werden ververschingen rondgediend. Van bestuurszijde vernamen wij. dat men voor den .Tubileumavond beslag heeft we ten te leggen op het bijbelspel „Amos". i A. N. P. NIEUWS ZONDAGAVOND: Doorlelijk Ongeval; Ernstig Auto-ongeluk Ongeveer 190.000 ongevallen per jaar treft jaarlijks ruim 2 van de bevolking. Veel meer ongevallen dan branden, VERZEKERT bliivende INVALIDITEIT en LOONDERVING. Premie uiterst billijk TH. C VRIESENDORP WASSENAAR - MIDDELWEG 8 ALLE ASSURANTIËN Telefoon 710353 Postgiro 62(07 (Red).

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6