GRIEP en KOU DAMPO MAANDAG 20 FEBRUARI 1939 EERSTE BLAD PAG. 3 KERK EN ZENDING NED. HERV. KERK Beroepen: Te Gouderak, C. C. T. Posf- ma te J aars vele. Aangenomen: Naar Neerbosch-Hees (tcez), W. Sijbrandy te Exmorra. Naar Groote Lindt (Zwijndrecht), cand. K. C. van Gorcom, hulppred. te Hoensbroek c.a. Bedankt: Voor Wapenveld, J. W. v. d. Linden te Kootwijk. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Murmerwoude, A. Du bois te Oud-Beijerland. Bedankt: Voor Werkendam, E. du Mar- chie van Voorth/uijzen, Urk. Voor Vlaar- dingen, C. Smits te Sliedrecht. GiEIRiEF. GEM. Bedankt: Voor Leiden, J. v. d. Berg te Kralbbendijke. Voor 's-Gravenpolder, A. van Stuyvenbeng te Benthuizen. OUD-GEREF. GEM. Beroepen: Te Klundert, G. J. Zwofe- rink, voorg. te Ederveen. Dr E. J. W. POSTHUMUS ME YES Het Prov. Kerkbestuur van Zuidi-Holland heeft in zijn jongste vergadering aan Dr E. J. W. Posthumus Meyes, Ned. Herv. predikant te 's-Graverahage, op diens ver zoek eervol emeritaat verleend met ingang van 1 Juli as., na een diensttijd van 43 jaar. Ds H. \ISSER Op Ruimzicht te Doetinchem is Ds H. V i s- «er, dir. der Chr. Phil. Inrichtingen, Vrijdag het middelpunt geweest van veler hartelijke belangstelling in zijn zilveren jubileum. Daar kwamen o.m. ter receptie de burgemeester van Doetinchem, de heer Duval Slothouwer: ds J. Groeneweg, oud-directeur van de Chr. philantrovische inrichtingen: mr O. de Rocn Swaan, -rorzitter der Vereen, voor inwen dige :er<Lng; ds G. Mansvelt, namens de Vereen, voor voorloopige opleiding; ds P Visser ix. Apeldoorn, namens de oud-kwee- kelingen; de heeren Ooyman, namens de Ned Herv. Zendingsgemeente en Abelskamp na mens het personeel der drie bijzondere scho len der vereeniging. Bloemen en geschenken getuigden van de waardeering welke Ds Visser in verschillend opzicht zich verworven heeft. EVANGELISATIE TE HOORN Het jaarverslag der Ver. tot Evangelisatie 'der Ned. Herv. Gem. te Hoorn (voorganger Ds. J. P. S n o e p, betreurt het nog altijd niet bereiken van het in 1861 (het jaar van haar opriohting) gestelde doel: een rechtzinnig predikant te Hoorn. Niettemin zet men den arbeid met lust en volharding voort, houdt-regelmatig twee diensten per Zondag in de kapel, belegt er des winters elke maand een Evangelisatie- samenkomst, onderhoudt een bewaarschool, lioudt jeugddiensten en stichtte een speciale commissie voor het jeugdwerk. Er wordt ook een maandblad uitgegeven. Al dit (en meer) werk vraagt de volle inspanning van .een kleine groep die trouw op haar moei lijken post in het moderne N. Holland het licht des Evangelies blijft uitdragen. Wie haar helpen wil, steunt een werk des Hee ren. De penningmeester ziet gaarne zijn gironummer bedacht: 50629, Vereen, tot Evangelisatie te Hoorn. DEZE TWEE.... Ia AmerikaansdKe kerkelijke bladen las Joh. de Heer over de tournee van Prof. Schilder, dat deze twee keer een vergade ring heeft bijgewoond, „waar getuigenis sen van persoonlijke redding door Christus' Bloed werden ontvangen met Halleluja-, 'Amen- en Praise - tih e -Lord-geroepen het was niet eens een Budhmajnn-conferentie noch een house-party." In het Zoeklidht teekent Joh. de Heer Jiierbij aan: „Bravo Prof. Schilder! dat was muziek in mijn op-alliantiê-afgestemde-ooren en het vond een echo in mijn ziel. Ik heb er ook hartelijk: Amen, Halleluja! op gezegd. Ik had er wel bij willen zijn; maar... ik moet het maar bij mijn eoho laten en u verder goede reis wensohen met nog recht veel Halleluja-samenkomsten." Te Groningen werd in de Der A-Kerk reeds eenige malen met medewerking van het Hervormde Jeugddienst-koor uit den „bundel van Hasper" gezongen, telkens met veel succes. Men deelt ons mede, dat op den volgenden zangavond, Donderdag 23 Febr., ook de leden van de Roomseh-Katholieke vereeniging „Geloof en Wetenschap" aan wezig zullen zijn en mee zullen zingen. Naar men weet is de bundel „Geestelijke liederen uit den schat van de kerk der eeuwen" ook Roomsch-Katboliek goedgekeurd. Het geheel zal onder leiding staan van Ds C. W. Cool- sma, Ned. Herv. predikant te Groningen. COMITÉ „OVERVLOED VAN WERKKRACHTEN" Ia het overzicht van zijn werkzaamheden in 1938 schrijft het Comité-Grosheide-Schou ten, dat candidaten der Geref. Keiken steunt bij hun pogingen tot het bereiken van pre dikante- of hulppredikers-plaatsen door ge meenten financieel te helpen, dat in dat jaar aan 47 kerken en 10 evangelisatie-com missies opnieuw genoegzame hulp kon ■worden toegezegd, al werd over heel de linie een korting toegepast van ten minste 10 pot Behalve drie kerken, die niet tot herbenoe ming overgingen, konden de gesteunde ker ken de hulppredikers handhaven of tot een eerste benoeming overgaan. Rond 30.000, werd door deze kerken zelve bijeengebracht .voor de uit te keeren salarissen, terwijl het Comité circa 24.000— had bij te passen. De ledenlijst van den Bond van Neder - landsche predikanten begon op 1 Januari imet 1045 leden. Van dezen waren er 779 dienstdoend en wel 671 Hervormden, 2 Wa len, 13 Evangelisch-Lutherschen, 41 Doops gezinden, Ii2 Remonstranten, 10 Indischen, 4 Buitenlandschen en 26 buitenkerkelijken. Verder waren er 225 emeriti en wel 202 Her vormden, 2 Evang.-Lu-therschen, 14 Doops gezinden, 4 Remonstranten en 3 Indischen. En dan waren er nog 10 hoogleeraren en 31 candidaten en studenten. De Bond telt onder zijn leden 19 dames. Leden van het Kerkelijk College! Heeft U reeds een deskundig onderzoek laten instel len waarom de dooven zoo weinig gebruik maken van Uw (verouderde) installatie? Bestendig dezen toestand toch niet langer, want deze zaak behoort steeds in orde te zijn, daar de geestelijke belangen van ver schillende personen er rechtstreeks mede gemoeid zijn. (Adv.) Centraal Telefoonbureau voor Kerken, MAASSLUIS (Reel.) SPANJAARD KERKORGELS TEL.'94844 FABR1EK-AMSTERDAM (Reel.) De Eilandskerk te Amsterdam Moet worden afgebroken Blijkens een mededeeling in het „Kerlc- beurtcnblad'' van Dr. G. Oorthuys zal de Eilandskerk aan het Bickersplein te Amster dam, achter de Haarlemmerdijk, moeten worden afgebroken omdat de fundeeringen niet meer deugdelijk zijn en restauratie min stens een halve ton zou kosten. Dr. Oorthuys hoopt, dat ter plaatse een kleinere, meer voor dozen tijd geschikte kerk zal worden gebouwd, mede met het oog op het werk aer Ned. Herv. Kerk onder de schippers, dat hier is geconcentreerd. Een verplaatsing naar de nabij gelegen Noorderlcerk acht Dr, Oort huys minder wensohelijk. Deze Ncorderkerk, bouwwerk van Hen- driak de Keyser, tien minuten verder onge veer, meer naar de Jordaan staande, is eeni ge jaren geleden gesloten omdat de Gods dienstoefeningen bijna niet meer bezocht werden. Nu de Eilandskerk niet meer kan worden gehandhaafd, zou een opnieuw in gebruik nemen van de Noorderkerk niet zoo vreemd schijnen, mede met het oog op de financiën der Hervormde Gemeente in de hoofdstad. De Eilandskerk is 9 December 1736 in ge bruik genomen, nadat men zich ruim 90 jaar met een houten hulpgebouw had be holpen. Toen in December 1936 het 206-jarig be staan werd herdacht, bleek, dat deze onaan zienlijk gebleven kerk eigenlijk, niet meer aan de eisch voldeed. Door de dreuning van de voorbijrijdende treinen was het reeds in 1910 noodig gebleken de toren te sloopen. Thans zal het wel onvermijdelijk zijn de ge- heele Kerk blijvend buiten dienst te stellen. W. VOLK t In 76-jarigen ouderdom is te Arnhem over leden de heer W. Volk, oud-Evangelist der Ned. Evang. Prot. Vereen. In Drenthe heeft hij 18 jaren pionierswerk verricht, daarna arbeidde hij te Zwolle en te Maarsbergen, waar hij 15 jaren de Ned. Herv. Gem. ge diend heeft. In zijn rustjaren heeft de over ledene nog in „Avondrust" te Arnhem en te Laag-Soearen gearbeid. KERKBOUW TE NIEUWLEUSEN Het oude kerkgebouw der Geref. Kerk van Nieuwleusen wordt onbruikbaar, reden waar om de kerke raad een bouwoommissie be noemd heeft ter voorbereiding vajn den bouw eener nieuwe kerk. Deze zal verrijzen aan den Binnendijk, waai' reeds bouwgrond ge kocht is. EVANGELISCHE ALLIANTIE De Nederlandsche af deeling der Ev. Allian tie zal 7 en 8 Maart te Amsterdam een confe rentie houden, waarvoor als thema gekozen is: „Eén zijn met God, één zijn met elkan der". 7 Maart treden in de Koepelkerk op ds. A. T. W. de Kluis Ned. Herv. predikant te Rotterdam en prof. dr P. Stegenga van Amsterdam resp. met de onderwerpen: „Ge loof in Christus" en „De eenheid der Ge meente". De jaarlijksche vergadering wordt 8 Maart in Parkzicht gehouden, waarin ds P. J. de Jong, Ned. Herv. predikant te Amsterdam en dr J. D. D o z y, doopsgez. predikant te Amsterdam zullen spreken. DE PAUSKEUZE ROME, 20 Febr. Het conclaaf tot het kie zen van een nieuwen paus zal 28 Februari as. beginnen. ZENDING OP DE BATOE-EILANDEN Op 25 Februari a.s. zal het 50 jaren ge leden zijn, dat het Ev. Luth. Zendingsgenoot schap op de Batoe-eilanóen (N.O.I.) den Zenclingsarbeid begon met de opening van een school te Poeloe Tello. Dit feit wordt in de Wartburg herdacht door drie artikelen van inlanders, die hun dankbaarheid voor den halve eeuw zegenrijken arbeid uiten. Een hunner schrijft: „Wij menschen van de Batoe-eilanden hebben gekregen: lezen schrijven re kenen, wanneer het ook nog weinig is. Wij Niassers weten nu wat reinheid is, wanneer het ook nog weinig is. Door ae school raken de kinderen met elkander bevriend en zijn niet als vroeger elkanders vijanden. Vroeger wist men 's avonds niets anders dan te dansen in reien, maar nu kunnen w,ij dank zij 't zendingswerk ook zingen. Waar gingen wij vroeger heen wanneer we ziek waren? Wij gingen naar den priester, die op den trommel sloeg of die de medicijn kon be lezen. Door ce zending hebben wij nu een ziekenhuis met bedden, een keuken, een put en een badkamer en w.c. Inplaats vaa den priester hebben we den ziekenverpleger, in plaats van de belezen medicijn hebben wij nu heel veel soorten medicijn. Alle twee maanden komt een dokter om ons te onder zoeken. „Wanneer wij zien op wat onze ziel noodig heeft, dan kennen wij nu Jezus Christus die ons verlost van onze zonden en die ons het eeuwige leven heeft verworven". En een andere Batoeër: „Vanaf 25 Februari 1889 erbarmt zich het zendingsgenootschap over ce Batoe-eilanden. „Dat is de oorzaak, dat wij u dankzeggen voor uw liefde aan ons bewezen, om ons den weg des lichts te wijzen. Gij hebt u óffers getroost om ons te verzorgen, opdat wij ver standig en sterk werden in het geloof." „WAGENBORGEN" Door het Bestuur van de Ver. „Tot Chr. Liefdadigheid" te Wagenborgen (Gr.) werd besloten om in de vacature van Directeur van de Gestichten dezer Vereeniging te voor zien door de benoeming van een Genees- h e e r-D irecteur. In de geestelijke ver zorging die tot hiertoe door den Directeur werd behartigd, zal op een nog nader te re gelen wijze worden voorzien. Gedurende de vacature (de heer Vroegop treedt af, gelijk wij gemeld hebben), treedt als waarnemend Directeur op de heer IJ, Groeneveld, Administrateur der Ver eeniging. Van officieele zijde is medegedeeld, dat alle roerende goederen der R.K. jeugdorga nisatie te Dusseldorp in beslag zijn genomen, op grond van een wet, waarbij communis tisch bezit en het bezjt van tegen staat en partij gerichte organisaties kunnen worden verbeurd veiklaardi a Behalve de Zaterdag jl. genoemde oorzaak oer sluiting op Rijksbevel van de theol. fa culteit der Universiteit van München wordt cok genoemd dat een der R.K. hoogleeraren zich in zijn colleges critiek op de nationaal- socialistische wereldbeschouwing zou hebben veroorloofd. Hem zou daarop een voorloopig verbod tot het houden van colleges hebben getroffen. Dit verbod behoefde de bekrachti ging van de faculteit en van den senaat. Toen die instanties de bekrachtiging weiger den. werd de faculteit door den minister ge sloten. GIFTEN EN LEGATEN De Ned. Herv. Gean. van Ni eb er t ont ving een legaat groot 1000,van wijlen mevr. de wed. G. Bakkerv. Veen te Maruim. Dan rug en borst Hink met Dampo inwrijven en Dampo diep inademeft. Wonderlijk zooals dat helptl ONDERWIJS GEBEDSDAG N.C.S.V. Zaterdagavond zijn te Amsterdam in het gebouw van de A.M.VJ. ongeveer 250 deel nemers bijeengekomen voor den gebedsdag van de Christen-studenten der geheele we reld. De N.C.S.V. had dezen dag voor ons land op Zaterdag en gisteren uitgeschreven en daartoe een samenkomst belegd in Amster dam, waar Dr T. Z. K o o uit China, secreta ris der wereldfederatie van Christen-studen ten, de heer John K o p p uit Canada, oud secretaris der wereldfederatie en Prof. Mr. Paul Scholten te Amsterdam, de sprekers waren. De voorzitter, de heer H. R. W ij n g a a r- den, heeft een openingswoord gesproken en op de beteekenis van den gebedsdag gewe zen. Wij zullen bidden, aldus spr., voor bij zondere nooden, waarvan ik slechts noem de bijzondere nooden der Chineesche en Japan- sohe studenten en die van het eigen werk in Nederland. Laat ons bidden, dat God zelf onze ooren opene en ons Zijn stem doe ver staan, opdat wij ja zeggen op Zijn woorden. Het onderwerp, dat de sprekers behandel den, was het rassenvraagstuk en wel spe ciaal het vraagstuk van het anti-semitisme, bezien uit het oogpunt van de kerk en naar hetgeen de Bijbel daaromtrent zegt. UIT MEPPEL De Openbare en de Gereform. U.L.O.-sohool te Meppel zijn in eenzelfde gebouw onder gebracht Dit oude gebouw vertoont ver schillende göbreken. Op grond hiervan heeft de Gemeenteraad onlangs besloten tot de stichting van een nieuw gebouw voor de openbare u.l.o. De Geref. SchooLverecniging, die haar lokalen van de gemeente in bruik leen heeft, heeft in een druk bezochte leden vergadering besloten ook voor haar u.l.o.- sohool een nieuw gebouw aan te vragen. Deze aanvrage is bij het gemeentebestuur ingezonden. EXAMENS MODERNE TALEN Volgens Koninklijk besluit wordt de duur van het schriftelijk examen in de moderne talen bij het eindexamen gymnasium en het staatsexamen tot toelating aan de universi teit voortaan gesteld op 1.16 uur. Tot dusver was deze tijd één uur. Hiermee is voldaan aan een algemeen verlangen der docenten in die talen, omdat door hen wordt gewensoht, dat bij dit examen een stukje van voldoen den omvang wordt opgegeven, waarvoor ech ter een beschikbare tijd van één uur eigen lijk te kort is. KRUIDENIERSEXAMEN De secretaris van de stichting Kruide niersexamen vestigt de aandacht van be langhebbenden op het feit, dat de termijn van inschrijving voor het in de maand April te houden kruideniersexamen op 1 Maart aa. ten einde loopt. Het examen is gesplitst in een schriftelijk en een mondeling gedeelte. Het schriftelijk examen wordt gehouden op 3 April en het mondeling examen op 24, 25 en 26 April a.s. Nadere inlichtingen en inschrijvingsfor mulieren zijin kosteloos verkrijgbaar bij het bureau Kruideniersexamen, Nassauplein 5 te Haarlem. Examens tandem iche En Reohüen: ce Lelden. Gwtl.Kkn&s. Letteren: dooi. ex heer J. Brons, Den Haag-, Romamnsohe Taal- en Letterk.cand.ex., J. H. Hylkema, Den Haag1. Stuurlieden. Den Haag. G-eaL: 3en sta gr, iiandeLsv. P. Berende. KUNST RESIDENTIE-ORKEST Schuurman blijft De dirigent van het Residentie-orkest, Frits Schuurman, die aanvankelijk voor een jaar met de leiding van hot orkest belast was, zal zijn werk ook in het concertseizoen 19391940 voortzetten. Ook zal prof. Geor: Szell weer een reeks concerten dirigeeren. LUSTRUMBOEK CHR. AUTEURSKRING De Chr. Auteurskring viert dit jaar zijn tweede Lustrum. Bij deze gelegenheid wordt een Lustrumboek uitgegeven, getiteld Ver zeild Bestek, bevattende bijdragen van tal van Christelijke auteurs. Het werk be vat zoowel vele korte verhalen en ror fragmenten, als gedichten en essayistisch werk. Behalve van de Redactie-leden, Mevr. H. Kuyperv. Oordt, G. Kamphuis, P. J. Ris- seeuw en C. Rijnsdorp, zijn bijdragen opge nomen van J. K. van Eerbeek, Anne de Vries, Rie van Rossum, Wilma, Ignatia Lube- ley, Roel Houwink, J. KaiirJjnSpierenburg, Willem de Mérode, Jan H. de Groot, Mary Pos en vele anderen. Het werk is versierd met talrijke teekeningen van G. D. Hoogen- doorn en Marius Richters, terwijl Roeland Koning het bandontwerp verzorgt. Het geheel is een werk van unieke waarde en zal dan ook zeker alom groote waardee ring vinden. Dit prachtwerk nu zal verschijnen in den loopenden jaargang van de V.C.L. (de Bi bliotheek van J, H. Kok te Rampen), in wel ke bibliotheek dit jaar ook nog een viertal nieuwe romans het licht zullen zien, name lijk: Een martelaarskroon voor Joris Praet, door Hendrika Kuyperv. Oordt, De Korevaars, door J. W. Ooms, Gebroken schelpen, door G. Sevens- maThemmen, Het stille front, door M. A. M. RenesBoldingh. Met dit vijftal werken biedt de V.C.L. haar abonné's dit jaar wel een zeer waardevolle en aantrekke lijke keurcollectie aan. BINNENLAND De nieuwe IJsselbrug te Deventer De K.N.A.C. schrijft: Op 28 Febr. a.s. zal worden aanbesteed het maken van den onderbouw van de brug over den IJssel te Deventer. Deze brug is gelegen in den rijksplanweg no. 29, Apel doornDeventer en zal mettertijd de be staande schipbrug vervangen, waartoe een nieuwe traverse zal worden aangelegd. Zij /.al een vaste verbinding vormen met een hoofdoverspanning van 121.20 M. over de IJssel en 7 overspanningen van 40 M. óver het wmterbed van deze rivier. In het land hoofd op den linkeroever is de onderdoorgang van den Bolwerksweg opge nomen, terwijl ook de pijler op den rechter oever een afwijkende vorm krijgt, daar hier in trappen zijn geconstrueerd, waarlangs voetgangers en wielrijders de lager gelegen oestaande straten kunnen bereiken. De brug krijgt een rijbaanbreedte van 9 Meter met ter weerszijden rijwiel- en voetpaden van 3.50 Meter. Het geheele werk zal omstreeks April 1940 voltooid zijn. Op de Verkcersfond«begrooting is voor 1939 een bedrag van f 750.000 uitgetrokken voor den bouw van de IJsselbrug, terwijl bo vendien f 100.000 is aangevraagd voor de verbetering van den weg ApeldoornDe/ven ter, in verband mot dezen bouw. Chr. Vereen, tot verzorging van Ouden van Dagen Reorganisatieplannen behandeld Onder leiding van Dr de Groot is te Veen- wouden een buitengewone algemeene leden vergadering gehouden van de Chr. Vereen, tot verzorging van Ouden van Dagen. Een aantal leden had deze vergadering verzocht om de vroegere en de aanhangige reorgani satie-plannen te bespreken. Namens deze leden vroeg een der aanwezigen een uitvoe rige uiteenzetting van het bestuur over de gang van zaken sinds de vergadering van September, terwijl spreker verder betoogde, dat het zeer wensohelijk was zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het benoemen van een administrateur-directeur, waarbij verder critiek werd geoefend op de ge6tes van den penningmeester. De voorzitter beantwoordde uitvoerig deze critiek en de gestelde vragen, terwijl hij ver der meedeelde, dat na de Septembervergade- ring reeds een fonds was gevormd, terwijl scherp omlijnde voorstellen aan crediteuren en obligatiehouders zijn gezonden. Na een zeer bewogen zitting werd een motie aangenomen, waarin geëischt werd, het aftreden van den penningmeester (deze had reeds bedankt, óooh is daar later weer op teruggekomen) en het bedanken van dezen als lid van de A. S. Talma-stichting en dat bij weigering het bestuur verzocht werd den penningmeester te royeeren als lid. Verder werd aanvulling der bestaande va catures gevraagd, met verzoek de gekozenen een plaats in het oagelijksoh bestuur in te ruimen. Als candidaten werden genoemd ds Den Houting te Huizum en de heer P. Vis ser, directeur van de Noord-Fricsche Mid- denstandsbank te Leeuwarden. Tenslotte werd het volle vertrouwen der vergadering gevraaga in don voorzitter en de wensch uitgesproken, dat men dezen wilde zien handhaaf d. Hierop werd overgegaan tot stemming. Met bijna algemeene stemmen werden ds Den Houting en de lieer P. Visser gekozen. Herkozen ivpiiden do heeren Gerritsen .te In opdracht van de Ned. Reedersver- eeniging is door de Machinefabriek „Voorwaarts" te Amsterdam een groote wereldbol van Meter mid' dellijn vervaardigd, welke voer de aanstaande Wereldtentoonstelling te New-York bestemd is. Apeldoorn, ds De Wal le te Oenkerk, dr De Groot te Veenwouden en os HettLnga. In de vacature van den heer Huizinga te Amersfoort werd voorloopig niet voorzien. De heer Brouwer moest zich om persoonlijke redenen terugtrekken. In zijn plaats werd gekozen de heer Banga te Veenwoudsterwal. In de vacature van mr v. d. Bosch te Apel doorn werd gekozen het oud-bestuurslid de heer G. Raap van Driesum. Tenslotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin men den voorzitter machtigde, alle maatregelen te nemen, die in verband met den nieuwen toe stand noodig zijn. De voorzitter heeft Zaterdagmorgen, bij gestaan door een rechtskundige, een des kundige op financieel gebiod, de kantoren te Apeldoorn gesloten. De bebouwing van het Midden-Damterrein Regeering heeft geen bezwaar Naar het „H.bld." verneemt, is namens de ministers Slotemaker de Bruine en De Wilde bij het dagelijksch gemeentebestuur van Amsterdam een schrijven ingekomen, waarin wordt medegedeeld, dat de regee ring geen bezwaar heeft tegen de bebou wing van het Midden-Damterrein te Am sterdam in den trant, als door architect W. M. Dudok ontworpen. De Rijkscommissie voor Monumentenzorg en de Bouwraad achten het echter wel gewenscht dat eenige veranderingen in het bebouwingsontwerp worden aangebracht. De voorzitter van beide instellingen, prof. ir. J. A. G. van der Steur, zal over de ge- wenschte wijzigingen met bouwmeester Dudok overleg plegen. Avontuurlijke ontsnapping uit Duitsche gevangenis WINTERSWIJK. 20 Februari. Op niet minder avontuurlijke wijze dan waarop dezer dagen een Nederlander uit Glaner- brug wist te ontsnappen uit de gevangenis in Gronau, heeft een ingezetene uit W i n- t e r s w ij k weten uit te breken uit de ge vangenis te B or ken. Sedert 29 November 1938 zat deze Winterswijker gevangen in Barken, waar hij werd vastgehouden, dacht van het smokkelen van deviezen. Hoewel de „Herr Inspektor", naar de Win terswijker ons mededeelde, overtuigd was van zijn onschuld aan het hem ten laste gelegde, bleef zijn invrijheidsstelling uit. Wel deelde de inspecteur hem eenige malen mede, dat hij zijn onschuld als vaststaande beschouwde. De gevangene besloot toen om zelf handelend op te treden en zijn vrijheid dan maar te nemen. Te dien einde verza melde hij met groot geduld stukjes touw, die hij tot een lang en sterk geheel aaneen knoopte. Op den zolder van het gevange- nisgebouw wist hij de verdere voorbereiding voor zijn vlucht in orde te brengen. Hij bond hier het touw aan een stevigen balk, leidde het door het dakraam en liet het naar buiten zakken. Intusschen was hij er in geslaagd de beschikking te krijgen over zijn kleeren en die verstopte hij op een bereikbare plaats, zoodat hij er bij zijn vlucht snel de beschik king over zou hebben. Al deze voorberei dingen waren zeer minutieus en welover wogen uitgewerkt, zoodat zij niet de aan dacht trokken. Zaterdag jl. nu was de Winterwijksche Casanova gereed gekomen om de vlucht te wagen. Hij hield zioh den geheelen dag ziek, en toen het omstreeks zes uur etenstijd was geworden, verklaarde hy niet te kunnen eten, en maar liever naar bed te gaan. In schoot een van zyn eigen kleedingstukken aan en liet zich langs het gereedhangende touw afglijden. Op 10 M. boven den grond bleef hij nog een oogenblik haken, doch wist zich, door zich met de voeten af te stooten, te bevrijden en kwam ten slotte te land in het zand op den grond, waarbij hij zich ernstig aan handen en voeten ver wondde. Een van de moeilijkste deelen der ont vluchting volgde toen: hij moest een ver voermiddel hebben om zich zoo snel moge lijk uit de omgeving van de gevangenis te verwijderen. Reeds wist hij, dat zijn rijwiel weggeborgen stond in een ander deel van het gevangenisgebouw. Met de grootste om zichtigheid begaf hij zich derwaarts, wist de deur van de bergplaats open te breken, slipte naar binnen en na zich geheel van zijn gevangeniskleding te hebben ontdaan en zijn eigen plunje te hebben aangetrok ken sprong hy op zijn fiets en verdween in de richting van Burlo. In de nabijheid van deze plaats echter merkte hij hoe een auto met felle zijlichten, met groote snelheid naderde. Aangezien hij vermoedde, dat men zijn vlucht reeds had opgemerkt en thans achtet iiem aanjoeg^ sprong hij snel van zijn rijwiel en verborg zich in een sloot. De auto passeerde zonder dat hij opgemerkt werd. In Burlo zette hij zijn fiets bij een van zijn kennissen en trok daarop te voet door de bosehen van Salm naar de Neder landsche grens. Eens grensbewoner, die een auto bezat, bracht hem vervolgens veilig naar huis, waar zijn komst met groote vreugde begroet werd. ZESTIG JAAR GETROUWD ZUTPHEN, 20 Februari. Zondag 26 Febr. a.s. hopen de echtelieden G. J. Schol ten- Knoopers alhier den dag te herdenken, waarop zij zestig jaar geleden in den echt verbonden werden. F. J. ABBING f ZEIST, 20 Febr. Op 59-jarigen leeftijd overleed plotseling lenggevolgc van een hartaandoening de bekende kweeker eu tuinarchitect F. J. Abbing te Zuid-Drie bergen. De heer Abbing verwierf zich vooral op het gebied van de rozenteelt een uitste kenden naam. Door zijn geweldige vakkennis kon hij rond 1000 soorten rozen op het hout feilloos onderscheiden. Jarenlang was hij bestuurslid van de Rozenvereeniging „Nos Jungunt Rosae". Als tuinarchitect kreeg hij belangrijke op drachten. In 1937 ontwierp hij het rosarium voor het paleis te Soestdijk en in Aug. 1938 werd hem opgedragen de ontwerpen te maken voor de tuinen der Nederlandsche afdeeling op de wereldtentoonstelling te New-York. J. W. VAN AKEN f HARDINXVELD, 20 Febr. In den ouder dom van 55 jaar is gisteravond overleden, de heer J. W. van Aken, burgemeester van Hardinxveld. MAASTRICHT, 20 Febr. Do Maas tri ohtsche rechtbank deed uitspraak in do zaak tegen den verver te Oirsbeek en do vrouw, beidon gedetineerd, dio terecht had den gestaan wegens den moord op de 23- jarig Mia Schumans. huisvrouw van Mans- sen, te Brunssum. Bovendien hadden zij zioh te verantwoorden wegens het verber gen van het lijk. De rechtbank kwalificeerde het misdrijf van den eersten verdachte als moord, ter wijl zij ten opzichte van de vrouw geen wettig bewijsmiddel aanwezig achtte voor medeplichtigheid aan het dooden van het slachtoffer. Wel werd bewoon geacht het samen verbergen van het lijk. De eerste verdachte werd veroordeeld wegens moord en verbergen van het lijk tot twintig jaar gevangenisstraf. De vrouw we gens het meehelpen aan het verbergen van het lijk tot zes maanden gevangenisstraf. Het O.M. had tegen ieder der verdachten, wegens doodslag en gezamenlijk verbergen van het lijk, vijftien jaar gevangenisstraf geëischt. Economie en Financien ONZE STAATSSCHULD OP RECORDPEIL Toch voor den dienst minder benoodigd dan in 1925 Verzwaring van schuldenlast moet vermeden worden In het weekbericht van de Rotterd. Bank- vereeniging N.V. worden naar aanleiding van het herstel op de binnenlandsche Staats- fondsenmarkt enkele belangwekkende op merkingen gemaakt over de stijging van do Nederlanclsdhe staatsschuld. Op 1 Maart zal, aldus het bericht, herbe legging moeten worden gezocht voor een bedrag van 4LOOO.OOO. hetw elk op de 3—3^' pCL leening Nederland 1938 zal worden af gelost. Dit bedrag is 20.000.000.— hoogeP dan volgens de voorwaarden der oorspronke- lijke, geconverteerde leeningen had dienen te worden geamortiseerd, daar de Regeering het noodzakelijk heeft geacht, dat het tempo der aflossingen op de staatsschuld, dat ge durende de crisis noodgedwongen was ver traagd, weer op normaal peil werd gebracht. In dit verband is het niet ondienstig eraan te herinneren, dat de Nederlandsdhe gecon solideerde Staatsschuld op 1 Januari van dit jaar het recordpeil van 3.221 mill, heeft bereikt en daardoor het oude record van 1925 met ca. 200 mill, heeft overtroffen. In tusschen zij er de aandacht op gevestigd, dat in het huidige cijfer de 3 pCt. 50:jarigc Staatsleening 1937 ad nagenoeg 450 mill, is begrepen, welker obligaties aan de hou ders van .schuldbrieven en aandeelen der Nederlandsohe Spoorwegen ter aflossing hunner stukken werden uitgereikt. Niettegenstaande ae op deze laatste lec- ning verschuldigde rente en aflossing thans onder „Dienst der Staatsschuld" is opgeno men, en ook overigens voor aflossing bijna de helft meer wordt uitgetrokken, is voor den dienst der geheelo Staatsschuld thans minder benoodigd dan in 1925. Dit is oen gevolg vaa de groote wijziging, die c.e sa menstelling van onze Staatsschuld heeft on dergaan. Terwijl in 1925 slechts een derde van het totaal laagrentende (3 pet. en 2V& pet.) schuld was. beloopt het aandeel daar" van thans niet minder dan 94.1 pet. Ned. Staatsschuld in 1925 en 1939 (in f 1000) Rentevoet 1925 1939 6 584.650 5 604.194 4,4 en 4,5 586.576 45.181 4 122.490 105.900 3ya 40.953 37.672 3 428.392 2.538.187 2V2 549.176 494.1 Si Totaal 2.916.432 3.221.125 Rentebedrag 124.381 95.049 Aflossing 46.410 69.401 Totaal 170.791 164.450 De inkomens (voor zoover onderworpen aan de inkomstenbelasting) zijn sedert 1925 sterk gedaald, n.l. van 3.S64 mill, tot 2.73S mill., zoodat de dienst van de Staatsschuld toen niet meer dan 4.4 pCt. tegen thans 0 pet. van het op de aangegeven wijze vastge stelde totaal-inkomen vereischte. Deze om standigheid toont wel duidelijk aan, hoezeer een verdere verzwaring van den schulden last naar mogelijkheid dient te worden ver meden. KALE1DOSCOOP De New Yorksche beurs opende Zaterdag iets boven de slo.kcer.-en van Vrijdag. In het verder verloop trad plotse ling een krachtige koersstijging in. Winst nemingen werden goed opgenomen. Groote belangstelling bestond weer voor vliegtuig-, fondsen. De beurs sloot vast. De omzet be* droeg 410,000 aandeelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3