«O» Griep.' DINSDAG 2i FEBRUARI 1939 EERSTE BLAD PAG a RONDBLIK Engelands bedrijvigheid De voornaamste bezigheid, waarmede Engeland zich maanden aaneen heeft druk gemaakt, namelijk het in spoed-tempo op peil brengen van zijn bewapening, begint thans vruchten af te werpen. Zee- en lucht vloot zijn reeds nu aangevuld met tal van nieuwe eenheden, en daarnaast is in het land zelf een nationale hulpdienst in het leven geroepen, welke op zeer uitgebreide schaal allerlei civiele krachten heeft inge schakeld in een organisatie, welke voor zoo groot mogelijke veiligheid ten behoeve van de burgerbevolking in tijd van oorlog zal moeten zorgdragen. Voorbeeldig is, wat men met den aanleg van schuilkelders en loop graven, met het op groote schaal aanleggen van loopgraven, en ook met het beschik baarstellen van luchtafweergeschut heeft gepresteerd. Voor vele landen is het om jaloersch te worden, wat men in Groot- Brittannië aan dit alles besteden kan; de regeering daar heeft bovendien den durf, een noodtoestand als zoodanig te erkennen, en dat is ten slotte de eerste stap op den weg ter verbetering. Het op peil geraken van Engelands defen sie-apparaat brengt op het terrein der poli tiek een steeds grooter koersvastheid mede. Nu men zich met Italië heeft verstaan houdt men ook regelmatig voeling met dit land, o.a. ten opzichte van de problemen die Lybië in het Italiaansche verdedigings stelsel stelt, en schrikt men er niet voor terug, aan de bewindvoerders te Rome te laten merken, dat het Foreign Office nauw keurig toeziet, dat de militaire overeen komsten van het Britsch-Italiaansche ver drag niet worden geschonden. Bovendien treedt de ambassadeur Perth te Rome tel kens met nadruk op, wanneer de Italiaan sche pers zich aan scherpe taal ten opzichte .van Engeland en Frankrijk te buiten gaat; Londen kan zich thans meer dan vroeger veroorloven, en betoont zich daarom wel een vriend, maar een zoodanige, die zich niet in een hoek wenscht te laten drukken. De Britsche houding tegenover Duitsch- land heeft eveneens aan duidelijkheid ge wonnen. Ongetwijfeld als gevolg van Hit- Iers jongste rijksdagrede, waarin hij het over de commercieele en economische vraagstukken had, zullen binnenkort te Berlijn Britsch-Duitsche economische be sprekingen worden geopend, waaraan twee Britsche ministers persoonlijk zullen deel nemen. De markten in Zuid- en Zuid-Oost- Europa zullen bij deze onderhandelingen wel in het middenpunt van de belangstel ling staan, want juist in deze gebieden heeft Duitschland getracht, zijn invloed tc doen toenemen, ten koste van de andere leveranten. De groote vraag is thans, of deze terreinen voor den handelsafzet tus- schen Engelsche en Duitsche gegadigden zullen worden gedeeld, of dat het Derde Bijk zal trachten, door exportpremies e.d., de concurrenten van de markten te ver dringen. In het laatste geval zou Engeland een economischen oorlog ontketenen, waar in beide landen elkander groote schade zouden gaan berokkenen. Vermoedelijk zul len de heeren te Berlijn het niet gaarne tot dit uiterste laten komen, in het besef, dat zij door geven en nemen wellicht hun relaties met het democratische westen zul len kunnen verbeteren. Met name de Duit sche machine-industrie heeft daarbij be langen, want de Balkan, als débouché voor fabrieksinstallaties, is slechts een zeer be perkt afzetgebied, en hetzelfde geldt tuurlijk ook voor het nog overwegend agrarische Hongarije. Ook in andere richting ontplooit Londen momenteel een richting gevende activiteit. Het zal binnenkort eveneens met Moskou handelsbesprekingen gaan voeren, waaruit blijkt, dat men met de distancieering ten opzichte van de Sovjets toch niet zoo ver zal gaan, als wel eens in de dagen van het beraad van München werd vermoed. Enge land leeft weder duidelijk in het besef van zijn eigenwaarde; het begint opnieuw naar alle zijden zijn werkzaamheid te ontplooien en heeft gelukkig nog niet noodig, het ini tiatief bij de leiding der wereldpolitiek in handen van de Vereenigde Staten te laten, welke in de laatste weken weder bij her haling hebben getoond, nog zulk een vreem de notie te bezitten van de aangelegen heden en verhoudingen in de oude wereld. Roosevelts zoo goed bedoelde politieke uitingen, waarin sympathie voor de zaak der westersche democratieën zulk een groote rol speelt, hebben helaas maar al te dikwijls een averechtsche uitwerking boekt, omdat zij op ongelegen momenten de situatie kwamen vertroebelen. Nu Enge- De Spaansche burgeroorlog NEGRIN VRAAGT AZANA'S TERUGKEER De onderhandelingen met Frankrijk N e g r i n, minister-president van repu- blikeinsch Spanje, heeft een telegram ge zonden aan den president der republiek Azana, die nog steeds in Parijs blijft toe ven. Hij verzoekt hem daarin, naar het linksche Spanje terug te keeren, teneinde den arbeid der republikeinsche regeering overeenstemming met de constitutie ie verzekeren. In het telegram wordt verzekerd dat de orde wordt gehandhaafd en dat de bevol king toont het met het besluit van de re geering eens te zijn. Reuter vernam, dat Azana Zondag Negrin een telegram heeft gezonden, waarin hij op nieuw uiteenzet een wapenstilstand gunstig gezind te zijn. Volgens Havas iVordt te Parijs bevestigd dat Azana bereid zou zijn af te treden, wan neer de republikeinsche regeering de for- meele verzekering zou krijgen, dat geen repressaillemaatregelen genomen zullen worden. Een groep officieren van den republi- keinschen generalen staf en leden van de Cortes zijn uit Toulouse per vliegtuig naar Valencia vertrokken. Voor hun vertrek zeiden zij vastbesloten te zijn den strijd voor de vrijheid voort te zetten, totdat Spanje zijn onafhankelijk heid herkregen zal hebben. Bérard terug naar Frankrijk De heer Léon Bérard, die te Burgos na- lens Frankrijk besprekingen heeft ge voerd over het herstel der normale betrek kingen, is weergekeerd naar St. Jean de I.uz. alwaar hij zich terstond telefonisch in verbinding stelde met het Fransche minis terie van buitenlandsche zaken. Voor zijn vertrek uit Burgos heeft Bérard nog verklaard, dat hij Woensdag hoopt terug te zijn, om zijn besprekingen met Jordana, die inmiddels een onderhoud met Franco zal hebben gehad, voort te zetten. Het is mogelijk, dat ook Hodgson, de En gelsche zaakwaarnemer, aan die besprekin gen zal deelnemen. Spaansche schepen vrij gegeven B u c k n i 11, rechter in het admiraliteits hof, heeft beschikt, dat elf Spaansche koop- aard ijschepen, die in verschillende Engel sche havens worden vastgehouden, moeten worden vrijgelaten. Op de schepen was in dertijd beslag gelegd op verzoek van de republikeinsche regeering, waarna het be wind van Franco opheffing van het beslag had geëischt De voedselschaarschte te Madrid Te Madrid heeft zich in de open lucht ten behoeve van de behoeftigen een ruil beurs gevormd, waar het eiken ochtend, ook 's Zondags; levendig toegaat De huis vrouwen komen er met artikelen uit het huishouden of eetwaar om te wisselen te gen zulke, waaraan ze nog meer behoefte hebben. Deze handel geschiedt in den pri mitiefsten vorm; tusschen die honderden is het een gedempt spel van vraag en aan bod; grauwe erwten voor olie, een kool te gen zout Een boerin staat een kilo rijst voor een kilo gerst af, maar een stadsvrouw vindt dien eisch buitensporig, want volgens het tarief vertegenwoordigt rijst een veel grootere waarde dan gerst. Maar de ander antwoordt: je weet wel, dat gerst niet meer alleen door paarden gegeten wordt. Geroos terd, vervangt het makkelijk koffie, die al lang onvindbaar is. Garens enz. evenals vloeibare stookstof zijn erg gezocht en ook wollen goed voor kleine kinderen. Een pak kaarsen wekt de algemeene begeerte wegens't herhaalde wei geren van de electriciteit, maar de aan- biedster, die suiker vraagt, gaat onverrich ter zake heen, want suiker is ook al heel zeldzaam. Een oude stakker wil een homp brood geven voor voedsel, dat met een gammel gebit te eten is en soldaten hopen tabak voor zeep te krijgen, maar dit gaat alleen tegen weèldewaar gelijk melk en versch vleesch. Een nieuwe rechtsche regeering? Volgens berichten uit over het algemeen zeer goed ngelichte bron zou Franco een lijst met leden van een nieuw kabinet heb ben samengesteld, dat binnenkort het thans nog in functie zijnde kabinet zou moeten vervangen. Franco, die op het oogenblik de functies van staatshoofd, generalissimus en minis ter-president in zich vereenigt, zou alleen de beide eerste behouden, terwijl zijn zwa de tegenwoordige minister van binnen- landsche zaken Serrano Suner, een Ie meest actieve leiders van de Pha lanx en oud-medewerker van José Antonio Prima de Rivera, stichter van de partij, minister-president zou worden. land krachtiger wordt, herleeft in breeder kring het vertrouwen in Europa's naaste toekomst, al is daarmee natuurlijk niet het besef te niet gedaan, dat er nog heel wat steenen uit den weg moeten worden ge ruimd, eer de volken elkander in eerlijke vriendschap kunnen ontmoeten. Engelands defensie debatten begonnen Minister Simon legt verklaringen af In het Engelsche Lagerhuis zijn gister de debatten over de defensie begonnen door den minister van Financiën, Simon, die een resolutie indiende, waarbij de leeningsbevoegdheden voor verdedigingsdoeleinden worden uitge breid tot 800 millioen pond, waarbij zijn inbegrepen de kosten voor bescherming tegen luchtaanvallen en den aanleg van levensmiddelenvoorraden. De totale uitgaven zouden het bedrag van 1500 millioen, dat in vroegere wit boeken inzake de landsverdediging ge noemd is, te boven gaan, tenzij zich op internationaal gebied een snelle wijzi ging zou voordoen. De totale uitgaven voor de verdedi ging bedroegen in de eerste drie jaren van een vijf-jarige periode 1173 millioen en wanneer de kosten voor de burger- verdediging daarbij worden gevoegd, be draagt het totaal 1250 millioen. Wij hebben snel de .productiecapaciteit verhoogd, aldus Simon, en deze is in dit land in vredestijd nooit zoo groot geweest. In het eerste jaar hebben de uitgaven 200 millioen pond bedragen, waarvan 63 millioen door een leening werden gedekt. In het tweede jaar, dat thans ten einde loopt, hebben de cijfers 274 en 132 millioen bedragen, in het geheel dus ongeveer 406 millioen, met inbegrip van de kosten voor de luchtverdediging en den aanleg van levensmiddelenvoorraden. In het eerste jaar werden de voorberei dingen getroffen voor een grooter produc tie, in het tweede jaar nam de productie snel toe door de voltooiing van een zee groot aantal nieuwe inrichtingen, terwijl in het derde jaar de productie op volle kracht zal zijn. Iedereen, die 't witboek heeft bestudeerd, zoowel onder den indruk van de gewel dige resultaten, die bereikt zijn, als ook de enorme verscheidenheid daarvan. Na een overzicht te hebben gegeven van de drie diensten, die reeds in het witboek in bijzonderheden zijn vermeld, zeide Simon, dat er geen twijfel bestaat, dat de luchtmacht gedurende het jaar zeer ver sterkt is, zoowel door de recruteering van vele duizenden recruten als door de uitbrei ding m.et groote aantallen vliegtuigen de nieuwste typen. Voorts zijn vele belangrijke stappen ge- -daan om de productie-bronnen nog verder uit te breiden Als gevolg daarvan neemt de vliegtuigproductie van maand tot maand België krijgt een zakenkabinet Picclot volbrengt zijn opdracht De heer Pierlot heeft gisteravond op nieuw een bezoek aan den Belgischen ko ning gebracht om te confereeren over de hem verstrekte opdracht tot het vormen van een nieuwe regeering. Aan de wach tende journalisten deelde hij tenslotte me de, dat de crisis thans practisch tot het verleden behoort. Hij heeft een regeering samengesteld, waarvan de leden in meer derheid uit Roomsche en roode parlements leden bestaan, waaraan enkele zeer De- kwame extra-parlementaire personen zijn toegevoegd. Pierlot zelf zal optreden als minister-president zonder portefeuille. Zijn kabinet zal uit tien ministers worden sa mengesteld; de namen moeten nog worden bekend gemaakt. Terug uit Siberische ballingschap Na een gevangenschap van 28 jaren Siberië is een 56-jarige Roemeen dezer dagen in zijn geboorteplaats te Noord-Roe- menië teruggekeerd. De laatste 10 jaren heeft hij niets meer van zijn familie ver nomen. Den meesten tijd van zijn gevangenschap bracht hij door in de zilvermijnen en de houtkampen. In Maart van het vorige jaar maakte hij met acht vrienden plannen vooi ontvluchting. Na langdurige zwerltochten bereikten de mannen Omsk, vanwaar zij per trein doorreisden naar Bakoem. Door het omkoopen van een Turkschen kapitein konden zij als verstekeling opeen Isohip naar Istanhoel komen. 'De Turksche autoriteiten stonden hun toe zich door het land naar Bulgarije te begeven, vanwaar zij te voet hun vaderland bereikten. Bescherm U bijtijds door Ikutflavin'PASTiUEi (Reel.) Interessante cijfers over de wapening Gewapende kracht van Britsche Rijk nauwlijks te schatten Engeland en Frankrijk hebben gebrek aan bedieningspersoneel De „Daily Telegraph" bevat interessante cijfers over de wapening van een aantal groote mogendheden, die het blad ontleent aan de „Deutsch Wehr", een gezaghebbend militair orgaan. Duitschland wordt bij die cijfers niet genoemd. Volgens dit Duitsche orgaan beschikt En geland over 6000 vliegtuigen en een leger van 2.000.000 man, Frankrijk over 5.000 toe stellen en een leger van 5.100.000 man, Rus land over 9.000 vliegtuigen en een leger- sterkte van 11.000.000 man, de Vereenigde Staten over 3.700 vliegtuigen en een leger van 2.500.000 man. Italië over 4000 vlieg tuigen en een leger van 2.000.000 man en Japan over 2.700 vliegtuigen en een leger van 1.500.000 man. Als een bewijs, hoeveel beteekenis men In Duitsche militaire kringen aan de uit breiding der wapening in verschillende lan den toekent, zij vermeid, dat het voor Enge land geschatte vliegtuigencijfer 2.000 hooger is dan voor 1938, terwijl voor Italië slechts een toeneming met 200 toestellen geconsta teerd wordt. Het Fransche aantal vliegtui gen is 300 minder dan het cijfer van 1938 De „Deutsche Wehr" geeft ook cijfers voor tanks, artillerie en machinegeweren, doch de schrijver verklaart, dat hier slechts van ruwe schattingen sprake kan zijn. De cijfers voor Engeland, Frankrijk en Italië zijn de volgende: Engeland Frankr. Italië Lichte mach.-geweren 10.000 16.000 14.000 Zware mach.-geweren 4.200 18.500 5.000 Lichte artillerie 1.900 2.000 1.900 Zware artillerie 1.000 1.300 800 Tanks 600 4.500 1.100 Engeland Frankr. Italië Bij de cijfers betreffende Engeland zijn dominions en koloniën niet inbegrepen. De schrijver zegt: „Het is nauwelijks mogelijk de gewapende macht van het Brit sche rijk te schatten". Intusschen schrijft de „Berliner Boersen- zeitung", dat de democratieën één ding missen: genoeg menschen voor de hantee ring van haar reusachtige wapenvoorraden. Het blad schakelt bij zijn berekening Rus land en de Vereenigde Staten om verschil lende redenen uit en komt tot de conclusie, dat overblijven „een Engeland, dat tevreden moet z'jn met een beroepsleger, omdat zijn kinderen den dienstplicht met afschuw be schouwen, en een Frankrijk, welks dalende bevolking leidt tot groeiende moeilijkheden bij de recruteering en het gebruik maken van gekleurde troepen in de garnizoenen". Het blad zegt tenslotte, dat een kleurling den blanke niet kan vervangen bij het be sturen van een vliegtuig of in de infanterie. Bovendien missen de democratieën de idea len, die het volk tot de hoosgte krachts inspanning zouden kunnen inspireeren. De Palestij nsche conferentie Londen Thans in de beslissende phase Naar Havas uit Londen meldt treedt de Palestijnsche conferentie, welke aldaar •ordt gehouden, deze week de beslissende phase binnen. Gistermiddag zijn weer En- gelsch-Arabische besprekingen gevoerd, •aarbij eens te meer de Arabische cischen besproken werden. Ali Maher Pasja heeft oord gevoerd uit naam van de Egyp tische delegatie over de vorming van een onafliankelijken Arabischen staat in Pale stina. Hij zou in het licht hebben gesteld elk belang een dergelijke staat zou ver tegenwoordigen voor Groot-Brit tan nië, van strategisch standpunt gezien, wanneer de internationale toestand ernstiger mocht worden. Hij herinnerde er aan, dat de lei der Arabische delegatie reeds ver klaard heeft, dat deze onafhankelijke staat door een bondgenootschaps-verdrag met Engeland zou zijn verbonden en dat de rechten der Joodsche minderheden zouden -orden gewaarborgd. Aan den anderen kant sprak de Palestijn sche delegatie pver de Joodsche immigratie ■aarbij zij trachtte aan te toonen, dat deze olgens de statistieken reeds lang de gren- an het economische opemingsvermo- gen heeft overschreden. Deze laatste kwestie gisteravond in de Britech-Joodsche be sprekingen te berde gebracht Men achtte het mogelijk, dat de Engelschen voorstellen i zouden doen tot een geographische en nume rieke beperking der Joodsche immigratie. Verbetering der Engelsch- Russische handelsbetrekkingen Hudson naar Moskou Chamberlain heeft gisteren in het Engel sche Lagerhuis medegedeeld dat de regee ring haar pogingen om de internationale betrekkingen te verbeteren blijft voortzet ten en dat einde Maart de secretaris voor erzeeschen handel Hudson een bezoek in Moskou zal brengen om de econmisctie relaties tusschen Engeland en de Sovjet- Unie te bevorderen. Hudson zal via Berlijn en Warschau aar Moskou reizen en terigkeeren vla Helsingfors. Gezien de handelsbalans tus schen Engeland en Finland is men van meening dat de handelsbetrekkingen tus- chen deze beide landen zeker verbeterd kunnen worden. Engeland en de positie van Libye Italië versterkt zijn bezettingsleger In het Engelsche lagerhuis heeft B u 11 e medegedeeld, dat de regeering er van in kennis gesteld is, dat de Italiaansche troe pen in Libye met 30.000 man versterkt zul len worden, waardoor de sterkte gelijk zal zijn aan die, welke bestond ten tijde der tee- kening van het Britsch-Italiaansohe accoord. De Britsche regeering zal krachtens de Britsch-Italiaansche overeenkomst volledige inlichtingen over deze troepenbeweging ont vangen. De Italiaansche regeering heeft de versterking gemotiveerd met de veiligheid van Libye. De arbeidersafgevaardigrle H e n d e zeide den Italiaanschen maatregel als een inbreuk op de overeenkomst te beschouwen, dooh Butler antwoordde hierop, dat de re geering de overeenkomst tot het verminderen der troepensterkte is nagekomen. A111 e e stelde vervolgens de vraag, of de vermindering dan in de overeenkomst be doeld was als een, die weer ingehaald kon worden. Daarop antwoordde Butler, dat de over eenkomst is nagekomen. Bij het sluiten van het accoord was het niet de bedoeling, dat de bepaling van voodtdurende gelding zou zijn. Hij gaf toe. dat de sterkte van het Itali aansche garnizoen na aankomst van de 30.000 man bijna even groot zou zijn als ten tijde van het sluiten der overeenkomst. Henderson verklaarde, dat hij het ant woord als onbevredigend beschouwde en bij de eerste gelegenheid op de zaak zou terug komen. NORTH CTATE1 1 AMERICAN «SCIGARETTE$| J 10.20 v.m. VPRO. 6.BO—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gram.muziek. (ca. 8.16 Berichten). 9.30 Keulc«npraatje. 10.00 Mor- penwijdlnpr. 10.20 Voor Arbeiders ln de Con tinubedrijfven. 11.40 Voor de werkloozen. 12.00 Orgelspel (ca. 1.15 Berichten). 12.45 1.15- 3.15 1.45 Esr Ie dndei 6.35 Varia. 8.20 Esi 03 Berichten ANP. VARA- eralda. 9.00 Reportage met g en Orgel. 10.00 Berichten. ■h,llnE SOS-Berlchten. portage. 11.05 De Gram.muziek. [ll-VER SUM II. 415.5 M. 0.307.00 Onderwijsfond» 8.00 Schriftlezing, medita gram.muziek. (9.30—9.45 NCRV-TTitzendlni 8.15 iriohtei Bov 00 Gram.muziek. 11.15 Cellovoordracht met pianobegeleiding en' gram muziek. 12.00 Berichten. 12.15 Amater- damach Salonorkest en gram.muziek. 1.45 Gram.muziek. 2.00 Reportage. 3.45 Gram.muz. 4.00 Friesche declamatie. 4.30 Gram.muziek. 4.45 Gelukwenschen. 5.00 Voor de kar 5.45 Gram.muziek. 6.00 Ultzendln en tuinbouw, berichten. 6.30 Tm •rle 1 irlngsreglen Oefeningen aan de Maginotlinie Naar Reuter uit Metz meldt, zullen a.s. Woensdagavond aan de Maginotlinie groo te passieve verdedigingsoefeningen worden gehouden. De bewoners van Metz, Thion ville en andere grensplaatsen moeten hier aan deelnemen. Er zullen ook luchtbescher- lingsoefeningen gehouden worden. Frank- ijks geheele materiaal aan grensverdedi- ging zal hierbij in werking worden gesteld. Verpleegsters, padvinders, het .Roode Kruis enz. verleenen hun medewerking. Boven dien zullen alle voertuigen na het loeien van de sirenes blauw licht moeten hebben. 7760" Berichten 7.15 Literair Lezing over leerbewerklng. 8.00 Berichten ANP., herhaling OS-Berlchten. 8.15 Evan gelisatie-Dienst. 9.45 Concert (opt».). 10.0» Berichten ANP., actueel halfuur. 10.30 Nieuw accordeonensemble. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11.30 Qram.muziek. 11.50—12.90 Schriftlezing. 12.30 Planokwintet. 1.2» 2.00 Decla Liedjes. DROITWICH tage. 6.55 Zang Actueele -•*-—=■ i&tle. 3.25 5.40 Bcnck. 6.40 Repor- ?t plano. 7.20 Orkest. 8.05 „.„«.„«...ifir. 8.35 Symphonle-orkest 9.55 Concert. 19.50 Orkest. 11.85 Band. il.BO Swingmuziek. 1DIO PARIS 1638 M. 11.20 Orkest. 12.30 Zangv 1.05 Orkest. 2.35 Zang 1 6.06 Piano. 6.25 Orke serie met s en plai 9.90 Declamatie. 9.20 Concert. 10.30 Folkloristisch programma. 484 M.: 12.50 en 1.30 Orkest. 5.20 Kamer muziek. 6.35 Viool. 7.05 Plano. 8.20 Radio- tooneeL 9.50 Orkest. en koul verdrijft U sn el en zeker me? .MIJNHARDTJES' Een Chineesche padvindster vertelt Padvïndersbeweging stelde zich ter beschikking van het leger Vrijheidszin en gevoel voor rech tv aard igheid AMSTERDAM, 27 Febr. Op 't oogen hlik bevindt zich in ons land een Chi neesche padvindster, Jang hie Ming, tot kort na het uitbreken der vijandelijkheden in China een onbe kend Chrineesch schoolmeisje, dat thans in heel China als een heldin bewonderd wordt en zelfs internatio nale bekendheid heeft gekregen door dat zij tijdens de gevechten bij Sjang hai kans heeft gezien tot tweemaal toe door de Japansche linies te kruipen en aldus de verbinding te onderhouden met een geisoleerde afdeeling solda ten. Tijdens een door het Centraal Comité voor Hulpverleening aan China aangeboden thee heeft mej. Jang het een en ander verteld over de houding der Chineesche jeugd tij dens den thans in China woedenden oorlog. Door den oorlog is de Chineesche padvin dersbeweging snel gegroeid. Zij heeft zich geheel in dienst van de nationale zaak, die door de jeugd vurig verdedigd wordt, gesteld en aangezien de intellectueele1 jeugd der groote steden door bomibardementen van scholen, gymnasia en universiteiten het ge wone schoolleven onderbroken zag, sloten de meeste jongeren zich bij de padvindersbewe ging aan, die op het oogenblik ruim twee honderdduizend leden telt. Daarbij legde mej. Jang er den nadruk op, dat er van on derworpenheid van de vrouw aan den man in het moderne China geen sprake meer i: en dat meisjes en jongens op volkomen voet van gelijkheid samenwerken. Ter beschikking van het leger De Chineesche padvindersbeweging heeft zich geheel ter beschikking van het leger ge steld. De oudsten, jongemannen en meisjes van twintig tot vierentwintig jaar, werken in samenwerking met de legerleiding, in de frontlinies bij het vervoer van levensmidde len en gewonden-transporten. De padvinders cn meisjesgezellen van zestien tot 20 jaar zijn achter het front werkzaam als hulp voor het verplegend en medisch personeel in de hospitalen en in de vluchtelingenkampen, vooral voor het .erzorgen der kinderen, ter wijl zij bovendien behulpzaam zijn bij het evacueeren der burgerbevolking uit door den vijand bedreigde gebieden. Gevoel voor rechtvaardigheid Het is typeerend voor het peil der Chinee sche beschaving, dat het ambt van soldaat in China altijd weinig in aanzien was» Thans drijft de vrijheidszin en het gevoel voor rechtvaardigheid echter de Chineesche jeugd er toe. naar de wapens te grijpen om het land, dat een moderne ontwikkeling te gemoet ging. te verdedigen. China heeft dringend behoefte aan medi' sche hulpmiddelen en de burgerbevolking aan kleerp.n en levensmiddelen en van de belangstelling, die haar verblijf overal wekt, maakt mej. Jang gebruik om een dringend beroep op alle vrienden van haar land te doen om China niet moreel, maar ook ma terieel te steunen. Zeven maanden geleden vertrok zij uit China voor een bezoek aan do Vereenigde Staten, waar zij het World Youth Peace Congress bijwoonde en waar zij ont vangen werd door Mevr. Roosevelt, die zij dankte voor de hulp, die het Amerikaansdho volk China verleende. „Maar voegde zij er aan toe deze hulp heeft slechts waarde wanneer de Amerikanen niet tegelijkertijd! oorlogsmateriaal aan Japan leveren". In Europa bezocht mej. Jang, Engeland. Tsjecho-Slowakije en op uitnoodiging van do Chineesche kolonie ook Duitschland. SPojLyon u<i dejj Doch het is hem onmogelijk zichzelf te suggereer en, dat hij er naar verlangt, ingenieur, accountant, officier of leeraar te worden, vier mogelijkheden, die Brinkman hem aan de hand heeft gedaan. Zeker hij zou bereid zijn hieruit te kiezen, als de weg hem duidelijk geopend werd. Met denzelfden ijver zou hij dan nog weer eens vier of vijf jaren zwoegen, om het nieuwe eindpunt zoo glorieus mogelijk te bereiken, maar er warm voor loopen vermag hij niet. Laat staan er scènes om uit te lokken met vader en den ouden man een nameloos verdriet aan te doen En toch, de gedachte straks terug te moeten keeren tot het simpele leven van een Waterdamschen kruidenier, ver schrikt hem, op hetzelfde oogenblik, dat hij zich realiseert dat dit, naar menschelijke berekening, toch zijn toekomst zal zijn. Om dat te ontgaan zou hij dan desnoods nog wèl scènes ■willen maken..*... Maar Adriaan is yeistandig genoeg om te begrijpen, dat ook het heftigste gesputter hem niet baten zal, zoolang j niet klaar en duidelijk weet te zeggen, wat hij dan wèl wil. En zoo raakt hij al meer vertrouwd met de gedachte, dat het er toch wel op uit zal loopen, dat Vader zijn zin krijgt. Zoo geeft zijn verstand den strijd al op, lang voor zijn hart zich met den waarschijnlijken gang van zaken heeft verzoend. Daardoor ontstaat een innerlijke tweespalt, die niet anders dan deprimeerend op den jongen man werken kan. Het ploeteren voor het examen gaat hem hoe langer hoe zwaarder vallen. Wat geeft het tenslotte, als achter al die moeite toch niet anders ligt dan een toonbank, een weegschaal, wat bakken met rijst en bruine boonen, en een schier eindeloos aantal eendere dagen Kort voor het schriftelijk examen loopt Adriaan nog eens even bij Brinkman aan. Hij vindt hem op de studeerkamer, gebogen over een Fransch leerboek. „Weer eens opgepakt, om bij te blijven," licht hij glimlachend toe. Dat kan waar zijn: Brinkman geeft ook enkele privaatles sen, misschien een vergevorderde leerling, waarvoor eenige extra voorbereiding noodig is. Maar het schijnt Adriaan toch toe, dat achter deze geste nog iets meer moet schuilen. Daar is een zekere terughou dendheid, die hij nog niet eerder heeft opgemerkt; Brink mans vrouw daarentegen, die over het algemeen niet zoo toeschietelijk is, brengt thee boven, en toeft zelfs nog even voor een praatje. Een paar schijnbaar nietszeqgende gebeurlijkheden en toch is het Adriaan, alsof hij plotseling beroofd wordt van een steun, dien hij nog niet schijnt te kunnen missen. Het herinnert hem aan de vacantiedagen na het afscheid yan de lagere school. Toen was het diezelfde Brinkman, die hem als vooruit gestuwd had in het leven, om hem dan plot seling los te laten, juist op een oogenblik dat hij hem het hardst scheen noodig te hebben. 't Wordt hem droef te moe en z'n stemming, die z'n over vermoeide hersenen niet vermogen te beheerschen, slaat naar het sentimenteele over. Met een haast wellustigen weemoed overdenkt hij, hoe dit nu eenmaal z'n lot schijnt te zijn. Is ook zijn Moeder hem niet veel te vroeg ontvallen? XXIV Niet het minst door zijn veel van huis zijn en drukke stu die, is Adriaan zoo langzaamaan ook vrijwel geheel losge raakt van het meer intieme huiselijke leven. Het groeiend besef, dat hij zelf toch later een geheel anderen kant zal uit gaan, is hem daarbij tegemoet gekomen en heeft een vlugge afwikkeling van dit proces zeer in de hand gewerkt. In de eerste jaren heeft hij, zwervend van het eene kattenkroegje naar het andere nog wel sterk de besloten sfeer van het ouderlijk huis en den familiedisch gemist. Later schijnen die gevoelens geheel verdwenen te zijn. Wat liggen er per slot van banden tusschen hem en thuis? Met Ditje heeft hij nooit goed overweg gekund en Vader is na dat eene openhartige gesprek, voor hij naar de H.B.S. ging, weer even gesloten geworden als voordien. Vader is niet kwaad, zeker niet, maar een hartelijke, warme liefde is er tusschen vader en zoon nooit gegroeid. Vaders innerlijk leven is Adriaan tot op zekere hoogte vreemd gebleven, en hij heeft ook niet den indruk, dat Vader eenige moeite doet, om hèm te verstaan. Zoo is hij ouder geworden en heeft allengs zijn eigen leven zich ontwikkeld j Naast elkaar leven ze zoo, twee gesloten mannen, een oudere, en een jonge. Straks zullen zij misschien tegenover elkaar komen te staan, omdat hun ideeën en wenschen niet strooken, en het nu eenmaal zoo staat, dat de oude over den jonge macht heeft, en recht, zijn wil door te zetten. Doch Adriaan heeft reeds in principe besloten, het zoover niet te laten komen. Hij zal toegeven en het lot, dat ten allerlaatste toch geen mèngch, ook zijn vader niet, over hem beschikt heeft, aanvaarden. En daarom ligt het voor de hand, dat hij zich op het komende alvast wat gaat instellen. Hij probeert weer te luisteren naar de schaarsche mededeelingen van zijn Vader en Ditje, dat vrouw A. is overleden en Leendert B met Mietje C is getrouwd en het huis van Gerrit Vos weer is bewoond. Bijster interessant is dat alles niet, maar het be treft de wereld, waarin hij ov^r een maand of wat weer zal moeten leven. Die familie B. en de bewoners van het huis van Gerrit Vos kunnen toekomstige klanten zijn, en voor hen heeft een winkdier natüürlijk belangstelling. Adriaan realiseert zich deze en dergelijke waarheden niet zonder bitterheid. Daar is hij dus nu aan toe gekomen. Dat zijn de verre horiztonten, waarvan hij als knaap heeft gedroomd. Daarvoor heeft hij talen geleerd en algebra, en letterkun de en nog heel wat meer. Om groene zeep te wegen en petroleum te pompen, en zich te interesseeren voor den btargetijken stand van Waterdam» Gespróken over Adriaan's; toekomst is er nog steeds niet» En er wordt ook niet over,-gesproken. Wordt vervdgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2