STADSNIEUWS MAANDAG so FEBRUARI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 De heer B. M. Noach Aanvullingsagenda gehuldigd Bij zijn zilveren leeraars-jubileum Zaterdag is de heer B. M. Noach gehul digd ter gelegenheid ran zijn zilveren ju bileum als leeraar in de Ned. taal- en letter kunde aan de Gem. H. B. S. alhier. Des morgens vereenigden izich directeur, leeraren en leerlingen in de aula der H. B. S., terwijl daarbij mede aanwezig was de oud-diirecteur dr. J. G. Sdhalkwpjlk en het personeel der school. Toen de jubilaris met zijn vrouw en zijn twee zoons haar plaats genomjen, werd het eerst het woord gevoerd door den di recteur der school, den heer Dr. J. D. A. Boks. Deze herinnerde er in de eerste plaats aan hoe de heer Noadh ivijf en twin tig jaar geleden zijn leeraars-ambt begon aan de H.B.S., toenmaals nog aan de Pie- terskerkgraaht gevestigd. Vanaf den be ginne kenmerkte zijn onderwijs zioh door energie en goeden vorm en zijn taak om de leerlingen in te wijden in de schoonheid der Ned. letteren en hen te helpen de moei- 'Vjkheden door te komen der Ned. taal, heeft hij steeds tot groote voldoening van allen ten uitvoer gebracht. Wegens ziekte van Dr. W. Prins werd namens de docenten het woord gevoerd door den heer Dr. ir. P. Persant Snoep, die de toespraak van dr. Prins voorlas en daaraan een persoonlijk woord van geluk- wensch toevoegde. Als stoffelijk blijk van belangstelling bood spr. den beer Noach twee dichtwerken van Albert Verwev en de Geschiedenis der Schilderkunst van Knuttel aan. Voor de leerlingen werd bet woord ge voerd door Piet Singeleniberg,, die zijn wen schen vergezeld deed gaan van een schrijf machine en bloemen. Namens het personeel bood de concierge, 'de heer P. C. van Vliet, bloemen aan. 9e hulde van de oud-leerlingen Zaterdagmiddag hadden zioh vele oud leerlingen van den heer B. M. Noach in de gymnastiekzaal van de Gem. H.B.S. aan den Hoogen Rijndijk verzameld om hunnen oud-leeraar te huldigen in verband met zijn 25-jarig jubileum. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op den wethouder van Onderwijs, mr. A. Tepe, den gemeentelijk inspecteur, den lieer H. A. Vriend, de heeren Van Es, Sanders en Van der Stok namens de Commissie van Toe zicht op het M.O.-ondenvijs, den heer Dr J. tl Schalkwijk, oud-directeur der H.B.S. en oud-oollega van den jubilaris, tal van do centen en oud-docenten, alsmede vele oud- Joerlingen. De rij van sprekers werd geopend door den directeur der H.B.S., Dr. J. D. A. Boks, die alle aanwezigen hartelijk welkom heette. Spr. wees er op dat de heer Noacih thans 25 jaar geleden de taak van den heer Draayer moest overnemen, een man, die algemeen bemiryi en geacht was door allen, die met hem te maken hadden gehad. Voor den heer Noach was het geen gemakkelijke taak zulk een voortreffelijk leeraar op te volgen, dooh hij moge het zien tot een eer rekenen, dat hij. spoedig de ge negenheid der leerlingen en de achting der collega's wist te verwerven. De heer Noach kenmerkte zich immer 'door eien nauwgezette plichtsbetrachting, al werd zijn taak er in den loop der jaren niet gemakkelijker op. Spr. dankte den jubilaris voor alles wat hij voor de school heeft ver richt en betrok daarin ook mevr. Noach, die hem daarbij steeds een groote steun is ge weest Namens het gemeentebestuur werd het woord gevoerd door wethouder Mr. Te p e, die den heer Noach schetste als een voor treffelijk leeraar, op wien hij bij navraag geen enkele aanmerking hoorde noemen. Mede namens de Commissie van Toezicht wenschte spr. hem daarvoor dank te bren gen. De verdiensten van het gepresteerde zijn niet zonder meer in cijfers uit te druk ken, maar talrijk velen hebben van de ga ven van den heer Noach kunnen profitee- rcn. Nadat de oud-leerling Marsman zijn van waardeering getuigende gevoelens had vertolkt, sprak Dr. Schalkwijk, die 24 jaar met den heer Noach heeft mogen sa menwerken. Namens het comité van oud-leerlingen werd het woord gevoerd door den heor M. de Jong, die in een hartelijke speech de vele verdiensten van den jubilaris naar voren bracht, om tenslotte de dankbaarheid der oud-leerlingen te bewijzen door de aan bieding van de groote Vondel-uitgave in tien deelen, benevens een Perzisch tapijt en een album met de namen der schenkers. Nadat de heer W. A. Kriest, oud-hoofd der opleidingsschool aan de Aalmarkt ge wezen had vooral op het werk dat door dien heer Noach als voorzitter van de Ouder- comimiissie dier school was verricht, dankte de jubilaris in oen drie kwartier lange speech voor de hem gebracht hulde, waarbij hij vooral deed uitkomen zijn groote blijd schap over het feit, dat zoovele oud-leerlin gen van hun belangstelling op dezen dag deden bliijken. Leidsche Officiers Jachtvereen. Mooie successen Zaterdag hebben zes leden van de L.O. .T.V. deelgenomen aan de wedstrijden te Vogelenzang georganiseerd door de Haar- lemsche Rij- en Jachtvereeniging. Deze wedstrijden, waaraan door een. ruiters werd deelgenomen, bestond uit afdeelingen, n.l. een cfoss voor landelijke ruiters, een lichte- en een zware cross country. De L.O.J.V. wist in de zware cross-coun try, met de equipe bestaande uit de heeren 2e It J. Stam rwp. Zampa, D. Huddig Pieter van de Ruiter sportschool „Oegst- geest" en 2e It P. C. Snorn ep. Januz Kwiek, beslag te leggen op den len equipe- prijs. De individueele uitslag der zware cross is als volgt: 1. de 2e It. J. Stam en 3. de heer Huddig. Uitslag lichte cross: 2 lieer J. A. Blanken Iscander. De heer H. C. Broekman, welke gevallen is, doch het geheele parcour urtreed wérd, evenals mej, C. H. D. den Brinker, niet geplaatst. De Leidsche Officiers Jachtvereeniging houdt een snipperjacht op Zaterdag 25 Febr. Het begin- en eindpunt is bij de cantine van de schietbanen te Katwijk. BEEN GEBROKEN Het 7-jarig meisje G. van L. is Zaterdag middag van het plankier voor de sociëteit „Minerva" gevallen, waarbij ze haar rechter- onderbeen brak. De E.HD. bracht haar naar het Acad. Ziekenhuis. In de heden en volgende dagen te houden zittingen van den Leidschen Gemeenteraad zullen alsnog worden behandeld de volgen de punten: Benoeming van vijf ambtenaren van don Burgerlijken JStand, uitsluitend belast met het sluiten vah huwelijken. In de vacatures ontstaan door het bedan ken of overlijden van de heeren J. Bols, Mr. A. J. Romijn, T. S. Goslinga, Prof. Dr. B. D. Eerdsmans en J. A. Bots bieden B. en W. de volgende dubbeltallen aan: H. L. J. Tabe en H. Lombert, W. v. d. Laan en Dr. M. Ko> F. Eikerbout en P. v. d. Tas, Mr. N. G. Geel kerken en Mr. C. Beekenkamp, F. A. Sohiet- huizen Sr. en J. Broe<ze. Voorstel tot het wederom verlengen van de tijdelijke opdracht aan mej. J. G. Lecker tot het geven -ven onderwijs in de Fransche taal aan het Gymnasium. Voorstel tot het verkoopen van het perceel Oude Vest No. 137. kadastraal bekend ge meente Leiden, Sectie H No. 3628 aan A. J. Langeveld te Leiden. De koopsom bedraagt f 3110. Jeugdconcert Stedelijk Gymnasium Mej. Hans Gruys en Dr. A. J. Koster Zaterdagavond om 8 uur werd in de Aula in het Stedelijk Gymnasium een jeugd concert georganiseerd, dat zeer groote be langstelling van de zijde der jeugd onder vond en dat op verrassend voortreffelijke ijze aan zijn doel heeft beantwoord. Lxecutante was de liederenzangeres Mej. Hans Jii'uys; haar onmisbare en fijnzinnige begeleider Dr. A. J. Koster, leeraar aan de school. Het met groote zorg en bijzonderen smaak samengestelde programma, liet zich in iwee deelen scheklen: het kunstlied en het volkslied, al hebben sommige componisten in de pianopartij dan ook het volkslied zoo danig bewerkt, dat het, althans in de in strumentale omlijsting van den tekst een persoonlijk karakter draagt Hans Gruys neemt onder de Nederland- sche zangeressen een bijzondere plaats in. Haar eerste opleiding ontving zij een 15- tal jaren geleden aan de Muziekschool voor Toonkunst te Leiden, waar zij toen reeds uitblonk. Daarna heeft zij haar studie gedurende geruimen tijd te Parijs voortge zet. Dit laatste gepaard aan een ingeboren aanleg zal wel de oorzaak zijn, dat haar spreken en haar voordracht doordron gen zijn van l'esprit frangais. De toelich tende verklaringen, die zij voorafgeeft van de te zingen liederen, munten uit door klaarheid van voorstelling, zijn geladen van geest en humor, terwijl zij op zeldzame wijze haar stof beheerscht. Voor zoover bet betreft de jeugd en ook ouderenl een inzicht te geven in de compositie van net lied door verschillende componisten uit on derscheiden tijden, is haar wijze van toe lichting zonder twijfel wel de meest vrucht bare en dankbare, die men zich denken kan. De ruimte ontbreekt, om dit met voor beelden nader toe te lichten. Bewonderenswaardig is daarna de wijze waarop zij de liederen zingt, een zang, die door het eenigszins declameerend karakter sterk beeldend is. Elk lied krijgt absoluut zijn eigen stijl en sfeer, is tot in de fijnste gevoelsnuances doorleefd. Zoo iets is alleen te bereiken, wanneer men beschikt over fijn geslepen eruditie en een door en door ontwikkeld muzikaal gevoel. De wijze, waarop zij de persoonlijkheden van Schu mann, Hugo Wolf, Fauré, Debussy en Roussel naast elkaar plaatst, onderscheidt en tot hun persoonlijk recht doet komen, is zóó overtuigend, dat zij ons allen, jong en oud, iets medegeeft, dat wij niet meer kun nen verliezen. En zoo was het eveneens met de expositie van een rij volksliederen t diverse talen. We mogen hierbij geen oogenblik uit het oog verliezen, de exquise wijze, waarop Dr. Koster haar accompagneérde. In hem, den klassicus met den muzikaal zoo uiterst soepelen geest, leeft hetzelfde begrip van de schoonheid van het lied, leven dezelfde intenties van opvatting. Het klonk alles, zooals Prof. Muller In zijn slotwoord opmerkte, bij de beide execu tanten alsof er geen moeilijkheden waren, alsof de techniek geen rol meer speelde. En dat is wel het mooiste, nietwaar? Kunst, die niet meer door de techniek gebreideld wordt, doch deze absoluut heeft overwonnen. Er is gelachen, er is in diepe aandacht geluisterd, er is geestdriftig geapplaudiseerd terwijl de zangeres een tuil prachtige bloe men ontving. De serie Fransche liederen werd in haar geheel gebisseerd en einde lijk ook het Zwitsersche volksliedje, waar bij ten slotte allen meezongen. Een uitstekend jeugdconcert! Vrijwillig in werkelijken dienst De betrokken autoriteiten o£ commandan ten kunnen bij de gedurende de herhalings oefeningen te vormen tijdelijke formaties waarbij een tekort aan administratief per soneel bestaat, dienstplichtig administratief personeel vergunnen vrijwillig in werkelij ken dienst te komen. Dit personeel zal zakgeld enz. genieten als bepaald in L.O. 1936 Nr. 29 en voorts voor sergeanten (wachtmeesters) een lage van f 2.per dag en voor sergeanten- majoor (opperwachtmeesters) f -3 per Leidsche Doofstommen-vereen. ,De Sleutelstad" Bijbellezingen Zaterdagavond organiseerde bovenge noemde Vereenuring in een zaal van „Patri monium" een bijbellezing voor haar leden, die daarvan gebruik wenschen te maken. Het ligt in de bedoeling dat regelmatig te doen van 78 uur vóór de gewone samen komsten, 's Zaterdags om de veertien dagen, te beginnen 4 Maart. De. leiding der bijbel lezingen berust bij de>n iheer C. v. d. Mey te Katwijk aan Zee. Het Ned. Bijbelgenootschap zoogde, door zijn vertegenwoordigers, Dr. H. C. Rutgers en Ds. Eringa, voor het noodige materiaal. Ongetwijfeld kan door dit lol- waardige initiatief veel zegen worden ver spreid. Wijkverpleging Levendaal De Ziekenverpleging in 1938 Aan het jaarverslag over 1938 van de zie kenverpleging der wijkvereeniging „Leven- daal" is het volgende ontleend: Uitgereikt werden 1916 liter melk, 61 eieren, 170 porties soep en 24S maaltijden. Aan het Wijkgebouw werd menig pakje gebruikte kleeren bezorgd. Helaas werden aan nieuw lijf- en beddegoed slechts 8 stuks ontvangen. Het werk gaat zijn gewonen gang, en ivan de hoogte-aon wordt geregeld gebruik ge maakt. De bus van de Zuster leverde een totaal van f 223,75, terwijl de busjes der kinderen f 114,14 opbrachten. De Zuster behandelde 5860 personen in de kliniek. Zij legde 3725 hezoeaken af. Leidsche Schietbond De stand van den wedstrijd luidde op 18 Februari: Korpswedstrijd. Buks: 1 Politie Schiet- en Sportvereen. Wassenaar le vijftal 220; 2 id. id. id. id. 2e vijftal 215 p.; S.V. „V.S.V." Voorschoten 197 p. 4 O.O.S.V, „Generaal Snijders" Leiden 196 p. KorpsWiedstrijd K.S.O.: 1 Politie Schiet en Sportvereeniging Wassenaar le vijftal 222 2 id. id. id. id. 2e vijftal 193 p.; 3 S.V. „V.SV" Voorschoten 140 p. Bekerwedstrijd: Politie Schiet en Sport- vereeniging Wassenaar drietal 123 p. Personeel Buks: 1 P. J. v. d. Krogt 46 p. st. 50, 2 L. de Witt 46 p. st. 43. 3 J. A J Ba- zelier 46 p. st. 39, 4 G. Veldhuis 45 p. st. 41, 5 J. C. van Dongen 43 p. st. 43, 6 W. Alph*.- 43 p., 7 E. Stuivenwold 41 p., 8 J. J. Pijnnaken 40 p. 1 s. 5, 9 Klaassen 40 p. 1 s. 3, 10 H. Oudsdorf 38 p. 1 s. 6. Personeel K.S.O.: 1 P. A. Hitzert 47 p. st. 47, 2 G. Veldhuis 46 p. st. 46, 3 J. C. Dongen 46 p. st. 45, 4 P. J. v. d. Krogt 42 p. st. 42, 5 E. Stuivenwold 42 p 10, 9, 6, 9, 8, 6 W. Recourt 42 p. 10, 8, 8, 6, 10; 7 J. J. Pijn naken 41 p, 8 W. Valkenburg 40 p, 9 D. P Yperlaan 32 p. Kleine beker: J. C. van Dongen 46 p. et, 41 Kampioen: J. C. van Dongen 95 p. Vrije baan Buks: 1 P. J. v. d. Krogt 6 2 G. J. Yperlaan 87 p., 3 H. Engels 85 p., 4 W. Alphenaar 84 p. 2 X 25, 5 G. Veldhuis 84 p. 1 X 25. 6 L. de Witt 83 p., 7 H. Jaspers p., 8 A. Dek 81 p., 9 L. van Gemert f" 10 E. Stuivenwold 78 p. Vrije baan K.S.O.: 1 A. Dek 89 p., 2 G. Veld huis 88 p., 3 H. Engels 87 p., 4 P. J. v. d. Krogt 86 p., 5 W. Valkenburg 86 p., 6 J. C. van Dongen 85 p., 7 P. A. Hitzert 84 p., 8 L. van Gecraert 79 p., 9 L. de Witt 78 p., 10 G. J. Yperlaan 74 p. Dagprijs Buks: le dag W. Alphenaar 57 p., s dag H. Engels 58 p., 3e dag P. J. v. d. Krogt 59 p. Dagiprijs K.S.O.: le dag A. Dek 60 p., 2e dag H. Engels 58 p., 3e dag G. Veldhuis 59 punten. Vereen, van Mathesianen Excursie de S.L.F. Zaterdag j.l. organiseerde de V.V.M. een excursie naar de Sted. Lichtfabrieken, welke onder leiding stond van den heer Ir. F. van Teutem. Het gezelschap werd in vier groe pen gesplitst, welke werden rondgeleid door den heer Ir. Ykema en eenige leden van het technische personeel der lichtfabrieken. Door deze heeren werd aan de excursisten de geheele bewerking van steenkool tot electriciteit duidelijk gemaakt, terwijl de installatie en de motoren die voor dit pro ces worden gebruikt, werden bezichtigd. Groote belangstelling en bewondering werd getoond voor de nieuwe schakelkamer wel ke op vernuftige wijze is ingericht en o.a. ook het automatisch parallelschakelen werd gedemonstreerd. Aan het slot van de excursie dankte de leider den heer Ir. Ykema en zijn assistenten voor hun uiteen zettingen. terwijl de voorzitter van de V.V.M. de heer J. Freeke namens het be stuur woorden van dank sprak tot de Di rectie van de Lichtfabrieken en tot den lei der Ir van Teutem. geheelen wedstrijd is A.R.C. in de meerderheid geweest zonder dat men nu juist sterk speelde. Het waren echter de gasten die na een half uur de leiding na- doch midvoor Jongeneel maakte nog de rust met een fraai doelpunt uit een ter gelijk. Spoedig na de rust maakte dezelfde speler 2—1 en van de zeer vele kan sen die zich verder nog voorgedaan hebben benutte men er nog een drietal, waardoor 3 eindstand 51 werd. De adsp. speelden een uitwedstrijd tegen Woubrugge II. Reeds direct nam men de leiding. Verder speelde men voor de rust een slap partijtje en bleef de stand ongewijzigd. Na de rust was het spel vuriger. Nadat A.R.C. de voorsprong had vergroot scoorde Woubrugge onmiddellijk tegen, maar Bergs- hoeff zorgde dat A.R.C. een verdiende 31- overwinning behaalde. FEESTAVOND CHR. SPORTVER. D.O.S. In het gebouw van de Alfensche ijsbaan hield de Chr. Sportvereen. D.O.S. met de jon gens en meisjes 't jaarlijksch gezellig avondje onder leiding van den voorzitter, den heer A. Groene veld. Na de gebruikelijke opening sprak deze enkele woorden van welkom tot de aanwe zige ouders en memoreerde dat de secreta resse mevr. Soeteman na haar operatie ge lukkig bijna weer hersteld is, waardoor ze avond, die daardoor wat later werd ge houden, nu toch door kon gaan. Hierna werden enkele mooie films ver toond door den heer P. L a r o s, waarvan de jeugd bijzonder heeft genoten. Door ver schillende jongens en meisjes werden leuke voordrachten uitgevoerd, terwijl het daar- tusschen aan versnaperingen niet ontbrafc. Hierna werden nog enkele spelletjes ge houden onder leiding van den directeur van D.O.S., den heer G W. de Jong, welke veel hilariteit verwekten. Prijzen werden gewonnen door: kleuter- afd.: Dik v. Leeuwen, Arie Verduyn, Didi Treur en Kees Alhlas. Meisjes: Joop Verka de, Maartje Hoek, Jo van Egmond en Lue Burggraaf. Jongens: Koen v. d. Bijl, Wouter Batelaan, Freek Snel en Arie van Dongen Meisjes adsp.: Friscie v. Sorgen, Gré v. d. Bijl, Co Heyda, Gonda v. d. Bijl en Nol Ketel. Het was reeds laat toen de voorzitter na een woord van dank aan allen die aan het welslagen medegewerkt hadden, den leuken avond eindigde. Den aanwezigen ouders bleek ook nu weer dat hun kroost bij bestuur en directeur van D.O.S. in vertrouwde handen is. OUDERAVOND CHR. SCHOOL JAN NIEUWENHUIZENSTRAAT Onder veel belangstelling van de ouders der leerlingen van de Chr. School aan de .Tan Nieuwenhulzenstraat had de jaarlijk- sche Ouderavond plaats. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter, Ds. Joh. Steehouwer, die na de gebruikelijke opening alle aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Hierna werd een openbare les gehouden en werden door de kinderen verschillende liederen gezongen afgewisseld door decla matie van de leerlingen. Daarna werd pauze gehouden waarin koffie en sigaren werden geserveeri" Na de pauze werd een referaat gehouden door den heer Monsjou, ondenvijzer aan de school, over „Kinderleugens" en door den heer H. A. van Kemp, hoofd der school, een causerie over „Practische schoolzaken'" Ds. Saheers sloot den uitnemend geslaag den avond, waarna er gelegenheid was voor de ouders het werk der leerlingen te be zichtigen. 40-JARIG JUBILEUM De heeren B. J. van Leeuwen en C. Waar denburg hopen 28 Febr. a.s. den dag te her denken waarop zij voor 40 jaar in dienst traden bij de firma Stokhuizen, jamfabri kanten alhier. „Astrid" Door het Prot. Jeugdtooneel uit Utrecht wordt Donderdag, onder auspiciën van den Chr. Kunstkring alhier, een opvoering ge geven van „Astrid" een drama in vijf be drijven van Madeleine Böthlingh. Astrid is de bastaard-dochter van den heidenschen koning, die haar, onder valsche voorwendsels, n.l. in de plaats van zijn echte dochter Ingegerd, als bruid naar den Noorschen koning Olaf zendt, die het Chris tendom is toegedaan. In de sfeer van het heilige, waarin Olaf leeft, gaat de groote schuld, die Astrid op zich geladen heeft, haar hoe langer hoe meer drukken. Zij wordt begeerig naar „de lichte velden en donkere bosschen", de vreugde en de smart, die Olaf kent en tenslotte, als zij hem haar schuld in de ooren heeft geschreeuwd, i: vergeving en loutering mogelijk. Het Prot JeuglV. ntel heeri dit zware er moeilijke, maar levendige en zinvolle drama reeds eerder met buitengewoon veel succes voor het voetlicht gebracht, zooals uit de eensgezinde persstemmen blijken kan. Wij mogen dan ook een ieder hartelijk aanraden deize opvoering bij te wonen. Bijzonderheden heeft men kunnen lezen in de advertentie ons blad van Donderdag. NOG WAT TE GOED Door de ipolitie is aangehouden de 3 rige schilder I. Ie F. alhier die nog drie da gen hechtenis te goed had benevens opzen ding naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van drie jaar. BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN ALFENS ZWEMBAD B. en W. stellen voor de rekening 1938 en de begrooting 1939 van de vereeniging „Al- fens Zwembad" goed te keuren en te beslui ten tot toekenning van een subsidie over 1938 tot een bedrag van f 1475.94. GESCHENKEN VOOR HET RAADHUIS Voor het nieuwe Raadhuis is door de fa. A. Maseland alhier een gemeentevlag aange boden en door de fa. M. v. d. Hoek alhier een brons gebruineerde electrische klok. B. en W. stellen den Raad voor deze ge schenken onder dank aan geefsters te aan vaarden. HOE DE VOETBAL ROLDE A.R.C I heeft Zaterdag den zegetocht voort gezet door op het le elftal van de Steutels Conservenfabriek uit Leiden een 51-over- winning te behalen. HET VEERTIGJARIG JUBILEUM DER GEMEENTE-GASFABRIEK Van de gelegenheid om het gemeentebe stuur alsmede den directeur der gemeente lijke gasfabriek den heer E. A. v. D a a 1 e n geluk te wenschen met dit 40-jarig jubileum, hebben velen gebruik gemaakt. De receptie vond plaats in de raadszaal van het gemeen tehuis. Op het podium, bedolven onder een schat van bloemen en bloemstukken, hadden zitting genomen burgemeester mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop, de wethouder C. A. Veltkamp en J. Dubbeldam, de directeur der gasfabriek de heer E. A. v. Daalen, inge nieur Doets en de waam. gemeente-secreta ris de heer Tieleman. Vele telegrammen van gelukwensch waren binnengekomen, o.a. van de omliggende gemeenten, van burge meester Collette van Den Briel. Uit de bui tengewone belangstelling voor dit 40-jarig jubileum mag geconstateerd worden, dat de groei en bloei van dit zoo nuttige bedrijf de gemeentenaren zeer-ter harte gaat. Katwijk mag op dit bloeiend bedrijf trotsch zijn. De groei ls voor een groot deel te danken aan den directeur den heer E. A. van Daalen, onder wiens eminente leiding het bedrijf enorm is vooruitgegaan. De capaciteit der fabriek was in 1898 400 m3 per etmaal, thans k 900 m3 per etmaal, met de noodige re serve. Bij het bedrijf werken thans 32 man personeel. Naar wij vernemen zal deze week een feestavond plaats hebben voor het personeel, waarbij tevens het jubileum van den heer Holst zal herdacht worcten. SAMENSPREKING B. en W. hebben het bestuur van de K.R .V.V.V. en de strandexploitanten uitgenoo- cfigd tot. een bespreking, met het doel een commissie te vormen die B. en W. zal hebben te adviseeren. De inspecteur van politie zal aan deze bespreking deelnemen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN VOETBAL Koudekerk I speelde Zaterdapaiddag op eigen terrein tegen A.S.C. I. Beide elftallen waren volledig. Direct na den aftrap ontwik kelt zich aan heide zijden een vlug spel en vooral Koudekerks doelverdediger heeft een zWare taak, totdat 10 minuten voor de rust A.S.C. het eerste doelpunt scoort: 1—0. Na de rust is het Koudekerk I dat gelijk maakt: 1—1. Vlak voor het einde weet Koudekerk I dan het winnende doelpunt te maken. Koudekerk II speelde te Leiden tegen Sleutels II en won deze zoo spannende wed strijd met 10, zoodat nu voor 't eerst in deze competitie de Sleutels verloren. HILLEGOM CHR. BESTURENBOND Woensdagavond zal in gebouw Patrimo nium het 20-jarig bestaan \an den Chr. Be sturenbond herdacht worden. Een spreker het C.N.V. zal dien avond het wetsont werp betreffende den kinderbijslagverzeke ring behandelen. BOUWWERKEN Aan de fa. C. Schuit is het bouwen van m kantoor met bijkomende werken opge dragen voor rekening van de fa. C. v. Zij ver den en Co. GESLAAGD Onze plaatsgenoote mej. A. van Beelen ilaagde voor het examen costumière. Zij verd opgeleid door mej. Veenboer. KATWIJK a. d. RIJN NED. HERV. MANNENVEREENIGING Jaarvergadering De Ned. Herv. Mannenvereen. hield haar jaarvergadering in de zaal op het Kerkplein. Door afwezigheid van den voorzitter, Ds. E. Warmolts, berustte de leiding bij den secretaris, den heer E. v. W e n s v e e n. Na opening op de gebruikelijke wijze volgT de een inleiding door den heer G. v. d. Does over Jacobus 4, waarna de heer E. v. Wens- veen het onderwerp „De bestuursinrichting in de Ned. Herv. Kerk" behandelde. Op bei de onderwerpen volgde een leerzame bespre king. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat in het afgeloopen jaar zes verga deringen zijn gehouden. Het ledental bleef ongeveer gelijk. De penningmeester kon met een batig saldo zijn kas afsluiten. Bij de be stuursverkiezing werd Ds. E.Warmolts her kozen, terwijl in de vacature Ir. N. de Nie gekozen werd de heer P. Haasnoot. Na enkele besprekingen volgde sluiting met dankgebed. KATWIJK AAN ZEE STAND DER WERKLOOSHEID Bij het bureau voor arbeidsbemiddeling stonden 850 personen als werkloos inge schreven. COLLECTE De extra-collecte ten bate voor de Chr. Jeugdorganisatie j.l. Zondag gehouden heeft opgebracht f 154.50. GESLAAGD Onze plaatsgenoote mej. Maartje Parle- vliet slaagde te Den Haag voor het diploma coupeuse. Zij was leerlinge van mej H. W. Goddijn te Leiden. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Katwijk I speelde Zaterdagmiddag een voetbalwedstrijd tegen Woubrugge I en wor met 30. Quick Bovs II won van Ter Leede II met 10—0, LEIDERDORP A.R. PROPAGANDACLUB De A.R. Prop. Qub „Nederland en Oran je" hield voor de vierde maal haar jaarver gadering. De voorzitter, de heer H. Roest, sprak in een kort woord de aanwezigen toe. Hij merkte op, dat de laatste jaren meer waardeering voor de Chr. staatspolitiek valt op te merken. Maar hoe verheugend dit ook is, toch dreigen er gevaren. Aller eerst, dat er spoediger verslapping optreedt, vooral omdat men van Chr. zijde zelf do vraag stelt: Is Chr. staatkunde wel moge lijk? Daarom heeft de Propaganda Club tot taak mee te werken aan het leggen of ver sterken van den grondslag voor Chr. staat kunde. Hierna werden de verschillende jaarver slagen uitgebracht. 'Het woord was vervolgens aan den in leider, den heer C. Roest, die Art. 18 van „Ons Program", de Internationale Verhou dingen, behandelde. Dit artikel is pas later aan „Ons Program" toegevoegd, aldus de inleider, en wel omdat de positie van Nederland in het internatio naal geheel, dank zij de Volkenbond, thans anders is dan vroeger. Vervolgens besprak spr. de fouten van internationalisme en nationalisme, daarte genover stellende het Anti-rev. standpunt. Tenslotte besprak hij den Volkenbond. In de bespreking die op deze inleiding volgde, werd vooral over de bestaansmoge lijkheid van den Volkenbond levendig ge discussieerd. Verschillende bijdragen, een politieke re vue, enz. zorgden voor afwisseling en maak ten het geheel tot een gezelligen avond. De voorzitter van de Kiesvereeniging, de heer G. Los, sprak een slotwoord en eindig met dankgebed. LEIDSCHENDAM P. J. CRAMWINCKEL Bij Kon. besluit is de heer P. J. Cram- winckel, thans adj.-commies le kl. ter secretaris der gem. Leidschendam, met ingang van 15 Maart a.s. benoemd tot Ont vanger en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand van het Openhaar Lichaam „De Wie- ringeirmeer". Tevens werd hij benoemd tot Commies ter secretarie der gcm. Wieringer- De heer Cramwinckel werd 12 Oct. 1912 te Den Haag geboren en is dus thans 26 jaar oud. Hij verwierf het diploma 5-jarige HBS, waarna binnen twee jaar het diploma Gem.- Administratie A werd behaald. In Oct. slaagde hij tevens voor het eerste deel van het examen Gem.-Financiën. Gedurende ongeveer een jaar was de heer Cramwinckel als volontair werkzaam ter gemeentesecretarie van Wateringen. Vervol gens werd hij benoemd tot tijd. ambtenaar ter secretarie der gemeenten Stompwijk en Veur, terwijl in October 1937 de bevordering volgde tot adjunct-commies le klasse ter gemeentesecretarie te Leidschendam. A.R. PROP.-CLUB „Dr H. COLIJN" Bovengenoemde club houdt Dinsdag 21 Februari a.s. een ledenvergadering in Vereenigingsgebouw by de Geref. Kérk. De voorzitter der club, de heer B. van der Ros, zal een inleiding houden over het onderwerp „Provinciale Statenverkiezing" Tevens zal de propaganda voor de as. verkiezingen worden besproken. Belangstel lenden zijn hartelijk welkom. De vergadering vangt aan om half acht. NED. CHR LANDARBEIDERSBOND De afdeeling Leidschendam van den Ned. Chr. Landarbeidersbond houdt Don derdag 23 Februari a.s. haar jaarvergade ring, des avonds 7.30 uur in het Vereeni gingsgebouw bij de Geref. Kerk aan de Damlaan. Behalve de jaarverslagen van den secre taris en den penningmeester, vermeldt ci«j agenda een opwekkende toespraak van een lid van het hoofdbestuur. VQorts wordt het programma afgewisseld met voordrachten en een luisterwedstrijd voor alle aanwezigen. In de pauze zullen yerverschingen wor den rondgediend. Belangstellenden zijd hartelijk welkom. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf f dlv., 10.00 Parüs Radio, 10.20 Radio PTT N f dlv.. 11.20 Keulen, 12.20 Brunei (VI.). 2 20 'arüs Radio, 3.20 Droitwlch. 3.55 Radio PTT N. f dlv., 4.50 Londen Reg., 5.20 Brussel (Fr.), 5.50 Keulen. 7.30 Weenen of dlv., 9.20 Brussel (VI.). 10.30 Keulen. - ogramma 4: 8.00 Brussel (VI.), 9 20 diver- 10.35 Londen Reg.. 1.95 Parüs Radio. 1.35 Londen Reg.. 4.20 Dooltwlch, 8 20 Brussel (Fr., 8.40 Droitwlch. DINSDAG 21 FEBRUARI •amma S: 8 Keulen: 9 20 Radio PTT N. 11.20 Parüs Radio; 12.35 Brussel VI; 2.20 Motala of dlv; 2.40 Radio PTT N. of dlv; 3.20 i; 5.2o Brussel VI; 6.30 Keulen; 7.20 :1 VI; 7.50 Straatsburg of dlv.: 8.20 Ronio (Deutschl.s.) Programma 4: 8 00 Brussel (VI.). 9 20 dlver- ien„ 10.85 Londen Reg., 12.50 Droitwlch, 2.20 Londen Reg., 3.20 Droitwlch, 3.45 Londen Reg., 16 Droitwlch. 6.40 Londen fteg., 7.00 Drott- Ich, 7.50 Scottish Reg. of dlv. 8.20 Droitwlch. Agenda Donderdag, 23 Febr. Schouwburg, 8 uur. Opvoering „Arbeid" door Prot. Jeugdtooneel te Utrecht. De avond-, nacht- en Zondagsdienst van de apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 18 tot en met Vrijdag 24 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheek: C. B. Duyster, N. Rijn 18, telef. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, telef 274. LANDBOUW-CRISISORGANISATIE VOOR ZUID-HOLLAND De heer secretaris van district 15, Leid schendam, der Landbouwcrisisorganisatie voor Zuidholland, zal te beginnen met Don. derdag 23 Februari a.s. zitting houden in het café „Het Wapen van Veur", aan den Voorburgscheweg hoek Damlaan, des na middags van 2.30—4.30 uur. Voorheen werd dit spreekuur gehouden in de voormalige openbare school achter het raadhuis. OPENING STALEN-RAMENFABRIEK C. KOOP Maandagmiddag a.s., zal om twee uur de officieele opening plaats vinden van de nieuwe Stalen-ramenfabriek C. Koop, welke gebouwd is aan den Broekweg. Van 3G uur zal de directie een receptie houden. ZANDGRIJPER GEKANTELD Vrijdagmiddag was men vanwegede Amst. Ballast Mij. bezig met het machinaal uitgraven van zand, noodig voor aanleg van den nieuwen rijksweg Schiphol—Ypen- burg. Doordat men aan de bijkanten den grond te veel had weggegraven, kantelde de groote grijper om. De in de nabijheid werkzame arbeiders konden zich gelukkig bijtijds in veiligheid stellen, zoodat geen persoonlijke ongelukken plaats vonden. JAARVERGADERING NED. ROODE KRUIS De afdeeling van het Ned. Roode Kruis houdt Donderdag 23 dezer, des avonds 8 uur, haar jaarvergadering in hotel „de Zwaan". LISSE SLUITING TUINBOUWHUISHOUD- CURSUS. In de Gymnastiekzaal der openbare school had de sluiting plaats van den eersten Tuin- bouwhuishoudcursus in de Bloembollen* streek. Onder de verschillende autoriteiten en genoodigden bevonden zich Burgemees ter Jhr. Mr. van Rijckevorsel, voorzitter van de commissie van toezicht, wethouder P4 Warmerdam, de heer P. G. Tel, adjunct-se» cretaris van het Nijverhiedsonderwijs, da heer G. van Schaick, tuinbouwleeraar, da leeraressen mej. de Wit en mej. Wagenaar en vele anderen. De burgemeester opende de bijeenkomst, waarna de openbare eindles werd gehouden. Diploma's werden vervolgens uitgereikt aan de volgende cursisten: E. Duineveld, M, G. v. d. Meij, E. v. d. Bosch, G. de Ree, G. A. Langeveld, E. Langeveld, M. A. Langeveld, J. M. Hulsbos, E. .v. Zeist, M. Freriks, M. C., v. d. Vlugt, M Schoone, I. van Rijn, C. Wal raven: A. C. v. Noort, H. C. v d. Vlugt; J. A. Keijzer; C. v. d. Voet, A. J. Clemens en Th. Steensel. De cursisten werden gelukgewensdht met het behaalde succes. Verschillende sprekers voerden nog lief woord. UITVOERING „LOOFT DEN HEER" Voor een volle zaal gaf de Chr. Gem. Zang- vereeniging „Looft den Heer", Vrijdagavond haar jaarlijksche uitvoering onder leiding den dirigent, den heer C. v. d. Keur Jr. Aan dit concert werd medegewerkt door een viool-kwartet, bestaande uit mej. Elm« I-Iem- rica, van Overveen, sopraan; mej. Riek van Veen, Amsterdam, alt; Han le Feuvre, Heem stede, tenor; Klaas Hulsbos, Lisse, bariton. Begeleiding: mej. Truus Ligthart, piano; H, Hermans, piano, T. Kranenburg, orgel. Het rijk gevarieerde progamma werd. na een welkomstwoord van den hulpprediker der Ned. Herv. Gem., den heer Lefeber, op vlotte wijze afgewerkt. Het programma be vatte een aantal kleine nummers, die met stille en onverdeelde aandacht door de aan wezigen beluisterd werden. Het bleek dat toch ook een afwisselend programma ons veel schoons kan geiven. Ook de soli en kwartetzang hadden de volle belangstelling van het publiek. De hoofdschotel van dezen avond was echter de uitvoering van „Lauda Sion" van Th. Mendelsohn-Bartholdy. Dit was een schoon nummer op hoogstaande wijze door „Looft den Heer" tot uitvoering gebracht. Het was een prachtig slotstuk van deze al leszins geslaagde uitvoering. Een slotwoord volgde waarin koor en medewerkenden dank werd gebracht vonr het gebodene. WERKLOOSHEID Bij den agent der gem. arbeidsbemidde ling staan thans ingeschreven 494 werkloo- zen tegen 515 in dezelfde week van 1938. GESLAAGDEN Onze plaatögenooten de dames D. Slottje en A. Tromp slaagden le Den Haag voor het examen coupeuse en costumière. Zij werden opgeleid door mej. Veenboer te Hillegom. NOORDWIJK VOETBAL Daar verschillende spelers op de zieken lijst stonden moest Noordwijk I met niet minder dan zes invallers te Rijnsburg den strijd aanbinden tegen Rijnsb. Bovs I. Een 22 gelijk spel werd hier het resultaat De verdediging was uitmuntend op dreef erf vooral de keeper deed keurig werk. Tot kort .voor het eind was de stand 1—2, svaarna:

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6