SCHUDT UW LEVER WAKKER North state s OpqepfaCqft'ept Aspirin MAANDAG 20 FEBRUART 1939 EERSTE BEAD PAG a De man die Mussolini te lijf wilde Duce bleek echter te goed bewaakt Een elite-wacht van 300 man De veradelde aanslag van Bruno S i m o n e op het leven van Mus solini blijkt den Duce niet in het minst verontrust te hebben. Onmiddellijk nadat de man, die, zooals gemeld, een der detectives had neergeschoten, gegrepen was, verliet Mussolini Villa Torlonia, stapte in zijn auto en reed langs den gewonen weg naar het Palazzo Venezia. Hij had daar verscheiden besprekingen over internationale aangelegenheden en niemand kon aan hem bemerken, dat hij eenige oogenblikken te voren aan een groot gevaar ontsnapt was. Bruno Simone blijkt naar United Press .verneemt, reeds 38 jaar te zijn. llij is van middelbare lengte, heeft blond haar en heeft voor hij in een krankzinnigenge sticht verpleegd werd als mecanicien zijn brood verdiend. In zijn omgeving stond liij vroeger reeds bekend als een zeer ner veus man, die zijn werk overigens goed verrichtte. Wat hem precies tot zijn plan gedreven heeft, is nog steeds onbekend. Vast staat, dat hij op de hoogte is geweest van het uur waarop Mussolini de Villa Torlonia zou verlaten. Hij liep voor een der ingangen van het gebouw heen en weer en bleef in de omgeving van de auto, waarmede d» Duce zou vertrekken. De in zijn jaszak ver borgen revolver hield hij gereed en hij bleef wachten, totdat de Duce, die juist zijn lunch gebruikte, naar buiten zou komen. Een der detectives heeft zijn plan, zooals bekend, verijdeld. De man werd wel is waar neergeschoten, maar de dader kon niet meer ontsnappen: hij werd door het perso neel van de villa gegrepen en aan de poli tie uitgeleverd. Mussolini, die het geval vanuit het ven ster had gadegeslagen, bleef even kalm als te voren en vertrok zonder eenig teeken .van onrust Ook des avonds zat hij zonder eenig spoor van zenuwachtigheid aan zijn werktafel. Het incident scheen op hem geen indruk gemaakt te hebben, te meer, omdat gelijk van officieele zijde verklaard wordt, de aanslag geen politieke beteekenis heeft De detective, die zijn plichtsbetrachting met een gevaarlijke schotwonde moest be- koopen, behoort tot het uitgebreide corps ,van .particuliere detectives, die Mussolini bewaken, waar hij ook gaat of staat Ruim 300 onbekende mannen, van wie men niet weet vanwaar zij komen, die men overal te Rome ontwaart en nimmer te spreken krijgt vormen het élitecorps, dat maar ééD taak heeft: op onopvallende wijze naar het gevaar te speuren, dat den Duce mogelijk zou kunnen bedreigen. Als Mussolini zich des morgens van zijn Villa Torlonia (aan de Via Salaria) naar het palazzo Venetia begeeft ziet men ge- ruimen tijd te voren zijn detectives in ac tie. Men ziet hen op de hoeken der straten, in de portieken der groote palazzi, in de bars en „trattorie", overal, waar maar ge vaar kan schuilen. De een staat rustig op straat een dagblad te lezen, maar kijkt .voortdurend op en slaat de voorbijgangers gade. Een ander staat achteloos tegen een boom, schijnbaar zich vervelend en onver schillig voor al hetgeen er rondom gebeurt. Maar ook hij waakt en ziet toe. Zoo treft men Mussolini's wakers overal aan: op al lerlei plaatsen in allerlei schijnbaar onver schillige houdingen. De Duce voelt zich veilig: het is een corps van mannen, waar hij op aan kan, mannen, die kunnen zwij gen en hun eigen persoonlijkheid weten weg te cijferen. Veel verdienen zij niet: hoogstens 800 lire (circa 80 gulden) in de maand. Maar zij zijn tevreden en verrich ten hun taak met toewijding. En de man, die geheel dit corps van on. bekenden leidt, is senator Arturo B o c- c h i n i, die sinds jaren het hoofd van de politie is en Mussolini's volste vertrouwen geniet. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" alt bed springen, lederen dag moet üw lever minstens een liter gal In üw Ingewanden doen atroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt D opgeblazen, U raakt t CARTER'S LEVERPILLETJES n een liter gal vrij te doen atroomen en D zult we geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, o: drogisten. U 0,75, De Spaansche burgeroorlog Geen wapenstilstand in Spanje De heropbouw van Catalonië Het D.N.B. wijst op een artikel van de „Stampa", dat het optreden van de Fransche en Britsche regeeringen ten aanzien van Burgos aan een scherpe critiek onderwerpt, „Parijs en Londen", aldus het blad, „hebben wel hun „voorwaarden" omlaaggeschroefd, doch zouden thans het Trojaansehe paard der „clementie voor de rood-Spaansche lei ders" naar het nationale Spanje willen bren gen. Tegelijkertijd is er een levendige diplo matieke activiteit gaande, die den indruk be doelt te wékken, dat de invloed van de as- mogendheden afneemt. Te Londen rekent men er op, met één slag in Spanje de oude geprivilegieerde positie te heroveren en de nauwe door bloed bevestigde banden van het nationale Spanje weer te kunnen los maken. Maar Franco, loyaal en ridderlijk als alle Spanjaarden, heeft in ziJn keuze niet ge draald". Over de mogelijkheid, dat er in Spanje een wapenstilstand gesloten zou worden, heeft Nicolas Franco, de broer van den Spaan- schen leider, en thans ambassadeur te Lissa bon. het volgende verklaard: „Met betrek king tot de geruchten, die die in de wereld pers de ronde doen over de mogelijkheden van een wapenstilstand, stelt de ambassade vast, dat de nationalistische regeering haar standpunt handhaaft en een onvoorwaarde lijke overgave eischt". Reuter verneemt voorts, dat er niets be kend is omtrent eenige nieuwe ontwikkeling in de Spaansche situatie, die tot vredes onderhandelingen tusschen beide partijen zou kunnen leiden. Verklaard wordt, dat de republikeinen tot dusver nog geen formeele stappen bil de Britsche regeering hebben ge daan. Het land wordt weer bewerkt In het door de naturalisten veroverde Ca talonië zijn op last van het rechtsche depar tement van Landbouw 30.000 boerderijen in beslag genomen, die door de eigenaars ver laten werden. Men heeft er onmiddellijk ar beiders aan het werk gezet om het land weer te bebouwen. Tevens is men bezig met de Generaliteit te reorganiseeren. De voorzitter heeft 15.860 ambtenaren ontslagen. Zij sullen evenwel voorloopig hun salaris behouden, totdat rij een nieuwe aanstelling ontvangen. Volgens geruchten, die evenwel moeilijk te controleeren zijn, zou de bekende communis ten-leidster, „La Passionaria", zich nog te Barcelona bevinden. Zij zou geen gelegen heid gehad hebben de wijk te nemen en zich thans verborgen houden. United Press verneemt ten slotte uit Bur gos, dat de Britsche consulaire ambtenaar Golding en zijn vrouw, die indertijd, in verband met het onde-zoek in de affaire van de gesmokkelde nationalistische documenten gearresteerd werden, in beperkte vrijheid gesteld zijn. Beiden mochten naar him wo ning terugkeer en, doch kuninei- deze slechts verlaten, indien de rechter daartoe verlof geeft. Golding zat tot dusver in de gevangenis, zijn vrouw werd in een kliniek bewaakt. De gevluchte Spanjaarden in Frankrijk Elf duizend zieken en gewonden De Fransche ministerraad is Zaterdag bijeen geweest in een zitting, welke ruim twee uur heeft geduurd en voornamelijk gewijd was aan de kwestie der Spaansche vluchtelingen. De Minister van Gezondheid, R u c a r t, zeide, dat de berichten, die in sommige kranten over het hooge sterftecijfer zijn ge publiceerd, sterk overdreven zijn. Van de 350.000 vluchtelingen zijn er 11.000 ziek of gewond. Besloten werd langs diplomatieken weg stappen te doen, teneinde een snellere repa- trieering der vluchtelingen mogelijk te maken. HOEST VERKOUDHEID BRONCHITIS Sedert meer dan 30 jaar wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd als een betrouw baar geneesmiddel ter bestrij ding van aandoeningen der ademhalingsorganen. s R FAMEL Kleine flacon f 1.15 Groote flacon f 1.90 Mm Ie kal nnlalton on rtn, Nu Is het opletten en on middellijk Ingrijpen, düs bij de eerste teekenen ©direct Aspirin nemen! HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI (Reel.) ROOSEVELT OPENT TENTOONSTELLINGEN Te San Francisco heerschte een ware carnavalstemming Dank zij de radio heeft president Roo sevelt, terwijl hij op weg was naar de vlootmanoeuvres, twee tentoonstellingen kunnen openen, n.l. de internationale Gouden Poort-ten toonshel ling te San Francisco en de expositie te Tam pa (Florida) ter herdenaing van den St>aan- schen ontdekkingsreiziger Hernando de Soto, die in 1539 Florida bezette. Te San Francisco werd de tentoonstelling op Treasury-Island in een ware carnaval stemming geopend. Op straat, in de hotels, café's en cabarets zag men overal mannen met baarden, geweren op den schouder, met rijlaarzen en cowboyhoeden, die als 'n soort van burgerwacht fungeerden Zij hadden echter zoo hun eigen opvatting over de handhaving van de orde: de arrestanten wa ren menschen. die niet verkleed waren cn die veroordeeld werden tot het betalen "an een rondje in een café. Als agenten gekleedr- poppen werden opgehangen waarhij 't soms zoo ruw toeging, dat men ook een radio-om roeper greep en „voor de grap" ophing, zoo dat hij bijna stikte. Het werd in de stad wat rustiger, toen uit de luidsprekers de kalme bezadigde stem van den president weerklonk. Roosevelt spreekt! Het Treasury-Island, aldus de president, dat een oppervlakte heeft van 400 acres, is de laatste aanwinst van de Vereen. Staten en is een schitterend voorbeeld van territo riale expansie zonder dat een aanval ls ge daan. De landen van het Amerikaansche continent kunnen door een voorbeeld te ge ven van internationale solidariteit, weder- zijdsch vertrouwen en hulpverleening, het geloof levendig houden in de harten van be angste en verontruste menschen en tegelij kertijd de democratie verheffen boven afgrij selijke onbarmhartigheid van de autocratie. Ik heb er al vroeger op gewezen, dat de handhaving van den vrede in het Westelijk Halfrond ook alle Amerikanen aangaat, die van het Noorden, zoowel als die van het Zuiden en het Centrum. Niets ls minder waar, dan de vaststelling, dat wij in de Nieuwe Wereld, hoop moeten geven aan mil- lioenen menschen in andere minder geluk kige landen. Ik wensch de tentoonstelling, aldus besloot de president, alle succes als een instrument van internationalen goeden wil en als een bewijs van den materieelen en cuitureelen vooruitgang van onze Westelijke gebieden en onze buren aan den Stillen Oceaan. Gouverneur Olson opende daarop de poorten der tentoonstelling met een met diamanten bezetten sleutel. Onmiddellijk daarop stroomden duizenden bezoekers binnen. Er zijn 36 landen vertegen woordigd. Verscheiden gebouwen zijn per manent en zullen als vliegtuighangars ge bruikt kunnen worden, daar het de bedoe ling is het eiland eventueel als basis te ge bruiken voor vliegtuigen, die dienst op de lijnen ower den Stillen Oceaan zullen doen. De Japansch-Chineesche oorlog Mislukte Japansche troepenlanding Tsjang Kai Sjek over China's geestelijke krachten Van Chineesche zijde verneemt Reuter, dat de Japanners Zaterdag getracht hebben volgens hun aankondiging, bij Haimen aan de kust van de provincie Tsjekiang, ten Zuiden van Sjanghai, te landen, doch door de Chineezen teruggeslagen zijn. Er hing 's ochtends een dikke mist, doch zoo gauw deze optrok, naderden twee Japansche oor logsschepen de haven; honderd Japansche soldaten probeerden in vier motorbooten te landen. Doch de Chineesche kustbatterijen en oorlogsschepen antwoordden en zoo ont spon zich een artilleriegevftht, dat twee en een half uur duurde. Ten slotte trok de aanvallende partij zich terug. De Chineesche strijdkrachten op het eiland Hainan onder bevel van generaal Wang-ji blijven tegenstand bieden aan do Japanners, die het eiland verder willen bezetten. Het Chineesche Telegraaf-agentschap meldt, dat de 116 leden van den nationalen politieken volksraad in derde zitting op 12 Februari bijeen zijn gekomen onder leiding van Tsjang-Kai-Sjek, die, na het gebeurde met Wang Tsingwei, voorzitter is van den raad, In zijn openingsrede verklaarde Tsjang K a i-S i e k, dat de geestelijke krachten in deze tweede periode van den Chineeschen oorlogsweerstand uitgaan boven de mate- rieele. In militair opzicht zijn de Japan ners in een diep moeras verzonken. Daar om nemen zij thans hun toevlucht tot poli tieke intriges, verspreiding van geruchten e.d., waarbij zij streven naar geestelijke on derwerping van het Chineesche volk. Daar om legde Tsjang Kai Sjek den nadruk op den geestelijken weerstand, evenzeer als op de militaire operaties en den materieelen opbouw. „Niet alleen moeten onze hulpbronnen aan mannen gemobiliseerd worden, maar ook onze nationale geest en onze nationale wil." Een lid der Nanking-regeering gedood T s j e n g-1 o, de minister van Buiten- Iandsche Zaken in het door de Japanners aangestelde bewind te Nanking en oud-ge zant te Parijs, is te Shanghai tijdens een feest neergeschoten. Zaterdagavond was Tsjeng-lo onder be waking van een zwaargewapende lijfwacht, vijftien man sterk, te Shanghai aangeko men: hij had zich naar de woning van een zijner vrienden begeven, welke gelegen is in de nabijheid der internationale nederzet ting, doch nog onder Japansch bestuur. In dit huis werd 's avonds een groot feest ge geven en toen dat in vollen gang was, dron gen twintig tot de tanden gewapende Chi neezen de woning binnen, overweldigden de lijfwacht en stormden vervolgens de rijkversierde eetzaal binnen, waar een gelezen gezelschap in een opgewekt ge sprek verzameld was. Tot ontzetting der overige gasten, die in paniek naar alle richtingen een goed heen komen zochten, vuurden de mannen een aantal schoten af op minister Tsjeng-lo, die aan tafel zat. Overdekt met bloed zee^ staatsman ineen. De verwarring was zoo groot, dat de daders ongehinderd konden ontkomen. Snel werd het slachtoffer naar een ziekenhuis vervoerd, doch dit mocht niet meer baten- kort na aankomst aldaar is Tsjeng-lo overleden. De Belgische regeeringscrisis Nog geen oplossing Gisteren heeft koning Leopold van België verschillende ministers van staat bij zich ten paleize ontvangem. Ook had hij we der een langdurig onderhoud met den heer Pierlot, die er nog steeds niet in geslaagd is, zijn opdracht tot kabinetsformatie tot een goed einde te brengen. Naar verluidt zou thans de vorming van een Roomsch-roode regeering worden overwogen. Mooht ook deze poging schipbreuk lijden, dan lijkt de kans niet uitgesloten op een door den ko ning zelf te benoemen kabinet. De kwestie- Martens, die van liberale zijde zoo hard nekkig op de spits wordt gedreven, blijkt nog immer het groote struikelblok. Tien-urige werkdag op Duitsche scheepswerven Het zal op de Duitsche scheepswerven voortaan verboden zijn met meer dan twee ploegen per dag te werken. Deze verorde ning van den rijksbouwcommissaris betee- kent practisch een verbod van den acht- urigen arbeidsdag en invoering van een tweeploegenstelsel van tien uren arbeid elk. Als reden wordt hiervoor officieel genoemd het feit, dat zich bij onafgebroken arbeid veelvuldig ongelukken voordeden, en dat een abnormaal gebruik wordt gemaakt van het materiaal. Het is bekend, dat het ge brek aan arbeidskrachten reeds talrijke on dernemingen, en niet alleen in de bouw vakken, ertoe gebracht heeft den arbeids duur van 8 tot 10 uur te verhoogen. Het uiterlijk der Turksche jeugd Het Turksche ministerie van onderwijs heeft allen onderwijsinstellingen een rond schrijven doen toekomen, waarin instructies woraen gegeven voor het uiterlijk der Turk sche jeugd: „Turksche schooljongens en -meisjes en studenten van beiderlei kunne" aldus het rondschrijven „moeten het haar dragen op een wijze, die in overeenstemming met de waardigheid der Turksche jeugd is en past bij de militaire oefening, die zij hebben te volbrengen". De hsofden der onderwijsinstellingen heb ben er op te letten, dat de jongens het haar kortgeknipt dragen en dat het haar der meisjes niet „gewaved". gekruld of geverfd wordt. De meisjes mogen ook geen gebruik maken van lippenstift, poeder, gezichtscrème en andere dergelijke zaken. Verder mogen zij geen zijden kousen en geen juweelen dragen. Er zal herhaaldelijk controle op de nale ving dezer voorschriften uitgeoefend worcen en tegen overtreders zal streng worden op getreden. Autobus valt van 7 M. hoogte In de nabijheid van Fredrikstad (Zuid- Noorwegen) is in den nacht van Zaterdag op Zondag een autobus met 45 inzittenden van een hoogte van zeven meter gestort. Veertig personen werden bij dit ongeluk gewond. Het ongeval speelde zich af, toen de auto bus over e«n viaduct reed. Door een nog niet opgehelderde oorzaak reed de bus door de leuning van het 7 meter hooge viaduct heen en kwam in volle vaart op de spoor baan terecht. Van de veertig gewonden ?n er vijf zoodanig gekwetst, dat zij on middellijk naar éen ziekenhuis moesten worden overgebracht Het spoorwegverkeer moest geruimen tijd worden stopgezet. MINISTER BECK BINNENKORT NAAR LONDEN De Poolsche minister van Buitenland- sche Zaken, Beek, zal vermoedelijk in de (weede helft van Maart een bezoek aan Londen brengen. Vermoedelijk houdt dit bezoek verband met de Poolsche wenschen naar oplossing van het vraagstuk der Jood- sche emigratie en van dat der voorziening met koloniale grondstoffen, terwijl ook de begeerte, Engelsch kapitaal iri nieuwe Pool sche bedrijven te interesseeren, daarbij een rol zal spelen. In elk opzichtI superieur1 20 voor 25 cent. I AMERICAN ^CIGARETTES ROME, 19 Febr. Maarschalk Ba do* glio. do chef van den Italiaanschen gene* ralen staf, is met een bijzondere opdracht naar Tripoli vertrokken, naar officieus ge meld wordt Dit vertrek heeft tot talrijke geruchten over den aard van deze op dracht geleid. Voor de hand ligt, dat de reis verband houdt met de Italiaansche verdedigingsmaatregelen in Noord-Afrika. Hier wordt niet ontkend, dat de garnizoe nen daar de laatste weken regelmatig en aanzienlijk versterkt zijn, zoodat er thans omstreeks vier divisies liggen. Ook geeft men toe, dat er reeds maatregelen genomen zijn om het garnizoen eventueel binnen zeer korten termijn nog meer te versterken. Beweerd wordt, dat dit een antwoord is op troepenzendingen van Frankrijk naar Tunis. DRAMA TE MONTREUX Twee Nederlanders er bij betrokken Te Clarens, een onderdeel van Montreux, heeft zich dezer dagen een drama afgespeeld, waarbij twee Neder landers, uit Indië met verlof in Europa zynde, betrokken zijn. Een van hen is daarbij gedood, de ander zwaar gewond. Het dienstmeisje, dat de huishouding van de beide Hollanders verzorgde, vond Woens dagochtend een van hen bewusteloos op den grond in de keuken, met verwondingen aan de polsen en met teekenen van gasvergif tiging. De andere werd dood op bed aan getroffen met verschillende wonden, blijk baar veroorzaakt door slagen met een scherp voorwerp. Omtrent de wijze, waarop dit drama zich heeft afgespeeld, is nog niets met zekerheid te zeggen. De gewonde maakt het vrij goed en er schijnt geen gevaar voor zyn leven te bestaan. Voedt Uw huid 's nachts met Purol want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 X per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60—30 c, (Reel.) dcorj3a£<2Qic ren. van 58. Voordat de remmer zijn plaatsje op de eerste wagen innam en alles vanaf zijn hoge zitplaats kon overzien, had Kwiebus zijn slag geslagen. Klimmen kon hij als een rat. En daar zat hij nu tussen de koffers met een reiszak als beschutting over zijn hoofd getrokken! Zoo kan lekker niemand hem zien. Hij zat fijn. Nou trein, schiet op! Hoera, hij reed al. 57. Langzaam aan kwamen er al weer nieuwe reizigers opdagen. Over een half uur vertrok de trein. De bagage werd opgeladen. Kwiebus was door kiertjes en gaatjes ge glipt en stond plotseling tussen de reizigers op het perron. Een zware koffer werd boven op een wa gon gehesen. Kwiebus zag toe met z'n pientere oogjes. Hij verkneuterde zich als hij aan straks dacht. Alle reizigers stapten in. En Kwiebus....? DOOR MARTHA V15SIR (28 XXIII Tot ongeveer het midden van de vijfde klas houdt Adriaan het vol in een lichte toekomst te gelooven. Tot nog toe is alles hem voor den wind gegaan, waarom zal dan straks, als het noodig is, zich niet opnieuw een weg voor hem openen? Als het Gods wil is, dan gebeurt dit, wis en zeker. En dèt het Gods wil is, mag hij toch wel als waarschijnlijk aan nemen. De Heere móét wel haast iets met hem voor hebben, waartoe is hij anders in dezen voor hem toch wel min of meer ongewomen weg geleid? In Adriaans beste oogenblikken schijnt hem de tekst, die als motto boven den ingang van Waterdams kleine kerk is gebeiteld, als voor hem persoonlijk bedoeld: Eben Haëzer, tot hiertoe heeft de Heere ons geholpen. Tot hiertoe, dat is een mijlpaal, geen grenspaal. Integendeel. Immers geen betere waarborg voor de toekomst dan een verleden, waar van dat gezegd kan worden? Onze hulpe is in den Naam des Heeren, Die den hemel en de aarde gemaakt heeft, Die trouwe houdt tot in eeuwigheid, van geslachte tot geslachte, Die niet laat varen de werken Zijner handen Oude bekende woorden, als kind reeds aangehoord en bewaard in de ziel, lange jaren, worden, door den Geest des Heeren bestuurd, zoo op een oogenblik tot flitsen uit het ontoegankelijk licht, waarbij een mensch niet zou kunnen wonen, doch welker aanraking hem bekrachtigt voor vele dagen, voor jaren misschien Tot ongeveer het midden van de vijfde klasdan schijnt de vaste grond onder Adriaans voeten te gaan wan kelen. AËereerst heeft het naderend eindexamen daar schuld aan. Adriaan heeft het er op gezet, daarbij goed voor den dag te komen. Waar het hem altijd gelukt is tot de besten van zijn klasse te blijven behooren, wil hij ook nu, bij de laatste ronde, niet achteraan komen. Daartoe dringt hem zijn eerzucht tegenover de jongelui van beteren huize, die zich toch altijd wat boven hem hebben gesteld. Waar het alleen om het intellect gaat, wil hij tot geen prijs voor hen onderdoen. Wat hij dan verder aan „standing" tekort mag komen, wordt, in zijn eigen gevoel althans, ge noegzaam gecompenseerd door zijn meerderheid in geestelijk opzicht, welke hij zich sterk en klaar bewust is. Inzake de verhouding LiberalismeCalvinisme voelt en denkt hij als Brinkman, wiens leerling hij in deze dingen gebleven is. Op deze wijze is het Adriaan, behoudens een enkele ne derlaag, zooals die tegenover Rogier Blommendaal, vrijwel permanent gelukt zich te handhaven en betrekkelijk gelukkig te zijn in een milieu, dat hem de jaren door toch innerlijk vreemd is gebleven. Doch nu, tegen het einde, begint hij te beseffen, dat hij, zondex dit zelf te weten, zwétar geleefd en misschien teveel van zijn jonge krachten gevergd heeft. Vier en half jaar heeft hij daar naar het schijnt niet den minsten hinder van ondervonden, nu begint het hem te drukken; tegen het eind examen gaat hij zelfs bepaald opzien. Er wordt veel gevraagd, en als hij eerlijk wordt tegenover zichzelf, moet hij erkennen, dat het hem slechts met veel inspanning gelukt is in de eerste gelederen te blijven, Niet wijl zijn verstandelijke vermogens tekort zouden schieten, maar omdat hij inderdaad iets mist. In 't eerst heeft hij dit in 't geheel niet willen erkennen en het, toen dat niet meer mogelijk was, als een bagatel beschouwd, wellicht omdat hij het in zijn diepste wezen niet verstond, en het enkel en al leen aanzag voor een reactie op den meerderheidswaan van zijn hoogvoelende liberalistische kornuiten. En een waan is nu eenmaal iets, dat niet werkelijk bestaat Nü pas gaat hij inzien, dat het toch niet heelemaal een waan was En hoe ongaarne ook, strijkt hij dan ten laatste nog de vlag voor de uiteindelijke meerderheid van hen, die gespro ten uit geslachten, welke reeds eeuwen vooraan hebben ge staan, het stempel dragen van een beschaving, die ontegen zeggelijk van een fijnere substantie is dan de zijne, mogelijk te vergelijken bij den geur van ouden wijn, waarvan het delicaat aroma ook slechts gewaardeerd kan worden door hen, wier zinnen in het onderscheiden op dit speciaal gebied eenige geoefendheid hebben verkregen. Zoo beschouwd, zou, wat voor het gevoel een pijnlijke nederlaag schijnt, naar den geest een overwinning kunnen beteekenen. Doch Adriaan is in die dagen niet in de stem ming, om de dingen van een zoo hoog standpunt te bezien. En daardoor stort het nieuw verworven inzicht in hem de pijn, die een kind lijdt aan wien verteld wordt, dat het van lagere geboorte is en dus niet echt thuis behoort in het gezin, waarin het werd opgenomen en verzorgd. Zoo begint Adriaan oog te krijgen voor de algemeene ont wikkeling, die jongens uit betere maatschappelijke kringen al van huis meebrengen. In de huisgezinnen, waaruit zijn medescholieren komen, wordt over andere zaken en op een gansch andere wijze gesproken dan in de Bloeiende Aman delboom, Allemaal winst is dan niet, toegegeven, maar er zit toch ontegenzeggelijk winst in. Niet dan door een belangrijk surplus aan schoolkennis zal hij daar iets tegenover kunnen stellen, teneinde zoo nog eenigermate in evenwicht te komen. Om dit te bereiken slaat hij dan zoo tegen het midden van de vijfde geducht aan het vossen. Dat is zijn zorg voor de allernaaste toekomst. Maar ook naar wat daar achter ligt, gaan al meer zijn gedachten uit. Er zal toch iets moeten gebeuren, als hij het begeerde papier eenmaal veilig in zijn binnenzak heeft. Het er maar op aan laten komen, in lijdelijke afwachting, wijl de Heere voor het verdere wel zorgen zal, kan niet goed zijn. Dat zou bedenkelijk veel gaan lijken op de broeders van het gezel schap, van wie Adriaan nog steeds weinig terug heeft. De vrees, ock maar in eenig opzicht iets van hen weg te hebben, is hem nog welhaast de sterkste prikkel, om nu toch werke lijk eens met ernst over zijn toekomst te gaan nadenken. Alles zou heel wat eenvoudiger zijn, als hij een concreten wensch had. dien hij tegenover den wil van zijn vader zou kunnen stellen. Wordt vervolgd 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2